میرنیوز

ساترا بخش‌های ممیزی‌شده سریال‌ها را پخش می‌کند/ مشکل «سقوط» چیست؟

ساترا بخش‌های ممیزی‌شده سریال‌ها را پخش می‌کند/ مشکل «سقوط» چیست؟ 2023-02-20T12:23:27+03:30

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری نخستین نمایشگاه رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر ایران «رصتا» امروز دوشنبه اول اسفندماه با حضور سعید مقیسه رییس ساترا برگزار شد.

مقیسه در ابتدای این نشست عنوان کرد: برای اولین بار قرار است نمایشگاهی با نام رصتا با عنوان رسانه‌های صوت و تصویر ایران برگزار شود که این رویداد در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران و از تاریخ ۱۱ تا ۱۴ اسفند سال جاری برگزار خواهد شد.

وی اضافه کرد: شرکت‌کنندگان در نمایشگاه شامل بخش‌های مختلف ساترا و سکوهای دارای مجوز ساترا می‌شوند که تاکنون ۳۳۷ رسانه مجوز فعالیت گرفته‌اند. همچنین بخش‌های مختلفی از سازمان صداوسیما، واحدهای تولیدی شبکه‌ها و واحدهای مستقل تولیدی، بخش معاونت فضای مجازی صداوسیما و بخش‌هایی از معاونت توسعه و فناوری سازمان هم در این نمایشگاه حضور دارند.

رییس ساترا درباره شرکت‌کنندگان تصریح کرد: این‌ها شرکت‌هایی هستند که به استارتاپ ها کمک می‌کنند و سالانه یک بار عملکردشان ارزیابی می‌شود. در این نمایشگاه هم شرکت‌های قبلی برای گزارش عملکرد و هم شرکت‌های متقاضی جدید حضور دارند که واسطی برای رسانه‌ها هستند و به غیر از این فعالان صنعت صوت و تصویر، اپراتورهای مخابراتی، مراکز داده و پیام‌رسان‌ها هم به این رویداد دعوت شده‌اند.

وی اضافه کرد: ساترا هم بخش‌های متنوعی در این نمایشگاه دارد که بخشی از آن به معرفی ساترا، اساسنامه ساترا، سامانه‌های مرتبط اختصاص دارد. موضوع تنظیم‌گری در جهان با تمرکز بر فعالیت پژوهشکده فضای مجازی ساترا در کنار دانشگاه صداوسیما، معاونت فضای مجازی و مرکز تحقیقات سازمان هم در این نمایشگاه مطرح می‌شود.

مقیسه ادامه داد: تشریح فرآیند صدور مجوز رسانه و ارزیابی رسانه‌ها هم بخشی از این نمایشگاه است. آمارهای مجوزگیرندگان، شناسنامه آن‌ها در آنجا مشخص خواهد شد.

رییس ساترا در ادامه درباره دیگر بخش‌های این نمایشگاه توضیح داد: برنامه‌هایی مربوط به توانمندسازی رسانه‌ها در این فضا عرضه می‌شود. بخش دیگری که در این قسمت مربوط به ساتراست، مباحث مربوط به تنظیم‌گری حقوقی است. مشاوره‌هایی مربوط به حقوق مالکیت فکری، فهرست مقرراتی که ساترا تنظیم کرده، حقوق عامه و کتاب‌های مرتبط با تنظیم گری حقوقی عرضه می‌شود.

وی اضافه کرد: مباحث مربوط به تنظیم گری داده‌محور و سرویس‌های داده‌محور و بحث‌های مربوط به سواد فضای مجازی نیز در این حوزه انجام خواهد شد. همچنین نشریاتی که ساترا دارد در این نمایشگاه معرفی می‌شود، نقشه بازار عرضه می‌شود؛ اینکه بازیگران این میدان در جهان چه کسانی هستند. مباحث مربوط به تسهیل گری در آنجا عرضه می‌شود. همچنین کسب و کارهای سفارش دهنده آگهی بازرگانی آنجا بررسی می‌شوند.

مقیسه درباره یکی از این بخش‌ها تصریح کرد: بخش دیگری هم برای تنظیم‌گری محتوایی داریم، ممیزی‌هایی که اعمال شده، آنچه که با مجوز ساترا پخش‌شده، نظارت‌هایی که انجام شده در اینجا مورد بحث قرار می‌گیرد. همه فرآیندهای نظارتی و عرضه مجوز در این نمایشگاه برای مردم و مخاطبان تشریح می‌شود.

نمایش صحنه‌های ممیزی‌شده سریال‌ها از سوی ساترا

وی با اعلام اینکه بخش‌هایی از سریال‌هایی که با نظر ساترا ممیزی شده است در بخشی از نمایشگاه به صورت محدود نمایش داده می‌شود، اضافه کرد: برخی مسئولان لازم است ببینند چه بخش‌هایی از یک سریال ممیزی شده است.

مقیسه در پاسخ به سوالی درباره ممیزی‌های سلیقه‌ای اظهار کرد: به دلیل حذف کارگزاری‌های ممیزی و انجام تمام این ممیزی‌ها توسط افراد ثابت کار سلیقه‌ای به حداقل رسیده هرچند خط‌کشی در این آثار آنچنان نیست که بتوان به‌راحتی آن را تعیین کرد. با این حال اینکه افراد ممیزی‌کننده به قوانین و مقررات آشنا باشند از فرامتن‌ها درک صحیح داشته باشند و یا مواردی از این قبیل باعث‌شده که اختلاف سلیقه به حداقل برسد ولی منظور من اختلاف سلیقه نیست بلکه تخلفات آشکار است.

وی درباره تعداد پلتفرم‌های حاضر در نمایشگاه تصریح کرد: ۹۶ پلتفرم ثبت نام رسمی داشته‌اند که البته فرصت ثبت نام هنوز باقی مانده است. ۲۰ درصد از این آثار از شهرستان هستند.

مقیسه درباره اهداف این نمایشگاه نیز عنوان کرد: نمایشگاه فرصتی برای توسعه رسانه‌های مربوطه، برقراری ارتباط با متخصصان حوزه، شناسایی ظرفیت‌های بالقوه است. بعد از این جشنواره فرایند محتوایی و بررسی آثار هم آغاز می‌شود و در سال‌های آینده از فعالان صنعت، آثار و رسانه‌های برگزیده هم اعلام می‌شود و جشنواره‌ای از آثار برگزیده خواهیم داشت.

تنویر افکار عمومی در زمینه حقوق کاربران

وی افزود: از دیگر اهداف جشنواره تنویر افکار عمومی نسبت به حقوق کاربران در قبال رسانه هاست که در این نمایشگاه تبیین می‌شود. آخرین هدف هم بازاریابی و بازسازی به نفع تولیدات مرتبط با شبکه نمایش خانگی است. همچنین رسانه‌های فعال در حوزه تولیدات فضای مجازی، حقوق کودک، بخش‌های آموزشی برای مردم که بتوانند محتوا تولید کنند، حقوق مردم در رسانه‌های فضای مجازی، متاورس به عنوان فرصت یا تهدید از سمینارهای مختلفی هستند برای مردم در نظر گرفته شده است. علاوه بر اینها میزگردهای تخصصی با فعالان صنعت برگزار می‌شود.

رییس ساترا تصریح کرد: رونمایی برخی سرویس‌ها، حضور استودیوهای تلویزیونی، رادیویی از بخش‌های دیگر برنامه‌های جانبی نمایشگاه است. همچنین فراخوان جشنواره سواد رسانه‌ای در این نمایشگاه خواهد بود که جزییات آن بعداً مشخص خواهد شد.

وظیفه ما کشف و اعلام تخلف است

وی در پاسخ به سوالی درباره پیگیری‌ها نسبت به فیلیمو و قرار منع تعقیب که صادر شد و چرایی این موارد گفت: ما به خاطر ترک فعل مورد سوال قرار می‌گیریم و اینکه چرا وظایف به صورت کامل انجام نشده است. ساترا و بسیاری از نهادها ضابط قضایی نیستند وظیفه ما کشف تخلف و اعلام و پیگیری آن است تا از کسانی که حق دیگر همکاران را ضایع می‌کنند جلوگیری کنیم.

مقیسه همچنین درباره محتواها و نظارت بر آنها تصریح کرد: همه محتوایی که در رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر منتشر می‌شود ممیزی پیشینی ندارد. مثل صداوسیما که همه محتوایش ممیزی پیشینی دارد رسانه‌ها و فضای مجازی به دلیل حجم محتوا ممیزی پیشینی ندارد بلکه ابتدا بارگذاری می‌شود به واسطه رصدهایی که ما داریم در اولویت بازبینی قرار می‌گیرد و حضور شبکه‌های مردمی به این فضا کمک می‌کند.

وی افزود: در این روند ممکن است برخی رسانه‌ها فرایند قانونی را طی نکنند. راهکار قانونی این است که ابتدا به مراجع ذیربط اعلام کنیم. بخشی از این تخلفات مربوط به رعایت نشدن فرایندها، یا حقوق مخاطب یا رعایت نکردن موارد دیگر است. احکام صادره فرایندی دارد در مرحله اول تصمیمی گرفته می‌شود و فرصت اعتراض وجود دارد تا همه مراحل دادستانی طی شود که اکنون همه مراحل طی نشده است. درنهایت باید به صورت خلاصه گفت که یک نهاد تنظیم‌گر وظیفه‌اش اعمال قانون نیست.

مشکل «سقوط» چیست؟

وی در پایان در پاسخ به سوالی درباره مشکلات سریال «سقوط» و اینکه مشکلات آن محتوایی بوده است یا خیر، عنوان کرد: تخلف ابعاد مختلف محتوایی و فرایندی دارد. در این حوزه درباره ابعاد مختلف آن نکاتی داریم و دوم اینکه آنچه باعث بازبینی و ارزیابی می‌شود لزوماً متن و زیرمتن نیست فرامتن هم وجود دارد و خلاصه‌اش این است که زیرمتن به تولیدکنندگان محتوا مربوط است و فرامتن به مخاطب و شرایط انتشار و مباحث جانبی زمان پخش مربوط است. ابعاد تنظیم‌گری منحصر در محتوا، عوامل تولید، طی کردن فرآیندهای مربوطه نیست.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

سنت جذاب نوروزی که تبدیل به فاجعه شد!/ خاطره تلخ دختر دانش‌آموز

سنت جذاب نوروزی که تبدیل به فاجعه شد!/ خاطره تلخ دختر دانش‌آموز
2023-03-25T07:04:35+04:30
کیومرث محمدچناری کارگردان مستند کوتاه «آخرین شعر یرموک» می‌گوید اگر بخواهد فیلم کوتاهی درباره نوروز بسازد، سراغ فاجعه‌ای می‌رود که سنت چهارشنبه‌سوری را تحت‌ا...

«سرگیجه» هیچکاک دوباره ساخته می‌شود/ داونی جونیور در نقش اول

«سرگیجه» هیچکاک دوباره ساخته می‌شود/ داونی جونیور در نقش اول
2023-03-24T14:24:35+04:30
در حالی که پارامونت تصمیم گرفته تا «سرگیجه» هیچکاک را دوباره بسازد، انتظار می‌رود رابرت داونی جونیور برای نقش اصلی جلوی دوربین برود.

اگر مالک بودم حاضر به پخش تلویزیونی «های‌پاور» نمی‌شدم/ ملاحظات فارابی!

اگر مالک بودم حاضر به پخش تلویزیونی «های‌پاور» نمی‌شدم/ ملاحظات فارابی!
2023-03-24T13:44:35+04:30
مهدی عظیمی میرآبادی یکی از تهیه‌کنندگان فیلم سینمایی «های‌پاور» به ارائه توضیحاتی درباره دلایل پخش تلویزیونی این فیلم در ایام نوروز و پیش از اکران عمومی پرداخت.

«جشن رمضان» روی آنتن شبکه پنج

«جشن رمضان» روی آنتن شبکه پنج
2023-03-24T13:17:55+04:30
ویژه‌برنامه «جشن رمضان» با اجرای فریبا باقری و هومن ستوده در ماه مبارک هر شب ساعت ۲۱ به تهیه‌کنندگی محمد حسن عبدی تماشایی می‌شود.

«آکتور» ایرانی در جشنواره معتبر فرانسوی/ رقابت با سریال‌های خارجی

«آکتور» ایرانی در جشنواره معتبر فرانسوی/ رقابت با سریال‌های خارجی
2023-03-24T13:04:35+04:30
سریال «آکتور» به کارگردانی نیما جاویدی در جشنواره «سریزمانیا» در فرانسه حضور پیدا کرد.

«جیران» حسن فتحی به ته خط رسید

«جیران» حسن فتحی به ته خط رسید
2023-03-24T12:51:15+04:30
قسمت آخر سریال عاشقانه «جیران» صبح جمعه ۴ فروردین منتشر شد.

در کنسرت خیریه پارسا خائف چه گذشت؟/ ارسال چند دعوت‌نامه

در کنسرت خیریه پارسا خائف چه گذشت؟/ ارسال چند دعوت‌نامه
2023-03-24T12:37:56+04:30
خواننده برگزیده برنامه استعدادیابی «عصرجدید» در تشریح تازه‌ترین فعالیت‌های موسیقایی خود ضمن ارائه گزارشی از تازه‌ترین کنسرت خیریه‌اش در خوی از احتمال برگزاری...

«چشمانی که دید» از شبکه مستند پخش می‌شود

«چشمانی که دید» از شبکه مستند پخش می‌شود
2023-03-24T12:11:16+04:30
«چشمانی که دید» به تهیه کنندگی و کارگردانی میلاد محمدی پرتره‌ای از پروفسور محمود حسابی پدر علم فیزیک ایران جمعه ۴ اسفند ساعت ۱۵ از شبکه مستند پخش می‌شود.

نقشی دارم که پیش از این بازی نکردم/ روایتی جذاب در «آتش و باد»

نقشی دارم که پیش از این بازی نکردم/ روایتی جذاب در «آتش و باد»
2023-03-24T11:44:35+04:30
بازیگر نقش فتح‌الله خان در مجموعه تلویزیونی «آتش و باد» از حضور در این اثر و ویژگی‌های آن سخن گفت.

کودکان را با قصه‌های کهن آشنا کنید/ حکایت مدرن «طوطی و بازرگان»

کودکان را با قصه‌های کهن آشنا کنید/ حکایت مدرن «طوطی و بازرگان»
2023-03-23T11:49:58+04:30
کودکان و نوجوان می‌توانند ۴ و ۵ فروردین‌ماه به دیدن فیلم-تئاتر «تو مثل طوطی» به کارگردانی آرین ناصری مهر و امیرحسین انصافی بنشینند که براساس قصه‌های کهن مثنو...

زنان در «سرنخ» بازجو می‌شوند

زنان در «سرنخ» بازجو می‌شوند
2023-03-23T11:09:58+04:30
مسابقه «سرنخ» امروز در حالی روی آنتن می‌رود که بازجویان و متهمان آن برای اولین بار خانم هستند.

«روز شغال» سریال می‌شود/ ادی ردمین در نقش اصلی

«روز شغال» سریال می‌شود/ ادی ردمین در نقش اصلی
2023-03-23T10:56:38+04:30
ادی ردمین در سریال «روز شغال» در نقش اصلی بازی می‌کند.

وسترن پدرو آلمودوار جشنواره کن ۲۰۲۳ را افتتاح می‌کند

وسترن پدرو آلمودوار جشنواره کن ۲۰۲۳ را افتتاح می‌کند
2023-03-23T10:03:19+04:30
کارگردان اسپانیایی تایید کرد که وسترن کوتاه وی برای افتتاحیه جشنواره کن امسال انتخاب شده است.

با علیرضا جاویدنیا در رادیو ایران «دور هم باشیم»

با علیرضا جاویدنیا در رادیو ایران «دور هم باشیم»
2023-03-23T09:36:38+04:30
رادیو ایران بعد از افطار با ویژه برنامه «دور هم باشیم» لحظات خوشی را برای شنونده‌ها فراهم می‌کند.

روایت «نوروز» از نگاه عمو نوروز و ننه سرما/ خورشیدی که قربانی جنگ شد

روایت «نوروز» از نگاه عمو نوروز و ننه سرما/ خورشیدی که قربانی جنگ شد
2023-03-23T08:56:38+04:30
زیبا ارژنگ کارگردان جوان سینمای کوتاه می‌گوید اگر بخواهد فیلم کوتاهی درباره نوروز بسازد سراغ داستان جزییاتی همچون عمو نوروز و ننه سرما می‌رود.

۲ ویژه برنامه رمضانی از آنتن رادیو نمایش شنیدنی می‌شوند

۲ ویژه برنامه رمضانی از آنتن رادیو نمایش شنیدنی می‌شوند
2023-03-22T15:50:02+04:30
همزمان با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، ۲ ویژه برنامه «همسفره» و «فصل وصل» روی آنتن شبکه رادیویی نمایش می‌روند.

اینترنت تلوبیون برای مشترکین مخابرات رایگان شد

اینترنت تلوبیون برای مشترکین مخابرات رایگان شد
2023-03-22T14:56:42+04:30
اینترنت مصرفی کاربران شرکت مخابرات ایران در تلویزیون تعاملی تلوبیون، از آغاز سال ۱۴۰۲ تا پایان سیزدهمین روز از فروردین رایگان شد.

ایوب آقاخانی شما را به این نمایش رادیویی دعوت می‌کند/ آیینه اقوام

ایوب آقاخانی شما را به این نمایش رادیویی دعوت می‌کند/ آیینه اقوام
2023-03-22T14:30:03+04:30
گروه هنر خبرگزاری مهر در ایام نوروز ۱۴۰۲ و همچنین ماه مبارک رمضان اقدام به انتشار روزانه مجموعه رادیویی ۳۰ قسمتی «آیینه اقوام» با همراهی ایوب آقاخانی می‌کند.

«قهرمانان معمولی» مهمان نوروزی تلویزیون/ از این آدم‌ها چه می‌دانید؟

«قهرمانان معمولی» مهمان نوروزی تلویزیون/ از این آدم‌ها چه می‌دانید؟
2023-03-22T14:03:22+04:30
مجموعه مستند «قهرمانان معمولی» به تهیه‌کنندگی مجتبی حیدری از شب گذشته اول فروردین پخش خود را از شبکه یک آغاز کرد.

«سینما هویت» در فصل دوم پرونده محور شد/ پخش گزیده‌ها تا آخر هفته

«سینما هویت» در فصل دوم پرونده محور شد/ پخش گزیده‌ها تا آخر هفته
2023-03-22T14:03:22+04:30
مجری برنامه «سینما هویت» از پخش گزیده‌های این برنامه تا آخر هفته خبر داد.

«قهرمانان معمولی» با معرفی کار آفرینان از شبکه یک پخش می‌شود

«قهرمانان معمولی» با معرفی کار آفرینان از شبکه یک پخش می‌شود
2023-03-22T13:36:42+04:30
مجموعه مستند «قهرمانان معمولی» به تهیه‌کنندگی مجتبی حیدری از شب گذشته اول فروردین پخش خود را از شبکه یک آغاز کرد.

«آواز جغد کوچک» در شبکه مستند پخش می‌شود

«آواز جغد کوچک» در شبکه مستند پخش می‌شود
2023-03-22T12:56:42+04:30
مستند «آواز جغد کوچک» به نویسندگی و کارگردانی مهدی نورمحمدی چهارشنبه ۲ فروردین ساعت ۲۰ از شبکه مستند پخش می‌شود.

برپایی نمایشگاه تجسمی «ارحام ایران زمین» در برج آزادی

برپایی نمایشگاه تجسمی «ارحام ایران زمین» در برج آزادی
2023-03-22T12:43:23+04:30
نگارخانه‌های برج آزادی همزمان با روز اول نووز ۱۴۰۲ میزبان نمایشگاه «ارحام ایران زمین» شد.

رادیو ایران با «جشن سلام» به استقبال رمضان می‌رود

رادیو ایران با «جشن سلام» به استقبال رمضان می‌رود
2023-03-22T12:43:22+04:30
«جشن سلام» نام ویژه برنامه استقبال از ماه مبارک رمضان است که در آخرین غروب ماه شعبان از رادیو ایران پخش می‌شود.

فرزاد جمشیدی مجری برنامه سحرگاهی شبکه دو شد

فرزاد جمشیدی مجری برنامه سحرگاهی شبکه دو شد
2023-03-22T12:43:22+04:30
«صبح روز بعد» عنوان ویژه‌برنامه سحرهای ماه مبارک رمضان است که به مدت ۳۰ روز و با اجرای فرزاد جمشیدی روی آنتن شبکه ۲ سیما خواهد رفت.

با «مری پاپینز» رویا ببینید/ ماجرای پرستار بچه‌ای که پرواز می‌کند

با «مری پاپینز» رویا ببینید/ ماجرای پرستار بچه‌ای که پرواز می‌کند
2023-03-22T08:56:42+04:30
فیلم-تئاتر «مری پاپینز» به کارگردانی احمد سلیمانی از جمله آثاری است که علاقه مندان به تئاتر در ایام تعطیلات می توانند از دیدن آن لذت ببرند.

اطلاعی از توافق مالی فارابی و صداوسیما ندارم/ «هوک»‌ آسیب می‌بیند

اطلاعی از توافق مالی فارابی و صداوسیما ندارم/ «هوک»‌ آسیب می‌بیند
2023-03-22T07:23:22+04:30
علی آشتیانی‌پور تهیه‌کننده فیلم «هوک»‌ با اظهار بی‌اطلاعی از فرآیند واگذاری حقوق این فیلم به تلویزیون برای پخش در ایام نوروز، این اتفاق را باعث آسیب به فروش ...

جهانگردی «گیلگمش» در جشنواره‌های بین‌المللی ادامه دارد

جهانگردی «گیلگمش» در جشنواره‌های بین‌المللی ادامه دارد
2023-03-21T11:50:03+03:30
پویانمایی «گیلگمش» ساخته حسین‌مرادی‌زاده از تولیدات جدید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان حضور در جشنواره‌های خارجی را تجربه می‌کند.

شخصیت‌های «چل پله زیرزمین» معرفی شدند/ قهرمان قصه کیست؟

شخصیت‌های «چل پله زیرزمین» معرفی شدند/ قهرمان قصه کیست؟
2023-03-21T11:50:02+03:30
سریال انیمیشن «چل پله زیرزمین» از امروز روی آنتن شبکه کودک می‌رود.

«پژمان» باردیگر به تلویزیون بازمی‌گردد

«پژمان» باردیگر به تلویزیون بازمی‌گردد
2023-03-21T09:36:43+03:30
همزمان با نوروز ۱۴۰۲ شبکه تماشا کنداکتور روتین خودش را تغییر داد.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)