میرنیوز

سینما و فسلفه | فلسفه ما از سینما جا مانده است/ لیبرالیست‌ها معتمدی را سانسور کردند

 سینما و فسلفه | فلسفه ما از سینما جا مانده است/ لیبرالیست‌ها معتمدی را سانسور کردند 2020-11-21T15:17:29+03:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، امروز سالگرد جهانی فلسفه است و علاقه‌مندان فلسفه عموماً به علت اهمیت آن، این هفته را بیشتر به مباحث مرتبط با فلسفه می‌پردازند.

فلسفه و سینما نیز از آن دست موضوعات جذابی است که مخاطبین بسیار زیاد و پروپاقرصی دارد. اینکه تفکر و اندیشه چگونه در قالب و جامه هنر به عنوان امری محسوس شکل می‌گیرد و می‌توان از دریچه پرده نقره‌ای به جهان فلسفه و تفکر راه پیدا کرد؟

سینمای ایران نیز بی‌نسبت با تفکر و فلسفه نیست خصوصاً اینکه ایران سرزمینی است با سابقه طولانی در خردمندی و تفکر و اندیشه. کارگردانانی مانند معتمدی، مهرجویی، کیارستمی‌و... عموماً سینمای خود را بر پایه‌های تفکر و اندیشه بنا کرده‌اند و از رهگذر آن فیلم‌هایی مانند دیوانه‌ای از قفس پرید، گاو و زیر درختان زیتون را ساخته‌اند.

اما وضعیت تفکر و فلسفه در سینمای امروز ما چگونه است؟ آیا برای ساخت فیلم فلسفی در سینمای ایران می‌توان آثار فلاسفه ایرانی را به رشته خیال درآورد و فیلم فلسفی ساخت؟

از این رو با دکتر سیدمهدی ناظمی‌استاد فلسفه و سینما به گفت‌وگو پرداختیم تا نظرات وی را به عنوان مدرس این حوزه جویا شویم. ناظمی‌ دکتری خود را در رشته فلسفه سینما در دانشگاه اصفهان گذارنده و رساله دکتری او در همین زمینه است.

انس با شعر و عرفان ایرانی راه حصول سینمای متفکرانه ما است

آقای ناظمی‌در سینمای ایران به چه معنا و رویکردی سینمای فلسفی داریم؟ آیا اصلاً سینمایی به این نام داریم؟

معنای سینمای فلسفی به دو دسته تقسیم می‌شود: برخی سینمای فلسفی را به معنای عام آن در نظر می‌گیرند و برخی به معنای خاص و کوچک‌تر. در سینمای فلسفی به معنای عام هر فیلمی‌ که دارای تفکر و محتوا باشد را می‌توان سینمای فلسفی در نظر گرفت. در این حالت حتی فیلم‌های ساده و ابتدایی تاریخ سینما هم که دارای محتوا و تفکری است، در بخش سینمای فلسفی قابل درج است، اما در سینمای فلسفی به معنای خاص که دایره آن کوچک‌تر است تنها آثاری از سینما را می‌توان به عنوان فیلم‌های فلسفی تلقی کرد که به بررسی نظریات یک فیلسوف یا متفکر پرداخته باشد؛ به عنوان مثال آثار سینماگرانی مانند ترنس مالیک،  تارکوفسکی، کیشلوفسکی را برخی از منتقدین به عنوان فیلم‌های فلسفی در نظر گرفته‌اند و یا سینمای مشرب فکری شوروی و موج نو فرانسه را می‌توان از همین حیث قلمداد کرد.

سینما , فلسفه , فیلم ,

تارکوفسکی

اما در ایران قصه کمی ‌متفاوت است شاید جالب باشد که بگوییم که کشوری مانند ایران که دارای سابقه بسیار طولانی در تفکر و فلسفه است دارای سینمای فلسفی به این معنا نیست. ما برای اینکه سینمای فلسفی و یا متفکرانه ایران را داشته باشیم اتفاقاً نباید به نظریات فلاسفه ایرانی به صورت مستقیم وارد شویم بلکه برای داشتن سینمای متفکرانه در ایران، هنرمندان و کارگردانان سینمایی ما باید به سراغ آثار هنری شعرا، ادبا و عرفای ایرانی بروند.

سینما , فلسفه , فیلم ,

دیوان حافظ

با انس با آثار شعرا و ادبای ایرانی مانند حافظ و مولانا می‌توان به سینمای متفکرانه ایران نزدیک شد. علت اینکه نباید به صورت مستقیم به سراغ نظریات فلاسفه‌های ایرانی مانند ابن سینا، ملاصدرا و یا سهروردی رفت این است که فلسفه ما یعنی فلسفه اسلامی ‌و یا فلسفه ایرانی ما فاصله زیادی با سینما و هنر غربی که سینما نیز محصول تفکر و هنر غربی است دارد و به تعبیری دیگر فلسفه اسلامی ‌و ایرانی ما از سینما جا مانده است.

اینکه سینماگران غربی و کارگردانان و  هنرمندان آن به سراغ مسائل فلسفی غرب رفته‌اند و در این زمینه عموماً موفق هم بوده‌اند علت دارد که آن را باید در این امر جستجو کرد که دنیای هنر و ادبیات غرب با فلسفه آن در هم آمیخته است و با هم در یک نسبت تنگاتنگی قرار دارند. در فلسفه ایران البته آرای سهروردی از لطافتی برخوردار است و می‌توان تا حدودی آن را به سینما نزدیک کرد اما بهترین روش به نظر من همین است که هنرمندان ما با ارتباط گرفتن با آثار شعرا و ادبای ایرانی و انس با آنان سینمای متفکران ایران را خلق کنند.

سینما , فلسفه , فیلم ,

نمایی از زندگی مخفی ترنس مالیک به عنوان یکی از آثار سینمای فلسفه

البته بدون شک آثار شعرا و ادیبان ایران با دنیای فلسفه و حکمت ارتباط بسیار نزدیکی دارد و از آنان سرشار است، بنابراین ساخت فیلم با انس با شعر ایرانی قطعاً به دنیای فلسفه اسلامی ‌و جهان فکری ایران نزدیک خواهد بود. برای همین کارگردان و سینماگری موفق خواهد شد که فیلم فلسفی ایرانی بسازد که خود با آرای فلاسفه و مسائل فلسفی ایرانی و اسلامی ‌آشنا باشد. در این صورت امید اینکه فیلم فکری و فلسفی ایرانی را داشته باشیم بسیار زیاد است.

رابطه میان سینما و فلسفه را جدی نگرفتیم

چرا با وجود اینکه کارگردانانی هستند که فیلم‌های فلسفی می‌سازند اما جریان سینمای فلسفی شکل نگرفته است؟

در تاریخ سینمای ایران کارگردانانی مانند داریوش مهرجویی، احمدرضا معتمدی، عباس کیارستمی‌، واروژ کریم مسیحی هستند که فیلم‌هایی را با مضامین فکری و یا فلسفی ساخته‌اند اما این آثار متأسفانه به صورت یک جریان قوی و قدرتمند در سینمای ایران شکل نگرفته‌اند و تنها آثاری  محدود و معدود در سینمای کشورند. برای اینکه سینمای فلسفی و فکری ایرانی به جریان قدرتمند تبدیل شود باید آثار متعددی با همان توضیحاتی که گفته شد در کشور شکل بگیرد.

سینما , فلسفه , فیلم ,

عباس کیارستمی

علت دیگر آن که سینمای فکری و فلسفی در ایران شکل نگرفته است برمی‌گردد به این که ما رابطه میان هنر و فلسفه و یا سینما و تفکر را رابطه سهل و آسان تلقی کردیم و آن را جدی نگرفتیم در حالی که در سینمای غرب رابطه میان این دو جدی گرفته شده است.

به عنوان مثال در سینمای ایران آثار مجید مجیدی در ابتدای امر نزدیک به دنیای معنوی و سینمای معنوی‌گرا شد اما به مرور زمان او با دیگر آثارش از سینمای معنوی و اخلاق‌گرای دینی فاصله گرفت حتی با ساخت فیلم محمد رسول ‌الله (ص) بیشتر فیلمی ‌مسیحی درباره پیامبر ساخت.

کارگردان باید با فلاسفه آشنا باشد

بنابراین سینمای فکری و فلسفی ایرانی به معنای مطلق کلمه در ایران هنوز شکل نگرفته است هر کسی شاید بتواند درباره یکی از اشعار مولوی یک فیلم بسازد اما فیلم فکری ایرانی درباره مولوی زمانی خلق خواهد شد که هنرمند و یا کارگردانان فیلم خود اولاً با آرای عرفانی و فلسفی ایران آشنا باشد و در ضمن با شعر و ادبیات ایرانی انس داشته باشد و در نهایت خود از  تکنیک و سواد سینمایی بهره‌مندی کافی داشته باشد؛ جمع این سه در سینمای ایران کمتر رخ داده است.

عدم آشنایی برخی از هنرمندان و نویسندگان ما با تفکر فلسفه و حکمت ایرانی و اسلامی ‌باعث شد که به عنوان مثال اشعار باباطاهر را اشعاری اروتیک تفسیر کنند.

البته این نکته را هم اضافه کنم که این مطالب به این معنا نیست که هر فیلمسازی‌ که در غرب داعیه این را دارد که اثر فلسفی ساخته است حتماً فیلمی ‌پخته و کاملاً متفکرانه خلق کرده باشد. بسیاری از سینماگران غربی که چنین ادعایی را دارند در عمل نتوانستند مدعای خود را ثابت کنند.

انتظار بزرگی از هنر و تجربه نمی‌توان داشت

آقای ناظمی عموماً سینمای هنر و تجربه را سینمای فلسفی می‌خوانند؛ نظر شما چیست؟

سینمای هنر و تجربه محلی است برای تجربه کردن جوانانی که به سینما علاقه‌مندند. معتقد نیستم فیلم‌های هنر و تجربه الزاماً  آثاری متفکرانه و یا اندیشمندانه‌اند. این موضوع نیز علت دارد که به این شرح است؛ در دانشگاه‌ها و مراکز هنری و فرهنگی ما هنوز توجه جدی به اندیشه، فلسفه و تفکر نشده است تا زمانی که این توجه جدی و ارگانیک صورت نگیرد نمی‌توان از مؤسسه‌ای مانند هنر و تجربه انتظار زیادی داشت که آثار متفکرانه خلق کند. سینمای ایران جوانان بسیار زیادی دارد که در ساخت فیلم کوشا و مستعدند، در صورتی این کارگردانان و فیلمسازان جوان در خلق سینمای متفکران موفق خواهند بود که از آموزش لازم در زمینه فلسفه بهره مند باشند.

پرونده انقلاب اسلامی معتمدی او را بایکوت کرد

به تازگی خبری از آقای معتمدی منتشر کردیم که حالشان اصلاً خوب نیست و شرایط جسمانی بسیار بدی دارند. ایشان دچار فاصله از سینما شدند و از روزهای اوجشان فاصله گرفتند؛ علت این را چه می‌دانید؟

آقای دکتر احمدرضا معتمدی مانند گلی است که اطرافشان پر خار است. متأسفانه ایشان در تمام این سال‌ها قربانی فیلترینگ، سانسور و نظرات غیرحرفه‌ای شدند. تعصبات لیبرالیستی که در مراکز رسمی نظام نفوذ کرده است، بسیار به ایشان صدمه زد.

سینما , فلسفه , فیلم ,

احمدرضا معتمدی در کنار ابراهیم حاتمی کیا

به نظر من اتفاقاتی که برای ایشان از نظر سلامت جسم رخ داد بیشتر تقدیر الهی بود برای آنکه ما آزمایش بشویم و شاید حتی تنبیهی برای ما است که قدر ایشان را ندانستیم. بدون شک ایشان قربانی سیاست‌گذاری‌های غلط و زد و بندهای سیاسی شدند خصوصاً اینکه ایشان رویکرد و روحیه انقلابی داشتند نیز باعث شد تا مغضوب برخی قرار گیرد.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

جشنواره سینماحقیقت اولین جشنواره برخط امسال خواهد بود/ تعویق ۸ روزه جشنواره تحت تأثیر تعطیلات کرونایی

 جشنواره سینماحقیقت اولین جشنواره برخط امسال خواهد بود/ تعویق ۸ روزه جشنواره تحت تأثیر تعطیلات کرونایی
2020-12-02T15:09:56+03:30
نشست خبری چهاردهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت برگزار و شیوه برگزاری این جشنواره که امسال به صورت برخط برگزار می‌شود، تشریح شد.

چرا تلویزیون در سرگرم‌ کردن مخاطبش موفق نیست؟/ مدیران ریسک‌ناپذیر پشتِ امتحان‌پس‌داده‌ها پنهان شده‌اند

 چرا تلویزیون در سرگرم‌ کردن مخاطبش موفق نیست؟/ مدیران ریسک‌ناپذیر پشتِ امتحان‌پس‌داده‌ها پنهان شده‌اند
2020-12-02T15:09:56+03:30
کربلایی‌زاده سرگرم‌سازی را با جسارت و شجاعت مدیران تلویزیون امکان‌پذیر می‌داند و معاونی بر حفظ داشته‌ها و توجه به "میراث جام‌جم" تأکید دارد.

«حاج قاسمی که من می‌شناسم»/ انتشار کتابی جدید درباره شهید سلیمانی و سوریه

 «حاج قاسمی که من می‌شناسم»/ انتشار کتابی جدید درباره شهید سلیمانی و سوریه
2020-12-02T14:56:33+03:30
نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه از تدوین خاطراتش درباره شهید سپهبد قاسم سلیمانی خبر داد. این اثر به کوشش سعید علامیان منتشر خواهد شد.

بیانیه مجریان و گویندگان صدا و سیما: با عاملان ترور شهید هسته‌ای، قاطعانه برخورد کنید

 بیانیه مجریان و گویندگان صدا و سیما: با عاملان ترور شهید هسته‌ای، قاطعانه برخورد کنید
2020-12-02T14:56:33+03:30
۲۴۳ مجری و گوینده رسانه ملّی با انتشار بیانیه‌ای با آرمان‌های شهید محسن فخری‌زاده تجدید پیمان کردند و خواستار برخورد قاطعانه با عاملان این ترور شدند.

رجب‌پور: بیشتر از ۷۵ درصد موسیقی شنیداری مردم غیرمجاز است! / برخی خوانندگان داخلی برای کمپانی های آمریکایی کار می کنند

 رجب‌پور: بیشتر از ۷۵ درصد موسیقی شنیداری مردم غیرمجاز است! / برخی خوانندگان داخلی برای کمپانی های آمریکایی کار می کنند
2020-12-02T14:56:33+03:30
محسن رجب‌پور معتقد است در حال حاضر بیش از ۷۵ درصدِ موسیقیِ شنیداری مردم غیر مجاز است و در عین حال افزایش قیمت دلار و اعمال محدودیت‌ها دو عامل مهمِ مهاجرت خو...

آیا اسرائیل سال ۲۰۴۰ را می‌بیند؟/ بررسی تحولات جمعیتی صهیونیسم در کتاب "آغاز پایان"

 آیا اسرائیل سال ۲۰۴۰ را می‌بیند؟/ بررسی تحولات جمعیتی صهیونیسم در کتاب "آغاز پایان"
2020-12-02T13:43:17+03:30
نویسنده کتاب "آغاز پایان" می‌گوید: روند رشد جمعیتی در اسرائیل چالش جدی سال‌های آینده رژیم صهیونیستی است، اتفاقی که شاید نابودی اسرائیل را تا پایان...

جهاد جوانان مسجد ثارالله در مبارزه با کرونا ادامه دارد/ کمک به محرومان، دغدغه‌ امام جماعت جهادی

 جهاد جوانان مسجد ثارالله در مبارزه با کرونا ادامه دارد/ کمک به محرومان، دغدغه‌ امام جماعت جهادی
2020-12-02T12:36:42+03:30
جوانان جهادگر مسجد ثارالله (ع) خدمات متنوعی را به مردم مناطق محروم منطقه ۵ تهران ارائه می‌دهند؛ از تهیه و توزیع اقلام بهداشتی و ایمنی تا توزیع اقلام معیشتی.

تولید اثری شنیدنی درباره شهید ابراهیم همت

 تولید اثری شنیدنی درباره شهید ابراهیم همت
2020-12-02T12:36:42+03:30
سوره مهر الکترونیک کتاب صوتی «معلم فراری» را با صدای رامین عسگرپور منتشر کرد. این اثر روایتگر بخش‌هایی از زندگی شهید همت است.

خانه مداحان را خانه مداحان نگه دارید!

 خانه مداحان را خانه مداحان نگه دارید!
2020-12-02T12:36:42+03:30
تصاویر بعد از مراسم هفتگی خانه مداحان گواه این است که مداحان ارتباط خوبی با این محفل داشتند و آنجا را خانه خود می‌دانند.

لنزهای بی‌باک| عکاسی که در بخش راه می‌رفت و برای بیماران کرونایی حمد شفا می‌خواند/ ضجه‌های جانباز شیمیایی روحم را مچاله می‌کرد

 لنزهای بی‌باک| عکاسی که در بخش راه می‌رفت و برای بیماران کرونایی حمد شفا می‌خواند/ ضجه‌های جانباز شیمیایی روحم را مچاله می‌کرد
2020-12-02T12:36:42+03:30
«فاطمه عالی» عکاس خبرگزاری مهر می‌گوید که هدفش نشان دادن سختی‌های حاکم بر مبارزه با کرونا است؛ به ویژه آن دسته از سختی‌هایی که بیشتر مردم از آنها ...

نمایشگاه مجازی عکس با موضوع حرم حضرت فاطمه معصومه (س)

نمایشگاه مجازی عکس با موضوع حرم حضرت فاطمه معصومه (س)
2020-12-02T11:49:56+03:30
این نمایشگاه مجازی عکس، «روزنه عکاس» نام دارد و مجموعه عکس‌های امیر امیری با محوریت حرم حضرت فاطمه معصومه (س) است.

آخرین خبر از وضعیت بیماری آیت‌الله مصباح یزدی

آخرین خبر از وضعیت بیماری آیت‌الله مصباح یزدی
2020-12-02T11:49:56+03:30
دفتر آیت‌الله مصباح یزدی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که مشکل ایشان ضعف مفرط جسمانی به دلیل ادامه و تشدید بیماری گوارشی است و در منزل تحت مراقبت پزشکی هستند.

آخرین خبر از وضعیت بیماری آیت الله مصباح یزدی

آخرین خبر از وضعیت بیماری آیت الله مصباح یزدی
2020-12-02T11:36:35+03:30
در اطلاعیه دفتر آیت الله مصباح یزدی آمده است:مشکل ایشان ضعف مفرط جسمانی به دلیل ادامه و تشدید بیماری گوارشی است و در منزل تحت مراقبت پزشکی هستند.

چهره‌های جدید در داوری مسابقات سراسری قرآن/ مسابقات از ۱۵ آذر پخش می‌شود

 چهره‌های جدید در داوری مسابقات سراسری قرآن/ مسابقات از ۱۵ آذر پخش می‌شود
2020-12-02T10:36:37+03:30
پخش و داوری زنده چهل‌وسومین دوره مسابقات سراسری قرآن‌کریم در بخش آقایان از شامگاه شنبه، ۱۵ آذرماه آغاز می‌شود و به مدت یک هفته ادامه دارد.‌

تهیه‌کنندگان سینمای ایران به سازمان ملل نامه نوشتند

 تهیه‌کنندگان سینمای ایران به سازمان ملل نامه نوشتند
2020-12-02T10:23:16+03:30
اتحادیه تهیه‌کنندگان طی نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار محکوم کردن ترور شهید فخری زاده و انتخاب کمیته‌ای برای اعلام کشور عامل این جنایت شد.

توصیۀ امام علی (ع) به تقویت زیرساخت‌های نظامی/ بر اساس کدام آموزه باید دست دوستی به دشمن داد؟

 توصیۀ امام علی (ع) به تقویت زیرساخت‌های نظامی/ بر اساس کدام آموزه باید دست دوستی به دشمن داد؟
2020-12-02T10:23:16+03:30
پژوهشگر نهج البلاغه می‌گوید وقتی برابر دشمن ذلیلانه رفتار کنیم، او به دنبال کسب امتیاز بیشتر است. مذاکره باید در شرایط اقتدار شکل بگیرد.

"عصرجدید" دی ماه پخش می‌شود

 "عصرجدید" دی ماه پخش می‌شود
2020-12-02T10:09:57+03:30
مجری و تهیه‌کننده برنامه "عصر جدید" با اشاره به شروع برنامه‌ای بدون حضور تماشاگران از هفته آینده و پخش در دی‌ماه خبر داد.

شعر افشین علا برای شهید فخری‌زاده/ بیچاره دشمن! فارس را نشناخت، پنداشت فخری‌زاده می‌میرد

 شعر افشین علا برای شهید فخری‌زاده/ بیچاره دشمن! فارس را نشناخت، پنداشت فخری‌زاده می‌میرد
2020-12-02T09:56:43+03:30
افشین علا جدیدترین شعر خود را در توصیف دانشمند هسته‌ای کشورمان، شهید فخری‌زاده که توسط ایادی صهیونیزم ترور شد سرود و منتشر کرد.

دستاوردهای گفت‌وگوی بین مذهبی

دستاوردهای گفت‌وگوی بین مذهبی
2020-12-02T09:36:36+03:30
کنفرانس «گفت‌وگوی بین مذهبی چه دستاوردی دارد؟» به همت مسئول امور ادغام دولت آلمان و به دلیل بحران کرونا به صورت دیجیتال برگزار شد.

"عصرجدید" دی ماه پخش می شود

 "عصرجدید" دی ماه پخش می شود
2020-12-02T09:43:19+03:30
مجری و تهیه‌کننده برنامه "عصر جدید" با اشاره به شروع برنامه‌ای بدون حضور تماشاگران از هفته آینده و پخش در دی‌ماه خبر داد.

استاد عبدالباسط هدیه خدا بود

استاد عبدالباسط هدیه خدا بود
2020-12-02T09:09:55+03:30
کریم منصوری گفت: عبدالباسط نعمتی بود که خداوند به ما ارزانی داشت. اگر ۲۰۰ سال پیش به دنیا می‌آمد، شاید آثارش به ما نمی‌رسید و اگر الان به دنیا می‌آمد، شاید ا...

بیان نکات جذاب زندگی قاریان مشهور در «قرائت‌نامه»

بیان نکات جذاب زندگی قاریان مشهور در «قرائت‌نامه»
2020-12-02T08:56:35+03:30
«قرائت‌نامه» با دو هدف آشنا ساختن شنوندگان با مقاطعی از زندگی قاریان مشهور جهان اسلام، الگوسازی در حوزه تلاوت و تقویت گرایش شنوندگان به استماع تلاوت‌های زیبا...

تبیین جایگاه ایمان و تعهدات آن نسبت به نبوت در رادیو معارف

تبیین جایگاه ایمان و تعهدات آن نسبت به نبوت در رادیو معارف
2020-12-02T08:43:16+03:30
رادیو معارف در برنامه "بیان" به تبیین جایگاه ایمان و تعهدات آن از منظر آیات و روایات می پردازد.

«عباد الرحمن» کسانی هستند که آگاهانه‌ بندگی خدا را می کنند

«عباد الرحمن» کسانی هستند که آگاهانه‌ بندگی خدا را می کنند
2020-12-02T08:29:55+03:30
آیت الله مصباح یزدی: انسان در مسیر زندگی خود یا بنده خداست یا بنده هوای نفس و راه سومی نیست.کسانی که خودشان برای خود تصمیم می‏ گیرند در واقع همان شیطان است ک...

آشنایی با یک حدیث عجیب؛ سرّ اینکه پیامبران و مؤمنین به گرفتاری‌ها مبتلا می‌شوند

 آشنایی با یک حدیث عجیب؛ سرّ اینکه پیامبران و مؤمنین به گرفتاری‌ها مبتلا می‌شوند
2020-12-02T08:36:37+03:30
طبق حدیث مستند، میزان مشکلات هرکسی به‌قدر ظرفیت ایمان اوست. هرقدر انسان بیشتر اهل ایمان باشد، گرفتاری بیشتری دارد تا صبر او لایق پاداش عظیم الهی باشد.

نگرانی عمو فیتیله‌ای تلویزیون از خوراک‌ مسمومِ ماهواره برای کودکان ایرانی

 نگرانی عمو فیتیله‌ای تلویزیون از خوراک‌ مسمومِ ماهواره برای کودکان ایرانی
2020-12-02T08:23:26+03:30
علی فروتن معروف به عمو فیتیله‌ای تلویزیون این روزها بیشتر نگرانِ کودکان است، چون شبکه‌های ماهواره‌ای به دنبال نابودی فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی کودکان‌اند.

خانواده ایرانی|مهارت‌های کلامی میان همسران برای داشتن خانواده شاد و سالم/ چرا باید محبت را به زبان بیاوریم؟

 خانواده ایرانی|مهارت‌های کلامی میان همسران برای داشتن خانواده شاد و سالم/ چرا باید محبت را به زبان بیاوریم؟
2020-12-02T07:29:56+03:30
پیامبر(ص) فرموده‌اند: «این گفتار مرد به همسرش که تو را دوست دارم هرگز از قلب زن بیرون نخواهد رفت.» بنابراین محبت کلامی راهی برای ایجاد محبت بین هم...

روایت مسعود روشن‌پژوه از رقابت اشتباه تلویزیون با فضای‌مجازی/ فکر می‌کنند با فالوور زیاد و بازیگر، برنامه‌شان دیده می‌شود

 روایت مسعود روشن‌پژوه از رقابت اشتباه تلویزیون با فضای‌مجازی/ فکر می‌کنند با فالوور زیاد و بازیگر، برنامه‌شان دیده می‌شود
2020-12-02T00:36:38+03:30
مجری "مسابقه محله" که این روزها برنامه "مثبت خانواده" را اجرا می‌کند اعتقاد دارد نگاه به وایرال‌شدن برنامه و رقابت تلویزیون با فضای‌مجاز...

"عصر جدید" دیماه پخش می شود

 "عصر جدید" دیماه پخش می شود
2020-12-01T23:43:18+03:30
مجری و تهیه‌کننده برنامه "عصر جدید" با اشاره به شروع برنامه‌ای بدون حضور تماشاگران از هفته آینده و پخش در دی‌ماه خبر داد.

عملیات حاج قاسم؛ هم افزایی دستگاه‌ها برای رفع موانع خدمت رسانی

عملیات حاج قاسم؛ هم افزایی دستگاه‌ها برای رفع موانع خدمت رسانی
2020-12-01T19:23:15+03:30
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی تمام مردم ایران را مکتبی و انقلابی خواند و گفت: برخی بیشتر از بقیه انگیزه برای خدمت دارند و ما موظف به تسهیل این خدمت رسانی هستیم.