میرنیوز

وظایف خانواده‌ها در تربیت دینی فرزندان/ خانه‌‏اى که کودک در آن نباشد، برکت ندارد

 وظایف خانواده‌ها در تربیت دینی فرزندان/ خانه‌‏اى که کودک در آن نباشد، برکت ندارد 2020-11-21T13:04:09+03:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، یکی از نعمت‌های بسیار ارزشمندی که خدای متعال به بسیاری از خانواده‌ها ارزانی داشته، نعمت کودکان دوست‌داشتنی و زیباست، کودکانی که وجود قشنگشان در محیط خانواده نویدبخش آرامش، فرح و شادی و همچنین نزول برکات آسمانی است.[1] در واقع این غنچه‌های زیبا، نه فقط یک نعمت‌ آسمانی، بلکه به طور دقیق‌تر امانت‌های الهی به والدین به شمار می‌آیند که در حفظ، نگهداری و پرورش آنها مسئولیت و وظایف مهم و راهبردی را بر عهده دارند، به همین جهت والدین می‌بایست به خوبی در پرورش و تکامل آنها نقش سازنده و دینی خود را ایفا کنند. مقدمه پیش رو بهانه‌ای بود تا اینکه به مناسبت روز جهانی کودک به برخی از وظایف و مسئولیت‌های کلیدی والدین در امر تربیت دینی کودکان اشاره کنیم.

مهارت آموزی و تربیت دینی و اجتماعی
بدون شک هیچ پدر و مادری را نمی‌توان مشاهده کرد که دوستدار و عاشق فرزندان خود نباشد. هر پدر و مادری بیشترین سختی و مشکلات را به جان و دل می‌خرد تا کودک و فرزندانشان، زندگی سعادتمند و خوبی را تجربه کنند و با کمترین سختی و ناراحتی در زندگی مواجه شوند، گاهی یک بیماری ساده فرزند چنان والدین را دگرگون و ناراحت می‌کند که آسایش و آرامش خود را از دست می‌دهند، از این رو حاضرند برای بهبودی فرزند خود هر رنج و سختی را متحمل شوند تا اینکه خطری فرزندشان را تهدید نکنند.

رفتار ایثارگرایانه والدین در مباحث رفاهی، معیشتی و اقتصادی، فرزندان غیرقابل توصیف است اما با وجود این همه فداکاری‌های شگفت‌انگیز شاهد کاستی‌های رفتاری در نوع مهارت آموزی والدین به فرزندانشان هستیم، کاستی‌های مرگباری که نه فقط زندگی و حیات مادی کودکان، بلکه زندگی اخروی آنها را نیز به مخاطره می‌اندازد. کاستی و ضعفی که نشأت گرفته از فقدان مهارت‌های لازم دینی و اجتماعی است. موضوع بسیار مهمی که می‌بایست از همان دوران کودکی و طفولیت برای آن طرح و برنامه هوشمندانه و راهبردی داشت. خدای متعال در قرآن کریم پیش‌تر وظیفه سنگین والدین را در این خصوص این چنین بازگو کرده است: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَکُمْ وَأَهْلِیکُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ عَلَیْهَا مَلَائِکَةٌ غِلَاظٌ شِدَادٌ لَا یَعْصُونَ اللَّهَ مَا أَمَرَهُمْ وَیَفْعَلُونَ مَا یُؤْمَرُونَ؛[2] اى کسانى که ایمان آورده‌‌اید، خودتان و کسانتان را از آتشى که سوخت آن، مردم و سنگ‌هاست حفظ کنید: بر آن [آتش‌] فرشتگانى خشن [و] سختگیر [گمارده شده‌] اند. از آنچه خدا به آنان دستور داده سرپیچى نمى‌‌ کنند و آنچه را که مأمورند انجام مى ‌‌دهند».

راهبرد تربیتی و آموزشی از ابتدای کودکی
در مقوله تربیت دینی کودکان، والدین گرامی می‌‌بایست خود را ملزم به پیروی و تبعیت از الگوهای مناسب فرزند پروری کنند، لازمه این مهم، داشتن راهبرد صحیح و هوشمندانه در امر تربیت است. فقدان راهبرد و برنامه تربیتی به معنای عدم توانایی در پرورش صحیح فرزندان است، برخی افراد به واسطه عدم آگاهی از اصول و سبک‌های تربیتی گرفتار اشتباهات رایجی می‌شوند، اشتباهاتی که نشأت گرفته از نوع نگاه آنها به امر تربیت است. برخی از سبک های رایج و مخرب در مقوله تربیت عبارتند از:

1ـ سبک فرزندپروری مستبدانه و سختگیرانه
فرزندپروری نوعی هنر و مهارت اخلاقی و تربیتی است که والدین در مقام یک مربی کارآزموده تلاش دارند با بهترین وجه و با بهره‌گیری از زیباترین اصول و تکنیک‌ها در امر تربیت فرزندانشان به نتیجه مطلوب دست یابند. برخی افراد بدون توجه به این موضوع تلاش دارند همه چیز را با قوه قهریه به فرزندان و کودکان خود تحمیل کنند. در این دسته از خانواده‌ها اگر فرزند و کودک مرتکب اشتباه شود، فرصت فکر کردن و اصلاح را به او نمی‌دهند، این چنین والدینی با نشان دادن سیمایی خشن و مستبدانه از خود و با حاکم کردن سایه ترس و تهدید، بر فرزندان تلاش دارند زمینه اطاعت‌پذیری را در آنها تقویت کنند؛ روش غلطی که تقریباً هیچ‌گونه سنخیتی با الگوی اسلامی ندارد، چراکه در الگوی اسلامی بیشتر به دنبال اصلاح و تأثیرگذاری نرم بر روی فرزندان هستیم نه سخت و مستبدانه این مطلب را به خوبی می‌توان در برخی روایات تربیتی مشاهده کرد: پیامبر (صلى ‏الله ‏علیه ‏و ‏آله) می‌فرمایند: «مَن کانَ عِندَهُ صَبِىٌّ فَلیَتَصابَ لَهُ ؛[3] هر فردی با کودک سروکار دارد، با او کودکانه رفتار کند».

2ـ سبک فرزندپروری سهل‌گیرانه
برخی از والدین برخلاف قسم اول به نوعی گرفتار تفریط و ولنگاری مسئولیت‌پذیری در امر تربیت فرزندان شده‌اند. یک باغبان خوب به خوبی می‌داند که برای پرورش گل‌های باغچه خود باید علاوه بر آب و خاک مناسب، فضای سالمی را فراهم کند و از این طریق آنها را از گزند هرگونه آفت دور نگه دارد اما در سبک فرزندپروری سهل‌گیرانه همه چیز عادی جلوه می‌کند. در این سبک گویی قرار نیست که والدین برای اصلاح و تربیت فرزند خود برنامه خاصی را دنبال کنند و مهارت‌آموزی را به آنها آموزش دهند، در این خانواده‌ها نه تنها خطاهای فرزندان به صورت غیر اصولی نادیده گرفته می‌شود، بلکه زمینه تقویت خطاها نیز فراهم است.

3ـ سبک فرزند مأیوسانه
طبیعت کودک همراه و عجین شده با شادی، فرح، شلوغی، نشاط، سرزندگی، و گاهی هم خرابکاری است، البته فقدان مهارت و آموزش صحیح در تربیت و پرورش فرزندان می‌تواند دامنه اشتباهات آنها را چشم‌گیرتر کند، در این بین برخی از والدین با دیدن کاستی‌های مکرر فرزندان خود، به طور کل از اصلاح و پیشرفت آنها مأیوس می‌شوند و امیدی به موفقیت و پیشرفت را نه در کار خود دارند و نه آن را در خصوص فرزند خود به انتظار می نشینند. رویکرد غلطی که با آموزه‌های دینی و روایی به هیچ‌وجه همخوانی ندارد.

4ـ سبک فرزندپروری اصولی و هوشمندانه
با نگاه علمی و دقیق به منابع دینی و اسلامی به خوبی می‌توان با الگوی‌هایی همچون سبک فرزندپروری مقتدرانه و اصولی آشنا شد، سبک فرزندپروری که برخی از شاخص‌های آن را می‌توان این چنین برشمرد: 1- حمایت اجتماعی از فرزندان، 2-ارتباط دو سویه بین فرزندان و والدین، 3-پاسخگویی، 4-روشنگری و بصیرت‌افزایی، 5-مسئولیت‌پذیری، 6-مشخص بودن حدود و مرزها و محدودیت‌های تربیتی، 7-برقراری فضای امن و آرام در محیط خانواده 8-عزّت و استقلال نفس، 9-برجسته بودن اعتماد به نفس و خلاقیت و تفکر و اندیشه، در بین والدین و فرزندان.[4]
* حجت‌الاسلام علی بیرانوند استاد حوزه علمیه قم
-------------------------
پی‌نوشت:
[1]. نهج الفصاحه ص 374 ، ح1096. پیامبر (صلى ‏الله ‏علیه ‏و ‏آله) :«بَیتٌ لا صِبیانَ فیهِ لا بَرَکَةَ فیهِ؛ خانه‌‏اى که کودک در آن نباشد، برکت ندارد».
[2]. سوره مبارکه تحریم، آیه 6.
[3]. من لا یحضره الفقیه، ج 3، ص 483، ح 4707.
[4].بهمن علیمرادی، پریسا غفوریان مرادی، 28 اشتباه والدین در تربیت فرزندان، ص 14.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

استقلال دانشگاه صنعتی شاهرود حفظ شود/ ضرورت توجه به مطالبات مردمی

استقلال دانشگاه صنعتی شاهرود حفظ شود/ ضرورت توجه به مطالبات مردمی
2020-12-04T11:49:52+03:30
شاهرود- امام‌جمعه شاهرود باتاکید بر اینکه از وزارت علوم می‌خواهیم همچنان استقلال دانشگاه صنعتی شاهرود حفظ شود، گفت: این یک مطالبه جدی از سوی مردم شهرستان محس...

بودجه قرآنی کشور در سال ۱۴۰۰ ثابت ماند

 بودجه قرآنی کشور در سال ۱۴۰۰ ثابت ماند
2020-12-04T11:56:34+03:30
بر اساس لایحه پیشنهادی دولت برای بودجه سال۱۴۰۰، بودجه صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی ثابت ماند و همان ۲۰ میلیارد سال گذشته برای این حوزه پیشنهاد شد.

افزایش قابل توجه بودجه ۱۴۰۰ بنیاد شهید/ بودجه بنیاد در دولت‌ یازدهم و دوازدهم چه تغییراتی داشته است؟+جدول

 افزایش قابل توجه بودجه ۱۴۰۰ بنیاد شهید/ بودجه بنیاد در دولت‌ یازدهم و دوازدهم چه تغییراتی داشته است؟+جدول
2020-12-04T11:56:34+03:30
افزایش بودجه پیشنهادی دولت دوازدهم جمهوری اسلامی ایران برای بنیاد شهید و امور ایثاگران به نسبت ۷ سال گذشته قابل توجه و بی سابقه است.

رئیس سازمان تبلیغات درگذشت برادر حاج منصور ارضی را تسلیت گفت

رئیس سازمان تبلیغات درگذشت برادر حاج منصور ارضی را تسلیت گفت
2020-12-04T09:36:33+03:30
حجت‌الاسلام و المسلمین محمد قمی با صدور پیامی رحلت حاج محمود ارضی پیرغلام اهل بیت (علیهم السلام) و برادر حاج منصور ارضی را تسلیت گفت.

چگونه از راه دور امام حسین (ع) را زیارت کنیم؟

چگونه از راه دور امام حسین (ع) را زیارت کنیم؟
2020-12-04T08:56:33+03:30
روزهای جمعه یکی از زمان‌هایی است که زیارت حضرت امام حسین (ع) در آن توصیه شده است.

علت تعلق روز جمعه به امام زمان(عج)

علت تعلق روز جمعه به امام زمان(عج)
2020-12-04T08:43:14+03:30
علت اینکه جمعه را یکی از عیدهای چهارگانه شمرده اند در حقیقت به خاطر زمان ظهور امام زمان است که در آن هنگام زمین را از آلودگی شرک و کفر پاکیزه می گرداند.

چگونه خود را از وسوسه‏ شیطان برهانیم؟

چگونه خود را از وسوسه‏ شیطان برهانیم؟
2020-12-04T08:43:13+03:30
آیت الله جوادی آملی می گوید: کسی که با آبروی مسلمانی معامله می‌کند، از درون آتش می‌گیرد؛ نه از بیرون. این شخص دیگر شب‌ها خواب ندارد. هرچه قرص خواب بخورد، باز...

رشد فوق العاده عقل در عصر ظهور

رشد فوق العاده عقل در عصر ظهور
2020-12-04T08:43:13+03:30
آنچه در روایت امام باقر (علیه السلام) آمده این است که آمدن حضرت مهدی (علیه السلام) زمینه ترقی و تکامل عقل و خرد مردم است.

نماز جمعه در استان بوشهر برگزار نمی‌شود

نماز جمعه در استان بوشهر برگزار نمی‌شود
2020-12-04T02:56:34+03:30
بوشهر - مسئول شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان بوشهر گفت: در راستای پیشگیری از شیوع کرونا، این هفته نماز جمعه در استان بوشهر برگزار نمی‌شود.

سهم هنرهای تجسمی از بودجه ۱۴۰۰ چقدر است؟

 سهم هنرهای تجسمی از بودجه ۱۴۰۰ چقدر است؟
2020-12-04T00:23:13+03:30
روز گذشته لایحه بودجه ۱۴۰۰ از سوی دولت تقدیم مجلس شد که در این لایحه بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یک هزار و ۲۵۵ میلیارد و ۸۴ میلیون ...

یوسف تیموری در نقش "دایی محمود"/ ۸ قسمت سریال "هشت‌آباد" ساخته شد

 یوسف تیموری در نقش "دایی محمود"/ ۸ قسمت سریال "هشت‌آباد" ساخته شد
2020-12-03T23:43:16+03:30
سریال نوروزی تلویزیون به کارگردانی علی مسعودی با اضافه شدن بازیگر جدید از مرز ۴۰ درصد تصویربرداری گذشته‌ و در تلاشند طنز جذابی را به آنتن برسانند.

چه کسانی نمی خواهند شهدای هسته ای دیده شوند؟

 چه کسانی نمی خواهند شهدای هسته ای دیده شوند؟
2020-12-03T23:43:15+03:30
پدر شهید احمدی روشن گفت: اکثر مردم، شهید فخری زاده را نمی شناختند و اینکه رژیم صهیونیستی چطور او را شناخته بود برای ما جای تعجب است.

نماز جمعه در هیچ یک از شهرهای خراسان شمالی برگزار نمی‌شود

نماز جمعه در هیچ یک از شهرهای خراسان شمالی برگزار نمی‌شود
2020-12-03T18:49:53+03:30
بجنورد- مسئول شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه خراسان شمالی گفت: طبق مصوبه ستاد مبارزه با کرونا در استان، نماز جمعه این هفته در تمام شهرهای خراسان شمالی لغو شد.

نماز جمعه این هفته در هیچ شهر استان فارس برگزار نمی شود

نماز جمعه این هفته در هیچ شهر استان فارس برگزار نمی شود
2020-12-03T17:29:53+03:30
شیراز - به دلیل وضعیت شیوع ویروس کرونا نماز جمعه این هفته در هیچکدام از شهرهای استان فارس برگزار نخواهد شد.

امضاء تفاهم نامه همکاری میان رادیو معارف و جامعه قرآنی عصر

امضاء تفاهم نامه همکاری میان رادیو معارف و جامعه قرآنی عصر
2020-12-03T15:16:33+03:30
مدیر رادیو معارف گفت: تبیین، نشر و ترویج مفاهیم و معارف ناب قرآنی از وظایف اصلی رادیو هست و برای رسیدن به این اهداف آمادگی کامل برای تعامل بیشتر با جامعه فره...

محفل مناجات با نوای میثم مطیعی برگزار می شود

محفل مناجات با نوای میثم مطیعی برگزار می شود
2020-12-03T15:03:16+03:30
به دلیل شرایط کرونایی این محفل از طریق صفحات مجازی حاج میثم مطیعی پخش می‌گردد.

نرخ رشد جمعیت مسلمانان فرانسه بالاتر از غیرمسلمانان است

نرخ رشد جمعیت مسلمانان فرانسه بالاتر از غیرمسلمانان است
2020-12-03T15:03:16+03:30
تعداد فرانسویان غیرعرب که به اسلام تغییر دین داده اند مشخص نیست اما بعضی آمارها حاکی است که بیش از ۳۰ هزار نفر از فرانسویان در چند دهه گذشته اسلام آورده اند.

حضور حمید علیمی و سید رضا نریمانی برای کمک به مردم بندر امام

حضور حمید علیمی و سید رضا نریمانی برای کمک به مردم بندر امام
2020-12-03T15:03:15+03:30
به دنبال وقوع آب‌گرفتگی شدید در بندر امام، حمید علیمی و سیدرضا نریمانی از مداحان اهل بیت(ع) برای کمک به مردم آسیب‌دیده در بندر امام خمینی حاضر شدند.

نظارتی بر قیمت ها در بازار نیست/فرهنگ سازی برای مبارزه با فساد

نظارتی بر قیمت ها در بازار نیست/فرهنگ سازی برای مبارزه با فساد
2020-12-03T14:23:13+03:30
قم- یکی از مراجع تقلید با اشاره به اینکه مبارزه با فساد نیازمند فرهنگ‌سازی است، ابراز داشت: در این زمینه صدا و سیما موظف است با وزارت جهاد کشاورزی همکاری کنند.

حل مشکلات اقتصادی با قطع دست دلال ها/مقاومت در برابر صهیونیست ها

حل مشکلات اقتصادی با قطع دست دلال ها/مقاومت در برابر صهیونیست ها
2020-12-03T14:23:12+03:30
قم- یکی از مراجع تقلید گفت: وزارت جهاد کشاورزی باید دست واسطه‌ها را قطع کند تا هم تولیدکننده و هم مصرف کننده سود ببرد.

اساس شکل‌گیری و رویکرد قیام توابین/ توبه‌کنندگان بعد از قیام عاشورا چه کسانی بودند؟

 اساس شکل‌گیری و رویکرد قیام توابین/ توبه‌کنندگان بعد از قیام عاشورا چه کسانی بودند؟
2020-12-03T10:29:54+03:30
گروهی از کسانی که از یاری امام حسین (ع) در روز عاشورا ابا کرده و یا مقابل آن حضرت شمشیر کشیدند، بعداً پشیمان شده و قیام توابین را شکل دادند.

بازیگران به سریال "از سرنوشت" کمک کردند یا پولشویی؟

 بازیگران به سریال "از سرنوشت" کمک کردند یا پولشویی؟
2020-12-03T09:23:14+03:30
وقتی قصه‌های سریال "از سرنوشت" وارد ماجرای پولشویی و اتفاقات روز شد، مردم بیشتر دوست داشتند، یا هدایت درستِ کارگردان و یا جاافتادن شخصیت‌ها نقش دا...

نمایش «خاطرات خانه‌ای که ...» تلاشی برای دور شدن از کلیشه‌های تئاتر دفاع مقدس

 نمایش «خاطرات خانه‌ای که ...» تلاشی برای دور شدن از کلیشه‌های تئاتر دفاع مقدس
2020-12-03T08:29:54+03:30
کارگردان تئاتر «خاطرات خانه‌ای که ...» گفت: این نمایش سعی دارد تا با نشان دادن انسان‌هایی به شدت معمولی در دفاع‌مقدس از کلیشه‌های همیشگی این فضا د...

دعای ندبه این هفته هیأت رزمندگان در کاشمر برگزار می‌شود

دعای ندبه این هفته هیأت رزمندگان در کاشمر برگزار می‌شود
2020-12-03T06:49:55+03:30
مراسم قرائت دعای ندبه این هفته هیأت رزمندگان اسلام کنار مزار شهید آیت الله مدرس در شهرستان کاشمر برگزار خواهد شد.

ارتباط استجابت دعا با توبه

ارتباط استجابت دعا با توبه
2020-12-03T06:49:55+03:30
هنر توبه در آن است که موانع مهم استجابت دعا را رفع می‌کند موانعی که انسان را از دریافت رحمت بی‌منتهای پروردگار متعال محروم ساخته است.

خاطره‌بازی تلویزیون با "زرد قناری"/ کدام "مدرس" پخش می‌شود؟

 خاطره‌بازی تلویزیون با "زرد قناری"/ کدام "مدرس" پخش می‌شود؟
2020-12-02T23:49:56+03:30
تلویزیون برای دو روز آخر هفته‌اش، هم فیلم‌های طنز درنظر گرفته، هم خارجی و هم به مناسبت بزرگداشت شهید مدرس، "عمارت فرنگی" را با بازی حسین محجوب پخش...

روند درمان بیماری آیت الله مصباح در منزل ادامه دارد

روند درمان بیماری آیت الله مصباح در منزل ادامه دارد
2020-12-02T17:43:13+03:30
قم- حجت‌الاسلام علی مصباح یزدی با اشاره به سابقه بیماری گوارشی آیت الله مصباح یزدی، گفت: نیازی به بستری پدر در بیمارستان نیست و اخبار مربوط به ایشان فقط از پ...

نماهنگ شلیک؛ ادای دین بچه‌های مسجد به شهید فخری‌زاده

نماهنگ شلیک؛ ادای دین بچه‌های مسجد به شهید فخری‌زاده
2020-12-02T16:09:53+03:30
حجت‌الاسلام سالاری از تولید نماهنگ «شلیک» کاری از گروه سرود فجر جاوید خبر داد و گفت: این نماهنگ حاصل تلاش اعضای کانون فرهنگی غدیر یزد است که در راستای گرامید...

آغاز پخش سری جدید برنامه «تلاوت من»

آغاز پخش سری جدید برنامه «تلاوت من»
2020-12-02T15:56:34+03:30
سری جدید برنامه «تلاوت من» با کارشناسی صالح اطهری فر دوشنبه شب ها ساعت ۲۰ از رادیو قرآن پخش می شود.

بودجه صدا و سیما در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟ + عکس

 بودجه صدا و سیما در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟ + عکس
2020-12-02T15:23:16+03:30
در بودجه پیشنهادی ۱۴۰۰ آمده است که صدا و سیما هم همچون وزارت ورزش مکلف است درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی را به خزانه‌داری کشور واریز کند.