میرنیوز

حاج قاسم در ماه پایانی عمرش مکالمات بیسیم کدام عملیات را گوش می‌داد؟/ نائینی: ۸ سال دفاع مقدس یکی از مولفه های قدرت انقلاب اسلامی است

 حاج قاسم در ماه پایانی عمرش مکالمات بیسیم کدام عملیات را گوش می‌داد؟/ نائینی: ۸ سال دفاع مقدس یکی از مولفه های قدرت انقلاب اسلامی است 2020-09-16T14:20:16+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، سردار نائینی رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و مجاهدت‌های رزمندگان 8 سال دفاع مقدس و با اشاره به فرمان  حضرت امام(ره) مبنی بر شکل‌گیری نیروی سه‌گانه سپاه در تاریخ 26 شهریور سال 1364، تصریح کرد: شناخت از سپاه و نگاه راهبردی حضرت امام(ره) از سپاه باعث این فرمان بی‌بدیل و تاریخی شد که دستخط کمتر دیده شده ایشان مدتی است توسط مرکز منتشر شده است.

وی با بیان اینکه بعد از 35 سال، حقانیت اهداف راهبردی سپاه در جامعه ظهور و بروز پیدا کرده است، افزود: امروز سپاه با 5 نیرو در بلندای قله افتخارات قرار گرفته و با توجه به برنامه‌های استکبار جهانی، رژیم صهیونیستی و کشورهای مرتجع منطقه، این نهاد انقلابی معادله قدرت را به نفع انقلاب اسلامی تغییر داده است.

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس  با تأکید بر اینکه در حال حاضر با دو قطبی سازی مقاومت و سازش روبه‌رو هستیم، ادامه داد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پایگاه تروریست‌های آمریکایی که دستش به خون حاج قاسم سلیمانی آلوده شده بود را مورد هجوم موشک‌های خود قرار داد، همچنین پهپاد پیشرفته آنها نیز مورد تیررس موشک پدافند پیشرفته سپاه انقلاب اسلامی قرار گرفت که همه این اقدامات آثار تدبیر حضرت امام(ره) در چنین روزی است.

سردار نائینی مهمترین مسئله دفاع مقدس را تحمیل جنگ به ملت ایران عنوان کرد و گفت: اسناد و شواهد و قرائن فراوانی وجود دارد که این جنگ از اراده کشور عراق بزرگتر بوده است و افراد دیگری پشتوانه این جنگ بوده‌اند.

وی با بیان اینکه تحمیل جنگ عملاٌ به انقلاب اسلامی توسط استکبار جهانی صورت گرفته است؛ هنر حضرت امام(ره) را پیوستگی میان جنگ و انقلاب اسلامی دانست.

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس  با تاکید بر اینکه نباید طراحی جنگ را اراده یک کشور همسایه مثل صدام تقلیل داد؛ بلکه یک کار سازمان یافته از سوی استکبار جهانی صورت گرفته است، تصریح کرد: استکبار جهانی همه کار از جمله تحریم، شورش‌های داخلی و کودتا را برای مقابله با انقلاب اسلامی انجام داده بود، اما هیچ کدام نتیجه‌بخش نبود برای همین جنگ را برنامه‌ریزی کرد تا انقلاب اسلامی را کنترل کند و تمام امکانات را برای حمایت از صدام و مقابله با جمهوری اسلامی ایران در اختیار رژیم بعث قرار داد. 

سردار نائینی با بیان اینکه به وضوح می‌توان اثبات کرد که آمریکا آغازگر جنگ ایران و عراق بود، ادامه داد: نباید جنگ را میان دو کشور همسایه قلمداد کرد چرا که در طول جنگ هم آمریکا چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیرمستقیم همواره به عراق کمک کرد.

وی تصریح کرد: روزنامه واشنگتن‌پست در تاریخ 24 آذر 65 گزارشی در خصوص همکاری آمریکا با عراق در زمینه بمباران‌های عراق علیه ایران تهیه کرد مبنی بر اینکه سازمان سیا اطلاعات زیادی از آرایش نظامی و مناطق اقتصادی در اختیار عراق قرار داده بود و اطلاعات ماهواره‌ای به صورت دقیق و به نحو احسن در اختیار آنها قرار می‌گرفت. عراق پس از دقایقی پس از بمباران از میزان خسارت و نوع عملیات به صورت دقیق اطلاع پیدا می‌کرد برای همین است که می‌گوییم صدام آلت دست آمریکا برای حمله به ایران بود.

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس  ادامه داد: در تاریخ 25 آذر 65 سخنگوی کاخ سفید در همین راستا می‌گوید همه می‌دانند پیروزی عراق غیرممکن است؛ از طرف دیگر نیز پیروزی ایران خواست هیچ کشوری نیست. امروز همه جهان بسیج شده‌اند تا به عراق کمک کنند و هدف ما این است که از پیروزی جمهوری اسلامی ایران در این جنگ ممانعت کنیم.

سردار نائینی با اشاره به اینکه ما نتوانسته‌ایم به خوبی حوادث جنگ را آنطور که در خور آن حادثه بود را روایت کنیم، اظهار داشت: واقعیت این است که هویت تاریخ انقلاب اسلامی و عامل قدرت آن همین 8 سال دفاع مقدس است و نباید اجازه دهیم این واقعه تضعیف و مخدوش شود.

وی با بیان اینکه متأسفانه امروز استکبار جهانی علیه ملت ایران جنگ های متعددی ایجاد کرده است که می توان به جنگ نرم، عملیات روانی و جنگ شناختی که بخش قابل توجهی از آن به اقدامات برای مخدوش شدن انقلاب اسلامی منعطف شده است،‌ اشاره کرد؛ گفت: برخی داخل کشور با اغراض سیاسی و با فهم ضعیفی که از دفاع مقدس دارند و حتی در زمان دفاع مقدس نیز نبوده‌اند روایت‌های مختلفی از یک اتفاق جنگ را اعلام می‌کنند و با تقطیع کردن و با اهداف شیطانی نتیجه‌گیری شخصی می‌کنند و اقتدار و وحدت نیروهای مسلح را نشانه می‌گیرند و حتی فرماندهان جنگ را اتهام می‌زنند که جان رزمندگان برای آنها مهم نبوده و یا عملیات‌های خلاقانه‌ای را انجام نمی‌دادند.بنابراین رسانه ها باید در برابر این خط فکری ایستادگی کنند.

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس  با اشاره به برنامه‌ها و طرح‌ریزی‌های مختلف برای آغاز یک عملیات در 8 سال دفاع مقدس تأکید کرد: جنگ ایران و عراق سطوحی مختلفی را داشته که در راس سطح راهبردی آن حضرت امام(ره) حضور داشتند و ایشان با تیزبینی و درایت همه مردم را در این جنگ وارد کردند تا آنجایی که 85 درصد رزمندگان 8 سال دفاع مقدس، مردم عادی بودند.

سردار نائینی دفاع مقدس را سرمایه و مولفه اصلی انقلاب اسلامی دانست و گفت: پیروزی مطلق در 8 سال دفاع مقدس از آن جمهوری اسلامی ایران، ملت ایران و حضرت امام بود و مرکز اسناد تمام این روایتها و گنجینه‌های 8 سال دفاع مقدس را جمع‌آوری کرده و در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس بیش از 40 مجلل از روزشمار جنگ، اطلس، تاریخ شفاهی و... را منتشر کرده است که امیدواریم این معارف به نسل‌های بعد نیز انتقال داده شود تاکید کرد: در 7 مهر سال 99 و همزمان با هفته دفاع مقدس از 170 اثر جدید تحقیقاتی که در یکسال اخیر جمع آوری شده است را با حضور فرمانده محترم کل سپاه رونمایی می‌کند.

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس  با بیان اینکه در این مراسم از 40 فرمانده که تاریخ شفاهی 8 سال دفاع مقدس را در اختیار ما قرار دادند، تقدیر می‌شود، تصریح کرد: از جمع 300 نفره فرماندهان 8 سال دفاع مقدس از 115 نفر تاریخ شفاهی جمع‌آوری کرده‌ایم؛ همچنین 400 فرمانده گردان را شناسایی کرده ایم که از 100 نفر آنها را تاریخ شفاهی، ضبط کرده‌ایم.

سردار نائینی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا از حاج قاسم سلیمانی نیز تاریخ شفاهی داریم، عنوان کرد: با توجه به اینکه حاج قاسم مأموریت‌های سنگین و بسیار پیچیده و دشوار داشت فرصت برای تاریخ شفاهی پیدا نکردیم و میدانید ایشان هرگاه در مقابل دوربین قرار می گرفت از شهدای دیگر سخن می‌گفت.

وی با اشاره به خاطره‌ای از حاج قاسم ادامه داد: حاج قاسم یک ماه قبل از شهادت با بنده تماس گرفت و درخواست نوار صوتی مکالمات عملیات کربلای 5 را کرد که شنیدم در این مدت قبل از شهادت همواره این مکالمات را به یاد شهدای آن زمان گوش می‌دادند.

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس ادامه داد: شنبه 5 مهرماه جلد دوم کتاب «تاریخ شفاهی سردار صفوی» رونمایی می‌شود و با توجه به سالروز عملیات ثامن‌الائمه از خانواده‌های شهدای ارتش و سپاه مثل شهیدان فکوری، نامجو، فلاحی، کلاهدوز و جهان‌آراء تقدیر خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

هرگونه تجمع و راهپیمایی به سمت مرزها ممنوع است

هرگونه تجمع و راهپیمایی به سمت مرزها ممنوع است
2020-09-28T15:52:17+03:30
ستاد مرکزی اربعین حسینی اعلام کرد: تمامی مرزهای کشور با عراق مسدود بوده و هرگونه تجمع و راهپیمایی به سمت مرزها و اماکن مقدسه ممنوع است.

کلیه مرزهای کشور با عراق مسدود است/ممنوعیت حرکت به سمت مرزها

کلیه مرزهای کشور با عراق مسدود است/ممنوعیت حرکت به سمت مرزها
2020-09-28T15:38:57+03:30
ستاد مرکزی اربعین حسینی در اطلاعیه شماره ۴ خود اعلام کرد که کماکان کلیه مرزهای کشور با عراق مسدود بوده و هرگونه تجمع و راهپیمایی به سمت مرزها و یا اماکن مقدس...

نوشتن از جنگ برای کودکان مثل واکسن است/ چرا داستان‌نویسی دفاع مقدس کمرنگ است؟

 نوشتن از جنگ برای کودکان مثل واکسن است/ چرا داستان‌نویسی دفاع مقدس کمرنگ است؟
2020-09-28T15:18:58+03:30
مهناز فتاحی از معدود نویسندگانی است که در این سال‌ها در کتاب‌هایش به موضوع جنگ برای کودکان پرداخته است. او می‌گوید گفتن از جنگ برای کودکان مانند واکسن است.

مستند «پرده گشا، رازنما» از شبکه چهار سیما پخش می‌شود

مستند «پرده گشا، رازنما» از شبکه چهار سیما پخش می‌شود
2020-09-28T14:58:59+03:30
مستند «پرده گشا، رازنما» از مجموعه «حکایت دل» دوشنبه ۷ مهرماه ساعت ۲۱ از شبکه چهار سیما بازپخش می شود.

حسینی ها در بلاها نباید رضایت خود را از خدا از دست بدهند

حسینی ها در بلاها نباید رضایت خود را از خدا از دست بدهند
2020-09-28T14:58:58+03:30
حجت الاسلام ریاضت گفت: حسینی ها در بلاها نباید رضایت خود را از خدا از دست بدهند. باید راضی به حکم و قضای خداوند باشیم.

شماره ۸۴ ماهنامه حلقه‌وصل منتشر شد

شماره ۸۴ ماهنامه حلقه‌وصل منتشر شد
2020-09-28T14:18:58+03:30
شماره ۸۴ ماهنامه حلقه‌‎وصل به مدیرمسئولی و سردبیری صادق یزدانی با محوریت موضوع «پیاده‌روی اربعین» منتشر شد.

سردار سلامی: تدابیر رهبر انقلاب آرزوهای دشمن را به هم ریخت

 سردار سلامی: تدابیر رهبر انقلاب آرزوهای دشمن را به هم ریخت
2020-09-28T13:58:58+03:30
فرمانده کل سپاه گفت: کسی که از مرگ نترسد هیچکس بر او غالب نمی‌شود و جاری شدن تدبیر بر اثر شجاعت است.

آغاز خدمات رسانی به زائران اربعین از سوی آستان مقدس علوی

آغاز خدمات رسانی به زائران اربعین از سوی آستان مقدس علوی
2020-09-28T13:25:38+03:30
آستان مقدس علوی در نجف اشرف استقبال از زائران اربعین امام حسین(ع) را که به سمت کربلا در حرکت هستند، آغاز کرد.

شماره ۸۴ ماهنامه حلقه ‌وصل منتشر شد

شماره ۸۴ ماهنامه حلقه ‌وصل منتشر شد
2020-09-28T13:12:18+03:30
شماره ۸۴ ماهنامه حلقه ‎وصل به مدیرمسئولی و سردبیری صادق یزدانی با محوریت موضوع «پیاده روی اربعین» منتشر شد.

بزرگداشت روز مولانا در لبنان/ واکاوی برداشت‌های قرآنی در مثنوی

بزرگداشت روز مولانا در لبنان/ واکاوی برداشت‌های قرآنی در مثنوی
2020-09-28T12:58:59+03:30
وبینار «تصوف و عرفان در ادبیات فارسی و ادبیات عرب» به مناسبت سالروز گرامیداشت شاعر و عارف بزرگ، مولانا جلال‌الدین رومی در لبنان برگزار می‌شود.

سرنوشت سینماگران دفاع مقدس، از آنان که کوچ کردند تا آنان که ناشناخته ماندند

 سرنوشت سینماگران دفاع مقدس، از آنان که کوچ کردند تا آنان که ناشناخته ماندند
2020-09-28T13:05:54+03:30
سینمای دفاع مقدس از آغاز مسیر خود تا امروز شاهد سازندگان مختلفی است که یا دست تقدیر آنان را از صفحه هنر و سینمای ایران پاک کرده است یا دست سیاستگذاران و دول...

شهید طهرانی مقدم و پشتیبانی خمپاره‌ها در دفاع مقدس/ کشف حسن باقری در جبهه چه بود؟

 شهید طهرانی مقدم و پشتیبانی خمپاره‌ها در دفاع مقدس/ کشف حسن باقری در جبهه چه بود؟
2020-09-28T13:05:54+03:30
بعد حسن باقری، حسن مقدم مثل مرغ سرکنده آرام و قرار نداشت. اشک‌هایی که توی تمام عمرش به ندرت کسی آن‌ها را دیده بود، می‌آمدند و روی صورتش و مدام می‌گفت: «...

وبینارآیت ‎الله تسخیری،فقیه گفتمان ودنیاگرد وحدت‌جو برگزار می‌شود

وبینارآیت ‎الله تسخیری،فقیه گفتمان ودنیاگرد وحدت‌جو برگزار می‌شود
2020-09-28T12:32:17+03:30
وبینار «آیت ‎الله تسخیری، فقیه گفتمان و دنیاگرد وحدت‌جو» (۹ مهرماه) به همت رایزنی فرهنگی ایران در لبنان برگزار می‌شود.

با کاروان حسینی تا اربعین| امتی که در دشمنی با آل‌ کساء از هیچ دریغ نکردند

 با کاروان حسینی تا اربعین| امتی که در دشمنی با آل‌ کساء از هیچ دریغ نکردند
2020-09-28T12:25:39+03:30
۳ ماه از رحلت رسول خدا نگذشته بود که فاطمه دختر نبی، به شهادت از دنیا رفت، دیری نگذشت که علی، وصی و داماد نبی، همسر فاطمه، به تیغ تحجر به شهادت رسید، اندکی ...

مدیر شبکه ورزش تغییر کرد

 مدیر شبکه ورزش تغییر کرد
2020-09-28T12:25:39+03:30
روابط عمومی سیما تأیید کرد: سینا معتضدی به عنوان سرپرست شبکه ورزش انتخاب شد.

سردار نائینی: هدف اصلی مراسم "یادها و نام‌ها" تجلیل از قهرمانان ملی است

 سردار نائینی: هدف اصلی مراسم "یادها و نام‌ها" تجلیل از قهرمانان ملی است
2020-09-28T11:18:58+03:30
رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت: سعی کرده‌ایم در مراحل سازمان‌دهی، احیاء و گویا سازی اسناد سرعت عمل ببخشیم و همچنین در ارائه خدمات اسنادی به پژوهشگر...

فروش «تنت» در آمریکا ضعیف است

 فروش «تنت» در آمریکا ضعیف است
2020-09-28T11:18:58+03:30
فیلم تازه نولان از میان ۲ هزار و ۸۵۰ سالن سینمای آمریکا در چهارمین هفته اکرانش، ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار فروش داشت که در مجموع، فروش این فیلم در داخل آمریکا...

فراخوان حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی اعلام شد

فراخوان حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی اعلام شد
2020-09-28T10:45:37+03:30
پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در نظر دارد بخشی از موضوعات پژوهشی مورد نیاز خود را در قالب حمایت از پایان‌نامه‌های دوره‌های دکتری و کارشناسی ارشد، عملیاتی و ...

مراسم تجلیل از راویان مقاومت برگزار شد/ ثبت تاریخی و روایت فداکاری رزمندگان بر عهده هنرمندان است

 مراسم تجلیل از راویان مقاومت برگزار شد/ ثبت تاریخی و روایت فداکاری رزمندگان بر عهده هنرمندان است
2020-09-28T10:52:26+03:30
حمید نیلی در مراسم تجلیل از «راویان مقاومت» گفت: همان‌گونه که رزمندگان در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل سلحشورانه جنگیدند، هنرمندان نیز وظیفه ‌دارند ...

بررسی قانونی اختلاف بین ارشاد و صداوسیما/ کدام یک فرمانده نمایش‌خانگی‌اند؟

 بررسی قانونی اختلاف بین ارشاد و صداوسیما/ کدام یک فرمانده نمایش‌خانگی‌اند؟
2020-09-28T10:52:26+03:30
نمایش‌خانگی خشونت را با نمایشِ خودکشی علنی می‌کند، ابتذال را در سایه عشق‌های مثلثی به تصویر می‌کشد اما به جای عذرخواهی به «آش خورده و کام سوخته» م...

پروانه معصومی: انتقاد دارم که بازیگران زنِ میانسال را نمی‌بینند/ واقعاً خیلی‌ها از نقشِ زنان در جبهه بی‌اطلاع‌اند

 پروانه معصومی: انتقاد دارم که بازیگران زنِ میانسال را نمی‌بینند/ واقعاً خیلی‌ها از نقشِ زنان در جبهه بی‌اطلاع‌اند
2020-09-28T10:38:58+03:30
بازیگر سینما و تلویزیون اعتقاد دارد که همیشه جای پرداختن به نقش زنان در دفاع مقدس خالی بوده است و باید بیشتر از حضور زنان در جبهه و جنگ گفت. متأسفانه خیلی ک...

جزئیات حمایت وزارت ارشاد از ۸۳۹ مؤسسه قرآنی آسیب‌دیده از کرونا

 جزئیات حمایت وزارت ارشاد از ۸۳۹ مؤسسه قرآنی آسیب‌دیده از کرونا
2020-09-28T10:25:37+03:30
معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد از ۸۳۹ مؤسسه قرآنی آسیب‌دیده از ویروس منحوس کرونا حمایت کرد.

حمید لولایی شخصیت اصلی سریال "ویلا" شد/ "بی‌همگان" تلویزیون جلوی دوربین نرفت!

 حمید لولایی شخصیت اصلی سریال "ویلا" شد/ "بی‌همگان" تلویزیون جلوی دوربین نرفت!
2020-09-28T10:25:37+03:30
سریال تلویزیونی "ویلا" مهران مهام در حالی آغاز شده و بازیگرانش یکی پس از دیگری انتخاب می‌شوند که هنوز "بی‌همگان" در نوبت تولید باقی ماند...

سرهنگ محمدمهدی کتیبه درگذشت

 سرهنگ محمدمهدی کتیبه درگذشت
2020-09-28T09:58:58+03:30
سرهنگ محمدمهدی کتیبه، از بازماندگان انفجار دفتر نخست‌وزیری در حادثه هشتم شهریورماه به همرزمان شهیدش پیوست.

سرهنگی: در دوران طلایی و بلوغ خاطره‌نگاری هستیم

 سرهنگی: در دوران طلایی و بلوغ خاطره‌نگاری هستیم
2020-09-28T09:45:44+03:30
مدیر دفتر ادبیات مقاومت و پایداری حوزه هنری گفت: ادبیات جنگ با شلیک نخستین گلوله شلیک خواهد شد. خوشبختانه اکنون در دوران طلایی خاطره‌گویی هستیم .

چله عزت| دلنوشته «حاج قاسم» در مورد آزادسازی «فاو»

 چله عزت| دلنوشته «حاج قاسم» در مورد آزادسازی «فاو»
2020-09-28T09:45:44+03:30
در قرارگاه عملیاتی لشکر ۴۱ ثارالله دو نفری (حقیر جامانده از کاروان) با حاج قاسم سلیمانی نشسته بودیم، دیدم دفتر خاطراتش را برداشت و مشغول نوشتن شد.

دومین مراسم «یادها و نام‌ها» با حضور فرمانده کل سپاه برگزار شد

 دومین مراسم «یادها و نام‌ها» با حضور فرمانده کل سپاه برگزار شد
2020-09-28T09:32:37+03:30
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس همزمان با چهلمین سالگرد گرامیداشت دفاع مقدس، دومین مراسم «یادها و نام‌ها» را برگزار می‌کند.

"نوروز رنگی" بعد از ماه صفر کلید می‌خورد/ بازیگران مشغولِ دورخوانی

 "نوروز رنگی" بعد از ماه صفر کلید می‌خورد/ بازیگران مشغولِ دورخوانی
2020-09-28T09:32:37+03:30
علی مسعودی کارگردان سریال نوروزی تلویزیون اعلام کرد که نگارش فیلمنامه سریال "نوروز رنگی" به پایان رسیده و بازیگران مشغولِ دورخوانی‌اند. تمام تلاش‌...

خوزستان و جزایر سه‌گانه هدیه سلطنت‌طلبان به صدام برای ادامه حکومت پهلوی بود/ چه کسی صدیق بن یحیی را ترور کرد؟

 خوزستان و جزایر سه‌گانه هدیه سلطنت‌طلبان به صدام برای ادامه حکومت پهلوی بود/ چه کسی صدیق بن یحیی را ترور کرد؟
2020-09-28T09:32:37+03:30
کارگردان مستند «کلاشینکف‌های آمریکایی» از اسنادی صحبت می‌کند که نشان می‌دهد فرح دیبا و تیمور بختیار، خوزستان و جزایر سه‌گانه را در ازای حکومت شاهز...

ویژه برنامه چهل چراغ در جوار مقبره الشهدای بوستان کوکب

ویژه برنامه چهل چراغ در جوار مقبره الشهدای بوستان کوکب
2020-09-28T08:58:57+03:30
فرهنگسرای رویش ویژه برنامه چهل چراغ را در جوار مقبره الشهدای بوستان کوکب روز سه شنبه ۸ مهرماه برگزار می‌کند.