میرنیوز

معاون صدا به شورای نظارت می‌رود/ چرا رادیو و تلویزیونی‌ها نظارت را جدی نمی‌گیرند؟

 معاون صدا به شورای نظارت می‌رود/ چرا رادیو و تلویزیونی‌ها نظارت را جدی نمی‌گیرند؟ 2020-09-09T14:59:05+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، این روزها رادیو و تلویزیون گرفتارِ یک معضل جدی در همه مواردند؛ فقدان نظارت! وقتی مهمانی به تلویزیون می‌آید که تهیه‌کننده صفحه مجازی و اینستاگرامش را در حین پخش زنده برنامه بررسی می‌کنند یا مدلی که جای نخبه جا می‌زنند و بعد از هیاهوها جوابیه قابل تأمل داده می‌شود.

یا صدای خواننده‌ای از موجِ رادیو به گوش می‌رسد که همه ذهن‌ها را به این سمت می‌برد؛ آیا این اشکالات و اشتباهات مکرر تعمدی‌اند یا هنوز می‌توانیم مثل خیلی از مدیران، چشم و گوشمان را ببندیم و بگوییم نفوذی در کار نیست؛ این‌ها همه اشتباهِ سهوی است! همان موقعی که رئیس صداوسیما نامه‌ای به معاون سیما می‌نویسد و از عبارتِ "ستون پنجم فرهنگی دشمن" رمزگشایی می‌کند هشداری است که هنوز در رادیو و تلویزیون آن را جدی نمی‌گیرند و کماکان تکرار این اشتباهات به اصطلاح سهوی‌ را شاهدیم.

به سراغ محمدحسین صوفی و سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی دبیر و عضو شورای نظارت بر صداوسیما رفتیم و پیگیر شدیم که شورا در مقابل این معضلات و مشکلات و اشتباهات چه کارهایی کرده است و در دستور کارش دارد.

سریال ایرانی , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , تلویزیون , رادیو , شبکه های سیمای جمهوری اسلامی ایران ,

چرا قبل از پخش، نظارت دقیق و حرفه‌ای نمی‌شود؟

مشروح این صحبت‌ها را در ادامه بخوانید:

* آقای صوفی بگذارید از شما شروع کنیم شما به وجود نفوذ و نفوذی در صداوسیما قائل‌اید؛ با این حجمِ اشتباهاتی که مکرراً تکرار می‌شود و همه فریاد می‌زنند ناظر نداریم یا ناظرین هوشمندانه رفتار نمی‌کنند و جلوی معضلات را نمی‌گیرند.

من هنوز به این نتیجه نرسیدم. واقعاً حجم برنامه‌های رادیو و تلویزیون را هم باید درنظر گرفت. تعداد شبکه‌ها و برنامه‌ها زیادند؛ کارشناسان و مهمانانی که می‌آیند و می‌روند. از این منظر هم باید این مسائل را مورد بررسی و قضاوت قرار داد. من اعتقادم این است چنانچه واقعاً به تعبیر شما قبل از پخش هر برنامه و سریال و آیتم و ...نظارتی حرفه‌ای و اصولی شود حتماً این آسیب‌ها کاهش و به صفر نیل پیدا می‌کند. برخی اوقات ایراد می‌گیریم این لباس مجری، مهمان و یا کارشناس برنامه نامناسب است اما چرا به دستورالعملی که برای پوشش وجود دارد مراجعه نمی‌کنیم؛ اگر نداریم چرا این دستورالعمل را ایجاد نمی‌کنیم. حتماً باید این قوانین و دستورالعمل‌ها وجود داشته باشند.

رنگ تصویر را کم و زیاد می‌کنند تا آرایش‌ها را نشان ندهد

هر رسانه حرفه‌ای مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها و قوانین و مقررات برای برنامه‌ساز، سریال‌ساز و مهمان و کارشناسش دارد. برخی اوقات به آرایش و پوشش و گریم فلان برنامه ایراد می‌گیریم، چرا از این دستورالعمل‌ها استفاده نمی‌‌شود؟ به جای آن در زمان پخش، رنگ را کم و زیاد می‌کنیم آن آرایش‌ها را نشان ندهد؛ چرا قبل از پخش و تصویب این نظارت‌ها را نداریم. برخی اوقات به لوکیشن ایراد وارد می‌شود در صورتی که برای همه این عوامل قانون و دستورالعمل وجود دارد.

موضوع مشکلات و حاشیه‌های مهمانان

* از آنجائی که شما می‌فرمایید به وجود نفوذ و نفوذی در صداوسیما قائل نیستید؛ اما این اشتباهات در پخش موسیقی با صدای خواننده‌ای که علیه جمهوری اسلامی مواضع داشته و یا مهمانی که می‌گویند نخبه است و مدل از آب درمی‌آید. این‌ها چه توجیهی دارند؟

در ارتباط با دعوت مهمان که بعدها مشکلی پیش نیاید یا پخش موسیقی و فیلم، با تدوین آن ضوابط و دستورالعمل‌های نظارتی که اشاره کردم هم بحث اطلاعاتِ عوامل و دست‌اندرکاران تکمیل می‌شود و هم شاهدِ این اشتباهات و اتفاقات نخواهیم بود. یعنی کارشناس پخش فیلم باید به آخرین اطلاعات موجود آن فیلم در دنیا دسترسی داشته باشد یعنی بداند در حال حاضر چه فیلمی و توسط چه شرکتی و با چه هدفی تولید می‌شود. آیا ظرفیت پخش در ایران را دارد؟

پخش ناآگاهانه فیلم و موسیقی

و یعنی اینکه بی‌اطلاع باشیم فیلمی را پخش کنیم کارگردان یا سناریویش مسئله‌دار باشد یا در ارتباط با موسیقی و هر خواننده و نوازنده‌ای که باید کارشناسان رسانه مسلط به آن باشند و اطلاعات لازم را داشته باشند، اطلاعاتشان به روز باشد و مواضع هنرمند و مواضع کارشناس و مهمانی که دعوت می کنند حتماً کارشناس، مهمان و مجری همسو جریانات فرهنگی جمهوری اسلامی باشد و چنانچه برخلاف اهداف فرهنگی جمهوری اسلامی به هیچ وجه نباید استفاده شود. چرا به این نکات اشاره می‌کنیم چون از رسانه‌ملی تعریفی سراغ داریم که رسانه‌ملی پاک است و همه اجزایش باید پاک و مطهر باشند.  

* شواری نظارت برای جلوگیری از این حاشیه‌ها و مشکلات مهمانان تلویزیونی چه تذکراتی داده و حتی کار به توبیخ و جریمه هم رسیده است؟

این  جدّیت در شورای نظارت وجود دارد و تذکر می‌دهد. واقعاً اعتقادم به عنوان کارشناس رسانه بر این است حتماً نظارت پخش باید قبل از پخش صورت بگیرد. باز به عنوان کارشناس رسانه و نظارت قبل از پخش به مراتب راحت‌تر، کم‌هزینه‌تر و کم‌دردسرتر از بعد پخش است. صداوسیما می‌تواند با تنظیم راهنما و دستورالعمل، مشکلات را برطرف کند. همه سازمان‌های رسانه‌ای دستورالعمل و کتاب راهنما دارند؛ یعنی سازمان صداوسیما ضوابط پخش موسیقی، فیلم و دعوت مهمان و کارشناس و ضوابط پوشش و‌ آرایش را باید تدوین کند و در سایتش قرار دهد و اعلام کند که این ضوابط پخش برنامه‌های صداوسیما است.

سریال ایرانی , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , تلویزیون , رادیو , شبکه های سیمای جمهوری اسلامی ایران ,

مدیرانمان باید حوزه تخصصی‌شان را بشناسند

* وقتی برخی از دست‌اندرکاران می‌گویند نمی‌دانستیم فلان مهمان، این شکلی می‌شود و یا فلان خواننده‌ای که نباید صدایش پخش می‌شد چنین مواضعی داشته است...

حتماً باید با این دسته از افراد برخورد شود. می‌خواهم بگویم این عیب نیست که مدیران ما شناخت عمیقی از موسیقی قبل از انقلاب و بعد از انقلاب داشته باشند. اتفاقاً حُسن است که بگوییم فلان مدیر ما در بخش موسیقی، آشنایی کامل به موسیقی قبل و بعد از انقلاب دارد. اگر این آشنایی را نداشته باشد؛ مشکل است. چرا که نمی‌تواند به درستی تشخیص بدهد. بنابراین یکی از این مأموریت‌‌ها، آموزش‌هایی است که به مدیران ما باید بدهند تا شناخت بیشتری نسبت به حوزه تخصصی‌شان داشته باشند. همان‌طور که گروه‌های موسیقی و فیلم ما باید این اشراف را نسبت به موسیقی، تئاتر و انواع هنرها داشته باشند و گروه معارف ما مکاتب و ادیان را بشناسند.

جهل را در نظام مدیریت یک اشکال جدی می‌دانم

حالا اینکه می‌گویید یا برخی می‌گویند شناخت نداشتیم یا از مواضع فلان خواننده که موسیقی‌اش پخش شده و از حواشی فلان مهمان خبر نداشتیم، این توجیه‌پذیر و قابل دفاع‌نیست که شناخت ندارند، نمی‌دانند یا نمی‌دانستند. حتماً باید بررسی کنند؛  البته من این‌ اتفاقات را به حسابِ بی‌اطلاعی می‌گذارم؛ اینکه بگوییم عمدی بوده با شناختی که از بچه‌های رادیو دارم به حسابِ عمد نمی‌گذارم. جهل را در نظام مدیریت یک اشکال جدی می‌دانم. کسی که برنامه‌ساز در حوزه تخصصی است باید که اشراف کامل به موضوع داشته باشد.

* شورای نظارت بر صداوسیما به این مسائل ورود کرده است؟

ما در شورای نظارت خیلی جدی وارد این مسائل می‌شویم. آنقدر ریز و جزئی مسائل را می‌بینیم و تذکر می‌دهیم که می‌توانید تأثیرات آن را در توبیخ و جریمه برخی از مدیران، اصلاح برخی از برنامه‌ها ببینید که دیده و حتی شنیده می‌شود. و حتی فلان مجری یا تهیه‌کننده و هنرمند و عوامل دیگری که دیگر نیستند یا آن برنامه قطع می‌شود. این را بدانید که بالأخره از جاهایی نظارت، تذکر و برخورد می‌شود.  

سریال ایرانی , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , تلویزیون , رادیو , شبکه های سیمای جمهوری اسلامی ایران ,

همه‌چیز به نظارت برمی‌گردد

در ادامه با قاضی‌زاده هاشمی عضو شورای نظارت بر صداوسیما گفت‌وگو کردیم که مشروح آن از نظرتان می‌گذرد:

احسان قاضی‌زاده هاشمی عضو شورای نظارت بر صداوسیما درباره حاشیه‌های مهمانان تلویزیونی و فقدان نظارت در برنامه‌سازی، سریال‌سازی و پخش آهنگ‌ها و موسیقی‌ها در شبکه‌های رادیویی به خبرنگار خبرگزاری تسنیم  گفت: مجموعه این اتفاقات به آن گروه‌هایی برمی‌گردد که در شبکه‌های مختلف رادیویی و تلویزیونی وضعیت نظارت دقیق‌تری داشته باشند. مخصوصاً مجموعه افرادی که از آنتن‌های زنده استفاده می‌کنند. البته برخی از افراد هم هستند که به سببِ شهرت یا مطرح شدن به واسطه برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی بوده،‌ در فضای‌مجازی با بیانی دیگر و یا چهره‌های دیگر اظهارنظرهای متفاوتی می‌کنند.

کسانی که با رادیو و تلویزیون معروف می‌شوند اما...!

وی افزود: این دسته از افراد اصولاً به برکتِ رادیو و تلویزیون دیده می‌شوند و با این سکو خودنمایی می‌کنند. در ادامه طوری رفتار می‌کنند که انگار به خارج از کشوری‌ها یا عناصر معاند می‌گویند ما فکر و درونمان چیز دیگری است و  فقط از شبکه‌های صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران استفاده می‌کنیم؛ بحث من ویژه مهمان نیست عرصه‌های مختلفی که مطرح می‌شوند یک جنبه‌های ریاکارانه‌ای از خودشان در جاهای دیگر نشان می‌دهند.

نظارت‌مان پسینی است! اما تذکر می‌دهیم

قاضی‌زاده هاشمی تأکید کرد: این ضرورت دارد که صداوسیما مخصوصاً گروه‌های برنامه‌ساز، تهیه‌کنندگان و در نهایت شبکه ناظرین درون سازمانی‌اش دقیق‌تر و باظرافت‌تر این مسائل را در دستور کارشان قرار دهند. ما در شورای نظارت بر صداوسیما برنامه‌ها را ارزیابی می‌کنیم به عبارت دیگر نظارتمان پسینی (نظارت بعد از اجرا) است. البته گاهی اوقات سریالی را بررسی کرده‌ایم که مسئله‌دار بوده اما چون چند قسمتی است تذکراتمان در قسمت‌های بعدی اعمال شده و در بازپخش دوباره آن مشکلات وجود نداشته است.

دقت و نظارت فقط نباید فرمی باشد

وی با اشاره به اینکه دقت و نظارت امروز فقط روی فرم نیست، خاطرنشان کرد: منظورم این است که کارکرد ناظرین پخش و نظارت‌های کیفی در حین و زمان تولید، آن ظرافت‌ها و دغدغه‌مندی‌ها را نشان نمی‌دهد. دقت فقط نباید روی فرم باشد قبلاً شکل و شمایل نظارت‌ها، نظارت‌های فرمی و شکلی بود. امروز باید به سمتِ نظارت‌های جدی محتوایی، فردی و موضوعی برویم.

فضای‌مجازی، وظیفه‌ را سنگین‌تر کرده!/ باید دغدغه‌مندتر نظارت شود

عضو شورای نظارت بر صداوسیما با تأکید بر این نکته که به برکتِ فضای مجازی باید فرمت‌های موضوعی خیلی دقیق‌تر در نظارت‌ها لحاظ شود، گفت: به برکتِ فضای مجازی و این شفافیتی که در این عرصه وجود دارد آن فرمت‌های موضوعی باید خیلی دقیق‌تر، ظریف‌تر و با دقت بیشتری مورد ملاحظه و دغدغه مخصوصاً حوزه‌های نظارتی صداوسیما باشد. در شورای نظارت بارها مفصل بحث کرده‌ایم که این روند در میان گروه‌ها، پخش‌ها، ناظرین پخش‌ها و تهیه‌کنندگان باید روند کامل و جامعی باشد تا دچار چنین ایرادات و اشکالاتی نباشیم.

سریال ایرانی , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , تلویزیون , رادیو , شبکه های سیمای جمهوری اسلامی ایران ,

شورای نظارت همیشه جدّی در میدان بوده است

وی افزود: من در طول دو دوره‌ای که به عنوان عضو شورای نظارت بر صداوسیما حضور دارم به موارد عدیده‌ای برخورد کردم؛ همیشه با جدّیت به دنبال این مشکلات بوده‌ایم و در جلسات شورای نظارت به صورت مرتب برای این موضوعات و مشکلات وقت می‌گذاریم. قطعاً در ادامه راه هم به گزارشات و موضوعات جدید رسیدگی می‌کنیم.

باید بررسی شود ناشی از قصور بوده یا تقصیر!

قاضی‌زاده هاشمی در پاسخ به این سؤال که وقتی موسیقی خواننده‌ای از رادیو پخش می‌شود که مدتی است از ایران رفته و علیه جمهوری اسلامی و ملیت خودش صحبت‌های قابل تأملی می‌کند، دست‌اندرکاران مربوطه با حالت تعجبی می‌گویند واقعاً این مواضع را داشته و نوعی ابراز می‌کنند که از این اتفاقات آگاهی نداشتند، خاطرنشان کرد: این‌ها عمدتاً هزینه‌های مدیریتی است که ضرورت‌های نظارت‌های درون مدیریتی سازمان صداوسیما را بیشتر و بیشتر می‌کند. این مطالبه وجود دارد که ما در شورای نظارت داشته‌ایم؛ بعضاً به این واسطه و مشکلات، مدیرانی جا به جا شده‌اند یا بعضاً به جاهای دیگری رفته‌اند. واقعاً این اشتباهات، جایی برای چشم‌پوشی نمی‌گذارد؛ باید بررسی شود که ناشی از قصور بوده یا تقصیر! در هر دو حالت نحوه مدیریتی‌شان درست و مبتنی بر یک اصول و ضوابطی باشد.

باید مراقب صفحات مجازی مهمانان باشند

وی افزود: ناظرین و مدیران باید هوشیارانه‌تر مراقب باشند و توجهشان را این روزها به صفحات‌مجازی (اینستاگرام، توییتر و..) مهمانان، کارشناسان و عوامل برنامه‌ساز و سریال‌سازشان را بیشتر کنند. قبلاً این نظارت‌ها شکلی و فُرمی بود و الان باید بیشتر به سمتِ محتوایی برود. این موضوعات را در شورای نظارت بر صداوسیما رسیدگی می‌کنیم؛ اعضای شورا دغدغه‌ دارند و قطعاً به گزارش‌های جدید هم رسیدگی خواهیم کرد.

حضور معاون صدا در شورای نظارت بر صداوسیما

قاضی‌زاده هاشمی درباره حضور معاون صدا در شورای نظارت بر صداوسیما، گفت:‌ معاون صدا ان‌شاءالله به شورای نظارت خواهند آمد تا گزارش عملکردشان را بدهند. نکات زیادی راجع به رادیو وجود دارد؛ برخی مشکلات و ضعف‌هایی که باید درباره آن با معاون صدا صحبت شود. نقطه نظرات و مطالب اعضای شورا به سمع و نظر ایشان برسد. این دعوت و حضور در اولویت شورای نظارت است.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

با کاروان حسینی تا اربعین|سرنوشت عجیب "طِرمّاح‌بن عدی" در کربلا

 با کاروان حسینی تا اربعین|سرنوشت عجیب "طِرمّاح‌بن عدی" در کربلا
2020-09-29T20:05:40+03:30
گفت: "وای بر من که مولایم را تنها گذاشتم!"، طِرمّاح ناله ‏کرد و نالید، به اشک و ناله گفت: از درد و سوز این حسرت، به سیدالساجدین گفتم؛ "مولای ...

پیشنهادات عملی رهبر انقلاب برای مبارزه با خطر تحریف دفاع مقدس+اینفوگرافیک

 پیشنهادات عملی رهبر انقلاب برای مبارزه با خطر تحریف دفاع مقدس+اینفوگرافیک
2020-09-29T20:05:39+03:30
پایگاه اطلاع‌رسانی رهبر فرزانه انقلاب اینفوگرافیک جدید خود را با محور مرور پیشنهادات عملی معظم‎له برای مبارزه با خطر فراموشی و تحریف دفاع مقدس منتشر کرد.

کتاب‌های لاتین نمایشگاه تحویل ناشران شد/ آیا کتاب‌ها با دلار ۳۰ هزار تومانی فروش دارند؟

 کتاب‌های لاتین نمایشگاه تحویل ناشران شد/ آیا کتاب‌ها با دلار ۳۰ هزار تومانی فروش دارند؟
2020-09-29T20:05:39+03:30
وزارت ارشاد خبر از تحویل دادن سه هزار و ۵۰۰ عنوان کتاب لاتین به ناشران خبر می‌دهد؛ کتاب‌هایی که برای عرضه در نمایشگاه کتاب وارد ایران شده بود اما حالا گفته ...

آیا زمان کافی برای برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن وجود دارد؟

 آیا زمان کافی برای برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن وجود دارد؟
2020-09-29T20:05:38+03:30
تقریباً ۵ ماه تا زمان اعلام‌شده سازمان اوقاف برای برگزاری مسابقات بین‌المللی وقت باقی مانده اما نحوه برگزاری آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

دلیل گرانی کاغذ چاپ و تحریر چیست؟/ ادامه‌دار بودن بی‌مهری‌ها به کاغذ تولید داخل

 دلیل گرانی کاغذ چاپ و تحریر چیست؟/ ادامه‌دار بودن بی‌مهری‌ها به کاغذ تولید داخل
2020-09-29T20:05:38+03:30
دلایل بسیاری برای گرانی کاغذ در هفته اخیر برشمرده می‌شود، اما همچنان تغییر در نرخ ارز و نرخ ارز نیمایی عامل اصلی است. با این حال خریداران همچنان به تولید دا...

چرا "ایل‌دا" با گویش خودش صحبت نمی‌کند؟/ آیا تلویزیون در ساخت سریال‌های اقوام جدّی است؟

 چرا "ایل‌دا" با گویش خودش صحبت نمی‌کند؟/ آیا تلویزیون در ساخت سریال‌های اقوام جدّی است؟
2020-09-29T20:05:38+03:30
ادای دِین سریال "ایل‌دا" به دفاع‌مقدس قابل تقدیر است اما ادا نشدن گویش و لهجه کاراکترهایش انتقادهایی را به همراه داشته و این سؤال جدی را به‌وجود م...

آیت الله تسخیری امتی از مردان و لشگری از لشگران حق و عدالت بود

آیت الله تسخیری امتی از مردان و لشگری از لشگران حق و عدالت بود
2020-09-29T18:38:56+03:30
جابرالجابری گفت: آیت الله تسخیری علم و عمل را در کنار هم داشت و در کنار آن از ادب و فرهنگ بهره می‌برد، به زبان ملت‌ها آشنا و امتی از مردان و لشگری از لشگران ...

آیت الله تسخیری افراط و تفریط را نمی پذیرفت و طرفدار اعتدال بود

آیت الله تسخیری افراط و تفریط را نمی پذیرفت و طرفدار اعتدال بود
2020-09-29T18:25:36+03:30
حجت الاسلام شهریاری در نشست بین‌المللی «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت‌الله تسخیری»گفت: آیت‌الله تسخیری افراط و تفریط را نمی پذیرفت و پیوسته همه را به ...

هدف آیت الله تسخیری جمع کردن و امت واحده بود نه تفرقه افکنی

هدف آیت الله تسخیری جمع کردن و امت واحده بود نه تفرقه افکنی
2020-09-29T18:12:17+03:30
شیخ خالد الملا گفت:آیت الله تسخیری در کنفرانس‌های اسلامی به نشر رسالت اسلام می‌پرداخت؛ رسالتی که هدفش جمع کردن و امت واحده بود، نه تفرقه افکنی.

رونمایی از کتابی با موضوع اندیشه های آیت‌ الله تسخیری

رونمایی از کتابی با موضوع اندیشه های آیت‌ الله تسخیری
2020-09-29T16:12:16+03:30
کتاب «سرو نستوه» مروری بر زندگانی، اندیشه‌ها و ویژگی‌های آیت‌ الله تسخیری در جریان برگزاری وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری» رونمایی شد.

قرآن در زندگی علمی آیت ‌الله تسخیری تبلور یافته بود

قرآن در زندگی علمی آیت ‌الله تسخیری تبلور یافته بود
2020-09-29T15:58:56+03:30
صالحی گفت: آیت ‌الله تسخیری برای وحدت و ارتباط  به تنهایی یک امت بود و شخصیتی قرآنی داشت و قرآن در زندگی علمی‌اش تبلور یافته بود.

منوچهر آشتیانی درگذشت

منوچهر آشتیانی درگذشت
2020-09-29T15:45:36+03:30
منوچهر آشتیانی، جامعه‌شناس و مترجم پس از یک‌دوره طولانی بیماری درگذشت.

آیت الله تسخیری اخلاق گفتگو را به خوبی می‌دانست

آیت الله تسخیری اخلاق گفتگو را به خوبی می‌دانست
2020-09-29T14:25:36+03:30
حداد عادل گفت: آیت الله محمد علی تسخیری مجهز به اخلاق گفت‌وگو بود و اخلاقی که آیت الله تسخیری داشت برای گفت‌وگو مناسب بود.

آیت الله تسخیری در گفت‌وگو به جای اثبات به دنبال اقناع بود

آیت الله تسخیری در گفت‌وگو به جای اثبات به دنبال اقناع بود
2020-09-29T14:12:16+03:30
ابراهیمی ترکمان گفت: آیت الله تسخیری در گفت‌وگو به جای اثبات به دنبال اقناع بود و پیام را به گونه‌ای عرضه می‌کرد تا مخاطب بپذیرد و همواره در کنار نعمت، توجه ...

آیا شیء نجس با بخارشوی پاک می‌شود؟

 آیا شیء نجس با بخارشوی پاک می‌شود؟
2020-09-29T13:52:18+03:30
رهبر معظّم انقلاب به استفتائی دربارۀ حکم پاک کردن شیء نجس به وسیله بخارشوی پاسخ فرمودند.

"معمای اسکله یک"؛ رمزگشایی از عدم آبادانی خرمشهر

 "معمای اسکله یک"؛ رمزگشایی از عدم آبادانی خرمشهر
2020-09-29T13:52:18+03:30
مستند "معمای اسکله یک" دست‌های پنهان و آشکار و موانع و مشکلات در راه آبادانی خرمشهر و پاکسازی اروند را کارشناسانه به نمایش گذاشته است.

موضع قاطع مراجع تقلید علیه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی + عکس

 موضع قاطع مراجع تقلید علیه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی + عکس
2020-09-29T13:52:18+03:30
مراجع تقلید به استفتای دبیرکل مجمع جهانی تقریب در موضوع عادی‌سازی روابط برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی پاسخ دادند.

حجت‌الاسلام محمدحسنی: نگارش درست تاریخ، مانع از تحریف واقعیت‌های دفاع مقدس می‌شود

 حجت‌الاسلام محمدحسنی: نگارش درست تاریخ، مانع از تحریف واقعیت‌های دفاع مقدس می‌شود
2020-09-29T13:52:18+03:30
رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب را تحریف انقلاب و دفاع مقدس برشمرد و گفت: نگارش درست تاریخ مانع از تحریف واقعیت‌های...

مجیدی: امیدوارم در ایران هیچ بچه کاری نباشد

 مجیدی: امیدوارم در ایران هیچ بچه کاری نباشد
2020-09-29T13:52:18+03:30
کارگردان فیلم "خورشید" در مراسم تجلیل از این اثر سینمایی، گفت: بسیاری از این مسائل را نمی‌توان با قانون عوض کرد بلکه باید فرهنگسازی کرد؛ امیدوارم ...

چرا کاغذ چاپ و تحریر گران شد؟/ ادامه‌دار بودن بی‌مهری‌ها به کاغذ تولید داخل

 چرا کاغذ چاپ و تحریر گران شد؟/ ادامه‌دار بودن بی‌مهری‌ها به کاغذ تولید داخل
2020-09-29T13:52:18+03:30
دلایل بسیاری برای گرانی کاغذ در هفته اخیر برشمرده می‌شود، اما همچنان تغییر در نرخ ارز و نرخ ارز نیمایی عامل اصلی است. با این حال خریداران همچنان به تولید دا...

چرا "ایل‌دا" با گویش خودش صحبت نمی‌کند؟/ آیا تلویزیون در ساخت سریال‌های اقوام جدّی است

 چرا "ایل‌دا" با گویش خودش صحبت نمی‌کند؟/ آیا تلویزیون در ساخت سریال‌های اقوام جدّی است
2020-09-29T13:52:18+03:30
ادای دِین سریال "ایل‌دا" به دفاع‌مقدس قابل تقدیر است اما ادا نشدن گویش و لهجه کاراکترهایش انتقادهایی را به همراه داشته و این سؤال جدی را به‌وجود م...

موضع مراجع تقلید علیه عادی‌سازی و تحریم روابط با رژیم صهیونیستی

موضع مراجع تقلید علیه عادی‌سازی و تحریم روابط با رژیم صهیونیستی
2020-09-29T13:32:17+03:30
مراجع عظام تقلید استفتاء حجت‌الاسلام والمسلمین شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در موضوع عادی سازی روابط برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی را پ...

آخرین هفته از طرح ملی سه‌شنبه‌های تکریم برگزار شد

آخرین هفته از طرح ملی سه‌شنبه‌های تکریم برگزار شد
2020-09-29T13:32:16+03:30
چهاردهمین و آخرین هفته از طرح ملی سه‌شنبه‌های تکریم صبح امروز(سه شنبه ۸ مهر) با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسئولان مربوط برگزار شد.

اجرای ویژه برنامه چلچراغ درجوار مزار شهدای گمنام غواص حوزه هنری

اجرای ویژه برنامه چلچراغ درجوار مزار شهدای گمنام غواص حوزه هنری
2020-09-29T12:58:57+03:30
ویژه برنامه «چهل چراغ» به همت فرهنگسرای خانواده فردا (چهارشنبه ۹ مهرماه) در جوار مزار شهدای گمنام غواص حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار می‌شود.

نماهنگ "آروم خیالم" با صدای حامد علیزاده منتشر شد

 نماهنگ "آروم خیالم" با صدای حامد علیزاده منتشر شد
2020-09-29T12:25:55+03:30
نماهنگ "آروم خیالم" زمزمه‌ای به زبان شعر و موسیقی با حضرت حسین ابن‌علی علیه‌سلام است.

با کاروان حسینی تا اربعین|سرنوشت عجیب "طِرمّاح بن عدی" در کربلا

 با کاروان حسینی تا اربعین|سرنوشت عجیب "طِرمّاح بن عدی" در کربلا
2020-09-29T12:25:55+03:30
گفت: وای بر من که مولایم را تنها گذاشتم! طِرمّاح ناله ‏کرد و نالید. به اشک و ناله گفت: از درد و سوز این حسرت، به سیدالساجدین گفتم؛ مولای من! این چه مصیبتی ا...

سروده‌هایی تقدیم به شهدای دفاع مقدس/ "پیکرت گرچه برنگشت اما، همه گفتند "آسمانی" شد"

 سروده‌هایی تقدیم به شهدای دفاع مقدس/ "پیکرت گرچه برنگشت اما، همه گفتند "آسمانی" شد"
2020-09-29T12:25:55+03:30
چند سروده از شاعران آیینی کشورمان به مقام شامخ شهدای هشت سال دفاع مقدس تقدیم می‌شود.

چله عزت| انفجار مین ضد تانک دلیل جدایی پدر از پسر

 چله عزت| انفجار مین ضد تانک دلیل جدایی پدر از پسر
2020-09-29T12:25:55+03:30
یک مین ضد تانک منفجر شد. دوتایی کنار هم بودند. بچه‌ها نتوانستند بیاورندشان عقب. عراقی‌ها معبر را شناسایی کردند.

مداحان در ایام اربعین در ایران می‌مانند یا می‌روند؟

 مداحان در ایام اربعین در ایران می‌مانند یا می‌روند؟
2020-09-29T12:25:55+03:30
به دنبال اظهارنظر مسئول کارگروه برنامه‌ریزی مراسم اربعین حسینی ستاد مرکزی اربعین، برخی از مداحان از حضور در کاوران ستاد اربعین انصراف دادند و برخی نیز گفته‌...

درسگفتار پرسش‌های مهم در فلسفه دین برگزار می‌شود

درسگفتار پرسش‌های مهم در فلسفه دین برگزار می‌شود
2020-09-29T11:38:59+03:30
درسگفتار پرسش‌های مهم در فلسفه دین با تدریس سید امیر اکرمی، عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به زبان انگلیسی و به صورت آنلاین برگزار می‌شود.