میرنیوز

غایت آرزوی یک نویسنده، نوشتن درباره امام حسین(ع) است/ دست خالی بازار کتاب دینی برای نوجوانان

 غایت آرزوی یک نویسنده، نوشتن درباره امام حسین(ع) است/ دست خالی بازار کتاب دینی برای نوجوانان 2020-08-31T12:28:32+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، کتاب «مقتل نوجوان»، نوشته علی شعیبی از جمله تازه‌ترین آثار منتشر شده در زمینه عاشورا و قیام امام حسین(ع) است که با استقبال مخاطبان، در کمتر از یک هفته به چاپ دوم رسید. شعیبی در این اثر که با بهره‌گیری از منابع مختلف و مقاتل متعدد نوشته شده، تلاش کرده است تا در پنج فصل زندگی و زمانه اباعبدالله الحسین(ع) را برای مخاطب نوجوان خود ترسیم کند. او از زمان تولد امام(ع) و احادیث و روایات مربوط به آن زمان آغاز کرده و در ادامه به دوران کودکی ایشان پرداخته است. بررسی چرایی وقوع قیام عاشورا از منظر تاریخی بعد دیگر کتاب است که شعیبی در آن کوشیده تا با زبانی روایی و نه تاریخی صرف، علت این قیام و زمینه‌های تاریخی آن را ترسیم کند.

در سال‌های اخیر آثار متعددی در زمینه عاشورا برای گروه سنی کودک و نوجوان نوشته شده است، اما با نگاهی به آثار منتشر شده در می‌یابیم که بخش قابل توجهی از آثار نوشته شده توان پاسخگویی به پرسش‌های نوجوان امروز را ندارد و عمدتاً از یک بُعد به ماجرای عاشورا نگاه می‌کنند. مزیت کتاب شعیبی بر بسیاری از آثار این است که او به ابعاد مختلفی از قیام اباعبدالله(ع) پرداخته است.

خبرگزاری تسنیم به مناسبت چاپ جدید این کتاب و همزمان با ایام عزاداری بر سالار و سرور شهیدان، به گفت‌وگو با نویسنده «مقتل نوجوان» پرداخت که در ادامه می‌خوانید:

*تسنیم: آقای شعیبی کتاب «مقتل نوجوان» که اخیراً منتشر شده است، با استقبال خوبی از سوی مخاطبان همراه بوده است. کمی درباره این اثر توضیح دهید.

کتاب از پنج فصل تشکیل شده است. فصل نخست کتاب به تولد امام حسین(ع) اختصاص دارد. تولد ایشان یک تولد خارق‌العاده بوده و اتفاقات خاصی در آن رخ داده است. بنا بر روایات نقل شده، فرشتگانی در آن زمان نازل شدند و خداوند نیز دستوراتی داده است. فصل دوم کتاب به دوارن کودکی امام حسین(ع) می‌پردازد. فصل سوم «مقتل نوجوان» به ریشه‌های قیام حضرت سیدالشهدا(ع) اختصاص دارد. در این فصل به طور مفصل به چرایی وقوع این قیام از زمان پیامبر اکرم(ص) پرداختم و سعی کردم به این سؤالات پاسخ دهم که چه شد که یزید، یزید شد و چه شد که معاویه در عصر امام علی(ع) با وجود انتخاب جانشین از سوی رسول خدا(ص)، از حکومت کناره‌گیری نکرد و ...؛ تمامی این موضوعات در این فصل مورد بررسی قرار گرفته است. سعی شده تا با زبانی ساده و خلاصه به تمام ریشه‌ها و علت‌های تاریخی واقعه عاشورا پرداخته شود؛ به طوری که مخاطب با خواندن این بخش به چکیده‌ای کامل از این ماجرا دست خواهد یافت. فصل سوم به این دلیل انتخاب شد که بتواند به پرسش‌های مخاطب نوجوان درباره چرایی وقوع حماسه عاشورا پاسخ دهد.

کتاب در فصل چهارم وارد ماجرای کربلا شده است و فصل پنجم نیز به طرح احادیثی مبنی بر فضیلت گریه بر مصائب اهل بیت(ع) و امام حسین(ع) و فضیلت برگزاری مراسم عزاداری برای حضرت سیدالشهدا(ع) و سرودن شعر در رثای حضرت اختصاص دارد.

*تسنیم: «مقتل نوجوان» جزو معدود آثاری است که در قالب مقتل‌نویسی برای گروه سنی نوجوان نوشته شده است. چرا این قالب را انتخاب کردید؟

نهایت آرزوی یک طلبه، نوشتن برای امام حسین(ع) است. تأکیدات فراوانی درباره مقام ایشان و همچنین جایگاه کسانی که بتوانند در مصیبت ایشان دیگران را بگریانند، بیان شده و روایات متعددی در این زمینه مطرح شده است. از سوی دیگر، دستمان در رابطه با قیام عاشورا و تبیین چرایی وقوع آن برای نوجوانان خالی است. به نظرم در حال حاضر مهمترین بحث شناساندن امام حسین (ع) به نوجوانان است؛ چرا که بچه‌های ما از همان کودکی به لباس سیاه و فضای روضه مأنوس می‌شوند ولی خلأهایی وجود دارد و شبهاتی ایجاد می‌شود و بدون پاسخ می‌ماند.

امام حسین (ع) , کربلا , ماه محرم , موکب تسنیم , ادبیات کودک و نوجوان ,

پیش از طرح حوادث عاشورا، در فصل‌های اول و دوم به زندگی امام حسین(ع) و چرایی وقوع قیام ایشان پرداختیم. اگر مستقیم وارد مقتل می‌شدیم، هدف آن واقعه عظیم ذبح می‌شد. امام حسین (ع) آمد و شهید شد. که بود؟ چه شد؟ چرا شهید شد؟ اول باید تفاوت امام با یزید بیان می‌شد. باید یزید به بچه‌ها شناسانده می‌شد و جایگاه او را نسبت به امام روشن می‌کردیم. اگر این بحث مطرح نمی‌شد، علاوه بر اینکه پاسخی به سؤالات مخاطب داده نمی‌شد، سؤال‌های متعددی هم ممکن بود برای او ایجاد شود؛ از این جهت لازم بود که ریشه ماجرا نیز مطرح شود تا ذهن مخاطب آمادگی ورود به این واقعه را داشته باشد. 

*تسنیم: شما به عنوان نویسنده «مقتل نوجوان» با چه سختی‌هایی برای نوشتن درباره کربلا و قیام عاشورا و طرح این مسائل برای مخاطب نوجوان روبرو بودید؟

یکی از الطاف خداوند برای من این بوده است که بتوانم در این زمینه قلم بزنم. در دعای کمیل می‌خوانیم که فرمود: «یَا مَنْ هُوَ مُنْتَهَی هِمَمِ الْعَارِفِینَ یَا مَنْ هُوَ مُنْتَهَی طَلَبِ الطَّالِبِینَ»؛ یعنی خداوند منتهی و غایت خواسته عارفان است. منتهای خواسته یک نویسنده این است که برای امام حسین(ع) بنویسد؛ به خصوص اینکه اگر طلبه هم باشد. این توفیقی بود که خداوند نصیب من کرد.

کار نوشتن «مقتل نوجوان» از محرم سال گذشته آغاز شد. برای نوشتن این اثر با برخی از کارشناسان و پژوهشگران مانند حجت‌الاسلام و المسلمین محمدحسن راستگو که سال‌ها برای حوزه کودک و نوجوان در امور دینی فعالیت کرده است، مشورت کردم. مطالعه آثار و مقاتل مختلف نیز از دیگر بخش‌های مورد نیاز برای نگارش «مقتل نوجوان» بود.

پیش از «مقتل نوجوان» هم من آثاری برای گروه سنی نوجوان نوشته بودم. «اصول دین نوجوان» که از سوی نشر معارف منتشر و سه بار نیز بازچاپ شد، «شرحی بر حدیث جنود عقل و جهل»، «گناه‌شناسی نوجوان» و ... از دیگر آثاری بود که برای این گروه سنی با محوریت موضوعات دینی نوشته بودم. در واقع با مشکلات این حوزه پیش از نگارش «مقتل نوجوان» دست و پنجه نرم کرده و با آن آشنا بودم. ما محتوای اسلامی کم نداریم. معصوم(ع) می‌فرماید که اگر مردم ما را بشناسند، عاشق و محب ما می‌شوند. ما محتوا در این زمینه کم نداریم، تنها بخش سختی کار، نحوه رساندن این مطالب به مخاطب است؛ به خصوص اگر مخاطب کودک و نوجوان باشد.

من سال‌ها در این زمینه فعالیت کرده‌ام. هم در زمینه نوشتن اثر و هم شرکت در هیئات و مساجد سبب شده است تا با مخاطب نوجوان ارتباط داشته و با زبان آنها آشنا باشم. با لطف خود امام حسین(ع) کار نوشتن «مقتل نوجوان» را شروع کردم که به لطف خدا در این مدت با استقبال خوبی هم مواجه شده است. اگر غیر از نام امام حسین(ع)، نام دیگری بر این کتاب بود، این میزان مورد اقبال مخاطب قرار نمی‌گرفت. 

*تسنیم: برای نگارش کار از چه منابعی استفاده کردید؟

10 صفحه منبع در این اثر ذکر شده است. قریب به 40 اثر مورد استفاده شده از منابع، مربوط به مقاتل بوده است. مقاتل معتبری مانند لهوف، ابومخنف، مقتل مقرم، نفس المهموم، بحارالانوار و ... از جمله منابع اصلی بودند که برای نگارش «مقتل نوجوان» مورد استقاده قرار گرفت. در کنار مقاتل از منابع حدیثی و... مانند اصول کافی و ... نیز استفاده شده است. از میان مطالب مطرح شده در این آثار، بخش‌هایی را مطرح کردیم که برای مخاطب نوجوان قابل هضم باشد.

روایات مختلف و متعددی در زمینه کربلا وجود دارد که نمی‌شد آن را برای مخاطب نوجوان مطرح کرد. گاه حتی این روایات را نمی‌توان برای مخاطب بزرگسال نیز طرح کرد؛ چون بخشی از آنها مطالب سنگینی را عنوان می‌کردند یا گاه بیشتر به عالم غیب وابسته بودند و طرح این روایات نیازمند آشنایی مخاطب با این عالم بود؛ از این جهت طرح این دست از روایات برای مخاطب نوجوان سنگین به نظر می‌رسید. در نهایت، بخشی از روایات را که برای بچه‌ها قابل فهم باشد و به روحیه او آسیبی وارد نکند، در متن کتاب مورد استفاده قرار گرفته است. 

*تسنیم: آثاری که در زمینه عاشورا نوشته شده‌اند، ابعاد مختلفی از این واقعه را مد نظر قرار داده‌اند؛ گاه یک اثر تنها به بُعد عرفانی این قیام نگاه کرده است، گاه بُعد حماسی و شور حسینی مد نظر نویسنده بوده و گاه نیز بخش معرفت‌افزایی و آگاهی‌بخشی از این واقعه بیشتر مورد توجه مؤلف بوده است. شما در «مقتل نوجوان» بیشتر از کدام وجه به واقعه عاشورا و زندگی امام حسین(ع) پرداخته‌اید؟

تلاش شده است تا در بخش‌های مختلف کتاب، به هر کدام از این محورها بیشتر توجه شود. به عنوان نمونه، در بخش نخست و بخش آخر کتاب، کاملاً بُعد عرفانی حماسه عاشورا مد نظر قرار گرفته است. در بخش اول کتاب براساس روایات می‌خوانیم که در زمان تولد امام حسین(ع)، خداوند به فردوس، نگهبان بهشت، فرمان می‌دهد که درهای بهشت را باز کند و به مالک دستور می‌دهد که آتش جهنم را خاموش کند و به فرشته‌ای به نام «لعیا» دستور می‌دهد که به خدمت حضرت زهرا(س) برود و در این زمان به حضرت برای تولد فرزند کمک کند.

بُعد حماسی و شور حسینی نیز در فصل‌های سوم و چهارم مد نظر قرار گرفته است. این بُعد در بخش‌هایی که به بیان دلاوری‌های اصحاب حضرت در واقعه عاشورا مانند دلاوری‌های حضرت قاسم(ع)، رشادت‌های حضرت علی اکبر(ع) و حضرت عباس(ع) و دیگر بزرگواران حاضر در میدان اختصاص دارد، نمود بیشتری دارد. سعی کردم تا در این بخش‌ها بُعد حماسه عاشورا برای مخاطب نوجوان واضح و روشن بیان شود؛ زیرا معمولاً نوجوانان از این دست از روایت‌ها استقبال می‌کنند.

در بخش‌های مختلف «مقتل نوجوان» نیز به بُعد دیگر حماسه عاشورا که همان معرفت‌افزایی است نیز مورد توجه قرار گرفته است. سعی کردم در بخش‌های مختلف کتاب به چرایی موضوعات بپردازم؛ مثلاً چرا امام حسین(ع) در فلان موقعیت این سخن را فرمودند؟... مثلاً در فصل‌های سوم و چهارم کتاب که از امام حسین(ع) می‌خواهند که با یزید بیعت کنند و ایشان نمی‌پذیرند و حرکت انقلابی خود را به سمت مدینه آغاز می‌کنند، این بُعد پررنگ‌تر است. در این بخش‌ها ما هم با بُعد شناختی و معرفتی درباره زندگی و قیام ایشان آشنا می‌شویم و هم گاه شاهد ابعاد حماسی مانند صلابت، شجاعت و ... هستیم.به عنوان نمونه در آن بخش که به تصمیم امام حسین(ع) مبنی بر رفتن اختصاص دارد، از ایشان می‌پرسند که چرا بازنمی‌گردید؟ ایشان جواب می‌دهند که اگر من بازگردم، این قوم به وسیله چه کسی آزمایش شوند، در واقع سعی کردم در این بخش‌ها با پرداختن به موضوعات، سؤالی در ذهن مخاطب باقی نماند.

امام حسین (ع) , کربلا , ماه محرم , موکب تسنیم , ادبیات کودک و نوجوان ,

*تسنیم: در سال‌های گذشته کتاب‌های دینی متعددی برای گروه سنی نوجوان نوشته شده است که به موضوع عاشورا می‌پردازد. فکر می‌کنید این آثار تا چه اندازه موفق بوده‌اند تا به سؤالات ذهنی نوجوان امروز پاسخ دهند؟

هر کاری برای امام حسین(ع) نوشته شود، باز هم کم است. فضاهای بسیار زیادی وجود دارد که می‌توان به آن پرداخت و در این‌باره نوشت. کمبودها در این زمینه بسیار است.

البته چند اثر عاشورایی در سال‌های اخیر نوشته شده است که کارهای خوبی هم بوده‌اند. اما عمده این آثار برای گروه سنی کودک نوشته شده‌اند. سهم نوجوانان از این دست از آثار کمتر بوده است؛ و اگر هم بوده، صرف حالت روضه‌مانند یا داستان مختصر درباره شخصیت‌های مختلف واقعه کربلا مانند حضرت عباس(ع) یا حضرت رقیه(س) نوشته شده است. کارهایی در این زمینه نوشته شده است، اما فضای «مقتل نوجوان» با دیگر آثار نوشته شده در این رابطه متفاوت است. تلاش شده هم به سه فضایی که پیش از این اشاره شد، بپردازد و هم حالت جامعی باشد و به سبک مقتل نوشته شده است. «مقتل نوجوان» تلاش کرده تا در کنار توجه به واقعه کربلا، به پیش از این واقعه و چرایی آن نیز بپردازد و به این سؤالات پاسخ دهد که چرا امام حسین(ع) به کربلا رفت؟ چرا این قیام شکل گرفت و ... .

موضوع کربلا و نوشتن درباره آن جسارت می‌خواهد. وقتی با دوستان روحانی‌ام صحبت می‌کنم، اول می‌پرسند که چطور ایده نوشتن این اثر به ذهن تو رسید و بعد می‌پرسند که چطور جرأت کردی که بنویسی؟ گاه اختلاف متعدد روایات در واقعه عاشورا کار را برای نویسنده دشوار می‌کند. مثلاً در مقتل لهوف که مورد تأیید مقام معظم رهبری نیز هست، قاتل امام حسین(ع) را دو نفر عنوان کرده است: شمر و سنان ابن انس. حالا ما کدام را بگوییم؟ لذا کار سخت است. از سوی دیگر، روایت‌های دیگری از نحوه کشتار و دیگر حوادث داریم که نوع بیان آن را برای نوجوانان سخت می‌کند. نویسنده این مطالب را چطور برای مخاطب نوجوان خود بیان کند که نه تنها بر روحیه او تأثیر منفی نگذارد، بلکه باعث ایجاد هیجان و حس غیرت دینی در وجود نوجوان شود. این دست از موضوعات از اهم مسائلی است که نویسنده در مورد واقعه عاشورا با آن مواجه است و کار را برای او سخت می‌کند.

من مدعی نیستم که «مقتل نوجوان» تمامی این فضاها را در نظر گرفته است، اما تلاش کرده‌ام تا تمام این موضوعات را مد نظر قرار دهم.

*تسنیم: برخی از کارشناسان معتقدند که ادبیات دینی کودک و نوجوان پس از پشت سر گذاشتن یک دوره درخشان در دهه 60 و اوایل 70، پس از آن دچار رکود شده است. نظر شما در این رابطه چیست؟ 

در حال حاضر کارهای خوبی در حوزه ادبیات دینی کودک و نوجوان نوشته و عرضه می‌شود. کتاب‌هایی مانند «قلعه محافظان» که اخیراً نوشته شده و به موضوع غدیر می‌پردازد، با نگاه جدیدی به این واقعه پرداخته است. امیدوارم که دوباره به آن دوران بهتر بازگردد. شاید یک دوره دچار رکود شده بود، اما در سال‌های اخیر نویسندگان جدیدی وارد این حوزه شده‌اند و فضاهای نویی را وارد ادبیات دینی کودک و نوجوان کرده‌اند.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

کوه خواری در شهرستان نیر متوقف شود/راه اندازی جنگ«هشتگ» توسط غرب

کوه خواری در شهرستان نیر متوقف شود/راه اندازی جنگ«هشتگ» توسط غرب
2020-09-25T16:12:23+03:30
نیر - امام جمعه نیر گفت: از رئیس قوه قضائیه می‌خواهیم از پدیده کوه خواری در روستای شیران جلوگیری کنند چرا که علاوه بر آسیب به اقتصاد استان، منظره طبیعت را نی...

تحریم زندان ها از سوی آمریکا نشانه استیصال ترامپ است

تحریم زندان ها از سوی آمریکا نشانه استیصال ترامپ است
2020-09-25T15:45:43+03:30
اصلاندوز-امام جمعه اصلاندوز گفت: تحریم چند زندان از سوی دولت آمریکا برای پیروزی در انتخابات نشانگر استیصال ترامپ است.

نماز جمعه باعث وحشت دشمنان است/لزوم توجه شهردار به خدمات شهری

نماز جمعه باعث وحشت دشمنان است/لزوم توجه شهردار به خدمات شهری
2020-09-25T15:45:42+03:30
پارس آباد - امام جمعه شهرستان پارس آباد گفت: نماز جمعه مظهر اجتماع مسلمانان است و سنگر نماز جمعه باعث وحشت و هراس دشمنان می شود.

کوه خواری در شهرستان نیر متوقف شود/راه اندازی جنگ«هشتک» توسط غرب

کوه خواری در شهرستان نیر متوقف شود/راه اندازی جنگ«هشتک» توسط غرب
2020-09-25T15:05:43+03:30
نیر - امام جمعه نیر گفت: از رئیس قوه قضائیه می‌خواهیم از پدیده کوه خواری در روستای شیران جلوگیری کنند چرا که علاوه بر آسیب به اقتصاد استان، منظره طبیعت را نی...

قمار بر سر خاورمیانه بازی دو سر باخت برای آمریکایی‌هاست

قمار بر سر خاورمیانه بازی دو سر باخت برای آمریکایی‌هاست
2020-09-25T14:52:23+03:30
شیراز ـ امام جمعه کامفیروز با اشاره به اینکه تحرکات آمریکا در خاورمیانه نشانه افول آمریکا و زوال ابرقدرتی اوست، گفت: قمار بر سر خاورمیانه بازی دو سر باخت برا...

ارزش های دفاع مقدس برای جوانان تبیین شود/ عدم تحریف تاریخ

ارزش های دفاع مقدس برای جوانان تبیین شود/ عدم تحریف تاریخ
2020-09-25T14:39:04+03:30
شاهرود- امام جمعه شاهرود با بیان اینکه ارزش‌های دفاع مقدس باید برای جوانان تبیین شود، گفت: باید در این راه از ظرفیت‌هایی مانند فضای مجازی به خوبی بهره برد زی...

ساخت خانه سالمندان در اردستان ضروری است

ساخت خانه سالمندان در اردستان ضروری است
2020-09-25T14:39:03+03:30
اردستان-امام جمعه اردستان گفت: لازم است مسئولان نسبت به ساخت و تکمیل خانه سالمندان و باغ بانوان به عنوان دو مکان موردنیاز و ضروری در شهرستان اردستان اقدام کنند.

لزوم تسهیل در تحقق جهش تولید/ ادارات مردم را اذیت نکنند

لزوم تسهیل در تحقق جهش تولید/ ادارات مردم را اذیت نکنند
2020-09-25T14:25:46+03:30
بوشهر - امام جمعه دیر با تاکید بر لزوم تسهیل در خدمات‌دهی به مردم و تحقق جهش تولید، گفت: امروز به مدیریت جهادی و روحیه دوران دفاع مقدس نیاز داریم.

ارزش های دفاع مقدس برای نسل جوان جامعه تبیین شود

ارزش های دفاع مقدس برای نسل جوان جامعه تبیین شود
2020-09-25T14:25:45+03:30
شهرکرد- امام جمعه موقت شهرکرد گفت: ارزش های دفاع مقدس برای نسل جوان جامعه تبیین شود.

لزوم اقدامات اساسی مسئولان برای کنترل قیمت ها/ کارخانه های ورشکسته رونق یابند

لزوم اقدامات اساسی مسئولان برای کنترل قیمت ها/ کارخانه های ورشکسته رونق یابند
2020-09-25T14:25:45+03:30
رشت- امام جمعه رشت بر ضرورت انجام اقدامات اساسی مسئولان برای کنترل قیمت ها در بازار تأکید کرد و خواستار رونق دوباره کارخانه های ورشکسته در استان گیلان شد.

لزوم پرهیز از نزاع‌های سیاسی/ فضای مجازی را آلوده نکنید

لزوم پرهیز از نزاع‌های سیاسی/ فضای مجازی را آلوده نکنید
2020-09-25T14:25:44+03:30
شیراز ـ امام جمعه لامرد بر ضرورت پرهیز از نزاع‌های سیاسی در شرایط فعلی جامعه تاکید کرد و گفت: مردم متوجه هستند که چه کسانی از مسائل سیاسی سوء استفاده می کنند.

نقش امام خمینی(ره) در پیروزی رزمندگان اسلام برای جوانان بیان شود

نقش امام خمینی(ره) در پیروزی رزمندگان اسلام برای جوانان بیان شود
2020-09-25T14:12:23+03:30
آرادان- امام جمعه آرادان با بیان اینکه پیروزی ما در دفاع مقدس چندین عامل داشت که یکی از آن‌ها درایت و قاطعیت امام(ره) بود، گفت: نقش ایشان در پیروزی بزرگ ملت ...

پیشرفت و اقتدار ایران اسلامی مرهون مجاهدت شهدا و رزمندگان است

پیشرفت و اقتدار ایران اسلامی مرهون مجاهدت شهدا و رزمندگان است
2020-09-25T14:12:23+03:30
شاهرود-امام جمعه رویان با بیان اینکه یکی از عوامل آغاز جنگ از سوی عراق تضعیف قدرت نظامی پس از انقلاب بود، گفت: پیشرفت‌های ایران و اقتدار در عرصه جهانی، مرهون...

دفاع‌مقدس دستاوردهای زیادی نصیب ملت ایران کرده است

دفاع‌مقدس دستاوردهای زیادی نصیب ملت ایران کرده است
2020-09-25T13:59:05+03:30
زنجان-امام جمعه زنجان گفت: دوران هشت سال دفاع‌مقدس دستاوردهای زیادی را نصیب ملت ایران کرده است.

مبارزه با دشمن و مقاومت در برابر متجاوز فرمان خداوندی است

مبارزه با دشمن و مقاومت در برابر متجاوز فرمان خداوندی است
2020-09-25T13:59:04+03:30
بناب- امام جمعه بناب گفت: مبارزه با دشمن و مقاومت در برابر متجاوز فرمان خداوندی است.

رعایت‌نکردن موازین بهداشتی در شرایط کرونا تضییع حق‌الناس است

رعایت‌نکردن موازین بهداشتی در شرایط کرونا تضییع حق‌الناس است
2020-09-25T13:59:04+03:30
بوشهر - امام جمعه عسلویه با تاکید بر لزوم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی توسط همه افراد، گفت: رعایت‌نکردن موازین بهداشتی در شرایط کرونا تضییع حق‌الناس است.

نرخ خرید گندم واقعی باشد/برخی مسئولان گرفتار اشرافیت شده اند

نرخ خرید گندم واقعی باشد/برخی مسئولان گرفتار اشرافیت شده اند
2020-09-25T13:19:03+03:30
ساری – نماینده ولی فقیه در مازندران با اشاره به آغاز فصل کشت پاییزه خواستار تعیین تکلیف نرخ گندم و واقعی شدن قیمت آن برای دلگرم شدن کشاورزان برای کشت و کار ز...

نمایندگان اجازه ندهند وجهه انقلابی مجلس مخدوش شود

نمایندگان اجازه ندهند وجهه انقلابی مجلس مخدوش شود
2020-09-25T13:05:45+03:30
ورامین- امام جمعه موقت ورامین با اشاره به اینکه مردم به نمایندگان چشم امید دوخته اند گفت: نمایندگان اجازه ندهند وجهه انقلابی مجلس مخدوش شود.

دفاع مقدس روحیه خودباوری و اعتماد به نفس به جوانان ما هدیه کرد

دفاع مقدس روحیه خودباوری و اعتماد به نفس به جوانان ما هدیه کرد
2020-09-25T13:05:44+03:30
صومعه سرا- امام جمعه صومعه سرا با اشاره به اینکه دفاع مقدس امنیت را برای کشور تضمین کرد، افزود: روحیه خودباوری و اعتماد به نفس با دفاع مقدس به ملت و جوانان م...

مقاومت رمز غلبه بر زورگویی استکبار/ایستادگی مردم قابل تحسین است

مقاومت رمز غلبه بر زورگویی استکبار/ایستادگی مردم قابل تحسین است
2020-09-25T12:52:24+03:30
گرگان- امام جمعه موقت گرگان گفت: تکیه بر توان داخلی و مقاومت رمز غلبه بر زورگویی و زیاده خواهی استکبار است.

حجت الاسلام علوی تهرانی از بیمارستان مرخص شد

حجت الاسلام علوی تهرانی از بیمارستان مرخص شد
2020-09-25T12:52:23+03:30
حجت‌الاسلام علوی تهرانی که مدتی به علت ابتلاء به کرونا بستری بود، از بیمارستان مرخص شد.

نماهنگ| "کبوتر حرم" ویژۀ شهادت امام حسن(ع)

 نماهنگ| "کبوتر حرم" ویژۀ شهادت امام حسن(ع)
2020-09-25T10:45:44+03:30
نماهنگ "کبوتر حرم" با نوای حسین طاهری به مناسبت سالروز شهادت امام مجتبی(ع) منتشر شد.

دهه ۶۰ خلا موسیقی نداشتیم / "چاووش" به معنای واقعی موسیقی انقلابی تولید کرد

 دهه ۶۰ خلا موسیقی نداشتیم / "چاووش" به معنای واقعی موسیقی انقلابی تولید کرد
2020-09-25T10:45:44+03:30
رضا مهدوی معتقد است که جریان «چاووش» در اوایل انقلاب، به معنای واقعی موسیقی انقلابی تولید کرد.

گفتمان سینمای دفاع مقدس|حذف قهرمان در سینمای ایران از سیاست‌های دولتِ روحانی است/ در حال جنگ رسانه‌ای هستیم

 گفتمان سینمای دفاع مقدس|حذف قهرمان در سینمای ایران از سیاست‌های دولتِ روحانی است/ در حال جنگ رسانه‌ای هستیم
2020-09-25T10:45:44+03:30
گفتمان سینمای دفاع مقدس با حضور دو تن از مدیران و تهیه‌کنندگان این عرصه و با نقد و بررسیِ اوضاع سینمای دفاع مقدس در خبرگزاری تسنیم برگزار شد.

نماز جمعه در ۴شهرستان آذربایجان غربی اقامه نمی شود

نماز جمعه در ۴شهرستان آذربایجان غربی اقامه نمی شود
2020-09-24T16:45:38+03:30
ارومیه - دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌غربی اعلام کرد:نماز جمعه این هفته در همه شهرهای آذربایجان‌غربی به غیر از ارومیه، سردشت، اشنویه و میاندوآب برگزار ...

افزایش ۶ درصدی اهدای خون توسط هیئت‌های مذهبی استان تهران

افزایش ۶ درصدی اهدای خون توسط هیئت‌های مذهبی استان تهران
2020-09-24T12:45:38+03:30
مسئول اطلاع رسانی ستاد محرم استان تهران از افزایش ۶ درصدی اهدای خون توسط هیئت‌های مذهبی استان تهران در ایام محرم خبر داد.

مراسم عزاداری شهادت حضرت رقیه‌(س) در حرم آن حضرت + تصاویر

 مراسم عزاداری شهادت حضرت رقیه‌(س) در حرم آن حضرت + تصاویر
2020-09-24T11:59:00+03:30
مراسم عزاداری شهادت حضرت رقیه(س)‌ در حرم مطهر آن حضرت با حضور جمعیت اما با رعایت اصول بهداشتی برگزار شد.

تصویر دفاع مقدس-۱/ بانویی سلاح بر دوش؛ دوشادوش مردان

 تصویر دفاع مقدس-۱/ بانویی سلاح بر دوش؛ دوشادوش مردان
2020-09-24T11:59:00+03:30
عکس‌ها می‌توانند بهترین نمایش‌دهنده، خاطرات باشند، خاطراتی که زبان از بازگو کردن آن عاجز است و قلم برای به تصویر کشیدن آن ناتوان.

با کاروان حسینی تا اربعین| پیراهن خونین امام حسین(ع) در دستان فاطمۀ زهرا(س)

 با کاروان حسینی تا اربعین| پیراهن خونین امام حسین(ع) در دستان فاطمۀ زهرا(س)
2020-09-24T11:59:00+03:30
فوج بسیار ملائک، فرود آمدند با پنج مرکب از نور، سکینه از او پرسید: این بزرگان کیستند؟ گفت: آدم صفوة‏الله، ابراهیم خلیل ‏الله، موسی کلیم‏ الله و عیسی روح ‏ال...

ماجرای برخورد شهید ابراهیم هادی با یک سارق

 ماجرای برخورد شهید ابراهیم هادی با یک سارق
2020-09-24T11:59:00+03:30
بگیرش...دزد....دزد! بعد هم سریع دوید دم در. یکی از بچه محل‌ها لگدی به موتور زد. دزد با موتور نقش بر زمین شد. تکه آهن روی زمین دست دزد را برید و خون جاری شد.