میرنیوز

آشنایی با آموزه‌ها و نکات حج/ چرا طواف کعبه هفت دور است؟

 آشنایی با آموزه‌ها و نکات حج/ چرا طواف کعبه هفت دور است؟ 2020-07-29T09:15:36+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، یکی از اجتماعات شکوهمند و فرهنگ‌ساز اسلامی در مراسم حج رقم می‌خورد؛ مراسمی که امسال به دلیل رواج ویروس کرونا برای بسیاری از مسلمانان لغو شده و آرزوی آن بر دل مشتاقان بیت‌الله الحرام باقی مانده است. با این وجود، ماه مبارک ذی‌الحجه فرصت مغتنمی است تا با گوشه‌هایی از درس‌ها، آموزه‌ها و نکات مهم در حج آشنا شویم.

خبرگزاری تسنیم در گفت‌وگویی که با حجت‌الاسلام حسین فاضلی، پژوهشگر و کارشناس مسائل دینی، انجام داده به بررسی آموزه‌ها و درس‌های در تجمع عظیم و انسان‌ساز حج پرداخته است. آن طور که این کارشناس دینی توضیح می‌دهد، رمز نجات از عذاب آخرت و در امان ماندن از هر گونه فشاری در آن عالم منوط به این است که انسان در این دنیا مرتکب گناه نشود و واجبات دینی را به جا بیاورد. اگر هم کسی مرتکب گناهی شد، توبه حقیقی داشته باشد و از آن گناه بعد از پشیمانی، پرهیز کند. در مورد حج گفته شده که حج مقبول آن است که انسان توبه کرده باشد. پس کسی که توبه کرده و به زیارت خانه خدا مشرف شده، اگر بعد از آن گناهی نکند، مورد مغفرت قرار می‌گیرد و از عذاب در امان خواهد بود. در مورد تأثیر حج و طواف بر گرد کعبه روایت‌های زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد مؤمن با این عمل از عذاب قیامت در امان می‌ماند. به عنوان مثال امام صادق علیه السلام در این باره فرموده‌اند: «کمترین اجر و پاداشی که نصیب حاجی می‌شود، آن است که از عذاب و آتش جهنم نجات پیدا می‌کند و از گناهان مانند زمانی که از مادر متولد شده، پاک می‌شود.» همچنین فرموده‌اند: «کسی که از انجام مناسک حج و یا عمره برمی‌گردد، مانند کودکی است که هرگز گناهی مرتکب نشده و معصومانه زندگی می‌کند.»

تغییرات پرده کعبه در طول تاریخ

هر کسی که به سفر حج مشرف شده باشد، دیده است که بیت‌الله الحرام با پارچه‌ای پوشانده شده است. در تصاویر کعبه هم این موضوع دیده می‌شود و حتی در عکس‌های بسیار قدیمی می‌بینیم که روی کعبه پارچه‌ای انداخته شده است. سابقه این امر به چه زمانی مربوط است؟

پوشاندن بیت الله الحرام از قرن‌ها پیش مرسوم بوده است. نه‌تنها در عکس‌های بسیار قدیمی می‌توانیم این موضوع را مشاهده کنیم، بلکه حتی وقتی تاریخ را مطالعه می‌کنیم به این موضوع می‌رسیم. حتی منصبی با عنوان «پرده‌داری» کعبه به همین علت به وجود آمد و افرادی بودند که مسئولیت نگهداری و تعویض و تغییر پوشش خانه خدا را داشته‌اند.

آن طور که از روایت‌ها مشخص می‌شود گویا اولین افرادی که خانه خدا را با پارچه‌ای پوشاندند، حضرت ابراهیم و حضرت اسماعیل علیهماالسلام بوده‌اند. این موضوع مطلبی است که از احادیث ائمه اطهار علیهم السلام و به خصوص از سخنان گران‌بهای امام صادق علیه السلام مشخص می‌شود.

هرچند که برخی از برادران اهل سنت اعتقاد دارند که شخصی به نام تبع یا اسعد حمیری اولین نفری بوده که بیت الله الحرام را با پارچه‌ای پوشاند و البته می‌گویند او برای کعبه دری قرار داد. در عین حال برخی از روایت‌ها این طور عنوان می‌کنند که اولین کسی که خانه کعبه را پوشاند، حضرت اسماعیل علیه السلام بوده است و تبع سال‌ها بعد، پوشش کعبه را به پوششی از جنس چرم تغییر داد.

بیشتر بخوانید:  بررسی سابقه ساخت و تجدید بنای بیت‌الله الحرام/ هدف از بنای کعبه بر روی زمین چه بود؟

مگر جنس پارچه‌ای که کعبه را می‌پوشاند، در طول تاریخ تغییر کرده است؟

بله. آن طور که تاریخ مشخص می‌کند، بیت الله الحرام در دوران قبل از ظهور اسلام و بعثت رسول اکرم صلی‌الله علیه و آله، با پارچه‌ای از جنس چرم پوشانده می‌شد؛ اما رسول خدا صلی‌الله علیه و آله این پارچه را تغییر داده و کعبه را با پارچه‌ای یمنی پوشاندند. بعد از رحلت آن حضرت، خلفای دوم و سوم کعبه را با پارچه‌ای مصری و سفید و نازک که قباطی نامیده می‌شد، پوشاندند. البته در برخی از منابع عنوان شده که قبل از ظهور اسلام هم کعبه با همین پارچه سفید و نازک پوشانده می‌شد.

در قرن دوم هجری حسین بن افطس طالبی شورشی بر پا کرد و مکه را در تصرف خودش درآورد. بعد از این تصرف، وارد کعبه شد و همه پارچه‌هایی که آنجا وجود داشت از آن خود کرد. بعد هم بیت الله الحرام را با پارچه‌ای از جنس ابریشم به رنگ زرد و سفید پوشاند.

چند سال بعد که مأمون به خلافت رسید، به او خبر دادند که پارچه روی کعبه که آن زمان به رنگ قرمز بود کهنه شده. او هم دستور داد که پارچه‌ای از جنس ابریشم سفید دوختند و بر روی کعبه نصب کردند.

پرده سیاه بر بیت الله الحرام

اما امروزه کعبه معظمه را با پارچه سیاه می‌پوشانند. این موضوع چه سابقه‌ای در تاریخ دارد؟

یکی از خلفای عباسی به نام الناصر لدین الله اولین کسی بود که کعبه را با پارچه‌ای سیه رنگ پوشاند. البته آن پارچه از جنس ابریشم بود. بعد از آن زمان تا به حال هر سال کعبه با پارچه سیاه‌رنگی پوشانده می‌شود. درواقع این روند از زمان همان خلیفه عباسی مرسوم شد و تا امروز ادامه پیدا کرده است.

در اینجا این سؤال به ذهن خطور می‌کند که اصولاً چه لزومی دارد که کعبه معظمه را با پارچه سیاهی بپوشانند؟

دلیل سیاه بودن رنگ پارچه‌ای که کعبه را پوشانده، این است که حرارت و شدت تابش خورشید در سرزمین عربستان بسیار زیاد است و نور پرحرارتی بر روی کعبه تابیده می‌شود. در میان تمام رنگ‌های موجود، رنگ سیاه استقامت بیشتری در مقابل آفتاب دارد و به نظر می‌رسد که این رنگ برای پوشاندن بیت الله الحرام مناسب‌تر است.

چرا طواف هفت دور است؟

سؤال دیگر درباره طواف است. گفته شده که طواف بیت الله الحرام باید هفت دور باشد. دلیل این موضوع چیست؟ اصولاً چه رمزی دارد که در حج حتماً باید هفت دور بر گرد کعبه معظمه بچرخیم؟

این سؤال را افراد بسیاری از پیغمبر اکرم صلی‌الله علیه و آله و ائمه اطهار علیهم السلام پرسیده‌اند و آن بزرگان به قدر ظرفیت ذهنی و درک مخاطبان خود پاسخ داده‌اند. عمق ماجرای هفت دور طواف رمزهایی دارد که در حکمت‌های الهی نهفته است و جز آن بزرگان آن را نمی‌دانند و نمی‌توانند درک کنند. اما ایشان در سخنان خود به نکته‌هایی در این باره اشاره کرده‌اند.

به عنوان مثال در حدیثی آمده است که امام سجاد علیه السلام فرمودند که از پدرم امام حسین علیه السلام سؤال کردم که به چه دلیلی طواف هفت دور شد و مسلمانان و مؤمنان باید هفت دور بر گرد کعبه معظمه بچرخند؟ آن حضرت در جواب فرمودند: به این علت که خدای متعال به فرشتگان فرمود که من بر روی زمین جانشینی قرار می‌دهم. اما فرشته‌ها اعتراض کرده و گفتند: آیا کسی را در زمین قرار می‌دهی که خونریزی و فساد کند؟ پس اگر هدف از آفرینش و خلقت عبادت است، ما حمد و تسبیح تو را به جای می‌آوریم و تو را عبادت می‌کنیم.

اما خدای متعال فرمود که من حقایقی را می‌دانم که شما نمی‌دانید. بر فرشته‌ها غضب کرد و آن‌ها که از نور الهی بهره می‌بردند از آن بی‌نصیب شدند. این اتفاق تا هفت هزار سال ادامه داشت و آن‌ها در مدت هفت هزار سال از خدای متعال طلب بخشش و عفو می‌کردند تا اینکه در نهایت مورد عفو الهی قرار گرفتند و بیت المعمور که در آسمان چهارم قرار دارد، به منزله کعبه، مکان پناهندگی و امن و ثواب قرار داده شد. از آن زمان هفت بار طواف کردن برای بنده‌های خدا واجب شد تا به ازای هر هزار سال یک مرتبه بر گرد کعبه چرخیده شود.

سنتی از سوی جناب عبدالمطلب

در بعضی از مطالب هم گفته شده که جناب عبدالمطلب جد بزرگوار رسول خدا صلی‌الله علیه و آله، مقرر کردند که مؤمنان هفت دور بر گرد کعبه بچرخند. آیا این مطلب صحت دارد؟

این مطلب هم در بعضی از منابع نوشته شده و آن را به عنوان یکی از دلایل هفت دور طواف عنوان کرده‌اند. ماجرا این بوده که جناب عبدالمطلب در دوران قبل از ظهور اسلام، پنج سنت پسندیده را مقرر کرد که با ظهور اسلام، خدای متعال همان سنت‌ها در اسلام جاری کرده است. یکی از آن‌ها طواف بر گرد خانه خدا است که ظاهراً قبل از آن طواف تعداد مشخصی نداشت و جناب عبدالمطلب این طور تعیین کردند که طواف هفت دور باشد. این موضوع بعدها در دین اسلام واجب شد تا طواف هفت دور باشد.

روایت دیگری را هم در این مورد امام صادق علیه السلام نقل فرموده‌اند با این مضمون که به همراه پدرم، امام محمدباقر علیه السلام، در حال طواف بیت الله الحرام بودیم. یک نفر جل آمده و از آن حضرت درباره دلیل طواف که هفت دور است سؤالی پرسید. آن حضرت فرمودند: زمانی که خدای متعال به فرشته‌ها دستور داد تا بر آدم سجده کنند، آن‌ها امر خدای متعال را رد کردند و گفتند که آیا بر روی زمین مفسد و خون‌ریز را قرار می‌دهی و این در حالی است که ما در حال عبادت و تسبیح تو هستیم؟ خداوند به آن‌ها فرمود: من چیزی را می‌دانم که شما نمی‌دانید. سپس بر آن‌ها غضب کرد. فرشته‌ها تقاضای بخشش و عفو کردند و حضرت حق آن‌ها را به طواف بیت المعمور فرمان داد و آن‌ها تا هفت سال مشغول طواف بودند. بر همین اساس، هفت مرتبه طواف کردن واجب شده است.

تأثیر حج بر آمرزیده شده گناهان مؤمن

گفته می‌شود که اگر شخصی به حج مشرف شود و خانه خدا را طواف کند، از عذاب قیامت در امان می‌ماند. آیا این مطلب صحیح است؟

رمز نجات از عذاب آخرت و در امان ماندن از هر گونه فشاری در آن عالم منوط به این است که انسان در این دنیا مرتکب گناه نشود و واجبات دینی را به جا بیاورد. اگر هم کسی مرتکب گناهی شد، توبه حقیقی داشته باشد و از آن گناه بعد از پشیمانی، پرهیز کند. در مورد حج گفته شده که حج مقبول آن است که انسان توبه کرده باشد. پس کسی که توبه کرده و به زیارت خانه خدا مشرف شده، اگر بعد از آن گناهی نکند، مورد مغفرت قرار می‌گیرد و از عذاب در امان خواهد بود.

در مورد تأثیر حج و طواف بر گرد کعبه روایت‌های زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد مؤمن با این عمل از عذاب قیامت در امان می‌ماند. به عنوان مثال امام صادق علیه السلام در این باره فرموده‌اند: «کمترین اجر و پاداشی که نصیب حاجی می‌شود، آن است که از عذاب و آتش جهنم نجات پیدا می‌کند و از گناهان مانند زمانی که از مادر متولد شده، پاک می‌شود.» همچنین فرموده‌اند: «کسی که از انجام مناسک حج و یا عمره برمی‌گردد، مانند کودکی است که هرگز گناهی مرتکب نشده و معصومانه زندگی می‌کند.»

نیتی که حج را بی‌تأثیر می‌کند

در این میان، آیا برای عمل حج و تأثیر آن در مغفرت گناهان شرطی هم عنوان شده است؟

بله. همان طور که اشاره شد انسان باید قصد گناه بعد از حج نداشته باشد و توبه او حقیقی باشد. آن طور که اما صادق علیه السلام فرموده‌اند: «هر کسی که بدون هیچ نوع ریا و خودنمایی و فقط به قصد جلب رضای الهی حج را به جا بیاورد، خدای متعال گناهان او را می‌آمرزد.» دقت کنید که وقتی کسی برای ریا و خودنمایی به حج می‌رود و قصد دارد با این کار مورد تکریم مردم قرار بگیرد، باید پاداش خود را از همان مردم بخواهد. خدای متعال حجی را قبول می‌کند که انسان بدون ریا به جا بیاورد و قصد جلب رحمت الهی باشد، نه جلب‌توجه در میان مردم.

آثار فرهنگی حج

همین دوری از ریا و خودنمایی و توجه به معبود هم یکی از فلسفه‌های مهم حج است.

همین طور است. یکی از مهم‌ترین فلسفه‌ها و حکمت‌های حج این است که بر روی اخلاق و منش انسان اثر بگذارد. کسی که تا قبل از حج به دنبال ریا و دیده شدن در چشم مردم بوده، بعد از حج فقط خدا را می‌بیند و به دنبال رضای الهی است. اصولاً همان مراسم احرام، به نوعی است که باید فرد را به طور کامل از تعلقات دنیایی و توجه به امتیازهای ظاهری و مادی دور کند. به یک‌باره در مراسم احرام انسان از هر نوع امتیاز پوچ و دنیایی که اثری در معنویت او ندارد و بلکه انسان را از معنویت دور می‌کند، رها می‌شود و این یکی از فلسفه‌های مهم حج است.

در عین حالی که از ریا و جلب توجه در نظر مردم دور می‌شویم، گویا با مؤمنان هم پیوند برقرار می‌کنیم.

درست است. مسلمانان در ایام حج پیوند دوستی برقرار می‌کنند. همه یک‌صدا با ظاهری یکسان ظاهر می‌شوند و شعار و هدف واحدی دارند. در این مراسم تبادلات فرهنگی مهمی صورت می‌گیرد و همه مسلمانان با هم متحد می‌شوند. به همین علت است در روایت‌ها عنوان شده که یکی از اثرات مهم حج، نشر اخبار و آموزه‌های پیغمبر اکرم صلی‌الله علیه و آله به تمام مناطق جهان اسلام است.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

مستندی از تشییع پیکر سردار سلیمانی تولید می‌شود/ خاطرات ۴۰ ساله یک سرباز از حاج قاسم

 مستندی از تشییع پیکر سردار سلیمانی تولید می‌شود/ خاطرات ۴۰ ساله یک سرباز از حاج قاسم
2020-08-15T14:08:03+04:30
پیمان‌ غنی‌زاده از ساخت دو مستند با محوریت سردار سلیمانی خبر داد؛ مستندی از تشییع پیکر شهید سلیمانی و روایتی متفاوت از سربازی که همیشه همراه حاج قاسم بود.

قمی: عزاداران امام حسین (ع)، اهل مراعات‌اند/ تأخیر در اعلام نهایی شیوه‌نامه‌، آفت بود

 قمی: عزاداران امام حسین (ع)، اهل مراعات‌اند/ تأخیر در اعلام نهایی شیوه‌نامه‌، آفت بود
2020-08-15T14:08:03+04:30
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در پاسخ به این سؤال که مسئولیت نظارت بر اجرای شیوه‌نامه‌ها بر عهده چه نهادی است؟ گفت: عمده افراد در عزاداری امام حسین (ع)، اهل مر...

تلاش هیئتی‌ها در ایام کرونا را با تصمیات غیرعقلانی در محرم خراب نکنید

 تلاش هیئتی‌ها در ایام کرونا را با تصمیات غیرعقلانی در محرم خراب نکنید
2020-08-15T13:41:24+04:30
مجالس امام حسین (ع) حتماً برگزار می‌شود؛ فقط تقاضایم از بچه هیئتی‌های دغدغه‌مند، این است که سلامت دستگاه سید‌الشهدا (ع) را حفظ کنند، طبیعی است که یک عده جاه...

پشت صحنه‌ "چهل‌تیکه" با مهران غفوریان| "ساعت خوش" ما را پودر کرد/ گاهی به دوستان درگذشته‌ام پیامک می‌دهم! + عکس

 پشت صحنه‌ "چهل‌تیکه" با مهران غفوریان| "ساعت خوش" ما را پودر کرد/ گاهی به دوستان درگذشته‌ام پیامک می‌دهم! + عکس
2020-08-15T13:41:24+04:30
"چهل‌تیکه" فصل جدیدش را از امشب شروع می‌کند؛ دوباره مهمانانش می‌آیند و از گذشته و نوستالژی‌هایشان می‌گویند. اولین زنگِ یادآوری خاطرات را مهران غفو...

آیا حمایت وزارت ارشاد از نشر باید همپای تورم پیش رود؟

 آیا حمایت وزارت ارشاد از نشر باید همپای تورم پیش رود؟
2020-08-15T13:41:24+04:30
چند روزی است طرح تابستانه کتاب به منظور حمایت از کتابفروشی‌ها و مخاطبان شروع شده است،‌ در این میان انتقاداتی نسبت به این نوع حمایت‌ها وجود داشته و دارد. اما...

سنگ‌اندازی پیش پای صادرات لوازم‌التحریر بومی/ اشتغال‌زایی نوشت‌‌افزار ایرانی اسلامی برای ۱۰ هزار نفر

 سنگ‌اندازی پیش پای صادرات لوازم‌التحریر بومی/ اشتغال‌زایی نوشت‌‌افزار ایرانی اسلامی برای ۱۰ هزار نفر
2020-08-15T13:41:24+04:30
در حالی که نوشت‌‌افزار ایرانی اسلامی در برخی از کشورهای منطقه خریدار دارد، دست تولیدکنندگان این حوزه برای صادرات بسته است. این در حالی است که فعالان این حوز...

چند پیشنهاد برای برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم/ "هرخانه یک حسینیه"

 چند پیشنهاد برای برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم/ "هرخانه یک حسینیه"
2020-08-15T12:21:32+04:30
کلامی‌زنجانی از شعرا و مادحین پیرغلام اهل‌بیت (ع) نیز در توضیح اهمیت "روضه‌های خانگی در شرایط فعلی گفته است: "وضعیت فعلی امتحان الهی است و شرایط س...

چگونه بر وحشت از مرگ غلبه کنیم؟/ نقد کتاب یالوم در چراغ مطالعه

چگونه بر وحشت از مرگ غلبه کنیم؟/ نقد کتاب یالوم در چراغ مطالعه
2020-08-15T12:01:21+04:30
مترجم کتاب «خیره به خورشید نگریستن»، اثر اروین یالوم در هشتمین قسمت از برنامه چراغ مطالعه از راهکارهای غلبه بر وحشت از مرگ می‌گوید.

نماهنگ| "وعدۀ صادق" روایتی از لطف خفیّه الهی در جنگ ۳۳روزه

 نماهنگ| "وعدۀ صادق" روایتی از لطف خفیّه الهی در جنگ ۳۳روزه
2020-08-15T12:08:04+04:30
نماهنگ «وعدۀ صادق» از سوی پایگاه اطلاع‌رسانی رهبر انقلاب منتشر شد.

پول‌های کثیف تمام مناسبات سینما را به‌هم ریخت/ آنان که سرمایه‌های مشکوک را کمک‌کننده می‌دانستند امروز پاسخ دهند

 پول‌های کثیف تمام مناسبات سینما را به‌هم ریخت/ آنان که سرمایه‌های مشکوک را کمک‌کننده می‌دانستند امروز پاسخ دهند
2020-08-15T12:08:03+04:30
منیژه حکمت معتقد است که پول‌های کثیف در سینما ایران نه تنها معادلات اقتصادی آن را آشفته که جریان اصیل سینمای ایران را خانه‌نشین کرده و به بدنه آن ضربه جدی ز...

کنفرانس ائتلاف جهانی برای صلح و عدالت برگزار می‌شود

کنفرانس ائتلاف جهانی برای صلح و عدالت برگزار می‌شود
2020-08-15T11:34:42+04:30
مجمع جهانی صلح اسلامی کنفرانس ائتلاف جهانی برای صلح و عدالت را در فضای مجازی از ۲۷ تا ۳۰ شهریور ماه برگزار می کند.

ترجمه دیگری از خاطرات جان بولتون در ایران

 ترجمه دیگری از خاطرات جان بولتون در ایران
2020-08-15T11:41:24+04:30
نشر ثالث کتاب «اتاقی که در آن اتفاق افتاد»، خاطرات مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید را با ترجمه سعید کلاتی منتشر کرد.

سنت در بستر تجمل / روایت سرنا و تنبور از موسیقی غرب ایران

 سنت در بستر تجمل / روایت سرنا و تنبور از موسیقی غرب ایران
2020-08-15T11:41:24+04:30
«کنسرت آنلاین موسیقی نواحی» شب گذشته میزبان نغمه‌هایی از موسیقی لرستان و کرمانشاه بود.

مراسم دهه اول هیئت ریحانةالحسین(ع) در مجموعه "ارم" برگزار می‌شود

 مراسم دهه اول هیئت ریحانةالحسین(ع) در مجموعه "ارم" برگزار می‌شود
2020-08-15T11:01:23+04:30
مراسم دهه اول هیئت ریحانةالحسین (ع) در دهه اول محرم در مجموعه "ارم" واقع در غرب تهران برگزار می‌شود.

نماهنگ| "وعدۀ صادق" روایتی از لطف خفیّه الهی در جنگ ۳۳ روزه

 نماهنگ| "وعدۀ صادق" روایتی از لطف خفیّه الهی در جنگ ۳۳ روزه
2020-08-15T11:01:23+04:30
نماهنگ «وعدۀ صادق» از سوی پایگاه اطلاع‌رسانی رهبر انقلاب منتشر شد.

شرایط ثبت نام مبلغان و گروه‌های تبلیغ تخصصی دفتر تبلیغات اسلامی

شرایط ثبت نام مبلغان و گروه‌های تبلیغ تخصصی دفتر تبلیغات اسلامی
2020-08-15T10:01:21+04:30
رئیس اداره جذب و ساماندهی مبلغان و گروه‌های تبلیغ تخصصی دفتر تبلیغات اسلامی، شرایط ثبت نام مبلغان و گروه‌های تبلیغی در حوزه‌های تخصصی را تبیین کرد.

پنج نکته درباره سریال آقازاده/ حق طلبی با پراید ایراد دارد؟!

 پنج نکته درباره سریال آقازاده/ حق طلبی با پراید ایراد دارد؟!
2020-08-15T10:08:07+04:30
می‌گویند پراید حامد بدجوری توی ذوق می‌زند مگر در این زمانه کسی دیگر با پراید به دنبال جرم و احقاق حق می‌رود.

«تتسویا واتاری» در ۷۸ سالگی درگذشت

 «تتسویا واتاری» در ۷۸ سالگی درگذشت
2020-08-15T10:08:07+04:30
بازیگر ژاپنی فیلم‌ «جنگ‌هایی بدون افتخار و انسانیت» در ۱۰ آگوست فوت کرد.

استقرار بهداشت‌یار ثابت در محل ضبط سریال سلمان فارسی

 استقرار بهداشت‌یار ثابت در محل ضبط سریال سلمان فارسی
2020-08-15T10:08:07+04:30
با استقرار بهداشت‌یار ثابت و مقیم در تهران و شاهرود، برای عمده عوامل سریال "سلمان فارسی" پرونده پزشکی تشکیل شده و این افراد به‌صورت مستمر توسط پزش...

دیوارنگاره جدید میدان ولیعصر(عج) در آستانه ماه محرم رونمایی شد+عکس

 دیوارنگاره جدید میدان ولیعصر(عج) در آستانه ماه محرم رونمایی شد+عکس
2020-08-15T10:08:07+04:30
تازه‌ترین طرح دیوارنگاره میدان ولیعصر(عج) در آستانه فرارسیدن ماه محرم؛ موسم سوگواری بر سید و سالار شهیدان توسط خانه طراحان انقلاب اسلامی رونمایی شد.

پویش "روضه‌های خانگی" آغاز به کار کرد/ سنّتی که باید توسعه یابد

 پویش "روضه‌های خانگی" آغاز به کار کرد/ سنّتی که باید توسعه یابد
2020-08-15T10:08:07+04:30
دبیر کمیته محتوایی این پویش گفت که برگزاری روضه‌های خانگی منحصر به دوران بیماری کرونا نیست، بلکه دوران این بحران سبب شده بستر مناسب‌تری برای پرداختن به موضو...

سهم ۸۳ درصدی غیرتهرانی‌ها در فروش تابستانه‌کتاب

 سهم ۸۳ درصدی غیرتهرانی‌ها در فروش تابستانه‌کتاب
2020-08-15T09:54:52+04:30
رجبعلی سالاریان، مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل موسسه خانه‌کتاب و ادبیات ایران گفت: ۸۳درصد از کل فروش طرح تابستانه کتاب ۹۹ متعلق به استان‌های غیر از تهرا...

جواد مقدم محرم امسال مراسم نمی‌گیرد

 جواد مقدم محرم امسال مراسم نمی‌گیرد
2020-08-15T09:41:24+04:30
هیئت بین‌الحرمین تهران در اطلاعیه اعلام کرد که مراسم عمومی در دهه اول محرم نخواهد داشت.

اوحدی: بیش از ۱۴۰ نفر در راه مبارزه با بیماری کرونا شهید شده‌اند/ ابلاغ آیین‌نامه شهدای سلامت با عنوان "در حکم شهید"

 اوحدی: بیش از ۱۴۰ نفر در راه مبارزه با بیماری کرونا شهید شده‌اند/ ابلاغ آیین‌نامه شهدای سلامت با عنوان "در حکم شهید"
2020-08-15T09:14:43+04:30
سعید اوحدی در برنامه تلویزیونی "دستخط" درباره چگونگی انتخاب به عنوان رئیس بنیاد شهید، مظلومیت خانواده شهدی مدافع حرم، آیین‌نامه شهدای سلامت و شهاد...

دستورالعمل آیت‌الله بهجت برای حل مشکل ازدواج

 دستورالعمل آیت‌الله بهجت برای حل مشکل ازدواج
2020-08-15T09:14:43+04:30
آیت‌الله بهجت در مواردی برای رفع موانع ازدواج، خواندن نماز حضرت جعفر به همراه دعای کتاب زادالمعاد را توصیه می‌فرمودند.

محرم امسال را با حفظ اصول بهداشتی پرشورتر برگزار کنیم

محرم امسال را با حفظ اصول بهداشتی پرشورتر برگزار کنیم
2020-08-14T17:41:27+04:30
مشهد ـ امام جمعه مشهد گفت: تجربه عید غدیر به ما نشان داد که با حفظ اصول بهداشتی و اجرای دستورالعمل‌ها، می‌توانیم یک محرم پرشورتر و پرهیجان‌تری نسبت به سال‌ها...

اقامه عزای سیدالشهدا(ع) همراه با حفظ اصول مبارزه با کرونا باشد

اقامه عزای سیدالشهدا(ع) همراه با حفظ اصول مبارزه با کرونا باشد
2020-08-14T17:28:08+04:30
کرج ـ نماینده ولی فقیه در استان البرز گفت: اقامه عزای سیدالشهدا و حفظ شعائر همراه با حفظ اصول مبارزه با کرونا باشد و همگان این مهم را مدنظر قرار دهند.

مراسم عزاداری محرم و صفر باید با رعایت اصول بهداشتی باشد

مراسم عزاداری محرم و صفر باید با رعایت اصول بهداشتی باشد
2020-08-14T16:48:07+04:30
اراک- امام جمعه اراک بر رعایت صد در صد اصول بهداشتی توسط هیات ها در برگزاری مراسم عزاداری ماه های محرم و صفر تاکید کرد.

دستور العمل‌های بهداشتی در عزاداری‌های محرم رعایت شود

دستور العمل‌های بهداشتی در عزاداری‌های محرم رعایت شود
2020-08-14T16:34:49+04:30
کرمانشاه- امام جمعه کرمانشاه گفت: ماه محرم نزدیک است و هیئت های مذهبی و مردم باید دستورالعمل های بهداشتی را در مراسم عزاداری رعایت کنند.

در عزاداری امسال نباید بهانه به دست معاندین و ضد انقلاب بدهیم

در عزاداری امسال نباید بهانه به دست معاندین و ضد انقلاب بدهیم
2020-08-14T16:08:08+04:30
مشگین شهر_حجت الاسلام نعمتی امام جمعه موقت مشگین شهر: با عدم رعایت فاصله اجتماعی و دیگر موارد ذکر شده بهداشتی نباید بهانه به دست معاندین برای تبلیغات مغرضان...