میرنیوز

آشنایی با حیات علمی و فرهنگی حضرت ثامن‌الحجج(ع)/ چرا امام رضا(ع) با دانشمندان مناظره می‌کرد؟

 آشنایی با حیات علمی و فرهنگی حضرت ثامن‌الحجج(ع)/ چرا امام رضا(ع) با دانشمندان مناظره می‌کرد؟ 2020-07-03T11:41:03+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی  خبرگزاری تسنیم، برای آنکه نقش رهبری و امامت امام رضا علیه السلام را بررسی کنیم و به این نتیجه برسیم که آن حضرت چگونه مسئولیت رهبری و هدایت جامعه را ایفا کرده‌اند، لازم است که در وهله اول شرایط و دوران زندگی امام رضا علیه السلام را بشناسیم تا این نکته مشخص شود که آیا آن حضرت در آن موقعیت سیاسی و اجتماعی، چگونه عهده‌دار مسئولیت هدایت و رهبری جامعه شدند. در نگاه کلی، این نتیجه به دست می‌آید که تمام ائمه اطهار علیهم السلام به عنوان عالم آل محمد صلوات الله علیه و علیهم شناخته می‌شوند، چنانکه خصلت عدالت، سخاوت، کریم بودن، جواد بودن، کظم غیظ و یا شکافندگی علوم و بیان عمق و اوج علوم برای همه ایشان ممکن بوده و همه آن بزرگان در این زمینه‌ها سرآمد خلق بودند؛ اما هر دوره‌ای، بنا بر اراده الهی، یکی از صفات و خصوصیات ویژه آن بزرگان بیشتر از سایرین ظهور و بروز پیدا می‌کرد. بر همین اساس بوده امام رضا علیه السلام را به عنوان عالم آل محمد علیه السلام می‌شناسیم.

خبرگزاری تسنیم در گفتگویی با حجت الاسلام محمدحسن دست افکن، کارشناس تاریخ اسلام و پژوهشگر دینی، بخش‌هایی از زندگی علمی امام رضا علیه السلام را مورد بررسی قرار داده است. این کارشناس دینی در طی گفتگو اظهار داشته است که: «به طور کلی چهار امام معصوم علیهم‌السلام در دوران زندگی خود فرصت و مهلتی پیدا کردند تا فرهنگ اسلامی و علوم دینی را در میان مردم گسترش بدهند که در این میان، نقش امام رضا علیه السلام بسیار مشخص و مبرز است به طوری که آن حضرت به عنوان عالم آل محمد علیه السلام شناخته شده‌اند.» او همچنین توضیح داده است: «نقش علمی امام رضا علیه السلام در شرایطی به بهترین شکل ممکن ایفا شد که مردم دارای تضارب آرا و اختلافات دیدگاه‌های گسترده‌ای بودند. از سوی دیگر علم کلام و فلسفه نیز از سرزمین یونان وارد سرزمین اسلامی‌شده بود. در چنین اوضاعی، امام رضا علیه السلام در قالب مناظرات و مباحث اعتقادی و علمی، علوم اسلامی که کامل‌ترین و اساسی‌ترین علوم است، را به مردم آموزش دادند.»

فضای علمی در دوران زندگی امام رضا علیه السلام

یکی از بخش‌های مهم قابل بررسی در دوران امام رضا علیه السلام، فضای علمی بود که اتفاقاً مأمون عباسی هم بر آن مانورهایی می‌داد و توجه خاصی به آن حوزه داشت. فضای علمی در آن دوران چگونه بود؟ و آن حضرت چگونه ایفای نقش کردند؟

وقتی دوران زندگی ائمه اطهار علیهم السلام را بررسی اجمالی کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که در حوزه علمی فراز و فرودهایی در دوران ایشان اتفاق افتاده است. به عنوان مثال دوران امامت امام باقر و امام صادق علیهما السلام نهضت علمی گسترده‌ای شکل گرفت که افرادی نه تنها از شیعیان و محبان اهل بیت علیهم السلام، بلکه از اهل سنت و مسیحیان از ایشان سؤال می‌پرسیدند، در مکتب درس ایشان شاگردی می‌کردند و علم می‌آموختند.

به طور کلی چهار امام معصوم علیهم السلام در دوران زندگی خود فرصت و مهلتی پیدا کردند تا فرهنگ اسلامی و علوم دینی را در میان مردم گسترش بدهند، شامل حضرت امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام، امام محمد باقر علیه السلام، امام جعفر صادق علیه السلام و سپس امام رضا علیه السلام.

بیشتر بخوانید:  بررسی بخش‌های کمتر عنوان‌شده از زندگی حضرت ثامن الحجج(ع)/ آیا ذوالقرنین، مزار مطهر امام رضا(ع) را آماده کرد؟ 

 ایجاد زمینه‌های ظهور و نجات مردم در بیان آیت‌الله بهجت/ چه بلاهایی از مقدمات ظهور امام زمان(عج) است؟ 

درواقع امامان دیگر نیز برای نشر علوم اسلامی و فرهنگی دینی تلاش‌هایی انجام دادند، ولی این چهار امام بزرگوار بیشتر از سایر ائمه اطهار علیهم السلام فرصت برای این کار داشتند.

همین طور است. در زمان امام موسی بن جعفر علیهم السلام نیز فضای علمی همچنان وجود داشت ولی به دلیل جو حاکمیت و ظالمانه حکومت وقت، فضای علمی محدودتر شد. چون هم آن حضرت را مدت‌ها تحت حفاظت و حصر نگه داشته بودند و از طرف دیگر فضای اختناق به قدری قوی بود که کمتر فرصتی برای تشکیل جلسات علمی و مباحث فقهی به دست می‌آمد. در همان زمان بود که محدوده حکومت اسلامی در حال گسترش بود.

به این ترتیب قلمرو حکومت اسلامی بسیار گسترده شده بود و از اندلس تا شرق افغانستان امروزی می‌رسید، هرچند که حاکمان ظالمی بر این سرزمین‌ها حکومت می‌کردند. در همین محدوده پهناور، مردمی با اعتقادات و افکار متنوع زندگی می‌کردند و این در همان دورانی بود که امام رضا علیه السلام پس از شهادت پدر بزرگوارشان، امام موسی بن جعفر علیه السلام، به عنوان امام بر حق شناخته می‌شدند.

ثبت و ضبط احادیث معتبر و مستند اسلامی در دوران رضوی

در همان برهه از تاریخ بود که علوم فلسفه و کلام یونانی هم وارد سرزمین اسلامی‌شد؟

بله. نقش علمی امام رضا علیه السلام در چنین شرایطی به بهترین شکل ممکن ایفا شد. یعنی در شرایطی که مردم دارای تضارب آرا و اختلافات دیدگاه‌های گسترده‌ای بودند، از سوی دیگر علم کلام و فلسفه نیز از سرزمین یونان وارد سرزمین اسلامی‌شده بود، امام رضا علیه السلام در قالب مناظرات و مباحث اعتقادی و علمی، علوم اسلامی که کامل‌ترین و اساسی‌ترین علوم است، را به مردم آموزش دادند.

بعد دیگری از رویدادهای زمان حضرت ثامن‌الحجج علیه السلام، تثبیت آموزه‌های اسلامی به خصوص برگرفته از احادیث مستند و متقن ائمه معصومین علیهم السلام بود. نقش امام رضا علیه السلام در این زمینه چگونه ایفا شد که آن حضرت را به عنوان عالم آل محمد علیه و علیهم السلام می‌شناسیم؟

هرچند که حاکمان بنی امیه و بنی‌عباس تلاش کرده بودند تا از طریق جعل حدیث به فرهنگی اسلامی ضربه وارد کنند، اما بر اساس تلاش‌های گسترده فرهنگی و علمی ائمه اطهار علیهم السلام احادیث صحیح و مستند حتی به نقل از پیغمبر اکرم صلی‌الله علیه و آله در دسترس مردم قرار گرفته بود و تا زمان امام رضا علیه السلام فرهنگ حدیث‌شناسی تثبیت شده بود.

به این ترتیب اندیشه شیعی در تمامی قلمرو سرزمین اسلامی گسترده شده بود. در این زمان لازم بود که این احادیث و تفاسیر معتبر از اهل بیت علیهم السلام به صورت مدون درآید تا به مردم و آیندگان نیز برسد. به دستور امام رضا علیه السلام این مسئولیت مهم و تاریخی توسط دانشمندان و اندیشمندان نوشته و ثبت و ضبط شد تا به مردم تاریخ برسد.

آثاری از جمله منابع مهم روایی، کتاب‌های تفسیری، آثار علمی در رشته‌های متنوع کلام، عرفان، فلسفه و حتی در علوم پزشکی و طب اسلامی و آثار فقهی گسترده به دستور آن حضرت نوشته شد.

مناظرات علمی امام رضا علیه السلام، مسیری برای نشر فرهنگ اسلامی بود

مراجعه علما و دانشمندان اهل سنت به امام رضا علیه السلام برای درس گرفتن و علم‌آموزی، نکته‌ای ثابت شده است که نمونه بارز آن در منطقه نیشابور روی داد که آن حضرت حدیث مشهور سلسله الذهب را بیان فرمودند. در این میان، رجوع علمی دانشمندان از ادیان دیگر به امام رضا علیه السلام چرا و بر چه اساسی انجام می‌شد؟

همان طور که اشاره کردیم، دوران زندگی امام رضا علیه السلام، دورانی بود که مباحث علمی بسیار رونق گرفته بود. درواقع شکوفایی علمی نه تنها در سرزمین اسلامی روی داده بود، بلکه آن طور که از تاریخ مشخص می‌شود حتی مردم ادیان مسیحیت و یهودیت نیز مشغول علم‌آموزی بوده‌اند.

امام رضا علیه السلام از این فرصت به بهترین نحو ممکن استفاده کردند تا علوم اسلامی را در دنیا نشر دهند. نمونه بارز و آشکار نشر علوم اسلامی، در مناظراتی صورت می‌گرفت که دانشمندان ادیان دیگر به امام رضا علیه السلام مراجعه می‌کردند. البته آن حضرت از این طریق با شکل‌گیری و گسترش فرقه‌های انحرافی هم مقابله و مبارزه می‌کردند.

با این توضیحات می‌توان نتیجه گرفت که مأمون در قالب دعوت اجباری امام رضا علیه السلام به مرو، ناخواسته فرصتی برای معرفی آن حضرت به جهان اسلام و نشر تشیع ایجاد کرد.

همین طور است. مأمون به خیال خام خودش امام رضا علیه السلام را وادار کرد تا به مرو بیایند و از این فرصت می‌خواست خودش را در برابر مردم بر حق جلوه دهد. اما امام رضا علیه السلام همین تبعید و تهدید ظالمانه و ناجوانمردانه را به فرصتی جهت تبلیغ علوم اصیل اسلامی تبدیل کردند.

آن حضرت نه تنها در مناظراتی که ادیان دیگر تشکیل می‌دادند، شرکتی فعال داشتند بلکه خود آن حضرت مناظراتی را ترتیب داده و از علمای ادیان دیگر استقبال می‌کردند تا با یکدیگر به بحث و تبادل آرا بنشینند تا از این مسیر، حقانیت اسلام مشخص شود. این اتفاق تا اندازه‌ای ادامه پیدا کرد که حتی دشمن‌ترین افراد نسبت به امام رضا علیه السلام، به علم گسترده و دانش بسیار آن حضرت پی برده و به آن اقرار می‌کردند.

پایان پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

تشریح برنامه های ستاد کانون‎‌های فرهنگی هنری مساجد برای عید غدیر

تشریح برنامه های ستاد کانون‎‌های  فرهنگی هنری مساجد برای عید غدیر
2020-08-05T17:11:01+04:30
رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور ویژه برنامه های این ستاد را در دهه امامت و ولایت تشریح کرد.

رجبی دوانی در «سایه روشن» به شبهات واقعه غدیر پاسخ می‌دهد

رجبی دوانی در «سایه روشن» به شبهات واقعه غدیر پاسخ می‌دهد
2020-08-05T16:44:21+04:30
محمد حسین رجبی دوانی در ویژه برنامه «سایه روشن» که توسط فرهنگسرای اندیشه تدارک دیده شده است به شبهات واقعه غدیر پاسخ می دهد.

مهران مدیری به دلیل عارضه قلبی راهی بیمارستان شد

 مهران مدیری به دلیل عارضه قلبی راهی بیمارستان شد
2020-08-05T16:24:27+04:30
مجری و کارگردان "دورهمی" و بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون دچار عارضه قلبی و روانه بیمارستان شد.

وقتی مادر متوکل عباسی به امام هادی(ع) متوسل شد

 وقتی مادر متوکل عباسی به امام هادی(ع) متوسل شد
2020-08-05T15:44:21+04:30
حجت‌لاسلام رفیعی به روایتی از نذر مادر متوکل عباسی برای شفای فرزندش به امام هادی(ع) اشاره کرد.

برنامه‌های ستاد مردمی بزرگداشت مباهله برای امسال تشریح شد/ برگزاری مسابقه مجازی تلاوت آیه مباهله ویژه کودکان

 برنامه‌های ستاد مردمی بزرگداشت مباهله برای امسال تشریح شد/ برگزاری مسابقه مجازی تلاوت آیه مباهله ویژه کودکان
2020-08-05T15:17:43+04:30
تولید آلبوم صوتی و فراخوان آثار هنری با محوریت مباهله از جمله مفاد نشست خبریِ ستاد بزرگداشت مباهله بود.

سردار بدر؛ یادی از شهید علی تجلایی به مناسبت درگذشت همسر وفادارش

 سردار بدر؛ یادی از شهید علی تجلایی به مناسبت درگذشت همسر وفادارش
2020-08-05T15:17:43+04:30
شهید علی تجلایی بارها به رزمندگان گفته بود که قمقمه‌هایتان را پر از آب نکنید ما به دیدار کسی می‌رویم که تشنه‌لب شهید شده است.

انتشار گزارش عملکرد مالی انجمن سینمای جوانان ایران در چهار ماه اول سال ۱۳۹۹

 انتشار گزارش عملکرد مالی انجمن سینمای جوانان ایران در چهار ماه اول سال ۱۳۹۹
2020-08-05T15:04:22+04:30
در راستای سیاست شفاف‌سازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در چارچوب قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، جزئیات گزارش عملکرد مالی انجمن سینمای جوانان ایران ا...

آغاز تولیدات نمایشی در شبکه بین‌المللی الثقلین/ مخاطبینی از مرزهای چین تا شمال آفریقا

 آغاز تولیدات نمایشی در شبکه بین‌المللی الثقلین/ مخاطبینی از مرزهای چین تا شمال آفریقا
2020-08-05T15:04:22+04:30
شبکه الثقلین در دوره جدید فعالیت‌های خود و بنا بر اهداف تعیین شده تصمیم دارد برنامه‌هایش را با رویکردی نمایشی تولید و به مخاطبان عرب‌زبان خود عرضه کند.

نام "روح‌الله رجایی" بر کتابخانه‌ای نقش بست/ حجت‌الاسلام دعایی: افتخار می‌کنم همکار اویم

 نام "روح‌الله رجایی" بر کتابخانه‌ای نقش بست/ حجت‌الاسلام دعایی: افتخار می‌کنم همکار اویم
2020-08-05T15:04:22+04:30
همزمان با هفته خبرنگار، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور یکی از مراکز خود را به نام زنده‌یاد روح‌الله رجایی از روزنامه‌نگاران کشور نامگذاری کرد.

باربد بابایی: مافیا دست از سرِ موسیقی تلویزیون برنمی‌دارد/ خوانندگانی که برای خواندن تیتراژ ۵۰ میلیون و برای آمدن به تلویزیون ۲۰ میلیون می‌پردازند!

 باربد بابایی: مافیا دست از سرِ موسیقی تلویزیون برنمی‌دارد/ خوانندگانی که برای خواندن تیتراژ ۵۰ میلیون و برای آمدن به تلویزیون ۲۰ میلیون می‌پردازند!
2020-08-05T15:04:22+04:30
باربد بابایی مجری شناخته شده تلویزیون اعتقاد دارد تلویزیون هم به برنامه‌ساز باهوش نیاز دارد و هم مدیران باهوش‌تر؛ مدیرانی که به نیازمندی‌های مخاطب واقف باشن...

سازمان تبلیغات دستورات ستاد ملی کرونا را در محرم اجرا می‌کند

سازمان تبلیغات دستورات ستاد ملی کرونا را در محرم اجرا می‌کند
2020-08-05T14:04:21+04:30
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: سازمان تبلیغات بنا به دستور رهبر انقلاب، مسئول اجرایی کردن دستورات ستاد مقابله با کرونا در مراسم‌های محرم است.

سومین کنفرانس سالانه حضرت زهرا (س) برگزار می‌شود

سومین کنفرانس سالانه حضرت زهرا (س) برگزار می‌شود
2020-08-05T13:51:00+04:30
سومین کنفرانس سالانه حضرت زهرا (س) با شعار «درخشش حال حاضر با نور خورشید حضرت زهرا(س)» به صورت مجازی برگزار می شود.

نماز جمعه فقط در ۲ شهر خراسان شمالی برگزار می‌شود

نماز جمعه فقط در ۲ شهر خراسان شمالی برگزار می‌شود
2020-08-05T13:37:40+04:30
بجنورد- مسئول شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه خراسان شمالی گفت: نماز جمعه این هفته در خراسان شمالی فقط در شهرهای راز و غلامان برگزار خواهد شد.

اختتامیه جشنواره پرده‌خوانی و نقالی غدیر در میدان بزرگان رادیو/ معاون صدا: باید روی ظرفیت نقالی و قصه‌گویی جدی گرفته شود

 اختتامیه جشنواره پرده‌خوانی و نقالی غدیر در میدان بزرگان رادیو/ معاون صدا: باید روی ظرفیت نقالی و قصه‌گویی جدی گرفته شود
2020-08-05T13:17:58+04:30
حمید شاه‌آبادی در اختتامیه چهارمین جشنواره پرده‌خوانی و نقالی غدیر که در مرکز هنرهای نمایشی و رادیو نمایش برگزار شد، گفت: اگر ظرفیت‌های قصه را به درستی بشنا...

بازیگران "باخانمان" مشخص شدند/ از مجری شناخته شده تا افسانه بایگان

 بازیگران "باخانمان" مشخص شدند/ از مجری شناخته شده تا افسانه بایگان
2020-08-05T13:17:44+04:30
مجموعه تلویزیونی "باخانمان" با پایان مراحل پیش تولید و انتخاب عوامل پشت دوربین و بازیگران، هفته آینده کلید می‌خورد.

ازدواج در ارتفاع ۱۰۰۰ متری، ماجرای این هفته "مکث" با اجرای مهران رجبی

 ازدواج در ارتفاع ۱۰۰۰ متری، ماجرای این هفته "مکث" با اجرای مهران رجبی
2020-08-05T13:17:44+04:30
فردا شب ماجرای عقد زوج دوستدار محیط‌ زیست در ارتفاع هزارمتری معلوم می‌شود؛ مهران رجبی در برنامه تلویزیونی "مکث" از واقعیت این ماجرا صحبت می‌کند.

اشعاری در وصف امام هادی‌ (ع)|دهمین بار هوالحق متجلی شده بود/ چارمین بار علی بود امامت می‌کرد

 اشعاری در وصف امام هادی‌ (ع)|دهمین بار هوالحق متجلی شده بود/ چارمین بار علی بود امامت می‌کرد
2020-08-05T13:17:44+04:30
اشعاری از شاعران آیینی کشور به مناسبت سالروز ولادت باسعادت امام هادی(ع) تقدیم می‌شود.

امام هادی چگونه برای عصر غیبت کادرسازی کرد؟/ نهادینه‌سازی اندیشه مهدویت در قالب ادعیه

 امام هادی چگونه برای عصر غیبت کادرسازی کرد؟/ نهادینه‌سازی اندیشه مهدویت در قالب ادعیه
2020-08-05T13:17:44+04:30
کارشناس تاریخ و تمدن اسلامی یکی از اقدامات اساسی امام علی‌بن محمد الهادی علیهما السلام را ارتقای اندیشه شیعه در مسئله باورهای مهدوی معرفی کرد و از نحوه کادر...

نحوه برقراری صیغه عقد اخوت در عید غدیر

 نحوه برقراری صیغه عقد اخوت در عید غدیر
2020-08-05T10:11:31+04:30
برقرار کردن عقد اخوت یا پیمان برادری، یکی از اعمال مستحب در عید غدیر است.

انتشار ۶ مجموعه شعر از شاعران انقلاب در هندوستان

 انتشار ۶ مجموعه شعر از شاعران انقلاب در هندوستان
2020-08-05T10:11:31+04:30
مؤسسه شاعران پارسی زبان با هدف گسترش زبان فارسی و معرفی شاعران ایرانی، اقدام به انتشار شش مجموعه شعر در کشور هندوستان کرده است.

دیزنی مدل جدید VOD را با «مولان» آغاز می‌کند

 دیزنی مدل جدید VOD را با «مولان» آغاز می‌کند
2020-08-05T09:57:42+04:30
دیزنی اعلام کرد در اثر دیگر ضربه مهم به سالن های سینما از اکران سالنی «مولان» چشم پوشی خواهد کرد. مشترکان باید مبلغ ۲۹.۹۹ دلار برای دیدن «مول...

غلامرضازاده: ادعای بالا بودن میزان ابتلا به کرونا در هیأت‌ها دروغ است/ "رادیو محرم" راه‌اندازی شود

 غلامرضازاده: ادعای بالا بودن میزان ابتلا به کرونا در هیأت‌ها دروغ است/ "رادیو محرم" راه‌اندازی شود
2020-08-05T09:57:42+04:30
مداح اهل‌بیت(ع) گفت: گرچه در هیأت‌ها کمترین میزان ابتلا به بیماری کرونا داشته‌ایم که این هم به خاطر رعایت کردن اصول بهداشتی است اما همین مقدار کم هم زیاد اس...

دلخوری هوشنگ کامکار از برخی رفتارها/ "در گلستانه" را در کوچه‌ای تنگ در خیابان سعدی جنوبی نوشتم

 دلخوری هوشنگ کامکار از برخی رفتارها/ "در گلستانه" را در کوچه‌ای تنگ در خیابان سعدی جنوبی نوشتم
2020-08-05T09:57:42+04:30
هوشنگ کامکار ماجرای جالبی را روایت کرده است که نشان می‌دهد اثرِ «در گلستانه»ی سهراب سپهری را در کوچه‌ای تنگ در خیابان سعدی جنوبی و رو به دیواری سی...

حمید لولایی بازیگر سریال نوروزی شد/ شروع "نوروز رنگی" از اول شهریور

 حمید لولایی بازیگر سریال نوروزی شد/ شروع "نوروز رنگی" از اول شهریور
2020-08-05T09:17:43+04:30
سریال تلویزیونی "نوروز رنگی" در حال نگارش قسمت‌های پایانی و روزهای آخرِ پیش‌تولید و تست بازیگران بومی و محلی است و به گفته کارگردانش از اول شهریور...

شناخت مقام امامت در زیارت جامعه کبیره/ چرا دشمن هم به امام هادی(ع) متوسل می شود؟

 شناخت مقام امامت در زیارت جامعه کبیره/ چرا دشمن هم به امام هادی(ع) متوسل می شود؟
2020-08-05T09:17:43+04:30
زیارت جامعه کبیره در حکم دائره‌المعارف کامل امام شناسی است که شیعیان را از خطر افراط و تفریط حفظ کرده است.

فعالان عرصه هیأت در سراسر کشور گرد هم می‌آیند

فعالان عرصه هیأت در سراسر کشور گرد هم می‌آیند
2020-08-05T08:57:40+04:30
گردهمایی ملی مجازی فعالان عرصه هیأت هم‌زمان با همایش‌های استانی فعالان عرصه هیأت در سراسر کشور در تاریخ پنج‌شنبه شانزدهم مردادماه برگزار می‌شود.

برنامه‌های بزرگداشت مباهله امسال در فضای مجازی برگزار می‌شود

برنامه‌های بزرگداشت مباهله امسال در فضای مجازی برگزار می‌شود
2020-08-05T02:17:43+04:30
علی انسانی گفت: امسال برنامه‌های متعددی برای سالروز مباهله پیش بینی کرده بودیم ولی به خاطر ویروس کرونا امکان برگزاری آنها وجود ندارد و تمام برنامه ها در فضای...

سازمان تبلیغات دستورات ستاد ملی کرونا را در محرم اجرا می کند

سازمان تبلیغات دستورات ستاد ملی کرونا را در محرم اجرا می کند
2020-08-04T20:17:41+04:30
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: سازمان تبلیغات بنا به دستور رهبر انقلاب، مسئول اجرایی کردن دستورات ستاد مقابله با کرونا در مراسم‌های محرم است.

برنامه های هر ساله به علت کرونا امسال در فضای مجازی برگزار می شود

برنامه های هر ساله به علت کرونا امسال در فضای مجازی برگزار می شود
2020-08-04T18:57:41+04:30
علی انسانی گفت: امسال هم برنامه‌های متعددی پیش بینی کرده بودیم ولی به خاطر ویروس کرونا امکان برگزاری بسیاری از آنها وجود ندارد و تمام برنامه ها در فضای مجازی...

نگاهی به ۴ دهه اهمیت کشاورزی در کلام رهبری به بهانه ساخت یک مستند

 نگاهی به ۴ دهه اهمیت کشاورزی در کلام رهبری به بهانه ساخت یک مستند
2020-08-04T16:56:47+04:30
مستند «میوه‌ها روی درخت مانده‌اند» تلاش دارد با تمرکز بر علل و عوامل مشکلات موجود در کشاورزی ایران به بررسی ریشه‌ای این صنعت بپردازد. مقام معظم ره...