میرنیوز

وزیر دستور بازگشت نوازندگان اخراج شده را صادر نکرده است

 وزیر دستور بازگشت نوازندگان اخراج شده را صادر نکرده است 2023-09-18T15:43:56+03:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، اوایل سال جاری بود که بنیاد رودکی اعلام کرد که قصد برگزاری آزمون برای نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران را دارد. این آزمون برگزار شد و حدود 40 تن از نوازندگان ارکستر حاضر به حضور در این آزمون نشدند. از این رو و به طور طبیعی این 40 نوازنده از ارکستر سمفونیک تهران کنار گذاشته شدند.

دیدار نمایندگان نوازندگان با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

پس از این اتفاق بود که اخباری هیجانی با تیترهایی شبیه به «اخراج 40 نوازنده ارکستر سمفونیک تهران» روی خروجی برخی از رسانه‌ها رفت. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با چند تن از این نوازندگانِ کنار رفته از ارکستر سمفونیک تهران دیدار کرد و حرف‌های آنها را شنید. محمدمهدی اسماعیلی در این جلسه مجید پوراحمدی مدیرعامل صندوق اعتباری هنر را به عنوان مسئول پیگیری وضعیت این نوازندگان انتخاب کرد.

پس از جلسه نوازندگان با وزیر ارشاد خبری منتشر شد که از «دستور فوری وزیر ارشاد برای بازگشت 40 نوازنده اخراجی به ارکستر» روایت می‌کرد. این خبر روی سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم قرار گرفت، اما خیلی زود از روی این سایت حذف شد. چندی بعد خبری مبنی بر تشکیل کمیته‌ای برای پیگیریِ وضعیت نوازندگان کنار رفته از ارکستر روی سایت وزارت ارشاد قرار گرفت.

هنوز مشخص نیست که چرا این خبر از روی سایت وزارت ارشاد حذف شده است. شاید علت این امر حضور دو تن از نوازندگانِ کنار رفته از ارکستر در یکی از شبکه‌های معاندِ فارسی زبان است؛ از میان نوازندگانِ کنار رفته از ارکستر سمفونیک تهران، یک نوازنده مرد و یک نوازنده زن(که کشف حجاب هم کرده بود) چندی پیش در یکی از شبکه‌های فارسی زبانِ معاند جمهوری اسلامی، حاضر شده و با این شبکه به گفت‌وگو پرداختند.

از سوی دیگر به نظر می‌رسد که وزیر فرهنگ و ارشاد در جلسه با نوازندگان کنار رفته از ارکستر سمفونیک تهران، هرگز دستور بازگشت نوازندگان به ارکستر را آن هم با قیدِ فوریت صادر نکرده است. به هر حال وزیر ارشاد چه از نظر قانونی و چه از نظر حفظِ حرمتِ شورای هنری ارکستر منطقی نیست که دست به چنین کاری بزند. فراموش نکنیم که شورای هنری ارکستر سمفونیک جملگی از چهره‌هایی هستند که مورد تایید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند.

ارکستر سمفونیک تهران ,

وزیر ارشاد دستوری برای بازگشت فوری نوازندگان به ارکستر صادر نکرد

مجید پوراحمدی مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم می‌گوید: «چند جلسه برای پیگیری این موضوع(نوازندگانِ کنار رفته از ارکستر سمفونیک تهران) برگزار کردیم. در نهایت قرار بر این شد که مسئولیت این کار و ادامه‌ی بررسی‌ها برعهده‌ی محمود سالاری معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد. آقای سالاری با نوازندگان جلسه برگزار خواهند کرد و پس از شنیدن صحبت‌های آنان، تصمیم نهایی اتخاذ می‌شود.
در جلسه‌ای که در محضر وزیر ارشاد با حضور نوازندگان ارکستر داشتیم، نظر آقای وزیر به مساعدت و حل مسئله بود. البته آقای اسماعیلی می‌خواست از صحبت‌های طرف مقابل(شورای هنری ارکستر سمفونیک تهران) هم مطلع باشد تا بدون اطلاعِ کامل قضاوت نکند. لذا در آن جلسه هیچ دستوری مبنی بر بازگشت فوری نوازندگان به ارکستر صادر نکرد. اما نظرشان به طور حتم بر حل موضوع بود. به نظرم این موضوع به زودی حل خواهد شد و نتیجه نهایی را آقای سالاری در معاونت هنری وزارت ارشاد اطلاع‌رسانی خواهند کرد.»

وزیر ارشاد رئیس هیات امنای بنیاد رودکی

تیرماه 1401 بود که با حکم مجید زین‌العابدین مشاور وزیر و مدیرعامل بنیاد رودکی و با مأموریت اعتلای ارکستر سمفونیک تهران، اسامی شورای هنری ارکستر سمفونیک تهران به این شرح اعلام شد: حسن ریاحی، نصیر حیدریان، کیاوش صاحب نسق، محمد میرزمانی و هادی آرزم. البته از میان این افراد احتمالا نصیر حیدریان دیگر عضو این شورا نیست. اما دیگر اعضا همچنان هستند و کارشان را ادامه می‌دهند.

تصمیمِ برگزاری آزمون برای نوازندگان از سوی شورای هنری اتخاذ شده و مسئولیت این امر با این شورا است.

در دی ماه سال 1402 مهدی سالم به عنوان مدیرعامل بنیاد رودکی جایگزین مجید زین‌العابدین شد. پس از حضور سالم در بنیاد رودکی هم هیچ تغییری در شورای هنری ارکستر را شاهد نبودیم.

نکته مهم درباره ماجرای کنار گذاشته شدنِ تعدادی از نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران و ورود وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به این ماجرا این است که؛ محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال حاضر رئیس هیات امنای بنیاد رودکی است و هیات مدیره بنیاد رودکی و مدیرعامل بنیاد هم توسط همین هیات امنا و زیر نظر وزیر ارشاد انتخاب می‌شوند. حُکم شورای هنری ارکستر سمفونیک تهران را هم مدیرعامل پیشینِ بنیاد رودکی صادر کرده است. لذا بعید به نظر می‌رسد که وزیر ارشاد به طور مستقیم دستوری برای بازگشتِ فوریِ نوازندگانِ کنار گذاشته شده از ارکستر را صادر کرده باشد؛ چرا که این کار به نوعی زیرسوال رفتنِ انتخاب‌های خود وزیر ارشاد است. البته که صحبت‌های مدیرعامل صندوق اعتباری هنر هم این موضوع را تایید می‌کند.


ارکستر سمفونیک تهران ,

صهبایی و حاشیه‌های همیشگی برای ارکستر

حضور منوچهر صهبایی در ارکستر سمفونیک تهران همواره با حاشیه همراه بوده است. سال 1398 بود که منوچهر صهبایی رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران شد. او وقتی با ارکستر روی صحنه رفت، حرف‌هایی به زبان آورد که حاشیه‌های بسیاری را به همراه داشت.

سال گذشته هم با آمدن منوچهر صهبایی به ارکستر(البته به عنوان رهبر مهمان) پیش بینی می‌شد که ارکستر وارد حاشیه شود. برخی از نوازندگان ارکستر در صحبت‌هایی مطرح کرده‌اند که بیشترین دلیلِ عدم حضورشان در آزمون ارکستر مربوط به حضور منوچهر صهبایی می‌شود. گویا صهبایی به شورای هنری اعلام کرده که علاقه‌ای به همکاری با چند تن از نوازندگان ندارد؛ از این رو بنیاد رودکی هم با این چند نوازنده قطع همکاری می‌کند و همین مسئله سرآغازِ حاشیه‌ها برای ارکستر می‌شود.

به هر حال شورای هنری این حق را دارد که رهبر مهمان انتخاب کند و البته تصمیم به گرفتنِ آزمون از نوازندگان داشته باشد. هرچند روند برگزاری این آزمون دقیق و حرفه‌ای نباشد و هرچند حضور کسی مانند منوچهر صهبایی طبق تجربه‌های قبلی حاشیه‌ساز باشد؛ با این حال اما نوازندگان هم باید همکاری لازم را با بنیاد رودکی در دستور کارشان قرار می‌دادند. به هر حال نوازندگانِ ارکستر سمفونیک تهران کارمند بنیاد رودکی محسوب می‌شوند و حقوق و مزایای‌شان را از این بنیاد در یافت می‌کنند و به طور طبیعی باید طابعِ قوانینِ این بنیاد باشند.

به هر روی باید منتظر ماند و دید که در روزهای آینده چه اتفاقی برای نوازندگانِ کنار رفته از ارکستر رخ می‌دهد. اکنون محمود سالاری معاون هنری وزیر ارشاد مسئولیت پیگیری این موضوع مهم را برعهده دارد. به طور حتم با مساعدتی که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به این موضوع دارد، حقوق نوازندگان کنار رفته از ارکستر حفظ خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

رهبر انقلاب اسلامی: شهیدان، الگوهای بی‌زوال برای همه نسل‌ها هستند

 رهبر انقلاب اسلامی: شهیدان، الگوهای بی‌زوال برای همه نسل‌ها هستند
2023-09-28T19:51:25+03:30
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی به مناسبت هفته دفاع مقدس و روز تجلیل از شهدا و ایثارگران تاکید کردند: باید پیام شهیدان را بدرستی بشنویم و از آن برای آب...

اخوت اسلامی مهم‌ترین عامل عزت مسلمانان است / جهاد باید در برابر دشمن باشد نه برادر مسلمان

 اخوت اسلامی مهم‌ترین عامل عزت مسلمانان است / جهاد باید در برابر دشمن باشد نه برادر مسلمان
2023-09-28T15:37:01+03:30
معاون وزیر اوقاف کشور سوریه می‌گوید برادری و اخوت اسلامی مهم‌ترین عامل عزت مسلمانان است. اگر روزی آن را کنار بگذارند، هیبت و شکوه و عزت خود را از دست می‌دهند.

پژوهشگر کویتی: امت اسلام باید دربارۀ آزادسازی قدس تلاش کند / دشمن دنبال آزادی بدون چارچوب است

 پژوهشگر کویتی: امت اسلام باید دربارۀ آزادسازی قدس تلاش کند / دشمن دنبال آزادی بدون چارچوب است
2023-09-28T13:22:10+03:30
نایب رئیس انجمن دوستی ایران و کویت  ضمن اشاره به اینکه دشمن در راستای آزادی بدون چارچوب گام بر می‌دارد، گفت: همه ما باید دربارۀ مسئله آزادسازی قدس و فل...

انتشار پوستری جدید با محور پرتاب «ماهواره نور ۳» به فضا+عکس

 انتشار پوستری جدید با محور پرتاب «ماهواره نور ۳» به فضا+عکس
2023-09-28T12:55:33+03:30
پوستر «نور امید» با محور استقرار موفقیت‌آمیز ماهواره تصویربرداری «نور۳»  در مدار ۴۵۰ کیلومتری زمین، طراحی و منتشر شد.

"عکاس چریک" به حوزه هنری آمد

 "عکاس چریک" به حوزه هنری آمد
2023-09-28T12:55:32+03:30
نمایشگاه «عکاسِ چریک» دربرگیرنده گزیده عکس‌های جنگ تحمیلی جاویدالاثر کاظم اخوان، در حوزه هنری افتتاح شد.

توانمندسازی فرزندان و حمایت از آنان در مقابل هجمه­ فرهنگی

 توانمندسازی فرزندان و حمایت از آنان در مقابل هجمه­ فرهنگی
2023-09-28T12:55:30+03:30
درعصر دیجیتالی امروز بدون تردید کانون خانواده بخصوص فرزندان همواره در خطر هجوم داده‌های مختلف قرار دارند که لازم است والدین چگونه زیستن در این شرایط را به ف...

سردار ایزدی: دفاع مقدس از جلوه‌های انقلاب اسلامی است

 سردار ایزدی: دفاع مقدس از جلوه‌های انقلاب اسلامی است
2023-09-28T12:02:13+03:30
معاون امور راهبردی فرماندهی معظم کل قوا با بیان این که انقلاب اسلامی بسیار با عظمت است که یکی از جلوه های آن، دفاع مقدس بود، گفت: بعثت درونی در جبهه ها به ز...

مروری بر شعر دفاع مقدس و دوره‌های مختلف / شعر، زبان مردم و رزمندگان شد

 مروری بر شعر دفاع مقدس و دوره‌های مختلف / شعر، زبان مردم و رزمندگان شد
2023-09-28T12:02:13+03:30
شعر در دوران دفاع مقدس، نقش مهمی در تشویق رزمندگان به حضور در جبهه‌ها داشت و شاعران در این دوران به زبان گویای مردم زمانۀ خود تبدیل شدند.

انتشار کتابی تحقیقی درباره مادر مومنان حضرت خدیجه کبری

 انتشار کتابی تحقیقی درباره مادر مومنان حضرت خدیجه کبری
2023-09-28T12:02:12+03:30
کتاب «ام المؤمنین حضرت خدیجه کبری (س)» اثر آیت الله احمد عابدی در ۴۰۰ صفحه به همت مؤسسه بوستان کتاب به چاپ رسید.

جامع‌ترین عملیات دفاع مقدس به روایت حاج قاسم

 جامع‌ترین عملیات دفاع مقدس به روایت حاج قاسم
2023-09-28T11:22:11+03:30
الان بیش از ۳۰ سال از جنگ گذشته است، ۲۰۰ سال دیگر هم اگر بگذرد و همه طراحان دنیا جمع بشوند، نمی‌توانند طرحی جامع‌تر از این عملیات طراحی کنند.

چهل‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب اندونزی آغاز به کار کرد/ ۳۵۰ عنوان کتاب از ایران

 چهل‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب اندونزی آغاز به کار کرد/ ۳۵۰ عنوان کتاب از ایران
2023-09-28T09:22:15+03:30
چهل‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب اندونزی چهارشنبه (پنجم مهر ماه ۱۴۰۲) افتتاح شد و جمهوری اسلامی ایران با بیش از ۳۵۰ عنوان کتاب در این دوره از نمایشگاه حض...

کلاته: جامعه نخبگانی ما اغلب مقلد و دنباله‌رو است / نگرانی سردار قاآنی از پرداختن غلو آمیز و ناقص پیرامون شخصیت حاج قاسم سلیمانی

 کلاته: جامعه نخبگانی ما اغلب مقلد و دنباله‌رو است / نگرانی سردار قاآنی از پرداختن غلو آمیز و ناقص پیرامون شخصیت حاج قاسم سلیمانی
2023-09-28T09:22:13+03:30
نویسنده ادبیات مقاومت: سردار قاآنی گفت: در مورد پرداختن به شخصیت سردار قاسم سلیمانی از دو چیز نگرانیم یکی غلو، یکی تعریف ناقص! که با اعمال محدودیت...

آغاز تحویل کاغذ ایرانی دیبای شوشتر به ناشران

 آغاز تحویل کاغذ ایرانی دیبای شوشتر به ناشران
2023-09-28T08:42:13+03:30
باتوجه به پیش ثبت‌نام ناشران برای دریافت کاغذ دیبای شوشتر، فرآیند تحویل این کاغذ به ناشران از ششم مهرماه ۱۴۰۲ آغاز شد.

تاریخ انقضای کاراکترهای ایرانی بلای جان صنعت نوشت‌افزار / مصرف‌کننده پای حمایت از تولید داخلی ایستاد؛ فروشنده نه

 تاریخ انقضای کاراکترهای ایرانی بلای جان صنعت نوشت‌افزار / مصرف‌کننده پای حمایت از تولید داخلی ایستاد؛ فروشنده نه
2023-09-28T08:28:50+03:30
نهمین نمایشگاه نوشت‌افزار ایرانی با استقبال قابل توجه مصرف‌کنندگان همراه بوده است،‌ مصرف‌کنندگانی که به باور کارشناسان بازار پای حمایت از تولید ایستاده‌اند،...

نگاهی به رمان نوجوان «کتانی‌های کوکام»/قدم‌هایی استوار با کتانی‌های ایثار

 نگاهی به رمان نوجوان «کتانی‌های کوکام»/قدم‌هایی استوار با کتانی‌های ایثار
2023-09-28T05:08:50+03:30
وجدان و اخلاق سکه‌های قیمتی این داستان هستند. همراه شدن قهرمانان «کتانی‌های کوکام» با آن دو نفر در دل جنگ، ایثار و همبستگی از جنس اخلاق را می‌آفری...

اجتماع سفیران فرهنگی در نیمه مهر ماه

 اجتماع سفیران فرهنگی در نیمه مهر ماه
2023-09-28T04:28:50+03:30
نخستین اجلاس منطقه‌ای نمایندگان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه با حضور ۲۰ تن از رایزنان و کارداران فرهنگی به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات ا...

بازیگر قدیمی سینما درگذشت

 بازیگر قدیمی سینما درگذشت
2023-09-28T04:28:49+03:30
امرالله صابری بازیگر قدیمی سینما، تئاتر و تلویزیون از دنیا رفت.

استفتاء از امام خامنه‌ای؛ چه کسی باید "هزینه نماز و روزه قضای میت" را بپردازد؟

 استفتاء از امام خامنه‌ای؛ چه کسی باید "هزینه نماز و روزه قضای میت" را بپردازد؟
2023-09-28T04:15:27+03:30
آیت‌الله خامنه‌ای به استفتاء درباره «هزینه نماز و روزه قضای میت» پاسخ گفتند.

جلسه‌ نقد کتاب سرداران ایرانی از کوروش تا سلیمانی برگزار شد/ فقر منابع دانشگاهی در تاریخ دفاع مقدس

 جلسه‌ نقد کتاب سرداران ایرانی از کوروش تا سلیمانی برگزار شد/ فقر منابع دانشگاهی در تاریخ دفاع مقدس
2023-09-27T19:22:16+03:30
این نوع کتاب‌ها حاصل دغدغه‌ها و احساس مسئولیت افراد هستند و باید به آن ارج نهاد. ما در حوزه نگارش تاریخ نزدیک خودمان دچار فقر دانشگاهی هستیم. جامعه دانشگاهی...

تلاش در همگرایی جهانی از زمان پیامبر(ص) تا دوران پس از ظهور امام زمان (عج)

 تلاش در همگرایی جهانی از زمان پیامبر(ص) تا دوران پس از ظهور امام زمان (عج)
2023-09-27T19:22:16+03:30
مدیر دانشنامه زن مسلمان فرضیه «تناکح بین الملل ائمه(ع) و همگرایی جهانی در عصر ظهور» مبتنی بر بازخوانی ملیت مادران امامان(ع) را تبیین کرد.

«مشت در نمای درشت» آماده نمایش شد/ تقاضای حضور در «سینماحقیقت»

 «مشت در نمای درشت» آماده نمایش شد/ تقاضای حضور در «سینماحقیقت»
2023-09-27T19:08:51+03:30
فیلم مستند «مشت در نمای درشت» به کارگردانی محمدصالح حجت‌الاسلامی و محصول مرکز هنری رسانه‌ای سلوک، متقاضی حضور در هفدهمین جشنواره «سینماحقیقت&...

سردار نائینی: دشمن با جنگ روایت ها تاریخ هویت ساز ما را هدف قرار داده است

 سردار نائینی: دشمن با جنگ روایت ها تاریخ هویت ساز ما را هدف قرار داده است
2023-09-27T19:08:50+03:30
مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران گفت: دشمنان در جنگ روایت، با تحریف و روایت‌سازی جعلی، داشته‌‏های تاریخی هویت‌‏ساز را در نسل جوان هدف قرار داده‌اند.

سوژه‌های تکراری و نبودن طنز در آثار ادبی دفاع مقدس یک آسیب است

 سوژه‌های تکراری و نبودن طنز در آثار ادبی دفاع مقدس یک آسیب است
2023-09-27T17:35:32+03:30
برخی نویسندگان دفاع مقدس فکر می‌کنند که باید به صورت جدی به موضوع دفاع مقدس و جنگ پرداخته شود در حالی که استفاده از چاشنی طنز می‌تواند نوشته را برای مخاطب ج...

ریسمانی که شیعه و سنی باید به آن چنگ بزنند؟

 ریسمانی که شیعه و سنی باید به آن چنگ بزنند؟
2023-09-27T17:35:30+03:30
منظور خداوند از حبل‌الله چیست که فرمود به آن اعتصام داشته باشید و اختلاف نکنید تا پراکنده نشوید؟

حضور فعالان حوزه زنان از ۴۱ کشور در جشنواره بین‌المللی رسانه خورشید

 حضور فعالان حوزه زنان از ۴۱ کشور در جشنواره بین‌المللی رسانه خورشید
2023-09-27T16:02:15+03:30
اولین دوره از جشنواره بین‌المللی رسانه خورشید با حضور فعالان حوزه زنان از ۴۱ کشور دنیا هشتم مهر ماه در مشهد مقدس برگزار می‌شود.

پخش سریال‌های نوستالژی همراه با یک کره‌‌ای جدید در تلویزیون/مدیر جدیدی در رادیو منصوب شد

 پخش سریال‌های نوستالژی همراه با یک کره‌‌ای جدید در تلویزیون/مدیر جدیدی در رادیو منصوب شد
2023-09-27T16:02:14+03:30
شبکه تماشا و آی‌فیلم سریال‌های خاطرانگیز و نوستالژی را تدارک دیدند در حالی که تلویزیون سریال کره‌ای جدیدی را درنظر گرفته است. همچنین «فوتبال ۱۲۰» ...

نامگذاری و پلاک کوبی خیابانی به نام شهید جانی بت اوشانا + تصاویر

 نامگذاری و پلاک کوبی خیابانی به نام شهید جانی بت اوشانا + تصاویر
2023-09-27T16:02:14+03:30
یکی از خیابان های تهران به نام شهید آشوری، شهید جانی بت اوشانا نامگذاری و پلاک کوبی شد.

صوت منتشرنشده از شهید احمد کاظمی: مجاهدین امروز خودشان را برای مقاومت بزرگ‌تری آماده می‌کنند

 صوت منتشرنشده از شهید احمد کاظمی: مجاهدین امروز خودشان را برای مقاومت بزرگ‌تری آماده می‌کنند
2023-09-27T15:02:13+03:30
شهید احمد کاظمی می‌گوید: امروز مؤمنین در راه جهاد از هر روزی محکم‌تر شده‌اند، امروز مؤمنین در جبهه‌ای سخت‌تر از جنگ گذشته شرکت می‌کنند.

ماجرای یک عکس/ این جوان دو بار شهید شد!

 ماجرای یک عکس/ این جوان دو بار شهید شد!
2023-09-27T14:08:49+03:30
حبیب احمدزاده نوشت: ما سه نفر خندانیم به یادگار  در این عکس، ماه‌ها قبل از عملیات شکست حصر آبادان،  زیر آتش توپخانه ای که هر دقیقه شهر را می کوبید.

گلریزان «همدلی برای ظهور» در مسجد جمکران برگزار شد+عکس

 گلریزان «همدلی برای ظهور» در مسجد جمکران برگزار شد+عکس
2023-09-27T13:55:36+03:30
همزمان با سالروز آغاز امامت امام زمان (عج) گلریزان «همدلی برای ظهور» و پویش «هواتو دارم» در مسجد مقدس جمکران برگزار شد.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)