میرنیوز

آیا سریال‌هایی که تلویزیون برای «پرستاران» ساخته، موفق بوده‌اند؟

 آیا سریال‌هایی که تلویزیون برای «پرستاران» ساخته، موفق بوده‌اند؟ 2022-12-01T11:58:36+03:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، سریال «پرستاران» علیرضا افخمی و حواشیِ آن باعث شد تا این کارگردان چند سالی از تلویزیون و ساختِ سریال دور بماند، جزو کارهایی است که دوربین خود را برای اولین بار واردِ بیمارستان‌ها کرد. بعد از آن مجموعه معروف خارجی «پرستاران» شاید این نسخه ایرانیِ سپیدجامگان تلاشگرِ بهداشت و درمان باشد که نیاز داشتیم کاری در وصفِ تلاش‌ها و مجاهدت‌هایشان ساخته شود. 

اما در همان روزهایی که سریال «پرستاران» روی آنتن رفت خیلی از منتقدین و کارشناسان نسبت به این مجموعه انتقاد داشتند. حتی از این عبارت استفاده کردند که حرکت خوبی است تلاشگرانی همچون پرستاران در قابِ تلویزیون دیده شوند اما سریال، سریال قابل قبولی از آب درنیامد. البته برخی هم این اعتقاد را داشتند که «پرستاران» توانست مردم را با فرهنگ درمان و سخت‌کوشی این قشر آشنا کند. 

البته در ادامه کارهای دیگری ساخته شدند که به پرستاران پرداخت اما با نگاهی به همه این کارها شاهدِ یک ضعفِ عمده‌ایم؛ به ابتدایی‌ترین مسائل دراماتیک مربوط به حرفه پرستاری توجه کرده‌اند. فیلمسازان برای ساختِ کارهایی که به اقشار و صنف‌هایی می‌پردازد که مردم بیشتر با آنها سروکار دارند باید باورپذیرتر عمل کنند تا همذات‌پنداری اتفاق بیفتد. 

خصوصاً در سال‌های اخیر به دلیل شیوع کرونا و بار سنگینی که بر دوش کادر درمان بود، بیش از گذشته، پرستاران در کانون توجه قرار گرفتند و در رسانه‌ها هم بیشتر به آن‌ها پرداخته شد. تعداد سریال‌هایی هم که برای پاسداشت زحمات پرستاران، پزشکان و همکاران آنان روی آنتن رفت، بیشتر شد.

شاید جدیدترین آن‌ها سریال "آزادی مشروط" با محوریت تلاش‌های کادر درمان برای مبارزه با کرونا روی آنتن شبکه یک سیما باشد. در این قصه کادر درمان و پرستاران هم شخصیت‌هایی غالباً مثبت به نمایش درآمدند که برای نجات جان بیماران تا پای جان تلاش می‌‎کنند. البته میان‌شان شخصیت‌های متفاوتی هم وجود دارد که با هم بر سر شیوه مدیریت این بحران اختلاف نظر دارند. مسعود ده‌نمکی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی این سریال را بر عهده داشته و قصه هم با طرحی از او و به قلم کریم خودسیانی و شهاب عباسی نوشته شده است.

اما بسیاری از بازیگرانِ خود این سریال هم از زمانِ پخش و کیفیتِ پخش آن راضی نبودند. انتظار داشتند به مراتب کار بهتری را شاهد باشند که این اتفاق نیفتاد. حتی از حیثِ مخاطب‌ آثارِ ده نمکی هم می‌توان به این نکته رسید، سریال "آزادی مشروط" نتوانست حرکتی رو به جلو باشد. ناگفته نماند کار این کارگردان و عوامل سریال ستودنی است که هم به مسئله مهم کرونا و اتفاقاتش و هم زحمات پرستاران و پزشکان پرداخته شد. 

سریالِ دیگری که اصطلاحاً شروع‌کننده نهضت ساخت آثار درباره کرونا بود و می‌توان به آن اشاره کرد، «موج‌اول» بود که تاکنون دو فصل از آن پخش شده و قرار است فصلِ دیگری هم داشته باشد. «موج اول» به کارگردانی سیدامیرسجاد حسینی، نویسندگی امیرمحمد عبدی، مهدی فنائیان، سیدامیرسجاد حسینی و تهیه‌کنندگی سعید کمانی است که از شبکه سه سیما پخش شد.

یکی از شخصیت‌های اصلی سریال، سوپروایزری مهربان و دلسوز به نام آفاق است. این شخصیت با بازی فریبا متخصص با وجود این‌که در آستانه بازنشستگی است برای نجات جان بیماران از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کند. تلاش‌هایی که گاهی با بن‌بست مواجه می‌شود، اما او را خسته نمی‌کند. در کنار این شخصیت، نمایی از تلاش دیگر پرستاران و کادر درمان هم به نمایش درمی‌آمد. اما این سریال نتوانست انتظارات را برآورده کند اگرچه بازیِ هنرمندانش به دل نشست.

کار دیگری به نام «فرشتگان بی‌بال» هم در این راستا ساخته شد که این کار هم در نوعِ خودش قابل احترام و مؤثر اما تا رسیدن به یک درام ایده‌آل راه بسیار دارد. قصه‌هایی که به‌گفته سازندگان‌شان سعی در پاسداشت زحمات این قشر هم داشتند. سریال «فرشتگان بی‌بال» به کارگردانی، تهیه‌کنندگی و نویسندگی امیرحسین عنایتی بود که قصه چند خانواده را در زمان شیوع کرونا به نمایش می‌گذاشت و مرداد سال گذشته روی آنتن شبکه پنج سیما رفت. تعدادی از اعضای این خانواده پزشک و پرستار بودند. ضمن این قصه ماجرای مافیای دارو هم روایت می‌شد. شخصیت الهام با بازی رزیتا غفاری، یکی از پرستاران این قصه بود که شبانه‌روز در بیمارستان خدمت و با وجود ازدست دادن نزدیکانش همچون فرشته‌ای بی‌بال کنار همکارانش ایثار می‌کرد.

سریال دیگری که تلویزیون در مقامِ پرستاران ساخت، «چرخ فلک» بود. کلاژی از قصه‌هایی که با نگاهی رئال مسائل روز جامعه را تصویر می‌کرد. بیشتر بازیگران در ابتدای هر قصه آدم فرعی‌اند که در قصه بعدی به بازیگر اصلی بدل می‌شوند. یکی از اپیزود‌های این سریال راوی قصه مینا، یک زن پرستار بود. در واقع در اولین اپیزود این مجموعه که در قالب چند قسمت با نام قصه کامران پخش می‌شد بخشی از فضای این قصه در بیمارستان می‌گذشت و زندگی چند پرستار را نشان می‌داد که با چه مسائلی روبه‌رو هستند. البته فقط به زندگی کاری آن‌ها اشاره نمی‌کرد، بلکه درباره مسائل شخصی آن‌ها هم می‌گفت.

این اپیزود سرپرستاری به نام مینا بود که نقش آن را اندیشه فولادوند بازی کرد. او در کار بسیار سختگیر و منضبط بود و مرتب با دیگر پرستاران بخش به خاطر نداشتن نظم بحث می‌کرد که نقش یکی از آن پرستاران را بهناز جعفری بازی می‌کرد و در ادامه قصه او هم به تصویر کشیده می‌شد و نشان می‌داد با مشکلات خانوادگی و مادی دست و پنجه نرم می‌کند و درصدد است تا هزینه جهیزیه دخترش را تامین کند، به همین دلیل معمولا سر وقت در محل کارش حاضر نمی‌شد. پای دوربین این قصه به خانه مینا هم کشیده شد و نشان داد این شخصیت به‌دلیل رفتار نامناسب مادرش در دوران کودکی با مشکلات زیادی روبه‌روست. در این قصه‌ها سعی شده بود به شخصیت پرستاران به‌عنوان انسانی مثل دیگر اعضای جامعه نزدیک شود. کسی که فقط زندگی‌اش در فضای بیمارستان خلاصه نشده است.

اما در کارنامه تلویزیون، پرستاری هم به نمایش درآمد که ما را به سال‌های جنگ و بهداری در دوران دفاع‌مقدس می‌برد. سریال «مینو» به کارگردانی امیرمهدی پوروزیری که ماجرا‌هایی در سال‌های جنگ را روایت می‌کرد، قصه‌ای عاشقانه را هم به تصویر می‌کشید که یکی از طرفین آن زنی پرستار به نام مینو بود. این شخصیت (مینو بهروزی) با بازی مهدیه نساج، پرستاری فداکار است که در هیچ شرایطی حاضر نیست وظیفه خود را انجام ندهد. رضا با بازی عباس غزالی عاشق مینو است و برای او هر کاری انجام می‌دهد، اما با اشتباهی که منجر به آتش گرفتن پسر مینو می‌شود، مشکلاتی برای‌شان پیش‌می‌آید و در عین حال روز‌های جنگ، فضا را ملتهب‌تر می‌کند.

پرستاری در مقطع تاریخ و داستانِ دکتر قریب گونه‌ای دیگر از نمایش برای این قشر به شمار می‌رود. کیانوش عیاری در سریال «روزگار قریب» زندگی دکتر قریب را از مقطع کودکی تا مرگ به تصویر می‌کشید. بخشی از قصه در زمان بستری بودن دکتر در بیمارستان می‌گذشت که در آن فضا چند پرستار هم حضور داشتند. بازیگر یکی از این نقش‌ها مریم کاویانی بود که چندان خوشرو نبود و رفتار مناسبی با همکارانش نداشت. کنار کاویانی در سریال روزگار قریب، بازیگرانی همچون فریماه ارباب و شهناز شهبازی نقش پرستاران را بازی می‌کردند.

عیاری در بخش‌هایی از این سریال به زندگی حرفه‌ای پرستاران در زمان گذشته پرداخته بود. کاویانی، بازیگری که این شب‌ها با سریال آزادی مشروط روی آنتن شبکه یک سیما دیده می‌شود در رشته پرستاری تحصیل کرده و مدتی را هم در این حرفه مشغول به کار بوده و در تلویزیون هم چند باری رخت نقش کادر درمان و پرستار را بر تن کرده است. 

البته گهگاه تلویزیون در برخی آثار خودش مثل سریال «رهایم نکن» محمدمهدی عسکرپور نگاهی به پرستاران داشته است. مثلاً شخصیت آذر در سریال «رهایم نکن» با بازی فریبا متخصص هم جزو پرستار‌هایی بود که در قاب‌قصه‌های تلویزیونی به نماییش درآمد. او در این مجموعه نقش زنی میانسال به نام آذر را بازی می‌کند که بعد از گذشت 30 سال به عشق دوران جوانی‌اش می‌رسد. او پرستار است و برای خودش صاحب موقعیت اجتماعی. نقش آذر جزو شخصیت‌های برونگرای قصه نیست، بلکه متخصص باید سعی می‌کرد با یک بازی درونی این نقش را ایفا کند. 

پرستار در سریال «نجلا» هم شخصیتِ جالبی داشت. چرا که شخصیت نجلا در سریالی به همین نام، دختری پرستار بود که اصالتی ایرانی - عراقی داشت. این شخصیت در طول قصه وارد ماجرا‌های گوناگون می‌شود و کمتر شغلش در کانون توجه قصه قرار می‌گیرد. اما فیلمنامه اشاره‌هایی به آن دارد و همچنین ابتدای قصه حضور او در بیمارستان پررنگ‌تر است. نجلا، زنی قوی و جسور تصویر می‌شود که برای رسیدن به اهدافش به سختی تلاش می‌کند.

اما در این روزها که به نام پرستار نامیده شده لازم است در کنار پرداختن به این قشر و اصنافِ مهم و تأثیرگذار در جامعه، بتواند از جنسِ کارهایی مثل طنزِ «در حاشیه» مهران مدیری و حتی «ساختمان پزشکان» سروش صحت را نیز خلق کند تا با نشان دادن برخی از مشکلات و معضلات در این اقشار هم علاوه بر آشنا کردن مخاطبان با سختی‌های کار در مشاغلی همچون پرستاری، به نوعی نگاه نقدآمیز خودش را داشته باشد. در این مسیر حتماً فیلمسازان باید فیلمنامه‌های مؤثرتر و جذاب‌تری را انتخاب کنند و در مسیرِ روایت و اجرای فیلمنامه، از درام و اصولِ آن فاصله نگیرند. 

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

نماز گزاران گیلانی اهانت به قرآن کریم را محکوم کردند

نماز گزاران گیلانی اهانت به قرآن کریم را محکوم کردند
2023-01-27T16:21:28+03:30
رشت- نمازگزاران گیلانی بعد از اقامه نماز جمعه با سر دادن شعار، اهانت و اقدامات اخیر برخی کشورهای اروپایی در هتک حرمت به قرآن کریم را محکوم کردند.

اهانت به قرآن کریم نشانه ناتوانی غرب است

اهانت به قرآن کریم نشانه ناتوانی غرب است
2023-01-27T15:41:28+03:30
خرمشهر- امام جمعه موقت خرمشهر با محکومیت اهانت در برخی از کشورهای غربی به قرآن گفت: این اقدامات نشانه ضعف و ناتوانی در برابر دین مبین اسلام است‌.

انقلاب اسلامی الگوی نهضت های آزادیخواه جهان است

انقلاب اسلامی الگوی نهضت های آزادیخواه جهان است
2023-01-27T15:41:28+03:30
کرمانشاه- امام جمعه موقت سرپل ذهاب با اشاره به تحقق وعده الهی در پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: انقلاب اسلامی الگوی نهضت های آزادیخواه جهان است.

افزایش جمعیت مسلمان در اروپا دلیل هتک به قرآن است

افزایش جمعیت مسلمان در اروپا دلیل هتک به قرآن است
2023-01-27T15:41:28+03:30
آبادان- امام جمعه آبادان گفت: اروپایی‌ها محاسبه کردند در سال‌های آینده بیشتر جمعیت آنها به اسلام روی می‌آورد به همین علت به مقدسات دین مبین اسلام توهین می‌کنند.

توهین کنندگان به قرآن در مقابل اسلام عاجز و ناتوان هستند

توهین کنندگان به قرآن در مقابل اسلام عاجز و ناتوان هستند
2023-01-27T15:28:09+03:30
ارومیه - نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه گفت: توهین کنندگان به قرآن در مقابل اسلام و کتاب خداوند عاجز و ناتوان هستند و این اقدامات باطل...

سپاه هراسی هدف دشمن در جنگ روانی است/ گسترش اسلام در اروپا و آمریکا

سپاه هراسی هدف دشمن در جنگ روانی است/ گسترش اسلام در اروپا و آمریکا
2023-01-27T15:28:09+03:30
رشت- فرمانده دوران دفاع مقدس، سپاه‌هراسی را هدف دشمن در جنگ روانی دانست که توسط آمریکا کلید خورد، گفت: بر اساس اصل ۳۹ منشور سازمان ملل کسی نمی‌تواند نیروی مس...

بصیرت مردم موجب شکست دشمن شد

بصیرت  مردم موجب شکست دشمن شد
2023-01-27T15:28:08+03:30
کرمان _ امام جمعه موقت کرمان گفت: در اغتشاشات اخیر بصیرت و هوشیاری مردم موجب شکست دشمن شد.

تبیین دستاوردهای انقلاب رسالت برنامه‌های دهه فجر باشد

تبیین دستاوردهای انقلاب رسالت برنامه‌های دهه فجر باشد
2023-01-27T15:28:08+03:30
شاهرود-امام جمعه بسطام با بیان اینکه امروز جوان ایرانی باید بداند که انقلاب اسلامی از کجا آغاز و به چه نقطه تاثیر گذاری در دنیا رسیده است، گفت: تبیین دستاورد...

تبیین دستاوردهای انقلاب راه مبارزه با حیله دشمنان است

تبیین دستاوردهای انقلاب راه مبارزه با حیله دشمنان است
2023-01-27T15:28:08+03:30
آستارا- امام جمعه آستارا با اشاره به اینکه تبیین دستاوردهای انقلاب راه مبارزه با حیله دشمنان است، گفت: انتقال خاطرات و تبیین دستاوردهای دهه مبارک فجر به نسل ...

واکنش رئیس صداوسیما به شایعات جابه‌جایی‌اش و دستمزد میلیاردی در تلویزیون

 واکنش رئیس صداوسیما به شایعات جابه‌جایی‌اش و دستمزد میلیاردی در تلویزیون
2023-01-27T15:35:03+03:30
رئیس صداوسیما به پرسش‌هایی درباره یک شایعه مجازی، دستمزد میلیاردی و زمان پخش یک سریال تلویزیونی پاسخ داد.

آتش زدن قرآن کریم نشان از اسلام هراسی کشورهای غربی دارد

آتش زدن قرآن کریم نشان از اسلام هراسی کشورهای غربی دارد
2023-01-27T15:14:49+03:30
کرمانشاه- امام جمعه اسلام آبادغرب با اشاره به ابعاد مختلف اهانت به مقدسات دینی مسلمانان، گفت: آتش زدن قرآن کریم نشان از اسلام هراسی کشورهای غربی دارد.

ایران دست آمریکا را از منطقه قطع کرده است

ایران دست آمریکا را از منطقه قطع کرده است
2023-01-27T15:14:48+03:30
خرم‌آباد- امام جمعه موقت خرم‌آباد گفت: جمهوری اسلامی دست آمریکا را از منطقه قطع کرده است و این عامل عصبانیت آمریکا از ملت ایران است.

انتقاد امام جمعه باقرشهر از ساخت و سازهای غیرمجاز در این شهر

انتقاد امام جمعه باقرشهر از ساخت و سازهای غیرمجاز در این شهر
2023-01-27T15:14:48+03:30
ری- امام جمعه باقرشهر با انتقاد از ساخت و سازهای غیرمجاز در این شهر گفت: ساخت و سازهای غیر مجاز طی چندماه اخیر، موجب اعتراض بسیار زیاد شهروندان شده است.

تبیین نکردن دستاوردهای انقلاب اجحاف در حق نظام اسلامی است

تبیین نکردن دستاوردهای انقلاب اجحاف در حق نظام اسلامی است
2023-01-27T15:14:48+03:30
بوشهر- امام جمعه گناوه گفت: تبیین نکردن دستاوردهای انقلاب اسلامی اجحاف در حق نظام اسلامی است و همه باید در این زمینه روشنگری کنند.

کتاب "ولادیمیر پوتین کیست" منتشر شد

 کتاب "ولادیمیر پوتین کیست" منتشر شد
2023-01-27T15:21:46+03:30
«ولادیمیر پوتین کیست» نوشته ناتالیا گیورکیان، ناتالیا تیماکووا و آندری کالسنیکوف از سوی انتشارات ققنوس منتشر شد.

اجتماع مردم مازندران در محکومیت اهانت به مقدسات

اجتماع مردم مازندران در محکومیت اهانت به مقدسات
2023-01-27T15:01:29+03:30
ساری- مردم ولایتمدار مازندران با اجتماع پرشور، اهانت به مقدسات اسلامی و قرآن کریم را محکوم کردند.

اهانت به قرآن نشانگر اوج درماندگی دشمنان اسلام است

اهانت به قرآن نشانگر اوج درماندگی دشمنان اسلام است
2023-01-27T15:01:29+03:30
زنجان-امام جمعه زنجان با تاکید بر اینکه اهانت به قرآن نشانگر اوج درماندگی دشمنان اسلام است، گفت: توهین به قرآن تنها متوجه مسلمانان نیست بلکه اهانت همه کتاب ه...

آزادی‌خواهان جهان در کنار مسلمانان با توهین به مقدسات مقابله کنند

آزادی‌خواهان جهان در کنار مسلمانان با توهین به مقدسات مقابله کنند
2023-01-27T15:01:28+03:30
بوشهر- امام جمعه سعدآباد گفت: همه آزادی‌خواهان جهان باید در کنار مسلمانان با سیاست پلید توهین به مقدسات و نفرت‌پراکنی مقابله کنند.

لایحه «کالای ته‌لنجی» به نفع مردم ساحل‌نشین تصویب شود

لایحه «کالای ته‌لنجی» به نفع مردم ساحل‌نشین تصویب شود
2023-01-27T15:01:28+03:30
بوشهر- امام جمعه دیر گفت: از نمایندگان مجلس به ویژه نمایندگان استان بوشهر می خواهیم که لایحه کالای ته لنجی به گونه ای تصویب شود که به نفع مردم منطقه و استان ...

مردم همیشه پای دفاع از نظام و انقلاب ایستاده‌اند

مردم همیشه پای دفاع از نظام و انقلاب ایستاده‌اند
2023-01-27T14:48:08+03:30
اردستان-امام جمعه اردستان گفت: با وجود توطئه دشمنان برای تضعیف نظام، مردم همیشه پای نظام و انقلاب ایستاده اند.

شهرستان دشتی در سفر رئیس جمهور به استان ویژه‌تر دیده شود

شهرستان دشتی در سفر رئیس جمهور به استان ویژه‌تر دیده شود
2023-01-27T14:48:08+03:30
بوشهر- امام جمعه دشتی گفت: انتظار داریم در سفر دوم، شهرستان دشتی مورد عنایت ویژه رئیس جمهور محترم قرار بگیرد.

دشمن میخواهد میزان حساسیت به مقدسات را کاهش دهد/ توقع موضع گیری از همه مراجع، علما و جامعه قرآنی

دشمن میخواهد میزان حساسیت به مقدسات را کاهش دهد/ توقع موضع گیری از همه مراجع، علما و جامعه قرآنی
2023-01-27T14:48:08+03:30
حجت الاسلام حریزاوی گفت:دلیل اینکه دشمنان اسلام و حقیقت اینگونه جسارت می‌کنند این است که می‌خواهند، میزان حساسیت مسلمانان و نسل جدید آن‌ها را نسبت به مقدسات...

کشورهای غربی از نفوذ اسلام ناب در بین مردم واهمه دارند

کشورهای غربی از نفوذ اسلام ناب در بین مردم واهمه دارند
2023-01-27T14:34:47+03:30
کرمانشاه- امام جمعه کرمانشاه با اشاره به هتک حرمت به ساحت قرآن کریم، گفت: کشورهای غربی از نفوذ اسلام ناب در بین مردم واهمه دارند.

مسئولان برای حل مشکلات مردم تلاش مضاعف داشته باشند

مسئولان برای حل مشکلات مردم تلاش مضاعف داشته باشند
2023-01-27T14:34:47+03:30
بوشهر- امام جمعه اهرم گفت: مسئولان برای حل مشکلات مردم تلاش جدی داشته باشند به گونه‌ای که مردم دلسوزیِ مسئول را ببینند.

باید در مقابل رویکرد کتمان و تحریف دشمن، تبیین کرد

باید در مقابل رویکرد کتمان و تحریف دشمن، تبیین کرد
2023-01-27T14:21:27+03:30
اصفهان- امام جمعه موقت اصفهان گفت: دشمنان ایران اسلامی با دو رویکرد اساسی کتمان و تحریف به دنبال ضربه زدن هستند که باید مقابل آنها جهاد تبیین را دنبال کرد.

آتش زدن قرآن کریم اقدامی وحشیانه است

آتش زدن قرآن کریم اقدامی وحشیانه است
2023-01-27T14:21:27+03:30
بوشهر- امام جمعه اهل سنت سیراف گفت: حادثه به آتش کشیدن قرآن کریم اقدامی بسیار خرابکارانه، وحشیانه و غیر قابل قبول است.

فاصله روستاها تا آبادانی/ مسئولان دنبال مشکل گشایی باشند

فاصله روستاها تا آبادانی/ مسئولان دنبال مشکل گشایی باشند
2023-01-27T14:21:27+03:30
میامی- امام جمعه میامی با بیان اینکه بعد از ۴۳ سال از انقلاب اسلامی هنوز روستاهایی هستند که آباد نشده‌اند، گفت: باید از مسئولان پرسید که در این چهار دهه در ق...

سپاه پاسداران همواره با تروریست ها مقابله کرده است

سپاه پاسداران همواره با تروریست ها مقابله کرده است
2023-01-27T14:08:09+03:30
رامسر- معاون پارلمانی رئیس جمهور با محکوم کردن اقدام پارلمان اروپا گفت: سپاه پاسداران همواره با منافقان و تروریست ها مقابله کرده است.

محبوبیت اسلام برای دشمن خوشایند نیست/اسلام ستیزی اساس کار استکبار

محبوبیت اسلام برای دشمن خوشایند نیست/اسلام ستیزی اساس کار استکبار
2023-01-27T14:08:09+03:30
سمنان- نماینده ولی فقیه در استان سمنان بابیان اینکه دشمن از گسترش اسلام خواهی مردم در اقصی نقاط جهان واهمه دارد، گفت: اسلام ستیزی در اهداف برنامه‌های دشمن قر...

بیانیه گام دوم در کتاب‌های درسی گنجانده شود

بیانیه گام دوم در کتاب‌های درسی گنجانده شود
2023-01-27T14:08:09+03:30
آرادان- امام جمعه آرادان خواستار گنجانده شدن بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در کتاب‌های درسی شد و گفت: نوجوانان و جوانان ما باید درباره این سند راهبردی اطلاع د...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)