میرنیوز

بازار پررونق کتاب‌های دست دوم در اروپا

 بازار پررونق کتاب‌های دست دوم در اروپا 2022-09-19T09:29:39+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ وضعیت اقتصادی جهان در سال‌های اخیر صنایع مختلف را تحت تاثیر قرار داده است،‌ در این میان صنعت نشر نیز از این تغییرات ناگزیر در امان نبوده است.

اپیدمی کرونا روند رو به رشد اقتصاد را در دنیا با وقفه مواجه کرد‌، در بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی نه تنها وقفه ایجاد شد بلکه تاثیرات منفی بسیاری نیز از خود برجای گذاشت.  در این میان در کنار گروهی از صنایع که کاهش تولید و اثرگذاری را تجربه کردند،‌ صنایعی دیگر با رویکرد جدید و استفاده از سیاست‌های تولیدی تازه، به فعالیت خود ادامه دادند.در این میان صنعت نشر در دنیا بر خلاف ایران توانست با سازگاری با شرایط پنجره‌ای تازه پیش روی خود بگشاید.

اگرچه از سال‌های دورتر و با رشد فناوری‌ها و تکنولژی‌های جدید از یک سو و گسترش شبکه‌های اجتماعی بسیاری حیات کتاب مکتوب و چاپی را رو به اتمام تصور کردند و این ایده که پایان کتاب نزدیک است را محق شده پنداشتند،‌ اما تجربه نشان داده است که مخاطبان هنوز هم بیش از هر فرمت دیگری به کتاب چاپی علاقه‌مند و وفادار هستند.

  با ظهور عصر دیجیتال در ارتباطات بسیاری از کارشناسان براین باور بودند که  صنعت نشر هم با این روند دستخوش تغییرات شده و نهایتا دوره کتاب‌های چاپی به نقطه پایان خود نزدیک می‌شود.

در این زمینه گروه از کارشناسان تاکید داشتند، ورود فناوری‌های نوین به صنعت نشر و افزایش تعداد کتابخوان‌های الکترونیک، اینترنت و محصولاتی از این قبیل می‌تواند نسخ کتاب‌های چاپی را تحت تاثیر قرار داده و  رفته رفته تولید کتاب را برای ناشران غیراقتصادی کند. تا جایی که تولید رفته رفته کاهش یافته و به طو کلی انتشار کتاب چاپی منسوخ شود.

ین فالکینگهام، یکی از مسئولان بخش کتاب آکسفام در این زمینه می‌گوید:  ابتدای قرن جدید یا دو دهه قبل بسیاری از فعالان عرصه تولید کتاب با درنظر گرفتن ورود فناوری‌های نوین تاکید داشتند دوره کتاب‌های چاپی به سر آمده و انقراض آن بسیار زودتر از آنچه تصور می‌شد اتفاق خواهد افتاد.

در مقابل این ایده مخالفان بسیاری نیز داشت،‌ برای نمونه گراهام بل، مدیر اجرایی شرکت دبلیو او بی که یکی از پلت‌فرم‌های فروش آنلاین کتاب است معتقد است هرگز ارتباط میان مخاطبان و کتاب گسسته نمی‌شود و نمی‌توان گفت که عصر کتاب چاپی به پایان رسیده است.  او نشانه این موضوع را  قفسه‌های پر از کتاب افراد در خانه‌ها می‌دانست.

به گفته بل، حتی افرادی که به عنوان کتابخوان حرفه‌ای شناخته نمی‌شوند زمانی که یک کتاب هدیه می‌گیرند یا اینکه خودشان کتاب خریداری می‌کنند بعد از مطالعه آن حاضر به دور انداختن نمی‌شوند و ترجیح می‌دهند که این کتاب در قفسه قرار داشته باشد حالا چه به عنوان یادگاری یا برای تزئین اتاق نشیمن.

افزایش هزینه‌های تولید

با بحرانی شدن شرایط اقتصادی و افزایش هزینه‌های تولید برخی از فعالان نشر در سال‌های اخیر به این باور رسیده‌اند که احتمال جلب نظر مخاطبان به کتاب‌های آنلاین و صوتی افزایش یافته است.

به گفته آنها تولیدکنندگان کتاب یا همان ناشران در شرایط فعلی اقتصاد که علاوه بر هزینه‌های تولید قیمت کاغذ هم افزایش داشته بیشتر تلاش می‌کنند برای اقتصادی شدن فرآیند تولید از شیوه‌های نوین استفاده کنند که یکی از این شیوه‌ها تولید کتاب‌های صوتی یا آنلاین است  که با افزایش تولید، احتمال استقبال و تغییر ذائقه مخاطبان نیز وجود دارد.

فیلیپ روبینه، مدیر انتشارات "کالمن لری" درباره روند افزایش قیمت کتاب  می‌گوید: احتمال افزایش قیمت کتاب از ابتدای سال آینده میلادی وجود دارد‌، در نتیجه بسیاری از ناشران در اتحادیه اروپا مجبور به افزایش قیمت خواهند بود.

وی ادامه می‌دهد: افزایش قیمت حامل‌های انرژی و تغییر معنادار قیمت کاغذ در این شرایط به نوعی تولیدکنندگان کتاب را ملزم به اصلاح قیمت‌ها یا حتی تغییر رویه تولید می‌کند که در ابتدایی‌ترین راهکار،‌ اغلب ناشران تلاش می‌کنند متناسب با شرایط بازار ابتدا قیمت‌های خود را اصلاح کنند. به عنوان مثال احتمال افزایش یک یا دو یورویی قیمت‌ها از ابتدای سال آینده بسیار جدی است و حتی برخی از ناشران که گستره فعالیت آنها کمتر از ناشران مطرح و بزرگ اروپاست از ماه گذشته میلادی اقدام به گران کردن قیمت‌ها کرده‌اند.

در این زمینه البته بررسی‌ها نشان می‌دهد که از ابتدای سال گذشته قیمت خمیر کاغذ تقریباً دو برابر شده و از 600 یورو به 1100 یورو در هر تن رسیده است. افزایش قیمت انرژی نیز نقش مهمی در این میان دارد و بسته‌بندی کتاب‌ها در حین حمل و نقل که باید در کارتن‌های مقوایی صورت بگیرد نیز هزینه دیگری است که در این روند افزایش می‌یابد.صنعت نشر ,

راه‌حل‌های متفاوت برای جبران هزینه‌ها

البته افزایش قیمت کتاب تنها راهکار منطقی برای ناشران نیست و این تولیدکنندگان تلاش می‌کنند با توجه به شرایط فعلی هزینه‌های تولید را مدیریت کنند و با بهره‌وری بالاتر قیمت تمام شده محصول را کاهش دهند،‌ برای نمونه افزایش شمارگان نشر یکی از این شیوه‌های مدیریتی است.

از سوی دیگر،‌ ناشرانی چون فلاماریون، فایارد و سویی گفته‌اند تصمیمی برای افزایش قیمت کتاب‌هایشان ندارند و چنین تصمیم در دستور کار آنها جای ندارد. با این حال دست‌اندرکاران صنعت کتاب می‌گویند آنها نیز مجبورند به این تصمیم تن دهند. در حال حاضر از کتابی که به قیمت20 یورو فروخته می‌شود، ناشر تنها 4 یورو دریافت می‌کند و در نتیجه وقتی یک یورو به قیمت کتاب افزوده شود می‌تواند 25 درصد بر درآمد ناشر افزوده شود.

دست دوم فروشی راهکاری متفاوت و قابل دفاع

البته موضوع راهکارهای تازه برای کاهش هزینه‌های تولید در شیوه‌های دیگری از جمله افزایش فروش کتابهای دست دوم نیز خلاصه شده است و آمارها نشان می‌دهد در دوره کرونا مبادله کتاب دست دوم و استفاده شده در میان مخاطبان به ویژه در اروپا افزایش قابل توجهی داشته است.

مدیر اجرایی شرکت دبلیو او بی کتاب‌های دست دوم را یک تجارت بین‌المللی پررونق می‌داند و می‌گوید: سازمان آکسفام، کتاب‌های دست دوم خود را از فروشگاه‌هایش در بریتانیا به همه نقاط دنیا ارسال می‌کند و شرکت WOB هم اخیراً یک انبار کتاب در آمریکا برای خریداران آمریکای شمالی افتتاح کرده است. همچنین دسترسی آنها به دنیای انگلیسی زبان محدود نمی‌شود و 9 درصد از فروش آن به اروپا می‌رود.

صنعت نشر ,

گراهام بل ادامه می‌دهد:‌ این روند در دوره همه‌گیری کرونا تقویت شد و دوبرابر رسید. طبق آمار خرید و فروش کتاب‌های دست دوم از 20 درصد در سال گذشته میلادی به 40 درصد افزایش داشته است.

آیا شرایط اقتصادی کلید رونق کتاب دست دوم است؟

شرکت WOB پس از شروعی آرام، در حال حاضر در هر 2 ثانیه یک کتاب را روی سایت خود به فروش می‌رساند که به 18میلیون فروش در سال می‌رسد. تجارت آنها در سال 2021 با نرخ رشد پیش‌بینی شده تا یک چهارم در سال جاری، 30 درصد رشد داشته است.

البته بررسی آماری در این شرکت اگرچه نشان می‌دهد که مبادله کتاب‌های دست دوم رشد قابل توجهی در کسب و کار آنها داشته اما واقعیت امر اینجاست که دلیل این رشد البته تنها موضوع اقتصاد نیست، بلکه حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از قطع درختان برای تولید کاغذ نیز در این بین اثرگذاری بالایی داشته است.

به گفته مدیران ارشد شرکت یاد شده مدل کسب و کار آنها متمرکز بر احترام به محیط زیست است. آن‌ها به عنوان شرکت «بی» متعهد شده‌اند که هیچ چیزی را به محل دفن زباله ارسال نکنند. به این ترتیب آن‌ها سالانه ده‌ها میلیون کتاب را بازیافت می‌کنند و در این فرآیند نیم میلیون درخت را نجات می‌دهند.

بررسی‌های آماری در نمودار متقاضیان خرید کتاب‌های دست دوم در دو سال گذشته این شرکت نشان می‌دهد این امر به ویژه برای جوانان مهم است زیرا آن‌ها متوجه شده‌اند که بحران آب و هوا در آینده‌شان تأثیرگذار است. از همین رو بزرگترین خریداران آنلاین کتاب را جوانان در بازه‌ سنی 18 تا 35 هستند.

 

بنابراین در یک برایند کلی از شرایط بازار کتاب دست دوم در اتحادیه اروپا به این نتیجه می‌رسیم که اهمیت حفاظت از محیط زیست و البته تغییرات معنادار اقتصاد دوران فعلی باعث شده تا بازار قدرتمندی به نام بازار دست دوم فروشی کتاب چه در بازار مجازی و چه در واقعیت فیزیکی ایجاد شود.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

کدام اعمال خوب می‌توانند اعمال بد را از بین ببرند؟

کدام اعمال خوب می‌توانند اعمال بد را از بین ببرند؟
2022-09-29T08:49:37+03:30
اگر کسی قتل نفس مرتکب شده و یا عمل منافی عفت انجام داده باشد، با خواندن چند رکعت نماز یا انفاق به فقرا نمی‌تواند، گناه را جبران کند.

واکنش "حمید هیراد " به دوقطبی‌سازی‌های اخیر: خاک پای ایران و ایرانی هستم

 واکنش "حمید هیراد " به دوقطبی‌سازی‌های اخیر: خاک پای ایران و ایرانی هستم
2022-09-29T08:29:45+03:30
اخیراً تعداد حساب کاربری نا معلوم با ارسال کامنت‌ها و پست‌های متفاوت به حساب کاربری "حمید هیراد" او را وادار به اتخاذ واکنش نسبت به حوادث اخیر کرد...

پرونده مهاجرت سعید مولایی و تعلیق ۴ ساله جودو در تلویزیون باز می‌شود

 پرونده مهاجرت سعید مولایی و تعلیق ۴ ساله جودو در تلویزیون باز می‌شود
2022-09-28T18:23:06+03:30
مستند "عملیات المپیک" به کارگردانی حسین الهام، مروری بر تحریم ورزشی کشورها در طول تاریخ داشته و پرونده تعلیق جودو ایران را باز می‌کند.

کنسرت مجید انتظامی به تعویق افتاد

 کنسرت مجید انتظامی به تعویق افتاد
2022-09-28T17:43:07+03:30
روابط عمومی بنیاد فرهنگی هنری رودکی با انتشار اطلاعیه‌ای از به تعویق افتادن مجموعه کنسرت‌های «همراه با خاطره‌ها» به آهنگسازی و رهبری ارکستر مجید ا...

افشای ناگفته‌های محرمانه از مکالمات نظامیان عراقی در تلویزیون

 افشای ناگفته‌های محرمانه از مکالمات نظامیان عراقی در تلویزیون
2022-09-28T17:03:00+03:30
مستند «راکال» ناگفته‌های محرمانه و جذاب سال‌های دفاع مقدس و تیم شنود مکالمات نظامیان عراقی چهارشنبه ساعت ۲۰ از شبکه مستند پخش می شود.

جریان‌شناسی رفتار اینفلوئنسرها به عنوان پیش‌قراولان لشگرهای صفر و یکی

 جریان‌شناسی رفتار اینفلوئنسرها به عنوان پیش‌قراولان لشگرهای صفر و یکی
2022-09-28T17:03:00+03:30
تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد اینفلوئنسرهای دنیای مجازی با توجه به تعداد مخاطبان خود از سوی برخی کشورها برای جریانسازی با اهداف از پیش تعیین شده در سایر نقا...

دانشجوی نیجریه‌ای: اتحاد مسلمانان ناگسستنی است / وضعیت اربعین در نیجریه

  دانشجوی نیجریه‌ای: اتحاد مسلمانان ناگسستنی است / وضعیت اربعین در نیجریه
2022-09-28T16:23:03+03:30
یک دانشجوی نیجریه‌ای ضمن تأکید بر اینکه اتحاد مسلمانان ناگسستنی است، از وضعیت پیاده‌روی اربعین در این کشور صحبت کرد.

ایران و سوریه یادداشت تفاهم فرهنگی امضا کردند

 ایران و سوریه یادداشت تفاهم فرهنگی امضا کردند
2022-09-28T16:09:47+03:30
ایران و سوریه یادداشت تفاهم فرهنگی در زمینه‌های مختلف اعم از سینما، تئاتر، موسیقی، ترجمه کتاب و آثار باستانی امضا کردند.

اجراهای تئاترشهر متوقف شدند

 اجراهای تئاترشهر متوقف شدند
2022-09-28T15:56:23+03:30
براساس اطلاعیه‌ای، اجرای عمومی آثار نمایشی تئاترشهر تا اطلاع ثانوی به تأخیر افتاد.

روسیه اسکار را تحریم کرد

 روسیه اسکار را تحریم کرد
2022-09-28T15:56:23+03:30
روسیه امسال فیلمی برای شرکت در رقابت‌های اسکار ارسال نخواهد کرد.

شاه‌حسینی: ادعای اینکه "اگر آوینی زنده بود به گذشته بازمی‌گشت" تعجب‌آور است

 شاه‌حسینی: ادعای اینکه "اگر آوینی زنده بود به گذشته بازمی‌گشت" تعجب‌آور است
2022-09-28T15:56:23+03:30
یک منتقد سینما می‌گوید که آوینی از مبانی فکری‌اش کوتاه نمی‌آمد اما مؤدبانه نقد می‌کرد. همین ادب و بزرگی‌اش باعث شد تا برخی روشنفکران تمایل به مصادره او بعد ...

تام هنکس اولین رمان "بسیار جاه طلبانه" خود را معرفی کرد

 تام هنکس اولین رمان "بسیار جاه طلبانه" خود را معرفی کرد
2022-09-28T14:49:51+03:30
اولین رمان "تام هنکس" هنرپیشه معروف هالیوود برنده جایزه اسکار سال آینده میلادی به صورت همزمان ۹ می ۲۰۲۳ در انگلستان و آمریکا منتشر می‌شود.

برگزاری دوره آمادگی برای راه‌یافتگان به مرحله مقدماتی مسابقات قرآن کریم

 برگزاری دوره آمادگی برای راه‌یافتگان به مرحله مقدماتی مسابقات قرآن کریم
2022-09-28T14:49:50+03:30
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه از برگزاری دوره آمادگی راه‌یافتگان به مرحله مقدماتی چهل و پنجمین دور مسابقات سراسری قرآن کریم خبر داد.

بازگشایی پرونده انتقال صنعت چاپ در وزارت صمت

 بازگشایی پرونده انتقال صنعت چاپ در وزارت صمت
2022-09-28T14:49:50+03:30
رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران از رایزنی و موافقت وزارت صمت برای انتقال صنعت چاپ به زیرمجموعه‌‌ این وزارتخانه خبر داد.

سؤالی درباره تبلیغات کنکوری در تلویزیون؟

 سؤالی درباره تبلیغات کنکوری در تلویزیون؟
2022-09-28T13:03:08+03:30
مدیر شبکه آموزش به سؤالی درباره تبلیغات و برنامه‌های کنکوری که بیشتر از اینکه به آموزش بپردازند به تبلیغ می‌پردازند، واکنش نشان داد.

شانزدهمین دوره رقابت‌های بین‌المللی قرآن مراکش در حال برگزاری است

شانزدهمین دوره رقابت‌های بین‌المللی قرآن مراکش در حال برگزاری است
2022-09-28T12:16:18+03:30
شانزدهمین دوره مسابقات حفظ، قرائت و تفسیر قرآن جایزه ملک محمد ششم از پنجم مهر ماه در شهر کازابلانکا آغاز به کار کرد.

برگزاری دوره آمادگی ویژه راه‌یافتگان مرحله مقدماتی مسابقات قرآن

برگزاری دوره آمادگی ویژه راه‌یافتگان مرحله مقدماتی مسابقات قرآن
2022-09-28T12:16:18+03:30
دوره آمادگی و ارتقا ویژه راه‌یافتگان به مرحله مقدماتی چهل و پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم برگزار می شود.

معرفی کتاب|ناگفته‌های زنی که تا یک قدمی مرگ رفت

 معرفی کتاب|ناگفته‌های زنی که تا یک قدمی مرگ رفت
2022-09-28T12:09:46+03:30
کتاب «از چنده‌لا تا جنگ» در کنار روایت خاطرات یک امدادگر، به نکات قابل تأملی اشاره می‌کند که از جمله آنها، قدرت یک جامعه با عقاید مختلف در مواجهه ...

دانشجوی نیجریه‌ای: اتحاد مسلمانان ناگسستنی است / وضعیت اربعین در نیجریه

 دانشجوی نیجریه‌ای: اتحاد مسلمانان ناگسستنی است / وضعیت اربعین در نیجریه
2022-09-28T12:09:46+03:30
یک دانشجوی نیجریه‌ای ضمن تأکید بر اینکه اتحاد مسلمانان ناگسستنی است، از وضعیت پیاده‌روی اربعین در این کشور صحبت کرد.

"در محضر نور الله"؛ اولین کتاب معرفتی درباره زیارت اهل بیت (ع)

 "در محضر نور الله"؛ اولین کتاب معرفتی درباره زیارت اهل بیت (ع)
2022-09-28T12:09:45+03:30
کتاب "در محضر نور الله" اولین کتابی در حوزه معرفت نسبت به زیارت اهل بیت علیهم‌السلام است.

اگر طلاب لباس خود را مانند کفن دانسته و با تمام تواضع به مردم خدمت کنند به موفقیت دست می‌یابند

اگر طلاب لباس خود را مانند کفن دانسته و با تمام تواضع به مردم خدمت کنند به موفقیت دست می‌یابند
2022-09-28T09:22:58+03:30
مرکز تخصصی سطح سه انصارالمهدی (عج) شهرستان قدس استان تهران در رشته‌های امامت و مهدویت با حضور آیت‌الله اعرافی افتتاح شد.

شبکه نسیم بدونِ «دورهمی» کنداکتور بست

 شبکه نسیم بدونِ «دورهمی» کنداکتور بست
2022-09-28T08:36:34+03:30
شبکه نسیم خبری اعلام کرده که به دنبال حاشیه‌های پیش‌آمده بر سرِ اظهارات اخیر مهران مدیری، به نظر می‌رسد «دورهمی» را از کنداکتور خارج کرده است.

۶ ثمره هجرت تمدن‌ساز امام رضا (ع) از مدینه تا مرو

 ۶ ثمره هجرت تمدن‌ساز امام رضا (ع) از مدینه تا مرو
2022-09-28T08:09:42+03:30
خداوند به واسطه هجرت امام رضا علیه‌السلام سیر رشد شیعه در ایران را در طول تاریخ فزاینده کرد تا به مرور زمان، این کشور مهیای تمهید ظهور امام عصر عجل‌الله تعا...

قهرمان آبادانی، پیام‌آور شادی در مناطق محروم

 قهرمان آبادانی، پیام‌آور شادی در مناطق محروم
2022-09-28T08:09:42+03:30
"مکی یازع" نامِ آشنایی برای جنوبی‌هاست؛ سرداری که برای مردم مناطق محروم و آسیب‌دیدگان سیل و زلزله شادی به ارمغان آورده است.

شب و روز اول ماه ربیع الاول چه اعمالی دارد؟

شب و روز اول ماه ربیع الاول چه اعمالی دارد؟
2022-09-27T17:02:58+03:30
ماه ربیع الاول از راه رسید و به مناسبت حلول ماه ربیع الاول آداب و اعمال مخصوص روز اول این ماه، در کتب روایی نقل شده است.

در تقبیح دوقطبی‌سازی‌های نالازم و رادیکال کردن فضا؛ دودی که به چشم «ایران» می‌رود

 در تقبیح دوقطبی‌سازی‌های نالازم و رادیکال کردن فضا؛ دودی که به چشم «ایران» می‌رود
2022-09-27T16:43:02+03:30
اظهارات کلّی، غیرمنصفانه، غیرعقلانی و غلطِ فردی که خود را تحلیل‌گر ارشد مسائل حوزه امنیت می‌خواند اما مطالبی را به کلیت یک قشر نسبت می‌دهد، نسبتی با فضای من...

توان ایران، نیاز سوریه و زمان ناکافی یک "هفته فرهنگی"

 توان ایران، نیاز سوریه و زمان ناکافی یک "هفته فرهنگی"
2022-09-27T16:29:45+03:30
هفته فرهنگی ایران در سوریه فردا آغاز می‌شود، کشوری که ظرفیتی بالا و اراده‌ای جدی در پذیرش صادرات فرهنگ و صنایع فرهنگی از مبدأ ایران دارد و برگزاری یک هفته ف...

در تقبیح دوقطبی‌سازی و رادیکال کردن فضا؛ دودی که به چشم «ایران» می‌رود

 در تقبیح دوقطبی‌سازی و رادیکال کردن فضا؛ دودی که به چشم «ایران» می‌رود
2022-09-27T16:29:45+03:30
اظهارات کلّی، غیرمنصفانه، غیرعقلانی و غلطِ فردی که خود را تحلیل‌گر ارشد مسائل حوزه امنیت می‌خواند اما مطالبی را به کلیت یک قشر نسبت می‌دهد، نسبتی با فضای من...

آنتن تلویزیون از فردا نونوار می‌شود

 آنتن تلویزیون از فردا نونوار می‌شود
2022-09-27T14:16:23+03:30
سریال‌های جدید تلویزیون همزمان با روزهای ابتدایی فصل پاییز و پایان ماه‌های عزاداری روی آنتن خواهند رفت.

اعمال سفارش شده روز آخر ماه صفر مصادف با شهادت امام رضا (ع)

اعمال سفارش شده روز آخر ماه صفر مصادف با شهادت امام رضا (ع)
2022-09-27T13:43:01+03:30
روز آخر ماه صفر روز شهادت امام رضا (ع) در سال ۲۰۳ هجری قمری است، امام رضا (ع) هنگام شهادت ۵۴ سال عمر داشتند، برای این روز اعمالی ذکر شده است.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)