میرنیوز

«سیمرغِ» صدا و سیما ژانرهای مغفول را احیاء می‌کند؟

 «سیمرغِ» صدا و سیما ژانرهای مغفول را احیاء می‌کند؟ 2022-09-17T09:09:36+04:30

به گزارش خبرنگار تسنیم، سازمان سینمایی سوره حوزه هنری مجموعه تله‌تئاتر «کاتب اعظم» را با قصه‌ای از کاتبان قیام عاشورا روانه آنتن شبکه دو سیما می‌کند. چرا که قرار است از یکشنبه 27 شهریورماه این مجموعه پخشِ خود را آغاز کند؛  این مجموعه نمایشی با اقتباسی از کتاب «خاطرات کاتب کشته شده» نوشته ساسان ناطق از انتشارات سوره مهر است و از این حیث که اثر اقتباسی و آیینی در قالب تله تئاتر است حائز اهمیت است.

این تله تئاتر تاریخی که فضایی مناسبتی هم در ایام اربعین دارد طی دو ماه پیش تولید و در یک ماه تصویربرداری شده و از جمله تمایزهای آن با تله تئاترهای معمول این است که به یک لوکیشن واقعی رفته است تا فضایی استودیویی. از دیگر ویژگی‌های آن می‌توان به اقتباسی بودن اثر اشاره کرد که می‌تواند بن مایه غنی ای در فیلمنامه را نسبت به آثار دیگر در این فضا شاهد بود. این مجموعه از کتاب «اعترافات کاتب کشته شده» برگرفته شده است و اتفاقات شب تا عصر عاشورا را از خیمه دشمن روایت می‌کند.

تله‌تئاتر از گونه‌های فراموش‌شده و مهجورمانده در دهه‌های اخیر رسانه ملی است که برای سال‌های متمادی در دهه های 60 و 70 مخاطبان آثار شاخص و خاطرات برجسته‌ای را از هنرمندان صاحب‌نام دراین زمینه به یادگار دارند. تلویزیون برای سال‌های طولانی با بهره‌گیری درست از این گونه که دارای مزیت‌های رقابتی مهم در عرصه هنر است، بهره خوبی برد اما در سال‌های اخیر به دست فراموشی سپرده شد. 

تئاتر , تلویزیون , صدا و سیما , کربلا , اربعین ,

نمایی از تله‌تئاترهای تلویزیونی

«کاتب اعظم» زاویه داستانی خود را نسبت به ماجرای عاشورا و کربلا هم متفاوت انتخاب کرده است و این بار این ماجرا از زاویه اشقیا روایت خواهد شد. این تله‌تئاتر که هم‌اکنون خودش را آماده نمایش از شبکه دو سیما می‌کند، با آهنگسازی آریا عظیمی نژاد و تولید چندین قطعه موسیقی در قالب آواز مقامی همراه است و تلاش دارد از راز عاشورا پرده بردارد.

این مجموعه نمایشی داستان شبانی است که فرزند کاتب فراری و کشته‌شده دربار معاویه است و آمده تا در ظهر عاشورا مواجهه سپاه شمر و عمربن سعد را با لشکر امام حسین(ع) ببیند و بنویسد. در این‌جا چالشی بین او و چند نفر از سربازان و محافظان چادر کاتبان عمربن سعد پیش می‌آید و بدین ترتیب داستان ادامه می‌یابد. این اثر در 7 قسمت به تولید رسیده و پخش خود را بزودی آغاز می کند. باید دید آیا «کاتب اعظم» می تواند جریان تولید تله تئاتر در رسانه ملی را پس از 13 سال احیا کرده و مسیر تازه‌ای پیش پای مدیران تلویزیون برای خلق آثار تازه برای بیان قصه‌های بکر تاریخی و آیینی ایجاد کند یا خیر.

عمر تله‌تئاتر در ایران، تقریباً قدمتی هم‌پای تلویزیون دارد و اساساً تلویزیون در ایران، رونق و گسترش اولیه خود را مدیون تله‌تئاتر است. تاریخچه آغاز پخش نمایشنامه‌های تلویزیونی در کشور ما به بیش از نیم‌قرن پیش بازمی‌گردد. هوشنگ منظوری، محمدعلی جعفری و مصطفی اسکویی اولین تئاترهای تلویزیونی را ساختند. استقبال مخاطبان از تئاترهای تلویزیونی باعث شد تا طرح ایجاد یک شبکه تلویزیونی دولتی مورد بررسی قرار گیرد و سرانجام در سال 45 تلویزیون ملی ایران فعالیت رسمی خود را آغاز کند. اولین تئاتر تلویزیونی این شبکه هم نمایشنامه «شهر آفتاب مهتاب» نوشته علی حاتمی بود که توسط عباس جوانمرد کارگردانی شد.

پس از انقلاب اسلامی نیز یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های برنامه‌ساز در رسانه ملی، گروه فیلم و سریال و تئاتر شبکه یک و دو بود. در سال‌های بعد شبکه‌های سه، پنج و سیمافیلم هم گاهی اقدام به تولید و پخش تئاتر کردند، اما در 13 سال گذشته تولید و پخش تئاتر رسما به شبکه چهار ‌سیما واگذار شد و همین موضوع یکی از اصلی ترین علت‌های مهجور شدن این گونه شد. تمرکز بر متون خارجی و بی‌توجهی به ذائقه ایرانی باعث ‌شد تا تئاترهای تولیدی این شبکه نتوانند ارتباط مناسبی با مخاطبان عام خود برقرار کنند و به مرور محو شوند.

در تلویزیون تا به‌حال تله‌تئاترهای مطرح و شاخصی ساخته شده و کارگردان‌های شناخته‌شده‌ای ازجمله حمید سمندریان، بهزاد فراهانی، محمد رحمانیان، داریوش مودبیان، علی نصیریان، علی حاتمی، داود میرباقری، هوشنگ توکلی، حسن فتحی، هادی مرزبان و... روزی در این عرصه فعالیت داشتند. شاید بتوان گفت اگر مدیومی به اسم تله‌تئاتر وجود نداشت، روند سریال‌سازی در ایران شکل نمی‌گرفت.

سناریونویسی تاریخی، اتودهای اولیه در طراحی صحنه و لباس و حتی جنس بازی‌های تاریخی در همین تئاترهای مناسبتی و آیینی پرورش پیدا کرد. یکی از تله‌تئاترهایی که در دهه 70 جزء دستور کار مدیران تلویزیون قرار گرفت، «امام علی (ع)» به کارگردانی داوود میرباقری بود. اما این نمایش تلویزیونی در ادامه مسیرش به یکی از باشکوه‌ترین سریال‌های تاریخ تلویزیون ایران تبدیل شد. میرباقری بعدها برای تلویزیون، تله تئاتر موفق تاریخی دیگری همچون «معصومیت از دست‌رفته» را کارگردانی کرد.

با این همه نزدیک به 13 سال است که ساختار تله‌تئاتر از تلویزیون حذف شده است. گروه‌های فیلم و سریال که مسئول تهیه و تولید تله‌تئاتر بودند به دلایل مختلفی از جمله اقتصادی، ریزش مخاطب، رویکردهای جدید، کوچ تهیه کنندگان و کارگردانان این عرصه و... این ساختار مهم دنیا را کنار گذاشتند. در حالی که خیلی از هنرمندان و دغدغه‌مندان عرصه تئاتر معتقدند بازگشت تله‌تئاتر مخاطبان ریخته شده تلویزیون را باز می‌گرداند.

همچنین این قالب هنری مزیّت‌های مهمی در دل خود دارد که آن را متمایز از سایر قالب‌ها می‌کند. ازجمله آنکه با ساخت تله‌تئاتر می‌توان به بسیاری از موضوعات تاریخی که ساخت و تولید آن‌ها هزینه‌بردار است، با بودجه بسیار کمتر پرداخت و در دورانی که تلویزیون با مشکل بودجه روبرو است، یکی از راهکارهای صرفه‌جویی در هزینه‌ها است.

از سویی تله تئاتر به دلیل خواستگاه صحنه و نمایش آن مدیومی برای پرورش و بروز استعدادهای تازه در عرصه تصویر است و در دورانی که هنرمندان مطرح از ایفای نقش در تلویزیون اجتناب می‌کنند، راهکاری درست برای پرورش چهره های تازه است. در حوزه مضمون نیز تله تئاتر ظرفیت‌های بالایی برای پرداخت به مضامین مهم و به خصوص آیینی را برای تلویزیون فراهم می کند که در قالب فیلم یا سریال به سادگی میسر نیست.

این‌ها و بسیاری دیگر موجب شد سرانجام رسانه ملی نیز در دوره مدیران تازه خود به فکر احیای این قالب مهم بیافتد و با راه‌اندازی «مرکز سیمرغ» به فکر افزایش توان تولیدی رسانه ملی در گونه‌های (ژانرهای) متنوع و مغفول نمایشی از جمله مجموعه‌های تله‌تئاتر بیافتد.

اکنون مرکز سریال سوره در سازمان سینمایی سوره حوزه هنری ورود جدّی به احیای تله‌تئاتر کرده است و نخستین اثر نمایشی و اقتباسی خود را در قالب تله تئاتر پیش برد. قدم جدی مرکز سریال سوره برای احیای این گونه در کنار توجه به بعد اقتباس و آیینی بودن «کاتب اعظم» قابل توجه است.

«کاتب اعظم» به کارگردانی هنری و نویسندگی مهدی غفوری و کارگردانی تلویزیونی علی عبادی با بازی امین زندگانی، سیامک صفری، نازنین فراهانی، نادر فلاح، فاطمه گودرزی، حدیث میرامینی، امین میری، امیرحسین هاشمی و... روایتی عاشورایی دارد و قصه شب تا عصر عاشورا را از زاویه نگاه کاتبان و روایان خیمه لشگر یزید روایت می‌کند.

باید دید با راه انداختن تله تعزیه و شروعِ ساخت و احیایِ تله تئاتر با مرکز سوره و چراغ سبز نشان دادن به هنرمندان برای تقویتِ این حوزه، چه اتفاقی برای تله‌تئاتر در تلویزیون خواهد افتاد؟ آیا بازگشت با «کاتب اعظم» موفقیت‌آمیز خواهد بود؟

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

پرونده مهاجرت سعید مولایی و تعلیق ۴ ساله جودو در تلویزیون باز می‌شود

 پرونده مهاجرت سعید مولایی و تعلیق ۴ ساله جودو در تلویزیون باز می‌شود
2022-09-28T18:23:06+03:30
مستند "عملیات المپیک" به کارگردانی حسین الهام، مروری بر تحریم ورزشی کشورها در طول تاریخ داشته و پرونده تعلیق جودو ایران را باز می‌کند.

کنسرت مجید انتظامی به تعویق افتاد

 کنسرت مجید انتظامی به تعویق افتاد
2022-09-28T17:43:07+03:30
روابط عمومی بنیاد فرهنگی هنری رودکی با انتشار اطلاعیه‌ای از به تعویق افتادن مجموعه کنسرت‌های «همراه با خاطره‌ها» به آهنگسازی و رهبری ارکستر مجید ا...

افشای ناگفته‌های محرمانه از مکالمات نظامیان عراقی در تلویزیون

 افشای ناگفته‌های محرمانه از مکالمات نظامیان عراقی در تلویزیون
2022-09-28T17:03:00+03:30
مستند «راکال» ناگفته‌های محرمانه و جذاب سال‌های دفاع مقدس و تیم شنود مکالمات نظامیان عراقی چهارشنبه ساعت ۲۰ از شبکه مستند پخش می شود.

جریان‌شناسی رفتار اینفلوئنسرها به عنوان پیش‌قراولان لشگرهای صفر و یکی

 جریان‌شناسی رفتار اینفلوئنسرها به عنوان پیش‌قراولان لشگرهای صفر و یکی
2022-09-28T17:03:00+03:30
تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد اینفلوئنسرهای دنیای مجازی با توجه به تعداد مخاطبان خود از سوی برخی کشورها برای جریانسازی با اهداف از پیش تعیین شده در سایر نقا...

دانشجوی نیجریه‌ای: اتحاد مسلمانان ناگسستنی است / وضعیت اربعین در نیجریه

  دانشجوی نیجریه‌ای: اتحاد مسلمانان ناگسستنی است / وضعیت اربعین در نیجریه
2022-09-28T16:23:03+03:30
یک دانشجوی نیجریه‌ای ضمن تأکید بر اینکه اتحاد مسلمانان ناگسستنی است، از وضعیت پیاده‌روی اربعین در این کشور صحبت کرد.

ایران و سوریه یادداشت تفاهم فرهنگی امضا کردند

 ایران و سوریه یادداشت تفاهم فرهنگی امضا کردند
2022-09-28T16:09:47+03:30
ایران و سوریه یادداشت تفاهم فرهنگی در زمینه‌های مختلف اعم از سینما، تئاتر، موسیقی، ترجمه کتاب و آثار باستانی امضا کردند.

اجراهای تئاترشهر متوقف شدند

 اجراهای تئاترشهر متوقف شدند
2022-09-28T15:56:23+03:30
براساس اطلاعیه‌ای، اجرای عمومی آثار نمایشی تئاترشهر تا اطلاع ثانوی به تأخیر افتاد.

روسیه اسکار را تحریم کرد

 روسیه اسکار را تحریم کرد
2022-09-28T15:56:23+03:30
روسیه امسال فیلمی برای شرکت در رقابت‌های اسکار ارسال نخواهد کرد.

شاه‌حسینی: ادعای اینکه "اگر آوینی زنده بود به گذشته بازمی‌گشت" تعجب‌آور است

 شاه‌حسینی: ادعای اینکه "اگر آوینی زنده بود به گذشته بازمی‌گشت" تعجب‌آور است
2022-09-28T15:56:23+03:30
یک منتقد سینما می‌گوید که آوینی از مبانی فکری‌اش کوتاه نمی‌آمد اما مؤدبانه نقد می‌کرد. همین ادب و بزرگی‌اش باعث شد تا برخی روشنفکران تمایل به مصادره او بعد ...

تام هنکس اولین رمان "بسیار جاه طلبانه" خود را معرفی کرد

 تام هنکس اولین رمان "بسیار جاه طلبانه" خود را معرفی کرد
2022-09-28T14:49:51+03:30
اولین رمان "تام هنکس" هنرپیشه معروف هالیوود برنده جایزه اسکار سال آینده میلادی به صورت همزمان ۹ می ۲۰۲۳ در انگلستان و آمریکا منتشر می‌شود.

برگزاری دوره آمادگی برای راه‌یافتگان به مرحله مقدماتی مسابقات قرآن کریم

 برگزاری دوره آمادگی برای راه‌یافتگان به مرحله مقدماتی مسابقات قرآن کریم
2022-09-28T14:49:50+03:30
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه از برگزاری دوره آمادگی راه‌یافتگان به مرحله مقدماتی چهل و پنجمین دور مسابقات سراسری قرآن کریم خبر داد.

بازگشایی پرونده انتقال صنعت چاپ در وزارت صمت

 بازگشایی پرونده انتقال صنعت چاپ در وزارت صمت
2022-09-28T14:49:50+03:30
رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران از رایزنی و موافقت وزارت صمت برای انتقال صنعت چاپ به زیرمجموعه‌‌ این وزارتخانه خبر داد.

سؤالی درباره تبلیغات کنکوری در تلویزیون؟

 سؤالی درباره تبلیغات کنکوری در تلویزیون؟
2022-09-28T13:03:08+03:30
مدیر شبکه آموزش به سؤالی درباره تبلیغات و برنامه‌های کنکوری که بیشتر از اینکه به آموزش بپردازند به تبلیغ می‌پردازند، واکنش نشان داد.

شانزدهمین دوره رقابت‌های بین‌المللی قرآن مراکش در حال برگزاری است

شانزدهمین دوره رقابت‌های بین‌المللی قرآن مراکش در حال برگزاری است
2022-09-28T12:16:18+03:30
شانزدهمین دوره مسابقات حفظ، قرائت و تفسیر قرآن جایزه ملک محمد ششم از پنجم مهر ماه در شهر کازابلانکا آغاز به کار کرد.

برگزاری دوره آمادگی ویژه راه‌یافتگان مرحله مقدماتی مسابقات قرآن

برگزاری دوره آمادگی ویژه راه‌یافتگان مرحله مقدماتی مسابقات قرآن
2022-09-28T12:16:18+03:30
دوره آمادگی و ارتقا ویژه راه‌یافتگان به مرحله مقدماتی چهل و پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم برگزار می شود.

معرفی کتاب|ناگفته‌های زنی که تا یک قدمی مرگ رفت

 معرفی کتاب|ناگفته‌های زنی که تا یک قدمی مرگ رفت
2022-09-28T12:09:46+03:30
کتاب «از چنده‌لا تا جنگ» در کنار روایت خاطرات یک امدادگر، به نکات قابل تأملی اشاره می‌کند که از جمله آنها، قدرت یک جامعه با عقاید مختلف در مواجهه ...

دانشجوی نیجریه‌ای: اتحاد مسلمانان ناگسستنی است / وضعیت اربعین در نیجریه

 دانشجوی نیجریه‌ای: اتحاد مسلمانان ناگسستنی است / وضعیت اربعین در نیجریه
2022-09-28T12:09:46+03:30
یک دانشجوی نیجریه‌ای ضمن تأکید بر اینکه اتحاد مسلمانان ناگسستنی است، از وضعیت پیاده‌روی اربعین در این کشور صحبت کرد.

"در محضر نور الله"؛ اولین کتاب معرفتی درباره زیارت اهل بیت (ع)

 "در محضر نور الله"؛ اولین کتاب معرفتی درباره زیارت اهل بیت (ع)
2022-09-28T12:09:45+03:30
کتاب "در محضر نور الله" اولین کتابی در حوزه معرفت نسبت به زیارت اهل بیت علیهم‌السلام است.

اگر طلاب لباس خود را مانند کفن دانسته و با تمام تواضع به مردم خدمت کنند به موفقیت دست می‌یابند

اگر طلاب لباس خود را مانند کفن دانسته و با تمام تواضع به مردم خدمت کنند به موفقیت دست می‌یابند
2022-09-28T09:22:58+03:30
مرکز تخصصی سطح سه انصارالمهدی (عج) شهرستان قدس استان تهران در رشته‌های امامت و مهدویت با حضور آیت‌الله اعرافی افتتاح شد.

شبکه نسیم بدونِ «دورهمی» کنداکتور بست

 شبکه نسیم بدونِ «دورهمی» کنداکتور بست
2022-09-28T08:36:34+03:30
شبکه نسیم خبری اعلام کرده که به دنبال حاشیه‌های پیش‌آمده بر سرِ اظهارات اخیر مهران مدیری، به نظر می‌رسد «دورهمی» را از کنداکتور خارج کرده است.

۶ ثمره هجرت تمدن‌ساز امام رضا (ع) از مدینه تا مرو

 ۶ ثمره هجرت تمدن‌ساز امام رضا (ع) از مدینه تا مرو
2022-09-28T08:09:42+03:30
خداوند به واسطه هجرت امام رضا علیه‌السلام سیر رشد شیعه در ایران را در طول تاریخ فزاینده کرد تا به مرور زمان، این کشور مهیای تمهید ظهور امام عصر عجل‌الله تعا...

قهرمان آبادانی، پیام‌آور شادی در مناطق محروم

 قهرمان آبادانی، پیام‌آور شادی در مناطق محروم
2022-09-28T08:09:42+03:30
"مکی یازع" نامِ آشنایی برای جنوبی‌هاست؛ سرداری که برای مردم مناطق محروم و آسیب‌دیدگان سیل و زلزله شادی به ارمغان آورده است.

شب و روز اول ماه ربیع الاول چه اعمالی دارد؟

شب و روز اول ماه ربیع الاول چه اعمالی دارد؟
2022-09-27T17:02:58+03:30
ماه ربیع الاول از راه رسید و به مناسبت حلول ماه ربیع الاول آداب و اعمال مخصوص روز اول این ماه، در کتب روایی نقل شده است.

در تقبیح دوقطبی‌سازی‌های نالازم و رادیکال کردن فضا؛ دودی که به چشم «ایران» می‌رود

 در تقبیح دوقطبی‌سازی‌های نالازم و رادیکال کردن فضا؛ دودی که به چشم «ایران» می‌رود
2022-09-27T16:43:02+03:30
اظهارات کلّی، غیرمنصفانه، غیرعقلانی و غلطِ فردی که خود را تحلیل‌گر ارشد مسائل حوزه امنیت می‌خواند اما مطالبی را به کلیت یک قشر نسبت می‌دهد، نسبتی با فضای من...

توان ایران، نیاز سوریه و زمان ناکافی یک "هفته فرهنگی"

 توان ایران، نیاز سوریه و زمان ناکافی یک "هفته فرهنگی"
2022-09-27T16:29:45+03:30
هفته فرهنگی ایران در سوریه فردا آغاز می‌شود، کشوری که ظرفیتی بالا و اراده‌ای جدی در پذیرش صادرات فرهنگ و صنایع فرهنگی از مبدأ ایران دارد و برگزاری یک هفته ف...

در تقبیح دوقطبی‌سازی و رادیکال کردن فضا؛ دودی که به چشم «ایران» می‌رود

 در تقبیح دوقطبی‌سازی و رادیکال کردن فضا؛ دودی که به چشم «ایران» می‌رود
2022-09-27T16:29:45+03:30
اظهارات کلّی، غیرمنصفانه، غیرعقلانی و غلطِ فردی که خود را تحلیل‌گر ارشد مسائل حوزه امنیت می‌خواند اما مطالبی را به کلیت یک قشر نسبت می‌دهد، نسبتی با فضای من...

آنتن تلویزیون از فردا نونوار می‌شود

 آنتن تلویزیون از فردا نونوار می‌شود
2022-09-27T14:16:23+03:30
سریال‌های جدید تلویزیون همزمان با روزهای ابتدایی فصل پاییز و پایان ماه‌های عزاداری روی آنتن خواهند رفت.

اعمال سفارش شده روز آخر ماه صفر مصادف با شهادت امام رضا (ع)

اعمال سفارش شده روز آخر ماه صفر مصادف با شهادت امام رضا (ع)
2022-09-27T13:43:01+03:30
روز آخر ماه صفر روز شهادت امام رضا (ع) در سال ۲۰۳ هجری قمری است، امام رضا (ع) هنگام شهادت ۵۴ سال عمر داشتند، برای این روز اعمالی ذکر شده است.

«یاامام رضا(ع) مدد» با نوای سید مجید بنی فاطمه/بشنوید

«یاامام رضا(ع) مدد» با نوای سید مجید بنی فاطمه/بشنوید
2022-09-27T13:43:00+03:30
قطعه «یا امام رضا مدد» به مناسبت سالروز شهادت امام رضا (ع) با نوای حاج سید مجید بنی فاطمه منتشر شد.

توان ایران، نیاز سوریه و مطالبه ظرف زمانی طولانی‌تر از یک "هفته فرهنگی"

 توان ایران، نیاز سوریه و مطالبه ظرف زمانی طولانی‌تر از یک "هفته فرهنگی"
2022-09-27T13:49:47+03:30
هفته فرهنگی ایران در سوریه فردا آغاز می‌شود، کشوری که ظرفیتی بالا و اراده‌ای جدی در پذیرش صادرات فرهنگ و صنایع فرهنگی از مبدأ ایران دارد و برگزاری یک هفته ف...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)