میرنیوز

"پرونده‌های پنهان آمریکا" در پرس‌تی‌وی بازخوانی می‌شود

 "پرونده‌های پنهان آمریکا" در پرس‌تی‌وی بازخوانی می‌شود 2022-09-15T09:36:13+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، 246 سال برده‌داری در ایالات متحده آمریکا که در قالب یک عرف اجتماعی و اقتصادی رواج داشت و با تحکیم پایه‌های سرمایه‌داری نوین، آمریکا را به ثروتمندترین کشور جهان تبدیل کرد،  رفته‌رفته با مخالفت‌هایی روبرو شد و سرانجام نهاد آن در سال 1865 با تصویب متمم سیزدهم قانون اساسی برچیده شد. اما این یک وعده توخالی بیش نبود و قانون مزبور، به رغم شعار «40 جریب زمین و یک قاطر برای هر سیاه» (یعنی رقمی به ارزش تقریبی 6 تا 60 میلیارد دلار به پول امروز)، نه التیامی بود بر آسیب‌های هنگفت حاصل از دو قرن و نیم اسارت و بهره‌کشی ناجوانمردانه از سیاه‌پوستان آفریقایی‌تبار این کشور و نه اهرمی برای ایجاد مساوات و برابری میان سیاه‌پوستان و سفیدپوستان ساکن این سرزمین.

در سال 2019، میانگین ثروت یک خانوار سفیدپوست آمریکایی بالغ بر 188 هزار و دویست دلار گزارش شده است. یعنی 7.8 برابر میانگین ثروت یک خانوار سیاه‌پوست در همان سال. به عبارت دیگر، در این مقطع از زمان، 84 درصد ثروت خانوارها در آمریکا در اختیار سفیدپوستانی بود که طبق سرشماری سال 2020، تنها 60 درصد کل جمعیت کشور را تشکیل می‌دادند. این رقم برای جمعیت 13.4 ذرصدی سیاه‌پوستان چیزی حدود 4 درصد گزارش شده است. به استناد این آمار و ارقام، خانوارهای سفید آمریکای 5.3 برابر بیش از خانوارهای سیاه ثروت به ارث می‌برند، یا به عبارتی، احتمال به میراث بردن ثروت برای خانوارهای سفید حدود 2.8 برابر بیش از خانوارهای سیاه است.

خرید و فروش انسان در آمریکا
در این قسمت از سری برنامه‌های «پرونده های پنهان» شبکه پرس‌تی‌وی، مرضیه هاشمی 
مجری برنامه تلویزیونی به همراه صاحب‌نظران میهمان نگاهی دارد به تبعات دهشتناک ناشی از خرید و فروش قانونی انسان‌ها در آمریکا و واداشتن آنان به انجام کار اجباری بدون هرگونه حق انتخاب.

«کَم هاوارد» فعال حقوق سیاه‌پوستان و میهمان اول برنامه که سال‌های متمادی از عمر خود را وقف دریافت خسارت به نفع سیاه‌پوستان آمریکا کرده و از اعضای فعال «ائتلاف ملی سیاهان آمریکا برای جبران خسارات» است، پرداخت خسارت به سیاهان را حق انکارناپذیر جماعتی می‌داند که اصالتاً از سرزمین ابا اجدادی خود آفریقا ربوده شدند تا در مزارع و کارخانه‌های آمریکا به کار اجباری با اعمال شاقه گمارده شوند.

 به گفته وی، جز در برهه کوتاهی از زمان و به رغم تصویب متمم‌های قانونی متعدد در حمایت از حقوق سیاهان در اواسط دهه شصت و دهه هفتاد، نظام آپارتاید تروریستی همواره در طول تاریخ ایالات متحده آمریکا به صورت سازمان یافته و با پشتیبانی مستقیم و غیرمستقیم دولت در همه عرصه‌ها، از تعلیم و تربیت گرفته تا شغل و مسکن و بهداشت و درمان و امتیازات اقتصادی و قضایی، بر جان و مال و ناموس سیاه‌پوستان این کشور حکم رانده است.

رنگین‌پوستان محکوم
کَم هاوارد در گفت‌وگو با پرس‌تی‌وی، بحث تبعیض در آمریکا را فقط محدود به قشر سیاه نمی‌داند و معتقد است که اصولاً هر رنگین‌پوست مهاجری در این کشور محکوم به تحمل نوعی نابرابری و بی‌عدالتی در ابعاد مختلف فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و قضایی است. این عضو فعال «ائتلاف ملی سیاهان آمریکا برای جبران خسارات» در ادامه به تشریح ارکان پنج‌گانه بیانیه پیشنهادی این همبستگی در ارتباط با نحوه پرداخت غرامت به قربانیان و بازماندگان جنایت شومی می‌پردازد که تحت عنوان «برده‌داری»، نه فقط حقوق حقه شهروندان رسمی این کشور را در همه ابعاد تضییع کرده، بلکه جان انسان‌های بی‌گناه بسیاری را نیز گرفته است.

ارکان پنج‌گانه این بیانیه ملی را که در مجموع، مبتنی بر قوانین بین‌المللی در برخورد با انواع جنایات علیه بشریت است، مواردی چون ارائه تضمین عدم تکرار جرائم مشابه از طریق حذف سیاست‌های تبعیض‌آمیز و اصلاح قوانین کیفری، بازنگری در قوانین مدنی و ضوابط اقتصادی، رفع نابرابری در تخصیص اعتبارات در عرصه‌های مختلف، استرداد حقوق از دست رفته نسل‌های متوالی طی دو قرن و نیم بی‌عدالتی و استثمار از طریق اعمال سیاست‌های ترمیمی در عرصه آموزش و توانمندسازی و ثروت‌سازی و مالکیت مادی و معنوی، پرداخت غرامت مستقیم به سیاهان، زدودن آثار و نمادهای به جای مانده از دوران بردگی به منظور دلجویی از قشر آسیب‌دیده و در نهایت، بهبود شرایط زندگی سیاه‌پوستان کشور جهت کاهش مؤثر آمار مرگ و میر شایع در بین آنان.

اقتدار سیاه
در بخش دوم برنامه، مرضیه هاشمی میزبان «کولونجی جاما چانگا»، فعال حقوق سیاه‌پوستان و از بنیانگذاران رسانه «اقتدار سیاه» - است. وی سابقه مبارزه علیه خشونت پلیس در ابعاد محلی و ملی و نقض حقوق بشر در ابعاد بین‌المللی را در کارنامه دارد، همچنین مؤسس و هماهنگ‌کننده ارشد جنبش «اِف.تی.پی» برای تأمین نیازهای غذایی مردم و مقابله با تروریسم پلیسی است.

کولونجی که تجربیات ارزشمند خود را در کتاب پرفروشش تحت عنوان «ساخت ارتش مردمی» و مستند تلویزیونی «حق تقدم با سازماندهی است» به اشتراک گذاشته، تعریف فرایند «جبران خسارت» در قالب پرداخت غرامت مالی را برداشتی ساده‌انگارانه می‌خواند و آن را مجموعه‌ای مرکب از یکسری اقدامات همگن شامل آزادسازی زندانیان سیاسی مدافع حقوق سیاهان و پرداخت غرامت به آفریقا بابت محروم کردن این قاره از سالم‌ترین و تواناترین ساکنینش برمی‌شمرد.

به زعم وی، پرداخت غرامت باید به دو شیوه نقدی و غیرنقدی، از جمله اعطای زمین، صورت گیرد تا زمامداران نظام سرمایه‌داری نتوانند با ایجاد تورم کاذب و پایین کشیدن ارزش دلار، آنچه به سیاهان واگذار می‌کنند یک شبه بازپس گیرند. کولونجی توهم‌زایی، زالو صفتی و عوام‌فریبی را از خصائل ذاتی نظام کاپیتالیسم می‌داند و معتقد است که «قدرت» در غیاب «حق تعیین سرنوشت» ادعایی بی‌پایه و اساس بیش نیست.

این فعال سیاه‌پوست، عدالت از نوع  آمریکایی را افسانه‌ای محال می‌خواند و رفتار وحشیانه ربودن آفریقایی‌ها، انتقال آنان به مستعمره انگلیس در ویرجینیا و به بردگی کشاندن آنان را سرآغاز دو و نیم قرن برده‌داری در آمریکا و گواه بر این مدعا می‌نامد. به اذعان کولونجی، تمام کسانی که پول رایج آمریکا به تصویرشان  منقوش است شامل «جُرج واشنگتن» -  سوای شعارهای عوام فریبانه، همگی از برده‌داران صاحب نام تاریخ آمریکا به‌ شمار می‌روند.

کسانی که در دست نوشته‌هایشان سیاهان را سه پنجم یک انسان کامل توصیف کردند، آنان را به دیده یک حیوان اهلی شده نگریستند و بر جان و مال و ناموس‌شان چوب حراج زدند. چانگا آموزه‌های اسلامی را یگانه راه چاره برای ریشه‌کنی پدیده شوم بردگی این تحفه دنیای استعمار برمی‌شمرد و از رسانه‌ها می‌خواهد تا ملت‌ها را در مسیر مبارزه با ظلم و بی‌عدالتی همراهی کنند.

هرچند تاریخ برده‌داری تاریخی فراتر از کشف آمریکا دارد، در این سرزمین مردمی را به بهانه رنگ پوست‌شان از آن سوی دریاها آوردند و از هیچ سوء استفاده‌ای در حق‌شان دریغ نکردند. گرچه از قانون لغو برده‌داری در آمریکا حدود یک قرن و نیم می‌گذرد، اما این پدیده شوم کماکان با عناوین مختلف به قوت خود باقی‌است. برده‌داری آمریکایی موضوعی نژادمحور است و موانع اقتصادی و اجتماعی که ریشه در تبعیض نژادی دارند هنوز عامل نابرابری در آمریکا به شمار می‌روند. امروزه در این کشور جنبش‌های متعددی برای مقابله با تروریسم نظام‌مند مبتنی بر دکترین «برتری سفیدپوستان بر سیاهان» شکل گرفته است.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

پرونده مهاجرت سعید مولایی و تعلیق ۴ ساله جودو در تلویزیون باز می‌شود

 پرونده مهاجرت سعید مولایی و تعلیق ۴ ساله جودو در تلویزیون باز می‌شود
2022-09-28T18:23:06+03:30
مستند "عملیات المپیک" به کارگردانی حسین الهام، مروری بر تحریم ورزشی کشورها در طول تاریخ داشته و پرونده تعلیق جودو ایران را باز می‌کند.

کنسرت مجید انتظامی به تعویق افتاد

 کنسرت مجید انتظامی به تعویق افتاد
2022-09-28T17:43:07+03:30
روابط عمومی بنیاد فرهنگی هنری رودکی با انتشار اطلاعیه‌ای از به تعویق افتادن مجموعه کنسرت‌های «همراه با خاطره‌ها» به آهنگسازی و رهبری ارکستر مجید ا...

افشای ناگفته‌های محرمانه از مکالمات نظامیان عراقی در تلویزیون

 افشای ناگفته‌های محرمانه از مکالمات نظامیان عراقی در تلویزیون
2022-09-28T17:03:00+03:30
مستند «راکال» ناگفته‌های محرمانه و جذاب سال‌های دفاع مقدس و تیم شنود مکالمات نظامیان عراقی چهارشنبه ساعت ۲۰ از شبکه مستند پخش می شود.

جریان‌شناسی رفتار اینفلوئنسرها به عنوان پیش‌قراولان لشگرهای صفر و یکی

 جریان‌شناسی رفتار اینفلوئنسرها به عنوان پیش‌قراولان لشگرهای صفر و یکی
2022-09-28T17:03:00+03:30
تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد اینفلوئنسرهای دنیای مجازی با توجه به تعداد مخاطبان خود از سوی برخی کشورها برای جریانسازی با اهداف از پیش تعیین شده در سایر نقا...

دانشجوی نیجریه‌ای: اتحاد مسلمانان ناگسستنی است / وضعیت اربعین در نیجریه

  دانشجوی نیجریه‌ای: اتحاد مسلمانان ناگسستنی است / وضعیت اربعین در نیجریه
2022-09-28T16:23:03+03:30
یک دانشجوی نیجریه‌ای ضمن تأکید بر اینکه اتحاد مسلمانان ناگسستنی است، از وضعیت پیاده‌روی اربعین در این کشور صحبت کرد.

ایران و سوریه یادداشت تفاهم فرهنگی امضا کردند

 ایران و سوریه یادداشت تفاهم فرهنگی امضا کردند
2022-09-28T16:09:47+03:30
ایران و سوریه یادداشت تفاهم فرهنگی در زمینه‌های مختلف اعم از سینما، تئاتر، موسیقی، ترجمه کتاب و آثار باستانی امضا کردند.

اجراهای تئاترشهر متوقف شدند

 اجراهای تئاترشهر متوقف شدند
2022-09-28T15:56:23+03:30
براساس اطلاعیه‌ای، اجرای عمومی آثار نمایشی تئاترشهر تا اطلاع ثانوی به تأخیر افتاد.

روسیه اسکار را تحریم کرد

 روسیه اسکار را تحریم کرد
2022-09-28T15:56:23+03:30
روسیه امسال فیلمی برای شرکت در رقابت‌های اسکار ارسال نخواهد کرد.

شاه‌حسینی: ادعای اینکه "اگر آوینی زنده بود به گذشته بازمی‌گشت" تعجب‌آور است

 شاه‌حسینی: ادعای اینکه "اگر آوینی زنده بود به گذشته بازمی‌گشت" تعجب‌آور است
2022-09-28T15:56:23+03:30
یک منتقد سینما می‌گوید که آوینی از مبانی فکری‌اش کوتاه نمی‌آمد اما مؤدبانه نقد می‌کرد. همین ادب و بزرگی‌اش باعث شد تا برخی روشنفکران تمایل به مصادره او بعد ...

تام هنکس اولین رمان "بسیار جاه طلبانه" خود را معرفی کرد

 تام هنکس اولین رمان "بسیار جاه طلبانه" خود را معرفی کرد
2022-09-28T14:49:51+03:30
اولین رمان "تام هنکس" هنرپیشه معروف هالیوود برنده جایزه اسکار سال آینده میلادی به صورت همزمان ۹ می ۲۰۲۳ در انگلستان و آمریکا منتشر می‌شود.

برگزاری دوره آمادگی برای راه‌یافتگان به مرحله مقدماتی مسابقات قرآن کریم

 برگزاری دوره آمادگی برای راه‌یافتگان به مرحله مقدماتی مسابقات قرآن کریم
2022-09-28T14:49:50+03:30
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه از برگزاری دوره آمادگی راه‌یافتگان به مرحله مقدماتی چهل و پنجمین دور مسابقات سراسری قرآن کریم خبر داد.

بازگشایی پرونده انتقال صنعت چاپ در وزارت صمت

 بازگشایی پرونده انتقال صنعت چاپ در وزارت صمت
2022-09-28T14:49:50+03:30
رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران از رایزنی و موافقت وزارت صمت برای انتقال صنعت چاپ به زیرمجموعه‌‌ این وزارتخانه خبر داد.

سؤالی درباره تبلیغات کنکوری در تلویزیون؟

 سؤالی درباره تبلیغات کنکوری در تلویزیون؟
2022-09-28T13:03:08+03:30
مدیر شبکه آموزش به سؤالی درباره تبلیغات و برنامه‌های کنکوری که بیشتر از اینکه به آموزش بپردازند به تبلیغ می‌پردازند، واکنش نشان داد.

شانزدهمین دوره رقابت‌های بین‌المللی قرآن مراکش در حال برگزاری است

شانزدهمین دوره رقابت‌های بین‌المللی قرآن مراکش در حال برگزاری است
2022-09-28T12:16:18+03:30
شانزدهمین دوره مسابقات حفظ، قرائت و تفسیر قرآن جایزه ملک محمد ششم از پنجم مهر ماه در شهر کازابلانکا آغاز به کار کرد.

برگزاری دوره آمادگی ویژه راه‌یافتگان مرحله مقدماتی مسابقات قرآن

برگزاری دوره آمادگی ویژه راه‌یافتگان مرحله مقدماتی مسابقات قرآن
2022-09-28T12:16:18+03:30
دوره آمادگی و ارتقا ویژه راه‌یافتگان به مرحله مقدماتی چهل و پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم برگزار می شود.

معرفی کتاب|ناگفته‌های زنی که تا یک قدمی مرگ رفت

 معرفی کتاب|ناگفته‌های زنی که تا یک قدمی مرگ رفت
2022-09-28T12:09:46+03:30
کتاب «از چنده‌لا تا جنگ» در کنار روایت خاطرات یک امدادگر، به نکات قابل تأملی اشاره می‌کند که از جمله آنها، قدرت یک جامعه با عقاید مختلف در مواجهه ...

دانشجوی نیجریه‌ای: اتحاد مسلمانان ناگسستنی است / وضعیت اربعین در نیجریه

 دانشجوی نیجریه‌ای: اتحاد مسلمانان ناگسستنی است / وضعیت اربعین در نیجریه
2022-09-28T12:09:46+03:30
یک دانشجوی نیجریه‌ای ضمن تأکید بر اینکه اتحاد مسلمانان ناگسستنی است، از وضعیت پیاده‌روی اربعین در این کشور صحبت کرد.

"در محضر نور الله"؛ اولین کتاب معرفتی درباره زیارت اهل بیت (ع)

 "در محضر نور الله"؛ اولین کتاب معرفتی درباره زیارت اهل بیت (ع)
2022-09-28T12:09:45+03:30
کتاب "در محضر نور الله" اولین کتابی در حوزه معرفت نسبت به زیارت اهل بیت علیهم‌السلام است.

اگر طلاب لباس خود را مانند کفن دانسته و با تمام تواضع به مردم خدمت کنند به موفقیت دست می‌یابند

اگر طلاب لباس خود را مانند کفن دانسته و با تمام تواضع به مردم خدمت کنند به موفقیت دست می‌یابند
2022-09-28T09:22:58+03:30
مرکز تخصصی سطح سه انصارالمهدی (عج) شهرستان قدس استان تهران در رشته‌های امامت و مهدویت با حضور آیت‌الله اعرافی افتتاح شد.

شبکه نسیم بدونِ «دورهمی» کنداکتور بست

 شبکه نسیم بدونِ «دورهمی» کنداکتور بست
2022-09-28T08:36:34+03:30
شبکه نسیم خبری اعلام کرده که به دنبال حاشیه‌های پیش‌آمده بر سرِ اظهارات اخیر مهران مدیری، به نظر می‌رسد «دورهمی» را از کنداکتور خارج کرده است.

۶ ثمره هجرت تمدن‌ساز امام رضا (ع) از مدینه تا مرو

 ۶ ثمره هجرت تمدن‌ساز امام رضا (ع) از مدینه تا مرو
2022-09-28T08:09:42+03:30
خداوند به واسطه هجرت امام رضا علیه‌السلام سیر رشد شیعه در ایران را در طول تاریخ فزاینده کرد تا به مرور زمان، این کشور مهیای تمهید ظهور امام عصر عجل‌الله تعا...

قهرمان آبادانی، پیام‌آور شادی در مناطق محروم

 قهرمان آبادانی، پیام‌آور شادی در مناطق محروم
2022-09-28T08:09:42+03:30
"مکی یازع" نامِ آشنایی برای جنوبی‌هاست؛ سرداری که برای مردم مناطق محروم و آسیب‌دیدگان سیل و زلزله شادی به ارمغان آورده است.

شب و روز اول ماه ربیع الاول چه اعمالی دارد؟

شب و روز اول ماه ربیع الاول چه اعمالی دارد؟
2022-09-27T17:02:58+03:30
ماه ربیع الاول از راه رسید و به مناسبت حلول ماه ربیع الاول آداب و اعمال مخصوص روز اول این ماه، در کتب روایی نقل شده است.

در تقبیح دوقطبی‌سازی‌های نالازم و رادیکال کردن فضا؛ دودی که به چشم «ایران» می‌رود

 در تقبیح دوقطبی‌سازی‌های نالازم و رادیکال کردن فضا؛ دودی که به چشم «ایران» می‌رود
2022-09-27T16:43:02+03:30
اظهارات کلّی، غیرمنصفانه، غیرعقلانی و غلطِ فردی که خود را تحلیل‌گر ارشد مسائل حوزه امنیت می‌خواند اما مطالبی را به کلیت یک قشر نسبت می‌دهد، نسبتی با فضای من...

توان ایران، نیاز سوریه و زمان ناکافی یک "هفته فرهنگی"

 توان ایران، نیاز سوریه و زمان ناکافی یک "هفته فرهنگی"
2022-09-27T16:29:45+03:30
هفته فرهنگی ایران در سوریه فردا آغاز می‌شود، کشوری که ظرفیتی بالا و اراده‌ای جدی در پذیرش صادرات فرهنگ و صنایع فرهنگی از مبدأ ایران دارد و برگزاری یک هفته ف...

در تقبیح دوقطبی‌سازی و رادیکال کردن فضا؛ دودی که به چشم «ایران» می‌رود

 در تقبیح دوقطبی‌سازی و رادیکال کردن فضا؛ دودی که به چشم «ایران» می‌رود
2022-09-27T16:29:45+03:30
اظهارات کلّی، غیرمنصفانه، غیرعقلانی و غلطِ فردی که خود را تحلیل‌گر ارشد مسائل حوزه امنیت می‌خواند اما مطالبی را به کلیت یک قشر نسبت می‌دهد، نسبتی با فضای من...

آنتن تلویزیون از فردا نونوار می‌شود

 آنتن تلویزیون از فردا نونوار می‌شود
2022-09-27T14:16:23+03:30
سریال‌های جدید تلویزیون همزمان با روزهای ابتدایی فصل پاییز و پایان ماه‌های عزاداری روی آنتن خواهند رفت.

اعمال سفارش شده روز آخر ماه صفر مصادف با شهادت امام رضا (ع)

اعمال سفارش شده روز آخر ماه صفر مصادف با شهادت امام رضا (ع)
2022-09-27T13:43:01+03:30
روز آخر ماه صفر روز شهادت امام رضا (ع) در سال ۲۰۳ هجری قمری است، امام رضا (ع) هنگام شهادت ۵۴ سال عمر داشتند، برای این روز اعمالی ذکر شده است.

«یاامام رضا(ع) مدد» با نوای سید مجید بنی فاطمه/بشنوید

«یاامام رضا(ع) مدد» با نوای سید مجید بنی فاطمه/بشنوید
2022-09-27T13:43:00+03:30
قطعه «یا امام رضا مدد» به مناسبت سالروز شهادت امام رضا (ع) با نوای حاج سید مجید بنی فاطمه منتشر شد.

توان ایران، نیاز سوریه و مطالبه ظرف زمانی طولانی‌تر از یک "هفته فرهنگی"

 توان ایران، نیاز سوریه و مطالبه ظرف زمانی طولانی‌تر از یک "هفته فرهنگی"
2022-09-27T13:49:47+03:30
هفته فرهنگی ایران در سوریه فردا آغاز می‌شود، کشوری که ظرفیتی بالا و اراده‌ای جدی در پذیرش صادرات فرهنگ و صنایع فرهنگی از مبدأ ایران دارد و برگزاری یک هفته ف...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)