میرنیوز

نگاهی به مستند "بیست سال"|گزارش کمیته تحقیق ۱۱ سپتامبر از نفوذ شبکه مخفی سعودی در امریکا

 نگاهی به مستند "بیست سال"|گزارش کمیته تحقیق ۱۱ سپتامبر از نفوذ شبکه مخفی سعودی در امریکا 2022-09-12T08:08:33+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، افغانستان کشوری در ظاهر فقیر اما دارای سرمایه‌های عظیمی است که سال‌های طولانی عرصه تاخت و تاز سیاست‌های کشورهای سودجو قرار گرفته و زندگی مردمانش همواره تحت تأثیر ضعف دولت مردان و تصمیمات فرصت طلبانه بیگانگان بوده است.

"بیست سال" عنوان مستندی با موضوع افغانستان است که با حمایت سازمان رسانه‌ای اوج و به کارگردانی و تهیه‌کنندگی وحید فراهانی این روزها از شبکه‌های سیما در حال پخش است. در این مستند به تحولات بیست ساله اخیر کشور افغانستان از زمان حمله و اشغال آمریکایی‌ها پرداخته شده و اهداف سیاسی ایالات متحده و هم‌پیمانانش از این واکنش نظامی مورد بررسی قرار گرفته است. 

 حملات یازده سپتامبر نقطه شروع تغییرات

پس از حملات یازده سپتامبر سال 2001 که از آن به بزرگترین حادثه تروریستی آمریکا یاد می‌شود، چندین اقدام تروریستی در یک روز توسط گروه تروریستی القاعده و به رهبری اسامه بن لادن در خاک ایالات متحده انجام شد که در آن برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی در نیویورک و پنتاگون در ویرجینیا منفجر شده و بیش از دو هزار و 992 نفر کشته شدند.

آمریکا نیز در واکنش به این حملات یک ائتلاف بین‌المللی را برای جنگ با افغانستان ایجاد کرد. این اقدام آغاز تحولاتی بود که بیست سال افغانستان را تحت الشعاع مسایل مربوط به آن قرار داد. آمریکا در پاسخ به این اقدام در 7 اکتبر 2001 حملات گسترده هوایی را در افغانستان آغاز کرد و به دنبال آن با تأسیس پایگاه‌های نظامی تا سال 2021 حضور بیست ساله خود را در این کشور رقم زد.

وجود یک شبکه پنهانی در پس بزرگترین واقعه تروریستی آمریکا

بنابر گزارش مستند "بیست سال"، آبراهام سناتور سابق ایالت فلوریدا به عنوان رئیس کمیته تحقیق درباره  یازده سپتامبر منصوب شد و تا سال 2003 گزارش جامع خود را تهیه کرد که به سند 28 صفحه‌ای شهرت پیدا کرد.

نقش عربستان سعودی و دولت بوش در حادثه یازده سپتامبر واقعیتی بود که گروه تحقیقاتی آبراهام به آن رسیدند. این واقعیت از وجود یک شبکه مخفی خبر می‌داد که از ریاض تا کاخ سفید گسترده شده بود و در رأس آن بندر بن سلطان قرار داشت.

وی از سال 1983 تا 2005 سفیر عربستان در آمریکا و مدتی هم رئیس شورای امنیت ملی و بین سال‌های 2012 تا 2014 رئیس استخبارات عربستان بود.

در بخشی از مستند "بیست سال" عکسی نشان داده می‌شود که در آن بن سلطان در بالکن کاخ سفید به همراه جرج بوش رئیس‌ جمهور آمریکا دیده می‌شود و نشان می‌دهد پشت تمام وقایع حملات یازده سپتامبر، عربستان وجود داشته است. 

افغانستان؛ عرصه رقابت میان آمریکا و شوروی

ورود آمریکایی‌ها به افغانستان قبل از سال 2001 و مربوط به دهه 80 میلادی است. اهمیت منابع نفت و گاز افغانستان و پیوند با مراکز آسیای میانه موجب شد تا این کشور عرصه رقابت دو ابر قدرت شوروی و ایالات متحده شود.

بعد از اشغال افغانستان توسط شوروی در سال 1979 بلافاصله کارتر سازمان سیا را ملزم به مقابله در برابر شوروی می‌کند.

در این خصوص براساس طرح برژینسکی مشاور امنیت ملیِ کارتر ،گروه‌های افراطی تحت عنوان جنگجویان عرب به افغانستان وارد شدند و از طرف دیگر گروهای داخلی با نام مجاهدین افغان سازماندهی شده و سلاح در اختیارشان قرار گرفت. عربستان نیز با حمایت آمریکا تفکرات وهابی را از طریق جنگجویان عرب وارد افغانستان کرد.

در مستند ساخته وحید فراهانی به وضوح این موضوع در گفته‌های هیلاری کلینتون وزیر امورخارجه پیشین ایالات متحده نشان داده می‌شود.

کلینتون در سخنانی اظهار داشت: «زمانی که شوروی به افغانستان حمله کرد ما این ایده را مطرح کردیم که به پاکستان برویم و یک گروه از نظامیان را تشکیل بدهیم. ما آنها را با سلاح و موشک تجهیز کردیم و موفق شدیم تا شوروی از افغانستان برود. ما نیروهای افراطی آموزش دیده را در افغانستان و پاکستان به همراه سلاح تنها گذاشتیم!»

مستند , کشور افغانستان , طالبان ,

پرورش و رشد گروه‌های تروریستی نتیجه سیاست‌های آمریکا

هرچند اقدام آمریکا باعث خروج شوروی از افغانستان شد، اما نیروهای افراطی پاکستان و افغانستان به همراه سلاح‌ها و پول‌هایی که در اختیارشان قرار گرفته بود خود تبدیل به مشکلی بزرگ در افغانستان شدند که بعدها تحت عنوان گروه تروریستی القاعده با حمایت عربستان سعودی حملات تروریستی یازده سپتامبر را علیه آمریکا طرح‌ریزی کردند.

گروه‌های افراطی در افغانستان تنها محدود به القاعده نبود بلکه گروه تروریستی داعش نیز در سال های گذشته با حمایت آمریکا و عربستان به وجود آمد که نتیجه آن صدها کشته و زخمی در افغانستان بود.

کسب سود از جنگ افغانستان

آمریکا با اینکه از سال 2001 تا 2021 بیش از 2 تریلیارد دلار در افغانستان هزینه کرد، اما نتوانست حداقل امنیت را در افغانستان به وجود بیاورد. موضوعی که ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا به آن معترف شد و به طور رسمی نیز با بیان بیش از 24 هزار کشته و صرف میلیون‌ها دلار هزینه، شکست آمریکا در افغانستان را اعلام کرد.

به دنبال اعلام شکست آمریکا، ترامپ که به دنبال کسب سود از افغانستان بود، توسط اریک پرنس مشاور غیر رسمی‌اش، طرح خصوصی سازی جنگ در افغانستان را مطرح کرد.

سرمایه‌های معدنی؛ منبع بازپرداخت هزینه‌های آمریکا 

در طرح جایگزین اریک پرنس برای باز پرداخت هزینه‌های جنگ آمریکا از منابع افغانستان، سازمان زمین شناسی آمریکا به همراه پنتاگون ارزیابی‌های مفصلی را در معادن افغانستان انجام دادند و تخمین‌های متفاوتی از 3 تریلیارد دلار تا 30 تریلیارد دلار از ارزیابی معادن افغانستان به عمل آمد.

در مستند "بیست سال" اشاره می‌شود که رویای آمریکا احداث خط لوله نفت و گاز در افغانستان و رساندن آن به پاکستان و هند و بعد از آن انتقال نفت و گاز آسیای میانه به آب‌های آزاد بود اما با بررسی‌های بیشتر معلوم شد افغانستان علاوه بر داشتن جغرافیای ویژه برای انتقال منابع نفتی دارای منابع معدنی عظیمی است که ارزش آن حتی بیشتر از نفت و گاز آسیای مرکزی است.

 وجود منابع عظیم سنگ‌های معدنی در افغانستان

وجود سنگ‌های معدنی قیمتی از جمله منابع بزرگی از سنگ راهبردی اورانیوم و بعد از آن مس که بزرگترین ذخایر آن در افغانستان دیده می‌شود و همچنین سنگ‌های لاجورد، ترمالین، زمرد، طلا و یاقوت باعث شد تا آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها پایگاه‌ها و تجهیزات خود را در این کشور مستقر کنند.

بنا بر این مستند، 100 درصد ماده معدنی تالک که در صنایع مختلف بهداشتی و آرایشی استفاده می‌شود توسط گروهک‌های تروریستی استخراج شده و تمامی آن به کشورهای اروپایی و آمریکایی صادر می‌شود که سالانه سودی معادل 20 تا 30 میلیون دلار برای آن‌ها در بردارد. تأثربرانگیزتر اینکه رئیس‌جمهور افغانستان همانطور که در این مستند نیز نشان داده می‌شود با اشتیاق فراوان از شهرت افغانستان به عنوان پایتخت لیتیومی جهان خبر می‌دهد، در حالی که بهره مردمانش از این همه سرمایه‌‌های عظیم چیزی جز فقر نیست.

فسخ بزرگترین قرارداد غربی‌ها با افغانستان

ترامپ در راستای استراتژی بازگشت هزینه جنگ آمریکا، یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاران معدنی دنیا را ملزم به ورود به افغانستان می‌کند. جی پی مورگان که لقب پادشاه معادن را دارد سرمایه‌گذار انگلیسی است که در سال 2011 شرکت‌های زنجیره‌ای درباره معادن افغانستان احداث می‌کند که بیشتر جنبه تحقیقاتی و آزمایشگاهی داشته است. چند سال بعد یعنی در سال 2018 بزرگترین قرارداد غربی میان افغانستان و آمریکا با چشم‌انداز 13 هزار شغل به صورت پنهانی و نامتعارف در محل سفارت این کشور در افغانستان امضا شده و یک سال بعد به دلایل حضور مافیای سیاسی و اشخاص نظامی فسخ می‌شود.

سیاست‌های نامشخص رئیس‌جمهور فعلی آمریکا

 هرچند جو بایدن پس از رسیدن به ریاست جمهوری ایالات متحده در حرکت نمادین اعلام کرده بود که آمریکا در دولت وی خروج نهایی از افغانستان خواهد داشت، اما باید منتظر ماند و دید که آیا او نیز مانند رئیس‌جمهورهای قبلی اراده متفاوتی را در رابطه با افغانستان در دستور کار خواهد داشت یا خیر؟ 

تصاویر و اسنادی که از وضعیت افغانستان در بیست سال اخیر در مستند "بیست سال" به تصویر کشیده شده گویای ضعف حاکمان و تبدیل شدن دولت‌ها در دوره‌های مختلف به عنوان وسیله‌ای برای پیاده‌سازی سیاست‌های سودجویانه غربی‌ها و غارت منابع عظیم کشوری است که مردمانش از آن بهره‌ای ندارند و همواره این مردمان افغانستان هستند که هزینه‌های جنگ و سوء مدیریت را تحمل می‌کنند.

انتهای پیام/ 

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

دستگاههای امنیتی در مورد آبرسانی به همدان تحقیق کنند

دستگاههای امنیتی در مورد آبرسانی به همدان تحقیق کنند
2022-10-07T17:52:05+03:30
همدان- نماینده ولی فقیه در استان همدان گفت: دستگاههای امنیتی در مورد آبرسانی به همدان تحقیق کنند، نکند افرادی می خواهند به مردم آسیب بزنند یا آنها را ناراحت ...

برخورد با حرمت‌شکنان خواسته مردم است/پیگیری پرونده عاملان اصلی اغتشاشات

برخورد با حرمت‌شکنان خواسته مردم است/پیگیری پرونده عاملان اصلی اغتشاشات
2022-10-07T17:12:05+03:30
اراک- نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی و امام‌جمعه اراک با بیان اینکه برخورد با حرمت‌شکنان خواسته مردم است، خواستار پیگیری پرونده عاملان اصلی اغتشاشات شد.

روند خدمات‌رسانی به روستاهای چهارمحال و بختیاری تقویت شود

روند خدمات‌رسانی به روستاهای چهارمحال و بختیاری تقویت شود
2022-10-07T15:45:25+03:30
شهرکرد_ نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد گفت: روند خدمات‌رسانی و توزیع عادلانه امکانات در مناطق روستایی و عشایری استان تقویت شود.

دشمن در صدد دو قطبی کردن جامعه است

دشمن در صدد دو قطبی کردن جامعه است
2022-10-07T15:45:25+03:30
کرمان – امام جمعه سیرجان گفت: دشمن با اغتشاشات اخیر نشان داد در صدد دو قطبی کردن جامعه است.

ایجاد اختلاف مذهبی از نقشه‌های شوم دشمن برای مسلمانان است

ایجاد اختلاف مذهبی از نقشه‌های شوم دشمن برای مسلمانان است
2022-10-07T15:45:25+03:30
بویین زهرا - امام جمعه بوئین زهرا گفت: جنگ علیه مذهب و اختلاف بین شیعه و سنی از نقشه‌های دشمنان است که همیشه شکست می خورد.

وحدت مسلمانان رمز خنثی سازی نقشه های شوم دشمنان اسلام است

وحدت مسلمانان رمز خنثی سازی نقشه های شوم دشمنان اسلام است
2022-10-07T15:45:24+03:30
کرمانشاه- امام جمعه کرمانشاه گفت: وحدت مسلمانان رمز خنثی سازی نقشه های شوم دشمنان اسلام است.

حمله به مواضع ضدانقلاب در راستای تامین امنیت کشور صورت می‌گیرد

حمله به مواضع ضدانقلاب در راستای تامین امنیت کشور صورت می‌گیرد
2022-10-07T15:32:06+03:30
کرمانشاه- امام جمعه قصرشیرین با اشاره به اینکه نیروهای مسلح همواره حافظ امنیت کشور هستند، گفت: حمله به مواضع ضدانقلاب در راستای تامین امنیت کشور صورت می‌گیرد.

پلیس در اغتشاشات اخیر درایت نشان داد/ مردم حامی ناجا

پلیس در اغتشاشات اخیر درایت نشان داد/ مردم حامی ناجا
2022-10-07T15:32:06+03:30
دامغان- فرمانده انتظامی دامغان با اشاره به وقوع اغتشاشات اخیر گفت: پلیس در اتفاقات اخیر درایت نشان داد و مردم نیز حامی این نیروی الهی بودند.

هماهنگی دشمنان برای ضربه زدن به استقلال کشور/ «امنیت» زیرساخت همه ابعاد زندگی است

هماهنگی دشمنان برای ضربه زدن به استقلال کشور/ «امنیت» زیرساخت همه ابعاد زندگی است
2022-10-07T15:32:05+03:30
خرم‌آباد-امام جمعه خرم‌آباد با تاکید بر هماهنگی دشمنان در اغتشاشات برای ضربه زدن به استقلال کشور، گفت: آنانی که در حوادث اخیر در راستای اهداف دشمن گام برداشت...

اظهارات نسنجیده به امنیت ضربه می‌زند/ شناسایی عاملان اغتشاشات

اظهارات نسنجیده به امنیت ضربه می‌زند/ شناسایی عاملان اغتشاشات
2022-10-07T15:32:05+03:30
دامغان- امام جمعه دامغان با بیان اینکه اظهارات نسنجیده به امنیت ضربه می‌زند، گفت: مردم مطالبه دارند که دستگاه‌های امنیتی با شناسایی دشمنان اصلی حوادث اخیر، ب...

تصادف "آنتن" با شرایط اجتماعی فعلی / پخش قسمت سوم آغاز شد

 تصادف "آنتن" با شرایط اجتماعی فعلی / پخش قسمت سوم آغاز شد
2022-10-07T15:38:52+03:30
درحالی اواخر هفته گذشته خبر توقف پخش سریال "آنتن" دست به دست می‌شد که ظاهراً این سریال بعد از برخی اصلاحات دوباره در دسترس علاقه‌مندان خود قرار گر...

تضعیف‌کنندگان نیروی انتظامی در مسیر خلاف منافع ملی حرکت می‌کنند

تضعیف‌کنندگان نیروی انتظامی در مسیر خلاف منافع ملی حرکت می‌کنند
2022-10-07T15:18:45+03:30
شهرکرد_ امام جمعه چلگرد گفت: هرکس به‌دنبال تضعیف نیروی انتظامی باشد در مسیر خلاف منافع ملی و امنیت عمومی حرکت می‌کند.

تضعیف نیروهای امنیتی و نظامی ظلم به کشور است

تضعیف نیروهای امنیتی و نظامی ظلم به کشور است
2022-10-07T15:18:44+03:30
آبادان- امام جمعه آبادان، تضعیف نیروهای امنیتی و نظامی را نوعی ظلم به کشور اعلام کرد و گفت: دشمنان اسلام سعی دارند با اختلاف بین مسلمانان به مقاصد شوم خود دس...

اصل اغتشاشات تقابل با ایران قوی است/ لزوم عبرت گرفتن از فتنه‌ها

اصل اغتشاشات تقابل با ایران قوی است/ لزوم عبرت گرفتن از فتنه‌ها
2022-10-07T15:18:44+03:30
شاهرود- امام جمعه شاهرود با بیان اینکه اصل ایجاد اغتشاشات و ناامنی تلاش دشمن برای تقابل با ایران قوی است، گفت: مسئولان و ملت شریف ایران باید از این فتنه‌ها د...

فصل جدید "ایرانگرد"، از امشب روی آنتن تلویزیون + تیزر فصل ۵

 فصل جدید "ایرانگرد"، از امشب روی آنتن تلویزیون + تیزر فصل ۵
2022-10-07T15:25:37+03:30
جواد قارایی کارگردان مستند "ایرانگرد" از آغاز پخش فصل جدید آن خبر داد و گفت: جاذبه‌های طبیعی و گردشگری ۵ استان کشورمان در این فصل به نمایش درآمده ...

امنیت ایران خار چشم دشمنان است/ اغتشاش بهانه‌ای برای ناامنی

امنیت ایران خار چشم دشمنان است/ اغتشاش بهانه‌ای برای ناامنی
2022-10-07T15:05:26+03:30
سمنان- فرمانده انتظامی استان سمنان با بیان اینکه امنیت ایران همواره خاری در چشم دشمنان بوده است، گفت: دشمن می‌خواست اغتشاش را بهانه‌ای برای ناامنی کند که موف...

جوانان از ریشه های فتنه های اخیر برائت بجویند/مظلومیت نیروی انتظامی در حوادث اخیر

جوانان از ریشه های فتنه های اخیر برائت بجویند/مظلومیت نیروی انتظامی در حوادث اخیر
2022-10-07T15:05:26+03:30
یزد- امام جمعه بخش مرکزی یزد گفت: جوانان و مردم باید از ریشه های فتنه های اخیر که از دشمن خط می گیرند، برائت بجویند.

دشمنان با نقشه‌های مختلف به دنبال برهم زدن وحدت مسلمانان هستند

دشمنان با نقشه‌های مختلف به دنبال برهم زدن وحدت مسلمانان هستند
2022-10-07T15:05:25+03:30
کرمانشاه- امام جمعه دالاهو با اشاره به آغاز هفته وحدت در هفته آتی، گفـت: دشمنان با نقشه‌های مختلف به دنبال برهم زدن وحدت مسلمانان هستند.

رد پای دشمنان ایران در فتنه اخیر مشهود بود

رد پای دشمنان ایران در فتنه اخیر مشهود بود
2022-10-07T15:05:25+03:30
شهرکرد- امام جمعه لردگان در چهارمحال و بختیاری گفت: رد پای دشمنان ایران مانند آمریکا، عربستان و اسرائیل در فتنه اخیر مشهود بود.

ظرفیت هفته وحدت برای اتحاد بیشتر بین مسلمانان استفاده شود

ظرفیت هفته وحدت برای اتحاد بیشتر بین مسلمانان استفاده شود
2022-10-07T15:05:25+03:30
بوشهر- امام جمعه موقت دیر گفت: از ظرفیت هفته وحدت برای ایجاد وحدت بیشتر بین جامعه مسلمین استفاده کنیم.

بی‌حجابی ابزار دشمن برای تقابل با نظام اسلامی

بی‌حجابی ابزار دشمن برای تقابل با نظام اسلامی
2022-10-07T14:52:05+03:30
مشهد - آیت‌الله علم‌الهدی گفت: بی‌حجابی جریانی است که دشمن آن را شناخته و هر جا خواسته در برابر اسلام قد علم کند، از بی‌حجابی و ترویج فساد استفاده کرده است.

دشمنان با ایران قوی مخالف هستند

دشمنان با ایران قوی مخالف هستند
2022-10-07T14:52:04+03:30
بوشهر- امام جمعه دشتی گفت: دشمنان با جمهوری اسلامی تنها مخالف نیستند بلکه با ایران قوی مخالف هستند.

تفرقه افکنی راهبرد همیشگی دشمن/ مدیران آب به آسیاب دشمن نریزند

تفرقه افکنی راهبرد همیشگی دشمن/ مدیران آب به آسیاب دشمن نریزند
2022-10-07T14:52:04+03:30
سمنان- نماینده ولی فقیه در استان سمنان با بیان اینکه تفرقه افکنی راهبرد همیشگی دشمن برای رسیدن به اهداف شوم خودشان است، گفت: در این نبرد مدیران باید مراقب با...

مردم توطئه دشمن را خنثی کردند/فرهنگ سازی موثری در جامعه انجام شود

مردم توطئه دشمن را خنثی کردند/فرهنگ سازی موثری در جامعه انجام شود
2022-10-07T14:52:04+03:30
ماهشهر- امام جمعه موقت ماهشهر گفت: آشوب و اغتشاشی که در کشور رخ داده صرفاً به دلیل فوت «مهسا امینی» نیست اما مردم ایران مثل سال‌های گذشته توطئه دشمنان را خنث...

سخنان اخیر رهبر انقلاب بسیاری از توطئه‌های دشمنان را خنثی کرد

سخنان اخیر رهبر انقلاب بسیاری از توطئه‌های دشمنان را خنثی کرد
2022-10-07T14:52:04+03:30
اردستان-امام جمعه اردستان گفت: سخنان رهبر انقلاب در جمع دانش آموختگان دانشگاه افسری بسیاری از توطئه‌های دشمنان را خنثی کرد.

وحدت تنها راه امت اسلامی در مقابل استکبار جهانی است

وحدت تنها راه امت اسلامی در مقابل استکبار جهانی است
2022-10-07T14:38:45+03:30
ایلام-امام جمعه ایلام با اشاره به اینکه وحدت تنها راه امت اسلامی در مقابل استکبار جهانی است، گفت: اقتدار جمهوری اسلامی با ترقه بازی دشمن خدشه دار نمی شود.

مردم در جریانات اخیر هوشمندانه‌تر از برخی خواص عمل کردند

مردم در جریانات اخیر هوشمندانه‌تر از برخی خواص عمل کردند
2022-10-07T14:38:45+03:30
بندرعباس - امام جمعه بندرعباس گفت: در جریانات اخیر مردم و اقشار مختلف بهتر از برخی خواص بی‌بصیرت به نیت دشمنان پی بردند و هوشمندانه‌تر عمل کردند.

تعصب‌های جناحی و قومی نباید وحدت جامعه را تضعیف کند

تعصب‌های جناحی و قومی نباید وحدت جامعه را تضعیف کند
2022-10-07T14:38:45+03:30
قزوین –امام جمعه قزوین گفت: تعصب‌های قومی و وابستگی‌های حزبی و جناحی موجب تفرقه و از بین رفتن وحدت در جامعه می‌شود و همه باید سعی کنیم این تعصبات را کنار گذا...

دشمن برای اغتشاشات برنامه داشت/ ضرورت برخورد با مزدوران بیگانه

دشمن برای اغتشاشات برنامه داشت/ ضرورت برخورد با مزدوران بیگانه
2022-10-07T14:38:44+03:30
آرادان- امام جمعه آرادان گفت: داستان مرحومه مهسا امینی تنها یک بهانه بود و اگر هم رخ نمی‌داد بازهم اتاق‌های فکر بیگانگان و دشمنان برای روز اول مهر ایران اسلا...

دشمنان از ایران قوی هراسناک هستند/ شبکه ملی اطلاعات ایجاد شود

دشمنان از ایران قوی هراسناک هستند/ شبکه ملی اطلاعات ایجاد شود
2022-10-07T14:38:44+03:30
اهواز- نماینده ولی فقیه در خوزستان گفت: دشمنان از ایران قوی هراسناک هستند و از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی به دنبال تجزیه کشور بودند و این برای ما تازگی ندارد.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)