میرنیوز

مقصر "شبه فاجعه" انتخابات قبلی، راهبران سلبریتی‌ها بودند نه خود آنها

 مقصر "شبه فاجعه" انتخابات قبلی، راهبران سلبریتی‌ها بودند نه خود آنها 2021-06-15T13:05:12+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، سلبریتی‌ها در فضای رسانه‌محور کنونی نقشی کلیدی دارند و تغییر در کنش‌های اجتماعی، سبک زندگی، پوشش و اولویت‌های فکری و فرهنگی جامعه، تابعی از رفتارهای این گروه است. اگرچه صاحب‌نظران در میزان این اثرگذاری و گستره و دامنه آن اتفاق نظر ندارند اما کمتر اندیشمندی است که منکر نقش سلبریتی‌ها بر کلیّت سبک زندگی و ترجیحات افراد در روش زندگی کردن و رجحان‌های آنها در انتخاب و شیوه‌های زندگی باشد.

برای بحث در این خصوص و بالأخص روشن‌تر شدن زمینه‌های حضور سلبریتی‌ها در عرصه‌ عمومی و فضای کنشگری سیاسی-اجتماعی، سراغ محسن ردادی، استادیار گروه مطالعات انقلاب اسلامی پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی، رفتیم. ردادی در این گفت‌وگو تأکید می‌کند که اگرچه سلبریتی وسیله خوبی برای حرکت‌های اجتماعی است اما اغلب، راهبر و مدیر خوبی نیست و برای حصول به نتیجه مطلوب قرار گرفتن مدیریت صحیح اجتماعی سیاسی در کنار سلبریتی‌ها می‌تواند راهگشا باشد. متن کامل گفت‌وگوی ما با او را در زیر می‌خوانید:

* آیا اساسا ورود سلبریتی‌ها را به عرصه عمومی و فضای کنشگری سیاسی-اجتماعی نظیر انتخابات، جمع‌آوری کمک‌های مردمی جهت کمک به زلزله زدگان و... را امر صحیحی می‌دانید و اگر چنین است چرا و اگرنه دلیل آن چیست؟

در مورد ورود سلبریتی‌ها به عرصه عمومی و فضای کنشگری سیاسی- اجتماعی از دو منظر می‌توان گفت‌وگو کرد. یکی از منظر هنجاری و دیگری از منظر توصیفی. از منظر توصیفی به این معناست که آنچه در دنیا و ایران وجود دارد را به عنوان یک امر واقعی بپذیریم و توصیف کنیم. واقعیت این است که در ایران و در دنیا سلبریتی‌ها در فضای سیاسی و اجتماعی به صورت پررنگ حضور دارند. این یک واقعیت است. بنابراین توجه داشته باشیم که از یک امر محقق در حال صحبت هستیم. سلبریتی در ایران یک پدیده واقعی و پررنگ است و سلبریتی ایرانی نیز مثل تمام سلبریتی‌های دنیا در امور اجتماعی و سیاسی دخالت دارد و اصولا ادامه حیات و بقای سلبریتی به نقش‌آفرینی در حوزه سیاست و اجتماع برمی‌گردد. اما از منظر دیگری هم می‌توان به موضوع نگاه کرد و آن نظرگاه هنجاری است. در این صورت این پرسش مطرح می‌شود که آیا حضور و فعالیت اجتماعی و سیاسی سلبریتی‌ها «صحیح» است؟ از منظر هنجاری به «بایدها و نبایدها» می‌پردازیم. به نظر می‌رسد که از این منظر هم حضور و فعالیت سلبریتی‌ها در عرصه سیاسی و اجتماعی، «نادرست» و ناپسند نیست. سلبریتی به افکار پراکنده جهت می‌دهد و این جهت‌دهی اگر در مسیر صحیح و مناسب صورت گیرد حتما به نفع کل جامعه است. اگر سلبریتی به موقع و در جهت صحیح نیروهای اجتماعی پراکنده را سامان دهد، به رشد و ارتقا می‌انجامد و اگر به درستی این کار را انجام ندهد، به تخریب اجتماعی و هنجارهای جامعه دامن می‌زند. جایی که سلبریتی‌ها نتوانسته‌اند نقش مناسب و مفیدی ایجاد کنند، زمانی است که به کلی رها شده‌اند. واقعیت این است که سلبریتی‌ها متفکر نیستند. سطح فکر و سواد آنها در حد متوسط جامعه است و نباید توهم این را داشته باشند که بهتر از هوادارانشان می‌فهمند. تنها مزیت سلبریتی‌ها این است که به شدت «مورد اعتماد» هواداران و گروهی از مردم هستند و تصمیم‌ها و نظرات سلبریتی‌ها بدون استدلال از سوی هواداران پذیرفته می‌شود. این یعنی اینکه اگر سلبریتی از جای درستی خط گرفته باشد و بر اساس عقل و اندیشه متفکرین اجتماعی راهنمایی شده باشد، می‌تواند در زمان کوتاه‌تر و به شکل مؤثرتری افراد جامعه را برای رسیدن به نتیجه مناسب بسیج کند. اما اگر خود دچار گیجی و آشفتگی باشد و بدون توجه به نظر کارشناسان و متفکران اجتماعی مسیری را نشان دهد، در این صورت به اقدامات ضد اجتماعی دامن می‌زند. در یک جمله، سلبریتی وسیله خوبی برای حرکت‌های اجتماعی است، اما اغلب، راهبر و مدیر خوبی نیست. اگر یک مدیریت صحیح اجتماعی سیاسی در کنار سلبریتی‌ها قرار گیرد نتیجه خوب و مناسب خواهد بود.

این موضوع به خصوص در حوزه اجتماعی و امور خیریه مشهود است. در همه جای دنیا سلبریتی‌ها به شدت در حوزه بشردوستانه و امور خیریه فعال‌اند- بسیار بیشتر از سلبریتی‌های ایرانی. بدون وجود این افراد امکان جذب بسیاری از مشارکت‌های انسانی و خیریه وجود نخواهد داشت. بنابراین سلبریتی‌ها در توسعه امور خیریه و امور بشردوستانه خیلی مؤثرند. اما دنیا اغلب توانسته سلبریتی‌ها را جهت دهد و با مشورت مناسب آنها را در مسیر درست قرار دهد. اما در ایران نه برای مدیریت سلبریتی‌ها تلاشی می‌شود و نه البته سلبریتی‌ها خیلی تمایلی به دریافت مشورت دارند. تصور آنها این است که وجود صدها هزار فالور، برای روشنفکر و متفکر بودن کافی است. در حالی که این دو،‌ یکی نیستند! این فالورها الزاما جذب قدرت استدلال و فکر مترقی سلبریتی‌ها نشده‌اند. سلبریتی‌ها خود نیازمند مشورت و راهنمایی از اهالی فکر هستند.

*نقش سلبریتی‌ها در مشارکت مردم، انسجام اجتماعی، تغییر سبک زندگی و... چیست و آیا در یک تحلیل نهایی و عملگرایانه می‌توان عملکرد سلبریتی‌ها را به طور مشخص در انتخابات دوره گذشته ریاست جمهوری مثبت تلقی کرد؟

سلبریتی قدرت فراوانی دارد که می‌تواند در این دنیای بی‌نظم و آشفته، انسجام و نظمی ایجاد و نظرها را هم‌جهت کند. در واقع سلبریتی یک ژنراتور سرمایه اجتماعی است. با کنار هم قرار دادن افراد، می‌تواند یک نیروی اجتماعی به وجود آورد که این نیرو یک حرکت اجتماعی و سیاسی را به وجود می‌آورد. سلبریتی یک ذره‌بین است که افراد مختلف را به مثابه پرتوهای پراکنده نور خورشید در یک نقطه متمرکز می‌کند و می‌تواند یک حرارت متمرکز در نقطه کانونی به وجود آورد. سلبریتی باعث اقدام مشترک و جمعی می‌شود و این خیلی ارزشمند است.

در انتخابات گذشته، سلبریتی‌ها کار خود را خوب انجام دادند. اگر نتیجه مطلوب نبود و به یک شبه‌فاجعه! ختم شد نباید سلبریتی‌ها را بازخواست کرد. ایراد متوجه راهبرانی است که سلبریتی‌ها را بسیج کردند تا رأی خاصی از مردم بگیرند. همان‌طور که عرض کردم سلبریتی‌ها ابزار خوبی هستند ولی مدیران و راهبران خوبی نیستند. در این قضیه باید راهبران و سیاستگذارانی که سلبریتی‌ها را به خدمت گرفتند، سرزنش کرد.

*برخی معتقدند کالایی شدن و فردگرایی از مهم‌ترین نتایج و عوارض ظهور سلبریتیسم در جامعه است، آیا شما با این نگرش همدلی دارید و اگر چنین است آیا فکر نمی‌کنید که عملکرد رسانه‌ای کشور و بالاخص رسانه ملی به پدیده سلبریتیسم در جامعه دامن می‌زند؟

کالایی شدن، فردگرایی، سلبریتیسم و.. همه از محصولات مدرنیته است. بنابراین سلبریتی خود محصول و نتیجه زندگی مدرن و جامعه ارتباطی است و به نظر نمی‌رسد که سلبریتیسم باعث کالایی شدن و فردگرایی بشود. برعکس، جامعه مدرن مملو از «جماعت تنها» توسط سلبریتی‌ها به هم پیوند می‌خورند و یک حرکت جمعی و نوعی پیوند اجتماعی به وجود می‌آورد. پس این پدیده چندان باعث تشدید فردگرایی نمی‌شود و ممکن است حتی باعث انسجام شود. بدون اینکه بخواهم جانب انصاف را رها کنم، صدا و سیما در این دوره نقش بسیار مؤثری در شکل‌گیری پدیده‌ سلبریتی داشت. سلبریتی‌ها از اوایل دهه 1390 و با رواج شبکه‌های اجتماعی رشد و شکوفایی پیدا کردند. اما از اواسط دهه 1380 بود که صدا و سیما با «چهره‌سازی» زمینه ظهور سلبریتی‌ها را فراهم کرد. صدا و سیما در آن زمان با بحران مخاطب روبرو بود و احساس می‌کرد در مسابقه با شبکه‌های ماهواره‌ای در حال باختن است. به همین دلیل دست به تولید سریال‌ها و برنامه‌های پرخرج و «چهره‌محور» زد. در سال‌های قبل صدا و سیما اتفاقاً از شکل‌گیری چهره‌ها احتراز داشت و مانع از «چهره» شدن اشخاص در صدا و سیما می‌شد. اما در این دوره، جذب مخاطب در اولویت قرار گرفت و با وجود آگاهی از آسیب‌ها و عوارض تولید «چهره»، برای جذب مخاطب بیشتر از تولید و بهره‌گیری از چهره‌ها به عنوان یک تاکتیک استفاده شد. به همین دلیل بود که در برنامه‌های مناسبتی دعوت از چهره‌های محبوب جامعه، خواننده‌های مشهور و سوپراستارها تبدیل به عادت شد. در این دوره مجری‌های مشهوری که هر کدام بعداً تبدیل به سلبریتی‌های دهه بعد شدند رشد و پرورش یافتند. بسیاری از سلبریتی‌ها را اگر بررسی کنیم، ریشه شهرت و معروفیتشان به «چهره» شدن در صدا و سیما برمی‌گردد. پس به صورت جدی در این زمینه صدا و سیما مؤثر بود.

*اظهارنظر غیرکارشناسی یک سلبریتی در خصوص مسائل و موضوعاتی که لزوما در آنها تخصص ندارد چه عوارض و تبعاتی به دنبال دارد و آیا می‌توان و باید سلبریتی‌ها را در برابر مسائلی که ابرازنظر می‌کنند پاسخگو کرد؟

مشکل اصلی به اظهار نظر غیرکارشناسی سلبریتی‌ها برنمی‌گردد. مشکل اصلی به این برمی‌گردد که نقش‌ها را خلط می‌کنیم و انتظار زیادی از سلبریتی‌ها داریم و فکر می‌کنیم برای کاهش آسیب‌های پدیده سلبریتیسم باید به سخت‌ترین شکل ممکن سلبریتی‌ها را کنترل کرد. نباید از سلبریتی انتظار داشت مانند یک متفکر اجتماعی و سیاسی رفتار کند. نقش و سقف فکر سلبریتی همین است که می‌بینید. اگر سلبریتی محدود شود و آنها را ملزم کنیم که صرفاً در موضوع‌های دارای تخصص اظهار نظر کند، به تدریج فالورهایش را از دست می‌دهد و به عبارت دیگر سلبریتی می‌میرد. با مردن این سلبریتی، مردم به سراغ متفکرین و دانشگاهی‌ها نمی‌روند. بلکه به سراغ امثال افرادی می‌روند که با جملاتی از قبیل «جون دل برقراری عزیز؟!» تلاش می‌کنند راهنما و راهبر مردم شوند! پس نسبت به پاسخگو کردن سلبریتی‌ها (با ابزار احتمالا قانون) مخالفم و معتقدم این سلبریتی‌کشی باعث می‌شود که مردم رو به سلبریتی‌هایی بیاورند که کمتر قابل کنترل‌اند و رفتار مخرب‌تری برای اجتماع دارند.

*اگر بخواهیم از عوارض و آسیب‌های سلبریتیسم کمتر متأثر شویم و در عوض بهره‌های مفید اجتماعی از سلبریتی‌ها ببریم، چه باید بکنیم؟

به نظرمن دو کار باید انجام داد: اول سطح فکر و اندیشه مخاطبان و کاربران شبکه‌های مجازی را تقویت کرد. به عبارت دیگر سواد رسانه‌ای اشخاص را بالاتر برد. اگر مردم حداقلی از سواد رسانه‌ای داشته باشند، حرف‌های پرت و نامربوط و غیرعقلانی سلبریتی‌ها نمی‌تواند آنها را بفریبد و امور سیاسی اجتماعی و فرهنگی خود را به سلبریتی‌ها بسپارند. فرهنگ فضای مجازی و سواد رسانه‌ای عمومی می‌تواند ابزار مناسبی در این زمینه باشد.

دوم راهبری مستقیم و غیرمستقیم سلبریتی‌ها توسط افراد متخصص و داناست. اکنون سلبریتی‌ها رها شده‌اند و یا اینکه بیشتر توسط دستگاه‌های امنیتی راهبری می‌شوند. در حالی که سلبریتی‌ها باید از افراد صاحب فکر و اندیشه و دانشگاهیان خط بگیرند. سلبریتی‌ها باید آگاه شوند که داشتن یک مشاور فرهنگی یا اجتماعی به آنها کمک می‌کند که بهتر وظایف خود را به عنوان سلبریتی انجام دهند. این کار هم کاملاً در تعامل میان دستگاه‌های فرهنگی و سلبریتی‌ها باید شکل بگیرد. برخورد حقوقی و انتظامی با سلبریتی‌ها کمکی به حل موضوع نمی‌کند و نمی‌تواند سلبریتی‌ها را در خدمت منافع جامعه قرار دهد. اگر نظام سلبریتی‌سازی و مدیریت سلبریتی‌ها اصلاح و برقرار شود، حتماً این نهاد، تبدیل به یکی از مفیدترین و کارآمدترین ابزارهای اجتماعی خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

قهرمانان سابق تکواندو به جلسه با پولادگر دعوت شدند

قهرمانان سابق تکواندو به جلسه با پولادگر دعوت شدند
2021-08-03T21:29:15+04:30
نخستین جلسه کمیته فنی فدراسیون تکواندو با هدف واکاوی نتایح ضعیف تیم ملی در بازی‌های المپیک توکیو امروز برگزار شد.

صعود دو پله ای ایران به رده چهل و نهم/ پیشتازی چین در صدر جدول

صعود دو پله ای ایران به رده چهل و نهم/ پیشتازی چین در صدر جدول
2021-08-03T20:35:55+04:30
در پایان یازدهمین روز از بازیهای المپیک توکیو، کاروان ایران با کسب یک مدال برنز سه پله در جدول رده بندی صعود کرد و هم اکنون در جایگاه چهل و نهم ایستاده است.

برنامه روز دوازدهم ورزشکاران/ کاروان ایران در انتظار دو مدال

برنامه روز دوازدهم ورزشکاران/ کاروان ایران در انتظار دو مدال
2021-08-03T20:09:14+04:30
دوازدهمین روز از بازیهای المپیک فردا در حالی برای کاروان ایران دنبال می شود که یک نشان نقره برای کشورمان در کشتی فرنگی قطعی شده است.

خداحافظی سعید معروف از تیم ملی والیبال

خداحافظی سعید معروف از تیم ملی والیبال
2021-08-03T18:35:53+04:30
پس از ناکامی تیم ملی در المپیک توکیو، سعید معروف از تیم ملی والیبال خداحافظی کرد.

چرا جانبازان از پارالمپیک توکیو حذف شدند؟ / فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولین پاسخگو باشد

 چرا جانبازان از پارالمپیک توکیو حذف شدند؟ / فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولین پاسخگو باشد
2021-08-03T18:29:20+04:30
مشاور رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: متأسفانه در کاروان ۶۵ نفره معلولین و جانبازان امسال در مسابقات پارالمپیک، فقط دو جانباز داشتیم که این دو نفر را ...

بازیگر روزهای آخر "روزگار جوانی" کیست؟/ سریال پس از ماه محرم آماده پخش است

 بازیگر روزهای آخر "روزگار جوانی" کیست؟/ سریال پس از ماه محرم آماده پخش است
2021-08-03T18:29:19+04:30
تصویربرداری مجموعه تلویزیونی "روزگار جوانی" در حالی به روزهای آخر رسیده است که در سکانس‌های پایانی یک بازیگر قدیمی به این سریال اضافه شد.

علی هاشمی: سرگیجه داشتم و آسیب دیدم/تمام زورم را زدم اما نشد

علی هاشمی: سرگیجه داشتم و آسیب دیدم/تمام زورم را زدم اما نشد
2021-08-03T18:09:15+04:30
وزنه بردار دسته ۱۰۹ کیلوگرم ایران گفت: قبل از زدن وزنه کمی سرگیجه داشتم و هنگام بلند کردن وزنه آسیب دیدم. تمام زورم را زدم اما نشد.

جدیدترین لوکیشن‌های مستند "ایران‌زاد"؛ پای صحبت‌های "کمدین اصفهانی"+عکس

 جدیدترین لوکیشن‌های مستند "ایران‌زاد"؛ پای صحبت‌های "کمدین اصفهانی"+عکس
2021-08-03T18:15:58+04:30
مستند بلند «ایرا‌ن‌زاد» به کارگردانی مجید‌عزیزی و تهیه‌کنندگی مهدی مطهر‌ به دو منطقه جدید سفر کرده است.

توضیح معرفتی فرازهایی از حکم تنفیذ ریاست جمهوری توسط رهبر معظم انقلاب

 توضیح معرفتی فرازهایی از حکم تنفیذ ریاست جمهوری توسط رهبر معظم انقلاب
2021-08-03T18:15:58+04:30
این‌بار ورق به نفع انقلابی‌گری بازگشت و میانگین خواست مردم، جهت دیگری یافت. پس جامعه با یک چرخش روبرو شد و این چرخش اجتماعی، چرخش سیاسی را در پی آورد.

پیام تبریک یک شاعر به رئیس جمهور منتخب: «به لطف حضرت سبحان، رئیسىِ جمهور/ براى مردم ایران دوباره آمده است»

 پیام تبریک یک شاعر به رئیس جمهور منتخب: «به لطف حضرت سبحان، رئیسىِ جمهور/ براى مردم ایران دوباره آمده است»
2021-08-03T17:09:13+04:30
محمدمهدی عبدالهی تازه‌سروده خود را به مناسبت برگزاری مراسم تنفیذ آیت‌الله رئیسی به عنوان رئیس جمهور منتخب مردم ایران به این موضوع اختصاص داده است.

کتابی که سرچشمه اصلی "شروع و استمرار انقلاب اسلامی" را نشان می‌دهد

 کتابی که سرچشمه اصلی "شروع و استمرار انقلاب اسلامی" را نشان می‌دهد
2021-08-03T17:09:13+04:30
مرکز اسناد انقلاب اسلامی اثر جدیدی را منتشر کرده است که بیانگر عنصر حیاتی شروع و استمرار جریان انقلاب اسلامی است.

پرونده جنجالی اولین "قاتل سریالی زن" در ایران، امشب در تلویزیون

 پرونده جنجالی اولین "قاتل سریالی زن" در ایران، امشب در تلویزیون
2021-08-03T17:09:13+04:30
مستند «مهین» در برنامه به اضافه مستند رونمایی شده و ماجرای پرونده جنایی مهین قدیری پس از ۱۳ سال بررسی می‌شود.

زندگی چهره خاص "انقلاب اسلامی" کتاب شد؛ اخراج شده فدائیان اسلام که با امام روح الله رفیق است!

 زندگی چهره خاص "انقلاب اسلامی" کتاب شد؛ اخراج شده فدائیان اسلام که با امام روح الله رفیق است!
2021-08-03T17:09:13+04:30
مهدی عراقی جایگاه ویژه‌ای در تاریخ انقلاب اسلامی ایران دارد؛ از همراهی با شهید نواب صفوی و بعد از آن اخراج از جمعیت فدائیان اسلام تا رفاقت با حاج آقا روح ال...

ماجرای فعالیت نیمه تمامی که "محمد سرور رجایی" برای کودکان برنامه‌ریزی کرده بود

 ماجرای فعالیت نیمه تمامی که "محمد سرور رجایی" برای کودکان برنامه‌ریزی کرده بود
2021-08-03T17:09:13+04:30
دبیر نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از ویژه برنامه‌ای برای کودکان خبر داد که قرار بود زیر نظر محمد سرور رجایی اجرا شود اما نیمه تمام ماند.

یادداشت خواندنی داوودی به یاد زنده‌یاد محمدسرور رجایی/ بزرگ بود و «تنها»

 یادداشت خواندنی داوودی به یاد زنده‌یاد محمدسرور رجایی/ بزرگ بود و «تنها»
2021-08-03T17:09:13+04:30
علی داوودی در یادداشتی درباره زنده‌یاد رجایی نوشت: از من بپرسند می‌گویم او انسان بود. انسان بودن بزرگترین رسالتی‌ است برای کسی که مبعوث می‌شود تا حال هم‌نوع...

حذف علی هاشمی از مسابقات وزنه برداری/ یک مدال برنز از دست رفت

حذف علی هاشمی از مسابقات وزنه برداری/ یک مدال برنز از دست رفت
2021-08-03T16:49:14+04:30
وزنه‌بردار دسته ۱۰۹ کیلوگرم تیم ملی ایران در بازی‌های المپیک توکیو در حالی که می توانست به مدال برنز دست یابد در حرکت دوضرب ناکام ماند و از دور رقابتها حذف شد.

علی هاشمی در یک ضرب المپیک پنجم شد/ رکورد المپیک شکست

علی هاشمی در یک ضرب المپیک پنجم شد/ رکورد المپیک شکست
2021-08-03T15:55:55+04:30
وزنه بردار دسته ۱۰۹ کیلوگرم ایران در حرکت یک ضرب بازی های المپیک توکیو در رده پنجم قرار گرفت. 

محمدهادی ساروی: دوست داشتم مدالی به رنگ بهتر از برنز بگیرم

محمدهادی ساروی: دوست داشتم مدالی به رنگ بهتر از برنز بگیرم
2021-08-03T15:55:54+04:30
فرنگی کار وزن ٩٧ کیلوگرم کشورمان بعد از کسب مدال برنز گفت: دوست داشتم مدالی به رنگ بهتر از برنز بگیرم.

ساروی به مدال برنز دست یافت/ نخستین مدال کشتی فرنگی کسب شد

ساروی به مدال برنز دست یافت/ نخستین مدال کشتی فرنگی کسب شد
2021-08-03T15:42:35+04:30
ملی‌پوش وزن ۹۷ کیلوگرم کشتی فرنگی ایران در بازی‌های المپیک توکیو با پیروزی در دیدار رده بندی به مدال برنز رسید.

جوانان، دین‌گریز نیستند، ما دین را خوب جلوه ندادیم / حجاب موضوعی برون‌دینی نیست

 جوانان، دین‌گریز نیستند، ما دین را خوب جلوه ندادیم / حجاب موضوعی برون‌دینی نیست
2021-08-03T15:35:56+04:30
برخی می‌گویند بحث حجاب و عفاف را از منظر برون‌دینی تبلیغ کنیم، چرا که جوانان دین‌گریز هستند. این حرفِ بسیار نادرستی است.

واشقانی: اقدامات اولیه احداث درمانگاه در جوار مسجد امام رضا انجام شد / امام جماعت باید واسط بین مردم و مسئولان باشد

 واشقانی: اقدامات اولیه احداث درمانگاه در جوار مسجد امام رضا انجام شد / امام جماعت باید واسط بین مردم و مسئولان باشد
2021-08-03T15:35:56+04:30
حجت‌الاسلام واشقانی می‌گوید امام جماعت، مدیر دینی محل است. او باید واسط بین مردم و مسئولان باشد و مشکلات منطقه را به گوش مسئولان برساند؛ اگر غیر از این باشد...

رئیس کمیته بین المللی المپیک تماشاگر مسابقات کشتی 

رئیس کمیته بین المللی المپیک تماشاگر مسابقات کشتی 
2021-08-03T15:15:56+04:30
توماس باخ رئیس کمیته بین المللی المپیک با حضور در سالن ماکوهاری از نزدیک رقابت های کشتی را پیگیری می کند.

گرایی: با یک کشتی حساب شده برنده شدم

گرایی: با یک کشتی حساب شده برنده شدم
2021-08-03T15:15:56+04:30
محمدرضا گرایی گفت: کشتی مدنظر خودم را گرفتم و با یک برنامه ریزی حساب شده توانستم راهی دیدار فینال شوم.

فینالیست‌های اوزان ۶۷ و ۸۷ کیلوگرم کشتی فرنگی مشخص شدند

فینالیست‌های اوزان ۶۷ و ۸۷ کیلوگرم کشتی فرنگی مشخص شدند
2021-08-03T15:15:55+04:30
نفرات فینالیست‌ اوزان ۶۷ و ۸۷ کیلوگرم رقابت‌های کشتی فرنگی بازیهای المپیک توکیو مشخص شدند.

یک مدال برنز ایران پرید/ محمدعلی گرایی به عنوان پنجمی بسنده کرد

یک مدال برنز ایران پرید/ محمدعلی گرایی به عنوان پنجمی بسنده کرد
2021-08-03T14:49:14+04:30
ملی‌پوش وزن ۷۷ کیلوگرم تیم کشتی فرنگی ایران با شکست در دیدار رده بندی بازی‌های المپیک به عنوان پنجمی بسنده کرد.

نگاهی به زندگینامه شهید «محمود صارمی »در آستانه روز خبرنگار

نگاهی به زندگینامه شهید «محمود صارمی »در آستانه روز خبرنگار
2021-08-03T14:35:54+04:30
برنامه "«حکایت جاودانگی»پنجشنبه ۱۴ مرداد ماه و در آستانه روز خبرنگار، به زندگینامه شهید«محمود صارمی» خواهد پرداخت.

جوانان جامعه دین‌گریز نیستند/ جوانان تشنه مطالب ناب و حقیقت هستند

جوانان جامعه دین‌گریز نیستند/ جوانان تشنه مطالب ناب و حقیقت هستند
2021-08-03T14:22:34+04:30
فرزانه با بیان اینکه جوانان تشنه مطالب ناب و حقیقت هستند، گفت: دین هم همان حقیقت ناب است که باید در نحوه انتقال مفاهیم دینی و شکل ارائه آن دقت شود.

عمل گرایی در سیره امام موسی صدر توسط شهین اعوانی بررسی می‌شود

عمل گرایی در سیره امام موسی صدر توسط شهین اعوانی بررسی می‌شود
2021-08-03T14:09:14+04:30
شصت‌ و هفتمین درس‌گفتار اندیشه و عمل، ۱۲مرداد ماه با موضوع «درس گفتار عمل گرایی در سیره امام موسی صدر» برگزار می‌شود.

کمک بیش از ۵ میلیارد ریالی اتحادیه کشوری به سه موسسه قرآنی

کمک بیش از ۵ میلیارد ریالی اتحادیه کشوری به سه موسسه قرآنی
2021-08-03T13:55:54+04:30
مؤسسه بیت الاحزان حضرت زهرا (س) در صدر دریافت بودجه‌های قرآنی بخش مردمی قرار گرفت.

هیات آیین حسینی(ع) برای جذب «خادمین رسانه‌ای» فراخوان داد

هیات آیین حسینی(ع) برای جذب «خادمین رسانه‌ای» فراخوان داد
2021-08-03T13:42:34+04:30
هیات آیین حسینی(ع) تحت اشراف میثم مطیعی، طی فراخوانی به منظور جذب حداکثری خادمین رسانه ای از علاقمندان و فعالان رسانه ای دعوت به عمل آورد.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)