میرنیوز

ماجرای مددسرای زنان خیابان شوش/ کاربری تغییر نمی‌کند، مدیر شاید

 ماجرای مددسرای زنان خیابان شوش/ کاربری تغییر نمی‌کند، مدیر شاید 2021-06-08T16:07:03+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، مرکز جامع خدمات کاهش آسیب‌ اعتیاد زنان در ضلع شمال شرقی منطقه شوش (انبار گندم) قرار دارد. این مرکز از دو سال گذشته با دریافت مجوز رسمی از سازمان بهزیستی کشور و با همکاری معاونت اجتماعی پلیس مبارزه با مواد مخدر و معاونت زنان و امور خانواده ریاست جمهوری فعالیت رسمی خود را در مکان فعلی که متعلق به شهرداری منطقه 12 است، آغاز کرد و توانست در این سال‌ها در زمینه کاهش آسیب‌های اجتماعی و نجات زنان بی‌خانمان از سرما، گرسنگی و تخریب بیشتر ناشی مشکلات‌شان فعالیت کند.

همکاری این مرکز با گروه‌های جهادی در سال‌های اخیر سبب شده تا برخی از مشکلات و کمبود امکانات توسط فعالان جهادی برطرف شود. چند روز گذشته مدیر یکی از گروه‌های جهادی فعال در آن منطقه با خبرنگار فرهنگی تسنیم تماس گرفت و عنوان کرد که شهرداری منطقه 12 تهران قرار است به تفاهم‌نامه بین مدیر فعلی مجموعه و شهردای پایان دهد و این احتمال وجود دارد که کاربری آن نیز تغییر کند.

پیگیری این سوژه و مطلب سبب شد تا با سپیده علیزاده مدیر مرکز کاهش آسیب بانوان (نور سپید هدایت) گفت‌وگویی صورت گیرد. به گفته علیزاده، میدان شوش، روزانه میزبان بیش از صدها کارتن‌خواب و معتاد است که از طریق مراکز کاهش آسیب اجتماعی، امورات خود را می‌گذرانند.

وی ادامه داد: این مراکز، خدمات رایگان و بی‌منت را به صورت‌ شبانه‌روزی به مددجو‌یان ارائه می‌دهند. آسیب‌های اجتماعی در حوزه بانوان در منطقه 12 به دلیل تعدد و عمق زیاد به یک مسأله جدی تبدیل شده است و حالا شهرداری منطقه 12 می‌خواهد فعالیت‌مان را متوقف و شاید مدیریت آن را در قالب مزایده تغییر دهد.

وی ادامه داد: زنان کارتن‌خواب، بسیار آسیب‌پذیرتر از مردان کارتن‌خوابند و متأسفانه هر چه پیش می‌رویم شرایط این زنان، بدتر می‌شود چون سن آسیب‌دیدگی‌شان هم رو به کاهش است و بنابراین، عمق ته‌خطی شدن‌شان بیشتر می‌شود. زنانی که در این مدت به مرکز ما مراجعه کردند، به دلیل اختلالات شدید اعصاب و روان بر اثر کارتن‌خوابی و آسیب‌هایش و به دلیل طردشدگی از خانه و خانواده و جامعه، تمایل بالایی به خودزنی و خودکشی دارند علاوه بر آنکه همه‌شان گرفتار بیماری‌هایی‌اند که زیر پرده اعتیاد پنهان شده است. دیابت، مشکلات تغذیه، معلولیت، عقب‌ماندگی ذهنی و غیره از مشکلات زنان معتاد این منطقه است.

علیزاده با بیان اینکه این مرکز، اولین مرکز جامع خدمات کاهش آسیب اعتیاد برای زنان است که توسط یک انجمن غیردولتی راه‌اندازی شده و حالا بلاتکلیف مانده است، گفت: مجموعه‌ای با ظرفیت پذیرش شبانه‌روزی 100 مددجو شامل سرپناه شبانه (برای زنان معتاد بی‌خانمان) مرکز گذری کاهش آسیب اعتیاد DIC  (برای ارایه خدمات حمایتی و درمانی و کاهش مخاطرات اعتیاد) مرکز توانمند‌سازی (برای آموزش جامعه‌پذیری و مهارت‌های زندگی به زنان کارتن‌خواب طرد شده از خانه و خانواده) کارگاه خیاطی و سنگ‌دوزی (با هدف حرفه‌آموزی و ایجاد اشتغال برای زنان بهبود یافته) خانه میان‌راهی (برای زنان بهبود یافته طرد شده از خانواده) و گشت سیار ارایه خدمات کاهش آسیب اعتیاد OUT REACH  است که بارها از سوی مسئولان به‌عنوان الگوی اجرایی برای کل کشور معرفی شده اما حالا شهرداری می‌خواهد تفاهم‌نامه‌ای را که دو ماه تا پایانش وقت باقی‌مانده را لغو کند و مدیریت این مرکز را به‌صورت پیمانکاری در اختیار فرد دیگری قرار دهد.

به گفته علیزاده، مکان این مرکز برای شهرداری است و بخشی از هزینه‌های آن را نیز سازمان بهزیستی کشور تأمین می‌کند و بخشی دیگر را کسبه بازار، نیکوکاران و گروه‌های جهادی تقبل می‌کنند.

وی عنوان کرد: در این مدت، مکاتباتی با شهردار منطقه 12 و همچنین حناچی شهردار تهران و محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران داشتم که تمام نامه‌ها بی‌پاسخ ماندند. متأسفانه  با توجه به اینکه در ایام انتخابات قرار داریم، همه به فکر انتخابات‌اند و هیچ مسئول و مدیری از شهرداری تهران پاسخگوی ما نیست.

وی ادامه داد: ما در این مرکز با عنصر انسان  طرف هستیم و صرف توجه مالی و سرمایه‌ای به این مرکز نه تنها مشکلات زنان آسیب‌پذیر را حل نخواهد کرد بلکه به آسیب آنها اضافه می‌کند. اگر واقعاً مسأله شهرداری منطقه 12 درآمدزایی از این مرکز باشد که بعید است و اگر اینگونه باشد باید بگویم شهرداری به کجا رسیده که نیازمند این مبلغ است و اگر مشکلش تأمین هزینه‌های این مرکز باشد که در این سال‌ها ریالی به ما پرداخت نکرده است.

نارضایتی و گلایه مدیر مرکز آسیب‌های اجتماعی نور سپید هدایت به شیوه برخورد عوامل شهرداری منطقه 12 می‌تواند دلایل گوناگونی داشته باشد که یکی از آنها عدم پاسخگویی صریح و شفاف از سوی عوامل شهرداری به مدیر فعلی این مرکز است. یکی از دغدغه‌هایی که مدیر این مجموعه دارد این است که با فرض بر اینکه مدیریت این مجموعه تغییر کند، آیا فرد شایسته‌ای که دغدغه فعالیت در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی بانوان را دارد به این مرکز خواهد آمد؟ و نکته دیگری که علیزاده مطرح کرده این است که اگر کاربری این مجموعه تغییر کند، بانوان منطقه هرندی که تا امروز از وجود سرپناه و فضای امن این مرکز بهره می‌بردند و از آسیب‌های بیشتر در امان بودند، دوباره آواره کوچه و خیابان می‌شوند.

با سخنان مدیر مرکز کاهش آسیب‌های اجتماعی نور سپید هدایت نیاز بود تا با عوامل شهرداری منطقه 12 نیز درباره این وضعیت این مرکز گفت‌وگویی داشته باشیم.

سعید شاه‌میر معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری منطقه 12 در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم درباره تاریخچه این مرکز اینچنین گفت: مرکز کاهش آسیب‌های اجتماعی بانوان از سال 1397 فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. شهرداری منطقه 12 به‌عنوان مبدع این طرح در سراسر کشور ایده و طرح این مرکز را به شورای شهر تهران ارائه کرد و دستور ساخت و ادامه فعالیت آن را گرفت. الان حدود سه سال است که این مرکز در قالب کار مشارکتی فعالیت می‌کند. انجمن سلامت خانواده که دارای مجوز‌های داخلی و بین‌المللی است اولین مجری و هدایتگر این مجموعه بود که در قالب تفاهم‌نامه با شهرداری منطقه 12 در حدود یک سال، فعالیت‌های خوب و شایسته‌ای را ارائه داد.

وی ادامه داد: با اتمام تفاهم‌نامه بین شهرداری منطقه 12 تهران و مجموعه انجمن سلامت خانواده، این مرکز با همان کاربری در اختیار خانم علیزاده قرار گرفت که اتفاقاً تمام پیگیری‌ها برای دریافت اخذ مجوز اصولی از نهادهای مرتبط توسط شهرداری منطقه صورت گرفت.

به گفته شاه‌میر، هنوز موعد تفاهم‌نامه میان شهرداری و مدیر مرکز به پایان نرسیده است و اصولاً در ماجرای تفاهم‌نامه‌ها، به این شکل است که مجری طرح تغییر می‌کند اما اصل کاربری به قوت خود باقی خواهد ماند. شهرداری منطقه برای اینکه از اعتبار و حیثیت خود دفاع کند، قطعاً فرد شایسته‌ای را برای مدیریت این مجموعه انتخاب می‌کند. کارشناسان شهرداری منطقه 12 تهران هیچ‌گاه فعالیت تخصصی همچون مدیریت این مجموعه را به فرد غیرمتخصص نخواهد داد.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

تجربه‌ شوک «آدرنالین» در یک سریال ایرانی/ نمره‌ قبولی «آن‌ها» در خلق وحشت

 تجربه‌ شوک «آدرنالین» در یک سریال ایرانی/ نمره‌ قبولی «آن‌ها» در خلق وحشت
2021-06-21T15:11:52+04:30
استفاده از موی انسانی در قلم‌موی نقاشی «بت چین»، به عنوان درگاهی که پای روح شریر را به منزل گلناز و پسرش باز می کند، یکی از همین خلاقیت‌ها برای گر...

اعتبارنامه علمی فصلنامه علمی ترویجی «مطالعات علوم قرآن» صادر شد

اعتبارنامه علمی فصلنامه علمی ترویجی «مطالعات علوم قرآن» صادر شد
2021-06-21T14:51:36+04:30
اعتبارنامه فصلنامه علمی ترویجی مطالعات علوم قرآن به همت اداره نشریات از سوی شورای اعطای مجوزها و امتیازات علمی حوزه‌های علمیه صادر و ابلاغ شد.

ویژه برنامه «عالم آل محمد» به مناسبت میلاد امام رضا (ع)

ویژه برنامه «عالم آل محمد» به مناسبت میلاد امام رضا (ع)
2021-06-21T14:51:36+04:30
ویژه برنامه «عالم آل محمد» کاری از گروه آموزش شبکه رادیویی قرآن است که در روز میلاد امام رضا (ع) بر روی آنتن می‌رود.

«مأموریت خدا» در خاکی غریب/ شهید ایرانی که برای مردم افغانستان جنگید+ عکس

 «مأموریت خدا» در خاکی غریب/ شهید ایرانی که برای مردم افغانستان جنگید+ عکس
2021-06-21T14:31:57+04:30
کتاب «مأموریت خدا» هم تاریخ شفاهی انقلاب است و هم تاریخ شفاهی جهاد مردم افغانستان؛ با محوریت شهادت جوانی به نام احمدرضا سعیدی، متولد تهران که ۴۰ س...

«چمران» را چگونه بخوانیم؟/ معرفی پرمخاطب‌ترین کتاب‌ها درباره شهید چمران

 «چمران» را چگونه بخوانیم؟/ معرفی پرمخاطب‌ترین کتاب‌ها درباره شهید چمران
2021-06-21T14:31:56+04:30
درباره زمانه و زندگی شهید چمران آثار متعددی در سال‌های پس از شهادتش منتشر شده است،‌ آثاری که از پرمخاطب‌ترین‌های ادبیات داستانی و خاطره بوده است.

معرفی ۳ کتاب مرجع حدیثی از امام رضا (ع) + فایل کتاب

 معرفی ۳ کتاب مرجع حدیثی از امام رضا (ع) + فایل کتاب
2021-06-21T11:51:57+04:30
آثار حدیثی که دربارۀ امام رضا علیه‌السلام در کتب دیده می‌شود، برگرفته از کتب مرجع منطبق بر منابع روایی شیعه است.

گذر بازیگران "سلمان فارسی" از صحرا به دریا افتاد/ کاراکتر جذامی داستان که عکسی از آن موجود نیست

 گذر بازیگران "سلمان فارسی" از صحرا به دریا افتاد/ کاراکتر جذامی داستان که عکسی از آن موجود نیست
2021-06-21T11:51:56+04:30
بزرگترین سریال تلویزیون قرار است پلانی دریایی را در مازندران فیلمبرداری کند؛ به‌تعبیر فیلمنامه‌نویس سریال، دکورهایی جالب و فضاهایی سورپرایزگونه در راه است.

"محافظ همسر هیتمن" از "یک مکان ساکت" عبور کرد + جدول فروش

 "محافظ همسر هیتمن" از "یک مکان ساکت" عبور کرد + جدول فروش
2021-06-21T11:11:49+04:30
فیلم تازه اکرانی محافظ همسر هیتمن با فروش ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار دلاری خود در باکس آفیس آمریکا توانست فیلم پرفروش یک مکان ساکت ۲ را به جایگاه بعد از خود بفرستد.

صدای خاموش ادبیات کودک و نوجوان ایرانی در جهان/ تبلیغات پفک بیشتر از کتاب است

 صدای خاموش ادبیات کودک و نوجوان ایرانی در جهان/ تبلیغات پفک بیشتر از کتاب است
2021-06-21T11:11:48+04:30
نویسنده حوزه رمان نوجوان، افزایش کتاب‌های ترجمه‌ای را از جمله آسیب‌های حوزه نشر کودک و نوجوان دانست و آن را محصول شرایط بد اقتصادی عنوان کرد.

پویش جهانی «به تو از دور سلام» برگزار می‌شود

پویش جهانی «به تو از دور سلام» برگزار می‌شود
2021-06-21T10:38:16+04:30
پویش جهانی «به تو از دور سلام» همزمان با ولادت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) پیشوای هشتم مسلمانان به همت بنیاد دعبل خزائی برگزار می شود.

پویش جهانی «به تو از دور سلام» برگزار می شود

پویش جهانی «به تو از دور سلام» برگزار می شود
2021-06-21T10:24:58+04:30
پویش جهانی «به تو از دور سلام» همزمان با ولادت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) پیشوای هشتم مسلمانان به همت بنیاد دعبل خزائی برگزار می شود.

کتاب «درسنامه نقد معنویت‌های نوپدید» منتشر شد

کتاب «درسنامه نقد معنویت‌های نوپدید» منتشر شد
2021-06-21T10:24:57+04:30
کتاب «درسنامه نقد معنویت‌های نوپدید» نوشته آیت‌الله کریمی جهرمی به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۱۳۶ صفحه منتشر شد.

نقدی اجمالی بر آرای مرحوم شریعتی/ وجوه اشتراک و افتراق آرای شریعتی و شهید مطهری

 نقدی اجمالی بر آرای مرحوم شریعتی/ وجوه اشتراک و افتراق آرای شریعتی و شهید مطهری
2021-06-21T10:18:36+04:30
عضو هیئت علمی موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی معتقد است علی‌رغم قرائت "اسلام صرفاً انقلابی" دکترشریعتی برای روشنفکران، وی باعث بدبینی شدید این گروه...

چرا شهید چمران پیشنهاد «ناسا» را نپذیرفت؟

 چرا شهید چمران پیشنهاد «ناسا» را نپذیرفت؟
2021-06-21T10:18:36+04:30
شهید چمران معتقد بود که نباید نتیجه و ثمره کارش به نفع صهیونیست‌ها و کسانی تمام شود که بر ضد اسلام و انسانیت برنامه‌ریزی می‌کنند.

زمانی که امام رضا (ع) به محبان خود اجازه ملاقات نداد / ۴ خصلتی که شیعه نباید داشته باشد

 زمانی که امام رضا (ع) به محبان خود اجازه ملاقات نداد / ۴ خصلتی که شیعه نباید داشته باشد
2021-06-21T10:18:36+04:30
در روایتـی آمـده است که در روزگار ولایتعهدی امام رضا علیه‌السلام روزی عده‌ای که مدعی بودند کـه شیعۀ امیرالمؤمنین هستند، قصد ورود بـه خـدمت امام داشتند، اما ...

بر بساطی که بساطی نیست؛ گزارشی از دستفروشان کتاب زیر پوست شهر

 بر بساطی که بساطی نیست؛ گزارشی از دستفروشان کتاب زیر پوست شهر
2021-06-21T10:18:36+04:30
به بهانه خرید انبوه برای یک کتابفروشی در حاشیه تهران توانسته‌ایم راه را باز کنیم و بزنیم به دل آن خانه. داخلش جای سوزن انداختن نیست. هر گوشه‌اش که سر م...

میزگرد|چرا پس از عزل بنی‌صدر دشمنی‌ها با شهید چمران شروع شد؟/ برخی‌ها نگذاشتند کارهای شهید چمران بروز و ظهور پیدا کند

 میزگرد|چرا پس از عزل بنی‌صدر دشمنی‌ها با شهید چمران شروع شد؟/ برخی‌ها نگذاشتند کارهای شهید چمران بروز و ظهور پیدا کند
2021-06-21T10:18:36+04:30
شهید چمران از طرفی در آمریکا درس خوانده و از طرف دیگر انقلابی و وزیر دفاع شده بود، تمام این موضوعات حسادت‌ها علیه ایشان را برانگیخته بود.

رونمایی از نسخه جدید داعش در هالیوود/چرا سینمای غرب داعش را به آخرالزمان برده است؟

 رونمایی از نسخه جدید داعش در هالیوود/چرا سینمای غرب داعش را به آخرالزمان برده است؟
2021-06-21T10:18:35+04:30
سریال SWEET TOOTH اثری آخرالزمانی است که در آن شکارچیانی با صورت و هیمنه داعشی، قدرتمندان روزهای پایان جهان‌اند. اما چرا هالیوود دست از سر اسلام‌هراسی برنمی...

حضور حماسی شیعه و سنی در انتخابات ۲۸ خرداد نماد وحدت بود

حضور حماسی شیعه و سنی در انتخابات ۲۸ خرداد نماد وحدت بود
2021-06-21T07:44:56+04:30
حجت الاسلام لطفیان در پیامی از حضور پرشور و وحدت آفرین مردم بخصوص علمای گرانقد، امامان جمعه و جماعت، مدیران و مدرسین و مبلغین و طلاب عزیز اهل سنت کشور قدردان...

پخش مستقیم رای گیری در خانه مداحان توسط هیات آنلاین انجام پذیرفت

پخش مستقیم رای گیری در خانه مداحان توسط هیات آنلاین انجام پذیرفت
2021-06-20T15:51:38+04:30
مرتضی طاهری گفت: خانه مداحان تصمیم به همکاری با رسانه هیئت آنلاین گرفت و رسانه خانه مداحان به هیئت آنلاین سپرده شد.

کمک سازمان اوقاف به مستاجران املاک موقوفه در دوران شیوع کرونا

کمک سازمان اوقاف به مستاجران املاک موقوفه در دوران شیوع کرونا
2021-06-20T15:51:37+04:30
حسینی نیا گفت: در دوران شیوع کرونا کسبه‌هایی که با توجه به آئین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا نتوانستند فعالیت کنند به‌مدت یک تا دو سال م...

نقش عمل و تاثیر آن در تثبیت اخلاق و عقیده

نقش عمل و تاثیر آن در تثبیت اخلاق و عقیده
2021-06-20T15:51:37+04:30
استاد حوزه علمیه با اشاره به نقش مداومت در عمل و تاثیر آن در تثبیت اخلاق و عقاید، گفت: امام معصوم (ع) در اعتقاد، اخلاق و عمل امام انسان است.

تبریک دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به رئیس جمهور منتخب

تبریک دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به رئیس جمهور منتخب
2021-06-20T15:38:17+04:30
دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در پیامی با تبریک و تقدیر از مردم و رییس جمهور منتخب ابراز امیدواری کرد تا به برکت این اعتماد فصل جدیدی از خدمات صادقانه در...

چاپ کتابی درباره اهل بیت(ع) در هند با استفاده از کاغذی با عمر ۳۰۰ سال + عکس

 چاپ کتابی درباره اهل بیت(ع) در هند با استفاده از کاغذی با عمر ۳۰۰ سال + عکس
2021-06-20T15:45:15+04:30
چاپ همانند نسخه‌ای از کتاب ارزشمند «کشف الغمة فی معرفة الائمة»، از تُراث ارزشمند فرهنگ تشیع، به کوشش مرکز میکروفیلم نور منتشر شد.

برنامه‌های تابستانِ شبکه نسیم را بشناسید/ رقابت خندوانه و دورهمی

 برنامه‌های تابستانِ شبکه نسیم را بشناسید/ رقابت خندوانه و دورهمی
2021-06-20T15:45:14+04:30
شبکه نسیم با آغاز تابستان پخش مسابقه دورهمی، سریال طنز حالا برعکس، ورزشیا، کارستون و ادامه پخش خندوانه، دست‌انداز و هوش برتر را روی آنتن می‌برد.

سناریوی "نهضت ترجمه" در تقابل با علوم امام رضا (ع) شکل گرفت / چرا فضیلت زیارت امام هشتم بیشتر از کربلاست؟

 سناریوی "نهضت ترجمه" در تقابل با علوم امام رضا (ع) شکل گرفت / چرا فضیلت زیارت امام هشتم بیشتر از کربلاست؟
2021-06-20T15:45:13+04:30
کارشناس دینی ورود فلسفه یونان و آغاز نهضت ترجمه را ترفندی برای مقابله با علوم و معارف امام رضا معرفی کرد.

خانه مداحان با هیئت آنلاین همکاری می کند

خانه مداحان با هیئت آنلاین همکاری می کند
2021-06-20T14:58:17+04:30
مرتضی طاهری گفت: خانه مداحان تصمیم به همکاری با رسانه هیئت آنلاین گرفت و رسانه خانه مداحان به هیئت آنلاین سپرده شد.

دوره جدید محفل قرآنی شهید چمران آغاز می شود

دوره جدید محفل قرآنی شهید چمران آغاز می شود
2021-06-20T14:58:17+04:30
دوره جدید محفل قرآنی شهید چمران با حضور کارشناسان و قاریان بین المللی از امروز یکشنبه ۳۰ خرداد ماه آغاز می شود.

تبریک اتحادیه کشوری موسسات قرآنی به مناسبت حماسه حضور مردم

تبریک اتحادیه کشوری موسسات قرآنی به مناسبت حماسه حضور مردم
2021-06-20T14:18:17+04:30
حماسه پرشکوه ملت نستوه و بزرگ ایران در ۲۸ خرداد ماه سال ۱۴۰۰ بیانگر پای‌بندی به آرمان‌های والای انقلاب اسلامی،نشانگر حسن اعتماد به رئیس جمهور منتخب و در وهله...

توضیحات ابوالفضل بهرام‌پور درباره شیوه‌ای که در ترجمه صحیفه سجادیه به کار گرفته است

 توضیحات ابوالفضل بهرام‌پور درباره شیوه‌ای که در ترجمه صحیفه سجادیه به کار گرفته است
2021-06-20T14:25:08+04:30
برگردان فارسی صحیفه سجادیه امام زین‌العابدین(ع) به قلم ابوالفضل بهرام‌پور به زودی روانه بازار کتاب می‌شود.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)