میرنیوز

جایگاه رأی‌گیری و مشورت حکومت با مردم از منظر قرآن/ آیا پیامبر(ص) با مردم مشورت می‌کرد؟

 جایگاه رأی‌گیری و مشورت حکومت با مردم از منظر قرآن/ آیا پیامبر(ص) با مردم مشورت می‌کرد؟ 2021-05-29T10:08:01+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، توصیه‌های قرآنی برای پیامبر(ص) در شرایطی که آن حضرت حکومت اسلامی را راه‌اندازی کرده بودند، الگو و سرمشق خوبی برای حکومت‌ها، دولت‌ها و مردم مسلمان است تا از منافع این سفارش‌ها و اوامر بهره‌مند شوند. در این میان، مشورت کردن با مردم یکی از اموری است که خدای متعال به رسول خود دستور داده تا از خیر و برکت آن هم مردم بهره ببرند و هم آن حضرت به عنوان حکم اسلامی. چراکه از یک سو، مردم در عین پرورش قدرت تعقل و اندیشه، به حکومت اسلامی اعتماد کرده و آن را دوستدار و حامی خود می‌دانند و درنتیجه در شرایط حساس از حکومت خود دفاع می‌کنند و از سوی دیگر، حاکم اسلامی از حمایت و رشد عقلی مردم خود بهره‌مند می‌شود. این در حالی است که مشورت نکردن با مردم و عمل مستبدانه دولت‌ها نتایج مخرب و زیان باری برای آن‌ها به همراه دارد.

خبرگزاری تسنیم در گفت‌وگویی که با حجت‌الاسلام ادیب یزدی، کارشناس و پژوهشگر دینی انجام داده به بررسی ضرورت‌ها و نتایج حاصل از مشورت حکومت‌ها و دولت‌ها با مردم پرداخته است. آن طور که این کارشناس اسلامی توضیح می‌دهد، اصولاً هر دولتی که مردم را در کارهای خودش سهیم می‌کند و کارها و برنامه‌ها را با صلاح‌اندیشی و مشورت دیگران به خصوص کارشناسان و صاحب‌نظران انجام می‌دهد، کمتر دچار اشتباه می‌شود و مردم از آن دولت احساس رضایت بیشتری دارند. برعکس، هر دولت و حکومتی که خودرأی و مستبد باشد، رأی‌گیری و نظرخواهی را اجرا نمی‌کند و اشتباهات او زیاد شده و مردم از او ناراضی می‌شوند.

در عین حال وقتی دولت یا حکومتی در موضوعی با مردم مشورت کند و نظر اکثریت را به اجرا بگذارد، حتی اگر نتیجه کار و برنامه نامساعد باشد، باز هم مردم به او اعتراض نمی‌کنند که خودسرانه و مستبدانه عمل کرده است. بلکه خودشان را در نتیجه کار سهیم می‌دانند و سعی می‌کنند مشکلات را حل کنند و سازگاری بیشتری نشان می‌دهند. همچنین اگر نتیجه مشورت خوب و مفید هم باشد، باز هم مردم خودشان را در آن نتیجه و اثر رضایت‌بخش دخیل می‌دانند و ارتباط آن‌ها با دولت و حکومت تقویت می‌شود. به همین دلیل است که خدای متعال به پیامبر خود توصیه کرده که مشورت کردن با مردم را جزء برنامه‌های خود قرار بدهد، هرچند که آن حضرت دارای قدرت فکری فوق‌العاده‌ای بودند.

 

حد و مرزهای مشورت در حکومت اسلامی

در قرآن کریم و روایت‌های دینی در خصوص مشورت کردن نکات و مطالبی عنوان شده است؛ اما برای اینکه خط قرمزهای مشورت کردن با مردم را بدانیم، این سؤال مطرح است که حاکم و دولت اسلامی در چه اموری می‌تواند با مردم مشورت کند؟

خدای متعال در قرآن کریم به پیغمبر اسلام صلی‌الله علیه و آله دستور می‌دهد که با مردم مشورت کند و می‌فرماید: «فَاعْفُ عَنْهُمْ وَ اسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَ شاوِرْهُمْ فِی الْأَمْر؛ از آن‌ها درگذر و برایشان استغفار کن و در امور با آن‌ها مشورت کن.» نکته قابل توجه این است که گذشت و مشورت کردن با مردم در مورد احکام الهی صدق نمی‌کند؛ یعنی حتی رسول خدا صلی‌الله علیه و آله به عنوان حاکم اسلامی نمی‌تواند برای افرادی که از حکم الهی سرپیچی کرده‌اند، استغفار کند و یا با آن‌ها درباره اینکه حکم الهی را در جامعه اجرا کند، مشورتی انجام بدهد. چون حکم و دستور الهی قاطع است و هیچ کسی حق سرپیچی از آن را ندارد، بلکه امر خدای متعال لازم‌الاجراست.

اما مشورت کردن با مردم در اموری قابل انجام است که مربوط به مسائل اداری و حکومتی جامعه باشد. در این نوع موارد دولت اسلامی می‌تواند با رأی و نظر مردم را بخواهد و در صورت امکان طبق نظر اکثریت رفتار کند.

بنابراین عبارت «اسْتَغْفِرْ لَهُمْ» هرچند که به صورت مطلق در آیه آمده است ولی شامل حدود شرعی و احکام دینی نمی‌شود. به عنوان مثال این طور نیست که اگر کسی مرتکب قتل شد، نبی مکرم اسلام او هم ببخشد و یا اگر فردی مرتکب عمل زشت زنا شد، لازم نباشد حد شرعی برای او جاری شود.

 

 

چرا رسول خدا صلی‌الله علیه و آله هم این اندازه اجازه و اختیار در امور دینی را ندارد؟

به این علت که اگر این نوع اطلاق تا این اندازه گسترده باشد که رسول خدا صلی‌الله علیه و آله به این علت که نبی و پیغمبر الهی است، بتواند گناهان کبیره را بدون اجرای حکم الهی ببخشد و یا برای انجام امور دینی با مردم مشورت کند که آیا امر خدا را اجرا کنیم یا نه، دیگر آداب و دستورات الهی لغو می‌شود. درواقع مشورت هم مانند طلب مغفرت و بخشش در چارچوب تدبیر امور جامعه است، نه احکام الهی. چون فقط امور و مسائل اداری جامعه است که قابلیت مشورت کردن دارد.

مشورت جایز در اسلام

منظور از امور اداری چیست که دولت و حکومت اسلامی درباره آن‌ها می‌تواند با مردم مشورت کند؟

امور اداری مثل رویدادها و اتفاق‌های جاری زندگی هستند که هر روز ممکن است دچار تغییر و تحول شوند. مسائلی مانند امور اقتصادی و مالی، نظامی و انتظامی و یا مسائل مربوط به ارتباطات و اداره شهرها و روستاها. این موارد، مسائلی هستند که زمان آن به دست مسئول خاصی است و همان طور که مردی می‌تواند در امور خانه خودش دخل و تصرفی داشته باشد، مسئولان شهر و روستا هم همین طور هستند. یعنی حاکم و دولت می‌تواند درباره در خصوص مسئله‌ای از امور تحت حکومت خودش تصمیمی بگیرد یا برنامه‌ای را اجرا کند، چه امور داخلی او باشد و یا حتی امور خارجی.

البته این نوع برنامه‌ها و تصمیم‌گیری‌ها باید به صلاح مردمی باشد که در آن جامعه زندگی می‌کنند. بنابراین او باید با مردم مشورت کند، چون مسائل به زندگی آن‌ها مربوط می‌شود. همان طور که خداوند متعال در این باره دستور داده است.

لزوم مشورت در امور اداری کشور

با این توضیحات عملی که درباره آن مشورت می‌شود باید عملی باشد که انجام یا ترک کردن آن جایز باشد.

همین طور است. جای مشورت در مواردی است که کار یا برنامه‌ای که درباره آن مشورت می‌شود، کاری باشد که مجاز باشیم آن را انجام بدهیم یا نه و ما بخواهیم با مشورت کردن مشخص کنیم که آیا ترجیح این است که آن را انجام بدهیم یا به صلاح است که ترک کنیم.

این در حالی است که اموری که خداوند درباره آن دستور واجب بودن داده، نمی‌توانیم ترک کنیم و مسائلی که دستور حرمت داده را نمی‌توانیم انجام بدهیم. پس معنی ندارد که درباره امور دینی مشورتی صورت بگیرد. چون هیچ طرف مشورتی حق ندارد موردی که واجب است را جایزالترک بداند و یا کاری که انجام آن حرام است را اجازه انجام بدهد. چون این کار خلاف دین الهی است.

مشورت نبی مکرم اسلام با مردم

با این توضیحات آیا رسول خدا صلی‌الله علیه و آله در زمانی که حکومت اسلامی را تشکیل داده بودند، باز هم با مردم مشورت می‌کردند؟

بله. در بعضی موارد روایت شده که پیغمبر اسلام صلی‌الله علیه و آله با وجود اینکه از علم الهی و دانش و تجربه برخوردار بودند، باز هم در امور اداری و حکومتی با مردم مشورت می‌کردند. یکی از مهم‌ترین نمونه‌های مشورت آن حضرت با مردم در زمان قبل از جنگ احد است. در آن زمان نبی مکرم اسلام مردم را جمع کرده و با آن‌ها موضوع دفاع در برابر حمله لشکر ابوسفیان را در میان گذاشتند. در عین حال درباره این موضوع که در داخل شهر با آن‌ها مواجه شوند و یا لشکر را به بیرون از مدینه هدایت کنند، با مردم مشورت کرده و نظر آن‌ها را جویا شدند.

در میان مردم درباره انتخاب محل جنگ اختلاف‌نظر شدید وجود داشت. گروهی معتقد بودند اگر جنگ در داخل شهر اتفاق بیفتد احتمال پیروزی بیشتر است، چون مردم مدینه به کوچه‌ها و راه‌های شهر آشنا هستند و می‌توانند دشمن را شکست بدهند. آن‌ها می‌گفتند اگر در کوچه‌های تنگ مدینه با دشمن روبرو شویم، حتی مردان ضعیف و زنان هم می‌توانند تا اندازه‌ای به لشکر کمک کنند. این نظر به دلیل شرایط خاص مدینه در آن روزگار مورد توجه پیغمبر اسلام صلی‌الله علیه و آله هم بود. آن حضرت هم در نظر داشتند که در مدینه بمانند و در داخل شهر با دشمن مواجه شده و دفاع کنند.

احترام پیامبر صلی‌الله علیه و آله به نظر اکثریت مردم

اما گروهی از مردم به خصوص جوانان هم می‌خواستند جنگ خارج از شهر و دور از خانه‌ها باشد. در میان گروهی شعارهای شجاعانه سر می‌دادند که: در گذشته کسی از عرب نمی‌توانست در ما طمع کرده و ما را شکست بدهد، با وجود اینکه ما مشرک و بت‌پرست بودیم، اما حالا که مسلمان شده‌ایم بعید است کسی ما را شکست بدهد. بنابراین تأکید می‌کردند که حتماً از شهر بیرون بروند. این نوع حماسه‌ها باعث شد که طرفداران دفاع در بیرون از شهر بیشتر شود.

به این ترتیب پیغمبر اسلام صلی‌الله علیه و آله در این مورد با مردم مشورت کردند و نظر آن‌ها را جویا شدند. درنهایت با وجود آنکه آن حضرت تمایل به خارج شدن از مدینه نداشتند، به این مشورت و نظر جمعی احترام گذاشته و نظر اکثریت مردم را که تعداد زیادی از آن‌ها را جوان‌ها تشکیل می‌دادند، انتخاب کرده و لشکر مسلمانان را به بیرون از شهر و دامنه کوه احد منتقل کردند.

در اینجا ابهامی پیش می‌آید، مبنی بر اینکه در بعضی موارد مشاهده می‌شود که مشورت کردن و اجرای نظر اکثریت مردم، چندان رضایت‌بخش نیست. در حالی که اگر حکومت اسلامی نظر اقلیت را اجرا می‌کرد، منافع بیشتری نصیب مردم می‌شد!

درست است. حتی در مورد مثالی که درباره ماجرای جنگ احد زدیم و اینکه رسول خدا صلی‌الله علیه و آله نظر اکثریت را اجرا کردند با وجود اینکه خود ایشان هم نظری خلاف آن داشتند، نتیجه شکست ظاهری اسلام در جنگ احد بود. در حالی که اگر جنگ در داخل شهر انجام می‌شد، احتمال پیروزی بیشتر بود.

درست است که در بعضی از امور مشورتی و مسائلی که به رأی‌گیری گذاشته می‌شود، گاهی نظر اکثریت چندان رضایت‌بخش و مفید فایده نیست، اما باید در نظر داشت که سود کلی حاصل از احترام به نظر اکثریت در مجموع بیشتر است از اینکه مشورتی انجام نشود و از مردم نظرخواهی نشود. به بیان دیگر هرچند که نتیجه مشورت در بعضی از امور مفید نباشد، ولی وقتی نگاه کلی به ماجراها و رویدادهای نظام و حکومت اسلامی داریم متوجه می‌شویم منافع آن روی هم رفته از ضررهای آن بیشتر است.

چه منافعی در این نوع نظرخواهی و رأی‌گیری از مردم وجود دارد، وقتی نتیجه مشورت مفید نباشد؟

از یک طرف نظرخواهی از مردم و مشورت گرفتن از آن‌ها در هر قالبی مانند رأی‌گیری و رفراندوم، باعث می‌شود که آن‌ها متوجه شوند که حکومت اسلامی صلاح آن‌ها را می‌خواهد و نظر مردم برایش مهم است و به آن احترام می‌گذارد. درنتیجه مردم بیشتر و محکم‌تر پای حکومت اسلامی می‌ایستند و از آن حمایت می‌کنند.

از طرف دیگر همین نظرخواهی و مشورت با مردم باعث پرورش و رشد فرد و اجتماع می‌شود و شخصیت افراد را ارتقا می‌دهد. نتیجه این رشد و پرورش فکری را می‌توان در رویدادها و موقعیت‌های مهم اجتماعی هم مشاهده کرد. به این ترتیب یکی از عوامل موفقیت حکومت اسلامی در پیشبرد اهداف، مشورت کردن با مردم است.

ضرورت سهیم بودن مردم در نتیجه فعالیت‌های حکومتی

اصولاً هر دولتی که مردم را در کارهای خودش سهیم می‌کند و کارها و برنامه‌ها را با صلاح‌اندیشی و مشورت دیگران به خصوص کارشناسان و صاحب‌نظران انجام می‌دهد، کمتر دچار اشتباه می‌شود و مردم از آن دولت احساس رضایت بیشتری دارند. برعکس، هر دولت و حکومتی که خودرأی و مستبد باشد، رأی‌گیری و نظرخواهی را اجرا نمی‌کند و اشتباهات او زیاد شده و مردم از او ناراضی می‌شوند.

در عین حال وقتی دولت یا حکومتی در موضوعی با مردم مشورت کند و نظر اکثریت را به اجرا بگذارد، حتی اگر نتیجه کار و برنامه نامساعد باشد، باز هم مردم به او اعتراض نمی‌کنند که خودسرانه و مستبدانه عمل کرده است. بلکه خودشان را در نتیجه کار سهیم می‌دانند و سعی می‌کنند مشکلات را حل کنند و سازگاری بیشتری نشان می‌دهند. همچنین اگر نتیجه مشورت خوب و مفید هم باشد، باز هم مردم خودشان را در آن نتیجه و اثر رضایت‌بخش دخیل می‌دانند و ارتباط آن‌ها با دولت و حکومت تقویت می‌شود. به همین دلیل است که خدای متعال به پیامبر خود توصیه کرده که مشورت کردن با مردم را جزء برنامه‌های خود قرار بدهد، هرچند که آن حضرت دارای قدرت فکری فوق العاده ای بودند ولی توجه به منافع و نتایج حاصل از مشورت با مردم را نباید نادیده گرفت.

بر همین اساس است که در پیغمبر اسلام صلی‌الله علیه و آله فرمودند: «اذا کان امرائکم خیارکم و اغنیائکم سمحائکم و امرکم شورى بینکم فظهر الارض خیر لکم من بطنها و اذا کان امرائکم شرارکم و اغنیائکم بخلائکم و لم یکن امرکم شورى بینکم فبطن الارض خیر لکم من ظهرها؛ زمانی که زمامداران شما، نیکان شما باشند و توانگران و مردم ثروتمند شما سخاوتمندان و کارهایتان با مشورت انجام شود، روی زمین از زیر زمین برای شما بهتر است (لایق زندگی و حیات هستید) اما وقتی زمامداران شما، بدهای شما و توانگران شما مردمی بخیل بوده و در کارها مشورت نکنید، در این شرایط زیر زمین از روی آن برای شما بهتر خواهد بود.»

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

تجربه‌ شوک «آدرنالین» در یک سریال ایرانی/ نمره‌ قبولی «آن‌ها» در خلق وحشت

 تجربه‌ شوک «آدرنالین» در یک سریال ایرانی/ نمره‌ قبولی «آن‌ها» در خلق وحشت
2021-06-21T15:11:52+04:30
استفاده از موی انسانی در قلم‌موی نقاشی «بت چین»، به عنوان درگاهی که پای روح شریر را به منزل گلناز و پسرش باز می کند، یکی از همین خلاقیت‌ها برای گر...

اعتبارنامه علمی فصلنامه علمی ترویجی «مطالعات علوم قرآن» صادر شد

اعتبارنامه علمی فصلنامه علمی ترویجی «مطالعات علوم قرآن» صادر شد
2021-06-21T14:51:36+04:30
اعتبارنامه فصلنامه علمی ترویجی مطالعات علوم قرآن به همت اداره نشریات از سوی شورای اعطای مجوزها و امتیازات علمی حوزه‌های علمیه صادر و ابلاغ شد.

ویژه برنامه «عالم آل محمد» به مناسبت میلاد امام رضا (ع)

ویژه برنامه «عالم آل محمد» به مناسبت میلاد امام رضا (ع)
2021-06-21T14:51:36+04:30
ویژه برنامه «عالم آل محمد» کاری از گروه آموزش شبکه رادیویی قرآن است که در روز میلاد امام رضا (ع) بر روی آنتن می‌رود.

«مأموریت خدا» در خاکی غریب/ شهید ایرانی که برای مردم افغانستان جنگید+ عکس

 «مأموریت خدا» در خاکی غریب/ شهید ایرانی که برای مردم افغانستان جنگید+ عکس
2021-06-21T14:31:57+04:30
کتاب «مأموریت خدا» هم تاریخ شفاهی انقلاب است و هم تاریخ شفاهی جهاد مردم افغانستان؛ با محوریت شهادت جوانی به نام احمدرضا سعیدی، متولد تهران که ۴۰ س...

«چمران» را چگونه بخوانیم؟/ معرفی پرمخاطب‌ترین کتاب‌ها درباره شهید چمران

 «چمران» را چگونه بخوانیم؟/ معرفی پرمخاطب‌ترین کتاب‌ها درباره شهید چمران
2021-06-21T14:31:56+04:30
درباره زمانه و زندگی شهید چمران آثار متعددی در سال‌های پس از شهادتش منتشر شده است،‌ آثاری که از پرمخاطب‌ترین‌های ادبیات داستانی و خاطره بوده است.

معرفی ۳ کتاب مرجع حدیثی از امام رضا (ع) + فایل کتاب

 معرفی ۳ کتاب مرجع حدیثی از امام رضا (ع) + فایل کتاب
2021-06-21T11:51:57+04:30
آثار حدیثی که دربارۀ امام رضا علیه‌السلام در کتب دیده می‌شود، برگرفته از کتب مرجع منطبق بر منابع روایی شیعه است.

گذر بازیگران "سلمان فارسی" از صحرا به دریا افتاد/ کاراکتر جذامی داستان که عکسی از آن موجود نیست

 گذر بازیگران "سلمان فارسی" از صحرا به دریا افتاد/ کاراکتر جذامی داستان که عکسی از آن موجود نیست
2021-06-21T11:51:56+04:30
بزرگترین سریال تلویزیون قرار است پلانی دریایی را در مازندران فیلمبرداری کند؛ به‌تعبیر فیلمنامه‌نویس سریال، دکورهایی جالب و فضاهایی سورپرایزگونه در راه است.

"محافظ همسر هیتمن" از "یک مکان ساکت" عبور کرد + جدول فروش

 "محافظ همسر هیتمن" از "یک مکان ساکت" عبور کرد + جدول فروش
2021-06-21T11:11:49+04:30
فیلم تازه اکرانی محافظ همسر هیتمن با فروش ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار دلاری خود در باکس آفیس آمریکا توانست فیلم پرفروش یک مکان ساکت ۲ را به جایگاه بعد از خود بفرستد.

صدای خاموش ادبیات کودک و نوجوان ایرانی در جهان/ تبلیغات پفک بیشتر از کتاب است

 صدای خاموش ادبیات کودک و نوجوان ایرانی در جهان/ تبلیغات پفک بیشتر از کتاب است
2021-06-21T11:11:48+04:30
نویسنده حوزه رمان نوجوان، افزایش کتاب‌های ترجمه‌ای را از جمله آسیب‌های حوزه نشر کودک و نوجوان دانست و آن را محصول شرایط بد اقتصادی عنوان کرد.

پویش جهانی «به تو از دور سلام» برگزار می‌شود

پویش جهانی «به تو از دور سلام» برگزار می‌شود
2021-06-21T10:38:16+04:30
پویش جهانی «به تو از دور سلام» همزمان با ولادت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) پیشوای هشتم مسلمانان به همت بنیاد دعبل خزائی برگزار می شود.

پویش جهانی «به تو از دور سلام» برگزار می شود

پویش جهانی «به تو از دور سلام» برگزار می شود
2021-06-21T10:24:58+04:30
پویش جهانی «به تو از دور سلام» همزمان با ولادت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) پیشوای هشتم مسلمانان به همت بنیاد دعبل خزائی برگزار می شود.

کتاب «درسنامه نقد معنویت‌های نوپدید» منتشر شد

کتاب «درسنامه نقد معنویت‌های نوپدید» منتشر شد
2021-06-21T10:24:57+04:30
کتاب «درسنامه نقد معنویت‌های نوپدید» نوشته آیت‌الله کریمی جهرمی به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۱۳۶ صفحه منتشر شد.

نقدی اجمالی بر آرای مرحوم شریعتی/ وجوه اشتراک و افتراق آرای شریعتی و شهید مطهری

 نقدی اجمالی بر آرای مرحوم شریعتی/ وجوه اشتراک و افتراق آرای شریعتی و شهید مطهری
2021-06-21T10:18:36+04:30
عضو هیئت علمی موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی معتقد است علی‌رغم قرائت "اسلام صرفاً انقلابی" دکترشریعتی برای روشنفکران، وی باعث بدبینی شدید این گروه...

چرا شهید چمران پیشنهاد «ناسا» را نپذیرفت؟

 چرا شهید چمران پیشنهاد «ناسا» را نپذیرفت؟
2021-06-21T10:18:36+04:30
شهید چمران معتقد بود که نباید نتیجه و ثمره کارش به نفع صهیونیست‌ها و کسانی تمام شود که بر ضد اسلام و انسانیت برنامه‌ریزی می‌کنند.

زمانی که امام رضا (ع) به محبان خود اجازه ملاقات نداد / ۴ خصلتی که شیعه نباید داشته باشد

 زمانی که امام رضا (ع) به محبان خود اجازه ملاقات نداد / ۴ خصلتی که شیعه نباید داشته باشد
2021-06-21T10:18:36+04:30
در روایتـی آمـده است که در روزگار ولایتعهدی امام رضا علیه‌السلام روزی عده‌ای که مدعی بودند کـه شیعۀ امیرالمؤمنین هستند، قصد ورود بـه خـدمت امام داشتند، اما ...

بر بساطی که بساطی نیست؛ گزارشی از دستفروشان کتاب زیر پوست شهر

 بر بساطی که بساطی نیست؛ گزارشی از دستفروشان کتاب زیر پوست شهر
2021-06-21T10:18:36+04:30
به بهانه خرید انبوه برای یک کتابفروشی در حاشیه تهران توانسته‌ایم راه را باز کنیم و بزنیم به دل آن خانه. داخلش جای سوزن انداختن نیست. هر گوشه‌اش که سر م...

میزگرد|چرا پس از عزل بنی‌صدر دشمنی‌ها با شهید چمران شروع شد؟/ برخی‌ها نگذاشتند کارهای شهید چمران بروز و ظهور پیدا کند

 میزگرد|چرا پس از عزل بنی‌صدر دشمنی‌ها با شهید چمران شروع شد؟/ برخی‌ها نگذاشتند کارهای شهید چمران بروز و ظهور پیدا کند
2021-06-21T10:18:36+04:30
شهید چمران از طرفی در آمریکا درس خوانده و از طرف دیگر انقلابی و وزیر دفاع شده بود، تمام این موضوعات حسادت‌ها علیه ایشان را برانگیخته بود.

رونمایی از نسخه جدید داعش در هالیوود/چرا سینمای غرب داعش را به آخرالزمان برده است؟

 رونمایی از نسخه جدید داعش در هالیوود/چرا سینمای غرب داعش را به آخرالزمان برده است؟
2021-06-21T10:18:35+04:30
سریال SWEET TOOTH اثری آخرالزمانی است که در آن شکارچیانی با صورت و هیمنه داعشی، قدرتمندان روزهای پایان جهان‌اند. اما چرا هالیوود دست از سر اسلام‌هراسی برنمی...

حضور حماسی شیعه و سنی در انتخابات ۲۸ خرداد نماد وحدت بود

حضور حماسی شیعه و سنی در انتخابات ۲۸ خرداد نماد وحدت بود
2021-06-21T07:44:56+04:30
حجت الاسلام لطفیان در پیامی از حضور پرشور و وحدت آفرین مردم بخصوص علمای گرانقد، امامان جمعه و جماعت، مدیران و مدرسین و مبلغین و طلاب عزیز اهل سنت کشور قدردان...

پخش مستقیم رای گیری در خانه مداحان توسط هیات آنلاین انجام پذیرفت

پخش مستقیم رای گیری در خانه مداحان توسط هیات آنلاین انجام پذیرفت
2021-06-20T15:51:38+04:30
مرتضی طاهری گفت: خانه مداحان تصمیم به همکاری با رسانه هیئت آنلاین گرفت و رسانه خانه مداحان به هیئت آنلاین سپرده شد.

کمک سازمان اوقاف به مستاجران املاک موقوفه در دوران شیوع کرونا

کمک سازمان اوقاف به مستاجران املاک موقوفه در دوران شیوع کرونا
2021-06-20T15:51:37+04:30
حسینی نیا گفت: در دوران شیوع کرونا کسبه‌هایی که با توجه به آئین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا نتوانستند فعالیت کنند به‌مدت یک تا دو سال م...

نقش عمل و تاثیر آن در تثبیت اخلاق و عقیده

نقش عمل و تاثیر آن در تثبیت اخلاق و عقیده
2021-06-20T15:51:37+04:30
استاد حوزه علمیه با اشاره به نقش مداومت در عمل و تاثیر آن در تثبیت اخلاق و عقاید، گفت: امام معصوم (ع) در اعتقاد، اخلاق و عمل امام انسان است.

تبریک دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به رئیس جمهور منتخب

تبریک دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به رئیس جمهور منتخب
2021-06-20T15:38:17+04:30
دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در پیامی با تبریک و تقدیر از مردم و رییس جمهور منتخب ابراز امیدواری کرد تا به برکت این اعتماد فصل جدیدی از خدمات صادقانه در...

چاپ کتابی درباره اهل بیت(ع) در هند با استفاده از کاغذی با عمر ۳۰۰ سال + عکس

 چاپ کتابی درباره اهل بیت(ع) در هند با استفاده از کاغذی با عمر ۳۰۰ سال + عکس
2021-06-20T15:45:15+04:30
چاپ همانند نسخه‌ای از کتاب ارزشمند «کشف الغمة فی معرفة الائمة»، از تُراث ارزشمند فرهنگ تشیع، به کوشش مرکز میکروفیلم نور منتشر شد.

برنامه‌های تابستانِ شبکه نسیم را بشناسید/ رقابت خندوانه و دورهمی

 برنامه‌های تابستانِ شبکه نسیم را بشناسید/ رقابت خندوانه و دورهمی
2021-06-20T15:45:14+04:30
شبکه نسیم با آغاز تابستان پخش مسابقه دورهمی، سریال طنز حالا برعکس، ورزشیا، کارستون و ادامه پخش خندوانه، دست‌انداز و هوش برتر را روی آنتن می‌برد.

سناریوی "نهضت ترجمه" در تقابل با علوم امام رضا (ع) شکل گرفت / چرا فضیلت زیارت امام هشتم بیشتر از کربلاست؟

 سناریوی "نهضت ترجمه" در تقابل با علوم امام رضا (ع) شکل گرفت / چرا فضیلت زیارت امام هشتم بیشتر از کربلاست؟
2021-06-20T15:45:13+04:30
کارشناس دینی ورود فلسفه یونان و آغاز نهضت ترجمه را ترفندی برای مقابله با علوم و معارف امام رضا معرفی کرد.

خانه مداحان با هیئت آنلاین همکاری می کند

خانه مداحان با هیئت آنلاین همکاری می کند
2021-06-20T14:58:17+04:30
مرتضی طاهری گفت: خانه مداحان تصمیم به همکاری با رسانه هیئت آنلاین گرفت و رسانه خانه مداحان به هیئت آنلاین سپرده شد.

دوره جدید محفل قرآنی شهید چمران آغاز می شود

دوره جدید محفل قرآنی شهید چمران آغاز می شود
2021-06-20T14:58:17+04:30
دوره جدید محفل قرآنی شهید چمران با حضور کارشناسان و قاریان بین المللی از امروز یکشنبه ۳۰ خرداد ماه آغاز می شود.

تبریک اتحادیه کشوری موسسات قرآنی به مناسبت حماسه حضور مردم

تبریک اتحادیه کشوری موسسات قرآنی به مناسبت حماسه حضور مردم
2021-06-20T14:18:17+04:30
حماسه پرشکوه ملت نستوه و بزرگ ایران در ۲۸ خرداد ماه سال ۱۴۰۰ بیانگر پای‌بندی به آرمان‌های والای انقلاب اسلامی،نشانگر حسن اعتماد به رئیس جمهور منتخب و در وهله...

توضیحات ابوالفضل بهرام‌پور درباره شیوه‌ای که در ترجمه صحیفه سجادیه به کار گرفته است

 توضیحات ابوالفضل بهرام‌پور درباره شیوه‌ای که در ترجمه صحیفه سجادیه به کار گرفته است
2021-06-20T14:25:08+04:30
برگردان فارسی صحیفه سجادیه امام زین‌العابدین(ع) به قلم ابوالفضل بهرام‌پور به زودی روانه بازار کتاب می‌شود.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)