میرنیوز

تأثیر برنامه‌نویسی بر رشد اقتصاد جهانی

تأثیر برنامه‌نویسی بر رشد اقتصاد جهانی 2022-08-16T10:32:01+04:30

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، امروز برنامه‌نویسی از جایگاه ویژه‌ای در میان شغل‌ها برخوردار است، چراکه برنامه‌نویسان درآمدی سرشار از این راه کسب می‌کنند. سؤالی که ممکن است برای هر فردی پیش بیاید آن است که آیا برنامه‌نویسی علاوه‌بر مزیت‌هایی که برای برنامه‌نویسان و کاربران دارد، بر اقتصاد کشورها نیز تأثیر گذاشته است یا خیر؟ اصلاً برنامه‌نویسی چیست؟ در ادامه به این سؤالات پاسخ می‌دهیم و سعی می‌کنیم تصویری دقیق از برنامه‌نویسی و تأثیر آن بر رشد اقتصاد جهانی ارائه کنیم.

برنامه‌نویسی چه کاربردهایی دارد؟

تقریباً می‌توان گفت که برنامه‌نویسی در هر زمینه‌ای کاربرد دارد، چیزی که در بیشتر جوامع قابل‌مشاهده است پیشرفت و سهولت خدمات‌رسانی در مراکز مختلف است. تابه‌حال دقت کرده‌اید که همه‌چیز دارد هوشمند می‌شود؟! هر جا سخن از هوشمند شدن به میان آمد، بدانید که پای برنامه‌نویسی در میان است. در ادامه به چند کاربرد برنامه‌نویسی می‌پردازیم تا به گستره وسیع آن در زندگی مدرن بیشتر پی ببرید.

برنامه‌نویسی در دستگاه‌های الکترونیکی

جالب است بدانید که دستگاه‌هایی مانند گوشی‌های هوشمند، لپ‌تاپ، ماشین‌حساب، دوربین‌های دیجیتال، ساعت و تلویزیون‌های هوشمند همگی از طریق یک‌سری کد کنترل می‌شوند.

برنامه‌نویسی و خدمات دیجیتال

تمامی وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌ها، برنامه‌های تحت وب و پلتفرم‌های مخصوص برگزاری کنفرانس، با استفاده از برنامه‌نویسی ایجاد شده‌اند. درگاه‌های بانکی و انتقال وجه از نمونه خدمات دیگری هستند که به لطف برنامه‌نویسی در اختیارمان قرار گرفته‌اند.

برنامه‌نویسی در حمل‌ونقل

اگر به پشت پرده وسایل نقلیه سری بزنید، بازهم می‌بینید که برنامه‌نویسی حضورداشته است. خودروها همگی دستگاه‌هایی مانند تهویه هوا و کنترل مصرف سوخت دارند که با برنامه‌نویسی ساخته شده‌اند.

همچنین سیستم موقعیت‌یاب (GPS) برای کمک به مسیریابی و هدایت کاربران از برنامه‌نویسی بهره می‌برد.

برنامه‌نویسی چه تأثیری بر رشد اقتصاد دارد؟

خب، حالا که با برنامه‌نویسی و کاربردهای روزمره آن آشنا شدید، نوبت به آن رسیده که از تأثیرات برنامه‌نویسی بر رشد اقتصاد جهانی باخبر شوید. با ما همراه باشید.

برنامه‌نویسی: راه‌حل بیکاری!

همان‌طور که می‌دانید، تمامی نرم‌افزارهای موجود درگوشی و کامپیوتر با استفاده از برنامه‌نویسی طراحی شده‌اند. صنعت نرم‌افزار تابه‌حال ۱۶ میلیون شغل در کشور آمریکا ایجاد کرده است. سه میلیون نفر به‌صورت مستقیم در این حوزه فعالیت دارند و ۱۳ میلیون نفر به‌طور غیرمستقیم مشغول به کار برنامه‌نویسی هستند.

برنامه‌نویسی بسیاری از شغل‌ها را از نابودی نجات داد

طی مدتی که ویروس کرونا همه‌گیر شده بود و بسیاری از افراد دورکار بودند، برنامه‌نویسی در حوزه تولید نرم‌افزار نقش مهمی را در ایجاد فضای کاری برای دورکاری ایفا کردند.

برنامه‌نویسی سنت‌شکنی کرد!

شاید بپرسید که برنامه‌نویسی علاوه‌بر امکانات فراوانی که برای کشورهای مختلف فراهم کرده است، چه میزان درآمد به همراه دارد؟ در ادامه پاسخ این سؤال در مشتتان خواهد بود!

برنامه‌نویسی: ماشین پول‌ساز!

پس از پایان جنگ جهانی دوم، در بسیاری از کشورها رشد اقتصادی به‌طور مستقیم متکی بر پیشرفت فناوری بود. هم‌اکنون در کشور آمریکا، برنامه‌نویسی به حدی گسترش‌یافته است که از آن سالانه بیش از یک تریلیون دلار درآمد کسب می‌کنند. همین موضوع کمک بسزایی به رشد اقتصادی آمریکا کرده است. البته گسترش و اشتغال‌زایی برنامه‌نویسی تنها به ابرقدرت‌های اقتصادی ازجمله آمریکا محدود نمی‌شود.

واضح است که هرچقدر یک کشور بتواند شغل‌های بیشتری ایجاد کند، ازلحاظ اقتصادی نیز رشد بیشتری را تجربه خواهد کرد و آینده مالی‌اش نیز تضمین خواهد شد. حال این حوزه چنین امکانی را برای بسیاری از کشورهای جهان فراهم کرده و موجب شده است تا اقتصاد کشورهایی که از این حوزه بهره کافی می‌برند، رشد نسبتاً خوبی را تجربه کند. در صورت علاقه، می‌توانید از اینجا اطلاعات بیشتر را مطالعه کنید.

برنامه‌نویسی و ابزارهای اقتصاددانان

با توجه به آن‌که دنیای امروز، دنیای فناوری و آسان‌سازی کارها است، در هر زمینه‌ای می‌توان نرم‌افزارهایی را پیدا کرد که به شما در انجام کارهایتان کمک کند. علاوه‌بر برنامه‌هایی که برای کمک در کارهای روزمره طراحی‌شده‌اند، برنامه‌های بسیاری نیز در زمینه‌های تخصصی تولید شده که امکانات بسیاری برای شما فراهم می‌کنند.

حوزه اقتصاد نیز همانند دیگر حوزه‌ها سوار بر قطار پیشرفت شده و از برنامه‌های تخصصی بی‌نصیب نمانده است. برنامه‌نویسان ابزارهایی برای اقتصاددانان طراحی کرده‌اند، چراکه اقتصاددانان هرروز با ریاضیات و آمار سروکار دارند. از برنامه‌هایی که در این زمینه تولیدشده‌اند می‌توان به اکسل (Excel)، مثمتیکا (Mathematica) و استاتا (Stata) اشاره کرد.

این موضوع درنهایت موجب شده تا اقتصاددانان مسیر راحت‌تری را برای تحلیل‌های کارشناسانه خود پیش رو داشته باشند و بیش‌ازپیش بر اهداف خود متمرکز شوند. بنابراین، می‌توان گفت برنامه‌نویسان زمینه‌هایی برای رشد اقتصادی را هم به‌طور مستقیم و هم غیرمستقیم ایجاد کرده‌اند.

پایتون (Python): زبان برنامه‌نویسی که برنده نوبل اقتصاد شد!

سال ۲۰۱۸، دو اقتصاددان برنده جایزه نوبل اقتصاد شدند که یکی از آن‌ها «پاول رومر» بود. پاول رومر یکی از برجسته‌ترین نظریه‌پردازان در حیطه رشد اقتصادی است. این اقتصاددان اهمیت بسیاری برای شفاف‌سازی در ارائه نتایج تحقیقات خود قائل بود، چراکه باور داشت این امر اعتماد مخاطبان را به اطلاعات به‌دست‌آمده جلب می‌کند.

پاول رومر برای دستیابی به شفافیت در تحقیقات خود، ابتدا سعی کرد از مثمتیکا استفاده کند. اما مدتی بعد متوجه شد که نمی‌تواند به کمک این نرم‌افزار نتایج موردنظر خود را به دست آورد. بنابراین، برخلاف دیگر اقتصاددانان که از مثمتیکا برای تحلیل‌های خود کمک می‌گرفتند، از زبان پایتون استفاده کرد، چراکه باور داشت مثمتیکا پیچیدگی‌های فراوانی دارد.

اما پاول رومر زبان پایتون را در چه نرم‌افزاری پیدا کرد؟ رومر پس از تحقیقات خود به این نتیجه رسید که نرم‌افزاری به نام جوپیتر (Jupyter) این امکان را فراهم می‌کند تا از طریق برنامه‌نویسی با زبان پایتون بتوانید اطلاعات را به‌صورت شفاف به اشتراک بگذارید.

امیدواریم این مقاله در زمینه‌های برنامه‌نویسی، اقتصاد و تأثیر این دو بر یکدیگر، اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار داده باشد.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار بازار

کسب درآمد از ضایعات با تولید زغال فشرده

کسب درآمد از ضایعات با تولید زغال فشرده
2022-09-24T16:16:29+03:30
در ادامه قصد داریم درباره نحوه تولید ذغال فشرده از ضایعات و کسب درآمد از آن صحبت کنیم.

رویداد فناورانه خودروهای آینده برگزار می شود

رویداد فناورانه خودروهای آینده برگزار می شود
2022-09-24T16:03:28+03:30
رویداد فناورانه خودروهای آینده با مشارکت مرکز تحقیقات و نوآوری صنایع خودرو سایپا و گروه خودرویی ستاد حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگز...

قیمت سکه ۲ مهر ۱۴۰۱ به ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید

قیمت سکه ۲ مهر ۱۴۰۱ به ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید
2022-09-24T11:37:52+03:30
قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی طرح جدید امروز شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ به ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید.

قیمت سکه، یک مهر ۱۴۰۱ به ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید

قیمت سکه، یک مهر ۱۴۰۱ به ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید
2022-09-23T13:42:51+03:30
قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی طرح جدید امروز جمعه یک مهر ۱۴۰۱ به ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید.

عرضه گسترده مرغ منجمد با قیمت ۴۰ هزار تومان در بازار

عرضه گسترده مرغ منجمد با قیمت ۴۰ هزار تومان در بازار
2022-09-23T13:42:51+03:30
سرپرست جهاد کشاورزی استان تهران از عرضه گسترده مرغ منجمد با قیمت ۴۰ هزار تومان برای تنظیم بازار خبر داد.

تأمین دستگاه‌های اکسیژن‌ساز بلاروس از تولیدات دانش‌بنیان ایرانی

تأمین دستگاه‌های اکسیژن‌ساز بلاروس از تولیدات دانش‌بنیان ایرانی
2022-09-21T16:16:12+04:30
با پیشرفت متخصصان تولید تجهیزات پزشکی به ویژه در شرکت‌های دانش بنیان، دستگاه‌های اکسیژن‌ساز بلاروس از تولیدات ایرانی تأمین می‌شود.

کوییک سایپا در ونزوئلا هم محبوب شد

کوییک سایپا در ونزوئلا هم محبوب شد
2022-09-21T16:16:12+04:30
خودروهای کوییک و ساینا در نمایشگاه اختصاصی علمی، فناوری و صنعتی ایران در ونزوئلا خوش درخشیدند.

شرایط فروش اقساطی خودرو با حداقل پیش پرداخت

شرایط فروش اقساطی خودرو با حداقل پیش پرداخت
2022-09-21T16:16:11+04:30
در ادامه نکاتی را درباره شرایط فروش اقساطی خودرو با حداقل پیش پرداخت ارائه خواهیم کرد.

نکاتی درباره نگهداری از باطری ماشین در پاییز و زمستان

نکاتی درباره نگهداری از باطری ماشین در پاییز و زمستان
2022-09-21T12:29:35+04:30
باطری ماشین از قطعات مهم محسوب می‌شود که در فصل‌های سرد بیشتر از بهار و تابستان به مراقبت و نگهداری نیاز دارد؛ در ادامه به نکات مهمی در این باره اشاره خواهد شد.

سئو یا گوگل ادوردز؛ کدام یک برای کسب و کار شما بهتر است؟

سئو یا گوگل ادوردز؛ کدام یک برای کسب و کار شما بهتر است؟
2022-09-21T12:29:35+04:30
در پاسخ به سوال سئو یا گوگل ادز کدام یک بهتر است؛ باید گفت بسته به اینکه هدف شما چیست می توان از سئو یا ادوردز با هم یا جدا استفاده کرد. با ما همراه باشید تا...

ویژگی‌های مهم درب ضد سرقت استاندارد

ویژگی‌های مهم درب ضد سرقت استاندارد
2022-09-21T12:29:35+04:30
در ادامه این مطلب توضیح می‌دهیم که چرا یک درب ضد سرقت استاندارد محصول بهتری از درب‌های ورودی معمولی است و چه ویژگی‌هایی آن را متمایز ساخته است.

قیمت سکه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ به ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید

قیمت سکه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ به ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید
2022-09-21T11:36:12+04:30
قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی طرح جدید امروز چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ به ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید.

هدف دولت از تشکیل وزارت بازرگانی مشخص نیست/ بازار را کنترل کنید

هدف دولت از تشکیل وزارت بازرگانی مشخص نیست/ بازار را کنترل کنید
2022-09-21T10:02:54+04:30
عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: دولت به جای فضاسازی درباره تشکیل وزارت بازرگانی بهتر است به اقدامات لازم در حوزه تنظیم و کنترل بازار در این حوزه بپردازد.

معرفی فنس الکتریکی

معرفی فنس الکتریکی
2022-09-20T15:29:30+04:30
فنس الکتریکی برای حفاظت از امکان و جلوگیری از سرقت نصب و راه اندازی می شود و در ادامه با آن بیشتر آشنا خواهید شد.

قیمت سکه ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ به ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید

قیمت سکه ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ به ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید
2022-09-20T11:56:13+04:30
قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی طرح جدید امروز سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ به ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید.

آگاهی‌بخشی به صاحب حساب و ذینفع چک برگشتی از طریق ارسال پیامک

 آگاهی‌بخشی به صاحب حساب و ذینفع چک برگشتی از طریق ارسال پیامک
2022-09-20T11:49:50+04:30
با هدف توسعه خدمات الکترونیک و در راستای آگاهی‌بخشی به صاحب حساب و ذینفع چک، خدمت "ارسال پیامک ثبت چک برگشتی و رفع سوءاثر در سامانه سماچک"، توسط ب...

ارایه ارز زیارتی به ۱۲۱ هزار زائر عتبات توسط بانک ملی ایران

 ارایه ارز زیارتی به ۱۲۱ هزار زائر عتبات توسط بانک ملی ایران
2022-09-20T11:49:49+04:30
بانک ملی ایران با ارایه خدمات ارز زیارتی به بیش از ۱۲۱ هزار زائر عتبات در ایام اربعین حسینی (ع)، رتبه نخست شبکه بانکی را به خود اختصاص داد.

قیمت ایمپلنت دندان در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

 قیمت ایمپلنت دندان در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟
2022-09-20T11:49:49+04:30
قیمت ایمپلنت دندان به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. اما به طور کلی هزینه کاشت دندان بالا است.

مزایا و معایب خرید دزدگیر اماکن چیست؟

 مزایا و معایب خرید دزدگیر اماکن چیست؟
2022-09-20T11:49:48+04:30
خرید دزدگیر اماکن یکی از مطمئن‌ترین و بهترین روش‌ها برای حفاظت از اموال و دارایی‌ها و داشتن آرامش روان است. با بهره‌گیری از سیستم دزدگیر اماکن می‌توانید از ...

قیمت قفسه فلزی چند است؟

 قیمت قفسه فلزی چند است؟
2022-09-20T11:49:47+04:30
قفسه‌های فلزی یکی از کاربردی‌ترین محصولات ساخته شده از فلزات هستند.

تقدیر معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید از مدیریت قوی در بانک دی

 تقدیر معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید از مدیریت قوی در بانک دی
2022-09-20T11:49:45+04:30
معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران از خدمات مدیرعامل بانک دی در جهت بهبود روند فعالیت و کاهش مشکلات عدیده این بانک تقدیر کرد.

تفاوت لمینت و کامپوزیت و روکش در چیست ؟

 تفاوت لمینت و کامپوزیت و روکش در چیست ؟
2022-09-20T11:49:45+04:30
تفاوت لمینت و کامپوزیت و روکش دندان با یک دیگر کاملا واضح است ولی هر سه در دسته دندان پزشکی زیبایی قرار گرفته اند.

مرکز نوآوری در شرکت ستاره ایران راه‌اندازی می‌شود

 مرکز نوآوری در شرکت ستاره ایران راه‌اندازی می‌شود
2022-09-20T11:49:45+04:30
مدیرعامل شرکت ستاره ایران، از انعقاد تفاهم‌نامه با معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری برای ایجاد مرکز نوآوری در این شرکت خبر داد و گفت: برای نخستین بار است ک...

قیمت جهانی طلا امروز ۱۴۰۱/۰۶/۲۹

 قیمت جهانی طلا امروز ۱۴۰۱/۰۶/۲۹
2022-09-20T11:49:42+04:30
قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۰۷ درصد افزایش به ۱۶۷۷ دلار و ۵ سنت رسید.

کاهش قیمت بیت کوین تا پایین‌ترین رقم طی ۳ ماه گذشته

 کاهش قیمت بیت کوین تا پایین‌ترین رقم طی ۳ ماه گذشته
2022-09-20T11:49:42+04:30
قیمت بیت کوین ۷.۴ درصد در معاملات امروز کاهش یافته و به ۱۸۲۷۳ دلار رسیده‌است.

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز ۱۴۰۱/۰۶/۲۹

 قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز ۱۴۰۱/۰۶/۲۹
2022-09-20T11:49:42+04:30
امروز در بازار آزاد تا این لحظه قیمت طلای ۱۸عیار هر گرم یک‌میلیون و ۳۱۳ هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.

علت گرم شدن قسمت فریزر در یخچال دوو و نحوه رفع ایراد

علت گرم شدن قسمت فریزر در یخچال دوو و نحوه رفع ایراد
2022-09-20T11:29:31+04:30
معیوب بودن فن خنک کننده یکی از دلایل گرم شدن قسمت فریزر در یخچال فریزر دوو است. برای آگاهی از بقیه علت ها با ما همراه باشید.

قیمت خودروی تولید داخل؛ ۲۹ شهریور ۱۴۰۱/ نوسان جزئی قیمت ها

قیمت خودروی تولید داخل؛ ۲۹ شهریور ۱۴۰۱/ نوسان جزئی قیمت ها
2022-09-20T11:29:31+04:30
قیمت خودروی تولید داخل امروز سه شنبه ۲۹ شهریورماه ۱۴۰۱ نسبت به روز گذشته دچار نوسان شد.

دلار در بازار توافقی ۳۰۳۱۵ تومان

دلار در بازار توافقی ۳۰۳۱۵ تومان
2022-09-20T11:02:53+04:30
قیمت دلار در بازار توافقی هم اکنون به مبلغ ۳۰ هزار ۳۱۵ تومان معامله می‌شود.

تا چند ساعت بعد از کامپوزیت دندان نباید چیزی خورد؟

تا چند ساعت بعد از کامپوزیت دندان نباید چیزی خورد؟
2022-09-20T08:36:10+04:30
در ادامه همراه ما باشید تا با جواب این سوال که تا چند ساعت بعد از کامپوزیت نباید چیزی خورد آشنا شوید.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)