میرنیوز

یک برنامه بدنسازی خوب چه ویژگی هایی دارد؟

 یک برنامه بدنسازی خوب چه ویژگی هایی دارد؟ 2022-08-15T14:25:12+04:30

به نقل از اندام اپ یک برنامه بدنسازی خوب برنامه ای است که تمامی اجزای بدن را درگیر کند و سبک تغذیه و زندگی شما را تغییر دهد. گاهی اوقات دیده می شود که افراد با انتخاب رژیم های تهاجمی و کم کالری به بدن خود آسیب وارد می کنند اما باید در نظر داشت که اگر مواد مغذی به اندازه کافی و استاندارد به بدن شما نرسد نه تنها بدن ورزیده ای نخواهید داشت بلکه تمرینات فیزیکی نیز نتیجه ای نامطلوب و گاهی عکس خواهد داشت بنابراین نمی توان تاثیر داشتن برنامه غذایی مناسب در کنار تمرینات بدنسازی را انکار کرد.

ارتباط  تغییرسبک زندگی بر تناسب اندام

امروزه میدانیم که با توجه به مهم بودن تأثیر تغذیه و تمرین در سلامت بدنی و ظاهر اندام، این دو عنصر پاسخگوی تمام نیاز‌های بدن ما نیستند و برنامه‌های تمرینی سنگین، تغذیه‌ و استفاده از مکمل‌های غذایی صرفا برای رسیدن به اندامی ایده‌آل کافی نمی‌باشند. مبالغه نیست اگر بگوییم مهم‌ترین رکن در داشتن یک برنامهبدنسازی مناسب خواب کافی و درست، تمرکز ذهنی، سلامت روانی و در مرحله‌ی بعدی تغذیه‌ی مناسب و تمرین اصولی می‌باشند. پس فردی که به دنبال یک برنامه‌ی مناسب، چه به منظور زیبایی اندام و‌ چه سلامت بدنی می‌گردد ابتدا باید از نظر ذهنی اولویت‌های خود را تنظیم کند و یک "برنامه بدنسازی" مناسب در روند زندگی خود بگنجاند تا هم بیشترین بازده‌ و پیشرفت را داشته باشد و هم از ضررهای مالی و چه بسا آسیب‌های بدنی جلوگیری کند؛ در غیر این صورت تنها وقت و انرژی خود را صرف تحرکاتی بی‌فایده و در شرایطی احتمالاً آسیب ‌زا کرده است.

روند تمرینی متناسب با شرایط شخصی افراد

پس از این که فرد شرایط روزمره‌ی خود را برای داشتن برنامه‌ ای مناسب آماده نمود باید به سراغ برنامه‌های تمرینی مناسب برود؛ این برنامه‌های تمرینی باید با توجه به جنسیت، تیپ‌ بدنی، سن، وضعیت اندام هنگام شروع تمرین و میزان چربی وعضله‌ شخص در نظر گرفته شود و هر فرد طبق اصول علمی و تجربی برنامه‌ی تمرینی مختص خودش را داشته باشد. به نقل از اندام اپ : andamapp.comدر گذشته اکثراً آقایان به دنبال بدنسازی حرفه‌ای می‌رفتند و خانم‌ها نهایتاً تمرین‌های هوازی یا ورزش‌های دیگر را انجام میدادند و زیاد به دنبال تمرین با وزنه نبودند، اما امروزه بانوان علاقه زیادی به این رشته نشان میدهند، طبیعتاً با توجه به تفاوت‌های هورمونی و فیزیکی خانم‌ها ، برنامه‌های بدنسازی بانوانمتفاوت با برنامه‌های تمرینی آقایان می‌باشد، همچنین شرایط تمرینی بسیاری از بانوان محدودتر از آقایان می‌باشد. به عنوان مثال بسیاری از باشگاه‌های بدنسازی بانوان، سانس هایی را ارائه می دهد که با ساعت‌های کاری خانم‌های شاغل تداخل دارد و یا بعضاً ممکن است خانم‌های خانه‌ داررفتن به باشگاه‌های بدنسازی برایشان مشکل باشد، به همین دلیل بسیاری از بانوان بیشتر به سراغ تمرین‌های آنلاین می‌روند که هم با اولویت‌های دیگرشان در تداخل نباشد وهم امکان رسیدن به اندامی ایده آل را داشته باشند.

البته استفاده از مربی‌های آنلاین و برنامه‌ چربی‌ سوزی غیر حضوری تنها مختص خانم‌ها نمی باشد و خیلی از افراد به دلیل عدم دسترسی به باشگاه مجهز به دستگاه‌های با کیفیت و یا زیاد بودن هزینه‌های تمرینات حضوری با مربی حرفه‌ای به سراغ تمرین‌های غیر حضوری و آنلاین می‌روند و گاهی با توجه به تمرکز و تلاششان نتایج بهتری را نیز میگیرند. شاخص سن یکی دیگر از عوامل مؤثر در تمرینات بدنسازی میباشد، یکی از باورهای رایج در مورد تمرین بدنسازی این است که مانع رشد افراد در دوران بلوغ میشود یا باعث آسیب‌های استخوانی و مفصلی می‌شود که البته اگر تمرینات غیر اصولی و بدون آگاهی علمی باشند این نظرات کاملا همغلط نیستند، اما امروزه با توجه به تحقیقات پیشرفته وعلمی، ثابت شده است که در صورت داشتن خواب و تغذیه‌ی مناسب و برنامه چربی سوزی متناسب با تیپ بدنی و سن شخص، تمرینات بدنسازی نه تنها به رشد فرد در دوران بلوغ کمک میکند بلکه باعث بهتر شدن چارچوب بدنی و فرم عضلانی در بزرگسالی نیزخواهد شد.

تاثیربرنامه غذایی اصولی

قدم بعدی که باید یک فرد بدنساز برای داشتن تناسب اندام بردارد داشتن یک برنامه‌ تغذیه اصولی و درست می‌باشد که با توجه به تیپ بدنی، گروه خونی، هدف ابتدایی، هدف نهایی و پرهیزهای پزشکی هر فرد میتواند متفاوت باشد. برنامه‌ غذایی مناسب لزوماً کم خوردن برای لاغر شدن یا حذف شاخه‌هایی از مواد غذایی نمی‌باشد، چنانچه اشخاص بدون اطلاع یا آگاهی علمی و به صورت خودجوش و بدون برنامه اصولی، روند تغذیه‌ خود را تغییر دهند نه تنها ممکن است نتیجه‌ مطلوبی نگیرند، بلکه موجب رسیدن صدمات جدی به سلامت کبد، کلیه، پوست، مو و بقیه‌ی اعضای بدنشان می شوند. به عنوان مثال پروتئین یکی از مهمترین مواد غذایی مورد مصرف در برنامه بدنسازی یک شخص بدن‌ساز می‌باشد، اما مصرف پروتئین روندی علمی و اصولی دارد و با توجه به درجه‌ی تمرین و بدن شخص یا سن و جنسیت افراد متفاوت است.همچنین بسیاری از افراد برای لاغری به غلط مصرف کربوهیدرات را قطع و یا شدیداً کاهش میدهند در صورتی که اگر مصرف کربوهیدرات‌ها غیر اصولی شود و طبق برنامه‌ی چربی‌سوزی درستی پیش نروند، ممکن است نتیجه‌ نامطلوبی را در پی داشته باشد.

 

بدنسازی از نگاهی متفاوت

برخی از افراد هر چند هم که اولویتشان ساختن بدنی با فرم ایده‌آل فیتنس نباشد به ناچار نیاز به برنامه‌های بدنسازی پیدا میکنند. برای مثال بسیاری از ورزشکاران در رشته‌های متفاوت ورزشی نیاز به تقویت عضلاتی به خصوص در جهت کارکردی مشخص پیدا میکنند یا لازم است برای تقویت فیزیک بدنشان تمرینات بدنسازی تخصصی متناسب با رشته‌ی ورزشی خودشان را انجام دهند. به طور کلی امروزه رشته‌ بدنسازی مکمل اکثررشته‌های ورزشی شده است. بسیاری برای سلامت بدن خود نیاز به کاهش وزن دارند و فقط به دنبال برنامه‌های چربی‌ سوزی می‌روند که قطعاً تأثیرمثبتی در ظاهر و اعتماد به نفسشان نیز میگذارد؛ این دسته از افراد اگر به صورت ناشیانه و بدون استفاده از تجربیات مربی‌های دوره‌ دیده و حرفه‌ای تصمیم به کاهش وزن بگیرند ممکن است صدمات جبران‌ناپذیری به بدن خود وارد کنند و بهتر است با برنامه‌های غذایی و تمرینی اصولی به صورت طبیعی این کاهش وزن را انجام دهند تا کمترین آسیب را ببینند و این تغییرات تأثیر ماندگار و چشمگیری نیز داشته باشد.

سخن پایانی

با توجه به نکاتی که گفته شد امروزه برای‌ اکثر اقشار داشتن برنامه‌ی تمرینی روزانه یکی از اولویت‌های مهم میباشد. پیشرفت علم بدنسازی و امکان تمرین با تجهیزات کم، بهانه‌ای هم برای کسی باقی نمیگذارد و تقریباً همه‌ی افراد میتوانند با توجه به شرایط شخصی و فردی‌ شان برنامه‌ی بدنسازی متناسب با هدفشان را داشته باشند و چه بهتر است که با تحقیق و یافتن یک تیم با تجربه و آگاه، بهترین برنامه را انتخاب و با کمترین ریسک آسیب، پیشرفت محسوسی را مشاهده کنند.

"این مطلب تبلیغاتی است"

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار بازار

ماندگاری قیمت بیت کوین در کانال ۱۸ هزار دلاری

 ماندگاری قیمت بیت کوین در کانال ۱۸ هزار دلاری
2022-09-28T13:16:33+03:30
بیت کوین به عنوان بزرگ‌ترین ارز مجازی دنیا از نظر ارزش بازار امروز با ۰.۷۲ درصد کاهش حدود ۱۸۸۰۰ دلار معامله می‌شود.

جزییات سررسید یک اوراق نفت خام سنگین صادارتی

 جزییات سررسید یک اوراق نفت خام سنگین صادارتی
2022-09-28T13:16:33+03:30
شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه جزییات سررسید یک اوراق نفت خام سنگین صادارتی را اعلام کرد.

اعلام فرآیند تحویل قرارداد آتی صندوق طلا سررسید مهر

 اعلام فرآیند تحویل قرارداد آتی صندوق طلا سررسید مهر
2022-09-28T13:16:32+03:30
بورس کالا زمان انجام فرآیند تحویل قراردادهای آتی واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری پشتوانه طلای لوتوس را اعلام کرد.

قیمت جهانی طلا امروز ۱۴۰۱/۰۷/۰۴

 قیمت جهانی طلا امروز ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
2022-09-28T13:16:32+03:30
قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۳۱ درصد کاهش به ۱۶۳۸ دلار و ۸۰ سنت رسید.

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز ۱۴۰۱/۰۷/۰۴

 قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
2022-09-28T13:16:32+03:30
امروز در بازار آزاد تا این لحظه قیمت طلای ۱۸عیار هر گرم یک‌میلیون و ۳۰۴ هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۴میلیون و ۲۰۰هزار تومان است.

انتصاب سرپرست مدیریت فناوری اطلاعات

 انتصاب سرپرست مدیریت فناوری اطلاعات
2022-09-28T13:16:32+03:30
آئین تکریم و معارفه مدیریت فناوری اطلاعات شرکت بیمه ملت برگزار شد.

جلسه مهم ریاست سازمان بورس با دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی

 جلسه مهم ریاست سازمان بورس با دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی
2022-09-28T13:16:31+03:30
روز گذشته جلسه‌ای در سازمان بورس و اوراق بهادار با موضوع بررسی مشکلات پیش‌روی صنعت پتروشیمی برگزار شد.

افزایش ارزش بیت کوین به بالاتر از ۲۰۰۰۰ دلار

 افزایش ارزش بیت کوین به بالاتر از ۲۰۰۰۰ دلار
2022-09-28T13:16:31+03:30
قیمت بیت کوین به‌عنوان بزرگ‌ترین ارز مجازی دنیا از نظر ارزش بازار امروز با بیش‌از ۷ درصد افزایش به ۲۰۲۱۰ دلار رسید.

قیمت جهانی طلا امروز ۱۴۰۱/۰۷/۰۵

 قیمت جهانی طلا امروز ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
2022-09-28T13:16:31+03:30
قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۶۵ درصد افزایش به ۱۶۳۲ دلار و ۸۵ سنت رسید.

روسیه از روبل دیجیتال برای معامله با چین استفاده می‌کند

 روسیه از روبل دیجیتال برای معامله با چین استفاده می‌کند
2022-09-28T13:16:30+03:30
روسیه قصد دارد با توجه به تحریم‌های غربی و قطع دسترسی به زیرساخت‌های بازار مالی جهانی، از روبل دیجیتال در معاملات خود با چین استفاده کند.

ارزش بازار آتی در بورس کالا به ۷.۲ همت رسید

 ارزش بازار آتی در بورس کالا به ۷.۲ همت رسید
2022-09-28T13:16:29+03:30
در نیمه نخست امسال بیش از یک میلیون و ۲۴۹ هزار قرارداد آتی به ارزش ۷.۲ همت در بورس کالا منعقد شد.

معامله ۴۷۶ میلیون گواهی سپرده کالایی در ۶ ماه گذشته

 معامله ۴۷۶ میلیون گواهی سپرده کالایی در ۶ ماه گذشته
2022-09-28T13:16:29+03:30
بازار گواهی سپرده در نیمه نخست امسال با ثبت معامله نزدیک ۴۷۶ میلیون گواهی سپرده کالایی به ارزش ۱۱.۲ همت رسید. در شهریور ماه نیز ۵۱ میلیون و ۵۹۱ گواهی سپرده ...

قیمت جهانی طلا امروز ۱۴۰۱/۰۷/۰۶

 قیمت جهانی طلا امروز ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
2022-09-28T13:16:28+03:30
قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۲۴ درصد کاهش به ۱۶۲۴ دلار و ۹۳ سنت رسید.

قیمت سکه امروز ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان/ ثبات نسبی در قیمت سکه

قیمت سکه امروز ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان/ ثبات نسبی در قیمت سکه
2022-09-28T11:36:22+03:30
قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی طرح جدید امروز چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ روی رقم ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تثبیت شد.

قیمت روغن کاهش یافت/ کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت برنج

قیمت روغن کاهش یافت/ کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت برنج
2022-09-28T10:16:22+03:30
رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: قیمت روغن ۵ کیلویی از ۴۰۰ هزار به ۲۹۵ هزار و روغن مایع ۹۰۰ گرمی از ۶۸ هزار به ۵۵ هزار تومان رسیده است.

افزایش نرخ دلار در صرافی‌های بانکی

افزایش نرخ دلار در صرافی‌های بانکی
2022-09-26T15:49:16+03:30
هر دلار امروز در صرافی‌های بانکی با ۹۲ تومان افزایش قیمت نسبت به روز کاری گذشته با نرخ ۲۸ هزار و ۷۹۳ تومان به فروش رسید.

مشاوره غرفه‌سازی گرید A با قیمت ارزان

مشاوره غرفه‌سازی گرید A با قیمت ارزان
2022-09-26T14:30:16+03:30
غرفه تأثیر چشمگیری بر حضور شما در نگاه دیگران و سایر رقبا دارد. با ما همراه باشید تا شما را با خدمات شرکت مهندسی فرارنگ بیشتر آشنا کنیم.

کنسلی بلیط تهران به استانبول چقدر هزینه دارد؟

کنسلی بلیط تهران به استانبول چقدر هزینه دارد؟
2022-09-26T14:30:15+03:30
اگر شما هم از مسافران استانبول هستید و به دلیل نگرانی از احتمال لغو برنامه سفر و کنسلی بلیط خود هنوز اقدام به رزرو بلیط هواپیما نکرده‌اید پیشنهاد می‌کنیم این...

قیمت خودروی تولید داخل؛ ۴ مهر ماه ۱۴۰۱

قیمت خودروی تولید داخل؛ ۴ مهر ماه ۱۴۰۱
2022-09-26T11:52:57+03:30
قیمت خودروی تولید داخل امروز دوشنبه ۴ مهر ماه ۱۴۰۱ تقریبا باثبات بود.

قیمت سکه امروز ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان شد

قیمت سکه امروز ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان شد
2022-09-26T11:35:25+03:30
قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی طرح جدید امروز دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ به ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید.

عرضه خودرو اطلس با موتور جدید M15+ سایپا

عرضه خودرو اطلس با موتور جدید M15+ سایپا
2022-09-26T11:22:06+03:30
مدیر پروژه اطلس سایپا گفت: روند پیشرفت پروژه خودرو اطلس شتاب گرفته و در تاریخ ۲۵ شهریورماه سال جاری تولید ۲۷ بدنه از این خودرو در مرحله VP آغاز شده است.

قیمت امروز ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان شد

قیمت امروز ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان شد
2022-09-26T11:22:06+03:30
قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی طرح جدید امروز دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ به ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید.

صادرات تایر آزاد شد

صادرات تایر آزاد شد
2022-09-26T09:38:42+03:30
بر اساس بخشنامه گمرک ایران، صادرات تایر آزاد شده است.

کسب درآمد از ضایعات با تولید زغال فشرده

کسب درآمد از ضایعات با تولید زغال فشرده
2022-09-24T16:16:29+03:30
در ادامه قصد داریم درباره نحوه تولید ذغال فشرده از ضایعات و کسب درآمد از آن صحبت کنیم.

رویداد فناورانه خودروهای آینده برگزار می شود

رویداد فناورانه خودروهای آینده برگزار می شود
2022-09-24T16:03:28+03:30
رویداد فناورانه خودروهای آینده با مشارکت مرکز تحقیقات و نوآوری صنایع خودرو سایپا و گروه خودرویی ستاد حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگز...

قیمت سکه ۲ مهر ۱۴۰۱ به ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید

قیمت سکه ۲ مهر ۱۴۰۱ به ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید
2022-09-24T11:37:52+03:30
قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی طرح جدید امروز شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ به ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید.

قیمت سکه، یک مهر ۱۴۰۱ به ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید

قیمت سکه، یک مهر ۱۴۰۱ به ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید
2022-09-23T13:42:51+03:30
قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی طرح جدید امروز جمعه یک مهر ۱۴۰۱ به ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید.

عرضه گسترده مرغ منجمد با قیمت ۴۰ هزار تومان در بازار

عرضه گسترده مرغ منجمد با قیمت ۴۰ هزار تومان در بازار
2022-09-23T13:42:51+03:30
سرپرست جهاد کشاورزی استان تهران از عرضه گسترده مرغ منجمد با قیمت ۴۰ هزار تومان برای تنظیم بازار خبر داد.

تأمین دستگاه‌های اکسیژن‌ساز بلاروس از تولیدات دانش‌بنیان ایرانی

تأمین دستگاه‌های اکسیژن‌ساز بلاروس از تولیدات دانش‌بنیان ایرانی
2022-09-21T16:16:12+04:30
با پیشرفت متخصصان تولید تجهیزات پزشکی به ویژه در شرکت‌های دانش بنیان، دستگاه‌های اکسیژن‌ساز بلاروس از تولیدات ایرانی تأمین می‌شود.

کوییک سایپا در ونزوئلا هم محبوب شد

کوییک سایپا در ونزوئلا هم محبوب شد
2022-09-21T16:16:12+04:30
خودروهای کوییک و ساینا در نمایشگاه اختصاصی علمی، فناوری و صنعتی ایران در ونزوئلا خوش درخشیدند.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)