میرنیوز

بهاروند: برجام و بازرسی‌ها تا زمانی ادامه می‌یابد که جامعه بین‌الملل مقابل یکجانبه‌گرایی آمریکا بایستد

 بهاروند: برجام و بازرسی‌ها تا زمانی ادامه می‌یابد که جامعه بین‌الملل مقابل یکجانبه‌گرایی آمریکا بایستد 2020-09-16T16:45:37+04:30

  به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، محسن بهاروند در این سخنرانی تاکید کرد که حتی در شرایط کرونا هم فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس بدون هیچ مانعی انجام شده و بدون اخلال ادامه دارند.

وی دوام برجام و فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس را بستگی به جامعه بین المللی و طرف های کنونی برجام دانست.  این مقام کشورمان با اشاره به اینکه رویکرد آمریکا نسبت به ا یران رویکرد ستزه جویانه ایدئولوژیک است، تاکید کرد که  آمریکا روحیه و توان خود برای ارائه راه حل های منصفانه برای حل مشکلات بین المللی را از دست داده است.

بهاروند افزود که ریشه همه این مخاصمات که آژانس نیز در بخش فنی و تخصصی آن به نحوی درگیر شده است، در یکجانبه گرایی و ناکارآمدی مدیریت جهانی فعلی است.

متن کامل این سخنرانی به شرح زیر می باشد:

سرکار خانم رئیس؛

آقای مدیرکل؛

عالیجنابان، خانم ها و آقایان؛

 

        گزارش مدیرکل بار دیگر نشان داد که سطح همکاری میان ایران و آژانس در همان سطحی که تاکنون بوده، می باشد. حتی در شرایط دشوار ناشی از همه گیری کرونا، فعالیت های راستی آزمایی آژانس بدون هیچ مانعی انجام شده اند و بدون اخلال ادامه دارند. گزارش مدیرکل مجددا حاکی از این است که آژانس به انجام مأموریت خود در رابطه با فعالیت های راستی آزمایی تحت برجام، ادامه می دهد.

      جمهوری اسلامی ایران به همکاری با آژانس ادامه می دهد، اما یک سوال مهم در این میان مطرح است: اینکه آیا برجام و فعالیت های راستی آزمایی مطابق با آن می توانند با وجود فشارهای اعمالی آمریکا و موقعیت دشواری که در مورد آن ایجاد کرده است، دوام بیاورند یا خیر؟ پاسخ من به این سوال، بله و خیر خواهد بود. همه چیز بستگی به جامعه بین المللی و طرف های کنونی برجام دارد.

        ایالات متحده آمریکا از هیچ تلاشی برای باطل نمودن این توافق دریغ نمی کند. اینکه آمریکا چرا و چه سودی از تخریب یک چنین توافق چندجانبه می برد و اینکه در نبود برجام چه چیزی را می تواند پیشنهاد کند، خودشان باید توضیح دهند. با این حال، برداشت من این است که رویکرد آمریکا نسبت به ایران یک رویکرد ستیزه جویانه ایدئولوژیک می باشد؛ هیچ توجیه دیگری نمی تواند این حجم از دشمنی آمریکا علیه کشور من را توجیه کند. برجام و توافق هسته ای تنها گوشه ای از این نمایش هستند.

     به هر حال، ما می توانیم اطمینان داشته باشیم که آمریکا نمی تواند هیچ جایگزینی نه برای برجام و نه دیگر سازوکارهای چندجانبه ای که از آن خارج شده است، معرفی نماید؛ دلیل این ادعا نیز روشن است. دیپلماسی آمریکا صرفا مبتنی بر یکجانبه گرایی و زورگوئی است، نه چندجانبه گرایی و همکاری. آمریکا روحیه و توان خود برای ارائه راه حل های منصفانه برای حل مشکلات بین المللی را از دست داده است. زمانیکه آمریکا فقط یاد گرفته تا خواسته های خود را بر دیگران به دلیل برداشت غلط از قدرت سخت خود دیکته کند، چگونه قادر خواهد بود تا به نگرانی های دیگران احترام بگذارد، یا با دیگران بر مبنای برابر مذاکره کند، و رایزنی های قابل قبول را برای همه طرفین ارائه کند؟ فراموش نکنید که زمانی سازمان ملل و چندجانبه گرایی نتیجه دیپلماسی آمریکا بود. آن روحیه سال ها قبل از بین رفته است.

     رویکرد به اصطلاح "فشار حداکثری"، خسارات زیادی را به کشور من و مردم ایران وارد کرده است. ایالات متحده بایستی برای اقدامات اشتباه بین المللی خود پاسخگو باشد و متعهد شود خسارات علیه ایران را جبران نماید.

      قبل از اینکه دولت کنونی آمریکا به قدرت برسد و در طول کمپین انتخاباتی، رئیس جمهور کنونی آمریکا وعده خروج از توافق هسته ای را داد. جای تاسف است که توافق نامه های بین المللی موضوع رقابت های سیاسی در ایالات متحده می شوند. در چنین مواردی، تنها مسئله مهم انجام اقدامی علیه حزب مخالف است.

          آمریکا در ماه می 2018 از برجام خارج شد و از تعهدات خود شانه خالی کرد، در حالیکه مطابق قطعنامه 2231 متعهد به پایبندی به تعهدات خود ذیل برجام بود.

      برای توجیه این اقدام، دلایل سیاسی داخلی آورده شد و قوانین داخلی ایالات متحده مورد استناد قرار گرفت. مطابق حقوق بین الملل، قابل قبول نیست که با مطرح کردن موضوعات سیاسی داخلی، از زیر بار تعهدات بین المللی شانه خالی کرد. اما ایالات متحده چنین اقدامی را بدون توجه به تعهداتش انجام داد.

      ایالات متحده اجازه ندارد به هر روشی قوانین و مقررات ملی خود را در سطح بین المللی با نادیده گرفتن مقررات حقوق بین الملل، اعمال کند. در صورت پذیرش استدلال ایالات متحده، هیچ توافق نامه بین المللی از جمله منشور سازمان ملل امکان حفظ شدن نخواهد داشت.

     دولت آمریکا در ابتدا امیدوار بود که با خروجش از برجام و اعمال فشار حداکثری، برجام از بین می رود و ایران تسلیم خواهد شد. ولی همه این تلاش های یکجانبه و مذبوحانه، شکست خورد.

      دولت ایالات متحده اخیرا وارد فاز دیگری از خرابکاری شده که به نوعی با یک بحث حقوقی منحرف شده است. آنها موضوع به اصطلاح اسنپ بک را بر اساس یک تفسیر عجیب و غیرحرفه ای  و قرائتی خودسرانه از قطعنامه 2231 شورای امنیت مطرح کردند. آنها قصد داشتند تا از این قطعنامه استفاده کنند، بطوریکه وانمود نمایند که از مشارکت کنندگان در برجام هستند.

     چنین سوء تعبیر از یک سند بین المللی می تواند فقط از سوی کسی مطرح شود که نه کوچکترین فهمی از حقوق بین الملل و نه قواعد تفسیر آن دارد، و یا فردی که دارای نیت شیطانی علیه یک ملت و یا جامعه بین المللی به عنوان یک کل می باشد.

      تا آنجا که ما می دانیم، ایالات متحده آمریکا از منابع انسانی بسیار خوبی برخوردار است و بنابراین مورد اول نمی تواند باشد. اما سیاستمدارانی کوته بین و بی ملاحظه از جمله در منطقه ما وجود دارند که از این دیدگاه بی پایه آمریکا حمایت می کنند. آنگونه که ما آنها را می شناسیم، آنها احتمالا از هر دو خصوصیت ذکر شده فوق بهره می برند.

خانم رئیس،

     حقیقت ساده است، ایالات متحده عضو برجام نیست که بخواهد از به اصطلاح اسنپ بک استفاده کند و اگر برای تخریب برجام به قطعنامه 2231 استناد می کند، راه را اشتباه رفته است؛ زیرا اولا، هدف اصلی قطعنامه 2231 حفظ توافق و ارتقای اجرای برجام است، نه تبدیل آن به ابزاری برای تخریب برجام؛ و ثانیا، انجام اسنپ بک دارای رویه ای مشخص است که از طریق کمیسیون مشترک اعضای برجام می گذرد و برای این کار، طرف آغازگر باید عضو کمیسیون مشترک باشد تا بتواند آن کار را انجام دهد. حتی اگر آمریکا عضو برجام هم بود، بدون اجرای تعهدات برجامی توأم با حسن نیت خود، نمی توانست به اسنپ بک استناد کند.

خانم رئیس،

       ریشه همه این مخاصمات که آژانس نیز در بخش فنی و تخصصی آن به نحوی درگیر شده است، در یکجانبه گرایی و ناکارآمدی مدیریت جهانی فعلی است. این به این دلیل است که یکی از قدرتمندترین اعضای مدیریت جهانی بجای تقویت نظم فعلی، ارزش ها و قواعد آن، بصورت روزمره در حال تخریب مبانی آن است.

      ما فقط ایالات متحده را مقصر این وضعیت در جهان نمی دانیم. بلکه اعتقاد داریم کشورهایی که در حرف وانمود می کنند مخالف یکجانبه گرایی هستند اما آنها را در عمل حمایت می کنند، به همان اندازه مسئول چنین بی ثباتی و آشوب در روابط بین المللی هستند. من این پدیده را یکجانبه گرایی منفعل می نامم. اگر یک عضو جامعه بین المللی که در برابر تدابیر یکجانبه غیرقانونی برای منافع کوته بینانه خود تسلیم شده، و منافع، ارزش ها، و حقوق جامعه بین المللی را رها نماید، این یک اقدام یکجانبه گرایی منفعل می باشد. باید مد نظر داشت که نصیحت و توصیه به کشورهای یکجانبه گرا برای کنار گذاشتن چنین اقداماتی فایده ندارد، بلکه اعضای جامعه بین المللی نیاز دارند تا بصورت جمعی در مقابل یکجانبه گرایی مقاومت نموده تا قواعد و نظم بین المللی ارتقاء یابد؛ در غیر اینصورت، باید آماده پریدن به عقب و به دوران پیش از جنگ جهانی دوم باشیم.  

     متأسفانه، یک جانبه گرایی منفعل در وضعیت فعلی روابط بین الملل فراگیر شده است. ما روزانه شاهد این امر هستیم، از جمله در برخی اظهارات ارائه شده در این نشست درخصوص این موضوع.

      برخی در این نشست به عمد یا ناخواسته در تلاشند تا مکان قربانی و جانی را تغییر دهند. حتی برخی تمایلی ندارند که از ایالات متحده به عنوان کسی که از توافق خارج شده و وضعیت فعلی نتیجه اقدامات آن است، نام ببرند. با چنین روشی در سازمان های بین المللی، باور اینکه چند جانبه گرایی می تواند زنده بماند، دشوار است.

 

همکاران محترم،

      اگر به واقعیت های موجود اهمیت ندهید، اظهار نظر در مجامع بین المللی آسان است. شما با تحریم ها و فشار حداکثر ایالات متحده روبرو نیستید. بیماران سرطانی شما بدون دارو نمی مانند. فرزندان شما با بیماری EB با درد کشنده ای که ماه ها و ماه ها برای دارو انتظار می کشند، زندگی نمی کنند. میلیاردها دلار از دارایی های شما بطور غیرقانونی توقیف نمی شود. اما شما وظیفه اخلاقی دارید که این لیست و لیست طولانی را تا حد زیادی بخاطر بسپارید تا بتوانید نظرات واقع بینانه بدهید.

خانم رئیس،

     ایران بارها تمایل خود را برای اجرای کامل و موثر توافق نشان داده است و ما باید کمی واقع بین باشیم. ایالات متحده از توافق هسته ای خارج شده و تحریم های حداکثری علیه کشور من اعمال کرده است. ما به تعهدات خود در توافق پایبند هستیم، اما در عین حال برخورداری از حقوق مندرج در آن تقریباً غیرممکن است. بنابراین، ایران در چارچوب توافق از حقوق جبران کننده خود استفاده می کند. با این حال، ما آماده هستیم تا اقدامات جبرانی را به محض اینکه بتوانیم از حقوق مندرج در توافق بطور آزادانه برخوردار شویم، برگردانیم.

          با این همه، ما نبایستی امید خود را از دست بدهیم و باید همکاری ها را با شرکایمان در برجام تقویت کنیم. ایستادگی اخیر نشان داده شده توسط اعضای شورای امنیت در مقابل اقدامات یکجانبه آمریکا علیه برجام، نمونه خوب تقویت چندجانبه گرایی است. چنین اقدامی، قابل تقدیر است و می تواند تجربه ای برای سایر عرصه های بین المللی باشد.

خانم رئیس؛

     در پایان، اجازه می خواهم به سوالی که در ابتدا مطرح کردم، دوباره مطرح کنم. آیا برجام و بازرسی های مرتبط با آن که توسط آژانس انجام می شود، می تواند کماکان باقی بماند؟ تا زمانی که اعضای جامعه بین المللی به طور محکم در مقابل سیاست های یکجانبه گرائی آمریکا ایستادگی کنند و ارزش ها، هنجارها و حقوق جامعه را ارتقاء دهند، جواب بله خواهد بود. اگر ما بتوانیم تعادل بین حقوق و تعهدات ایران را که توسط برجام مقرر شده است، برقرار کنیم، دوباره پاسخ مثبت خواهد بود. نمی توان از کشور من انتظار داشت که همه تکالیف برجام را رعایت نماید، بدون آنکه از حقوق تعیین شده آن برخوردار نباشد. هیچ توافق بین المللی بدون تناسب بین اجرای حق و تکلیف، نمی تواند برای مدت خیلی طولانی پایدار باشد. برجام نیز از این قاعده مستثنی نیست.

      در همین رابطه، نباید فراموش کرد تا تعهدات اتحادیه اروپا و سه عضو اروپایی برجام را یادآوری کنم. آن ها باید تعهدات خود را به طور کامل و موثر ذیل برجام اجرا نمایند. و البته پاسخ سوال مطرح شده منفی خواهد بود اگر ایران نتواند از حقوق خود طبق برجام و قوانین بین المللی به طور کلی بهره مند شود. در صورت عدم توازن بین حقوق و تعهدات ایران بر اساس توافق نامه و تضعیف چند جانبه گرایی و تداوم حاکمیت یکجانبه گرایی به صورت فعال یا منفعل، باز هم پاسخ منفی است.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار جهانی

سودان اذعان دارد عادی سازی به حذف نامش از لیست سیاه آمریکا سرعت می‌بخشد

سودان اذعان دارد عادی سازی به حذف نامش از لیست سیاه آمریکا سرعت می‌بخشد
2020-09-26T17:29:00+03:30
منابع داخلی شورای حاکمیتی سودان اعلام کردند، شورا اذعان دارد که برقراری روابط دیپلماتیک با اسرائیل به طور گسترده تدابیر حذف نام سودان از لیست کشورهای حامی تر...

دستور توقف پرواز هواپیماهای «آنتونوف-۲۶» در اوکراین صادر شد

دستور توقف پرواز هواپیماهای «آنتونوف-۲۶» در اوکراین صادر شد
2020-09-26T17:12:22+03:30
پس از بروز سانحه دیروز، رئیس‌جمهور اوکراین دستور توقف پرواز هواپیماهای «آنتونوف-۲۶» در این کشور را صادر کرد.

آمریکا یک شرکت چینی را تحریم کرد

آمریکا یک شرکت چینی را تحریم کرد
2020-09-26T17:12:21+03:30
وزارت بازرگانی آمریکا از تحریم بزرگ‌ترین شرکت سازنده تراشه‌های الکترونیکی در چین خبر داد.

منبع نزدیک ماکرون: فرانسه، لبنان را تنها نمی‌گذارد

منبع نزدیک ماکرون: فرانسه، لبنان را تنها نمی‌گذارد
2020-09-26T16:48:59+03:30
یک منبع نزدیک به رئیس‌جمهوری فرانسه گفت، فرانسه هرگز لبنان را تنها نخواهد گذاشت.

آغاز جلسه پارلمان عراق برای تعیین تکلیف حوزه‌های انتخاباتی

 آغاز جلسه پارلمان عراق برای تعیین تکلیف حوزه‌های انتخاباتی
2020-09-26T16:25:37+03:30
جلسه پارلمان عراق با هدف تعیین تکلیف قانون جدید انتخابات و نیز حوزه‌های انتخاباتی آغاز شد.

الکاظمی تعدادی از فرماندهان نظامی را برکنار کرده است

الکاظمی تعدادی از فرماندهان نظامی را برکنار کرده است
2020-09-26T16:08:58+03:30
در اقدامی نخست وزیر عراق تعدادی از فرماندهان حشد شعبی و ارتش عراق را از پست‌هایشان برکنار کرد.

رایزنی های الزام آور پارلمانی سریعا شروع شود

رایزنی های الزام آور پارلمانی سریعا شروع شود
2020-09-26T16:05:46+03:30
نخست وزیر پیشبرد امور لبنان ضمن حمایت از طرح فرانسه درباره این کشور، خواستار تسریع در شروع رایزنی های الزام آور پارلمانی به منطور مامور کردن فردی برای تشکیل ...

بمباران شمال عراق از سوی جنگنده‌های ترکیه

بمباران شمال عراق از سوی جنگنده‌های ترکیه
2020-09-26T16:05:45+03:30
منابع عراقی از بمباران شمال این کشور از سوی جنگنده‌های ترکیه خبر دادند.

بمباران شمال عراق از سوی جنگنده های ترکیه

بمباران شمال عراق از سوی جنگنده های ترکیه
2020-09-26T15:52:24+03:30
منابع عراقی از بمباران شمال این کشور از سوی جنگنده های ترکیه خبر دادند.

یادداشت| کارزار فشار حداکثری علیه ایران و تناقض‌های گفتمان آمریکا

 یادداشت| کارزار فشار حداکثری علیه ایران و تناقض‌های گفتمان آمریکا
2020-09-26T15:58:57+03:30
گفتمان «کارزار فشار حداکثری» آمریکا علیه ایران عناصر ناهمخوان و متناقضی دارد که نشان می‌دهد کنش‌های کاخ سفید برخلاف تصور، مبتنی بر یک سیاستگذاری ج...

عراق|اظهارات یک نماینده پارلمان درباره چگونگی تقسیم‌بندی حوزه‌های انتخاباتی

 عراق|اظهارات یک نماینده پارلمان درباره چگونگی تقسیم‌بندی حوزه‌های انتخاباتی
2020-09-26T15:32:24+03:30
یک نماینده پارلمان پارلمان عراق از تقسیم بغداد به ۱۷ حوزه انتخاباتی و تقسیم استان‌های دیگر به بیش از چهار حوزه خبر داد

۵۰ هزار دانش آموز آلمانی در قرنطینه/ پیش‌بینی چهار برابر شدن آمار دانش آموزان مبتلا در ۳ ماه آینده

 ۵۰ هزار دانش آموز آلمانی در قرنطینه/ پیش‌بینی چهار برابر شدن آمار دانش آموزان مبتلا در ۳ ماه آینده
2020-09-26T15:32:24+03:30
انجمن معلمان در آلمان درباره افزایش چشمگیر شیوع کرونا در مدارس آلمان و عواقب آن برای کنترل روند شیوع این بیماری در این کشور هشدار داد.

کرونا در اروپا| از عبور آمار مبتلایان فرانسوی از مرز نیم میلیون تا پیش‌بینی افزایش مرگ‌ و میرها در آلمان

 کرونا در اروپا| از عبور آمار مبتلایان فرانسوی از مرز نیم میلیون تا پیش‌بینی افزایش مرگ‌ و میرها در آلمان
2020-09-26T15:32:23+03:30
جدیدترین اخبار کرونایی در اروپا از پیش بینی نمایندگان پزشکی در آلمان درباره افزایش مرگ و میرهای کرونایی در این کشور و عبور آمار مبتلایان در فرانسه از مرز نی...

مسؤول دفتر المالکی خبرها درباره تحرک نظامی برای براندازی کابینه الکاظمی را تکذیب کرد

مسؤول دفتر المالکی خبرها درباره تحرک نظامی برای براندازی کابینه الکاظمی را تکذیب کرد
2020-09-26T15:15:38+03:30
مسؤول دفتر رئیس ائتلاف دولت قانون با افشای پشت پرده دیدار رهبران سیاسی با مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، اینکه الکاظمی اسنادی دال بر انجام تلاش‌هایی در راستا...

گزارش| آیا دیگر مخالفین حزب حاکم ترکیه نیز دستگیر می‌شوند؟

 گزارش| آیا دیگر مخالفین حزب حاکم ترکیه نیز دستگیر می‌شوند؟
2020-09-26T15:19:01+03:30
پس از دستگیری گسترده سران حزب دموکراتیک خلق‌ها، این زمزمه در محافل سیاسی ترکیه به وجود آمده که زندانی شدن سران دیگر احزاب مخالف اردوغان نیز دور از ذهن نیست.

تماس نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه با دستیار ظریف

 تماس نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه با دستیار ظریف
2020-09-26T14:52:17+03:30
دستیار ارشد وزیر امور خارجه و نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه بر پیشبرد ‌گفت‌وگوهای سیاسی و تداوم کار کمیته قانون اساسی به منظور دستیابی به حل ...

ابراز تاسف سعد حریری از شکست ابتکار عمل ماکرون/ تأکید عون و بری بر پایبندی به این ابتکارعمل

ابراز تاسف سعد حریری از شکست ابتکار عمل ماکرون/ تأکید عون و بری بر پایبندی به این ابتکارعمل
2020-09-26T14:35:42+03:30
نخست‌وزیر سابق لبنان از استعفای نخست‌وزیر مکلف این کشور و شکست ابتکارعمل رئیس جمهوری فرانسه ابراز تاسف کرد. در همین حال رئیس پارلمان و رئیس جمهوری این کشور ن...

پنجمین دیدار رئیس جمهور و نخست وزیر لبنان درباره تشکیل دولت/ عون و ادیب امروز هم دیدار می کنند

پنجمین دیدار رئیس جمهور و نخست وزیر لبنان درباره تشکیل دولت/ عون و ادیب امروز هم دیدار می کنند
2020-09-26T14:22:22+03:30
رئیس جمهوری و نخست‌وزیر مکلف لبنان برای پنجمین بار درباره روند تشکیل دولت جدید این کشور دیدار و گفت‌وگو کردند.

تاکید عمران خان بر حمایت از صلح افغانستان و مرزهای ۱۹۶۷ فلسطین

تاکید عمران خان بر حمایت از صلح افغانستان و مرزهای ۱۹۶۷ فلسطین
2020-09-26T14:19:11+03:30
نخست وزیر پاکستان در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل از روند صلح افغانستان حمایت کرده و بر موضع اسلام آباد در خصوص لزوم پایبندی به مرزهای قبل از سال ۱۹۶...

گزارش| موانعی که ادیب را در تشکیل دولت لبنان ناکام گذاشت

 گزارش| موانعی که ادیب را در تشکیل دولت لبنان ناکام گذاشت
2020-09-26T14:25:38+03:30
مصطفی ادیب پس از نزدیک به یک ماه سروصدا و چشم‌انداز برای تشکیل دولتی کارآمد با روندی آسان در لبنان موفق به عملی کردن وعده‌‌های خود نشد.

عراق|هشدار اتحادیه میهنی درباره عواقب خطرناک جدایی‌طلبی و انتقاد از رویکرد حزب بارزانی

 عراق|هشدار اتحادیه میهنی درباره عواقب خطرناک جدایی‌طلبی و انتقاد از رویکرد حزب بارزانی
2020-09-26T14:12:18+03:30
یکی از رهبران اتحادیه میهنی کردستان عراق با انتقاد از رویکرد انحصارطلبانه حزب بارزانی درباره پیامدهای هرگونه اقدام جدایی‌طلبانه هشدار داد.

درخواست مجدد آلمان برای اصلاحات گسترده در شورای امنیت/ کرسی‌های دائم باید افزایش یابد

 درخواست مجدد آلمان برای اصلاحات گسترده در شورای امنیت/ کرسی‌های دائم باید افزایش یابد
2020-09-26T14:12:18+03:30
وزیر امور خارجه آلمان با تاکید بر اینکه تنها با چند جانبه گرایی و همکاری‌های بین‌المللی می‌توان بر بحران‌ها فائق آمد، شورای امنیت را منطبق با اوضاع فعلی ندا...

وزیر خارجه عراق با ظریف دیدار کرد

 وزیر خارجه عراق با ظریف دیدار کرد
2020-09-26T14:12:18+03:30
وزیر امور خارجه عراق که امروز وارد تهران شده است، با همتای ایرانی خود دیدار و گفت وگو کرد.

لبنان| تأثیر خلأ سیاسی بر هرج‌ومرج امنیتی در منطقه «البقاع»

 لبنان| تأثیر خلأ سیاسی بر هرج‌ومرج امنیتی در منطقه «البقاع»
2020-09-26T13:58:57+03:30
مدت زیادی است که منطقه البقاع لبنان به‌ویژه پس از استعفای دولت حسان دیاب و خلأ سیاسی در این کشور دچار یک هرج‌ومرج امنیتی گسترده شده است.

رئیس‌جمهور لبنان استعفای ادیب را پذیرفت

 رئیس‌جمهور لبنان استعفای ادیب را پذیرفت
2020-09-26T13:58:56+03:30
منابع ریاست‌جمهوری لبنان گزارش دادند که میشل عون استعفای مصطفی ادیب از مأموریت تشکیل دولت در این کشور را پذیرفت.

کمپین ترامپ امیدوار است توافقات خاورمیانه منجر به افزایش حمایت یهودیان شود

کمپین ترامپ امیدوار است توافقات خاورمیانه منجر به افزایش حمایت یهودیان شود
2020-09-26T13:42:22+03:30
رای‌دهندگان آمریکایی یهودی دهه‌ها حامی حزب دموکرات بوده‌اند اما جمهوری‌خواهان امیدوارند اقدامات اخیر در راستای عادی‌سازی روابط میان کشورهای حوزه خلیج فارس و ...

هیچ طرفی به اندازه ما به طرح فرانسه پایبند نیست

هیچ طرفی به اندازه ما به طرح فرانسه پایبند نیست
2020-09-26T13:39:05+03:30
رئیس پارلمان لبنان به موضع گیری درباره طرح فرانسه برای انجام اصلاحات در لبنان پرداخت و بر پایبندی به آن تاکید کرد.

«حماس» خود را متعهد به پایان دادن به اشغالگری صهیونیست‌ها می‌داند

«حماس» خود را متعهد به پایان دادن به اشغالگری صهیونیست‌ها می‌داند
2020-09-26T13:39:04+03:30
یکی از اعضای جنبش «حماس» با بیان اینکه این جنبش خود را متعهد به پایان دادن به اشغالگری صهیونیستها می‌داند، گفت: وحدت تنها راه مقابله با توطئه دشمن صهیونیستی ...

شمخانی: حصر اقتصادی امروز با مقاومت فعال شکسته خواهد شد

 شمخانی: حصر اقتصادی امروز با مقاومت فعال شکسته خواهد شد
2020-09-26T13:45:37+03:30
دبیر شورای‌عالی امنیت ملی کشورمان با اشاره به شکست حصر آبادان خاطرنشان کرد که «حصر اقتصادی امروز نیز از سوی دشمنی که فکر می‌کند هزار برابر از ما قوی‌تر...

عراق|ناکامی پارلمان در تعیین تکلیف قانون انتخابات

 عراق|ناکامی پارلمان در تعیین تکلیف قانون انتخابات
2020-09-26T13:45:37+03:30
رئیس یکی از فراکسیون‌های پارلمانی عراق از شکست گروه‌های سیاسی در دستیابی به توافق درباره حوزه‌های انتخاباتی و تعداد آنها خبر داد.