میرنیوز

چند پیام مهم عملیات «وعده صادق» از نگاه تحلیلگر عربی

 چند پیام مهم عملیات «وعده صادق» از نگاه تحلیلگر عربی 2024-04-14T14:11:52+03:30

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، در سایه ادامه تحلیل‌ها از عملیات تلافی‌جویانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران ضد رژیم صهیونیستی که شب گذشته با حملات گسترده موشکی و پهپادی به عمق فلسطین اشغالی انجام شد، «ایهاب شوقی» تحلیلگر و کارشناس برجسته لبنانی در یادداشتی به این منظور نوشت که البته هنوز برای ارزیابی دقیق پاسخ نظامی ایران به دشمن صهیونیستی زود است؛ زیرا پاسخ همچنان ادامه دارد و یک مرحله تاریخی جدید است و صرفاً یک عملیات نظامی نیست.

پیام های مهم عملیات تلافی‌جویانه ایران ضد اشغالگران

ایهاب شوقی افزود: اما صرف آغاز همین پاسخ به معنی شروع یک مرحله جدید بوده و چندین واقعیت سیاسی و راهبردی جدید را ثابت می‌کند و بنابراین باید قبل از بازخوانی این عملیات در سطح نظامی و تلفاتی که به رژیم اشغالگر وارد شد، لازم است اهمیت ابعاد و معانی این پاسخ نظامی ایران به دشمن صهیونیستی را مورد بررسی قرار دهیم که خلاصه آن به شکل زیر است:

-پاسخ ایران تنها پاسخی به دشمن صهیونیستی نبود، بلکه پاسخی همه جانبه به همه طرف‌هایی بود که در ارزیابی قدرت ایران اشتباه کرده و با اتهام زنی ضد این کشور علیه آن تبلیغات سیاه انجام می‌دادند و مدعی بودند ایران تنها به دنبال افزایش نفوذ خود بوده و هرگز وارد تقابل نظامی نمی‌شود. این عملیات همچنین پاسخ محکمی بود به همه طرف‌هایی که در ادعاهای مضحک می‌گفتند دشمنی ایران با صهیونیست‌ها نمایشی بوده و ایران با آمریکا روابط و تفاهم پنهانی دارد.

عملیات تلافی‌جویانه ایران ضد اسرائیل همچنین پاسخی روشن بود به همه طرف‌هایی که در قدرت ایران تردید داشتند و تصور می‌کردند ایران پاسخ جنایت اسرائیل در بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق را نخواهد داد یا صرفا به یک پاسخ نمادین برای حفظ آبروی خود اکتفا می‌کند.

این عملیات بزرگ ایران پیامی بود برای همه مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران قدرت و شجاعتی فراتر از تصور آنها دارد و هیچ هراسی از رویارویی مستقیم، نه تنها با رژیم اشغالگر بلکه حامیان آن به سرکردگی آمریکا هم ندارد.

-پاسخی که از دل خاک ایران ضد صهیونیست‌ها انجام شد حامل پیام بزرگی برای همه دشمنان بود که با تهدید و ارعاب سعی داشتند ایران را از این پاسخ منصرف و وانمود کنند که ایران قدرت پاسخ از داخل خاک خود را ندارد. اما ایران همه این تهدیدات آمریکا و رژیم صهیونیستی را زیر پا گذاشت و به جهانیان گفت که حمله به کنسولگری ایران در دمشق یعنی تجاوز به حاکمیت و خاک ایران و بنابراین پاسخ به این جنایت اشغالگران از داخل خاک ایران انجام می‌گیرد.

ایران با این عملیات بر بازدارندگی خود تاکید کرد که ضامن حفظ منافع و مواضع ایران در خارج از این کشور و نیز ضامن محافظت از حاکمیت کشورهایی است که میزبان هیئت‌های دیپلماتیک ایران می‌باشند.

-با نگاهی به جزئیات حمله موشکی و پهپادی ایران به فلسطین اشغالی و مختصات جغرافیایی که این حمله در آن انجام شد به خوبی می‌توان فهمید که ایران توانست این پیام را برساند که قادر است همه جغرافیای فلسطین اشغالی را مستقیما از خاک خود هدف قرار داده و به هر موضع صهیونیست‌ها در عمق فلسطین اشغالی برسد.

همچنین باید توجه داشته باشیم که ایران به معادله و راهبرد ثابت خود در درگیری‌ها کاملا پایبند بوده و برعکس اشغالگران، اهداف نظامی دشمن را برای حمله انتخاب و ثابت کرد که به راحتی می‌تواند همه مواضع اقتصادی و موسسات حیاتی اسرائیل را هدف قرار دهد.

-ایران قبل از انجام این عملیات خود، ابتدا یک کشتی اسرائیلی را در تنگه هرمز متوقف کرده بود که این اقدام هم حامل پیام‌های راهبردی زیادی بود. ایران با این اقدامات خود نشان داد که ابتدا می‌تواند همه منافع صهیونیست‌ها و حامیان و شرکای آنها را در تنگه هرمز هدف قرار دهد. یک پیام دیگر هم این بود که ایران به صهیونیست‌ها هشدار داد نحوه پاسخگویی به آنها متنوع است و صرفا محدود به حملات مستقیم نخواهد بود.

-جمهوری اسلامی ایران با این عملیات تلافی‌جویانه خود ثابت کرد که جبهه‌های مقاومت در تصمیم‌گیری‌های خود مستقل هستند و پاسخ ایران به جنایت اشغالگران، کاملاً ایرانی و از داخل خاک ایران انجام می‌شود. همه دیدند که ایران صرفا با یک پاسخ خود، صهیونیست‌ها را وحشت زده کرد و همه آنها را به پناهگاه فرستاد. بنابراین ترس و نگرانی بیشتر اسرائیلی‌ها این است که در صورت گسترش حملات ایران یا انجام حمله همه جانبه علیه اسرائیل وضعیت این رژیم چگونه خواهد بود؟

ایهاب شوقی، تحلیلگر لبنانی در ادامه یادداشت خود تاکید کرد: بی‌تردید پاسخ نظامی ایران به رژیم اشغالگر در چارچوب یک اقدام مدبرانه و حساب شده بود که می‌توان آن را یک «گوشمالی» اولیه ضد اسرائیل و آمریکا توصیف کرد. این عملیات حامل پیام بازدارندگی و تثبیت معادلات مقاومت و رساندن این پیام قاطع بود که وحدت عرصه‌های مقاومت ادامه دارد و ایران هرگز اجازه تجاوز به خاک خود به هر شکلی را نخواهد داد. پاسخ ایران به حمله تروریستی اشغالگران ضد کنسولگری این کشور در دمشق، به شکلی بود که نه تنها دشمنان بلکه برخی دوستان و هم‌پیمانان ایران هم تصور نمی‌کردند.

این تحلیلگر عرب زبان تصریح کرد: در نتیجه پیام جدی و قاطعی که ایران با عملیات نظامی خود در عمق اراضی اشغالی مخابره کرد این بود که ایران هراسی از رویارویی مستقیم با دشمن ندارد و حمله مستقیم از خاک ایران به فلسطین اشغالی برای نخستین بار، بیانگر آغاز مرحله جدیدی از تعهد ایران به حمایت نظامی و سیاسی خود از مقاومت است؛ مرحله‌ای که در آن پاسخ هر جنایت صهیونیست‌ها مستقیما و فورا داده خواهد شد و علاوه بر آن طرف‌هایی که در تجاوزات اسرائیل با این رژیم همکاری می‌کنند هم بدون مجازات نمی‌مانند.

وی در پایان تاکید کرد: در اینجا باید توجه کنیم سلاح‌هایی که ایران دیشب با آنها مواضع اشغالگران را هدف قرار داد بخش بسیار کمی از قدرت نظامی ایران بود و این کشور هنوز از سلاح‌های پیشرفته خود که می‌توانند اراضی اشغالی را بر سر صهیونیست‌ها خراب کنند رونمایی نکرده است. امروز توپ در زمین آمریکا و اسرائیل بوده و دشمن دیگر قدرت مانور ندارد و مجبور است به قدرت محور مقاومت و ثبات و «وعده صادق» آن اعتراف کند. همچنین صهیونیست‌ها بدانند اگر حماقت جدیدی مرتکب شوند گام‌های بعدی ضد آنها مرگبارتر خواهد بود و بعد از حضور قدرتمند و موثر ایران در میدان، امروز کل محور مقاومت مستقیما در عرصه جنگ با اسرائیل و حامیانش قرار دارد.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار جهانی

دو سوم صهیونیست‌ها ادعای نتانیاهو را باور ندارند

 دو سوم صهیونیست‌ها ادعای نتانیاهو را باور ندارند
2024-05-20T00:05:11+03:30
دو سوم صهیونیست‌ها اعلام کردند ادعای نتانیاهو در مورد امکان تحقق پیروزی قاطع در نوار غزه را باور ندارند.

پوتین اخبار حادثه بالگرد رئیسی را با حساسیت دنبال می‌کند

 پوتین اخبار حادثه بالگرد رئیسی را با حساسیت دنبال می‌کند
2024-05-20T00:05:09+03:30
دستیار ویژه پوتین در تماس با معاون اول رئیس جمهور گفت: رئیس جمهور روسیه با حساسیت فوق العاده اخبار سانحه بالگرد رئیس جمهور ایران را دنبال می‌کند.

ابتلای پادشاه عربستان به التهاب ریوی

 ابتلای پادشاه عربستان به التهاب ریوی
2024-05-20T00:05:08+03:30
دیوان پادشاهی عربستان سعودی اعلام کرد بررسی های پزشکی حاکی از ابتلای ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه این کشور به التهاب ریوی است.

روسیه: آماده اعزام فوری امدادرسانان به ایران هستیم

 روسیه: آماده اعزام فوری امدادرسانان به ایران هستیم
2024-05-19T23:25:37+03:30
سفارت روسیه در تهران اعلام کرد که این کشور آمادگی خود را برای اعزام فوری تیم امدادرسانی به ایران اعلام کرده است.

لیبرمن: نتانیاهو، گالانت و هالیوی فورا باید استعفا کنند

 لیبرمن: نتانیاهو، گالانت و هالیوی فورا باید استعفا کنند
2024-05-19T23:12:17+03:30
وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی، رفتار سیاسی و نظامی رژیمش را در حال حاضر افتضاح توصیف کرد و خواستار استعفای فوری ارکان آن شد.

صفری: موفق به صحبت با امام جمعه تبریز شدند

 صفری: موفق به صحبت با امام جمعه تبریز شدند
2024-05-19T23:12:16+03:30
مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه اعلام کرد که تماس با امام جمعه تبریز صورت گرفته و دو مرتبه توانستند با وی صحبت کنند.

مقصر از دست رفتن حق رای افغانستان در سازمان ملل کیست؟

 مقصر از دست رفتن حق رای افغانستان در سازمان ملل کیست؟
2024-05-19T22:58:46+03:30
درحالی که هفته گذشته افغانستان به دلیل بدهی از حق رای در سازمان ملل محروم شد اما سفارتخانه‌های حکومت پیشین افغانستان همچنان ده‌ها هزار دلار درآمد دارند.

مقاومت لبنان ۴ پایگاه‌ دیگر اسرائیل را هدف قرار داد

 مقاومت لبنان ۴ پایگاه‌ دیگر اسرائیل را هدف قرار داد
2024-05-19T22:58:45+03:30
مقاومت اسلامی لبنان با صدور بیانیه‌‌های جداگانه اعلام کرد که چهار پایگاه‌ نظامی ارتش رژیم صهیونیستی را هدف حملات خود قرار داده است.

اجلاس ابعاد حقوقی جنایات رژیم صهیونیستی در دانشگاه دفاع ملی

 اجلاس ابعاد حقوقی جنایات رژیم صهیونیستی در دانشگاه دفاع ملی
2024-05-19T22:58:45+03:30
دانشگاه عالی دفاع ملی در راستای حمایت از مردم مظلوم فلسطین و به کارگیری ظرفیت نخبگان بین‌المللی در بررسی ابعاد حقوقی جنایات رژیم صهیونیستی در جنگ غزه، اجلاس...

وزیر خارجه آفریقا: آنچه در غزه اتفاق می‌افتد آپارتاید است

 وزیر خارجه آفریقا: آنچه در غزه اتفاق می‌افتد آپارتاید است
2024-05-19T22:58:44+03:30
وزیر خارجه آفریقای جنوبی اظهار داشت که آنچه در فلسطین رخ می‌دهد، آپارتاید است و جهان برای اولین بار است که رژیم اسرائیل را محاکمه می‌کند.

روز ۲۲۶ طوفان‌‌الاقصی| تداوم حملات اسرائیل به مناطق نوار غزه

 روز ۲۲۶ طوفان‌‌الاقصی| تداوم حملات اسرائیل به مناطق نوار غزه
2024-05-19T22:58:44+03:30
جنگ در غزه در حالی وارد روز دویست و بیست و شش شد که حملات رژیم صهیونیستی به غزه همچنان ادامه دارد و در حمله به اردوگاه النصیرات در مرکز نوار غزه، ۲۰ نفر شهی...

بی‌بی بارها اسرائیلی‌ها را از دیدار با آمریکایی‌ها منع کرد

 بی‌بی بارها اسرائیلی‌ها را از دیدار با آمریکایی‌ها منع کرد
2024-05-19T22:58:42+03:30
طبق گزارش اکسیوس، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مقاطعی مقام‌های اسرائیلی را از دیدار با آمریکایی‌ها منع کرده است.

بیانیه حماس درباره حادثه بالگرد رئیس جمهور ایران

 بیانیه حماس درباره حادثه بالگرد رئیس جمهور ایران
2024-05-19T22:58:41+03:30
حماس طی بیانیه‌ای اعلام کرد: از درگاه خداوند مسئلت داریم رئیس جمهور ایران و هیئت همراه ایشان را محفوظ و سلامت نگاه داشته و هرگونه بدی و آسیبی را از ملت عزیز...

تظاهرات حمایت از مردم غزه در نقاط مختلف جهان

 تظاهرات حمایت از مردم غزه در نقاط مختلف جهان
2024-05-19T22:58:41+03:30
در راستای حمایت‌های فزاینده جهانیان از مردم فلسطین که از جنایات رژیم صهیونیستی در غزه رنج می‌برند، تظاهرات بزرگی در سراسر دنیا به این منظور انجام شد.

رسانه عبری: حزب الله ما را وارد جنگ فرسایشی کرده است

 رسانه عبری: حزب الله ما را وارد جنگ فرسایشی کرده است
2024-05-19T22:58:41+03:30
یک رسانه عبری زبان اعتراف کرد، حزب الله اسرائیل را وارد جنگ فرسایشی در شمال کرده است و هیچ تصمیم قاطعی در این رابطه در افق دیده نمی‌شود.

واکنش‌های بین‌المللی به سانحه بالگرد حامل رئیس جمهور

 واکنش‌های بین‌المللی به سانحه بالگرد حامل رئیس جمهور
2024-05-19T22:58:40+03:30
کشورهای همسایه به سانحه بالگرد حامل آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور و چند تن از مقام‌های ایران، واکنش نشان دادند.

دیدار مشاور امنیت ملی آمریکا و نتانیاهو در سرزمین‌های اشغالی

 دیدار مشاور امنیت ملی آمریکا و نتانیاهو در سرزمین‌های اشغالی
2024-05-19T20:32:06+03:30
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در زمانیکه تنش‌ها بین دو طرف افزایش یافته است، دیدار کرد.

دستاورد حزب الله؛نابودی۹۰درصد تجهیزات جاسوسی اسرائیل در شمال

 دستاورد حزب الله؛نابودی۹۰درصد تجهیزات جاسوسی اسرائیل در شمال
2024-05-19T20:32:05+03:30
حملات حزب الله باعث شده ۹۰ درصد تجهیزات جاسوسی رژیم صهیونیستی از ۷ اکتبر تاکنون از بین بروند که همین امر برتری اطلاعاتی صهیونیست ها در شمال فلسطین اشغالی را...

وزیر صهیونیست خواستار حمله نظامی اسرائیل به لبنان شد

 وزیر صهیونیست خواستار حمله نظامی اسرائیل به لبنان شد
2024-05-19T20:32:04+03:30
یک وزیر افراطی صهیونیست با اشاره به ناکامی ارتش رژیم صهیونیستی در نبرد با مقاومت اسلامی لبنان در شمال سرزمین های اشغالی خواستار ورود نظامی ارتش اسرائیل به خ...

علی‌اف: دخالت بیگانگان‌ را برنمی‌تابیم/ از ایران حمایت می‌کنیم

 علی‌اف: دخالت بیگانگان‌ را برنمی‌تابیم/ از ایران حمایت می‌کنیم
2024-05-19T20:32:04+03:30
رئیس‌جمهور آذربایجان با بیان اینکه در حوزه مسائل بین‌الملل نظرات‌ ایران و آذربایجان بسیار به هم نزدیک است، گفت: در چارچوب همه سازمان‌های بین‌المللی از یکدیگ...

امید اندک سوری‌ها به نشست اتحادیه عرب در منامه

 امید اندک سوری‌ها به نشست اتحادیه عرب در منامه
2024-05-19T20:32:04+03:30
نشست سران اتحادیه عرب در منامه با حضور رئیس‌ جمهور سوریه در حالی برگزار شد که مردم این کشور امید چندانی به همراهی کشورهای عربی برای کمک به حل مشکلات اقتصادی...

دومین نشست نافرجام مجلس عراق؛ تداوم بلاتکلیفی در تعیین رئیس

 دومین نشست نافرجام مجلس عراق؛ تداوم بلاتکلیفی در تعیین رئیس
2024-05-19T20:32:04+03:30
پارلمان عراق در جلسه روز گذشته خود مصمم بود تا با مشارکت ۱۹۰ نماینده مرحله طاقت فرسای انتخاب رئیس خود را پشت سر بگذارد، اما ورود نمایندگان حزب تقدم و ایجاد ...

استاد فلسطینی: دادگاه لاهه تحت فشار غرب و آمریکاست

 استاد فلسطینی: دادگاه لاهه تحت فشار غرب و آمریکاست
2024-05-19T20:32:03+03:30
یک استاد حقوق فلسطینی با اشاره به حمایت دائمی ایران از فلسطین و قدرت کشورمان برای ایجاد ائتلافی در برابر ائتلاف غربی-آمریکایی تاکید کرد که آمریکا و غرب دادگ...

ضربه به دُم مار؛ تحلیلی بر استراتژی جنگی حماس در رفح

 ضربه به دُم مار؛ تحلیلی بر استراتژی جنگی حماس در رفح
2024-05-19T20:32:03+03:30
مقاومت فلسطین به‌دلیل جغرافیای غزه، به‌جای نبرد کلاسیک تصمیم گرفته است نبرد پارتیزانی را در دستورکار قرار دهد و به‌جای درگیرشدن با پیشانی واحدهای نظامی اسرا...

واکنش الهام علی اف به حادثه رخ داده برای بالگرد رئیسی

 واکنش الهام علی اف به حادثه رخ داده برای بالگرد رئیسی
2024-05-19T20:32:03+03:30
رئیس جمهور آذربایجان از حادثه رخ داده برای بالگرد رئیس جمهور کشورمان ابراز نگرانی کرد.

مرشایمر: اسرائیل بازنده بزرگ و ایران برنده است

 مرشایمر: اسرائیل بازنده بزرگ و ایران برنده است
2024-05-19T20:32:02+03:30
جان مرشایمر، استاد برجسته روابط بین‌الملل با اشاره به تحولات غرب آسیا بعد از طوفان الاقصی و تقابل ایران با رژیم صهیونیستی و آمریکا در منطقه می‌گوید که رژیم ...

حمله لفظی ترامپ به قاضی پرونده پرداخت حق السکوت

 حمله لفظی ترامپ به قاضی پرونده پرداخت حق السکوت
2024-04-14T14:26:00+03:30
دونالد ترامپ در یک گردهمایی انتخاباتی در پنسیلوانیا قاضی پرونده پرداخت حق السکوت را فردی فاسد و حقه باز نامید.

اشغالگران صهیونیستی آوارگان فلسطینی را هدف قرار دادند

 اشغالگران صهیونیستی آوارگان فلسطینی را هدف قرار دادند
2024-04-14T14:25:58+03:30
اشغالگران صهیونیستی آوارگان فلسطینی را در حال به بازگشت به خانه‌های خود در شمال و مرکز غزه بودند، هدف قرار دادند.

واکنش مقام وزارت خارجه حکومت طالبان به عملیات «وعده صادق»

 واکنش مقام وزارت خارجه حکومت طالبان به عملیات «وعده صادق»
2024-04-14T14:11:54+03:30
معاون نمایندگی وزارت خارجه طالبان در هرات در واکنش به عملیات ترکیبی وعده صادق علیه رژیم صهیونیستی گفت: برای پیروزی ایران بر اسرائیل دعا می‌کنیم.

ایران برای صیانت از منافع مشروع تردید به خود راه نخواهد داد

 ایران برای صیانت از منافع مشروع تردید به خود راه نخواهد داد
2024-04-14T14:11:52+03:30
وزیر امور خارجه کشورمان ضمن بیان اینکه ایران، در این مقطع، قصدی برای ادامه عملیات دفاعی ندارد، تاکید کرد: در صورت لزوم، برای صیانت از منافع مشروع خود د...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)