میرنیوز

چرا گرجستان و قفقاز برای روسیه اهمیت حیاتی دارند؟

 چرا گرجستان و قفقاز برای روسیه اهمیت حیاتی دارند؟ 2024-02-12T16:01:19+03:30

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، قفقاز یک منطقه استراتژیک است. جایی که قدرت های بزرگ جهان دارای منافع ژئوپلیتیکی متناقضی در‌ آن هستند. از نظر تاریخی بین قدرت‌های بزرگ جهان برای تسلط بر‌ این منطقه که پلی بین اروپا و آسیا است، همیشه یک مبارزه وجود داشته و به شکلی‌ این رقابت و کشمکش دائمی‌ به‌ منظور تسلط بر ماوراء قفقاز و کنترل راه های تجاری عمده بین اروپا و آسیا همچنان ادامه دارد.

جنگ سرد در دهه 90 در اروپا به پایان رسید، اما همچنان شعله‌های‌این جنگ در قفقاز جنوبی زبانه می‌کشد. قدرتمندترین کشورهای جهان سعی می‌کنند در‌ این منطقه از جهان جایگاهی برای خود به دست آورند؛ منطقه‌ای مهم و استراتژیک به منظور تامین منافع ژئواکونومیکی و دستیابی به ذخایر نفت و گاز.

کرملین خواهان کنترل ‌این منطقه سرشار از انرژی است و به شدت با حضور قدرت‌های دیگر در قفقاز جنوبی مخالفت می‌کند. در حال حاضر قفقاز منطقه‌ای است که منافع اقتصادی و استراتژیک غرب و روسیه با یکدیگر در تضاد قرار گرفته است.

قفقاز به دلیل موقعیت جغرافیایی مطلوب خود اغلب به عنوان یک «راهرو» (کریدور) ترانزیتی کالا و انرژی توصیف می‌شود. در واقع،‌ این منطقه کریدوری است که اروپا را به کشورهای نفت خیز آسیای مرکزی، حوزه دریای کاسپین و خاورمیانه متصل می‌کند.

هدف مسکو، جلوگیری از حضور دیگر قدرت‌های خارجی برای دستیابی به جای پایی در قفقاز است و با حضور بازیگران غربی در جهت تسلط و کنترل بر‌ این «کریدور» مهم استراتژیک مخالفت می‌کند. هدف کرملین‌، کنترل قوی بر مسیرهای حمل و نقل انرژی و تبدیل شدن به تنها تامین کننده نفت و گاز غرب است.‌

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، غرب به تدریج به اهمیت استراتژیک گرجستان و منطقه قفقاز پی‌برد. گرجستان و قفقاز جنوبی که در گذشته به عنوان حیاط خلوت روسیه تلقی می‌شد، اکنون به دلیل وجود منابع طبیعی به خصوص ذخایر هیدروکربنی به منطقه‌ای استراتژیکی و ژئوپلیتیکی برای غرب تبدیل شده است.

بر اساس برآوردهای بیریتیش پترولیوم، منطقه دریای کاسپین دارای 48 میلیارد بشکه نفت و 449 تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی است. از این نظر قفقاز، کریدور انرژی بسیار مهمی‌ است که در شرایط فعلی مسیرهای جایگزین صادرات نفت و گاز روسیه از‌ این منطقه می‌گذرد که می‌تواند وابستگی اروپا به هیدروکربن‌ روسیه را بعد از تحریم‌های بی‌‌سابقه غرب کاهش دهد.

کشور "گرجستان" , کشور روسیه , اتحادیه اروپا ,

بنابراین غرب علاقه‌مند به تقویت حضور طبق هر شرایطی در‌ این منطقه است. گرجستان اگرچه ذخایر قابل توجه نفت و گاز ندارد، اما همچنان نقش بسیار مهمی‌ در صادرات منابع هیدروکربنی به غرب ایفا می‌کند و به‌ مثابه پلی حیاتی برای اتصال اروپا به منطقه آسیای مرکزی و کشور چین عمل می‌کند.

گرجستان که در تقاطع اروپا و آسیا قرار دارد، پلی است که چندین منطقه مهم اقتصادی جهانی را به هم متصل می‌کند. کوتاه ترین مسیر اروپا به چین از گرجستان می‌گذرد و تجارت «جاده ابریشم» همیشه از منطقه قفقاز گذشته است.

اهمیت گرجستان به عنوان کشور کلیدی ترانزیت انرژی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی آشکار شد. در سال‌های گذشته غرب شروع به احداث خطوط لوله جدید نفت و گاز در قفقاز کرده تا وابستگی انرژی خود را با تنوع بخشیدن به مسیرهای تامین انرژی به خاورمیانه و کشورهای عربی کاهش دهد.

این خطوط لوله نفت و گاز اهمیت استراتژیک گرجستان را به میزان قابل توجهی افزایش داده و‌ این کشور را به مسیر اصلی ترانزیتی صادرات هیدروکربن از منطقه محصور در خشکی دریای کاسپین به سمت اروپا تبدل کرده  است. خطوط لوله نفت باکو - تفلیس - جیهان و خط لوله گاز باکو - تفلیس - ارزروم از طریق گرجستان هیدروکربن های دریای کاسپین را به بازارهای ترکیه و اروپا منتقل می‌کند.

علاوه بر‌ این، پروژه های خط لوله گاز ترانس آناتولی وضعیت گرجستان را به عنوان منطقه ترانزیت انرژی تقویت کرده و بر نقش کلیدی این کشور در تنوع مسیرهای تامین انرژی تاکید می‌کند.

تهدیدات روسیه

در میان تهدیدها، خطرات و چالش‌های پیش روی گرجستان، مشکل سازترین موضوع، اشغال و یا الحاق خزنده سرزمین‌ها گرجستان توسط روسیه است. جنگ اوت 2008 و اشغال اوستیای جنوبی به طور قابل توجهی محیط امنیتی گرجستان را پیچیده کرده است.

کرملین با‌ این جنگ پیامی‌ به غرب مخابره کرد با ‌این مضمون که همچنان خواهان کنترل قاطع خود بر گرجستان است. برای مسکو، جهت‌گیری سیاسی گرجستان به سمت اروپا و غرب، غیر قابل قبول است و هدف کرملین بازگرداندن گرجستان به مدار سیاسی روسیه است.

همانطور که مدودف، رئیس جمهور سابق روسیه اظهار داشت، جنگ اوت 2008 و تهاجم به مناطق جدا شده گرجستان، برنامه های ناتو برای گسترش بیشتر در فضای پسا شوروی را تا حدودی و برای مدت چند سال خنثی کرد.

کشور "گرجستان" , کشور روسیه , اتحادیه اروپا ,

به نظر درس‌های اصلی تحولات سال 2008 در‌ این موضوع خلاصه می‌شود که روسیه به هر طریقی از جمله دخالت سیاسی و یا عملیات محدود نظامی ‌نمی‌خواهد گرجستان به یک کشور باثبات و اروپایی در میان جمهوری‌های استقلال یافته از شوروی سابق تبدیل شود.

امروزه در برخی از محافل سیاسی و جامعه گرجستان‌ این دیدگاه وجود دارد که روسیه پس از اشغال آبخازیا و اوستیای جنوبی، فاقد هرگونه اهرمی ‌برای اعمال فشار بر گرجستان است.‌ این دیدگاه اشتباه است و مطمئناً می‌توان گفت کرملین اهرم‌های بسیاری برای اعمال فشار بر تفلیس دارد.

اهرم‌های فشار روسیه

روسیه چه اهرمی ‌برای فشار بر گرجستان دارد و در مورد خطرات و چالش‌های پیش‌روی گرجستان و کریدور انرژی قفقاز جنوبی چه می‌توان گفت؟

در حالی که برخی از سیاستمداران و نخبگان سیاسی گرجستان ادعا می‌کنند که هیچ تهدیدی از سوی روسیه وجود ندارد، رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان و نماینده کنگره، مایک راجرز، نگران است که پس از جنگ اوکراین و ضمیمه برخی مناطق این کشور، روسیه تلاش کند گرجستان را نیز به همین طریق ضمیمه کند.

پوتین معتقد است که فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی غم انگیزترین رویداد قرن بیستم بود، بنابراین هدف او ‌ایجاد یک امپراتوری اوراسیا جدید یا اتحادیه اوراسیا است و به‌نظر می‌رسد کشورهایی که نمی‌خواهند به ‌این امپراتوری جدید بپیوندند با مشکلات بزرگی روبرو خواهند شد.

روسیه ابتدا سعی خواهد کرد کشورهایی را که در تلاش برای پیوستن به ناتو و ادغام در ساختارهای یورو آتلانتیک هستند، در وهله اول متقاعد به عدم ادامه این روند و در نهایت در صورت عدم موفقیت در این امر کشورهای مدنظر را مجازات کند.

برای روسیه، گسترش ناتو تحت عنوان گسترش اتحادیه اروپا به سمت شرق غیرقابل قبول است. تحولات اخیر به ما نشان داده که کشورهای مشارکت شرقی (ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، گرجستان، مولداوی و اوکراین) که تمایل قاطع خود را برای امضای توافقنامه همکاری با اتحادیه اروپا نشان دادند، تحت فشار شدید روسیه قرار دارند.

در سال 2014 پارلمان اروپا قطعنامه‌ای را در مورد فشار روسیه بر کشورهای مشارکت شرقی تصویب کرد که در آن جزئیات و چگونگی اعمال فشار روسیه بر کشورهای مشارکت شرقی توضیح داده می‌شود.‌

این قطعنامه همچنین به الحاق خزنده سرزمین‌های گرجستان و فشاری که کرملین بر تفلیس وارد می‌کند، اشاره دارد: «روسیه همچنان برخلاف هنجارها و اصول اساسی حقوق بین‌الملل مناطقی از گرجستان، آبخازیا و منطقه تسخینوالی/اوستیای جنوبی را اشغال کرده، در حالی که پاکسازی قومی‌ و تغییرات جمعیتی به شکل اجباری در آن رخ داده است. مسئولیت نقض حقوق بشر در‌ این مناطق بر عهده نیروهای روسیه است. همچنین روند تغییر «مرزبندی» در‌ این مناطق و گسترش قلمرو به سرعت افزایش یافته است، در حالی که نقض حریم هوایی گرجستان توسط هواپیماهای نظامی‌ روسیه در همان زمان صورت گرفته است» (پارلمان اروپا 2014).

می‌توان ‌این احتمال را داد که امضای توافقنامه همکاری با اتحادیه اروپا و همچنین اعطای نقشه مناطق خودمختار به گرجستان، بهانه‌ای برای تجاوز گسترده کرملین به گرجستان باشد.

به گفته ماموکا آرشیدزه، کارشناس گرجستانی، «فهرستی از مشکلات» وجود دارد که با توجه به میزان فعال بودن آرزوهای اروپایی و نزدیکی تفلیس به غرب می‌تواند توسط روس‌ها فعال شود.

روسیه ممکن است برای الحاق گرجستان از پایگاه های نظامی‌ خود در آبخازیا و اوستیای جنوبی استفاده کند. یکی از مشکلات و چالش‌های اصلی که گرجستان با آن مواجه است، الحاق خزنده و به اصطلاح فرآیند «مرزسازی» روس‌ها در مناطق مورد مناقشه است. دولت روسیه در حال گسترش به اصطلاح «مرزهای» جمهوری اوستیای جنوبی از طریق تصرف هرچه بیشتر اراضی گرجستان است.

سالانه هزاران هکتار از اراضی گرجستان از بین می‌رود و مساحت اراضی اشغالی به ضرر سرزمین های گرجستان و به نفع دو جمهوری خودمختار اوستیای‌جنوبی و آبخازیا در حال گسترش است.

در نتیجه‌ این الحاق خزنده، جمعیت منطقه کارتلی گرجستان دائماً زمین‌های کشاورزی حیاتی خود را از دست می‌دهند. نیروهای روسی به تدریج در حال پیشروی خط اشغال در داخل گرجستان برای گسترش قلمرو تحت کنترل روسیه هستند. به شکلی که خط لوله باکو-تفلیس-جیهان از نزدیک‌ این خطوط مرزی جدید می‌گذرد و در صورت ادامه روند الحاق خزنده سرزمین‌های گرجستان، به زودی خطوط انتقال انرژی توسط نیروهای مرزی روسیه کنترل می‌شود.

از زمان جنگ 2008، نیروهای مرزی روسیه به طور مداوم وسعت سرزمین‌های اشغالی را افزایش داده‌اند و به اصطلاح «مرز دولتی» را به عمق منطقه تحت کنترل گرجستان در نزدیکی روستاهای دیتسی و دوانی منتقل کرده‌اند.

کشور "گرجستان" , کشور روسیه , اتحادیه اروپا ,

خطوط جایگزین انتقال انرژی از حوزه دریای کاسپین به سمت غرب

اگر رژیم طرفدار تسخینوالی به حصار کشیدن خط مرزی با نقشه‌های دوران شوروی ادامه دهد، نه تنها بخش کوچکی از خط لوله باکو-تفلیس-جیهان، بلکه یک بخش به طول 1600 متر خط لوله باکو - سوپسا در قلمرو تحت کنترل اوستی‌ها قرار خواهد گرفت.

بنابراین، اگر الحاق خزنده ادامه یابد، گرجستان ممکن است عملکرد ترانزیتی خود را از دست بدهد و دیگر به عنوان یک کریدور ترانزیتی جایگزین برای اروپا در نظر گرفته نخواهد شد.

منافع استراتژیک روسیه‌ در این است که همچنان تنها تامین کننده انرژی برای غرب باشد. بنابراین، کرملین تمام تلاش خود را برای ‌ایجاد کنترل قاطع بر کریدور‌های قفقاز جنوبی و کنترل مسیرهای انرژی جایگزین به اروپا انجام خواهد داد.

 اقدامات روسیه در اوستیای‌جنوبی و الحاق خزنده سرزمین‌های گرجستان باید از نقطه نظر ژئوپلیتیک تحلیل شود. یکی از اهداف ژئوپلیتیکی که می‌توان برای اقدامات روسیه در نظر گرفت‌ ایجاد یک کریدور زمینی از تسخینوالی به‌ ایروان است.

هدف اصلی کرملین از اجرای چنین طرحی در شرایطی که تحریم‌های بی‌سابقه غرب بر آنان تحمیل شده تحکیم محور مسکو-ایروان-تهران است. بدین ترتیب، روسیه تلاش می‌کند تا با تحت فشار گذاشتن تفلیس یک کریدور زمینی از اوستیای جنوبی به ارمنستان‌ ایجاد کند تا محور مسکو-ایروان-تهران را بیش‌از پیش تحکیم بخشد.

جمع‌بندی

همانطور که اشاره شد، غرب و روسیه دارای منافع ژئوپلیتیکی و ژئواکونومیکی متناقضی در قفقاز جنوبی و گرجستان هستند. هدف اصلی مسکو حفظ سلطه، تثبیت موقعیت در بازار اروپا و تبدیل شدن به تامین کننده اصلی منابع طبیعی انرژی برای اروپا است.

البته که پس از جنگ اوکراین و تحریم‌های روسیه بسیاری از‌ این معادلات دچار تغییر و یا تاخیر در عملکرد شده است، اما نه روس‌ها از استراتژی خود در حوزه انرژی دست برداشته‌اند و نه کشورهای غربی پس‌ از اتمام‌ این جنگ مجدد اجازه می‌هند که مسکو از ذخایر نفت و گاز خود به‌ عنوان یک سلاح سیاسی در برابر آن‌ها استفاده کند.

یکی از دلایلی که غرب شروع به احداث خطوط لوله نفت و گاز در قفقاز جنوبی و توسعه کریدور‌های انرژی جایگزین با دور زدن سرزمین های روسیه کرد، تنوع بخشیدن به مسیرهای تامین انرژی برای قاره سبز است.

کرملین ‌این واقعیت را دوست ندارد که پروژه های انرژی در مقیاس بزرگ در منطقه قفقاز جنوبی با دور زدن سرزمین های روسیه اجرایی شود. به نفع کرملین است که تمام مسیرهای اصلی انرژی در فضای پسا شوروی را کنترل کند و بنابراین، اگر لازم بداند از تلاش برای اشغال اراضی گرجستان و‌ ایجاد کنترل قاطع بر کریدور انرژی قفقاز جنوبی با هدف تبدیل شدن به تنها تامین کننده انحصاری نفت و گاز غرب دریغ نخواهد کرد.

به همین دلیل است که تلاش زیادی برای تسلط بر کشورهای قفقاز جنوبی و بازگرداندن آنها به مدار روسیه دارد.

تقویت محور مسکو-ایروان-تهران و تضعیف محور آنکارا-تفلیس-باکو به نفع روسیه است. برای دستیابی به‌ این هدف روس‌ها باید گرجستان را که مانع اصلی تحکیم محور فوق است، تحت کنترل خود درآورند.

نویسنده: مهدی سیف تبریزی پژوهشگر حوزه روسیه و قفقاز

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار جهانی

نمایندگی ایران در سازمان ملل: تهران خود را موظف به خودداری از دامن زدن به جنگ اوکراین می‌داند

 نمایندگی ایران در سازمان ملل: تهران خود را موظف به خودداری از دامن زدن به جنگ اوکراین می‌داند
2024-02-24T08:41:13+03:30
نمایندگی ایران در سازمان ملل با اشاره به این که هیچ محدودیت قانونی برای فروش موشک‌های بالستیک وجود ندارد، گفت:‌ تهران خود را موظف به خودداری از دامن زدن به ...

حزب‌الله: اسرائیل بعد از ۵ ماه برای رسیدن به تصویری کوچک از پیروزی دست و پا می‌زند

 حزب‌الله: اسرائیل بعد از ۵ ماه برای رسیدن به تصویری کوچک از پیروزی دست و پا می‌زند
2024-02-24T08:41:12+03:30
فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان با اشاره به اینکه صهیونیست‌ها بعد از ۵ ماه همچنان برای رسیدن به تصویری از پیروزی دست و پا می‌زنند تاکید کرد وتوه...

صدو‌چهل‌و‌یکمین‌روز«طوفان‌الاقصی»|بمباران سنگین نوار غزه و شهادت دهها نفر دیگر/ برزیل: اسرائیل نسل‌کشی در غزه را متوقف کند

 صدو‌چهل‌و‌یکمین‌روز«طوفان‌الاقصی»|بمباران سنگین نوار غزه و شهادت دهها نفر دیگر/ برزیل: اسرائیل نسل‌کشی در غزه را متوقف کند
2024-02-24T05:34:31+03:30
ارتش رژیم صهیونیستی از اولین دقایق بامداد امروز شنبه همزمان با یکصد و چهل و یکمین روز «طوفان الاقصی»، مناطق مختلف نوار غزه را هدف حملات گسترده خود...

صدو‌چهل‌و‌یکمین‌روز«طوفان‌الاقصی»|بمباران سنگین نوار غزه و شهادت دهها نفر دیگر/ رویارویی جوانان مبارز با اشغالگران در کرانه باختری

 صدو‌چهل‌و‌یکمین‌روز«طوفان‌الاقصی»|بمباران سنگین نوار غزه و شهادت دهها نفر دیگر/ رویارویی جوانان مبارز با اشغالگران در کرانه باختری
2024-02-24T02:00:57+03:30
ارتش رژیم صهیونیستی از اولین دقایق بامداد امروز شنبه همزمان با یکصد و چهل و یکمین روز «طوفان الاقصی»، مناطق مختلف نوار غزه را هدف حملات گسترده خود...

صدوچهل‌ویکمین روز «طوفان‌الاقصی»|بمباران سنگین مناطق مختلف نوار غزه و شهادت دهها نفر دیگر/ رویارویی جوانان مبارز با اشغالگران در کرانه باختری

 صدوچهل‌ویکمین روز «طوفان‌الاقصی»|بمباران سنگین مناطق مختلف نوار غزه و شهادت دهها نفر دیگر/ رویارویی جوانان مبارز با اشغالگران در کرانه باختری
2024-02-24T01:47:37+03:30
ارتش رژیم صهیونیستی از اولین دقایق بامداد امروز شنبه همزمان با یکصد و چهل و یکمین روز «طوفان الاقصی»، مناطق مختلف نوار غزه را هدف حملات گسترده خود...

ابراز خرسندی امیرعبداللهیان از برگزاری موفق انتخابات در پاکستان/ جیلانی: منتظر سفر رئیسی به پاکستان هستیم

 ابراز خرسندی امیرعبداللهیان از برگزاری موفق انتخابات در پاکستان/ جیلانی: منتظر سفر رئیسی به پاکستان هستیم
2024-02-23T18:54:22+03:30
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان و جلیل عباس جیلانی، وزیر خارجه پاکستان در گفتگویی تلفنی آخرین مسائل بین دو کشور را بررسی کردند.

هیات بزرگ اقتصادی روسیه در راه تهران

 هیات بزرگ اقتصادی روسیه در راه تهران
2024-02-23T18:54:22+03:30
سفیر ایران در مسکو از سفر یک هیات بزرگ اقتصادی روسی به تهران خبر داد.

حمله رژیم صهیونیستی به کفرسوسه دمشق؛ خشم تل آویو از حمایت های سوریه از محور مقاومت/گزارش اختصاصی

 حمله رژیم صهیونیستی به کفرسوسه دمشق؛ خشم تل آویو از حمایت های سوریه از محور مقاومت/گزارش اختصاصی
2024-02-23T18:54:20+03:30
رژیم صهیونیستی در ادامه حملات تجاوزطلبانه خود با حمله به منطقه کفرسوسه دمشق یک ساختمان مسکونی را هدف ۴ موشک قرار داد. در جریان این حمله ۲ شهروند غیرنظامی سو...

سازمان منع تسلیحات شیمیایی: داعش مسئول حمله شیمیایی سال ۲۰۱۵ به شهرک «مارع» سوریه بود

 سازمان منع تسلیحات شیمیایی: داعش مسئول حمله شیمیایی سال ۲۰۱۵ به شهرک «مارع» سوریه بود
2024-02-23T18:54:20+03:30
سازمان منع تسلیحات شیمیایی سازمان ملل طی گزارشی گروه تروریستی داعش را مسئول حمله شیمیایی در تاریخ یکم سپتامبر ۲۰۱۵ به شهر «مارع» سوریه واقع در است...

کارخانجات روغن و آلومینیوم؛‌ بانک جدید اهداف ارتش اسرائیل در حمله به الغازیه لبنان/گزارش اختصاصی

 کارخانجات روغن و آلومینیوم؛‌ بانک جدید اهداف ارتش اسرائیل در حمله به الغازیه لبنان/گزارش اختصاصی
2024-02-23T18:54:20+03:30
اسرائیل پس از ناکامی در مواجهه با رزمندگان مقاومت اسلامی لبنان در درگیری های مناطق مرزی لبنان و فلسطین اشغالی با گسترش دامنه درگیری ها و حمله به مناطق مسکون...

در دور اخیر جلسه رسیدگی به جنایات اسرائیل در دادگاه لاهه چه می‌گذرد؟

 در دور اخیر جلسه رسیدگی به جنایات اسرائیل در دادگاه لاهه چه می‌گذرد؟
2024-02-23T17:07:53+03:30
عالی‌ترین مرجع قضایی سازمان ملل متحد از روزدوشنبه رسیدگی به جلسات استماع درباره اشغالگری اسرائیل در اراضی فلسطین را آغاز کرده است.

واکنش‌ها به طرح خیالی نتانیاهو برای دوره بعد از جنگ غزه

 واکنش‌ها به طرح خیالی نتانیاهو برای دوره بعد از جنگ غزه
2024-02-23T15:47:43+03:30
گروههای فلسطینی با رد طرح خیالی نتانیاهو برای دوره بعد از جنگ غزه آن را در راستای طولانی کردن جنگ و تحمیل کنترل امنیتی این رژیم بر غزه دانستند.

هدف از دیدار سناتورهای آمریکایی با اردوغان در ترکیه

 هدف از دیدار سناتورهای آمریکایی با اردوغان در ترکیه
2024-02-23T15:14:15+03:30
دو سناتور متنفذ آمریکایی در حالی با اردوغان دیدار کردند که ترکیه به تازگی موفق شده برای خرید جنگنده های اف ۱۶ از سدّ مخالفت کنگره بگذرد.

حمله پهپادی حزب‌الله لبنان به مقر شورای منطقه‌ای اسرائیل در «کریات شمونه»

 حمله پهپادی حزب‌الله لبنان به مقر شورای منطقه‌ای اسرائیل در «کریات شمونه»
2024-02-23T13:00:55+03:30
مقاومت اسلامی لبنان با انتشار بیانیه‌ای از حمله پهپادی به مقر شورای منطقه‌ای رژیم صهیونیستی در کریات شمونه واقع در شمال فلسطین اشغالی خبر داد.

حمله پهپادی حزب‌الله لبنان به مقر شورای منطقه‌ای اسرائیل در «کریا شمونه»

 حمله پهپادی حزب‌الله لبنان به مقر شورای منطقه‌ای اسرائیل در «کریا شمونه»
2024-02-23T12:47:30+03:30
مقاومت اسلامی لبنان با انتشار بیانیه‌ای از حمله پهپادی به مقر شورای منطقه‌ای رژیم صهیونیستی در کریات شمونه واقع در شمال فلسطین اشغالی خبر داد.

«وست»: از روندهای سازمان ملل برای ادغام افغانستان در جامعه بین‌المللی استقبال می‌کنیم

 «وست»: از روندهای سازمان ملل برای ادغام افغانستان در جامعه بین‌المللی استقبال می‌کنیم
2024-02-23T12:34:20+03:30
نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان اعلام کرد که واشنگتن از روندهای با رهبری سازمان ملل برای ادغام افغانستان در جامعه بین‌المللی استقبال می‌کند.

سازمان ملل: هیچ اقدامی برای پیچیده‌تر شدن روابط با حکومت کنونی افغانستان نباید انجام شود

 سازمان ملل: هیچ اقدامی برای پیچیده‌تر شدن روابط با حکومت کنونی افغانستان نباید انجام شود
2024-02-23T12:34:20+03:30
رئیس هیئت نمایندگی سازمان ملل در کابل به نقل از دبیرکل این سازمان اظهارداشت که برای پیچیده‌تر شدن روابط با حکومت کنونی افغانستان نباید هیچ اقدامی انجام شود.

پاشینیان: ارمنستان به مشارکت در سازمان پیمان امنیت جمعی پایان می‌دهد

 پاشینیان: ارمنستان به مشارکت در سازمان پیمان امنیت جمعی پایان می‌دهد
2024-02-23T12:34:20+03:30
نخست وزیر ارمنستان با اعلام توقف مشارکت کشورش در سازمان پیمان امنیت جمعی، گفت: موضوع بسته شدن پایگاه نظامی روسیه مطرح نیست و بعد از درگیری مرزی اخیر نمی‌توا...

پوتین در پاسخ به توهین همتای آمریکایی: همانطور که قبلاً گفتم بایدن برای روسیه بهتر است

 پوتین در پاسخ به توهین همتای آمریکایی: همانطور که قبلاً گفتم بایدن برای روسیه بهتر است
2024-02-23T12:34:20+03:30
رئیس جمهور روسیه به سخنان توهین آمیز همتای آمریکایی خود واکنش نشان داد، کاخ سفید اظهارات بایدن را با مسائل امنیت ملی توجیه کرد و سفارت روسیه در واشنگتن نیز ...

افشای طرح خیالپردازانه نتانیاهو برای مدیریت غزه بعد از جنگ

 افشای طرح خیالپردازانه نتانیاهو برای مدیریت غزه بعد از جنگ
2024-02-23T11:54:14+03:30
رسانه‌های صهیونیست از برنامه‌ها و سند بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای نحوه اداره غزه پس از پایان جنگ رونمایی کردند.

راهپیمایی گسترده مردم صعده یمن در اعلام همبستگی مجدد با مردم غزه

 راهپیمایی گسترده مردم صعده یمن در اعلام همبستگی مجدد با مردم غزه
2024-02-23T11:54:14+03:30
ساکنان استان صعده در راهپیمایی هفتگی خود بر ضرورت مبارزه با آمریکا ، انگلیس و رژیم صهیونیستی و تحریم کالاهای ساخت آنها و شرکتهای حامی آنان تاکید کردند.

تحولات اوکراین| وابستگی جدی کی‌یف به دریافت کمک مالی خارجی/ هشدار لهستان به آمریکا

 تحولات اوکراین| وابستگی جدی کی‌یف به دریافت کمک مالی خارجی/ هشدار لهستان به آمریکا
2024-02-23T11:27:26+03:30
عدم تمایل زلنسکی برای انعقاد توافقاتی مشابه مینسک و اطمینان او از انتخاب مجدد، شگفتی غرب از رشد اقتصادی روسیه در شرایط تحریم، امکان ارسال موشک‌های دوربرد آم...

نتایج نظرسنجی معاریو نشان داد؛ شکست سنگین نتانیاهو در انتخابات آتی کنِست

 نتایج نظرسنجی معاریو نشان داد؛ شکست سنگین نتانیاهو در انتخابات آتی کنِست
2024-02-23T11:27:26+03:30
نتایج نظرسنجی روزنامه عبری زبان معاریو درباره انتخابات آینده کنِست رژیم صهیونیستی از شکست سنگین حزب حاکم این رژیم به رهبری بنیامین نتانیاهو حکایت دارد.

حماس: رژیم صهیونیستی با حمایت آمریکا نسل‌کُشی در غزه به راه انداخته است

 حماس: رژیم صهیونیستی با حمایت آمریکا نسل‌کُشی در غزه به راه انداخته است
2024-02-23T11:27:25+03:30
جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس آمریکا را حامی اصلی رژیم صهیونیستی در ارتکاب جنایت نسل کشی و پاکسازی نژادی فلسطینیان دانست و از مجامع حقوق بشری خواست این جنا...

کنعانی: رویکر مزورانه رژیم صهیونیستی خط بطلانی بر ادعاهای دروغین صلح است

 کنعانی: رویکر مزورانه رژیم صهیونیستی خط بطلانی بر ادعاهای دروغین صلح است
2024-02-23T10:34:18+03:30
سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به تصمیم کابینه رژیم اسرائیل در خصوص تشکیل دولت فلسطینی تصریح کرد که رویکرد مزورانه رژیم خط بطلانی بر ادعاهای دروغین صلح و توافق...

صدوچهلمین روز «طوفان الاقصی»| بمباران رفح /حمله پهپادی به جنین/ شهادت بیش از ۶۰ فلسطینی در حمله به غزه

 صدوچهلمین روز «طوفان الاقصی»| بمباران رفح /حمله پهپادی به جنین/ شهادت بیش از ۶۰ فلسطینی در حمله به غزه
2024-02-23T09:54:18+03:30
در یکصدو چهلمین روز عملیات طوفان الاقصی شهر رفح در جنوب نوار غزه چندین بار هدف حملات رژیم صهیونیستی قرار گرفت و در حمله رژیم صهیونیستی به مناطق مختلف غزه از...

ادعای آمریکا درباره سرنگونی ۶ پهپاد ارتش یمن

 ادعای آمریکا درباره سرنگونی ۶ پهپاد ارتش یمن
2024-02-23T09:27:41+03:30
آمریکا در بیانیه‌ای امروز پنجشنبه مدعی شده هواپیماهای و کشتی‌های جنگی ائتلاف ۶ فروند پهپاد یمن را ساقط کرده‌اند.

ابلاغ اعتراض ایران به سفیر کویت

 ابلاغ اعتراض ایران به سفیر کویت
2024-02-23T09:27:39+03:30
مدیرکل خلیج فارس وزارت خارجه در دیدار سفیر کویت اعتراض ایران به رویکرد کویت در هفته های اخیر در خصوص میدان گازی آرش را ابلاغ کرد.

امیرعبداللهیان: تکرار ادعاهای بدون سند علیه ایران به مرحله کسل کننده رسید

 امیرعبداللهیان: تکرار ادعاهای بدون سند علیه ایران به مرحله کسل کننده رسید
2024-02-23T09:14:13+03:30
وزیر امور خارجه ایران در نشست خبری مشترک با همتای مجارستانی خود تصریح کرد تکرار ادعاهای بی‌سند علیه ایران به مرحله کسل‌کننده‌ای رسیده است.

بیانیه شفاهی ایران در رسیدگی به پیامدهای عملکرد رژیم اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی

 بیانیه شفاهی ایران در رسیدگی به پیامدهای عملکرد رژیم اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی
2024-02-22T15:14:21+03:30
نماینده ایران در بیانیه شفاهی کشورمان در رسیدگی به پیامدهای عملکرد رژیم اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی تصریح کرد که ایران روند رسیدگی مشورتی دیوان را مشتاقانه...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)