میرنیوز

تحولات اوکراین| غرب بدون عجله در انتظار آغاز مذاکرات بین کی‌یف و مسکو است

 تحولات اوکراین| غرب بدون عجله در انتظار آغاز مذاکرات بین کی‌یف و مسکو است 2022-12-09T09:45:03+03:30

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه "کامرسانت"، چاپ مسکو در تحلیلی نوشت: رهبران غربی در انتظار از سرگیری مذاکرات بین مسکو و کی‌یف هستند، ولی در آغاز آن عجله نمی‌کنند. مقامات بوداپست، پاریس و تعدادی دیگر از پایتخت‌های اروپایی به طور فزاینده‌ای از نظریه آغاز هر چه سریعتر مذاکرات برای حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه نظامی کنونی بین روسیه و اوکراین حمایت می‌کنند، اما خودشان تلاشی برای سرعت دادن به این روند ندارند.

به نوشته این نشریه، موضع  گیری اروپا تا حد زیادی تحت تأثیر اظهارات امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در مورد مناقشه روسیه و اوکراین است که وی در سفر خود به ایالات متحده بیان کرد. این دیدگاه از سوی رهبران و سیاستمداران دیگر کشورهای غربی نیز شنیده شده است. به ویژه، ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، با ماکرون موافقت بوده و از نظرات وی حمایت کرد که کشورهای مختلف غربی، با اتخاذ مواضع یکسان در مورد مناقشه در اوکراین، هزینه‌های متفاوتی برای آن پرداخت می کنند.

بنابراین، موضع غرب در حال حاضر دو جنبه به نظر می‌رسد: از یک سو، همه متحدان کی‌یف آمادگی خود برای ادامه حمایت از اوکراین "تا هر زمان که طول بکشد" را ابراز می‌کنند. و از سوی دیگر، برخی کشورها، از جمله فرانسه، معتقدند که باید برای مذاکرات صلح آماده شد و این روند هر چه زودتر آغاز شود، بهتر خواهد بود.

پیش از این، سردبیر نشریه " آمریکن کانسرواتیو" (The American Conservative ) ابراز عقیده کرد که کی‌یف باید درخواست برای "بازگرداندن" شبه جزیره کریمه تحت کنترل اوکراین را متوقف کرده و برای حل و فصل مناقشه با مسکو به مذاکره بپردازد.

در اواسط ماه نوامبر، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین شروط آغاز مذاکرات بین کی‌یف و مسکو را نام برد. به گفته وی، روسیه باید "تمامیت ارضی اوکراین" را بازگرداند، خسارات وارده به این کشور را جبران کرده، "جنایتکاران جنگی" را مجازات کند و تضمین دهد که آنچه اتفاق افتاده، دیگر تکرار نخواهد شد.

در واکنش به این سخنان، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین یادآور شد که طرف اوکراینی هر روز هفته نظر خود را تغییر می دهند: یک روز خواستار مذاکره است و روز دیگر از گفت‌وگو خودداری می‌کند. به گفته وی، کی‌یف فاقد اراده سیاسی است. 

علاوه بر این، دبیر مطبوعاتی رئیس جمهوری روسیه همچنین گفت که شرط آغاز مذاکرات با اوکراین، دستیابی به اهداف تعیین شده از سوی مسکو در عملیات نظامی ویژه روسیه است. وی در عین حال یادآور شد که مقامات مسکو در حال حاضر هیچ چشم اندازی برای مذاکره با کی‌یف نمی‌بینند.

در اواخر ماه اکتبر، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز تاکید کرد که مواضع مسکو در قبال مذاکرات با اوکراین قابل تردید و تغییر نیست. رهبر روسیه توضیح داد که برای حصول نتیجه، نشستن بر سر میز مذاکره ضروری است.

روز گذشته، پنج شنبه، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به اینکه ایالات متحده از وضعیت پیرامون اوکراین پول خوبی به دست می آورد تا اشتهای سیری ناپذیر مجتمع صنایع نظامی آمریکا را رفع کند، یادآور شد که اقدامات واشنگتن در این جهت گیری است که دورنمای بازگشت به مذاکرات بین کی‌یف و مسکو را منتفی سازد و به همین دلیل ایالات متحده دائما طرف اوکراینی را به تشدید درگیری نظامی در حالی که به کمک آمریکا و سایر کشورهای ناتو متکی است، تشویق می کند. 

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز دویست و هشتاد و نهم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

پوتین برای شرکت در  اجلاس سران اورآسیا وارد بیشکک شد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بامداد امروز، جمعه، وارد بیشکک، پایتخت قرقیزستان، جایی که نشست شورای عالی اقتصادی اورآسیا روز جمعه در آنجا برگزار می شود.

طبق اطلاعات کرملین، یکی از موضوعات این اجلاس، تشکیل بازار مشترک گاز برای کشورهای منطقه اورآسیا خواهد بود.

علاوه بر این، یوری اوشاکوف، مشاور رئیس جمهورین روسیه قبلاً اعلام کرد که ابتکارعمل مسکو برای ایجاد "اتحادیه گاز" روسیه، قزاقستان و ازبکستان ممکن است در حاشیه این نشست مورد بحث قرار گیرد.

علاوه بر این، قرار است پس از نشست سران کشورهای اوراسیا، ولادیمیر پوتین با نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان دیداری جداگانه داشته باشد. هنوز دیدارهای دوجانبه جداگانه با دیگر رهبران کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا (رؤسای جمهوری بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان) برای رئیس جمهوری روسیه در نظر گرفته نشده، ولی احتمال آنها وجود دارد.

آمریکا 275 میلیون دلار برای تقویت سیستم دفاع هوایی به اوکراین کمک می‌کند

خبرگزاری رویترز بامداد امروز، جمعه، گزارش داد که ایالات متحده قصد دارد بسته کمک نظامی دیگری به ارزش 275 میلیون دلار برای تقویت سیستم پدافند هوایی اوکراین به ویژه برای مقابله با هواپیماهای بدون سرنشین روسی به این کشور ارسال کند. 

پیش بینی شده که اعلام رسمی بسته کمک نظامی جدید آمریکا به اوکراین امروز جمعه، 9 دسامبر (18 آذر ماه) انجام شود. به گفته منابع خبری این آژانس، بسته کمکی به کی‌یف همچنین شامل مهمات برای سیستم های موشک پرتاب چندگانه HIMARS، مهمات مورد نیاز خمپاره 155 میلی متری و همچنین ژنراتورهای برق خواهد بود.

پیش از این، برخی کارشناسان نظامی در ایالات متحده هشدار دادند که تجهیزات و تسلیحات نظامی که کشورهای غربی به  اوکراین عرضه می کنند، در واقع تا حدودی از بازارهای سیاه در سراسر جهان سر در می آورند. 

تاکنون بیش از 340 هواپیمای ارتش اوکراین نابود شده است

وزارت دفاع روسیه بامداد امروز، جمعه گزارش داد که جنگنده های سوخو-35 نیروهای هوا-فضای روسیه طی یک سورتی پرواز در منطقه عملیاتی در آسمان سرزمین دونتسک، یک فروند هواپیمای دیگر نیروهای مسلح اوکراین را شناسایی و منهدم کردند.

طبق این اطلاعات، هواپیماهای روسی گشت های رزمی مشخصی را در منطقه عملیاتی انجام داده و  وظیفه پوشش اقدامات هواپیماهای بمب افکن و تهاجمی و همچنین بالگردهای روسی که به تأسیسات و تجهیزات نظامی نیروهای مسلح اوکراین حمله می کنند، را برعهده دارند. این هواپیماها مجهز به موشک‌های استقرار هوایی از انواع مختلف هستند.

وزارت دفاع روسیه روز سه شنبه نیز اعلام کرده بود که نیروهای هوا-فضای روسیه یک جنگنده میگ-29 اوکراینی را در آسمان جمهوری دونتسک سرنگون کردند.

 در گزارش وزارت دفاع روسیه یادآوری شده است:  از آغاز عملیات ویژه نظامی حفاظت از دونباس تاکنون در مجموع: 341 فروند هواپیما، 180 فروند بالگرد، 2634 هواپیمای بدون سرنشین، 391 سامانه موشکی ضد هوایی، 7010 دستگاه تانک و سایر خودروهای زرهی رزمی، 910 خودروی جنگی سامانه های پرتاب موشک چندگانه، 3662 قبضه توپ و خمپاره و همچنین 7484 واحد خودروی ویژه نظامی ارتش اوکراین منهدم شده است.

وقوع چندین انفجار در منطقه اودسا و خارکوف اوکراین

رسانه‌های اوکراینی بامداد امروز، جمعه گزارش دادند که در طول شب گذشته صدای انفجارهایی در شهر اودسا در اوکراین شنیده شد. شبکه اول تلویزیونی اوکراین نیز از شنیده شدن صدای انفجار در شهر خارکوف هنگام هشدار حمله هوایی در منطقه خبر داد. با این حال، مقامات رسمی هنوز این اطلاعات را تایید نکرده اند.

شب گذشته انفجارهایی در منطقه خرسون نیز گزارش شده است. جزئیاتی در این باره گزارش نشده است.

روز پنج شنبه چندین بار آژیر هشدار حمله هوایی در مناطق مختلف اوکراین،  به ویژه در مناطق دنپروپتروفسک، پولتاوفسکی و خارکوف به صدا درآمد. 

مردم ساکن اودسا در اعتراض به کمبود برق خیابان مرکزی شهر را مسدود کردند

به گزارش برخی رسانه‌های اوکراینی، شرکت کنندگان در اقدام اعتراض آمیز علیه کمبود برق در شهر اودسا تردد خودروها در یکی از خیابان های اصلی شهر را مسدود کردند. به گفته مردم معترض، اکنون پنج روز است برق خانه های آنهاقطع است. مردم از این مسئله خشمگین هستند که مقامات هنوز نتوانستند کابلهای انتقال برق در منطقه را تعمیر کنندد.

موضوع تامین انرژی در اوکراین، بعد از حملات هفته گذشته روسیه به زیرساختارهای انرژی این کشور وضعیت دشواری پیدا کرده و  این امر به ویژه در مورد منطقه اودسا و شهر اودسا بسیار مشخص است. به گفته مقامات مسئول، مشخص نیست چه زمانی امکان بازگشت به خاموشی برق برنامه ریزی شده وجود خواهد داشت - در حالی که خاموشی های اضطراری نامحدود است.

روز گذشته، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، اعتراف کرد که زیرساختار های انرژی این کشور در حال حاضر به طور کامل قابل بازسازی نیست. به گفته وی، در آینده نزدیک امکان امتناع از خاموشی اضطراری در اکثر شهرهای کشور وجود نخواهد داشت.

توضیح پوتین درباره حملات وارده به زیرساختارهای حیاتی اوکراین  

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد که این کشور در پاسخ به حملات تروریستی سازمان دهی شده توسط کی‌یف، به زیرساخت های انرژی اوکراین حمله می کند.

وی در نشستی با شرکت کنندگان در مراسم اهدای جوایز قهرمانان روسیه گفت: «اکنون سر و صدای زیادی در مورد حملات ما به زیرساخت های انرژی یک کشور همسایه به گوش می رسد. بله، ما این حملات را انجام می دهیم. اما چه کسی آن را شروع کرد؟ چه کسی به پل کریمه حمله کرد؟ چه کسی خطوط برق نیروگاه هسته ای کورسک را منفجر کرد؟ اقدام ما در پاسخ به این اقدامات تروریستی است.»

 نیروهای مسلح روسیه در اوایل ماه اکتبر حمله به تاسیسات نظامی اوکراین و زیرساخت های انرژی مرتبط با آنها را آغاز کردند. در آن زمان پوتین گفت که این پاسخی به اقدامات تروریستی کی‌یف، به ویژه در پل کریمه است. وی یادآور شد که این حملات علیه زیرساختارهای غیرنظامی مهم انجام می شود.

هفته گذشته، نیروهای مسلح روسیه حملات گسترده ای به سیستم فرماندهی و کنترل نظامی اوکراین و تأسیسات انرژی مربوطه وارد کردند. مقامات کی‌یف این حملات را بزرگترین حمله موشکی از زمان آغاز جنگ خواند.

سرگئی مارچینکو، وزیر دارایی اوکراین، پیش بینی کرد که خسارات وارد شده به زیرساختارهای کلیدی اوکراین از ماه فوریه تا به امروز ممکن است به بیش از 100 میلیارد دلار رسیده باشد.

مدویدوف: به لطف امتناع زلنسکی از مذاکره، روسیه تمام اقدامات خود را به سرانجام خواهد رساند

دیمیتری مدویدوف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه و رهبر حزب "روسیه واحد" حزب حاکم این کشور معتقد است که  امتناع ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهوری اوکراین از مذاکره با روسیه به کمک می‌کند «تمامی اقدامات خود را تا انتها به سرانجام برساند» و از  «سازش‌های غیرضروری» صرف نظر کند.

وی در پستی در کانال تلگرامی خود از خبرنگاران خواست به امتناع علنی زلنسکی از مذاکره با روسیه توجه کنند و نوشت: به لطف چنین موضع گیری، روسیه تمام اقدامات مورد نظر خود را بدون لزوم مصالحه غیرضروری و تا انتها به سرانجام خواهد رساند.

معاون رئیس شورای امنیت روسیه پیش از این نیز گفته بود که اگر نیروهای هسته‌ای استراتژیکی این کشور وجود نداشت، روسیه از هم پاشیده شده بود. 

دیپلمات روس: کشورهای ناتو در حملات اوکراین به فرودگاه های نظامی روسیه دست داشتند

کنستانتین گاوریلوف، رئیس هیئت نمایندگی روسیه در مذاکرات وین در خصوص امنیت نظامی و کنترل تسلیحات، شب گذشته در گفتگو با خبرگزاری نووستی ابراز عقیده کرد که اعضای ناتو به کی‌یف در حمله به فرودگاه‌های روسیه کمک کرده اند.

این دیپلمات یادآور شد، روسیه بارها اشاره کرده که غرب به رهبری ایالات متحده به طور فزاینده ای به درگیری نظامی در اوکراین کشیده می شود و در آن مشارکت دارد.

گاوریلوف در پاسخ به این سئوال که شواهدی مبنی بر دخالت ناتو در حملات اخیر به خاک روسیه وجود دارد، گفت: «و اکنون بار دیگر، حقایق نشان می‌دهد که کشورهای عضو ائتلاف آتلانتیک شمالی واقعاً در تحریکات تروریستی کی‌یف علیه فرودگاه‌های راهبردی روسیه دیاگیلوو و انگلس نقش داشته‌اند».

به عقیده وی، "در واقع دستور عمومی برای انجام این اقدام تحریک آمیز موذیانه به کی‌یف داده شده" و  به سخنان وزیر خارجه لتونی در اواخر ماه نوامبر در شورای ناتو اشاره کرد که گفته بود "حمله احتمالی اوکراین به اهداف نظامی در عمق خاک روسیه کاملاً قابل توجیه است."

گاوریلوف در آخر تاکید کرد: البته نیروهای مسلح ما چنین اقدامات تروریستی را بدون مجازات باقی نخواهند گذاشت.

سازمان ملل حمله به دفاتر دو سازمان غیردولتی بشردوستانه در دونتسک را تایید کرد

استفان دوجاریک، سخنگوی رسمی دبیرکل سازمان ملل متحد شب گذشته، پنجشنبه در نشستی خبری اعلام کرد که حملات ارتش اوکراین به شهر دونتسک به دو ساختمان سازمان های غیردولتی  انسان دوستانه و همچنین خودروهای کارکنان آنها آسیب رسانده است. 

وی گفت: «همکاران سازمان ملل در مسائل انسان دوستانه ما گزارش می دهند که دفاتر حداقل دو سازمان غیردولتی بشردوستانه در جریان حملات صورت گرفته به شهر دونتسک مورد حمله قرار گرفتند. به گفته امدادگران، یکی از ساختمان ها دو بار مورد اصابت قرار گرفت و نه تنها ساختمان، بلکه خودروهای کارکنان نیز در مجاورت آنها آسیب دیدند.»

 دوجاریک ادامه داد، کارکنان این سازمانها در جریان حملات در خیابان بودند که در جریان آن یک غیرنظامی کشته و یک نفر دیگر مجروح شد.

وزارت خزانه داری آمریکا از کنگره برای 14.5 میلیارد دلار برای حمایت از اوکراین خواست

وزارت خزانه داری ایالات متحده از کنگره 14.5 میلیارد دلار برای حمایت مستقیم از اوکراین از ماه ژانویه تا سپتامبر سال 2023 درخواست کرده است. این موضوع را شب گذشته، جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا اعلام کرد.

وی گفت:  ایالات متحده علاوه بر کمک نظامی، 13 میلیارد دلار کمک مالی مستقیم به اوکراین ارائه کرده است. ما همچنین از کنگره درخواست کرده‌ایم که  14.5 میلیارد دلار کمک اضافی برای 9 ماهه نخست سال 2023 ارائه کند.

پیش از این مشخص شد که کمیته های امور خارجی هر دو مجلس کنگره ایالات متحده در مورد پیش نویس بودجه دفاعی برای سال مالی 2023 به توافق رسیدند. مبلغ کلی این بودجه  847.3 میلیارد دلار در نظر گرفته شده است. به طور خاص، این سند برای سال آینده 800 میلیون دلار اضافی برای اوکراین و بیش از 6 میلیارد دلار برای اقدامات برای بازدارندگی فدراسیون روسیه در اروپا تخصیص داده است

حمایت نروژ از تصمیم اتحادیه اروپا درباره سقف قیمت نفت روسیه 

مقامات نروژ سقف قیمت نفت خام روسیه را 60 دلار در هر بشکه تعیین کردند. این مسئله شب گذشته در بیانیه منتشره از سوی سرویس مطبوعاتی وزارت امور خارجه این پادشاهی بیان شده است.

طبق این سند، نروژ به عنوان بخشی از تحریم ها، سقف قیمت نفت خام روسیه را 60 دلار در هر بشکه را تعیین کرده است. این قیمت دقیقاً مطابق با سقف قیمتی است که در اتحادیه اروپا و کشورهای گروه G7 اتخاذ شده است.

آنیکن هویتفلد، وزیر امور خارجه نروژ یادآور شد که هدف از تعیین سقف، کاهش درآمد روسیه از فروش نفت خام به کشورهای ثالث است. به گفته وی، ممنوعیت واردات، خرید و ترانزیت نفت روسیه از طریق نروژ به اتحادیه اروپا و کشورهای ثالث از روز دوشنبه 5 دسامبر اعمال شده است.

اتحادیه اروپا 2.1 میلیارد دلار به صندوق صلح برای کمک نظامی به اوکراین اختصاص داد

خبرگزاری رویترز روز گذشته به نقل از منابع خبری خود گزارش داد که مقامات کشورهای اتحادیه اروپا قصد دارند 2.1 میلیارد دلار مضاعف به صندوق صلح اروپا اختصاص دهند که از بودجه آن هزینه های مربوط به ارائه کمکهای نظامی به اوکراین پرداخت خواهد شد.

به گفته این آژانس، وزرای خارجه کشورهای اتحادیه اروپا قصد دارند در نشستی که قرار است 12 دسامبر (دوشنبه، 21 آذر ماه) در بروکسل برگزار  شود، درباره تکمیل بودجه این صندوق تصمیم گیری کنند.

جوزپ بورل، رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا، پیش از این در اول دسامبر گفته بود که در نشست بعدی وزرای خارجه سازمان امنیت و همکاری اروپا در لهستان، درباره امکانات قانونی برای ارسال وجوه مسدود شده روسیه برای بازسازی اوکراین نیز صحبت خواهد شد.

ابراز تردید جوزپ بورل در این باره که آفریقایی‌ها صادقانه از روسیه حمایت کنند

جوزپ بورل، رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا، ابراز تردید کرده است که آفریقایی‌هایی که در رویدادهای مربوط به حمایت از روسیه شرکت می‌کنند، صادقانه این کار را انجام می‌دهند.

وی روز پنجشنبه در نشست کمیته مبارزه با مداخله خارجی پارلمان اروپا در این زمینه صحبت کرد. این دیپلمات بلندپایه همچنین تردید دارد که آفریقایی‌هایی که از اقدامات مسکو حمایت می‌کنند، اصلاً بدانند که منطقه دونباس کجاست و ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهوری روسیه واقعاً چه کسی است.

بورل توجه خود را به این واقعیت جلب کرد که متاسفانه مواضع روسیه در برخی از کشورهای اتحادیه اروپا نیز مورد حمایت قرار می گیرد.

پیش از این، مجله نیوزویک نوشت که اکثر کشورهای خارج از غرب در درگیری در اوکراین در کنار روسیه قرار گرفته  و از تخریب روابط خود با مسکو به دلیل این مناقشه خودداری کردند. به نوشته این نشریه، در خصوص بحران اوکراین، اکثر کشورهای جهان با دیدگاه ایالات متحده و اروپا موافق نیستند، زیرا به دنبال حفظ منافع خود هستند.

پوتین نیز به نوبه خود بارها اعلام کرده که منزوی کردن روسیه غیرممکن است. به گفته وی، تمام تلاش های کشورهای غربی برای "حذف روسیه" بیهوده است. 

وزیر خارجه اوکراین: هیچ ممنوعیتی از سوی آمریکا برای استفاده از تسلیحات آنها علیه کریمه وجود ندارد

دیمیتری کوله‌با، وزیر امور خارجه اوکراین اعلام کرد که واشنگتن استفاده از سلاح های آمریکایی علیه اهدافی در شبه جزیره کریمه را ممنوع نمی کند. این موضوع را روز پنجشنبه روزنامه  وال استریت ژورنال به نقل از او گزارش داد.

به گفته وی، اوکراین به ایالات متحده متعهد شده که از تسلیحات آمریکایی برای حمله به خاک روسیه استفاده نکند. ولی این تعهد در مورد کریمه که در سطح بین المللی به عنوان بخشی از خاک اوکراین به رسمیت شناخته شده، اعمال نمی شود.

کوله‌با در مصاحبه‌ای با این نشریه همچنین گفت که اگر کریمه و دونباس تحت کنترل روسیه باقی بمانند، کی‌یف هرگز با توافق صلح با مسکو موافقت نخواهد کرد. او تاکید کرد که اوکراین تمامیت اراضی خود از جمله حاکمیت بر شبه جزیره کریمه، را چه با ابزار نظامی و چه از طریق دیپلماتیک باز پس خواهد گرفت.

پاتروشیف: متحدان آمریکا و ناتو به هر قیمتی می خواهند روسیه را تضعیف یا نابود کنند

نیکولای پاتروشیف، دبیر شورای امنیت روسیه، روز پنجشنبه، در جریان سفر به بانکوک و در  دیدار با دبیرکل شورای امنیت ملی تایلند یادآور شد که آمریکا و متحدانش در ناتو می خواهند روسیه را به هر قیمتی که شده تضعیف کرده یا نابود کنند. 

وی گفت: هدف بلندمدت ایالات متحده و متحدانش در ناتو تضعیف یا نابودی کشور ما به هر قیمتی و همچنین تخریب ساختارهای امنیتی در منطقه اوراسیا به طور کلی است.

به گفته دبیر شورای امنیت روسیه، غرب "روی جهانی شدن ناتو" شرط بندی کرده و همچنین شروع به ایجاد شرایط برای گسترش حضور نظامی خود در منطقه آسیا و اقیانوسیه  کرده و اتحادیه آکوس (AUKUS) به ویژه بر روی حل این مشکل متمرکز است. 

تغییر نام 32 خیابان دیگر مرتبط با روسیه و اتحاد جماهیر شوروی در شهر کی‌یف

به گزارش وب سایت رسمی شورای پایتخت اوکراین در روز پنج شنبه، نمایندگان شورای شهر کی‌یف تغییراتی در نام 32  خیابان، مسیر و بلوار دیگر در پایتخت اوکراین داده اند که اسامی آنها به نوعی به روسیه یا اتحاد جماهیر شوروی مرتبط بودند.

به طور جداگانه، این شورا یادآوری کرده  که به عنوان بخشی از روس زدایی از کی‌یف، اسامی 237  تأسیسات زیرساخت شهری دیگر از قبل تغییر پیدا کرده است.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار جهانی

فنلاند: اجازه هتک حرمت قرآن را نمی دهیم

فنلاند: اجازه هتک حرمت قرآن را نمی دهیم
2023-01-31T02:55:54+03:30
هیات ملی پلیس فنلاند گفت که این کشور اجازه هتک حرمت قرآن را نخواهد داد و نقض آرامش مذهبی یک جرم قابل مجازات است.

هدف از سفر بلینکن به اراضی اشغالی سرپوش بر جنایات اشغالگران است

هدف از سفر بلینکن به اراضی اشغالی سرپوش بر جنایات اشغالگران است
2023-01-31T00:55:52+03:30
سخنگوی جنبش حماس هدف از سفر وزیر امور خارجه آمریکا به سرزمین های اشغالی را سرپوش گذاشتن بر جنایات و تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین برشمرد.

عرین الاسود: صهیونیست ها جایی در سرزمین فلسطین ندارند

عرین الاسود: صهیونیست ها جایی در سرزمین فلسطین ندارند
2023-01-31T00:15:54+03:30
گروه مقاومتی «عرین الاسود» در کرانه باختری مردم فلسطین را به هوشیاری و وحدت صف دعوت کرد و گفت که صهیونیستها جایی در سرزمین فلسطین ندارند.

حزب الله حمله تروریستی در پیشاور پاکستان را محکوم کرد

حزب الله حمله تروریستی در پیشاور پاکستان را محکوم کرد
2023-01-30T23:49:15+03:30
جنبش حزب الله لبنان با صدور بیانیه ای حمله تروریستی روز دوشنبه در پیشاور پاکستان را محکوم کرد.

الجزیره: اسرائیل از بیم حملات ایران، در جولان آماده باش داده است

الجزیره: اسرائیل از بیم حملات ایران، در جولان آماده باش داده است
2023-01-30T23:09:17+03:30
شبکه خبری الجزیره شامگاه دوشنبه از اعلام آماده باش ارتش رژیم صهیونیستی در جولان اشغالی از بیم حملات انتقام جویانه ایران خبر داد.

عمار حکیم بر حل اختلافات میان بغداد و اربیل تاکید کرد

عمار حکیم بر حل اختلافات میان بغداد و اربیل تاکید کرد
2023-01-30T22:29:14+03:30
عمار حکیم رئیس جریان حکمت ملی عراق روز دوشنبه آرام سازی اوضاع سیاسی داخلی در اقلیم کردستان را خواستار شد.

ژنرال اسرائیلی خواستار استقرار نظامیان بیشتری در مناطق کرانه باختری شد

 ژنرال اسرائیلی خواستار استقرار نظامیان بیشتری در مناطق کرانه باختری شد
2023-01-30T22:22:50+03:30
یک ژنرال صهیونیست خواستار افزایش گسترده نظامیان صهیونیست در مناطق مختلف کرانه باختری شد.

دعوت امیرعبداللهیان از همتای ایرلندی خود برای سفر به تهران

 دعوت امیرعبداللهیان از همتای ایرلندی خود برای سفر به تهران
2023-01-30T22:22:50+03:30
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان شامگاه دوشنبه در تماس تلفنی با مایکل مارتین همتای ایرلندی خود از وی برای سفر به تهران دعوت به عمل آورد.

عملیات ناکام اصفهان صهیونیست‌ها را به حال آماده باش در آورد

 عملیات ناکام اصفهان صهیونیست‌ها را به حال آماده باش در آورد
2023-01-30T22:22:49+03:30
رژیم صهیونیستی بعد از عملیات شکست خورده پهپادی در اصفهان به حال آماده باش در آمده است.

چاووش‌اوغلو: در مقایسه با سوئد مشکل کمتری با پیوستن فنلاند به ناتو داریم

چاووش‌اوغلو: در مقایسه با سوئد مشکل کمتری با پیوستن فنلاند به ناتو داریم
2023-01-30T22:02:35+03:30
وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که آنکارا در مقایسه با سوئد مشکل کمتری با پیوستن فنلاند به ناتو دارد.

لاوروف: باید بدون اعمال استانداردهای دوگانه با تروریسم مبارزه کرد

لاوروف: باید بدون اعمال استانداردهای دوگانه با تروریسم مبارزه کرد
2023-01-30T21:49:15+03:30
وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که برای دستیابی به اهداف سیاسی باید با تروریسم بدون اعمال استانداردهای دوگانه مبارزه کرد.

وزیر صهیونیست خواستار اعدام فلسطینیان با صندلی های الکتریکی شد

وزیر صهیونیست خواستار اعدام فلسطینیان با صندلی های الکتریکی شد
2023-01-30T21:49:15+03:30
وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی گفت که به زودی قانون مجازات اعدام عاملان عملیات علیه شهرک نشینان را ارائه خواهد کرد.

استولتنبرگ: موشک‌های دوربرد چین می‌توانند به تمام خاک ناتو برسند

استولتنبرگ: موشک‌های دوربرد چین می‌توانند به تمام خاک ناتو برسند
2023-01-30T21:22:37+03:30
دبیرکل ناتو امروز اعلام کرد: چین یک چالش به شمار می رود؛ زیرا پکن در حال سرمایه گذاری هنگفتی بر قابلیت های جدید نظامی از جمله موشک های دوربرد است که می‌توانن...

سخنان ضد ایرانی نتانیاهو در حضور آنتونی بلینکن

 سخنان ضد ایرانی نتانیاهو در حضور آنتونی بلینکن
2023-01-30T20:49:47+03:30
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در یک کنفرانس خبری با آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا اظهارات ضد ایرانی را مطرح کرد.

انتقاد شدید سیاستمداران صهیونیست از فروپاشی امنیت در رژیم صهیونیستی

 انتقاد شدید سیاستمداران صهیونیست از فروپاشی امنیت در رژیم صهیونیستی
2023-01-30T20:49:47+03:30
شماری از شخصیت‌های سیاسی رژیم صهیونیستی با اشاره به وعده‌های بنیامین نتانیاهو در جلب امنیت و ثبات برای این رژیم، اسرائیل در بدترین شرایط امنیتی تاریخش توصیف...

مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته ای می شویم!

مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته ای می شویم!
2023-01-30T20:29:15+03:30
نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کنفرانس خبری باوزیر امور خارجه آمریکا بدون اشاره به اینکه دو طرف دارنده بمب هسته ای هستند، گفت: در دیدار خود توافق کردیم که ایران...

ایران برنامه هسته‌ای خود را گسترش داده است/ تصمیم ترامپ در خروج از برجام نسنجیده بود

ایران برنامه هسته‌ای خود را گسترش داده است/ تصمیم ترامپ در خروج از برجام نسنجیده بود
2023-01-30T20:29:15+03:30
نماینده آمریکا در امور ایران در مصاحبه ای با تکرار ادعای مضحک این کشور درباره آمادگی واشنگتن برای ادامه مذاکرات غیرمستقیم با ایران، گفت: دیپلماسی هرگز تمام ن...

افزایش تلفات انفجار در پیشاور پاکستان به ۵۹ نفر/ تحریک طالبان پاکستان مسئولیت حادثه را برعهده گرفت

افزایش تلفات انفجار در پیشاور پاکستان به ۵۹ نفر/ تحریک طالبان پاکستان مسئولیت حادثه را برعهده گرفت
2023-01-30T20:15:55+03:30
رسانه ها از افزایش تعداد کشته شدگان انفجار مسجدِ داخل یک مقر پلیس در شهر پیشاور پاکستان به ۵۹ نفر خبر داد.

دیپلماسی هرگز تمام نمی شود/ آماده‌ ایم مذاکرات غیرمستقیم با ایران را ادامه دهیم!

دیپلماسی هرگز تمام نمی شود/ آماده‌ ایم مذاکرات غیرمستقیم با ایران را ادامه دهیم!
2023-01-30T20:15:54+03:30
نماینده آمریکا در امور ایران در مصاحبه ای با تکرار ادعای مضحک این کشور درباره آمادگی واشنگتن برای ادامه مذاکرات غیرمستقیم با ایران، گفت: دیپلماسی هرگز تمام ن...

زخمی شدن ۱۵نظامی سوری در انفجار بمب کنار جاده ای

زخمی شدن ۱۵نظامی سوری در انفجار بمب کنار جاده ای
2023-01-30T19:49:15+03:30
بر اثر انفجار بمب کنار جاده در مسیر درعا به دمشق، ۱۵ نفر از نیروهای امنیت داخلی سوریه زخمی شدند.

عملیات مقاومت علیه نظامیان و شهرک نشینان صهیونیست متوقف نخواهد شد

عملیات مقاومت علیه نظامیان و شهرک نشینان صهیونیست متوقف نخواهد شد
2023-01-30T19:35:55+03:30
جنبش جهاد اسلامی فلسطین در واکنش به شهادت جوان فلسطینی تاکید کرد که عملیات مقاومت علیه شهرک نشیان و نظامیان صهیونیست هرگز متوقف نخواهد شد.

کنعانی: آمریکا بخوبی واقف است ایران به متجاوزین بشکل قاطع و پشیمان کننده پاسخ می‌دهد

 کنعانی: آمریکا بخوبی واقف است ایران به متجاوزین بشکل قاطع و پشیمان کننده پاسخ می‌دهد
2023-01-30T19:43:01+03:30
سخنگوی دستگاه سیاست خارجی در واکنش به اظهارات تهدید آمیز بلینکن تصریح کرد: دولت آمریکا بخوبی واقف است که جمهوری اسلامی ایران هیچگونه تعرض و تجاوز به سرزمین ...

واکنش ریاض به حمله تروریستی پیشاور پاکستان

واکنش ریاض به حمله تروریستی پیشاور پاکستان
2023-01-30T19:11:00+03:30
وزارت خارجه عربستان به حمله تروریستی به یک مسجد در پیشاور پاکستان واکنش نشان داد و آنرا محکوم کرد.

انفجار مهیب در شهر کابل

انفجار مهیب در شهر کابل
2023-01-30T18:55:57+03:30
رسانه های افغانستان اعلام کردند که انفجار قدرتمندی در حوزه پنجم امنیتی شهر کابل روی داده است.

فرانسه و استرالیا در ساخت «چند هزار» گلوله برای ارسال به اوکراین همکاری می‌کنند

فرانسه و استرالیا در ساخت «چند هزار» گلوله برای ارسال به اوکراین همکاری می‌کنند
2023-01-30T18:55:57+03:30
وزیر دفاع فرانسه امروز از همکاری کشورش با استرالیا در خصوص ساخت «چند هزار» گلوله برای ارسال به اوکراین خبر داد.

گفتگوی تلفنی امیرعبداللهیان با وزیر خارجه بلژیک

 گفتگوی تلفنی امیرعبداللهیان با وزیر خارجه بلژیک
2023-01-30T19:02:41+03:30
وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگو با وزیر امور خارجه بلژیک بر گسترش مناسبات فی‌مابین تاکید کرد.

اعترافات پامپئو در کتاب جدید: هدف ما قرار دادن مردم ایران مقابل حکومت بود

 اعترافات پامپئو در کتاب جدید: هدف ما قرار دادن مردم ایران مقابل حکومت بود
2023-01-30T19:02:40+03:30
وزیر خارجه سابق آمریکا در کتاب جدیدش نوشته که هدف سیاست موسوم به فشار حداکثری این بوده که مردم ایران را مقابل حکومت قرار دهد.

واکنش وزارت خارجه به اظهارات مشاور زلنسکی در مورد حمله اصفهان

 واکنش وزارت خارجه به اظهارات مشاور زلنسکی در مورد حمله اصفهان
2023-01-30T18:49:26+03:30
وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات مشاور ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین در مورد حمله اصفهان، ضمن محکوم کردن سخنانش آن را مشکوک خواند.

واکنش ایران به موضع غیرسازنده اخیر ماکرون

 واکنش ایران به موضع غیرسازنده اخیر ماکرون
2023-01-30T18:49:25+03:30
وزارت خارجه ایران در واکنش به موضع غیرسازنده امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه بیانیه‌ای را صادر کرد.

افزایش تلفات انفجار در پیشاور پاکستان به ۴۷ نفر/ تحریک طالبان پاکستان مسئولیت حادثه را برعهده گرفت

افزایش تلفات انفجار در پیشاور پاکستان به ۴۷ نفر/ تحریک طالبان پاکستان مسئولیت حادثه را برعهده گرفت
2023-01-30T18:29:14+03:30
رسانه ها از افزایش تعداد کشته شدگان انفجار مسجدِ داخل یک مقر پلیس در شهر پیشاور پاکستان به ۴۷ نفر خبر داد.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)