میرنیوز

عراق|‌ از ابتکار طالبانی برای حل بحران سیاسی تا واکنش تشرینی‌ها به خواسته صدر

 عراق|‌ از ابتکار طالبانی برای حل بحران سیاسی تا واکنش تشرینی‌ها به خواسته صدر 2022-08-03T12:52:41+04:30

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، دادگاه عالی فدرال عراق اخبار منتشرشده درباره اظهار نظر این دادگاه درباره امکان بازگشت نمایندگان مستعفی جریان صدر به مجلس را تکذیب کرد.

در بیانیه رسمی دادگاه فدرال عراق آمده است:  در شبکه‌های اجتماعی اظهاراتی به دادگاه عالی فدرال منسوب شده که در آن آمده است که نمایندگان مستعفی جریان صدر امکان بازگشت به مجلس نمایندگان را دارند. این خبر کاملا کذب است و دادگاه فدرال هیچ اظهار نظری در این باره نکرده و هیچ بیانیه‌ای هم صادر نکرده است.

تاکید مجدد چارچوب هماهنگی بر نامزدی محمد شیاع السودانی برای نخست وزیر عراق

«فاضل موات» از رهبران چارچوب هماهنگی عراق تصریح کرد که این ائتلاف همچنان بر نامزدی محمد شیاع السودانی برای تصدی پست نخست وزیر عراق اصرار دارد.

به گفته وی، اعضای چارچوب هماهنگی تاکنون درباره جایگزین کردن شخص دیگر به جای السودانی رایزنی نکرده اند.

تداوم حمایت از راهکار پیشنهادی الکاظمی

«نچیروان بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق با انتشار بیانیه‌ای از راهکار پیشنهادی نخست‌وزیر عراق برای برون‌رفت از بحران سیاسی حمایت کرد.

رئیس اقلیم کردستان عراق، با انتشار توئیتی نوشت که از فراخوان نخست‌وزیر عراق برای گفتگوی طرف‌های سیاسی برای برون‌رفت از بحران کنونی و همکاری برای رساندن کشور به ساحل امن حمایت می‌کند.

وی بار دیگر بر دعوت خود از رهبران سیاسی عراق برای گفتگوی فراگیر در اربیل تأکید کرد و گفت که عراق نیازمند گفت‌وگو و تفاهم و مسئولیت‌پذیری مشترک برای نجات کشور است.

رئیس مجلس عراق بر حمایت خود از طرح پیشنهادی نخست‌وزیر عراق برای حل بن‌بست سیاسی در کشور تأکید کرد.

«محمد الحلبوسی»، رئیس مجلس عراق هم با انتشار توئیتی نوشت که از طرح نخست‌وزیر عراق برای یافتن سازوکار حل بحران جاری در کشور حمایت می‌کنیم.

او افزود: همه باید پشت میز مذاکره بنشینند.  لازم است گام‌های عملی تا برگزاری انتخابات پارلمانی بر اساس زمان‌بندی مشخص برداشته شود.

در پی راهپیمایی در دفاع از قانون و مشروعیت، «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق، با انتشار بیانیه ای ضمن تأکید بر ضرورت مسئولیت پذیری نیروهای سیاسی عراق و پایبندی آنها به زمان بندی قانونی تشکیل دولت جدید پیشنهادهای سه گانه ای را برای بازگشت آرامش به  این کشور مطرح کرد.

این پیشنهادها شامل همکاری کامل معترضان با نیروهای امنیتی و احترام به نهادهای حکومتی عراق و تخلیه آنها، دفاع نیروهای امنیتی از کشور و اموال عمومی و خصوصی و نهادهای رسمی و دعوت به برگزاری گفتگوی ملی با تشکیل کمیته متشکل از نمایندگان همه طرف های سیاسی برای رسیدن به راه حل بحران کنونی می شود.

پیش از این سیدعمار الحکیم و حیدر العبادی بر حمایت از این طرح تأکید کرده بودند.

ابتکار طالبانی برای حل بحران سیاسی؛ پیشنهاد برگزاری نشست در بغداد یا سلیمانیه

«بافل طالبانی» رئیس اتحادیه میهنی کردستان ابتکاری برای حل بحران سیاسی با هدف دستیابی به توافق ملی مطرح کرد.

طالبانی برگزاری نشست ملی میان تمام گروه‌های سیاسی عراق را در منزل مرحوم جلال طالبانی در بغداد یا سلیمانیه پیشنهاد کرد.

واکنش تشرینی‌ها به خواسته صدر چیست؟

از سوی دیگر شفق نیوز گزارش داد: شماری از فعالان و تظاهرات‌کنندگانی تشرینی (اکتبر 2019) در بیانیه‌ای واحد درخصوص تحولات عراق خواستار تضمین‌هایی از رهبر جریان صدر در مقابل پیوستن به تظاهرات کنونی شدند.

در این بیانیه آمده است:  پس از پیگیری و نظارت بر تحولات، ما موضع خود را اینگونه اعلام می‌کنیم؛ تغییرات ناگهانی در تصمیمات رهبران جریان صدر و نبود نقشه راهی روشن برای اعتراضات کنونی مستلزم وجود اطمینان‌بخشی‌ها و تضمین‌های واقعی برای مردم است تا در کنار مطالبات صدر بایستند.

در این بیانیه آورده شده است: پس از بررسی دقیق ما تا به این لحظه ندیده‌ایم که صدر رسما خواهان تغییر شکل نظام به ریاستی یا شبه ریاستی و بازنویسی قانون اساسی شده باشد، لذا تضمین‌هایی که خواهانیم، از قرار زیر است:

الف: صدر رسما و به شکل آشکار در برابر مردم متعهد شود که همه فاسدان از جمله فاسدان موجود در جریان صدر را بازخواست کند و این امر را از طریق سند امضا شده و یا بیانیه مطبوعاتی ویدئویی اعلام کند.

ب: صدر متعهد شود دستکم بخشی از مطالبات مبرم مردم نظیر بحران آب، توزیع کارت خواروبار و دیگر مطالبات ضروری را در مقطع کنونی تحقق بخشد چرا که وی بر نخست‌وزیر نفوذ دارد.

ج: صدر خود یا نمایندگانش به مردم درباره نقشه راهی آشکار و جایگزین‌های آتی توضیح دهد.

در پایان این بیانیه آمده است: ما به عنوان اعلام حُسن نیت و حمایت از این مطالبات، روز جمعه آتی تظاهراتی بزرگ برگزار خواهیم کرد و از همه مردم عراق می‌خواهیم با قدرت در این تظاهرات تحت عنوان «جمعه برهم زدن معادلات» شرکت کنند، این تظاهرات ساعت 5 عصر در میدان النسور آغاز و سپس وارد منطقه الخضراء(سبز) خواهیم شد و از مطالبات تغییر شکل نظام، بازنویسی قانون اساسی و بازخواست فاسدان حمایت خواهیم کرد. تداوم حضور ما و یا تحصن‌مان در گرو تضمین‌های یاد شده است.

واکنش ساکنان بغداد به تحولات سیاسی

العربی الجدید در گزارشی از اوضاع بغداد آورده است: خانواده‌های عراقی در بغداد برای سومین روز متوالی در تلاش برای انبارسازی کپسول‌های گاز، سوخت خودرو و مواد غذایی هستند؛ کالاهایی که در صورت اعلام منع آمد و شد یا بستن مسیرهای مواصلاتی از نخستین اجناسی هستند که در بازار کم‌یاب می‌شوند.

بحران سیاسی موجود میان جریان صدر و چهارچوب هماهنگی گروه‌های شیعی بر سر تشکیل دولت جدید شدت گرفته و طرفداران جریان صدر در اعتراض به نامزدی «محمد شیاع السودانی» برای تصدی منصب نخست‌وزیری با ورود به منطقه الخضراء(سبز) در پارلمان عراق تحصن‌ کرده‌اند.

علیرغم اینکه اغلب رخدادها و تحولات میدانی در مرکز بغداد و مناطق «الصالحیه» ، الکراده و «الجادریه» تا میدان «التحریر» در جریان است اما تعداد زیادی از خیابان‌های بغداد بسته شده و یا یگان‌های ارتش و پلیس در آن مستقر شده و عبور و مرور را مختل کرده‌اند و این، دلیلی کافی دیگری برای نگرانی ساکنان بغداد است که قبلا به تجربه دیده‌اند که استقرار واحدهای ارتش معمولا پیش‌درآمد رخدادهای امنیتی ناگوار است.

بر اساس بیانیه اداره راهنمایی و رانندگی بغداد، قطع خیابان‌ها شامل تقاطع وزارت امور خارجه تا میدان «الخارطوم» و پل «السنک» بر رود دجله تا میدان «الشواف» و نیز مسیر پل «الکندی» و تونل «الزیتون» می‌شود.

سرهنگ «محمد خضیر» از افسران ارشد پلیس بغداد گفت: همه مسیرهای منتهی به منطقه الخضراء یا بسته شده و با مراکز ایست و بازرسی در آن مستقر شده است که منجر به ایجاد ترافیک در بغداد شده است همچنین مناطق دیگر که هیات‌های دیپلماتیک و ادارات مهم دولتی قرار دارند، نیروهای امنیتی برای مقابله با هرگونه پیشامدی در آن مستقر شده‌اند و احتمال می‌رود به خاطر تداوم بحران سیاسی، ترافیک موجود هم ادامه یابد.

در سوی دیگر این بحران سیاسی فزاینده، خانواده‌های عراقی از بیم منع آمد و شد و وخیم‌شدن اوضاع امنیتی اقدام به انبارسازی نیازهای اساسی خود نظیر کپسول‌های گاز برای پخت و پز، سوخت خودروها، آرد، برنج، مواد غذایی و دارو کرده اند.

«مازن الخالدی» شهروند 43 ساله بغدادی اینگونه رویکرد عراقی‌ها در انبار کردن نیازهای اساسی خود را توجیه می کند:  مردم نسبت به آشوب و تشدید تنش که هر آن احتمال بروز درگیری مسلحانه در آن می‌رود، نگران هستند لذا اقدام به خرید مواد غذایی قابل انبارسازی می کنند.

الخالدی گفت: برخی از مواد غذایی به دلیل اقبال بسیاری از شهروندان در بازار کم‌یاب شده زیرا نسبت قطع مسیرها و اینترنت بیم دارند.

در همین رابطه، «مرتضی السعدی»، مدیر شرکت تجارت مواد غذایی «الریان» گفت:بسیاری از مغازه‌ها و فروشگاه‌های نزدیک به منطقه الخضراء کرکره را کشیده‌اند و اغلب صرافی‌ها هم از بیم بروز حوادث غارت و تاراج از سوی برخی باندها، موجودی خود را خالی کرده اند.

«محمد المشهدانی»، فعال مدنی عراق هم گفت: با وجود اینکه مردم عراق عادت به فرهنگ انبارسازی مواد غذایی به هنگام بحران‌ها دارند؛ اما این بحران با بحران‌های پیشین بسیار تفاوت دارد. مردم دست به انبارسازی مواد غذایی و سوخت برای روز مبادا کرده‌اند. افزایش التهاب و تنش می‌تواند دولت را به اعمال منع آمد و شد در بغداد و دیگر مناطق ناچار کند و این امر مطمئنا بر تامین مواد غذایی و سوخت تاثیر خواهد گذاشت.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار جهانی

طی ساعات آینده عملیات انتقام جویانه انجام خواهیم داد

طی ساعات آینده عملیات انتقام جویانه انجام خواهیم داد
2022-08-09T15:26:47+04:30
مسئول نظامی گردان های شهدای الاقصی اعلام کرد که در پی شهادت فرمانده این گردانها، یک عملیات انتقام جویانه انجام می دهد.

مراسم سوگواری سرور و سالار شهیدان در نمایندگی ایران در ابوجا

مراسم سوگواری سرور و سالار شهیدان در نمایندگی ایران در ابوجا
2022-08-09T15:13:26+04:30
مراسم سوگواری سرور آزادگان جهان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) به مدت ۴ شب در نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در پایتخت نیجریه (ابوجا)، برگزار شد.

اوکراین مسیر دسترسی اروپایی ها به نفت روسیه را بست

اوکراین مسیر دسترسی اروپایی ها به نفت روسیه را بست
2022-08-09T15:13:25+04:30
با مانع تراشی یک شرکت ارائه دهنده خدمات حمل و نقل نفتی از طریق اوکراین، صادرات نفت روسیه به برخی از کشورهای اروپایی با وقفه مواجه شد.

وب‌سایت وزارت کشاورزی رژیم صهیونیستی هک شد

وب‌سایت وزارت کشاورزی رژیم صهیونیستی هک شد
2022-08-09T15:00:07+04:30
«تیم اسرارآمیز بنگلادش» امروز(سه‌شنبه) اعلام کرد که تارنمای وزارت کشاورزی رژیم صهیونیستی را هک کرده است.

«هادی العامری» و «نوری المالکی» درباره تحولات عراق رایزنی کردند

«هادی العامری» و «نوری المالکی» درباره تحولات عراق رایزنی کردند
2022-08-09T14:46:49+04:30
رئیس ائتلاف دولت قانون و رهبر ائتلاف «فتح» عراق در جریان دیداری مشترک در خصوص آخرین تحولات سیاسی عراق رایزنی کردند.

الجزایر و روسیه رزمایش مشترک برگزار می‌کنند

الجزایر و روسیه رزمایش مشترک برگزار می‌کنند
2022-08-09T14:46:48+04:30
رزمایش مشترک ضد تروریسم نیروهای زمینی ارتش روسیه و ارتش الجزایر در نوامبر آینده (آبان ماه) سال جاری در الجزایر برگزار خواهد شد.

احتمال گفتگوی تلفنی اردوغان و بشار اسد به پیشنهاد پوتین

احتمال گفتگوی تلفنی اردوغان و بشار اسد به پیشنهاد پوتین
2022-08-09T14:46:47+04:30
یک روزنامه ترکیه ای از احتمال گفتگوی تلفنی رؤسای جمهور ترکیه و سوریه به پیشنهاد همتای روس آنها با هدف حل مشکلات مربوط به تروریسم خبر داد.

تلاش برای منزوی‌کردن روسیه بی‌ثمر است

تلاش برای منزوی‌کردن روسیه بی‌ثمر است
2022-08-09T14:46:46+04:30
مقامات دولت روسیه اظهارات رئیس‌جمهور اوکراین برای تحریم مردم روسیه را بی‌حاصل و نتیجه عقاید و افکار هیتلری توصیف کردند.

واکنش شدید اللحن جهاد اسلامی به تحولات نابلس

واکنش شدید اللحن جهاد اسلامی به تحولات نابلس
2022-08-09T14:46:46+04:30
جنبش جهاد اسلامی فلسطین امروز سه شنبه اعلام کرد: اشغالگران صهیونیست همچنان به جنایات خود علیه ملت ما ادامه می دهند و مرتکب حماقت جدیدی در نابلس در کرانه باخت...

کربلا نمونه عینی فداکاری و ایستادگی در راه اصول انسانی است

کربلا نمونه عینی فداکاری و ایستادگی در راه اصول انسانی است
2022-08-09T14:33:24+04:30
نخست وزیر عراق با انتشار یک پست توئیتری به مناسبت فرا رسیدن عاشورای حسینی تأکید کرد: کربلا نمونه عینی فداکاری و ایستادگی در راه اصول انسانی است.

عملیات حشد شعبی در دیالی برای تامین امنیت عزاداران حسینی

عملیات حشد شعبی در دیالی برای تامین امنیت عزاداران حسینی
2022-08-09T14:20:09+04:30
سازمان حشد شعبی عراق امروز سه شنبه از عملیات گسترده در شمال المقدادیه در دیالی خبر داد.

آمریکا ۴.۳ میلیارد دلار دیگر به اوکراین کمک مالی می‌کند

آمریکا ۴.۳ میلیارد دلار دیگر به اوکراین کمک مالی می‌کند
2022-08-09T14:06:45+04:30
واشنگتن در ادامه حمایت‌های خود از اوکراین و شعله‌ور کردن آتش جنگ در این کشور، مبلغ ۴.۵میلیارد دلار به کی‌یف کمک مالی می‌کند.

جنبش فتح: جنایات رژیم اشغالگر نتیجه ای جز تداوم مقاومت ندارد

جنبش فتح: جنایات رژیم اشغالگر نتیجه ای جز تداوم مقاومت ندارد
2022-08-09T14:06:45+04:30
جنبش فتح در واکنش به شهادت سه نفر از مجاهدان خود در حمله صبح امروز رژیم صهیونیستی به نابلس اعلام کرد که جنایات رژیم اشغالگر نتیجه ای جز اصرار این جنبش بر مقا...

ترکیه در لیست بالاترین کشورهای مصرف کننده گندم

 ترکیه در لیست بالاترین کشورهای مصرف کننده گندم
2022-08-09T13:59:53+04:30
انتشار لیست جدید فائو نشان می‌دهد که ترکیه یکی از ۱۰ کشور جهان است که مردمان آن، سالانه به طور میانگین بیشترین مقدار گندم را مصرف می‌کنند.

ترکیه از ۲ پایگاه خود در شمال سوریه عقب نشست

 ترکیه از ۲ پایگاه خود در شمال سوریه عقب نشست
2022-08-09T13:59:52+04:30
منابع آگاه در شمال سوریه گفتند که نیروهای ارتش ترکیه در راستای توافقی که با روسیه بوده، از پایگاه‌های نظامی خود در اطراف شهر تل ابیض سوریه عقب نشینی کرده است.

خنثی شدن حمله انتحاری علیه عزاداران حسینی در عراق

خنثی شدن حمله انتحاری علیه عزاداران حسینی در عراق
2022-08-09T13:40:05+04:30
منابع عراقی از هلاکت عامل انتحاری در شمال شرق دیالی در شرق این کشور که قصد حمله به عزاداران حسینی را داشت، خبر دادند.

عامل انتحاری در دیالی عراق خود را منفجر کرد

عامل انتحاری در دیالی عراق خود را منفجر کرد
2022-08-09T13:26:43+04:30
منابع عراقی از هلاکت عامل انتحاری در شمال شرق دیالی در شرق این کشور خبر دادند.

چین خود را برای حمله به تایوان آماده می‌کند

چین خود را برای حمله به تایوان آماده می‌کند
2022-08-09T13:26:42+04:30
وزارت خارجه تایوان مدعی شد که هدف چین از انجام رزمایش گسترده نظامی در اطراف این جزیره، آماده‌سازی برای حمله به تایوان است.

پترائوس: به دلیل نحوه خروج از افغانستان دشمنان ما را یک قدرت در حال افول می‌بینند

 پترائوس: به دلیل نحوه خروج از افغانستان دشمنان ما را یک قدرت در حال افول می‌بینند
2022-08-09T13:19:54+04:30
رئیس سابق سازمان سیا اظهار داشت که به دلیل نحوه خروج آمریکا از افغانستان اکنون دشمنان آمریکا می‌گویند واشنگتن شریک قابل اعتمادی نیست و یک قدرت در حال افول ا...

۸ کشته بر اثر بارش بی سابقه باران در سئول/احتمال افزایش آمار قربانیان

 ۸ کشته بر اثر بارش بی سابقه باران در سئول/احتمال افزایش آمار قربانیان
2022-08-09T13:19:54+04:30
بر اثر بارش بی سابقه باران در پایتخت کره جنوبی تاکنون دستکم ۸ نفر کشته شده اند.

پیام رئیس جمعیت دفاع از ملت فلسطین به «زیاد النخاله»/ سازش نامه‌های سران خودفروخته به ورق‌پاره‌ای تبدیل شد

 پیام رئیس جمعیت دفاع از ملت فلسطین به «زیاد النخاله»/ سازش نامه‌های سران خودفروخته به ورق‌پاره‌ای تبدیل شد
2022-08-09T13:19:54+04:30
رئیس جمعیت دفاع از فلسطین طی پیامی پیروزی جنبش جهاد اسلامی در جنگ سه روزه علیه رژیم اسرائیل را به دبیرکل این جنبش تبریک گفت و این تحول، مسیر سازشی را که برخ...

اردوغان: واقعه کربلا درد و رنجی ابدی در دلهای ما است

 اردوغان: واقعه کربلا درد و رنجی ابدی در دلهای ما است
2022-08-09T13:19:53+04:30
رئیس‌جمهور ترکیه گفت که شهادت حضرت حسین(ع) و یارانش در واقعه کربلا، درد و رنجی ابدی را برای مسلمانان پدید آورده است.

درگیری‌های نابلس ثابت کرد که نبرد با دشمن صهیونیستی ادامه دارد

درگیری‌های نابلس ثابت کرد که نبرد با دشمن صهیونیستی ادامه دارد
2022-08-09T13:00:01+04:30
جنبش مقاومت اسلامی حماس در واکنش به درگیری‌های مسلحانه امروز در شهر نابلس تاکید کرد که این درگیری ها ثابت کرد نبرد با دشمن صهیونیستی ادامه دارد و روز به روز ...

چین: آمریکا منشأ اصلی بحران کنونی در مذاکرات هسته‌ای با ایران است

چین: آمریکا منشأ اصلی بحران کنونی در مذاکرات هسته‌ای با ایران است
2022-08-09T13:00:01+04:30
نماینده دائم چین در سازمان‌های بین‌المللی تأکید کرد: منشاء اصلی بحران کنونی در پرونده هسته‌ای ایران، آمریکاست و برای دست‌یابی به توافق زودهنگام، واشنگتن باید...

نصرالله: هر دستی که به سمت منابع لبنان دراز شود، قطع می‌شود/ ایران همچنان قلب محور مقاومت باقی خواهد ماند

 نصرالله: هر دستی که به سمت منابع لبنان دراز شود، قطع می‌شود/ ایران همچنان قلب محور مقاومت باقی خواهد ماند
2022-08-09T13:06:31+04:30
سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در مراسم عاشورای حسینی اعلام کرد، دستی که به سمت منابع دریای لبنان دراز شود، قطع خواهد شد.

تحولات اوکراین| دیدگاه کرملین درباره دیدار پوتین و زلنسکی و مذاکره با کی‌یف

 تحولات اوکراین| دیدگاه کرملین درباره دیدار پوتین و زلنسکی و مذاکره با کی‌یف
2022-08-09T12:53:11+04:30
رئیس‌ جمهوری اوکراین لایحه‌ای را برای گسترش تحریم‌ها علیه روسیه به پارلمان این کشور ارائه کرده که در صورت تصویب برای مدت ۱۰ سال قابلیت اجرایی خواهد داشت؛ ول...

رمزگشایی از تلاش غرب برای القاء نهایی‌شدن توافق در مذاکرات وین

 رمزگشایی از تلاش غرب برای القاء نهایی‌شدن توافق در مذاکرات وین
2022-08-09T12:53:11+04:30
بلافاصله پس از پایان آخرین دور مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین، مقامات اروپایی حاضر در مذاکرات با صراحت بیشتری در مورد آماده شدن متن نهایی مذاکرات صحبت کردند و ...

نصرالله: دستی که به سمت منابع دریای لبنان دراز شود قطع خواهد شد

 نصرالله: دستی که به سمت منابع دریای لبنان دراز شود قطع خواهد شد
2022-08-09T12:53:11+04:30
سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در مراسم عاشورای حسینی اعلام کرد، دستی که به سمت منابع دریای لبنان دراز شود، قطع خواهد شد.

نصرالله: دستی که به سمت منابع دریای لبنان دراز شود قطع خواهد شد

  نصرالله: دستی که به سمت منابع دریای لبنان دراز شود قطع خواهد شد
2022-08-09T12:39:52+04:30
سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در مراسم عاشورای حسینی اعلام کرد، دستی که به سمت منابع دریای لبنان دراز شود قطع خواهد شد

ایران بعنوان قلب محور مقاومت باقی می‌ماند/ دست درازشده به ثروت‌های لبنان را قطع می‌کنیم

ایران بعنوان قلب محور مقاومت باقی می‌ماند/ دست درازشده به ثروت‌های لبنان را قطع می‌کنیم
2022-08-09T12:20:03+04:30
سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی خود به مناسبت روز عاشورا، گفت: ایران بعنوان قلب محور مقاومت باقی خواهد ماند.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)