میرنیوز

عراق|‌از ابتکار طالبانی برای حل بحران سیاسی تا واکنش تشرینی‌ها به خواسته صدر

 عراق|‌از ابتکار طالبانی برای حل بحران سیاسی تا واکنش تشرینی‌ها به خواسته صدر 2022-08-03T12:26:04+04:30

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، دادگاه عالی فدرال عراق اخبار منتشرشده درباره اظهار نظر این دادگاه درباره امکان بازگشت نمایندگان مستعفی جریان صدر به مجلس را تکذیب کرد.

در بیانیه رسمی دادگاه فدرال عراق آمده است:  در شبکه‌های اجتماعی اظهاراتی به دادگاه عالی فدرال منسوب شده که در آن آمده است که نمایندگان مستعفی جریان صدر امکان بازگشت به مجلس نمایندگان را دارند. این خبر کاملا کذب است و دادگاه فدرال هیچ اظهار نظری در این باره نکرده و هیچ بیانیه‌ای هم صادر نکرده است.

تاکید مجدد چارچوب هماهنگی بر نامزدی محمد شیاع السودانی برای نخست وزیر عراق

«فاضل موات» از رهبران چارچوب هماهنگی عراق تصریح کرد که این ائتلاف همچنان بر نامزدی محمد شیاع السودانی برای تصدی پست نخست وزیر عراق اصرار دارد.

به گفته وی، اعضای چارچوب هماهنگی تاکنون درباره جایگزین کردن شخص دیگر به جای السودانی رایزنی نکرده اند.

تداوم حمایت از راهکار پیشنهادی الکاظمی

«نچیروان بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق با انتشار بیانیه‌ای از راهکار پیشنهادی نخست‌وزیر عراق برای برون‌رفت از بحران سیاسی حمایت کرد.

رئیس اقلیم کردستان عراق، با انتشار توئیتی نوشت که از فراخوان نخست‌وزیر عراق برای گفتگوی طرف‌های سیاسی برای برون‌رفت از بحران کنونی و همکاری برای رساندن کشور به ساحل امن حمایت می‌کند.

وی بار دیگر بر دعوت خود از رهبران سیاسی عراق برای گفتگوی فراگیر در اربیل تأکید کرد و گفت که عراق نیازمند گفت‌وگو و تفاهم و مسئولیت‌پذیری مشترک برای نجات کشور است.

رئیس مجلس عراق بر حمایت خود از طرح پیشنهادی نخست‌وزیر عراق برای حل بن‌بست سیاسی در کشور تأکید کرد.

«محمد الحلبوسی»، رئیس مجلس عراق هم با انتشار توئیتی نوشت که از طرح نخست‌وزیر عراق برای یافتن سازوکار حل بحران جاری در کشور حمایت می‌کنیم.

او افزود: همه باید پشت میز مذاکره بنشینند.  لازم است گام‌های عملی تا برگزاری انتخابات پارلمانی بر اساس زمان‌بندی مشخص برداشته شود.

در پی راهپیمایی در دفاع از قانون و مشروعیت، «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق، با انتشار بیانیه ای ضمن تأکید بر ضرورت مسئولیت پذیری نیروهای سیاسی عراق و پایبندی آنها به زمان بندی قانونی تشکیل دولت جدید پیشنهادهای سه گانه ای را برای بازگشت آرامش به  این کشور مطرح کرد.

این پیشنهادها شامل همکاری کامل معترضان با نیروهای امنیتی و احترام به نهادهای حکومتی عراق و تخلیه آنها، دفاع نیروهای امنیتی از کشور و اموال عمومی و خصوصی و نهادهای رسمی و دعوت به برگزاری گفتگوی ملی با تشکیل کمیته متشکل از نمایندگان همه طرف های سیاسی برای رسیدن به راه حل بحران کنونی می شود.

پیش از این سیدعمار الحکیم و حیدر العبادی بر حمایت از این طرح تأکید کرده بودند.

ابتکار طالبانی برای حل بحران سیاسی؛ پیشنهاد برگزاری نشست در بغداد یا سلیمانیه

«بافل طالبانی» رئیس اتحادیه میهنی کردستان ابتکاری برای حل بحران سیاسی با هدف دستیابی به توافق ملی مطرح کرد.

طالبانی برگزاری نشست ملی میان تمام گروه‌های سیاسی عراق را در منزل مرحوم جلال طالبانی در بغداد یا سلیمانیه پیشنهاد کرد.

واکنش تشرینی‌ها به خواسته صدر چیست؟

از سوی دیگر شفق نیوز گزارش داد: شماری از فعالان و تظاهرات‌کنندگانی تشرینی (اکتبر 2019) در بیانیه‌ای واحد درخصوص تحولات عراق خواستار تضمین‌هایی از رهبر جریان صدر در مقابل پیوستن به تظاهرات کنونی شدند.

در این بیانیه آمده است:  پس از پیگیری و نظارت بر تحولات، ما موضع خود را اینگونه اعلام می‌کنیم؛ تغییرات ناگهانی در تصمیمات رهبران جریان صدر و نبود نقشه راهی روشن برای اعتراضات کنونی مستلزم وجود اطمینان‌بخشی‌ها و تضمین‌های واقعی برای مردم است تا در کنار مطالبات صدر بایستند.

در این بیانیه آورده شده است: پس از بررسی دقیق ما تا به این لحظه ندیده‌ایم که صدر رسما خواهان تغییر شکل نظام به ریاستی یا شبه ریاستی و بازنویسی قانون اساسی شده باشد، لذا تضمین‌هایی که خواهانیم، از قرار زیر است:

الف: صدر رسما و به شکل آشکار در برابر مردم متعهد شود که همه فاسدان از جمله فاسدان موجود در جریان صدر را بازخواست کند و این امر را از طریق سند امضا شده و یا بیانیه مطبوعاتی ویدئویی اعلام کند.

ب: صدر متعهد شود دستکم بخشی از مطالبات مبرم مردم نظیر بحران آب، توزیع کارت خواروبار و دیگر مطالبات ضروری را در مقطع کنونی تحقق بخشد چرا که وی بر نخست‌وزیر نفوذ دارد.

ج: صدر خود یا نمایندگانش به مردم درباره نقشه راهی آشکار و جایگزین‌های آتی توضیح دهد.

در پایان این بیانیه آمده است: ما به عنوان اعلام حُسن نیت و حمایت از این مطالبات، روز جمعه آتی تظاهراتی بزرگ برگزار خواهیم کرد و از همه مردم عراق می‌خواهیم با قدرت در این تظاهرات تحت عنوان «جمعه برهم زدن معادلات» شرکت کنند، این تظاهرات ساعت 5 عصر در میدان النسور آغاز و سپس وارد منطقه الخضراء(سبز) خواهیم شد و از مطالبات تغییر شکل نظام، بازنویسی قانون اساسی و بازخواست فاسدان حمایت خواهیم کرد. تداوم حضور ما و یا تحصن‌مان در گرو تضمین‌های یاد شده است.

واکنش ساکنان بغداد به تحولات سیاسی

العربی الجدید در گزارشی از اوضاع بغداد آورده است: خانواده‌های عراقی در بغداد برای سومین روز متوالی در تلاش برای انبارسازی کپسول‌های گاز، سوخت خودرو و مواد غذایی هستند؛ کالاهایی که در صورت اعلام منع آمد و شد یا بستن مسیرهای مواصلاتی از نخستین اجناسی هستند که در بازار کم‌یاب می‌شوند.

بحران سیاسی موجود میان جریان صدر و چهارچوب هماهنگی گروه‌های شیعی بر سر تشکیل دولت جدید شدت گرفته و طرفداران جریان صدر در اعتراض به نامزدی «محمد شیاع السودانی» برای تصدی منصب نخست‌وزیری با ورود به منطقه الخضراء(سبز) در پارلمان عراق تحصن‌ کرده‌اند.

علیرغم اینکه اغلب رخدادها و تحولات میدانی در مرکز بغداد و مناطق «الصالحیه» ، الکراده و «الجادریه» تا میدان «التحریر» در جریان است اما تعداد زیادی از خیابان‌های بغداد بسته شده و یا یگان‌های ارتش و پلیس در آن مستقر شده و عبور و مرور را مختل کرده‌اند و این، دلیلی کافی دیگری برای نگرانی ساکنان بغداد است که قبلا به تجربه دیده‌اند که استقرار واحدهای ارتش معمولا پیش‌درآمد رخدادهای امنیتی ناگوار است.

بر اساس بیانیه اداره راهنمایی و رانندگی بغداد، قطع خیابان‌ها شامل تقاطع وزارت امور خارجه تا میدان «الخارطوم» و پل «السنک» بر رود دجله تا میدان «الشواف» و نیز مسیر پل «الکندی» و تونل «الزیتون» می‌شود.

سرهنگ «محمد خضیر» از افسران ارشد پلیس بغداد گفت: همه مسیرهای منتهی به منطقه الخضراء یا بسته شده و با مراکز ایست و بازرسی در آن مستقر شده است که منجر به ایجاد ترافیک در بغداد شده است همچنین مناطق دیگر که هیات‌های دیپلماتیک و ادارات مهم دولتی قرار دارند، نیروهای امنیتی برای مقابله با هرگونه پیشامدی در آن مستقر شده‌اند و احتمال می‌رود به خاطر تداوم بحران سیاسی، ترافیک موجود هم ادامه یابد.

در سوی دیگر این بحران سیاسی فزاینده، خانواده‌های عراقی از بیم منع آمد و شد و وخیم‌شدن اوضاع امنیتی اقدام به انبارسازی نیازهای اساسی خود نظیر کپسول‌های گاز برای پخت و پز، سوخت خودروها، آرد، برنج، مواد غذایی و دارو کرده اند.

«مازن الخالدی» شهروند 43 ساله بغدادی اینگونه رویکرد عراقی‌ها در انبار کردن نیازهای اساسی خود را توجیه می کند:  مردم نسبت به آشوب و تشدید تنش که هر آن احتمال بروز درگیری مسلحانه در آن می‌رود، نگران هستند لذا اقدام به خرید مواد غذایی قابل انبارسازی می کنند.

الخالدی گفت: برخی از مواد غذایی به دلیل اقبال بسیاری از شهروندان در بازار کم‌یاب شده زیرا نسبت قطع مسیرها و اینترنت بیم دارند.

در همین رابطه، «مرتضی السعدی»، مدیر شرکت تجارت مواد غذایی «الریان» گفت:بسیاری از مغازه‌ها و فروشگاه‌های نزدیک به منطقه الخضراء کرکره را کشیده‌اند و اغلب صرافی‌ها هم از بیم بروز حوادث غارت و تاراج از سوی برخی باندها، موجودی خود را خالی کرده اند.

«محمد المشهدانی»، فعال مدنی عراق هم گفت: با وجود اینکه مردم عراق عادت به فرهنگ انبارسازی مواد غذایی به هنگام بحران‌ها دارند؛ اما این بحران با بحران‌های پیشین بسیار تفاوت دارد. مردم دست به انبارسازی مواد غذایی و سوخت برای روز مبادا کرده‌اند. افزایش التهاب و تنش می‌تواند دولت را به اعمال منع آمد و شد در بغداد و دیگر مناطق ناچار کند و این امر مطمئنا بر تامین مواد غذایی و سوخت تاثیر خواهد گذاشت.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار جهانی

مقام آمریکایی: ما اوکراین را تشویق به حمله به خارج از مررزهایش نمی‌کنیم

 مقام آمریکایی: ما اوکراین را تشویق به حمله به خارج از مررزهایش نمی‌کنیم
2022-08-13T02:43:55+04:30
یک مقام آمریکایی گفته است که واشنگتن کی یف را تشویق نمی‌کند تا به خارج از مرزهای اوکراین حمله کند.

پلیس آمریکا فهرست اسناد فوق محرمانه ویلای ترامپ را منتشر کرد

 پلیس آمریکا فهرست اسناد فوق محرمانه ویلای ترامپ را منتشر کرد
2022-08-13T02:43:55+04:30
پلیس فدرال امریکا حداقل ۲۰ جعبه اسناد با علامت‌های «محرمانه» یا «حساس» را از خانه ترامپ خارج کرده است.

هویت فرد ضارب سلمان رشدی اعلام شد

 هویت فرد ضارب سلمان رشدی اعلام شد
2022-08-13T02:43:55+04:30
مقامات ایالت نیویورک فردی ۲۴ ساله را به عنوان ضارب سلمان رشدی معرفی کرده‌اند.

«پرونده‌های پنهان» زندانیان سیاسی در آمریکا؛ احکام حبس طولانی‌مدت به‌دلایل مبهم

 «پرونده‌های پنهان» زندانیان سیاسی در آمریکا؛ احکام حبس طولانی‌مدت به‌دلایل مبهم
2022-08-13T01:37:18+04:30
طی دهه‌های متمادی صدها و شاید هزاران آمریکایی به‌دلایل نامعلوم و با احکام طویل‌المدت روانه زندان‌های این کشور شده‌اند که شمار زیادی از آنان را انقلابیون دهه...

بیانیه کمیته هماهنگ کننده تظاهرات حمایت از مشروعیت در عراق

بیانیه کمیته هماهنگ کننده تظاهرات حمایت از مشروعیت در عراق
2022-08-12T20:50:51+04:30
کمیته هماهنگ‌کننده راهپیمایی دفاع از نهادهای مشروع حکومت در بیانیه پایانی این راهپیمایی اعلام کرد که به منظور تحقق مطالبات خود تحصن نامحدود برگزار می‌کند.

آمریکا برای حفظ هژمونی خود به تایوان متوسل شده است

آمریکا برای حفظ هژمونی خود به تایوان متوسل شده است
2022-08-12T20:37:29+04:30
سفیر چین در مسکو می گوید آمریکا به دلیل خو گرفتن به سیاست دوران جنگ سرد، حاضر به پذیرش دنیا بدون هژمونی خود نیست.

مسکو به دنبال قطع روابط با لتونی و استونی است

مسکو به دنبال قطع روابط با لتونی و استونی است
2022-08-12T20:37:28+04:30
رئیس کمیته روابط خارجی شورای فدراسیون روسیه روز جمعه در واکنش به اقدام ضد روسی تازه دو کشور اروپایی لتونی و استونی از گزینه قطع روابط با این دو کشور خبر داد.

سلمان رشدی در نیویورک هدف قرار گرفت

سلمان رشدی در نیویورک هدف قرار گرفت
2022-08-12T20:24:07+04:30
نویسنده مرتد کتاب آیات شیطانی از سوی فردی ناشناس هدف چاقو قرار گرفت.

آمریکا، معاون رئیس جمهور پاراگوئه را تحریم کرد

آمریکا، معاون رئیس جمهور پاراگوئه را تحریم کرد
2022-08-12T19:30:50+04:30
وزیر خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کرد که واشنگتن محدودیت‌هایی برای صدور روادید برای هوگو ولاسکوئز، معاون رئیس‌جمهور پاراگوئه، همکاران و اعضای نزدیک خانواده‌ ...

حملات توپخانه ای و خمپاره ای ترکیه به شمال سوریه

حملات توپخانه ای و خمپاره ای ترکیه به شمال سوریه
2022-08-12T19:17:30+04:30
منابع سوری از حملات جدید ارتش ترکیه به شمال سوریه خبر دادند.

استقبال مادورو از رزمایش ایران، روسیه و چین

استقبال مادورو از رزمایش ایران، روسیه و چین
2022-08-12T18:50:51+04:30
پایگاه ای بی سی اینترنشنال در خبری با عنوان «مادورو» از رزمایش نظامی مشترک با روسیه، چین و ایران به عنوان چالشی برای ایالات متحده استقبال می کند، به ذکر جزئی...

حمله تل آویو به قنیطره سوریه/ زخمی شدن ۲ غیرنظامی سوری

حمله تل آویو به قنیطره سوریه/ زخمی شدن ۲ غیرنظامی سوری
2022-08-12T18:50:50+04:30
منابع سوری از زخمی شدن دو غیرنظامی در حمله تانک رژیم صهیونیستی به روستایی در قنیطره در جنوب سوریه خبر دادند.

زخمی شدن ۲ غیرنظامی سوری در حملات رژیم صهیونیستی

زخمی شدن ۲ غیرنظامی سوری در حملات رژیم صهیونیستی
2022-08-12T18:24:12+04:30
منابع سوری از زخمی شدن دو غیرنظامی در حمله تانک رژیم صهیونیستی به روستایی در قنیطره در جنوب سوریه خبر دادند.

چین یک مقام ارشد دولت لیتوانی را تحریم کرد

چین یک مقام ارشد دولت لیتوانی را تحریم کرد
2022-08-12T18:24:11+04:30
وزارت خارجه چین، یک مقام ارشد دولت لیتوانی را به دلیل نقض تمامیت ارضی خود در فهرست تحریم قرار داد.

احتمال تولید تسلیحات ویژه اوکراین را رد نمی کنیم

احتمال تولید تسلیحات ویژه اوکراین را رد نمی کنیم
2022-08-12T18:10:46+04:30
وزارت دفاع سوئد امروز جمعه اعلام کرد: احتمال تولید تسلیحات ویژه اوکراین را رد نمی کنیم.

قطر متعهد به بازسازی خانه های ویران شده در جنگ اخیر شد

قطر متعهد به بازسازی خانه های ویران شده در جنگ اخیر شد
2022-08-12T17:57:27+04:30
رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی «حماس» گفت که قطر متعهد شده است، خانه های ویران شده در حمله اخیر رژیم صهیونیستی به نوار غزه را بازسازی کند.

استقرار سامانه موشکی آمریکا در کره جنوبی را برنمی تابیم

استقرار سامانه موشکی آمریکا در کره جنوبی را برنمی تابیم
2022-08-12T17:44:07+04:30
تلاش های آمریکا برای تقویت حضور نظامی خود در شرق آسیا، از جمله استقرار سامانه موشکی بالستیک در کره جنوبی با واکنش چین همراه شد.

انهدام سامانه راداری AN/MPQ-۶۴ ساخت آمریکا در اوکراین

انهدام سامانه راداری AN/MPQ-۶۴ ساخت آمریکا  در اوکراین
2022-08-12T17:44:06+04:30
وزارت دفاع روسیه از انهدام شماری دیگر از تسلیحات نظامی ساخت آمریکا، که در اختیار نظامیان اوکراین است، خبر داد.

سازمانهای حقوقی بین المللی خواستار حمایت از فلسطین شدند

سازمانهای حقوقی بین المللی خواستار حمایت از فلسطین شدند
2022-08-12T17:17:29+04:30
ده ها سازمان و نهاد حقوقی بین المللی مستقر در کشورهای عربی و اروپایی خواستار حمایت از ملت فلسطین و توقف تجاوز رژیم صهیونیستی به غزه شدند.

آمریکا و اوکراین مسئول فاجعه احتمالی زاپروژیا هستند

آمریکا و اوکراین مسئول فاجعه احتمالی زاپروژیا هستند
2022-08-12T17:17:28+04:30
رئیس کمیته قانون اساسی شورای فدراسیون روسیه بر غیر نظامی کردن مناطق مشرف به نیروگاه اتمی زاپروژیا تاکید کرد.

حرکت طرفداران چارچوب هماهنگی شیعی به سمت منطقه سبز

حرکت طرفداران چارچوب هماهنگی شیعی به سمت منطقه سبز
2022-08-12T17:17:27+04:30
طرفداران چارچوب هماهنگی شیعی به منظور شرکت در تظاهرات به سمت منطقه سبز در بغداد حرکت کردند.

انتقال سرکرده های داعش از اردوگاه الهول به مکان نامعلوم از سوی آمریکا

انتقال سرکرده های داعش از اردوگاه الهول به مکان نامعلوم از سوی آمریکا
2022-08-12T17:17:27+04:30
یک مقام بلند پایه امنیتی در استان الانبار عراق فاش کرد که آمریکا سرکردگان و هزاران نفر از اعضای گروه تروریستی داعش را از اردوگاه الهول سوریه به مکان نامعلومی...

برگزاری نماز جمعه در مسجدالاقصی با حضور ۵۰ هزار فلسطینی

برگزاری نماز جمعه در مسجدالاقصی با حضور ۵۰ هزار فلسطینی
2022-08-12T16:50:51+04:30
ده ها هزار فلسطینی نماز جمعه را در مسجد مبارک الاقصی به جا آوردند.

«پرونده‌های پنهان» زندانیان سیاسی در آمریکا؛ احکام حبس طولانی مدت به دلایل مبهم

 «پرونده‌های پنهان» زندانیان سیاسی در آمریکا؛ احکام حبس طولانی مدت به دلایل مبهم
2022-08-12T16:43:55+04:30
طی دهه های متمادی، صدها و شاید هزاران آمریکایی به دلایل نامعلوم و با احکام طویل مدت روانه زندان های این کشور شده اند که شمار زیادی از آنان را انقلابیون دهه ...

کاراملا اوغلو: پایان حیات سیاسی اردوغان نزدیک است

 کاراملا اوغلو: پایان حیات سیاسی اردوغان نزدیک است
2022-08-12T16:30:34+04:30
سران اغلب احزاب سیاسی ترکیه معتقدند که بحران اقتصادی در کنار تکروی و تمامیت خواهی و سیاست‌های ناکارآمد اردوغان، به حیات سیاسی او پایان خواهد داد.

حادثه امنیتی در جده عربستان / عامل انتحاری کشته شد

 حادثه امنیتی در جده عربستان / عامل انتحاری کشته شد
2022-08-12T16:17:13+04:30
منابع سعودی از کشته و زخمی شدن شماری بر اثر انفجاری در جده عربستان خبر دادند.

تداوم اعتصاب غذای اسیر فلسطینی برای ۱۵۲ روز متوالی

 تداوم اعتصاب غذای اسیر فلسطینی برای ۱۵۲ روز متوالی
2022-08-12T16:03:54+04:30
منابع فلسطینی از ادامه اعتصاب غذای اسیر فلسطینی دربند رژیم صهیونیستی و وخامت وضع جسمانی او خبر دادند.

سازمان حقوقی بین المللی خواستار حمایت از فلسطین شد

سازمان حقوقی بین المللی خواستار حمایت از فلسطین شد
2022-08-12T15:44:15+04:30
ده ها سازمان و نهاد حقوقی بین المللی مستقر در کشورهای عربی و اروپایی خواستار حمایت از ملت فلسطین و توقف تجاوز رژیم صهیونیستی به غزه شدند.

کشته و زخمی شدن ۴ نفر در عملیات انتحاری جده

کشته و زخمی شدن ۴ نفر در عملیات انتحاری جده
2022-08-12T15:44:14+04:30
منابع سعودی از عملیات انتحاری در جده و کشته و زخمی شدن دست کم ۴ نفر خبر دادند.

سخنگوی طالبان: قتل الظواهری باید روند به رسمیت شناختن ما را تسریع کند

 سخنگوی طالبان: قتل الظواهری باید روند به رسمیت شناختن ما را تسریع کند
2022-08-12T15:50:33+04:30
سخنگوی طالبان با اظهار اینکه در افغانستان خلأ اطلاعاتی وجود دارد، تأکید کرد کشته شدن سرکرده القاعده باید روند به رسمیت شناختن دولت موقت طالبان را تسریع کند.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)