میرنیوز

الگوگیری اروپا از سیاست‌های آمریکا در پرونده عربستان/ استقبال از قاتل خاشقجی چگونه چهره ریاکار غرب را فاش کرد؟

 الگوگیری اروپا از سیاست‌های آمریکا در پرونده عربستان/ استقبال از قاتل خاشقجی چگونه چهره ریاکار غرب را فاش کرد؟ 2022-08-03T10:52:42+04:30

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، تور سفرهای خارجی «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی که از منطقه غرب آسیا و ترکیه شروع شد و اکنون به کشورهای غربی رسیده، بیانگر آن است که مجموعه تحولات جهانی دست به دست یکدیگر داده تا شاهزاده جاه‌طلب سعودی از انزوا خارج شده و کابوس چهارساله‌ای به نام «جمال خاشقجی» را از ذهن خود پاک کند.

آیا کابوس خاشقجی برای بن سلمان تمام می‌شود؟

حدود 4 سال قبل در اکتبر 2018 بود که جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد نظام عربستان و ستون‌نویس روزنامه آمریکایی واشنگتن پست به دستور مستقیم محمد بن سلمان، در کنسولگری عربستان در استانبول به طرز فجیعی کشته شد و حتی اثری از جسد تکه تکه شده وی نیز نماند.

در آن زمان بود که ابتدا ترکیه با یک جبهه‌گیری تند علیه عربستان و ولیعهد آن روابط خود را با این کشور قطع و اعلام کرد که ریاض باید همه متهمان قتل خاشقجی را تحویل دولت ترکیه دهد. اما بعد از گذشت 4 سال از قتل خاشقجی و درحالی که این پرونده با عدم محاکمه و مجازات مجرمان اصلی به طرز مشکوکی بسته شد، آنکارا با تحویل پرونده مذکور  به عربستان یک چرخش 180 درجه‌ای در مواضع خود انجام داد که علت آن به سیاست معمول «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه و منفعت‌طلبی‌های وی در موقعیت‌های متعدد برمی‌گردد. رئیس جمهور ترکیه در شرایطی باب آشتی با ریاض را گشود که این کشور در یک بحران اقتصادی بی‌سابقه به سر می‌برد و اردوغان امیدوار به کسب منافعی از سعودی‌ها در این زمینه است.

اما فارغ از اهداف ترکیه و شخص اردوغان از آشتی با عربستان، بن سلمان یکی از ذینفعان اصلی این رویکرد آنکارا بود و توانست از این مسئله برای بهبود چهره خود و تبرئه از جنایت کشتن خاشقجی استفاده کند؛ به ویژه در شرایط فعلی که بیماری‌های متعدد «سلمان‌بن عبدالعزیز» شاه سعودی تشدید شده و ولیعهد جوان سودای نشستن بر تخت پادشاهی را دارد و باید بتواند حمایت طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را جلب کند.

دورویی غربی‌ها در دفاع از حقوق بشر چگونه فاش می‌شود؟

اما گذشته از ترک‌ها که جنایت قتل خاشقجی در کشور آنها اتفاق افتاده بود، آمریکا و کشورهای غربی از بارزترین طرف‌هایی بودند که با ادعای دفاع از حقوق بشر، اقدامات تنبیهی علیه محمد بن سلمان وضع کردند؛ به طوری که طی این سال‌ها غربی‌ها از بن سلمان به عنوان چهره برجسته ناقض حقوق بشر یاد می‌کردند و او با لقب «آقای اره» در میان ملت‌های غربی شناخته شده بود.

همین مسئله موجب انزوای چهارساله بن سلمان از محافل منطقه‌ای و جهانی شد و سران کشورهای مختلف در اجلاس‌هایی که با حضور ولیعهد سعودی برگزار می‌شد رفتار تحقیرآمیزی با او داشتند. اما این فشارها زمانی بیشتر شد که «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا در جریان کمپین انتخاباتی خود در سال 2020 برای جلب نظر آمریکایی‌ها وعده داد که در صورت پیروزی در این انتخابات پرونده حقوق بشر عربستان و به ویژه پرونده قتل جمال خاشقجی را مجددا باز می‌کند و یک تحول اساسی در وضعیت فعالان و منتقدان در عربستان ایجاد خواهد شد. بایدن حتی با موضع‌گیری تند علیه بن سلمان گفت که برخلاف «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق ایالات متحده، توجهی به بن سلمان نخواهد داشت و درباره روابط با عربستان مستقیما با ملک سلمان ارتباط برقرار می‌کند؛ موضوعی که به مذاق بن سلمان خوش نیامده و محاصره غرب علیه وی را دوچندان کرد.

اما در مرحله جدید تحولاتی در سطح جهان رخ داد که ورق را برگرداند و نشان داد حقوق بشر برای آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها چیزی جز یک کارتِ بازی نیست که در مواقع لازم می‌تواند دور انداخته شود. به عبارت دیگر حقوق بشر زمانی برای غرب و آمریکا معنا دارد که منافع آنها را تامین کند در غیر این صورت توجیهی برای نادیده گرفتن آن پیدا می‌کنند.

بارزترین مورد برای افشای رسوایی غربی‌ها و آمریکایی‌ها در ادعاهای حقوق بشری آنها، سفر بایدن به عربستان بود که در میان استقبال سرد سعودی‌ها وارد جده شد و درحالی که گفته بود هرگز با بن سلمان گفتگو نمی‌کند، روبروی او نشست و هیچ حرفی از خاشقجی به میان نیامد. به طوری که این رفتار بایدن انتقاد بسیاری از خبرنگاران حاضر در اجلاس دوجانبه وی با ولیعهد سعودی و نیز فعالان در آمریکا و غرب را برانگیخت و آن را نشانه دورویی رئیس جمهور ایالات متحده و منفعت طلبی وی دانستند.

در شرایطی که سیاست‌های تحریمی آمریکا علیه روسیه در جریان بحران اوکراین نتیجه عکس داده و خود آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها تاوان آن را پس می‌دهند، بایدن در کنار برخی انگیزه‌های دیگر، با هدف ترغیب عربستان به افزایش تولید نفت و جبران کمبود سوخت آمریکا و اروپا از مواضع خود مقابل بن سلمان عقب نشست، اما در نهایت بدون تحقق هیچ یک از این اهداف به کاخ سفید برگشت. به نظر می‌رسد که تنها دستاورد سفر منطقه‌ای بایدن افشای چهره ریاکار دولت آمریکا و همه متحدان غربی آن بود.

تور اروپایی بن سلمان و استقبال گرم غرب از قاتل خاشقجی

به فاصله کمی از این سفر بایدن به عربستان،  محمد بن سلمان که احساس می‌کند در حال خروج از انزوای خود است، این بار تور سفرهای اروپایی را آغاز کرد تا رسما تایید غربی‌ها را برای تبرئه خود از جنایت قتل خاشقجی به دست بیاورد.

3 روز قبل بود که بن سلمان در اولین سفر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا بعد از قتل خاشقجی به یونان رفت و چند تفاهم‌نامه همکاری با این کشور امضا کرد. اما نقطه عطف تور اروپایی بن سلمان در سفر وی به فرانسه و برپایی ضیافت شام با «امانوئل ماکرون» رئیس جمهوری این کشور بود. این سفر خشم فعالان و گروه‌های حقوق بشری را برانگیخت و همزمان سه گروه مدنی نیز با ثبت شکایتی در دادگاه‌های فرانسه خواستار محاکمه محمد بن سلمان، به اتهام «شکنجه و قتل» جمال خاشقجی شدند.

یکی از گروه‌هایی که شکایت را ثبت کرده، «دموکراسی برای جهان عرب، هم‌اکنون» نام دارد که می‌گوید، فرانسه از معدود کشورهای جهان است که می‌توان محمد بن سلمان را در آنجا محاکمه کرد. «بندیکت جینه‌راد» از سازمان «دیده‌بان حقوق بشر» در واکنش به این سفر گفت که ماکرون، بدون «تعهد قوی و مستحکم» به حقوق بشر، خطر «سفیدنمایی» چهره مخدوش محمد بن سلمان را به جان خریده است.

اما به نظر می‌رسد که این انتقادها اهمیت چندانی برای سران اروپایی از جمله ماکرون ندارد و «الیزابت بورن»، نخست‌وزیر فرانسه در واکنش به انتقادهای انجام شده، گفت که با توجه به شرایط فعلی، برای مردم این کشور قابل درک نبود که رئیس‌جمهورشان با تولیدکنندگان انرژی در جهان گفتگو نکند.

تبعیت اروپایی از سیاست آمریکا در پرونده عربستان

فرانسه نیز همانند سایر کشورهای اروپایی با تبعیت از سیاست آمریکا، از عربستان می‌خواهد که در پی بحران جهانی انرژی تولید نفت خود را افزایش دهد.

 «کریستین اولریشسن» (Kristian Ulrichsen)، پژوهشگر موسسه بیکر در دانشگاه رایس آمریکا،معتقد است: اقامت ولیعهد سعودی در اروپا نشان‌دهنده یک حرکت بسیار نمادین پس از انزوای او به دنبال قتل خاشقجی است.

البته یونان و فرانسه تنها طرف‌های استقبال‌کننده از سفر بن سلمان به اروپا نبودند. بلکه «پیتر استانو»، سخنگوی ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وجود انتقادات جهانی از ولیعهد عربستان سعودی  در نشستی گفت: این بخشی از روند طبیعی روابط ماست که شامل تقویت روابط، بررسی روابط و پیشبرد روابط با کشورهای دیگر است. همچنین اتحادیه اروپا علاقه‌مند به تقویت روابط با عربستان سعودی در زمینه‌های مختلف ازجمله در زمینه انرژی است.

البته نباید این مسئله را نادیده گرفت که اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها با وجود همه ادعاهای حقوق بشری طی 8 سال جنگ ویرانگر یمن منبع اصلی تامین سلاح‌های عربستان بوده‌اند.

در حالی که اروپایی‌ها سعی دارند طبق روش آمریکا عربستان را ترغیب به حل بحران سوخت اروپا و آمریکا کنند محمد بن سلمان نیز تلاش می‌کند علاوه بر بهبود چهره مخدوش خود، به جز ایالات متحده، حمایت اروپایی‌ها را نیز برای یافتن یک جایگاه منطقه‌ای و تسهیل روند رسیدن به تخت پادشاهی در عربستان کسب کند. اما بسیاری معتقدند که اگر اروپا قصد داشته باشد در ازای دریافت انرژی یک پوشش سیاسی کامل برای بن سلمان ایجاد و پرونده قتل خاشقجی را به طور کامل دفن کند، دچار دوگانگی خواهد شد و البته تضمینی نیز برای افزایش تولید نفت عربستان؛ به گونه‌ای که غرب و آمریکا می‌خواهد نیست. به ویژه اینکه سعودی‌ها نمی‌توانند از توافق خود با روسیه در اوپک پلاس عقب‌نشینی کنند.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار جهانی

نخست وزیر عراق به دنبال برگزاری نشست گفتگوی ملی

 نخست وزیر عراق به دنبال برگزاری نشست گفتگوی ملی
2022-08-17T00:05:21+04:30
نخست وزیر عراق با اشاره به شرایط بسیار وخیمی که کشورش در آن به سر می‌برد اعلام کرد، فردا چهارشنبه دعوتنامه رسمی برای تمامی جریان‌های سیاسی جهت حضور در نشست ...

نشست ویژه اعضاء کمیسیون امنیت ملی مجلس در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی

 نشست ویژه اعضاء کمیسیون امنیت ملی مجلس در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی
2022-08-17T00:05:21+04:30
در جلسه اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با دبیر شورای عالی امنیت ملی، گزارش کاملی از روند مذاکرات رفع تحریم‌ها و فرآیند بررسی ایده‌های هماهنگ‌کنن...

گروه‌های مبارز فلسطین بر ادامه یکپارچه مبارزه تاکید کردند

 گروه‌های مبارز فلسطین بر ادامه یکپارچه مبارزه تاکید کردند
2022-08-17T00:05:21+04:30
گروه‌های مبارز فلسطینی در بیانیه مشترکی تاکید کردند مقاومت در میدان ثابت کرده است که یکدست و یکپارچه است و این یکپارچگی را در تمام صحنه‌ها حفظ کرده است.

جنبش جهاد اسلامی: اگر دشمن شرط‌های توافق را اجرا نکند روی آرامش را نخواهد دید

 جنبش جهاد اسلامی: اگر دشمن شرط‌های توافق را اجرا نکند روی آرامش را نخواهد دید
2022-08-17T00:05:21+04:30
جنبش جهاد اسلامی فلسطین به رژیم صهیونیستی نسبت با عدم اجرای شرایط آتش هشدار و تاکید کرد، دشمن اشغالگر در صورت عدم اجرای تعهداتش روی آرامش را نخواهد دید.

اولیانوف: اکنون توپ در زمین آمریکاست

 اولیانوف: اکنون توپ در زمین آمریکاست
2022-08-17T00:05:20+04:30
نماینده روسیه در مذاکرات وین در مصاحبه‌ای درباره پاسخ ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا گفت: تایید می‌کنم که این پیشنهادات بسیار سازنده و معقول بوده است. توپ ا...

آمریکا: در حال بررسی پاسخ ایران هستیم

 آمریکا: در حال بررسی پاسخ ایران هستیم
2022-08-17T00:05:20+04:30
به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، ایالات متحده پس از دریافت نظرات ایران از طریق اتحادیه اروپا در حال بررسی پاسخ تهران به پیشنهاد اتحادیه اروپا برای بازگشت ...

خروج مجدد آمریکا از توافق هسته ای باید با هزینه همراه باشد

خروج مجدد آمریکا از توافق هسته ای باید با هزینه همراه باشد
2022-08-16T21:05:23+04:30
یک کارشناس ایرانی در گفتگو با شبکه الجزیره تاکید کرد که یکی از اهداف مذاکرات برچیدن تحریم ها علیه تهران، بالا بردن هزینه هرگونه خروج آمریکا از توافق هسته ای ...

اتحادیه اروپا پاسخ ایران به طرح «جوزف بورل» درباره برجام را سازنده می‌داند

اتحادیه اروپا پاسخ ایران به طرح «جوزف بورل» درباره برجام را سازنده می‌داند
2022-08-16T21:05:23+04:30
بلومبرگ امروز به نقل از یک دیپلمات اروپایی آگاه به مذاکرات برچیدن تحریم های ضدایرانی اعلام کرد که بروکسل پاسخ ایران به طرح «جوزف بورل» درباره اجرای کامل برجا...

مقاومت به وظیفه خود در قبال دشمن صهیونیستی عمل خواهد کرد

مقاومت به وظیفه خود در قبال دشمن صهیونیستی عمل خواهد کرد
2022-08-16T20:25:26+04:30
گروه های مقاومت فلسطین تاکید کردند که دشمن صهیونیستی مسئول کامل جنایت ها علیه ملت است و مقاومت به وظیفه خود در قبال دشمن عمل خواهد کرد.

دعوت الکاظمی از رهبران گروههای سیاسی عراق برای گفتگو

دعوت الکاظمی از رهبران گروههای سیاسی عراق برای گفتگو
2022-08-16T19:58:50+04:30
نخست وزیر عراق تاکید کرد که فردا چهارشنبه همه رهبران گروههای سیاسی این کشور را برای برون رفت از بن بست سیاسی به گفتگوی ملی فرا می خواند.

ایران خواستار دریافت غرامت در صورت خروج دوباره آمریکا از برجام شده است

ایران خواستار دریافت غرامت در صورت خروج دوباره آمریکا از برجام شده است
2022-08-16T19:58:49+04:30
سی‌ان‌ان به نقل از یک دیپلمات منطقه‌ای مدعی شد: ایران خواستار دریافت غرامت در صورت خروج دوباره آمریکا از برجام شده است.

رایزنی عباس با صدر اعظم آلمان درباره مسئله فلسطین

رایزنی عباس با صدر اعظم آلمان درباره مسئله فلسطین
2022-08-16T19:58:48+04:30
رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و صدر اعظم آلمان در مورد آخرین تحولات فلسطین و منطقه گفتگو کردند.

دیدار وزیر خارجه بحرین با شاه اردن

دیدار وزیر خارجه بحرین با شاه اردن
2022-08-16T19:58:47+04:30
وزیر امور خارجه بحرین و شاه اردن درباره مسائل منطقه ای و بین المللی و مسئله فلسطین گفتگو کردند.

حمله جنگنده های ترکیه به سوریه

حمله جنگنده های ترکیه به سوریه
2022-08-16T19:45:26+04:30
شبکه خبری المیادین از حمله جنگنده های ترکیه به شمال سوریه و تلفات ناشی از این حمله خبر داد.

نشست سازمان ملل برای بررسی عضویت کامل فلسطین

نشست سازمان ملل برای بررسی عضویت کامل فلسطین
2022-08-16T19:45:26+04:30
نماینده دائم فلسطین در سازمان ملل اعلام کرد که قرار است فردا چهارشنبه نشستی در شورای امنیت به منظور بررسی طرح پذیرش فلسطین در این سازمان ملل به عنوان یک عضو ...

ترکیه: در خصوص خرید سامانه اس- ۴۰۰ تحول جدیدی مطرح نیست

ترکیه: در خصوص خرید سامانه اس- ۴۰۰ تحول جدیدی مطرح نیست
2022-08-16T19:32:06+04:30
ریاست اداره صنایع دفاعی ترکیه در واکنش به سخنان رئیس سازمان همکاری های نظامی روسیه اعلام کرد که در موضوع خرید اس-۴۰۰ از مسکو هیچ تحول جدیدی مطرح نیست.

جمله جنگنده های ترکیه به سوریه

جمله جنگنده های ترکیه به سوریه
2022-08-16T19:32:05+04:30
شبکه خبری المیادین از حمله جنگنده های ترکیه به شمال سوریه و تلفات ناشی از این حمله خبر داد.

کشورهای حوزه خلیج فارس در مسیر همگرایی با ایران حرکت می کنند

کشورهای حوزه خلیج فارس در مسیر همگرایی با ایران حرکت می کنند
2022-08-16T19:18:42+04:30
الشوبکی گفت:نگرش و رویکردی مبنی بر لزوم ازسرگیری روابط با ایران نزد کشورهایی همانند امارات که کانال های ارتباطی دارد و آماده اعزام سفیر است و همچنین کویت که ...

آمریکا: پیشنهادات ایران را از طریق اتحادیه اروپا دریافت کردیم

آمریکا: پیشنهادات ایران را از طریق اتحادیه اروپا دریافت کردیم
2022-08-16T18:52:03+04:30
یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا امروز اعلام کرد که واشنگتن پیشنهادات ایران را از طریق اتحادیه اروپا دریافت کرده است.

چین مصمم به دفاع از حاکمیت خود در مقابل اقدامات آمریکاست

چین مصمم به دفاع از حاکمیت خود در مقابل اقدامات آمریکاست
2022-08-16T18:25:29+04:30
وزیردفاع چین اعلام کرد که تایوان بخش جدایی ناپذیر این کشور است و مسائل آن در حیطه امور داخلی چین قرار دارد.

روسیه: آمریکا تروریست های داعش را علیه دولت سوریه آموزش می دهد

روسیه: آمریکا تروریست های داعش را علیه دولت سوریه آموزش می دهد
2022-08-16T18:25:28+04:30
رئیس اداره اطلاعات ستاد کل روسیه از بخشی از کارشکنی های آمریکا در مسیر جلوگیری از رسیدن سوریه به ثبات پرده برداشت.

فنلاند صدور روادید برای اتباع روس را کاهش می دهد

فنلاند صدور روادید برای اتباع روس را کاهش می دهد
2022-08-16T18:25:27+04:30
وزیر خارجه فنلاند اعلام کرد که این کشور از اول ماه سپتامبر تعداد روادیدهای صادر شده برای اتباع روس به ۱۰ درصد میزان کنونی کاهش می دهد.

برای حفظ صلح جامعه تصمیماتی میدانی خواهیم گرفت

برای حفظ صلح جامعه تصمیماتی میدانی خواهیم گرفت
2022-08-16T18:25:27+04:30
کتائب حزب الله عراق اعلام کرد که برای حفظ صلح جامعه و دفع شر از مردم این کشور، تصمیمات میدانی خواهد گرفت.

روابط دمشق و مسکو به مبارزه با تروریسم محدود نمی شود

روابط دمشق و مسکو به مبارزه با تروریسم محدود نمی شود
2022-08-16T18:25:26+04:30
وزیر دفاع روسیه در دیدار با همتای سوری خود با تاکید بر حمایت مسکو از ملت سوریه، گفت که روابط دوستی میان طرفین بسیار محکم است و در مبارزه با تروریسم محدود نمی...

همکاری های نظامی مسکو و تهران با پویایی خاصی در حال توسعه است

همکاری های نظامی مسکو و تهران با پویایی خاصی در حال توسعه است
2022-08-16T18:25:26+04:30
معاون وزیر دفاع روسیه امروز در حاشیه دهمین کنفرانس امنیت بین المللی مسکو در دیدار معاون ستادکل نیروهای مسلح ایران گفت: همکاری های نظامی مسکو و تهران با پویای...

قرارداد تحویل سامانه‌های «اس-۵۰۰» به نیروهای روسیه

قرارداد تحویل سامانه‌های «اس-۵۰۰» به نیروهای روسیه
2022-08-16T17:58:45+04:30
معاون وزیر دفاع روسیه و معاون مدیرعامل شرکت آلماز- آنتی امروز قرارداد تحویل سامانه‌های «اس-۵۰۰» به نیروهای روسی را امضاء کردند.

کودکی که سند جنایت زنده آمریکا در افغانستان است

 کودکی که سند جنایت زنده آمریکا در افغانستان است
2022-08-16T18:05:10+04:30
«کافیه» دختر افغانستانی که بر اثر بمباران‌های آمریکا در جنوب افغانستان تمام اعضای خانواده‌اش را از دست داده، سند زنده‌ای از جنایات دولت واشنگتن است.

آیا بازرسی از منزل ترامپ می‌تواند مانع از نامزدی او در انتخابات شود؟

 آیا بازرسی از منزل ترامپ می‌تواند مانع از نامزدی او در انتخابات شود؟
2022-08-16T18:05:10+04:30
اسناد کشف‌شده توسط پلیس از محل اقامت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا در ایالت فلوریدا این سوال را پیش کشیده که آیا ممکن است محکوم شدن او مانع حضور ان...

آمریکا از شکست در افغانستان درس نگرفته است/ شکست راهبرد هژمونی واشنگتن

آمریکا از شکست در افغانستان درس نگرفته است/ شکست راهبرد هژمونی واشنگتن
2022-08-16T17:45:25+04:30
سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز در سخنانی تصریح کرد: آمریکا از شکست در افغانستان درس نگرفته است.

رایزنی العامری با نماینده سازمان ملل درباره بحران عراق

رایزنی العامری با نماینده سازمان ملل درباره بحران عراق
2022-08-16T17:32:05+04:30
رئیس ائتلاف فتح عراق با نماینده سازمان ملل در این کشور درباره جدیدترین تحولات سیاسی بغداد رایزنی کرد.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)