میرنیوز

حاج‌رضایی: در ناکارآمدی تاج و کفاشیان شکی نیست/ فوتبال عاشق می‌خواهد نه کاسب

حاج‌رضایی: در ناکارآمدی تاج و کفاشیان شکی نیست/ فوتبال عاشق می‌خواهد نه کاسب 2021-01-13T04:00:02+03:30

امیر حاج رضایی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره دوره مدیریت مهدی تاج و علی کفاشیان در فدراسیون فوتبال، اظهار کرد: در دوره اول آقای کفاشیان او تنها فردی بود که کاندیدا بود و انتخاب شد اما در دوره‌های بعد کاندیداهایی هم بودند. در این مدت همواره شکلی از انتصاب به چشم می خورد نه اینکه انتخابی صورت بگیرد و بعد هم که آقای کفاشیان سکان فدراسیون را به دوست خودش یعنی مهدی تاج داد. این دوره مدیریتی دو صعود به جام‌جهانی داشت که این موضوع از منظر مدیران وقت موفقیت‌های کاملی برای فدراسیون به حساب می آمد اما در زمینه مالی مسائل زیادی وجود داشت که قابل دفاع نبود.

وی افزود: به طور مثال قراردادی که با آقای ویلموتس بسته شد، یک فاجعه ملی بود. هنوز برای ما سوال است که چطور قراردادی بسته شد که حاصل آن فقط شکست بود؟ مدیران فدراسیون این قرارداد را امضا کردند که پول ما به تاراج برود و هیچ سودی نداشته باشیم. از منظر مدیریتی در ضعیف‌ترین سال‌های تاریخ فوتبال ایران بودیم. روسای فدراسیون به هیچ عنوان استقلال نداشتند و برای حفظ صندلی ریاست خودشان، تابع تصمیم مقامات بالادستی خود بودند و برای حفظ صندلی خود تن به هر کاری دادند.

او در ادامه به موضوع پافشاری مهدی تاج برای ماندن در پست ریاست فدراسیون فوتبال اشاره کرد و گفت: در خاطرم است که آقای تاج به همراه برخی جلسه‌ای با آقای لاریجانی به عنوان رئیس وقت مجلس شورای اسلامی برگزار کردند تا در پست ریاست فدراسیون فوتبال باقی بماند اما آقای لاریجانی صراحتا به او گفت با توجه به قانون بازنشستگی، نمی‌تواند به کار خود ادامه دهد. بعد هم به موضوع جانبازی اش اشاره کرد و از این طریق هم نتوانست بماند و سپس به اینفانتینیو متوسل شد تا توانست ماندگار شود. زمانی که تاج در مسند کار بود، به او گفتم صندلی ریاست فدراسیون چه ارزشی دارد که برای ماندن هرکاری می‌کنید؟ به او گفتم جامعه خواستار ماندن شما نیست و نمی‌توانید به فوتبال ما کمک کنید.

حاج‌رضایی همچنین گفت: در فدراسیون مهدی تاج، کارلوس کی‌روش رئیس بود و تاج، کارمند اجرای دستورات کی‌روش بود. دبیر کل فدراسیون در همین دوره به دستور کی‌روش برکنار شد و مسائل زیاد اینچنینی وجود داشت. این‌ها در واقع به شخصیت یک رئیس فدراسیون فوتبال لطمه زدند. آنها برای حفظ صندلی خود مطیع تصمیم هر کسی بودند تا فقط بمانند حال این را که آن صندلی چه ارزشی داشت، خودشان باید درباره آن صحبت کنند. با این حال ما در رسانه‌ها خواندیم که یک فساد گسترده در فوتبال وجود داشت و مشکلات زیادی در بخش‌های مختلف فوتبال مثل بازاریابی، حقوقی و کمیته‌های مختلف وجود داشت. من نمی‌خواهم درباره صحت و سقم این مسائل صحبت کنم چون مستلزم ادله و شواهد است و اگر این ادله و شواهد وجود داشته باشد، مسئولان ناظر باید به آن رسیدگی کنند.

وی به برکناری علیرضا اسدی و امیر عابدینی اشاره کرد و گفت: من مدافع این آقایان نیستم اما تغییر این آقایان توسط فدراسیون فوتبال انجام نشد و با تصمیم کارلوس کی‌روش بود. این برای فوتبال یک کشور بسیار بد است. آیا رئیس فدراسیون فوتبال جرات داشت در ترکیب تیم ملی دخالت کند؟ پس چگونه اجازه دادند یک نفر از حوزه مسئولیت خود خارج شود و در حوزه ریاست فدراسیون فوتبال دخالت کند؟ اگر بهترین مربی دنیا، مثل یورگن کلوپ یا مورونیو به ایران بیایند و قرارداد امضا کنند، آیا رئیس هستند یا مرئوس؟ هرچقدر هم مقام مربیگری بالایی داشته باشند، قطعا باید مرئوس باشند اما کی‌روش رئیس بود. به طور کلی هرگز مدیرانی به این حد فرمانبر و بدون استقلال ندیدم. وقتی استقلال ندارند، این افراد چگونه می‌خواهند برای فوتبال ایران مدیریت کنند؟ اگر استناد به این می‌شود که ما دو بار به جام‌جهانی رفتیم و این را شاه‌بیت کارنامه خود بدانند، باید بگویم ما در سال ۱۹۷۸ که تعداد تیم‌های حاضر در جام‌جهانی کم بود و از دو قاره آسیا و اقیانوسیه  فقط یک تیم صعود می‌کرد، به جام‌جهانی صعود کردیم.

او ادامه داد: نمی‌خواهم صعود به جام‌جهانی را کم ارزش جلوه بدهم چون ارزش تلاش بازیکنان را درک می‌کنم اما اگر آقایان از این موضوع بخواهند به عنوان کارت برنده استفاده کنند، کارت برنده‌تری به اسم صعود به جام‌جهانی ۱۹۷۸ وجود دارد بنابراین در ناکارآمدی فدراسیون مهدی تاج و علی کفاشیان هیچ تردیدی وجود ندارد. فوتبال ورزش بزرگی است که آدم‌های بزرگ می‌خواهد. این افراد به غیر از آشنایی با با مسائل مدیرتی و فوتبالی، باید خصوصیات زیاد دیگری هم داشته باشند؛ مثلا در جهت منافع ملی تصمیم بگیرند و استقلال داشته باشند.

وی تصریح کرد: در جایی گفتم که رئیس فدراسیون فوتبال باید منافع ملی را به منافع شخصی خود ترجیح دهد که به من گفتند تو آرمانگرا هستی در حالی که من کاملا واقع‌گرا هستم. ما اگر می‌خواهیم فوتبال ایران پیشرفت کند، باید این واقعیت‌ها را درک کنیم. ما می‌گوییم کشورهای نزدیک خودمان را که در فوتبال رشد کردند ببینید. رشد کردند چون قوانین فوتبال را اجرا کردند. قوانین فوتبال یعنی مدیریت، سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی که با این‌ها می‌شود پیشرفت کرد و استعدادها را پرورش داد. ما در دوره اخیر، فدراسیون مولدی نداشتیم که بازیکن، مربی و مدیر تولید کند.

حاج‌رضایی تاکید کرد: فوتبال عاشق می‌خواهد نه کاسب. کفاشیان و تاج، عاشقان فوتبال را به هر نحوی بود از صحنه خارج کردند و چون در این فوتبال شهرت و پول وجود دارد، کاسب‌ها سرازیر شدند. کاسب‌ها باید در مکان‌های خاصی کاسبی کنند اما به فوتبال آمدند. سوال من این است که الان محمد مایلی‌کهن کجاست؟ شاید با او اختلاف نظر داشته باشیم اما او فردی سالم و عاشق فوتبال است. صدها مدیر در پرسپولیس تغییر کرد اما کسی به سراغ او نرفت که سال‌ها در پرسپولیس بازی کرده است. حذف این افراد یعنی حذف حافظه تاریخ فوتبال ما. مردم باید بدانند که بر سر فوتبال ایران چه آمده است. آنها (تاج و کفاشیان) افراد پاک‌دستی را از فوتبال دور کردند که اگر بودند، آن قراردادها را امضا نمی‌کردند. همین کارها الان آنقدر به ما زیان زده که بخش زیادی از آن زیان مادی است. الان باید پول زیادی به ویلموتسی بدهیم که در کشور خودش تعویض می‌شود و هدایت تیم ملی‌شان را به یک اسپانیایی می‌دهند. آن هشت نفر که قرارداد ویلموتس را امضا کردند الان کجا هستند؟

او در ادامه به انتخابات پیش روی فدراسیون فوتبال اشاره کرد و گفت: باید فردی به عنوان رئیس  فدراسیون فوتبال انتخاب شود که شجاع باشد و به خواسته مدیران بالادستی تن ندهد و استقلال خود را حفظ کند. او نماد فوتبال ایران است و اگر بی شخصیت باشد، فوتبال ایران را بی شخصیت می‌کند. کسانی که رای می دهند نباید اجازه بدهند یک فرد بی شخصیت روی صندلی ریاست بنشیدند. اگر به خاطر توصیه به یک فرد ناکارآمد رای بدهد، به  مردم جفا کرده‌اند.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار ورزشی

توقف پورتو در شب گلزنی و اخراج طارمی

توقف پورتو در شب گلزنی و اخراج طارمی
2021-01-16T02:13:05+03:30
تیم فوتبال پورتو در شب اخراج و گلزنی مهاجم ایرانی‌اش برابر بنفیکا متوقف شد و دو امتیاز مهم را از دست داد.

گرشاسبی: بخشی از عملکرد تاج و کفاشیان شبهه برانگیز است

گرشاسبی: بخشی از عملکرد تاج و کفاشیان شبهه برانگیز است
2021-01-16T01:46:26+03:30
مدیرعامل سابق پرسپولیس می‌گوید در بخش‌هایی از فدراسیون تاج و کفاشیان شفافیت وجود نداشت.

هادی ساعی: نمی‌توانند فضا را بر من ببندد/فدراسیون جریمه‌ام را از طلبم کم کند

هادی ساعی: نمی‌توانند فضا را بر من ببندد/فدراسیون جریمه‌ام را از طلبم کم کند
2021-01-16T00:27:41+03:30
دارنده دو طلای المپیک و دو طلای جهان در رشته تکواندو که به‌تازگی با محرومیت و جریمه نقدی مواجه شده است، گفت: طلب زیادی از فدراسیون تکواندو دارم؛ جریمه‌ام را ...

سرمربی تیم ملی هندبال جوانان: به کادر فنی بیشتر از بازیکنان شوک وارد شد

سرمربی تیم ملی هندبال جوانان: به کادر فنی بیشتر از بازیکنان شوک وارد شد
2021-01-15T23:47:41+03:30
سرمربی تیم ملی هندبال جوانان گفت: با سلب میزبانی مسابقات هندبال قهرمانی جوانان آسیا بیشتر از بازیکنان به کادر فنی شوک وارد شد.

فرزانه فصیحی به یک تیم صربستانی پیوست

فرزانه فصیحی به یک تیم صربستانی پیوست
2021-01-15T22:01:01+03:30
رکورددار دوی ۶۰ متر داخل سالن ایران، عضو تیم باشگاهی BAK کشور صربستان شد.

اکسون تهران نماینده مشهد را شکست داد

اکسون تهران نماینده مشهد را شکست داد
2021-01-15T21:17:52+03:30
دیدار تیم های اکسون تهران و رعد پدافند هوایی مشهد در لیگ برتر بسکتبال با برتری اکسون به پایان رسید.

سپهرداد تهران مغلوب نماینده قزوین شد

سپهرداد تهران مغلوب نماینده قزوین شد
2021-01-15T21:17:51+03:30
دیدار تیم سپهرداد تهران با شورا و شهرداری قزوین در لیگ بسکتبال بانوان با شکست نماینده تهران همراه بود.

هادی ساعی یک سال محروم شد/ فعالیت در تیم ملی به قوت خود باقیست!

هادی ساعی یک سال محروم شد/ فعالیت در تیم ملی به قوت خود باقیست!
2021-01-15T20:24:28+03:30
پس از اتفاقات روز پنجشنبه در جریان لیگ برتر تکواندو کمیته انضباطی این فدراسیون رای به محرومیت یک ساله هادی ساعی داد.

نفرات برتر مسابقات مینی گلف «مدافعان سلامت» معرفی شدند

نفرات برتر مسابقات مینی گلف «مدافعان سلامت» معرفی شدند
2021-01-15T20:11:09+03:30
مسابقات مینی گلف گرامیداشت مدافعان سلامت با شناخت نفرات برتر در دو بخش زنان و مردان به پایان رسید.

محرومیت یک ساله هادی ساعی از حضور در لیگ برتر تکواندو

 محرومیت یک ساله هادی ساعی از حضور در لیگ برتر تکواندو
2021-01-15T20:04:20+03:30
با اعلام کمیته قضایی فدراسیون تکواندو، هادی ساعی به مدت یک سال از حضور در مسابقات لیگ تکواندو، قهرمانی کشور و خانه تکواندو محروم شد.

صعود کن و فرمانیه به مرحله نهایی لیگ تکواندو

صعود کن و فرمانیه به مرحله نهایی لیگ تکواندو
2021-01-15T19:21:01+03:30
دیدارهای هفته اول تا پنجم از مرحله نخست رقابت های گروه "ب" لیگ برتر تکواندو طی دو روز برگزار و لوازم خانگی کن و فرمانیه راهی فینال شدند. ...

هفته اول و دوم لیگ برتر تفنگ بادی بانوان/ خدمتی قهرمان و صادقیان سوم شدند

هفته اول و دوم لیگ برتر تفنگ بادی بانوان/ خدمتی قهرمان و صادقیان سوم شدند
2021-01-15T19:21:01+03:30
با برگزاری هفته اول و دوم لیگ برتر تفنگ بادی بانوان، تیم های مقاومت و دانشگاه آزاد اسلامی با شکست حریفان خود به پیروزی دست یافتند. ...

سرمربی تیم نساجی مازندران در رختکن برکنار شد

سرمربی تیم نساجی مازندران در رختکن برکنار شد
2021-01-15T19:04:26+03:30
قائمشهر- سرمربی جوان تیم نساجی پس از کسب نتایج ضعیف و تساوی مقابل تیم انتهای جدولی ماشین سازی تبریز برکنار شد و با شاگردانش خداحافظی کرد.

کار بزرگ فرمانیه و صعود به نیمه نهایی/ دانشگاه آزاد حذف شد

کار بزرگ فرمانیه و صعود به نیمه نهایی/ دانشگاه آزاد حذف شد
2021-01-15T18:51:07+03:30
پرونده دور مقدماتی رقابتهای لیگ برتر تکواندو باشگاههای کشور با معرفی دو تیم صعود کننده به مرحله نهایی در خانه تکواندو بسته شد.

انتخابات ریاست باشگاه بارسلونا به تعویق افتاد

 انتخابات ریاست باشگاه بارسلونا به تعویق افتاد
2021-01-15T18:17:42+03:30
انتخابات ریاست باشگاه بارسلونا نیز تحت‌تأثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفت.

نویدکیا: پیکان در نیمه اول بهتر از ما بود/ انتظارم از بازیکنانم بیشتر است

 نویدکیا: پیکان در نیمه اول بهتر از ما بود/ انتظارم از بازیکنانم بیشتر است
2021-01-15T18:17:41+03:30
گروه استان‌ها- سرمربی تیم فوتبال سپاهان گفت: پس از گل دوم سه، چهار موقعیت ایده‌آل گلزنی داشتیم و باید خدا را شکر کنیم که توانستیم ۳ امتیاز بازی را کسب کنیم ...

فاضلی از سرمربیگری نساجی برکنار شد

 فاضلی از سرمربیگری نساجی برکنار شد
2021-01-15T18:04:21+03:30
باشگاه نساجی، وحید فاضلی را از سرمربیگری تیم فوتبال این باشگاه برکنار کرد.

قربانی: از صحبت‌هایم درباره پرسپولیس پشیمان نیستم/ قبل از اینکه پیشکسوت استقلال باشم پیشکسوت فوتبالم

 قربانی: از صحبت‌هایم درباره پرسپولیس پشیمان نیستم/ قبل از اینکه پیشکسوت استقلال باشم پیشکسوت فوتبالم
2021-01-15T18:04:21+03:30
پیروز قربانی، مربی تیم فوتبال سایپا می‌گوید هنوز هم بر سر مواضع خودش و صحبت‌هایی که درباره پرسپولیس انجام داد مانده و پشیمان نیست.

اخباری: داور مراعات حال نساجی را کرد/ ماشین‌سازی قطعا در لیگ می‌ماند

اخباری: داور مراعات حال نساجی را کرد/ ماشین‌سازی قطعا در لیگ می‌ماند
2021-01-15T17:47:41+03:30
سرمربی ماشین‌سازی می‌گوید تیمش در رقابت‌های لیگ برتر باقی خواهد ماند.

تداوم صدرنشینی پالایش نفت آبادان در لیگ بسکتبال زنان

تداوم صدرنشینی پالایش نفت آبادان در لیگ بسکتبال زنان
2021-01-15T17:47:41+03:30
رقابت‌های لیگ برتر بسکتبال زنان با تداوم پیروزی مدعیان قهرمانی دنبال شد.

تارتار: اسیر تجربه سپاهان شدیم/ حریف می‌توانست گل‌های بیشتری به ما بزند

 تارتار: اسیر تجربه سپاهان شدیم/ حریف می‌توانست گل‌های بیشتری به ما بزند
2021-01-15T17:51:02+03:30
گروه استان‌ها- سرمربی تیم فوتبال پیکان گفت: اسیر تجربه سپاهان شدیم و توپی که خودمان از دست دادیم منجر به گل دوم سپاهان شد.

نویدکیا: برابر پیکان توپ‌های زیادی را در مرکز زمین از دست دادیم

 نویدکیا: برابر پیکان توپ‌های زیادی را در مرکز زمین از دست دادیم
2021-01-15T17:51:01+03:30
گروه استان‌ها- سرمربی تیم فوتبال سپاهان اصفهان گفت: برابر پیکان نیمه اول خیلی خوبی نداشتیم و توپ‌های زیادی را در مرکز زمین از دست دادیم.

حدادی‌فر: همه می‌دانند باشگاه و کادرفنی ذوب‌آهن رابطه خوبی ندارند/ سال گذشته برخورد خوبی با من نشد

 حدادی‌فر: همه می‌دانند باشگاه و کادرفنی ذوب‌آهن رابطه خوبی ندارند/ سال گذشته برخورد خوبی با من نشد
2021-01-15T17:51:01+03:30
کاپیتان تیم فوتبال ذوب‌آهن گفت: نمی‌توانیم اختلاف باشگاه و کادرفنی را کتمان کنیم و همه می‌دانند که رابطه خوبی وجود ندارد.

برگزاری لیگ قهرمانان آسیا در بهار ۱۴۰۰ به صورت متمرکز

 برگزاری لیگ قهرمانان آسیا در بهار ۱۴۰۰ به صورت متمرکز
2021-01-15T17:51:00+03:30
مطابق گفته یکی از خبرنگاران مطرح کشور امارات، دور گروهی فصل آینده لیگ قهرمانان آسیا به صورت متمرکز و از سال ۱۴۰۰ آغاز خواهد شد.

سرمربی نساجی برکنار شد

سرمربی نساجی برکنار شد
2021-01-15T17:34:22+03:30
فرصت نساجی به وحید فاضلی برای بهبود نتایج این تیم با تساوی در خانه مقابل ماشین سازی تمام شد و این سرمربی از سمتش برکنار شد.

پیروزی سخت اکسون در هفته هفتم لیگ بسکتبال

پیروزی سخت اکسون در هفته هفتم لیگ بسکتبال
2021-01-15T17:34:21+03:30
تیم بسکتبال اکسون تهران در جریان یک بازی نزدیک، مقابل رعد پدافند هوای مشهد به پیروزی رسید.

نویدکیا: انتظارم از بازیکنانم خیلی بیشتر از این‌هاست/ پیکان فوق‌العاده بود

نویدکیا: انتظارم از بازیکنانم خیلی بیشتر از این‌هاست/ پیکان فوق‌العاده بود
2021-01-15T17:34:21+03:30
سرمربی سپاهان گفت: انتظارم از بازیکنانم خیلی بیشتر از این‌هاست چرا که فوتبالیست‌های خوبی در اختیار دارم.

برگزاری لیگ قهرمانان آسیا در بهار ۱۴۰۰ به‌صورت متمرکز

 برگزاری لیگ قهرمانان آسیا در بهار ۱۴۰۰ به‌صورت متمرکز
2021-01-15T17:37:40+03:30
مطابق گفته یکی از خبرنگاران مطرح کشور امارات، دور گروهی فصل آینده لیگ قهرمانان آسیا به‌صورت متمرکز و از سال ۱۴۰۰ آغاز خواهد شد.

صدرنشینی تیم عقاب در لیگ وزنه برداری جوانان/ استقبال کم رنگ از رقابت جوان‌ها

صدرنشینی تیم عقاب در لیگ وزنه برداری جوانان/ استقبال کم رنگ از رقابت جوان‌ها
2021-01-15T17:21:01+03:30
هفته اول لیگ برتر وزنه برداری جوانان با صدرنشینی تیم عقاب نیروی هوایی به پایان رسید.

اخباری: بازیکن نساجی باید اخراج می‌شد اما داور مراعات کرد/ در بقای ماشین‌سازی شک نکنید

 اخباری: بازیکن نساجی باید اخراج می‌شد اما داور مراعات کرد/ در بقای ماشین‌سازی شک نکنید
2021-01-15T17:24:22+03:30
سرمربی تیم فوتبال ماشین‌سازی گفت: شرایط دو تیم ایجاب می‌کرد استرس بازی بالا باشد و تیم خوب نساجی با بازیکنان خوبی که دارد روی غفلت ما به گل رسید.