میرنیوز

طرح ساماندهی کودکان خیابانی پایتخت نباید به صورت موقتی اجرا شود

 طرح ساماندهی کودکان خیابانی پایتخت نباید به صورت موقتی اجرا شود 2024-01-23T13:47:22+03:30

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، امین حسین رحیمی؛ وزیر دادگستری در آیین تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین دادستانی کل کشور و سازمان بهزیستی کشور که پیش از ظهر امروز با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمد موحدی آزاد؛ دادستان کل کشور، علی محمد قادری؛ رئیس سازمان بهزیستی کشور و جمعی از دادستان‌ها و مدیران کل بهزیستی استان‌های مختلف کشور در سالن کنفرانس بهزیستی برگزار شد، اظهار کرد: وزارت دادگستری اقدامات زیادی را در قالب مرجع ملی حقوق کودک انجام داده است و بهزیستی نیز عضو اصلی شورای مرجع ملی حقوق کودک محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: 4 کار ویژه در مرجع ملی حقوق کودک انجام شده است که از آن جمله می‌توان به خانواده محوری و تسهیل مراقبت نوجوانان و جوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست اشاره کرد که با اصلاح آیین‌نامه قانون حمایت از حقوق نوجوانان در دولت مشکلات گذشته رفع شده است.

وزیر دادگستری افزود: کودکانی که در اختیار سازمان بهزیستی قرار می‌گیرند با اصلاح این آیین‌نامه قانون اشاره شده به طول موقت در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گیرند چرا که برخی از این کودکان دچار معلولیت‌هایی قرار می‌گیرند و خانواده‌ها تمایلی به فرزندخواندگی آنها ندارند اما خانواده‌ها می‌توانند به صورت موقت سرپرستی این کودکان را برعهده بگیرند.

رحیمی تصریح کرد: با اصلاح آیین‌نامه اشاره شده در شهرستان‌ها و استان‌ها اقداماتی انجام شده است و علی‌الظاهر باید با اجرای این آیین‌نامه تعداد این کودکان در مراکز نگهداری کمتر شده باشد، البته ناگفته نماند که در برخی از استان‌ها هنوز این آیین‌نامه مورد توجه قرار نگرفته و انتظار داریم هرچه سریعتر این مسئله مورد عنایت بهزیستی استان‌ها قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه در سازمان بهزیستی کشور سامانه‌ای تحت عنوان سامانه فرزندخواندگی راه‌‌اندازی شده است، گفت: پیشنهاد می‌شود که سامانه‌ای تحت عنوان سامانه فرزندپذیری نیز در سازمان راه‌اندازی شود تا هر خانواده‌ای که تمایل دارد فرزندان و کودکان را به صورت موقت سرپرستی کند بتواند در این سامانه ثبت‌نام کند.

وزیر دادگستری اضافه کرد: اصلاح آیین‌نامه قانون حمایت از کودکان و نوجوان فقط مربوط به استان تهران نیست و همه شهرستان‌ها و استان‌ها باید نسبت به اجرای این آیین‌نامه دقت داشته باشند چرا که همانطور که گفته شد در برخی از استان‌ها هنوز این آیین‌نامه اجرا نشده است اگرچه در فرایند اجرای این آیین نامه نیازمند به همکاری دادستان‌ها در استان‌های مختلف هستیم.

رحیمی تصریح کرد: در قانون آیین‌نامه حمایت از کودکان و نوجوانان، به صدور مجوز مؤسسات مراقبت خانواده محور اشاره شده که مسئولیت این کار بر عهده سازمان بهزیستی است و انتظار داریم سازمان در این بخش به تکالیف خود عمل کند.

وی گفت: برخی از خانواده‌‌هاکه اقدام به پذیرش موقت کودکان می‌کنند شرایط مالی مناسبی را ندارند و در آیین نامه آمده است که چنانچه خانواده ای شرایط مالی مناسبی نداشته باشد توسط مددکاران مورد بررسی و در نهایت چنین خانواده‌هایی مورد حمایت مالی قرار بگیرند.

وزیر دادگستری ادامه داد: کار بعدی که در شورای مرجع ملی کودکان به آن پرداخته شده است برمی‌گردد به راه‌اندازی مجتمع‌های شوق زندگی که این طرح ابتکاریست از قوه قضاییه و نخستین مجتمع در دادستانی مشهد شروع به کار کرد و دومین مجتمع از شوق زندگی نیز در تهران آغاز به کار کرد

رحیمی درخصوص تفاوت‌های مجتمع شوق زندگی مشهد با سایر استان‌ها گفت: ما انتظار نداریم که استان‌ها بتوانند مجتمع شوق زندگی مشابه مشهد را راه‌اندازی کنند چرا که این مجتمع به صورت ویژه است و انتظار ما این است که بتوانند حداقل مجتمع‌های شوق زندگی را در استانهای خود فعال کنند.

وی ادامه داد: مجتمع‌های شوق زندگی مجموعه بسیار مهمی است که نماد و الگویی از همکاری دولت و قوه قضاییه محسوب می‌شود و انتظار ما از سازمان بهزیستی در این حوزه این است که امکانات و ساختمان مورد نیاز برای راه‌اندازی این مجتمع‌ها را فراهم کنند اگرچه در برخی از استانها نیز دادگستری‌ها ساختمان‌هایی را دارند و چنانچه برای این کار در نظر بگیرند مانعی نیست.

وزیر دادگستری همچنین گفت: راه‌اندازی مجتمع‌های شوق زندگی باید امکانات و ساختمان توسط بهزیستی محیا شود و دادستانی‌ها نیز دادیارهای خود را در مجتمع‌های شوق زندگی مستقر کنند.

رحیمی ادامه داد: در حال حاضر در برخی از استان‌ها مجتمع‌های شوق زندگی شروع به کار کرده اند اما این موضوع مهم است که باید این مجتمع‌ها در سایر استانها نیز فعالیت خود را آغاز کنند همچنین تمهیداتی فراهم شود.

وی گفت: در تمامی مجتمع‌های شوق زندگی برایند‌ها باید به صورت یکسان باشد و این موضوع بسیار مهم است.

وزیر دادگستری ادامه داد: سومین کاری که در مرجع ملی کودک و نوجوان پیگیری و دنبال شده است برمی‌گردد به پروژه ای در شهرستان بهارستان در استان تهران که در قالب این پروژه به 4 هزار کودک حمایت مالی صورت گرفت و رقم قابل توجهی نیز توسط مرجع ملی جذب و تامین شد.

رحیمی گفت: ما باید مار دقیقی از کودکان و نوجوانان نیازمند داشته باشیم تا بتوانیم اقدامات موثری را برای آنها انجام دهیم و این مسئله نیازمند یک بستر نرم‌افزار است تا همه موارد مالی و کمک‌ها به صورت شفاف باشد.

وی همچنین به اصلاح دستورالعمل مالی در سازمان بهزیستی اشاره کرد و گفت: این موضوع بسیار مهم است و باید مورد توجه بهزیستی قرار بگیرد.

وزیر دادگستری در ادامه به اقدامات انجام شده جهت جمع اوری و ساماندهی کودکان کار و خیابانی اشاره کرد و گفت: در تهران با همکاری دادستانی تهران بهزیستی تهران و شهرداری تهران اقداماتی آغاز شده است و مرجع ملی کودک و نوجوان نیز در این حوزه پای کار است و ان‌شاءالله اثرات خوبی در قالب ساماندهی کودکان کار و خیابانی صورت خواهد گرفت.

رحیمی ادامه داد: با توجه به اجرای طرح ساماندهی کودکان کار و خیابانی در تهران انتظار داریم که این طرح به صورت الگو در سایر استان‌ها نیز مورد توجه قرار بگیرد البته ناگفته نماند بسیاری از کودکان کار و خیابانی از اتباع هستند ضمن اینکه با اجرای طرح ساماندهی کودکان کار و خیابانی بسیاری از خانواده‌های اتباع بدون مجوز وارد پایتخت شده بودند به خارج از مرز هدایت شدند.

وی گفت: در قالب ساماندهی کودکان کار و خیابانی ما نگاهی به اینکه این کودک متعلق به کشور است یا اتباع نداریم، گفت: این کودکان باید تا انجایی که ممکن است مورد حمایت قرار بگیرد.

وزیر دادگستری همچنین با تاکید براینکه نباید طرح‌های ساماندهی کودکان خیابانی به صورت طرحهای ضربتی و موقتی باشند، گفت: در قالب طرح ساماندهی کودکان کار اقدامات مناسبی انجام شده و اثرات آن نمایان خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اجتماعی

پایان انحصار آمریکا در گرده‌افشانی با پهپادهای ایرانی!

 پایان انحصار آمریکا در گرده‌افشانی با پهپادهای ایرانی!
2024-04-14T13:18:23+03:30
یک شرکت دانش‌بنیان موفق به طراحی و ساخت پهپاد گرده‌افشان شد. این ماژول که قابلیت نصب بر روی انواع پهپادهای ایرانی و خارجی را دارد، به صورت هوشمند می‌تواند ب...

ربودن دختر ۱۷ساله توسط خواستگار شرور در تهران!

 ربودن دختر ۱۷ساله توسط خواستگار شرور در تهران!
2024-04-14T12:51:47+03:30
فرد شرور که در جریان خواستگاری از دختر مورد علاقه خود جواب منفی شنیده بود در اقدامی هولناک دست به آدم‌ربایی این دختر زد اما با اقدام ضربتی و به‌موقع پلیس دس...

ماجرای سنگ‌اندازی برای واردات واگن‌های متروی تهران چیست؟

 ماجرای سنگ‌اندازی برای واردات واگن‌های متروی تهران چیست؟
2024-04-14T12:38:24+03:30
عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران درباره ماجرای سنگ‌اندازی برای واردات واگن‌های چینی مورد نیاز متروی تهران توضیح داد.

رویه غلط سازمان محیط زیست برای توسعه "قرق‌های شکار"

 رویه غلط سازمان محیط زیست برای توسعه "قرق‌های شکار"
2024-04-14T12:38:23+03:30
یک سالیست که سازمان محیط زیست با نادیده گرفتن حکم شرعی شکار و تاکید رهبر انقلاب بر لزوم توقف شکار، بدون پاسخگویی به نقدهای دانشگاهیان و بی‌توجه به ابعاد اجت...

ساخت پهپادهای آشیانه‌دار توسط یک شرکت دانش‌بنیان

 ساخت پهپادهای آشیانه‌دار توسط یک شرکت دانش‌بنیان
2024-04-14T11:58:31+03:30
متخصصان یک شرکت دانش‌بنیان موفق به ساخت پهپادهای آشیانه‌دار برای تصویربرداری از مناطق صعب‌العبور شدند.

حل مشکلات ۱۲ساله تملکات ملکی پروژه روددره فرحزاد

 حل مشکلات ۱۲ساله تملکات ملکی پروژه روددره فرحزاد
2024-04-14T11:58:31+03:30
معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران از حل مشکلات ۱۲ساله تملکات ملکی پروژه روددره فرحزاد خبر داد و گفت: با آغاز فرایند پرداخت و تملک معارضات ملکی؛ پیش...

آغاز اجرای طرح "نور" برای برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی

 آغاز اجرای طرح "نور" برای برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی
2024-04-14T11:58:30+03:30
فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: پلیس از امروز در همه معابر و اماکن عمومی، اقدامات خود را به منظور برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی مانند بی‌حجابی با جدیت بیشت...

شناسایی ۷۹ مبتلا به وبا در سال گذشته/کاهش چشمگیر آمار بیماری

 شناسایی ۷۹ مبتلا به وبا در سال گذشته/کاهش چشمگیر آمار بیماری
2024-04-14T11:58:30+03:30
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به شناسایی ۷۹ مورد ابتلا به وبا در سال گذشته، از کاهش چشمگیر آمار این بیماری در کشور نسبت به سال‌ ۱۴...

طرح کالا برگ فجرانه در ایستگاه پایانی

 طرح کالا برگ فجرانه در ایستگاه پایانی
2024-04-14T11:58:29+03:30
مرحله اول طرح فجرانه از ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ آغاز شد. مرحله دوم آن از ۲۰ اسفند تا ۱۸ فروردین ماه ۱۴۰۳ ادامه داشت و مرحله سوم نیز از ۲۰ فروردین آغاز شده و تا ۱۸ اردی...

التیام سریع‌تر زخم‌های دیابتی با کمک پانسمان نانویی

 التیام سریع‌تر زخم‌های دیابتی با کمک پانسمان نانویی
2024-04-14T11:58:29+03:30
یک شرکت دانش‌بنیان زخم‌پوش نانویی تولید کرده که می‌تواند به التیام سریع‌تر زخم‌های دیابتی کمک کند. این پانسمان باکتری‌ها را از بین برده و روند بهبود را تسری...

۳ میدان میوه و تره‌بار در جنوب تهران احداث می‌شود

 ۳ میدان میوه و تره‌بار در جنوب تهران احداث می‌شود
2024-04-14T11:58:29+03:30
شهردار منطقه ۱۷ با اشاره به احداث و بهره‌برداری از ۳ میدان میوه و تره‌بار در سطح منطقه گفت: در راستای تکمیل شبکه توزیع میوه و کالاهای اساسی، میدان های میوه ...

مشکلات واگن‌های مترو با ورود رئیس‌جمهور حل می‌شود؟

 مشکلات واگن‌های مترو با ورود رئیس‌جمهور حل می‌شود؟
2024-04-14T11:58:28+03:30
رئیس شورای شهر تهران با اشاره به مشکلات پیش آمده برای واگن‌های وارداتی از سوی وزارت کشور گفت: به همین جهت شخص رئیس جمهور برای برطرف کردن موانع و مشکلات ورود...

تقویت دانش لازمه مدیریت سرمایه انسانی

 تقویت دانش لازمه مدیریت سرمایه انسانی
2024-04-14T11:31:56+03:30
معاون شهردار تهران، تولید و تقویت دانش سرمایه انسانی را لازمه مدیریت چالش‌های این حوزه دانست.

امتحانات شبه نهایی دانش‌آموزان دهم و یازدهم از دوشنبه

 امتحانات شبه نهایی دانش‌آموزان دهم و یازدهم از دوشنبه
2024-04-14T11:31:55+03:30
دانش‌آموزان پایه‌های دهم و یازدهم دوره متوسطه دوم از روز دوشنبه ۲۷ فروردین در امتحانات شبه نهایی شرکت می‌کنند.

ورود واگن‌های مترو امسال منتفی نیست

 ورود واگن‌های مترو امسال منتفی نیست
2024-04-14T11:31:54+03:30
رئیس شورای شهر تهران گفت: ورود واگن‌های مترو امسال منتفی نیست.

ثبت‌نام رسمی برای دریافت مشوق‌های سربازی از ۱۵ اردیبهشت

 ثبت‌نام رسمی برای دریافت مشوق‌های سربازی از ۱۵ اردیبهشت
2024-04-14T11:31:54+03:30
فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح گفت: سامانه مشوق‌های سربازی تولید شده و در حال تست است، ثبت‌نام رسمی واجدین شرایط از ۱۵ اردیبشه...

چند درصد از زائران حج تمتع امسال زنان هستند؟

 چند درصد از زائران حج تمتع امسال زنان هستند؟
2024-04-14T11:31:54+03:30
مدیرکل دفتر طرح و برنامه سازمان حج و زیارت گفت: حدود ۳۷ درصد زائران شیعه حج تمتع امسال، مرد و ۴۷ درصد زائران شیعه را زنان تشکیل می‌دهند.

افزایش ۳۰۰ درصدی برداشت میگو از مزارع خاکی پرورش میگو

 افزایش ۳۰۰ درصدی برداشت میگو از مزارع خاکی پرورش میگو
2024-04-14T11:31:54+03:30
طرح بهسازی و نوسازی مزارع خاکی پرورش میگو به همت مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران معاونت علمی به منظور تکمیل و بهسازی اجرای فرایند پرورش میگو در مزارع و اف...

انتقاد بهزیستی از کم‌کاری مسئولان شهری در قبال معلولان

 انتقاد بهزیستی از کم‌کاری مسئولان شهری در قبال معلولان
2024-04-14T11:31:53+03:30
رئیس سازمان بهزیستی کشور نسبت به عدم توجه مدیریت شهری به معلولان انتقاد کرد.

ربودن دختر ۱۷ ساله توسط خواستگار شرور در تهران!

 ربودن دختر ۱۷ ساله توسط خواستگار شرور در تهران!
2024-04-14T11:31:53+03:30
شرور که در جریان خواستگاری از دختر مورد علاقه خود، جواب منفی شنیده بود در اقدامی هولناک دست به آدم‌ربایی این دختر زد اما با اقدام ضربتی و به‌موقع پلیس دستگی...

"زورگیران مسلح اتوبان صدر" دستگیر شدند

 "زورگیران مسلح اتوبان صدر" دستگیر شدند
2024-04-14T11:31:52+03:30
رئیس مرکز اطلاع‌رسانی تهران بزرگ از دستگیری زورگیران مسلح در اتوبان صدر خبر داد.

"برقی شدن پایتخت" فروردین پاک تهران را همیشگی می‌کند

 "برقی شدن پایتخت" فروردین پاک تهران را همیشگی می‌کند
2024-04-14T11:31:52+03:30
یک کارشناس صنعت خودرو معتقد است که برقی کردن حمل و نقل عمومی و ارتقای سیستم احتراق خودروهای داخلی باعث می‌شود تا هوای مطلوبی که در این فروردین تجربه می‌کنیم...

فوت ۱۶۸ نفر در حوادث ویژه هفته گذشته/ ۱۵۹۴ مصدوم در تصادفات

 فوت ۱۶۸ نفر در حوادث ویژه هفته گذشته/ ۱۵۹۴ مصدوم در تصادفات
2024-04-14T11:31:52+03:30
رئیس سازمان اورژانس کشور با اشاره به فوت ۱۶۸ نفر در حوادث ویژه طی هفته گذشته در ایران،‌ گفت: در تصادفات هفته گذشته ۱۵۹۴ نفر دچار مصدومیت شده‌اند.

احتمال تغییر زمان آغاز سال تحصیلی

 احتمال تغییر زمان آغاز سال تحصیلی
2024-04-14T11:31:52+03:30
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش درباره تغییر زمان آغاز و پایان سال تحصیلی گفت: این موضوع در کمیسیون آموزش تصویب شده و در انتظار بررسی و تصویب در صحن علنی مج...

استخدام ۱۰۰۰۰ معلم ورزش در سال ۱۴۰۳/ دانش‌آموزان موفق رشته‌های ورزشی بدون کنکور معلم می‌شوند

 استخدام ۱۰۰۰۰ معلم ورزش در سال ۱۴۰۳/ دانش‌آموزان موفق رشته‌های ورزشی بدون کنکور معلم می‌شوند
2024-02-26T06:00:47+03:30
معاون وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به استخدام ۱۰ هزار معلم تربیت‌بدنی در آزمون استخدامی فروردین ۱۴۰۳ گفت:دانش‌آموزان قهرمان رشته‌های ورزشی بدون کنکور وارد دا...

غربالگری اختلالات یادگیری دانش‌آموزان دبستانی بعد از تعطیلات عید

 غربالگری اختلالات یادگیری دانش‌آموزان دبستانی بعد از تعطیلات عید
2024-02-26T06:00:47+03:30
مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش‌وپرورش از اجرای غربالگری اختلالات یادگیری برای دانش‌آموزان دوره ابتدایی خبر داد.

کشف ۳۴۲ عدد لوازم خانگی قاچاق در خیابان فدائیان اسلام

 کشف ۳۴۲ عدد لوازم خانگی قاچاق در خیابان فدائیان اسلام
2024-02-26T06:00:46+03:30
رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ از کشف بیش از ۳۰۰ قلم انواع لوازم آشپزخانه قاچاق خبر داد و گفت: کارشناسان ارزش کالاها کشف شده را بیش از ۱.۵ میلیارد تومان...

ترخیص خودروهای توقیفی به مناسبت نیمه شعبان

 ترخیص خودروهای توقیفی به مناسبت نیمه شعبان
2024-02-26T06:00:46+03:30
سخنگوی پلیس از ترخیص خودروهای توقیفی به مناسبت نیمه شعبان خبر داد.

توصیه‌های پلیس درپی هشدار هواشناسی/ سفر غیرضروری نروید

 توصیه‌های پلیس درپی هشدار هواشناسی/ سفر غیرضروری نروید
2024-02-26T06:00:45+03:30
پلیس راهور فراجا طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با توجه به صدور هشدار سطح نارنجی از سوی سازمان هواشناسی، هم‌میهنان در صورت لزوم به سفر با آمادگی کامل اقدام به سفر...

صفر تا صد میزان افزایش عوارض ساختمانی، طرح ترافیک و پارک حاشیه‌ای در سال ۱۴۰۳

 صفر تا صد میزان افزایش عوارض ساختمانی، طرح ترافیک و پارک حاشیه‌ای در سال ۱۴۰۳
2024-02-26T06:00:45+03:30
براساس مصوبه شورای شهر تهران عوارض ساختمانی، مشاغل سیار و بی‌کانون، نصب دکل، طرح ترافیک، پارک حاشیه‌ای و حفظ و گسترش فضای سبز در سال ۱۴۰۳ افزایش پیدا کرد.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)