میرنیوز

میانگین زمان صدور گواهی عدم سوء پیشینه

میانگین زمان صدور گواهی عدم سوء پیشینه 2023-05-25T14:54:27+03:30

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد کاظمی فرد در همایش ۲ روزه معاونان فناوری دادگستری‌های کشور، با بیان اینکه سامانه هوشمند استعلامات قضائی در حال حاضر ۳۰ استعلام بر خط را در اختیار قضات قرارداده است، اظهارکرد: در سال ۱۴۰۱ بیش از یک میلیون و ۷۳۵ هزار استعلام برخط در سامانه هوشمند استعلامات قضائی توسط قضات صورت گرفته است و استفاده از این سامانه موجب تسریع در فرایندهای قضائی شده است، زیرا این فرایندها در گذشته موجب اتلاف وقت می‌شد، اما امروز در کسری از ثانیه انجام می‌شوند.

وی با تاکید بر اینکه در تا همین چند سال پیش استعلامات به صورت دستی صورت می‌گرفت و چالش‌های فراوانی را ایجاد می‌کرد، گفت: بهره گیری از فناوری‌های نو موجب تسریع فرایندها شده است و در حال حاضر سامانه‌های استعلامی متفاوتی در اختیار قضات قرار دارد که سامانه استعلام قضائی قضات یکی از آن‌ها است و این سامانه با دسترسی قضات به ۳۰ استعلام، نقش مهمی در فرایند امور قضائی ایفا می‌کند.

کاظمی فرد در ادامه این همایش دفاتر خدمات الکترونیک قضائی را مورد توجه قرارداد و گفت: دفاتر خدمات الکترونیک قضائی باید مشکلات قوه قضائیه را حل کنند و یکی از مشکلات مهم قوه قضائیه حجم ورودی پرونده‌ها است که دفاتر خدمات الکترونیک قضائی در این زمینه نقش سازنده‌ای ایفا می‌کنند و می‌توانند با استفاده از صلح و سازش و مشاوره‌های حقوقی از ورود پرونده‌های جدید به قوه قضائیه جلوگیری کنند.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه در ادامه با بیان اینکه ایجاد سامانه سجل محکومیت‌های مالی یکی از اقدامات مهم در راستای خدمت به مردم است، افزود: در این سامانه «محکومیت‌های مالی و عدم محکومیت‌های مالی» با اجازه طرف معامله قابل مشاهده است با این روش که زمانی که وارد این سامانه می‌شوید از شما کد ملی و شماره تلفن همراه طرف معامله را می‌خواهد و سپس یک پیامک به آن فرد ارسال می‌شود که کد آن پیامک باید در اختیار شما قرار داده شود.

وی افزود: بعد از وارد کردن کد و مراحل بعدی مشخص می‌شود که فرد دارای محکومیت‌های مالی است یا خیر و مطمئناً فردی که محکومیت مالی نداشته باشد کد را به سادگی در اختیار شما قرار خواهد داد. ضمن اینکه در این استعلام فقط مشخص می‌شود که فرد محکومیت دارد یا خیر و دسترسی به اطلاعات مالی فرد مقابل امکان پذیر نیست و این کار با رعایت حریم خصوصی افراد و در فضایی امن انجام می‌گیرد.

کاظمی‌فرد با بیان اینکه این امکان در اختیار بانک مرکزی نیز قرار داده شده است، گفت: این اقدام در راستای قانون بند پ ماده ۱۱۶ قانون برنامه ششم توسعه ایجاد شده است تا در راستای شفاف‌سازی فعالیت‌های اقتصادی و ایجاد زمینه اعتبار سنجی، امکان استعلام برخط از محکومیت‌های مالی اشخاص از این سامانه فراهم شود، افزود: در سال گذشته بیش از یک میلیون استعلام توسط بانک مرکزی در راستای قانون با هدف شفاف‌سازی سازی و اعتبار سنجی صورت گرفته است.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه با بیان اینکه در ابزار دستیار هوشمند قاضی جهت بررسی ادعای اعسار ابزاری در اختیار قضات قرار گرفته است تا اموال فرد مدعی اعسار مورد بررسی قرار گیرد، گفت: بر اساس این داده‌ها قاضی ادعای فرد مبنی بر معسر بودن را بررسی می‌کند و اموال فرد از جمله «حساب بانکی، بورس، ماشین و …» توسط این ابزار که از سال گذشته در اختیار قضات قرار گرفته مورد بررسی قرار می‌گیرد و بیش از ۱۵۴ هزار مدعی معسر مورد بررسی قرار گرفته است.

محمد کاظمی‌فرد ادامه داد: پیش از این ادعای اعسار به صورت دستی و سنتی صورت می‌گرفت و گاه با چالش‌هایی مواجه بود، اما از سال گذشته این کار به صورت کاملاً هوشمند در اختیار قضات قرار گرفته است.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه در ادامه گفت: پرونده شخصیت متهم در خصوص متهمان به ارتکاب جرایم دارای مجازات قانونی سلب حیات، قطع عضو و حبس ابد، متهمان به ارتکاب جرایم تعزیری درجه ۴ و بالاتر، متهمان به ارتکاب جنایات عمدی و همچنین اطفال و نوجوانان متهم به ارتکاب جرایم تعزیری درجه ۶ و بالاتر تشکیل می‌شود و پرونده شخصیت متهم در مرحله تحقیقات مقدماتی توسط واحد مددکاری اجتماعی حداکثر ظرف ۲۰ روز و در پرونده‌های زندانی دار حداکثر ظرف ۱۰ روز تشکیل و در سامانه درج می‌شود.

محمد کاظمی فرد بابیان اینکه هدف از تشکیل پرونده شخصیت آن است که تصمیم مناسب قضائی در کنار پرونده قضائی متهم صادر شود، افزود: قضات نیز با در نظر گرفتن پرونده شخصیت متهم که پرونده اصلی پیوست است اقدام به اتخاذ تصمیم در مراحل مختلف مانند «قرارهای ترک تعقیب، تعلیق تعقیب، بایگانی کردن پرونده، ارجاع به میانجیگری» می‌کنند، زیرا قرارهای تأمین کیفری و نظارت قضائی مطابق با قانون با داشتن اطلاعات جامع، کامل و شناخت ابعاد شخصیتی، وضعیت فردی، خانوادگی و اجتماعی متهم به ویژه نوجوانان در فرآیند دادرسی بسیار مهم است.

وی افزود: دادرسی کیفری باید متناسب با «سابقه، وضعیت روحی و جسمی، سن، شغل، شخصیت و حیثیت» متهم متناسب باشد؛ زیرا صدور حکم و تعیین نوع مجازات به خصوص تعیین مجازات و اقدامات تأمینی و تربیتی متناسب برای اطفال و نوجوانان، با استفاده از مقررات تخفیف مجازات، همچنین اعمال و متناسب سازی مجازات جایگزین حبس و استفاده از نهادهای ارفاقی مانند تعویق صدور حکم، تعلیق اجرای مجازات، صدور حکم آزادی مشروط نظام نیمه آزادی انجام ومی شود.

محمد کاظمی فرد در ادامه در خصوص صدور گواهی عدم سوپیشینه، گفت: در حال حاضر این روند بسیار کوتاه شده است و به طور میانگین گواهی عدم سو پیشینه در یک روز صادر می‌شود. البته این موضوع به صورت میانگین است و بستگی به شرایط فرد و زمان درخواست فرد دارد به عنوان مثال در برخی موارد که البته تعدادشان هم زیاد است شاهد صدور گواهی عدم پیشینه در ۳ تا ۴ ساعت بودیم.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه با بیان اینکه در سال گذشته ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار گواهی عدم سو پیشینه صادر شده است، گفت: از این تعداد ۸۴۷ هزار گواهی به صورت خودکاربری بوده است و نسبت به سال ۱۴۰۰ که ۵۸۹ هزار گواهی عدم سوءپیشینه به صورت تمام الکترونیک صادر شده، ۴۳.۵ درصد رشد داشته است، افزود: این یعنی فرد در یک فرایند کاملاً غیرحضوری و از منزل یا محل کار خود و بدون مراجعه به جایی تمام فرایندها را به صورت کاملاً غیرحضوری انجام داده و در یک بازه زمانی بسیار کوتاه و به طور میانگین یک روز کاری گواهی عدم سو پیشینه خود را به صورت الکترونیک دریافت کرده است.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه در ادامه یکی از اقدامات مهم در مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه را سامانه تنظیم قراردادهای وکالت عنوان کرد و گفت: براساس قانون قوه قضائیه مکلف شده سامانه قرارداد الکترونیک را برای تنظیم الکترونیک قرارداد بین وکیل و موکل راه‌اندازی کن دکه از زمان راه اندازی این سامانه تمام افراد فعال اعم از مشاوران و وکلای عضو مراکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده و کانون‌های وکلای دادگستری موظفند قراردادهای مالی خود با موکل را در این سامانه ثبت و تنظیم کنند و شناسه یکتای صادرشده هر قرارداد توسط سامانه قرارداد الکترونیک مبنای شناسایی وکیل در سامانه خدمات قضائی به منظور استخراج اطلاعات مالی مندرج در قرارداد و ابطال تمبر مالیاتی است.

محمد کاظمی فرد در ادامه با بیان اینکه استفاده از این سامانه برای وکلا اجباری شده است در خصوص خدماتی که در این سامانه ارائه می‌شود، بیان کرد: سامانه به صورت توأمان در برگیرنده وکالت‌نامه و قرارداد مالی بوده و مستند کاغذی در مراجع قضائی قابل پذیرش نیست و پایه انعقاد قرارداد الکترونیک وکالت براساس تصریح ماده ۹ آئین‌نامه نحوه استفاده از سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی ثبت نام وکیل و موکل در ثنا است.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه همچنین با بیان اینکه در سال گذشته بیش از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار قرارداد الکترونیک وکالت به ثبت رسیده است، گفت: البته این به معنای ورودی این تعداد پرونده به قوه قضائیه نیست و امکان دارد در برخی از موارد صلح و سازش اتفاق افتد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اجتماعی

خدمات رسانی اتوبوسرانی در مراسم سالگرد ارتحال امام(ره)

خدمات رسانی اتوبوسرانی در مراسم سالگرد ارتحال امام(ره)
2023-06-01T12:14:26+03:30
شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، برای زائران مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره)، تمهیدات ویژه ای پیش بینی کرده است.

آمادگی کامل پلیس برای عملیات اعزام زائران حج تمتع

آمادگی کامل پلیس برای عملیات اعزام زائران حج تمتع
2023-06-01T11:47:26+03:30
رئیس پلیس پیشگیری فراجا با بیان اینکه عملیات اعزام زائران به سفر معنوی زیارت خانه خدا از سوم خرداد از ۲۱ فرودگاه بین المللی آغاز شده است، از آمادگی کامل پلیس...

معاونت صنایع‌دستی و شرکت پُست تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

معاونت صنایع‌دستی و شرکت پُست تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند
2023-06-01T11:34:06+03:30
معاونت صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و شرکت ملی پُست ایران تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

صدور گذرنامه زیارتی برای زائران عتبات عراق

صدور گذرنامه زیارتی برای زائران عتبات عراق
2023-06-01T11:07:55+03:30
فرمانده فراجا، از صدور گذرنامه زیارتی برای زائران عتبات عراق خبر داد.

تقدیر بنیاد ۱۵ خرداد از دانش‌آموزان ایده‌پرداز حوزه توانبخشی

تقدیر بنیاد ۱۵ خرداد از دانش‌آموزان ایده‌پرداز حوزه توانبخشی
2023-06-01T10:40:45+03:30
بنیاد ۱۵ خرداد ستاد اجرایی فرمان امام(ره) از دانش‌آموزان ایده‌پرداز برگزیده حوزه فناوری‌های توانبخشی تقدیر کرد.

روشنایی بالغ بر۷۵ درصد پله‌های برقی در تهران

 روشنایی بالغ بر۷۵ درصد پله‌های برقی در تهران
2023-06-01T10:47:31+03:30
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران از روشنایی بالغ بر ۷۵ درصدی پله‌های برقی در تهران خبر داد.

کمک ۳ ساله بنیاد مستضعفان به بهزیستی به ۱۲۵۰ میلیارد تومان رسید

 کمک ۳ ساله بنیاد مستضعفان به بهزیستی به ۱۲۵۰ میلیارد تومان رسید
2023-06-01T10:47:31+03:30
رئیس بنیاد مستضعفان در جلسه با رئیس و معاونان بهزیستی کشور با تاکید بر ضرورت احساس مسئولیت در برابر محرومان، از حمایت ۱۲۵۰ میلیارد تومانی بنیاد از مددجویان ...

برخورد با افراد منتشر کننده مطالب خلاف واقعیت در فضای مجازی

 برخورد با افراد منتشر کننده مطالب خلاف واقعیت در فضای مجازی
2023-06-01T10:47:31+03:30
دادستان کل کشور گفت: به دادستان‌های کل کشور اعلام شده است اگر موضوعی در فضای مجازی منتشر شود بلافاصله فرد منتشر کننده را بخواهید و اسناد و مدارک مورد ادعا ر...

وعده معاون وزیر حج عربستان برای محقق کردن خواسته‌های زائران ایران

 وعده معاون وزیر حج عربستان برای محقق کردن خواسته‌های زائران ایران
2023-06-01T10:47:30+03:30
سرپرست حجاج ایرانی و رئیس سازمان حج و زیارت برای نظارت بر روند ارائه خدمات به حجاج و کاروان‌های ایرانی با استقبال نماینده امیر مدینه و معاون وزیر حج و عمره ...

مسافران شمال از جاده فیروزکوه تردد کنند

مسافران شمال از جاده فیروزکوه تردد کنند
2023-06-01T10:27:25+03:30
رئیس پلیس راه راهور فراجا گفت: هموطنانی که قصد سفر به سمت شمال را دارند از جاده فیروزکوه سفر کنند و از جاده چالوس و جاده هراز کمتر تردد شود.

۵ استان در ۲ روز گذشته درگیر سیل ‌و آبگرفتگی بودند

۵ استان در ۲ روز گذشته درگیر سیل ‌و آبگرفتگی بودند
2023-06-01T10:14:15+03:30
سرپرست سازمان امداد و نجات گفت: ۵ استان کشور در ۲ روز گذشته درگیر سیل ‌و آبگرفتگی بودند و امدادگران هلال‌احمر به ۸۰۰ نفر حادثه‌دیده در این استان‌ها امدادرسان...

بخشنامه جذب سربازمعلم ابلاغ شد

بخشنامه جذب سربازمعلم ابلاغ شد
2023-06-01T09:47:26+03:30
از سوی معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش، بخشنامه جذب سرباز معلم ابلاغ شد.

پیشنهاد تشکیل بازارچه مجازی مشترک زنان ایران و امارات

پیشنهاد تشکیل بازارچه مجازی مشترک زنان ایران و امارات
2023-06-01T09:07:26+03:30
معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده، پیشنهاد تشکیل بازارچه مجازی مشترک زنان ایران و امارات را مطرح کرد.

موضوع حجاب نیازمند کار فرهنگی است/ واکنش به لایحه عفاف وحجاب

موضوع حجاب نیازمند کار فرهنگی است/ واکنش به لایحه عفاف وحجاب
2023-06-01T08:54:05+03:30
دادستان کل کشور در جمع طلاب حوزه علمیه مرحوم آیت الله ایروانی بر مطالبه گری جوانان از مسئولان و حضور آنان در عرصه جهاد تبیین تاکید کرد.

دستگیری ۸ قاچاقچی ارز در فرودگاه‌های کشور

دستگیری ۸ قاچاقچی ارز در فرودگاه‌های کشور
2023-06-01T08:01:06+03:30
فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور از دستگیری ۸ نفر از قاچاقچیان ارز خبر داد و گفت: در مجموع بیش از ۲۰۰ هزار دلار و ارزهای خارجی دیگر از قاچاقچیان کشف شد.

وضعیت جوی کشور از پنج شنبه تا دوشنبه/ پیش بینی آسمان تهران

وضعیت جوی کشور از پنج شنبه تا دوشنبه/ پیش بینی آسمان تهران
2023-06-01T07:47:25+03:30
بنابر اعلام مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران هوا، آسمان کشور از پنج شنبه تا دوشنبه آینده شاهد شرایط جوی متفاوتی خواهد بود

سفرای ۲۸ کشور و نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی از ندامتگاه زنان تهران بازدید کردند

سفرای ۲۸ کشور و نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی از ندامتگاه زنان تهران بازدید کردند
2023-05-31T23:20:45+03:30
سفرا و دیپلمات‌های ۲۸ کشور و نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی در قالب هیأتی ۳۶ نفره در ندامتگاه زنان تهران حضور یافته و از بخش‌های مختلف آن بازدید کردند.

کشف ۲.۵ میلیون لیتر سوخت قاچاق در کشور

کشف ۲.۵ میلیون لیتر سوخت قاچاق در کشور
2023-05-31T18:54:05+03:30
رئیس پلیس امنیت اقتصادی فراجا با اشاره به اجرای طرح سراسری مبارزه با قاچاق سوخت در کشور از کشف ۲.۵ میلیون لیتر سوخت قاچاق خبر داد.

ایجاد سه ناحیه در پایتخت به‌ عنوان نواحی پیشران هوشمندسازی

ایجاد سه ناحیه در پایتخت به‌ عنوان نواحی پیشران هوشمندسازی
2023-05-31T18:27:25+03:30
شهردار تهران گفت: سه ناحیه در شرق، مرکز و غرب تهران پیشران در هوشمندسازی کشور هستند.

صندوق توسعه ملی به خزانه دومی برای دولت تبدیل شده است

صندوق توسعه ملی به خزانه دومی برای دولت تبدیل شده است
2023-05-31T18:27:25+03:30
رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: در صندوق توسعه ملی ۱۵۱ میلیارد دلار ارز داشتیم که ۱۰۰ میلیارد دلار به دولت واگذار و به خزانه دومی برای دولت تبدیل شده است.

۱۱ شرکت جدید در مرحله احیا و راه‌اندازی مجدد است

۱۱ شرکت جدید در مرحله احیا و راه‌اندازی مجدد است
2023-05-31T18:14:05+03:30
رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: ۱۱ شرکت تولیدی زیر نظر اداره تصفیه و امور ورشکستگی در مرحله احیا و راه اندازی مجدد قرار دارند .

صاحب پمپ بنزین یک نوجوان ۱۴ ساله در کارولینای جنوبی را کُشت

صاحب پمپ بنزین یک نوجوان ۱۴ ساله در کارولینای جنوبی را کُشت
2023-05-31T18:14:05+03:30
طبق گزارش پلیس، صاحب یک پمپ بنزین در کارولینای جنوبی پسر ۱۴ ساله ای را که به اشتباه متهم به دزدی از مغازه کرده بود، کُشت.

افتتاح کارخانه دانش‌بنیان تجهیزات پزشکی توسط ستاد فرمان امام

افتتاح کارخانه دانش‌بنیان تجهیزات پزشکی توسط ستاد فرمان امام
2023-05-31T17:47:28+03:30
با بهره‌برداری از یک کارخانه دانش‌بنیان، خطوط تولید چند محصول مهم پزشکی در حوزه قلب و عروق، برای اولین‌بار در کشور راه‌اندازی شد.

آتش سوزی ۱۵ خانه هم ردیف در پنسیلوانیا

آتش سوزی ۱۵ خانه هم ردیف در پنسیلوانیا
2023-05-31T17:47:28+03:30
بیش از ده ها خانه هم ردیف در آتش سوزی در نورث همپتون ایالت پنسیلوانیا آسیب دیدند. در پی این آتش سوزی، زنگ هشدار ۳ ایستگاه آتش نشانی فعال شد.

کشف ۳۰ میلیارد ریال کالای قاچاق از یک خانه اجاره‌ای

کشف ۳۰ میلیارد ریال کالای قاچاق از یک خانه اجاره‌ای
2023-05-31T17:34:05+03:30
رئیس پلیس امنیت اقتصادی پایتخت از کشف ۳۰ میلیارد ریال کالای قاچاق از یک خانه اجاره‌ای در محله جنت آباد خبرداد.

از دستگیری سارقین منازل «نازی آباد» تا زورگیران مسافرنما

از دستگیری سارقین منازل «نازی آباد» تا زورگیران مسافرنما
2023-05-31T17:07:28+03:30
فرمانده پلیس اگاهی تهران بزرگ در بازدید از طرح تشدید برخود با سارقین در پلیس اگاهی تهران بزرگ از دستگیری و شناسایی ۲۳۰ متهم خبر داد خبر داد و جزئیات آن را ت...

درخواست ایران از وزیر حج عربستان: برقراری پرواز زائران ایرانی به "فرودگاه طائف"

 درخواست ایران از وزیر حج عربستان: برقراری پرواز زائران ایرانی به "فرودگاه طائف"
2023-05-31T17:00:50+03:30
رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه پرواز‌های ما به سرزمین وحی از سوم خرداد ماه شروع شده و تا اول تیرماه ۱۴۰۲ ادامه دارد، گفت: یکی از درخواست‌های ایران از ...

مسئولان عربستان سعودی باید از "خانواده شهدای منا" دلجویی کنند

 مسئولان عربستان سعودی باید از "خانواده شهدای منا" دلجویی کنند
2023-05-31T16:47:30+03:30
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه زائران ایرانی انتظار دارند دعای کمیل را در بقیع برگزار کنند که خواسته زیادی نیست، گفت: مسئولان عربستان سعو...

همکاری با اتاق های بازرگانی با رویکرد صادرات صنایع دستی

همکاری با اتاق های بازرگانی با رویکرد صادرات صنایع دستی
2023-05-31T16:14:05+03:30
مدیرکل بازاریابی و تجاری‌سازی معاونت صنایع‌دستی گفت: همکاری با اتاق‌های مشترک بازرگانی ایران و کشورهای هدف همچون ترکیه، روسیه، قطر با رویکرد صادرات صنایع‌دست...

استرداد متهم به قتل به کشور در کمتر از ۶ ماه

استرداد متهم به قتل به کشور در کمتر از ۶ ماه
2023-05-31T16:14:05+03:30
رئیس پلیس بین الملل فراجا از استرداد فردی به اتهام قتل به کشور خبر داد.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)