میرنیوز

افزایش ۱۳۳ درصدی مصرف سیگار در دختران نوجوان ایرانی

 افزایش ۱۳۳ درصدی مصرف سیگار در دختران نوجوان ایرانی 2023-05-20T15:13:48+03:30

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، جعفر جندقی در نشست خبری روز جهانی و هفته ملی بدون دخانیات، شعار سال 1402 این مناسبت را «حفظ سلامت مردم با ممنوعیت جامع تبلیغات دخانیات» عنوان و اظهار کرد: 31 ماه می مصادف با 10 خردادماه، روز جهانی بدون دخانیات نامگذاری شده که در کشورمان به دلیل اهمیت این موضوع، یک هفته به منظور اطلاع رسانی و آگاهی بخشی، اختصاص یافته است.

جندقی اضافه کرد: براساس مطالعات "استپس" وضعیت شیوع مصرف دخانیات در کشورمان در سال 1400، در مردان 25.88 و در زنان 4.44 و در مجموع، روند مصرف دخانیات طی سال های 95 تا 1400 در گروه سنی بالای 18 سال در کشور افزایشی بوده است.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با بیان اینکه مصرف دخانیات در سال‌های 95 تا 1400 در گروه سنی 18 تا 24 سال در مردان 34 درصد و در زنان 90 درصد افزایش داشته، تصریح کرد: مصرف روزانه سیگار در بین زنان حدود 190 درصد و در بین مردان 46 درصد و در گروه سنی 25 تا 34 سال نیز در مردان 19.6 و در زنان 90.88 درصد افزایش داشته است. از سوی دیگر مصرف دخانیات در گروه سنی 13 تا 15 در کشورمان نیز 13 درصد و مصرف سیگار در دختران نوجوان، 133 درصد افزایش یافته است.

جندقی اظهار کرد: یکی از ترفندهای دخانی، معرفی محصولات دخانی جدید مانند سیگارهای الکترونیک، سیستم های ایجاد بخار(ویپ) و سیستم‌های گرم کننده تنباکو به عنوان محصولات بی خطر است. جوانانی که با گمراهی و ترفندهای صنایع دخانی برای اولین بار مواد دخانی را تجربه می کنند، به راحتی در آنها وابستگی به نیکوتین ایجاد شده و به یک مصرف کننده دائمی مواد دخانی تبدیل می‌شوند.

وی افزود: یکی از مهمترین راهکارهای حفاظت جوانان از آسیب ها و صدمات ناشی از مصرف دخانیات، ممنوعیت کامل تبلیغات است. صنایع دخانی از طرق مختلف از جمله تولید محصولات دخانی، جوانان و نوجوانان را به دام انداخته و نیمی از مصرف کنندگان این محصولات در نهایت به کام مرگ می روند.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با بیان اینکه صنایع دخانی هر ساله ده‌ها میلیارد دلار در سراسر دنیا برای تبلیغ و بازار فروش محصولات مرگ بارشان هزینه می‌کنند و فعالیت ها و اقدامات بازاریابی آنها با هدف جذب جوانان و مصرف کنندگان جدید است، افزود: استفاده از طعم دهنده‌های جذاب و اسانس های خاص که برای استفاده جوانان در تنباکو و محصولات نیکوتین به کار می رود، عاملی برای ترغیب جوانان به شروع مصرف این محصولات است.

وی گفت: تبلیغ محصولات جایگزین به عنوان کم خطر و کم آسیب به جای سیگارهای معمولی، ترفندی دیگر از صنایع دخانی است. وجود گلیسیرین در محلول سیگار الکترونیک با آسیب به کیسه‌های هوایی ریه، خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می‌دهد. درواقع، هیچ نوع تنباکوی بدون دودی، جایگزین ایمنی برای سیگار نیست.

جندقی ادامه داد: استفاده از محصولات دخانی نوپدید، نظیر سیگار و قلیان الکترونیک، ویپ و محصولات گرم کننده سیگار بدون دود موجب بیماری ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و ریوی و همچنین سرطان‌های دهان، زبان، لثه، مری و لوزالمعده می شود. زیرا این محصولات حاوی نیکوتین هستند که بسیار اعتیارآور است.

وی درمورد خسارات زیست محیطی دخانیات هشدار داد و گفت: مواد شیمیایی سمی و میکروپلاستیک های موجود در ته سیگار و پسماندهای سیگار الکترونیک موجب آلودگی محیط زیست می‌شود.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در ادامه بیان کرد: طبق مستندات جهانی، یکی از مهمترین راهکارهای پیشگیری و کاهش شیوع استعمال محصولات دخانی به عنوان کالای آسیب رسان سلامت، افزایش قیمت محصولات دخانی از طریق مالیات است. هر 10 درصد افزایش قیمت سیگار، می تواند مصرف دخانیات را به میزان 5 درصد کاهش دهد.

وی درباره روزشمار هفته ملی بدون دخانیات(4 تا 10 خرداد) گفت: 4 خرداد با عنوان کاهش مصرف دخانیات با قوانین حامی سلامت، 5 خرداد با عنوان نقش آموزه‌های دین در کاهش مصرف دخانیات، 6 خرداد با عنوان ترفندهای صنایع و سوداگران دخانیات برای افزایش مصرف و قاچاق دخانیات، 7 خرداد با عنوان هنر و فیلم بدون دخانیات، حامی سلامت جوانان، 8 خرداد با عنوان نظام سلامت، حامی ترک دخانیات، 9 خرداد با عنوان دخانیات تهدیدکننده سلامت باروری، نوزاد و جوانی جمعیت و 10 خرداد با عنوان جایگزینی کشت توتون با محصولات کشاورزی، ضامن امنیت غذایی، نامگذاری شده است.

جندقی تصریح کرد: سازمان جهانی بهداشت به دولت‌ها و‌ سیاستگذاران در مورد کنترل دخانیات پیشنهاداتی داده که از جمله آن می‌توان به برگزاری پویش های فرهنگی و آموزشی با موضوع کنترل دخانیات، آموزش افراد جامعه در مورد مضرات استعمال دخانیات، حمایت از برنامه ها و‌ سیاست‌های مشاوره و درمان، خلق محیط‌های سالم‌تر و حفظ و توسعه اماکن بدون دخانیات، وضع سیاست‌های پیشگیرانه از توسعه مزارع با هدف جلوگیری از جنگل زدایی و انتشار دی اکسید کربن و تغییرات آب و هوایی، حمایت از افزایش عوارض و مالیات بر صنعت دخانیات و محصولات آنها و افزایش آگاهی مردم نسبت به ترفندهای صنایع دخانی، اشاره کرد.

یک میلیارد و 300 میلیون نفر از جمعیت جهان دخانیات مصرف می‌کنند

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درباره بیماری ‌و مرگ ناشی از مصرف دخانیات در جهان، گفت: در حال حاضر یک میلیارد و 300 میلیون نفر از جمعیت جهان دخانیات مصرف می‌کنند.

مرگ سالانه 8 میلیون نفر در جهان به دلیل استعمال دخانیات

وی افزود: سالانه 8 میلیون نفر در جهان جان خود بر اثر استعمال دخانیات از دست می‌دهند که 1.2 میلیون نفر آنها در معرض مواجهه با دود حاصل از مصرف دخانیات توسط دیگران، بوده‌اند.

جندقی با بیان اینکه هر 4 ثانیه یک نفر جان خود را بر اثر مصرف دخانیات از دست می دهد، خاطرنشان کرد: سازمان جهانی بهداشت پیش بینی کرده که در صورتی که اقدامی عاجل جهت کنترل مصرف دخانیات انجام نشود تا پایان قرن 21، حدودا یک میلیارد نفر از مردم جهان قربانی این اپیدمی مرگبار خواهند شد.

وی با اشاره به وضعیت مصرف دخانیات در منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، با بیان اینکه وضعیت شیوع مصرف دخانیات در منطقه مدیترانه شرقی به ویژ در بین جوانان بسیار نگران کننده است، گفت: تا سال 2025، برخلاف روند کاهشی مصرف دخانیات در سایر مناطق جهان، شیوع استعمال دخانیات در منطقه مدیترانه شرقی افزایشی است که به اپیدمی روزافزون بیماری ریوی منجر می شود.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ادامه داد: در این منطقه، حدود 38 درصد مردان و 29 درصد زنان دخانیات مصرف می‌کنند که این آمار در برخی کشورها به 57 درصد در مردان و 29 درصد در زنان نیز می رسد.

وی گفت: در منطقه، شیوع مصرف دخانیات در پسران 42 و در دختران 31 درصد (گروه سنی 13 تا 15 سال) است و دلیل اصلی بالا بودن شیوع مصرف در بین جوانان و نوجوانان نیز ترویج و تمایل آنها به مصرف قلیان است.

مرگ سالانه 60 هزار نفر به دلیل مصرف دخانیات در منطقه

جندقی با بیان اینکه سالانه 60 هزار نفر در منطقه به دلیل مصرف دخانیات جان خود را از دست می‌دهند، گفت: سالانه به طور متوسط بیش از 40 هزار میلیارد تومان در اثر استعمال دخانیات دود می‌شود و سالانه بیش از 60 هزار ملیلیارد تومان صرف هزینه های بهداشتی و درمانی ناشی از مصرف دخانیات می‌شود.

وی افزود: سایز هزینه‌های ناشی از مصرف دخانیات، از جمله ناتوانی، مرگ زودهنگام و خسارات زیست محیطی در کشور بیش از 110 هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اجتماعی

تردد در بزرگراه‌های تهران بیش از ظرفیت آنها است

تردد در بزرگراه‌های تهران بیش از ظرفیت آنها است
2023-05-28T09:14:06+03:30
رئیس شورای شهر تهران گفت: گنجایش معابر تهران برای خودرو تکمیل شده است و تردد فعلی فوق ظرفیت بزرگراه‌هاست‌.

رونمایی از پوستر هفته محیط زیست/۳۰۰ رویداد فرهنگی، آموزشی و علمی محیط زیستی

رونمایی از پوستر هفته محیط زیست/۳۰۰ رویداد فرهنگی، آموزشی و علمی محیط زیستی
2023-05-28T09:14:06+03:30
پوستر هفته محیط زیست با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از رونمایی شد.

آغاز صدور کارنامه پرورشی مدارس در قالب سامانه «نورینو»

آغاز صدور کارنامه پرورشی مدارس در قالب سامانه «نورینو»
2023-05-28T09:00:47+03:30
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش از راه‌اندازی فاز اول سامانه صدور کارنامه عملکرد تربیتی مدارس و دانش آموزان کشور خبر داد.

وضعیت ترافیکی معابر و بزرگراه‌های تهران/ موتورسواران از تردد داخل تونل‌ها خودداری کنند

وضعیت ترافیکی معابر و بزرگراه‌های تهران/ موتورسواران از تردد داخل تونل‌ها خودداری کنند
2023-05-28T08:47:26+03:30
رئیس اداره اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ آخرین وضعیت ترافیکی معابر و بزرگراه‌های پایتخت را تشریح کرد.

کشف ۱۷ تن کالای بسیار خطرناک و انفجاری در انبار فرودگاه امام (ره)

کشف ۱۷ تن کالای بسیار خطرناک و انفجاری در انبار فرودگاه امام (ره)
2023-05-28T08:34:05+03:30
رئیس کل دادگستری استان تهران از کشف ۱۷ تن کالای بسیار خطرناک و انفجاری در انبار فرودگاه امام (ره) خبر داد.

امدادرسانی به ۲۴۱ نفر در سیل و آبگرفتگی ۲۴ ساعت گذشته/ ۱۵۵ نفر اسکان اضطراری پیدا کردند

امدادرسانی به ۲۴۱ نفر در سیل و آبگرفتگی ۲۴ ساعت گذشته/ ۱۵۵ نفر اسکان اضطراری پیدا کردند
2023-05-28T08:07:26+03:30
سرپرست سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر با اشاره به امدادرسانی به ۲۴۱ نفر در سیل و آبگرفتگی ۲۴ ساعت گذشته، گفت: امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال‌احمر ۱۵۵ نفر...

هوای تهران آلوده شد/ افزایش شاخص ذرات معلق

هوای تهران آلوده شد/ افزایش شاخص ذرات معلق
2023-05-28T08:07:26+03:30
اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران شاخص آلودگی هوا بر روی عدد ۱۰۱ یعنی در بازه ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.

افزایش شمار جانباختگان در سیلاب خراسان شمالی/ جست‌وجوی مفقودین در فاروج ادامه دارد

افزایش شمار جانباختگان در سیلاب خراسان شمالی/ جست‌وجوی مفقودین در فاروج ادامه دارد
2023-05-28T07:54:08+03:30
هلال احمر اعلام کرد: شمار جانباختگان در سیلاب خراسان شمالی افزایش یافته و جست‌وجوی مفقودین در فاروج ادامه دارد.

پرداخت ۱۲۴ هزار میلیارد تومان وام ازدواج/بانک‌ها مجاز به درخواست یک ضامن بیشتر نیستند

پرداخت ۱۲۴ هزار میلیارد تومان وام ازدواج/بانک‌ها مجاز به درخواست یک ضامن بیشتر نیستند
2023-05-28T07:40:45+03:30
معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به پرداخت ۱۲۴ هزار میلیارد تومان وام ازدواج به جوانان گفت: بانک‌ها مجاز به درخواست یک ضامن بیشتر نیستند.

رگبار و رعدوبرق در برخی از استان‌های کشور/وضعیت جوی تهران

رگبار و رعدوبرق در برخی از استان‌های کشور/وضعیت جوی تهران
2023-05-28T07:14:08+03:30
سازمان هواشناسی اعلام کرد: برای روز جاری در بخش‌هایی از شمال غرب و ارتفاعات البرز مرکزی، سمنان، مازندران، بخش‌هایی از شمال شرق، شرق و جنوب کشور، رگبار و رعدو...

آمار ازدواج بسیار کم شده است/بیشترین تجرد در میان دهه شصتی‌ها

آمار ازدواج بسیار کم شده است/بیشترین تجرد در میان دهه شصتی‌ها
2023-05-27T23:27:25+03:30
معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: ۲۱ درصد جمعیت کشور را دهه شصتی‌ها تشکیل داده‌اند و تجرد دهه شصتی‌های بیشتر از دهه‌های دیگر است.

دولت در لایحه عفاف و حجاب دخل و تصرفی نداشته است

دولت در لایحه عفاف و حجاب دخل و تصرفی نداشته است
2023-05-27T20:00:49+03:30
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت:دولت در لایحه عفاف و حجاب دخل و تصرفی نداشته است.

گلوله جنگی یا پوکه گاز اشک‌آوری به سر «ابوالفضل امیرعطایی» برخورد نکرده است

گلوله جنگی یا پوکه گاز اشک‌آوری به سر «ابوالفضل امیرعطایی» برخورد نکرده است
2023-05-27T20:00:49+03:30
دادستان شهرری گفت:هیچ گلوله جنگی یا پوکه گاز اشک‌آوری به سر «ابوالفضل امیرعطایی» برخورد نکرده است.

"جشن بزرگ‌ امام‌رضایی‌ها" در تهران برگزار می‌شود

 "جشن بزرگ‌ امام‌رضایی‌ها" در تهران برگزار می‌شود
2023-05-27T18:20:55+03:30
در آستانه میلاد امام رضا(ع) جشن بزرگ امام رضایی‌ها دوشنبه ۸ خرداد ساعت ۸ شب در میدان خراسان برگزار می‌شود.

مرگ مشکوک بوکسور نوجوان در اردوی ورزشی

 مرگ مشکوک بوکسور نوجوان در اردوی ورزشی
2023-05-27T18:20:55+03:30
با مرک وقوع مرگ مشکوک بوکسور نوجوان در اردوی ورزشی، تحقیقات تیم جنایی آغاز شد.

پلیس با مامور خاطی خود در ستارخان چه برخوردی کرد؟

 پلیس با مامور خاطی خود در ستارخان چه برخوردی کرد؟
2023-05-27T18:20:55+03:30
مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران با تاکید بر اینکه برخوردهای غیرقانونی و خارج از چارچوب تعریفی و ابلاغ شده، به هیچ عنوان مورد تایید سلسله مراتب فرماندهی کل انتظا...

ریزش بهمن در پاکستان جان ۱۰ نفر را گرفت

ریزش بهمن در پاکستان جان ۱۰ نفر را گرفت
2023-05-27T17:34:08+03:30
طبق گزارش مقامات پاکستانی، در پی ریزش بهمن در شمال پاکستان نزدیک به مرز چین، حداقل ۱۰ نفر کشته شدند.

کشف ۲۵۰ هزار دلار غیرقانونی از یک شرکت خصوصی در سعادت آباد

کشف ۲۵۰ هزار دلار غیرقانونی از یک شرکت خصوصی در سعادت آباد
2023-05-27T17:34:08+03:30
رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ از کشف بیش ۲۵۰ هزار دلار غیرقانونی در سعادت آباد تهران خبر داد.

دستورالعمل ساماندهی فرآیند توقیف، انتقال، نگهداری و ترخیص وسایل نقلیه

دستورالعمل ساماندهی فرآیند توقیف، انتقال، نگهداری و ترخیص وسایل نقلیه
2023-05-27T17:34:08+03:30
رئیس قوه قضائیه دستورالعمل ساماندهی فرآیند توقیف، انتقال، نگهداری و ترخیص وسایل نقلیه را ابلاغ کرد.

از کشف واکسن‌های غیرمجاز تا توقیف ماینر و کالاهای قاچاق

از کشف واکسن‌های غیرمجاز تا توقیف ماینر و کالاهای قاچاق
2023-05-27T17:07:29+03:30
طی ۲۴ ساعت گذشته در استان‌هایی مختلف کشور حوادثی رخ داده از کشف لوازم قاچاق و واکسن تا توقیف ماینرهای غیرمجاز که مأموران نیروی انتظامی در کشف آن نقش آفرینی ک...

دستگیری عامل اغفال و آزار دختران جوان به بهانه ازدواج

دستگیری عامل اغفال و آزار دختران جوان به بهانه ازدواج
2023-05-27T17:07:27+03:30
رئیس پلیس آگاهی پایتخت از دستگیری عامل اغفال و آزار دختران جوان به بهانه ازدواج خبر داد.

افزایش ۱۷ درصدی بودجه گردشگری سلامت مناطق آزاد

افزایش ۱۷ درصدی بودجه گردشگری سلامت مناطق آزاد
2023-05-27T16:54:10+03:30
مدیر گردشگری و میراث فرهنگی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، از افزایش ۱۷ درصدی بودجه حوزه گردشگری سلامت مناطق آزاد خبر داد.

از کشف لوازم قاچاق تا کشف واکسن‌های غیرمجاز

از کشف لوازم قاچاق تا کشف واکسن‌های غیرمجاز
2023-05-27T16:54:10+03:30
طی ۲۴ ساعت گذشته در استان‌هایی مختلف کشور حوادثی رخ داده از کشف لوازم قاچاق و واکسن تا توقیف ماینرهای غیرمجاز که مأموران نیروی انتظامی در کشف آن نقش آفرینی ک...

گردآوری ۲۷ هزار نمونه زبانی از آبادی‌های کشور

گردآوری ۲۷ هزار نمونه زبانی از آبادی‌های کشور
2023-05-27T16:40:50+03:30
در نشست مشترک گروه‌های گویش‌پژوهی اعلام شد که تاکنون ۲۷ هزار نمونه زبانی از آبادی‌های کشور گردآوری شده؛ و از آن میان ۱۷ هزار نمونه به همراه شناسنامه در سامان...

قوه قضاییه: لایحه عفاف و حجاب بر اساس اجماع نظر سران قوا آماده شده است

 قوه قضاییه: لایحه عفاف و حجاب بر اساس اجماع نظر سران قوا آماده شده است
2023-05-27T16:47:35+03:30
قوه قضاییه اعلام کرد: متن آماده شده لایحه حجاب و عفاف بر اساس اجماع نظر سران قوا و دستگاه‌های مسئول کشور آماده شده است.

قتل تلخ دختربچه یک ساله توسط پدرش در شرق تهران + گفتگو با متهم

 قتل تلخ دختربچه یک ساله توسط پدرش در شرق تهران + گفتگو با متهم
2023-05-27T16:47:34+03:30
مرد جوانی که دختر یک ساله‌اش را در شرق تهران به قتل رسانده بود، دستگیر شد.

پژوهش لازمه اشتغال آفرینی است/ لزوم تقویت روحیه پژوهشگری

پژوهش لازمه اشتغال آفرینی است/ لزوم تقویت روحیه پژوهشگری
2023-05-27T16:14:11+03:30
معاون آموزش متوسطه گفت: پژوهش گام اول در کارهای بنیادین است و باید در تولیدی و کاربردی کردن پژوهش‌ها و سپس اشتغال‌آفرینی گام برداریم.

واکنش قاطع پلیس به اقدام طالبان/ اجازه تعدی به احدی نمی‌دهیم

واکنش قاطع پلیس به اقدام طالبان/ اجازه تعدی به احدی نمی‌دهیم
2023-05-27T16:00:48+03:30
جانشین فرمانده کل انتظامی کشور در ارتباط با اقدام نسنجیده و مغایر با اصول بین الملل نیروهای طالبان در مرز ایران توضیحاتی ارائه کرد.

اعزام بیش از ۶۰ درصد حجاج یزدی به مراسم حج ۱۴۰۲

 اعزام بیش از ۶۰ درصد حجاج یزدی به مراسم حج ۱۴۰۲
2023-05-27T16:07:32+03:30
مدیر کل فرودگاه های یزد گفت: از ۳ خردادماه تا کنون یک هزار و ۸۲۲ نفر از حجاج و عوامل اجرایی حج ۱۴۰۲ از فرودگاه بین المللی شهید آیت الله صدوقی یزد به شهر مدی...

جزئیات ثبت‌نام وام ۳۰میلیون‌تومانی بازنشستگان کشوری اعلام شد

 جزئیات ثبت‌نام وام ۳۰میلیون‌تومانی بازنشستگان کشوری اعلام شد
2023-05-27T16:07:31+03:30
براساس اطلاعیه اداره‌کل فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری، متقاضیانی که قبلاً ثبت‌نام کرده‌اند، نیازی به ثبت‌نام مجدد ندارند و درخواست ایشان تا پایان س...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)