میرنیوز

صفر تا صد پروژه ساخت "هواپیمای جت ایرانی"/ علت اصرار برای ساخت جت ۷۲نفره ایرانی چیست؟!

 صفر تا صد پروژه ساخت "هواپیمای جت ایرانی"/ علت اصرار برای ساخت جت ۷۲نفره ایرانی چیست؟! 2023-05-20T10:20:33+03:30

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، پروژه هواپیمای جت مسافربری 72نفره ایرانی از جمله ابرپروژه‌های علمی است که سال‌های زیادی به‌روی آن کار و فعالیت شده است و پیشرفت‌های بسیار زیادی را نیز در این پروژه شاهد بوده‌ایم.

این پروژه با همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، وزارت راه و شهرسازی، سازمان هواپیمایی کشور، شرکت صنایع هواپیماسازی ایران (هسا) و با همکاری دانشگاه‌ها به‌خصوص دانشگاه محوری امیرکبیر و شرکت‌های دانش‌بنیان مختلفی از جمله هسته طراحی آسا، مرکز تحقیقات سامانه‌های هوایی دانشگاه امیرکبیر، غدیر شریف، هسایاران، دیباانرژی، دانشگاه سمنان و دانشگاه صنعتی اصفهان انجام شده است.

وزن خالی عملیاتی هواپیمای جت 72نفره ایرانی 17.3 تن، حداکثر تعداد مسافر 72 نفر یا 7 تن بار، بیشترین وزن برخاست هواپیما 28.2 تن و بیشترین وزن سوخت (ظرفیت باک‌های هواپیما) 6.33 تن است. برد این جت با 72 مسافر 1850 کیلومتر، برد با بیشترین بار 1633 کیلومتر، برد با 62 مسافر 2208 کیلومتر و برد با 52 مسافر 2330 کیلومتر است.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ,

هواپیمای جت72 تمام مسیرهای شهرهای ایران و بسیاری از شهرهای غرب آسیا را حتی در شرایط گرم و مرتفع، بدون کاهش مسافر پوشش می‌دهد. طراحی و ساخت هواپیمای جت 72نفره الهام‌گرفته و برگرفته از هواپیمای ایران140 است.

پروژه جت72 از اوایل دهه 90 آغاز به کار کرده و مراحل طراحی اولیه را پشت‌سر گذارده است اما به‌علت افت‌وخیزهای مربوط به تأمین مالی هنوز طراحی تخصصی و جزئیات پروژه و انتشار نقشه‌های اجرائی ساخت پایان نیافته است.

در رابطه با این پروژه سؤالات زیادی وجود داشته است از جمله؛ دلایل ورود ایران به پروژه جت 72نفره چیست؟ و چرا ما به‌روی این پروژه هزینه‌ کرده‌ایم؟ چرا مسئولان راهبردی این حوزه دیدگاه‌های مختلفی دارند و سنگ‌اندازی‌ها در این حوزه از طرف کدام ارگان‌ها و نهادها انجام شده است؟ موانع اجرایی این ابرپروژه علمی چه بوده است؟

برای پاسخ به این سؤالات به دانشگاه امیرکبیر رفته و با راهنمایی و کمک روابط عمومی دانشگاه با دکتر "محمدعلی وزیری" استاد طراحی هواپیمای دانشکده هواوفضای امیرکبیر و از مسئولان ارشد این پروژه و چهره‌های ماندگار صنعت هوانوردی ایران گفت‌و‌گویی انجام داده‌ایم که در ادامه بخش اول آن را از نظر می‌گذرانید:

تسنیم:‌ آقای دکتر! به‌عنوان سؤال اول بفرمایید طراحی جت 72نفره از چه‌سالی آغاز شد و نقطه شروع پروژه کجا بوده است؟

طراحی هواپیمای جت 72نفره ایرانی از سال 1393 آغاز شد اما سابقه طراحی هواپیمای جت مسافربری در کشور به سال 1391 بازمی‌گردد. در زمان ریاست‌جمهوری آقای دکتر احمدی‌نژاد، نزدیک به 100 پروژه علمی بزرگ تعریف شد تا وزارت علوم و صنایع مرتبط با آنها، این پروژه‌های ملی را پیش ببرند.

یک کمیته‌ای نیز تحت عنوان "کمیته عتف" تشکیل شد که این کمیته پروژه‌ها را تعریف کرد و 24 پروژه کلیدی در این پروژه‌ها مشخص شدند که یازدهمین پروژه، پروژه طراحی مفهومی هواپیمای جت 164نفره بود و بین صنعت هواپیماسازی هسا در اصفهان و چند دانشگاه برتر کشور تعریف شد و درواقع تمامی پروژه‌های تعریف‌شده، بین صنعت و دانشگاه بوده است.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ,

دکتر منوچهر منطقی؛ رئیس سازمان صنایع هوایی وقت به‌عنوان رئیس پروژه هواپیمای مسافربری جت 168نفره انتخاب شد. در این پروژه‌ها یک رئیس از طرف دانشگاه‌ها و یک رئیس دیگر از طرف صنعت، از عتف بودجه دریافت می‌کردند و پروژه‌ها را پیش می‌بردند. در آن زمان دکتر مهدی‌نژاد نوری؛ معاون فناوری وزارت علوم بود که به‌شدت‌ علاقه داشت پروژه‌های صنعت و دانشگاه با یکدیگر ادغام شوند.

پروژه جت مسافربری 168نفره با هدف طراحی مفهومی حرفه‌ای با موفقیت توانست اصول و مراحل طراحی هواپیمای جت مسافربری را پوشش دهد و در کشور، فناوری طراحی آن نهادینه شد. مسئولان پس از موفقیت در اتمام طراحی مفهومی جت 168نفره در ادامه و در سال 1393 تصمیم گرفتند این‌بار هواپیمای جت مسافربری را برای طراحی و ساخت و تولید سریال هماهنگ با توان زیرساخت موجود کشور در اتحاد بین صنعت و دانشگاه و با امکانات و نیروی انسانی هوانوردی آموزش‌دیده کشور پیش ببرند،
لذا مهندسین و دانشمندان صنعت و دانشگاه به مسئولان ثابت کردند که در استطاعت کشور رسیدن به یک هواپیمای جت مسافربری 72نفره امکان‌پذیر و ضمناً مورد نیاز ناوگان مسافربری کشور نیز است.

تسنیم: هدف اول از اجرای طرح هواپیمای جت 72نفره چه بوده است؟

هدف نخست از اجرای این طرح، ادامه مراحل طراحی تا انتشار نقشه‌های اجرائی و کسب فناوری طراحی جزئیات و ادامه آن در ساخت نمونه اول پروازی هواپیما بوده است به‌طوری‌که بتوان به‌اندازه استطاعت مالی، بضاعت علمی و زیرساخت‌های موجود و نیروی انسانی متخصص در بخش‌های تولیدی، هواپیمای جتی را به تولید رساند که پس از کسب گواهی‌های مربوطه و اعتماد‌پذیری و ایمنی پرواز اثبات‌شده در صدها ساعت پرواز راستی‌آزمایی بتواند بخشی از نیاز کشور را پوشش دهد و بالاخره مملکت تحریم‌های ظالمانه را با توان ملی بی‌اثر کند.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ,

اتفاقاً کلاس این هواپیما، در صورت موفقیت در بازار داخلی تا ده‌ها سال آینده مورد نیاز دنیا نیز است که در آن صورت به حول و قوه الهی کشورمان می‌تواند صادرکننده هواپیمای مسافربری نیز شود.

در این پروژه، شرکت دانش‌بنیان "آسا" که به‌دستور مسئولان از صنعت هسای اصفهان جدا شده بود، با دانشگاه محوری امیرکبیر و همکاری دانشگاه شریف و چند شرکت دانش‌بنیان موفق و برتر کشور با یکدیگر متحد شدند و  امروز این هواپیما را در دست طراحی داریم که هدف در مرحله اول، ساخت نخستین فروند نمونه هواپیمای جت مسافربری 72نفره برای دستیابی به فناوری‌های تست‌های پروازی جت مسافربری است.

تسنیم: با کدام تجربه، آسا، امیرکبیر، شریف و دیگر دانش‌بنیان‌ها اقدام به طراحی برای ساخت و پرواز هواپیمای مسافربری جت 72نفره کرده‌اند؟

تیم فوق قبلاً در اتحاد با یکدیگر توانستند طراحی حرفه‌ای هواپیمای بزرگتر جت مسافربری 168نفره مانند ایرباس320 و بوئینگ737 را از 1390 تا 1394 با موفقیت انجام دادند و از دل آن پروژه، بیش از 1000 کتابچه طراحی و صد‌ها برگ نقشه‌های مفهومی تدوین و منتشر شد، نزدیک به 500 هزار نفرساعت مهندسی در آن پروژه صرف شد و 500 مهندس و فوق‌مهندس و اعضای هیئت علمی از دانشگاه‌های کشور با همکاری یکدیگر کار کردند. پروژه جت 168نفره همکاری صنعت و دانشگاه بود و نتایج آن را کارشناسان کشورهای پیشرفته با تحسین ملاحظه کردند.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ,

مسیر طراحی جت 72نفره به‌نحوی پی‌ریزی شده است که در هشت مرحله مورد آزمون قرار می‌گیرد. در مرحله اول و در طراحی تخصصی، از لابراتوارهای آئرودینامیک و سازه و شبیه‌سازی برای معتبر نمودن محاسبات استفاده خواهد شد.

در مرحله دوم طراحی در جزئیات از آپاراتوس مرغ آهنین برای اعتمادپذیری و ایمنی و تکرارپذیری سیستم‌ها به‌صورت واقعی استفاده خواهد شد به‌طوری‌که بسیاری از نواقص در طراحی اصلاح و مورد آزمون قرار گیرد و بازرس مستقل سازمان هواپیمایی کشوری لازم است آن را تأیید کند.

در مرحله سوم، هواپیما "پروتوتایپ" شده (اولین هواپیمای ساخته شده) و سیستم‌ها در هواپیما سوار می‌شوند و تک تک سامانه‌ها و سیستم‌ها به صورت "فرادا" در هواپیما آزمایش شده و در این مرحله نیز بازرسان مستقل سازمان هواپیمائی کشوری مراتب نتایج را ارزیابی می‌کنند.

در مرحله چهارم، هواپیما در مونتاژ نهائی و موتور روشن تمام سیستم‌ها در همکاری با هم تست می‌شوند و هواپیما وارد تست‌های زمینی سرعت کم تا سرعت بالا می‌شود. در این مرحله صد‌ها نواقص و اشکالات خود را نشان داده و طراحان اصلاحات بیشتری را وارد می‌کنند.

در مرحله پنجم، هواپیما وارد تست‌های پروازی شده و بیش از 1500 ساعت پرواز را با سه نمونه هواپیمای پروازی در تمام شرایط سخت مرزهای تحمل هواپیما قرار داده و در این مرحله نیز نواقص و اشکالات ارزیابی و اصلاحات اعمال شده و بازرسان سازمان هواپیمائی کشوری بالاترین مرتبه سخت‌گیری و ممیزی را اعمال می‌کنند. در انتهای مرحله پنجم پس از رفع اشکالات هواپیمای جت 72 نفره باید گواهینامه "تایپ" طراحی را کسب کند.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ,

بعد از این، مرحله ششم آزمون‌های شبیه‌سازی پرواز خطوط هوائی شروع می‌شود که در آن، شرایط اضطراری و اعتمادپذیری و دوام و تاب‌آوری هواپیما به صورت همه‌جانبه با سه فروند نمونه اول مورد آزمون قرار می‌گیرد. در صورتی‌که تست‌های پروازی ادامه یابد و هواپیما به رکورد بالای 98 درصد dispatch reliability دست یافت هواپیما به صورت آزمایشی در مرحله هفتم در اختیار ایرلاین قرار می‌گیرد و آنها برای شش ماه هواپیما را در خطوط هوائی سخت و دشوار قرار داده و ایمنی و اقتصادی بودن هواپیما را آزمایش می‌کنند.

اینها مراحلی است که هواپیما را به مرزهای موفقیت در طراحی و ساخت و بازار می‌رساند به همین دلیل تیم طراحی جت 72 نفره با اشراف به پهنای تست‌ها و آزمون‌ها با دلی آسوده و کار پیوسته کشور را صاحب هواپیمای جت 72 نفره ایمن و قابل اعتماد خواهند کرد. به همین دلیل است که بسیاری از بزرگان صنعتی کشور و دانشگاهیان صاحب نام در کنار این پروژه قرار گرفته‌اند.

تسنیم: ماجرای ورود هواپیمای Iran-140F به ایران چه بود؟

شما درباره هواپیمای ترابری سبک ایران-140 اف سؤال می‌کنید که وارد ایران نشده است بلکه توسط مرکز طراحی صنایع هواپیماسازی ایران در اصفهان برپایه هواپیمای مسافربری ایران-140 طراحی شده و با موفقیت مراحل طراحی تا ساخت نمونه پروازی را طی کرده و اخیرا آزمون‌های تست‌های زمینی را به پایان رسانده و بزودی عازم تست‌های پروازی می‌شود. مدیریتی که این هواپیما را 18 سال به این مرحله عالی رسانده و تجربه لازم را کسب کرده به حول قوه الهی و درس‌های آموخته از آن هواپیمای جت 72 نفره را بلکه عمیق‌تر و گسترده‌تر به صورت دانش‌بنیانی و شرکت‌های خصوصی و دانشگاهی برابر تدبیر مسئولین هدایت خواهد کرد. 

تسنیم: یعنی کار طراحی هواپیمای جت مسافربری در ایران ابتدا با طراحی جت 168 نفره آغاز شد؟

بله! ما این گزاره را قبول کردیم که باید کار طراحی را با جت 168 نفره آغاز کنیم اما برای ساخت و نهایی کردن پروژه، باید توان ملی کشور نیز درنظر گرفته شود! بیش از یکسال بر روی این موضوع کار و مطالعه کردیم تا متوجه شویم به جز شرکت‌های بزرگی همچون ایرباس و بوئینگ،‌ چه کشورها و شرکت‌هایی در این حوزه فعالیت می‌کنند. بررسی‌ها نشان‌داد تمامی کشورها و سازندگان هواپیما در دنیا، از یک مدلی بومی کار را آغاز کرده و توسعه داده‌اند.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ,

به عنوان مثال کشور چین یک هواپیمای 50 نفره را تحت لیسانس از روسیه وارد کرده و ساخت و هواپیماهای بالاتر 60، 70 و 80 نفره را نیز از روی نسخه قبلی ساخت که هند و برزیل نیز به همین روش هواپیما ساختند. کانادا یک هواپیما با موتور توربوپراپ Turboprop داشت که از آن یک هواپیمای 50 و 60 نفره جت ساخته است.

هواپیمای جت 72 نفره نیز برپایه تجربه کسب شده و زیرساخت‌های ایجاد شده و مهندسین و استادکارهای برجسته، تنها پلتفرم بخش سیویل کشور هواپیمای ایران-140 طراحی و ساخته خواهد شد اما یک تایپ جدید از هواپیماهای جت مسافربری در دنیا خواهد بود که تمام مالکیت معنوی آن به جمهوری اسلامی تعلق خواهد داشت.

علت تعیین ظرفیت 72 نه فقط دلایل فنی پیچیده و خارج از محدوده این مصاحبه را دارد بلکه دلایل اقتصادی داشته که امروز کمترین ظرفیت مسافربری‌های اقتصادی دنیا در محدوده 72 نفره است. همچنین با کمی سرمایه‌گذاری در کارخانه هواپیماسازی و گسترش بعضی سالن‌ها این کلاس هواپیما قابلیت مونتاژ را خواهد داشت.

هواپیماسازی، صنعت بسیار بزرگ و هزینه‌بری بوده و نیاز به زیرساخت‌های بسیار مجهز و گران‌قیمت دارد که این زیرساخت‌ها شامل زیرساخت‌های پروژه ساخت هواپیما، سالن بزرگ مونتاژ، سالن ساخت قطعات، سالن ساخت ابزار و ادوات، سالن تست‌های پروازی و ... است. کسانی که مبادرت به ایجاد این زیرساخت‌ها می‌کنند قطعاً بایستی بازار زیادی برای خود داشته باشند تا برای آنها صرفه اقتصادی داشته باشد.

هواپیماهای باربری سبک و مسافربری 72 نفره می‌توانند با موتور جت ملخی که مصرف سوخت کمتری دارند پرواز کنند اما موتور مناسب و مشهور این کلاس را فقط کانادائی‌ها با مشهوریت و تولید کثیر عرضه می‌کنند که در تحریم کشور ما از همه متعصب‌تر هستند به همین دلیل از موتورهای جت توربوفن با امتیاز بالاتر استفاده خواهیم کرد.

تسنیم: آیا زیرساخت‌های تعمیر و نگهداری موتورهایی که برای جت 72 انتخاب کردید را در ایران داریم؟

زیرساخت‌های تعمیر و نگهداری موتور انتخابی تا تعمیرات میانی را داشتیم و سنگین آن نیز در حال شکل‌گیری و ایجاد است، موتور هواپیماهای نمونه اول تا سوم همیشه به صورت موقت انتخاب می‌شوند تا تمام تست‌هایی که در سوال‌های قبل مطرح شد انجام پذیرد. هواپیمایی که مراحل تست‌ها را با موفقیت بگذراند برای تولید سریال موتورهای برجسته‌تر و گرانقیمت را می‌تواند کاندید کند و یا اگر موتور موقت از خود کارنامه درخشان نشان داد آن را در اختیار دانشمندان طراح موتور و ساخت موتور کشور قرار داده تا ارتقاء به طرح بومی دهند ...

انتهای بخش اول

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اجتماعی

ترک فعل مسئولان متولی امر معیشت مردم تحت نظارت بیشتر قرار می‌گیرد

ترک فعل مسئولان متولی امر معیشت مردم تحت نظارت بیشتر قرار می‌گیرد
2023-06-08T16:27:26+03:30
رئیس کل دادگستری استان تهران به دادستان‌های استان تهران مأموریت داد تا مطابق مصوبه اخیر شورای قضائی استان بر عملکرد مدیران و مسئولان متولی امر معیشت مردم، ن...

خطر صعود به ارتفاعات و حضور در بستر رودها

خطر صعود به ارتفاعات و حضور در بستر رودها
2023-06-08T15:07:26+03:30
رئیس مرکز عملیات اضطراری سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تهران با اشاره به احتمال وقوع طوفان‌های لحظه‌ای و بارش باران از شهروندان خواست که از تردد و اتراق در ...

هشدار قرمز وقوع سیل در تهران و سمنان

هشدار قرمز وقوع سیل در تهران و سمنان
2023-06-08T15:07:26+03:30
سرپرست سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر با اشاره به هشدار سطح قرمز هواشناسی در تهران و سمنان مبنی بر بارش‌های رگباری شدید و احتمال وقوع سیل گفت: امدادگران ب...

صدور "هشدار قرمز" سامانه بارشی/ مردم مطلقا کنار رودخانه‌ها اتراق نکنند!

 صدور "هشدار قرمز" سامانه بارشی/ مردم مطلقا کنار رودخانه‌ها اتراق نکنند!
2023-06-08T15:14:11+03:30
مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران با اعلام هشدار قرمز هواشناسی مبنی بر تشدید فعالیت سامانه بارشی در تهران گفت: مردم تهران مطلقا کنار رودخانه ها اتراق نکنند.

هشدار قرمز و نارنجی هواشناسی برای ۲۲ استان کشور

هشدار قرمز و نارنجی هواشناسی برای ۲۲ استان کشور
2023-06-08T14:54:06+03:30
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از به صدور هشدار سطح قرمز و نارنجی سازمان هواشناسی برای ۲۲ استان کشور خبر داد.

تبدیل ۵ مدرسه دولتی به غیرانتفاعی در منطقه ۳ تهران!

 تبدیل ۵ مدرسه دولتی به غیرانتفاعی در منطقه ۳ تهران!
2023-06-08T15:00:52+03:30
در منطقه ۳ شهر تهران ۱۴ دبیرستان دخترانه دولتی بود که ۴ مدرسه آن به غیرانتفاعی تبدیل شده است! از ۹ مدرسه پسرانه نیز ۲ مدرسه از دولتی به غیرانتفاعی تبدیل شده...

چرا پلیس "خودروهای ناایمن داخلی" را شماره‌گذاری می‌کند؟!

 چرا پلیس "خودروهای ناایمن داخلی" را شماره‌گذاری می‌کند؟!
2023-06-08T15:00:52+03:30
جانشین رئیس پلیس راهور دلیل شماره‌گذاری برخی خودروهای تولید داخل که ناایمن هستند را اعلام کرد.

افزایش فاصله حرکت قطارهای ایستگاه بوستان گفتگو تا برج میلاد

افزایش فاصله حرکت قطارهای ایستگاه بوستان گفتگو تا برج میلاد
2023-06-08T13:47:27+03:30
سرپرست مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه از افزایش فاصله حرکت قطارهای خط ۷ مترو تهران در روز جمعه خبر داد.

چگونه می‌توانیم "همیار محیط‌بان" شویم؟

 چگونه می‌توانیم "همیار محیط‌بان" شویم؟
2023-06-08T13:14:11+03:30
مشاور فرمانده یگان حفاظت محیط زیست درباره نحوه همکاری به عنوان "همیاران محیط‌بان" توضیحاتی ارائه کرد.

کشف ۱۰ میلیارد ریال کالای قاچاق در تهران

کشف ۱۰ میلیارد ریال کالای قاچاق در تهران
2023-06-08T12:40:47+03:30
رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ از توقیف یک دستگاه خودروی کامیون و کشف 10 میلیارد ریال کالای قاچاق خبر داد.

دستگیری ۲ جاعل حرفه‌ای اسناد

دستگیری ۲ جاعل حرفه‌ای اسناد
2023-06-08T12:40:47+03:30
رئیس پلیس آگاهی پایتخت از دستگیری ۲ جاعل حرفه‌ای خبر داد.

عامل ربودن زن جوان در شمال تهران دستگیر شد

عامل ربودن زن جوان در شمال تهران دستگیر شد
2023-06-08T12:40:47+03:30
معاون مبارزه با جرائم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری عامل ربودن زن جوان در شمال پایتخت خبر داد.

لزوم تامین رضایت زائران از کیفیت خدمات ارائه شده و رفع کمبودها در حج تمتع امسال

 لزوم تامین رضایت زائران از کیفیت خدمات ارائه شده و رفع کمبودها در حج تمتع امسال
2023-06-08T12:47:32+03:30
در دومین جلسه اعضای ستاد مکه مکرمه بر رضایت زائران حج از کیفیت خدمات ارائه شده و بر رفع کمبودها تأکید شد.

هشدار به متهمان و محکومان متواری؛ به‌زودی جلب و دستگیر می‌شوند!

 هشدار به متهمان و محکومان متواری؛ به‌زودی جلب و دستگیر می‌شوند!
2023-06-08T12:34:14+03:30
رئیس کل دادگستری استان تهران از فرماندهان انتظامی و مسئولان قضایی خواست تا با یک برنامه‌ریزی منسجم نسبت به جلب و دستگیری متهمان و محکومان متواری اقدام کنند.

افزایش فاصله حرکت قطارهای خط ۷ مترو در روز جمعه

 افزایش فاصله حرکت قطارهای خط ۷ مترو در روز جمعه
2023-06-08T12:34:14+03:30
سرپرست مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه از افزایش فاصله حرکت قطارهای خط ۷ مترو در روز جمعه خبر داد.

طرح ویژه پلیس آگاهی برای مقابله با سرقت سیم و تجهیزات برق‌رسانی/ دستگیری ۳۰۸ نفر سارق و مالخر کابل

 طرح ویژه پلیس آگاهی برای مقابله با سرقت سیم و تجهیزات برق‌رسانی/ دستگیری ۳۰۸ نفر سارق و مالخر کابل
2023-06-08T12:34:13+03:30
جانشین پلیس آگاهی فراجا از اجرای نخستین مرحله از طرح مقابله با سارقان سیم و تجهیزات برق‌رسانی خبر داد و گفت: در نتیجه اجرای این طرح تعداد ۳۰۸ نفر سارق و مال...

زائران اربعین می‌توانند برای دریافت "گذرنامه‌های زیارتی" اقدام کنند

 زائران اربعین می‌توانند برای دریافت "گذرنامه‌های زیارتی" اقدام کنند
2023-06-08T12:34:13+03:30
رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه اعلام کرد: از ۱۰ روز دیگر امکان ثبت درخواست برای "گذرنامه‌های زیارتی" فراهم می‌شود؛ تقاضا برای دریافت این گذرنامه از طر...

ساعت کاری جدید دفاتر پلیس +۱۰ اعلام شد

ساعت کاری جدید دفاتر پلیس +۱۰ اعلام شد
2023-06-08T11:34:06+03:30
دفاتر پلیس +۱۰ تهران و مراکز استان‌ها در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۷ تا ۱۵ و در روزهای پنج شنبه از ساعت ۷ تا ۱۱ فعال هستند.

انبار چسب بازار سیدولی ۸ بار اخطار گرفته بود!

 انبار چسب بازار سیدولی ۸ بار اخطار گرفته بود!
2023-06-08T11:14:11+03:30
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با اشاره به آتش‌سوزی انبار چسب گفت: تقریبا ۸ بار اخطار به پاساژ دادیم که اینجا ایمنی ندارد و نباید این...

ساعت کاری جدید دفاتر پلیس + ۱۰ اعلام شد

 ساعت کاری جدید دفاتر پلیس + ۱۰ اعلام شد
2023-06-08T11:14:11+03:30
پیرو مصوبه هیئت دولت در راستای اصلاح الگوی مصرف و مدیریت بهینه انرژی، ساعت جدید کاری دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) تا تاریخ ۱۵ شهریور امسال اعلام ...

اعزام ۲۵۰ آتش نشان به انبار چسب/ محل حادثه ۸ بار اخطار گرفته بود

اعزام ۲۵۰ آتش نشان به انبار چسب/ محل حادثه ۸ بار اخطار گرفته بود
2023-06-08T10:54:06+03:30
مدیرعامل سازمان آتش نشانی گفت: در حادثه آتش سوزی انبار چسب بازار ۱۵ ایستگاه آتش نشانی با ۲۵۰ آتش نشان اعزام شدند و توانستند ۳ طبقه بالا را اطفا کنند.

ماجرای فروش پاسخنامه امتحان نهایی در یکی از مدارس چه بود؟

 ماجرای فروش پاسخنامه امتحان نهایی در یکی از مدارس چه بود؟
2023-06-08T10:47:32+03:30
مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش با صدور اطلاعیه‌ای، گزارشی از برخورد با تخلف صورت گرفته در یک حوزه امتحان نهایی در استان البرز ارائه داد.

سرپرست دادسرای امور جنایی تهران: علت فوت یوسف سویزی بعد از انجام آزمایش‌های سم شناسی و آسیب شناسی اعلام می‌شود

 سرپرست دادسرای امور جنایی تهران: علت فوت یوسف سویزی بعد از انجام آزمایش‌های سم شناسی و آسیب شناسی اعلام می‌شود
2023-06-08T10:47:32+03:30
سرپرست دادسرای امور جنایی تهران گفت: جسد یوسف سویزی برای تعیین علت تامه فوت به پزشکی قانونی منتقل شده است و اظهار نظر دقیق در مورد این موضوع منوط به انجام آ...

ارائه خدمات به سالمندان در آسایشگاه‌ها و منازل تخصصی می‌شود

 ارائه خدمات به سالمندان در آسایشگاه‌ها و منازل تخصصی می‌شود
2023-06-08T10:47:31+03:30
رئیس هیئت امنای موسسه خیریه کهریزک از تخصصی شدن ارائه خدمات به سالمندان در آسایشگاه‌ها و منازل با راه‌اندازی مرکز علمی، کاربردی معلولین و سالمندان کهریزک و ...

"رویداد ملی جوانی جمعیت" با جوایز ارزنده برگزار می‌شود

 "رویداد ملی جوانی جمعیت" با جوایز ارزنده برگزار می‌شود
2023-06-08T10:34:11+03:30
"رویداد ملی جوانی جمعیت" توسط مرکز علم و فناوری جمعیت طیبه دانشگاه جامع امام حسین(ع) طراحی شده و در ۳ محور اصلی همراه با اهدای جوایز ارزنده برگزار...

وضعیت تردد در معابر مختلف شهر تهران عادی و ترافیک روان است

وضعیت تردد در معابر مختلف شهر تهران عادی و ترافیک روان است
2023-06-08T10:14:07+03:30
رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ گفت: با رصد دوربین‌های پلیس از سطح شهر تهران وضعیت تردد در معابر مختلف عادی و ترافیک روان است.

مسئولان قضائی و پلیس نسبت به دستگیری متهمان متواری اقدام کنند

مسئولان قضائی و پلیس نسبت به دستگیری متهمان متواری اقدام کنند
2023-06-08T10:14:06+03:30
رئیس کل دادگستری تهران گفت: فرماندهان انتظامی و مسئولان قضائی با یک برنامه‌ریزی منسجم نسبت به جلب و دستگیری متهمان و محکومان متواری اقدام کنند.

تشریح دستاوردهای دور اول سفر استانی آذربایجان شرقی در حوزه زنان

تشریح دستاوردهای دور اول سفر استانی آذربایجان شرقی در حوزه زنان
2023-06-08T10:00:46+03:30
مشاور و دستیار اجرایی معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده دستاوردهای دور اول سفر استانی آذربایجان شرقی در حوزه زنان و خانواده را تشریح کرد.

آیا انتصاب فامیلی در سازمان تأمین‌اجتماعی واقعیت دارد؟

 آیا انتصاب فامیلی در سازمان تأمین‌اجتماعی واقعیت دارد؟
2023-06-08T10:07:32+03:30
سازمان تامین اجتماعی به خبری مبنی بر یک انتصاب فامیلی در این سازمان واکنش نشان داد.

پیش‌بینی رگبار باران و وقوع تندباد در برخی استان‌ها

پیش‌بینی رگبار باران و وقوع تندباد در برخی استان‌ها
2023-06-08T09:34:06+03:30
سازمان هواشناسی کشور وقوع رگبار باران و تندباد در برخی استان‌ها را پیش بینی کرده است.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)