میرنیوز

چرا "تولید انرژی از پسماند" باید در اولویت راهکارهای تولید انرژی قرار گیرد؟

 چرا "تولید انرژی از پسماند" باید در اولویت راهکارهای تولید انرژی قرار گیرد؟ 2022-08-05T20:14:23+04:30

سید محسن طباطبایی مزدآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره معضل آلودگی هوا اظهار کرد: رشد روزافزون جمعیت وابستگی به انرژی و به تبع آن رشد مصرف انرژی فسیلی موجب افزایش مشکلات زیست محیطی می‌شود. در حال حاضر مصرف بی‌رویه انرژی‌های تجدیدناپذیر همچون زغال سنگ، گاز و نفت باعث تهدیدات جدی زیست محیطی از جمله تغییر آب و هوا و افزایش آلودگی هوا شده است، به همین دلیل اتخاذ رویکردی به سمت منابع جدید انرژی سازگار با محیط زیست ضرورت دارد.

وی ادامه داد: روند کنونی افزایش مصرف انرژی در جهان، شهرها را با دو بحران بزرگ روبه رو کرده است؛ نخست آلودگی محیط زیست در اثر سوزاندن سوخت‌های سنگواره‌ها و دوم شتاب در راستای پایین بردن این منابع است. در سال‌های اخیر به دلایل زیست محیطی و آشکار شدن مضرات ناشی از احتراق سوخت‌های فسیلی و تأثیرات منفی آن‌ها بر چرخه‌های اکولوژیکی و همچنین رو به پایین بودن سوخت‌های فسیلی، انگیزه استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر و غیرآلاینده محیط زیست افزایش یافته است.

دبیرکل انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با اشاره به اینکه مصرف انرژی یکی از معیارهای مناسب برای تعیین سطح پیشرفت و کیفیت زندگی در یک کشور است، گفت: تداوم عرضه انرژی و امکان دسترسی بلندمدت به منابع، نیازمند برنامه‌ریزی جامع انرژی است که می‌توان آن را در سه محور حرکت به سمت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر پاک و سازگار با محیط زیست، تجدید ساختار در بخش انرژی و رقابتی کردن آن و افزایش کارایی در مصرف انرژی خلاصه کرد.

طباطبایی مزدآبادی تصریح کرد: انرژی‌های تجدیدپذیر با طبیعت و محیط زیست سازگاری بیشتری داشته و تولید و تهیه آن‌ها آلایندگی زیست محیطی ناچیزی دارد و چون تجدیدپذیرند برای آ‌ن‌ها پایان نزدیکی متصور نیست، از این رو انرژی‌های تجدیدپذیر روزبه‌روز سهم بیشتری در سامانه تأمین انرژی جهان بر عهده می‌گیرند.

وی مسئله کمبود انرژی را از مسائل روز دنیا دانست و گفت: یکی از بزرگ‌ترین و پاک‌ترین انرژی‌هایی که در زندگی روزمره استفاده می‌شود، انرژی الکتریکی است. از زمان کشف جریان الکتریسیته تاکنون این انرژی ارکان مختلفی از زندگی بشری را تحت تأثیر قرار داده و ویژگی‌های منحصر به فرد جریان الکتریسیته کاربرد روز افزون آن را اجتناب‌ناپذیر کرده است، مزیت‌هایی همچون عدم وجود آلودگی در هنگام استفاده، سهولت استفاده و تنوع روش‌های تولید و قابلیت تولید و توزیع در مقیاس بالا، استفاده از انرژی الکتریکی را مقرون به صرفه کرده است.

طباطبایی افزود: با توجه به رویکرد جدیدی که در دنیای کنونی در مورد چگونگی تولید انرژی الکتریکی به وجود آمده است می‌توان به دو منبع انرژی خورشیدی و زیست توده را از منابع جدید تولید انرژی الکتریکی دانست. امروزه استفاده از انرژی‌های دیگری همچون بازیافت انرژی از پسماند به عنوان سوخت جایگزین به دلیل ارزان و قابل دسترس بودن و تبدیل سریع‌تر به انرژی مورد نیاز در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در بین انرژی‌های تجدیدپذیر یاد شده می‌توان انرژی خورشیدی را به عنوان یک منبع بی‌پایان انرژی که حلال مشکلات بسیاری در زمینه انرژی و محیط زیست است، نام برد. این انرژی هزاران بار بیشتر از آن مقداری که انسان نیاز دارد و مصرف می‌کند به زمین می‌تابد و از انرژی خورشیدی به عنوان یک انرژی تمیز و قابل دسترس در همه جا می‌توان استفاده‌های مهم و کاملاً مفیدی کرد.

وی افزود: از سوی دیگر در اکثر کشورهای پیشرفته در زمینه صنعت برق تحول عظیمی در سیستم‌های تولید و انتقال انرژی به وجود آمده است که تمام نیازها و مزایای پایه تولید و انتقال در موارد فنی آکادمیک و بازرگانی را برآورده می‌کند. این سیستم نوین تولید صنعت انرژی را  تولید پراکنده انرژی هم می‌گویند.

این مدرس دانشگاه ضمن اشاره به اینکه این روش اعتبار و اطمینان تهیه برق را نیز بسیار بهبود بخشیده، افزود: این روش سبب شده که سرمایه‌گذاری قابل توجهی در راستای به کارگیری واحدهای تولید پراکنده صورت پذیرد. افزایش تولید پراکنده نیازمند تغییر در فناوری مورد نیاز برای مدیریت انتقال و توزیع الکتریسیته است.

طباطبایی مزدآبادی با اشاره به گسترش شهرنشینی و افزایش جمعیت شهرها بیان کرد: با گسترش شهرنشینی و افزایش جمعیت، یکی از موضوعات مهمی که بخش اعظمی از فعالیت مدیریت محلی را به خود اختصاص داده، موضوع مدیریت بهینه پسماندهای تولیدی است. امروزه با رشد سریع اقتصادی و اجتماعی در کشورها علاوه بر افزایش کمیت و میزان پسماند، تغییر الگوی مصرف نیز منجر به افزایش کیفیت پسماند تولید شده است.

وی ادامه داد: زیست توده از جمله منابع انرژی تجدیدپذیری است که حدود 3 تا 35 درصد نیازهای اولیه انرژی بشر را به ترتیب در کشورهای صنعتی و در حال توسعه تأمین می‌کند. مواد زیستی یا زیست توده به مجموع مواد بیولوژیک تولید شده یا موجود در یک سامانه اکولوژیک اطلاق می‌شود که پایه عالی داشته و به عنوان منابع انرژی قابل بازیابی توانایی تبدیل مستقیم به انرژی و مواد حامل انرژی را دارند.

وی تصریح کرد: سوخت حاصل از پسماند به موادی گفته می‌شود که پس از انجام فرایندهای مختلف بازیافت به عنوان سوخت حاصل از پسماند تولید می‌شود و می‌تواند علاوه بر تولید انرژی در زیبایی محیط زیست، آمایش سرزمین، بهداشت عمومی و عدم آلودگی آب و هوا و همچنین ملاحظات اقتصادی نقش مؤثری داشته باشد.

طباطبایی به لزوم گسترش شهرهای پایدار برای کاهش آلودگی هوا اشاره و تصریح کرد: شهر پایدار شهری است که به دلیل استفاده اقتصادی از منابع، اجتناب از تولید بیش از حد ضایعات و بازیافت آنها تا حد امکان و پذیرش سیاست‌های مفید و درازمدت قادر به ادامه حیات خود باشد. شهر زیست محیطی در فرآیندی ایجاد می‌شود که در آن الگوی مصرف و تولید، متضمن حداکثر بهره برداری از پتانسیل‌های پایدار شهری باشد، چنین فرآیندی در کوتاه مدت قابل دستیابی نخواهد بود و نیازمند تغییرات قابل توجهی در الگوهای مدیریتی و اقتصادی است.

وی خاطرنشان کرد: برخورداری از اقتصاد متکی به منابع منطقه‌ای و محلی، به کارگیری انرژی‌های تجدیدپذیر در الگوی تولید انرژی در سطوح شهری و منطقه‌ای، برخورداری از سیستم حمل و نقل نوین و نیز تسهیل کننده فرایندهای پیاده‌روی؛ دوچرخه‌سواری و حمل و نقل عمومی، مدیریت منابع آب و طراحی چرخه بازیافت منابع طبیعی و تولیدات صنعتی مصنوعی و تضمین حقوق شهروندی برای تمامی اقوام و آحاد جامعه در راستای ارتقای حس مسئولیت‌پذیری در جامعه شهری، از جمله معیارهای یک شهر پایدار هستند.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اجتماعی

تولید سامانه "حصارهای الکتریکی ضدسرقت هوشمند" توسط دانش‌بنیان‌ها

 تولید سامانه "حصارهای الکتریکی ضدسرقت هوشمند" توسط دانش‌بنیان‌ها
2022-08-11T11:17:15+04:30
شرکت های دانش‌بنیان و خلاق کشورمان توانستند سامانه حصارهای الکتریکی ضد سرقت هوشمند را طراحی و تولید کنند؛ این فناوری می‌تواند نقشی مهم در توسعه امنیت شهروند...

خبرنگارانی که مشمول دریافت "اینترنت هدیه روز خبرنگار" نشده‌اند، بخوانند!

 خبرنگارانی که مشمول دریافت "اینترنت هدیه روز خبرنگار" نشده‌اند، بخوانند!
2022-08-11T10:50:33+04:30
معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی توضیحاتی درباره خبرنگارانی که تاکنون مشمول دریافت "اینترنت هدیه روز خبرنگار" نشده‌اند، ارائه کرد.

از ممنوعیت سگ‌گردانی بدون قلاده در آلمان تا حمل اجباری کیسه مدفوع سگ!

 از ممنوعیت سگ‌گردانی بدون قلاده در آلمان تا حمل اجباری کیسه مدفوع سگ!
2022-08-11T10:37:13+04:30
آلمان برای نگهداری از سگ‌ها در خانه و سگ‌گردانی، قوانین بسیار سختگیرانه‌ای وضع کرده از جمله اینکه اگر سگ خود را به پیاده‌روی می‌برید باید کیسه‌های مدفوع سگ ...

جو پایدار در کشور/شکل‌گیری توده گرد و خاک در عراق

جو پایدار در کشور/شکل‌گیری توده گرد و خاک در عراق
2022-08-11T10:17:22+04:30
مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا اعلام کرد: از روز جمعه تا اواسط هفته آینده در غالب نقاط کشور جو پایدار و آسمان صاف خواهد بود.

یک کشته در حریق کارگاه ذوب قیر در اسلامشهر

یک کشته در حریق کارگاه ذوب قیر در اسلامشهر
2022-08-11T09:33:19+04:30
سخنگوی آتش‌نشانی تهران از مرگ یک نفر در اثر وقوع حریق در کارگاه ذوب قیر در اسلامشهر خبر داد.

جاذبه‌های گردشگری فیروزکوه تا آخر مرداد تعطیل است

جاذبه‌های گردشگری فیروزکوه تا آخر مرداد تعطیل است
2022-08-11T09:33:18+04:30
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان فیروزکوه از تعطیلی تمام جاذبه‌های طبیعت‌گردی و گردشگری به دلیل پیش‌بینی بارش‌های شدید و جاری شدن سیل تا...

قدیمی‌ترین عَلم‌ عزاداری ایران رونمایی می‌شود

قدیمی‌ترین عَلم‌ عزاداری ایران رونمایی می‌شود
2022-08-11T09:33:17+04:30
مدیر کاخ گلستان از برپایی نمایشگاه خورشید شب خبر داد و گفت:در این نمایشگاه ۶۰ اثر آئینی و مذهبی به نمایش در می‌آید که یکی از قدیمی‌ترین عَلم‌های عزاداری مربو...

کشف یک مومیایی مرموز ۱۲۰۰ ساله در پرو! + تصاویر

 کشف یک مومیایی مرموز ۱۲۰۰ ساله در پرو! + تصاویر
2022-08-11T09:39:49+04:30
باستان‌شناسان یک مومیایی مرموز که به وسیله یک طناب کاملاً بسته شده و دست‌هایش، صورتش را نیز پوشانده است، در مقبره‌ای زیرزمینی در کشور پرو کشف کردن...

"پروپاگاندا" از اصلی‌ترین عوامل اثرگذار بر میل به مهاجرت

 "پروپاگاندا" از اصلی‌ترین عوامل اثرگذار بر میل به مهاجرت
2022-08-11T09:39:49+04:30
یکی از عوامل اثرگذار بر میل به مهاجرت، رسانه‌های اجتماعی هستند که "پروپاگاندا" یکی از اجزای جدایی‌ناپذیر آن است؛ تکنیک‌های متعددی توسط پروپاگاندیس...

از افزایش درآمد های پایدار تا آغاز بهسازی مراکز آموزشی

از افزایش درآمد های پایدار تا آغاز بهسازی مراکز آموزشی
2022-08-10T21:33:15+04:30
مدیریت شهری پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته در تهران خدمات گوناگونی را به شهروندان ارائه داده که شهرداری مناطق در این زمینه نقش ویژه‌ای دارند، در این بسته خبری اخبار...

فعالیت ۲۱ هزار مؤسسه تحت نظارت بهزیستی

فعالیت ۲۱ هزار مؤسسه تحت نظارت بهزیستی
2022-08-10T21:33:14+04:30
مدیرکل دفتر توسعه و نظارت بر مراکز و مؤسسات غیردولتی سازمان بهزیستی کشور از فعالیت ۲۱ هزار مؤسسه تحت نظارت بهزیستی در سراسر کشور خبر داد.

رونمایی از سردیس هوشنگ ابتهاج/ سردیس ابتهاج در خانه نیما یوشیج رونمایی می‌شود

رونمایی از سردیس هوشنگ ابتهاج/ سردیس ابتهاج در خانه نیما یوشیج رونمایی می‌شود
2022-08-10T21:20:05+04:30
طرح پیشنهادی این سردیس را استاد مرتضی آرین می‌سازد که تا یک ماه دیگر و پس از پایان ساخت در یکی از مکان‌های پیشنهادی نصب می‌شود.

خسارت خاصی از سیل فیروزکوه گزارش نشده است/ امیدواریم سیلاب به مناطق پایین دست خساراتی وارد نکند

خسارت خاصی از سیل فیروزکوه گزارش نشده است/ امیدواریم سیلاب به مناطق پایین دست خساراتی وارد نکند
2022-08-10T21:20:04+04:30
با توجه به گزارشات میدانی تاکنون گزارش خاصی از خسارات گزارش نشده است

افزایش حقوق بازنشستگان سایر سطوح تامین اجتماعی در شهریورماه

افزایش حقوق بازنشستگان سایر سطوح تامین اجتماعی در شهریورماه
2022-08-10T21:06:35+04:30
مدیر عامل سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: اعمال افزایش و صدور احکام جدید سایر سطوح بازنشستگان تامین اجتماعی در شهریور ماه انجام می‌شود.

سرپرست جدید اداره کل سلامت خارج از کشور هلال احمر منصوب شد

سرپرست جدید اداره کل سلامت خارج از کشور هلال احمر منصوب شد
2022-08-10T16:39:55+04:30
معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر، در حکمی فرهاد ارجمندی را به عنوان سرپرست جدید اداره کل سلامت خارج از کشور این جمعیت معرفی کرد.

هشتمین همایش منسوجات سنتی کشورهای عضو آسه‌آن برگزار می‌شود

هشتمین همایش منسوجات سنتی کشورهای عضو آسه‌آن برگزار می‌شود
2022-08-10T16:26:37+04:30
هشتمین همایش منسوجات سنتی کشورهای عضو آسه‌آن ۲۰۲۲ (اتحادیه ملل جنوب شرق آسیا) ۲۵ تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۲ برابر با ۳ الی ۸ مهر ۱۴۰۱ در پوتراجایا، مالزی برگزار می‌شود.

تسهیل ورود گردشگران عراقی به کشور بررسی شد

تسهیل ورود گردشگران عراقی به کشور بررسی شد
2022-08-10T16:26:36+04:30
اقدام جهت تسهیل ورود گردشگران عراقی به ایران در میز تخصصی گردشگری ایران و عراق معاونت گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بررسی و مصوبات اجرایی ...

جزئیات راه‌اندازی اپلیکیشن "ناجی ۲۴" اعلام شد

 جزئیات راه‌اندازی اپلیکیشن "ناجی ۲۴" اعلام شد
2022-08-10T15:13:12+04:30
مدیر آسایشگاه کهریزک با اشاره به راه‌اندازی اپلیکیشن "ناجی ۲۴" گفت: این اپلیکیشن در قالب ارائه خدمات به سالمندان در منزل راه‌اندازی می‌شود.

نخستین راه‌آهن معلق مگلو در چین مورد آزمایش قرار گرفت

 نخستین راه‌آهن معلق مگلو در چین مورد آزمایش قرار گرفت
2022-08-10T14:06:29+04:30
نخستین قطار و راه‌آهن معلق مگلو چین در ۹ آگوست ۲۰۲۲ در شهرستان Xingguo، شهر Ganzhou استان جیانگشی چین آزمایشی انجام شد.

نگرانی بابت تعارض پلنگ و یوزپلنگ در پارک ملی توران نداریم

 نگرانی بابت تعارض پلنگ و یوزپلنگ در پارک ملی توران نداریم
2022-08-10T14:06:29+04:30
سرپرست دفتر حفاظت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص مشاهده پلنگ در پارک ملی توران گفت: در این پارک دشت‌ها و مناطق کوهستانی وجود دارد و با توجه به مساح...

وزیر ارتباطات: ماهواره‌بر جدید در روزهای آینده پرتاب می‌شود/ اختصاص بسته اینترنت ۲۰۰گیگابایتی به خبرنگاران

 وزیر ارتباطات: ماهواره‌بر جدید در روزهای آینده پرتاب می‌شود/ اختصاص بسته اینترنت ۲۰۰گیگابایتی به خبرنگاران
2022-08-10T14:06:29+04:30
وزیر ارتباطات گفت: هم‌اکنون امکان پرتاب ماهواره تا زیر ۵۰ کیلوگرم و قراردادن در مدار را داریم که آخرین آن ماهواره‌بر قاصد بود و در دو سه هفته آینده ماهواره‌...

بی‌توجهی به ظرفیت‌های میراث فرهنگی و فناوری‌های بومی زمینه‌ساز بسیاری از بحران‌هاست

 بی‌توجهی به ظرفیت‌های میراث فرهنگی و فناوری‌های بومی زمینه‌ساز بسیاری از بحران‌هاست
2022-08-10T13:53:11+04:30
یک متخصص مرمت آثار تاریخی مداخلات بی‌رویه و منفعت‌‌طلبانه انسان در طبیعت بدون توجه به خواص جغرافیایی هر منطقه و توسعه ناهمگن و نامتوازن شهری در سایه بی‌توجه...

حضور معاون مطبوعاتی در جمع خبرنگاران ۳ رسانه

 حضور معاون مطبوعاتی در جمع خبرنگاران ۳ رسانه
2022-08-10T13:53:11+04:30
معاون امور مطبوعاتی به‌همراه مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی با حضور در تحریریه ۳ رسانه، با خبرنگاران این رسانه‌ها به نمایندگی از همه خبرنگاران کشور به ...

تصادفات رانندگی در بین پرونده‌های پرتعداد وارده به دستگاه قضا

تصادفات رانندگی در بین پرونده‌های پرتعداد وارده به دستگاه قضا
2022-08-10T13:20:03+04:30
معاون اول قوه قضاییه گفت: براساس آمارهای موجود مشخص شده است که موضوع تصادفات رانندگی و ایراد صدمه غیرعمدی ناشی از آن جزو پنج ردیف اول پرونده‌های وارده به دست...

ارفاق در حق محکوم امنیتی، ظلم به دیگران است

ارفاق در حق محکوم امنیتی، ظلم به دیگران است
2022-08-10T13:20:02+04:30
رئیس قوه قضائیه گفت: محکومی که مخل امنیت روانی مردم است نباید مورد ارفاق قرار گیرد؛ چرا که ارفاق در قبال او ظلم به دیگران است.

کاخ نیاوران به راهنمای گردشگری صوتی مجهز شد

کاخ نیاوران به راهنمای گردشگری صوتی مجهز شد
2022-08-10T12:39:56+04:30
برای نخستین بار، جاذبه‌های گردشگری مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ نیاوران به سیستم راهنمای صوتی مجهز شد.

تخصیص ۳۵۰ میلیارد ریال برای ارائه خدمات درمانی به بیماران نیازمند

تخصیص ۳۵۰ میلیارد ریال برای ارائه خدمات درمانی به بیماران نیازمند
2022-08-10T12:26:36+04:30
رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر گفت: تاکنون در چهار مرحله ۳۵ میلیارد تومان از این مبلغ به استان‌ها اختصاص یافته است.

"خطر بزرگ انگلی" که کودکان شما را در پارک‌‌ها تهدید می‌کند!

 "خطر بزرگ انگلی" که کودکان شما را در پارک‌‌ها تهدید می‌کند!
2022-08-10T12:06:29+04:30
والدین با توجه به آلودگی گسترده پارک‌ها و بوستان‌ها در شهرهای مختلف کشورمان به "بمب‌های انگلی" ناشی از حضور سگ‌ها باید به شدت مراقب سلامت کودکان خ...

هوشیاری پلیس فتا "کلاهبردار ۹هزار میلیارد تومانی ارز دیجیتال" را به دام انداخت

 هوشیاری پلیس فتا "کلاهبردار ۹هزار میلیارد تومانی ارز دیجیتال" را به دام انداخت
2022-08-10T11:26:31+04:30
رئیس پلیس فتای فراجا از کشف کلاهبرداری ۹هزار و ۲۳۰ میلیارد تومانی خبر داد و گفت: در این خصوص ۶ نفر که به متهم اصلی در امر خرید و فروش املاک کمک می‌کردند، دس...

جذب مراقب بهداشت مدارس از طریق کنکور

جذب مراقب بهداشت مدارس از طریق کنکور
2022-08-10T11:06:38+04:30
معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش گفت: برای اولین بار ۳۲۰ نفر مراقب بهداشت متعهد خدمت از طریق کنکور سراسری پذیرش می‌شود.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)