میرنیوز

مصوبه جدید کنکوری "پوست خربزه زیر پای دولت"/ لزوم توقف این مصوبه تا سال ۱۴۰۲

 مصوبه جدید کنکوری "پوست خربزه زیر پای دولت"/ لزوم توقف این مصوبه تا سال ۱۴۰۲ 2022-08-05T20:14:23+04:30

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ سرانجام پس از کش‌وقوس‌های طولانی، مصوبه کنکوری شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی، مصوب و توسط رئیس‌جمهور ابلاغ شد.

بر اساس این مصوبه «سهم کنکور از سنجش توان علمی دانش‌آموزان از 100 درصد به 40‌ درصد کاهش یافت و 60 درصد سهم سنجش توان علمی دانش‌آموزان نیز بر اساس سوابق تحصیلی سه سال آخر دبیرستان آنان تعیین می‌شود و کنکور سالی 2 بار و تنها از دروس تخصصی هر رشته برگزار خواهد شد و سهمی 40درصدی در سنجش توان علمی داوطلبان ورود به دانشگاه دارد.»

هم اکنون ابهامات بسیاری درباره توان اجرای این مصوبه در نهادهای درگیر به ویژه آموزش‌و‌پرورش مطرح است.

از سوی دیگر پرسش‌های جدی دیگری مطرح است همچون اینکه مصوبه جدید کنکوری تا چه اندازه به نفع دانش آموزان مدارس دولتی عادی است و  آیا با اجرای آن درگیری والدین و دانش‌آموزان با مدرسه و معلمان برای نمره، "نمره‌محور" شدن محتوای آموزش و پرورش، ناامیدی و حس بی‌عدالتی در بین دانش‌آموزان مدارس دولتی عادی، شدت خواهد گرفت؟

در گفت وگویی با "احمد نادری؛ عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی" به بررسی تبعات اجرای این مصوبه در سال‌های پیش رو و سرانجام آنچه که در نهادهای تصمیم گیر گذشت تا این مصوبه ابلاغ شود، پرداختیم.

بخشی از محورهای مطرح شده در بخش نخست این گفت‌وگو بدین شرح است:

در ادامه مشروح بخش دوم این گفت‌وگو آمده است:

احمد نادری درباره جلسه با رئیس جمهور در خصوص مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در بحث مصوبه کنکوری سه مرتبه با آقای رئیسی به صورت رودررو صحبت کردم و سه نامه خطاب به وی ارسال و مشکلات را گوشزد کردم با این وجود شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنان کار خود را انجام می‌داد!

رئیس‌جمهور می‌تواند مصوبات را متوقف کند

وی افزود: هر مرتبه با رئیس جمهور صحبت می‌کردم تأکید داشت که "حق با شماست" اما وقتی به شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌رفت موضوعات دیگری مصوب می‌شد البته شاید نظر رئیس جمهور این است که نظر جمع، منطقی است اما در شورای عالی انقلاب فرهنگی رئیس جمهور اقتداری دارد که می‌تواند مصوبات را متوقف و آن را ابلاغ نکند.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: در کدام نظام ریاستی دنیا، اختیار قانونگذاری به دست رئیس قوه مجریه است؟ این هم طنز قصه است.

نظرات دو گانه وزیر آموزش و پرورش

نادری ادامه داد: در جلسه‌ کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با حضور وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش، مصوبه کنکوری بررسی شد و آنها چون به لحاظ تخصصی نسبت به موضوع تسلط دارند، مخالف مصوبه جدید کنکوری هستند اما وزیر آموزش و پرورش درکی از این ماجرا ندارد البته  در خصوصی می‌گوید این مصوبه قابلیت اجرا ندارد اما در جلسات علنی می‌گوید "می‌توانیم اجرا کنیم" به هر حال نتیجه جلسه این بود که وزیر علوم با رئیس جمهور صحبت کند تا مصوبه جدید کنکوری حداقل برای سال 1402 اجرایی نشود و با همکاری یکدیگر مشکلات را شناسایی و رفع کنیم.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بعد از این جلسه با آقای حسینی، معاون پارلمانی دولت تماس گرفتم و تاکید کردم، مصوبه کنکوری نباید ابلاغ شود چون مطلع شده بودیم قرار است همان شب مصوبه را ابلاغ کنند! بحث‌هایی بین ما شکل گرفت و نتیجه این شد که آقای حسینی گفت "صبر کنید و در مجلس اقدامی انجام ندهید، ما فردا در دولت این موضوع را بررسی می‌کنیم."

تصمیم دولت برای متوقف ماندن مصوبه کنکوری

نادری ادامه داد: روز چهارشنبه 22 تیر این موضوع در دولت بحث می‌شود و بعد از آن معاون پارلمانی دولت در تماس تلفنی با بنده اعلام کرد "قرار شد مصوبه کنکوری برای سال 1402 اجرایی نشود" این موضوعی بود که درون دولت بر آن تأکید کردند؛ "همان روز سازمان سنجش اطلاعیه داد که کنکور سال 1402 به روال سابق برگزار می‌شود و این اطلاعیه بر اساس تصمیم هیئت دولت بود.

تهدید توسط عناصر دسته دوم شورای عالی انقلاب فرهنگی

وی بیان کرد: از روز چهارشنبه که سازمان سنجش اطلاعیه صادر کرد تا روز شنبه 25 تیر، عناصر دسته دوم و دسته سوم شورای عالی انقلاب فرهنگی شروع کردند به تهدید وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش و حتی یکی از این افراد در مصاحبه‌هایش لفظی را به کار برده و گفته بود این موضوع موجب پیگرد قانونی است! چه کسی به آنها این اختیار را داده که اینگونه درباره نمایندگان مجلس و وزرای دولت صحبت کنند؟!

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: قبل از ابلاغ مصوبه از ریاست جمهوری تماس گرفتند و گفتند "جلسه‌ای با حضور رئیس جمهور درباره مصوبه کنکوری برگزار می‌شود و شما هم حضور داشته باشید"؛ جالب این بود که دو یا سه ساعت قبل از برگزاری جلسه، مصوبه کنکوری را ابلاغ کردند به گونه‌ای که اصلاً قرار نبود جلسه‌ای برای بررسی مصوبه برگزار شود!

وی ادامه داد: به دنبال این موضوع با معاون پارلمانی دولت تماس گرفتم و اعلام کردم که در جلسه حاضر نمی‌شوم چون فلسفه جلسه بررسی و نقد مصوبه کنکوری بود اما اصرار داشتند در جلسه حضور داشته باشید تا بحث کنیم شاید مسیر عوض شد بنابراین بنده و چند نفر از نمایندگان مجلس در جلسه حضور یافتیم.

نادری درباره آنچه که در این جلسه گذشت، گفت: مباحث مختلفی مطرح شد و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی نظرات خود را گفتند و نقدها در حضور رئیس جمهور مطرح شد؛ بنده اعلام کردم اگر در جایی مطرح کنید مجلس را دعوت کردیم و متقاعد شدند آن را تکذیب می‌کنیم چون هیچ کدام از ما از مصوبه کنکوری متقاعد نشده‌ایم؛ جلسه تا حدود ساعت 12 شب ادامه یافت اما به سرانجام نرسید البته رئیس جمهور تاکید داشت جلسه‌ای برای بررسی اشکالات برگزار شود اما معتقدم جلسه مشکلی را حل نخواهد کرد.

وی تأکید کرد: بحث اصلی مجلس این است که مصوبه کنکوری حداقل برای سال 1402 متوقف شود اگر همین مصوبه سرشار از اشکال را می‌خواهند اجرا کنند باید زیرساخت‌ها فراهم باشد.

پوست خربزه زیر پای دولت

عضو هیئت رئیسه مجلس متذکر شد: در جلسه با رئیس جمهور هشدار دادیم که مصوبه کنکوری، پوست خربزه‌ای است که شورای عالی انقلاب فرهنگی و افرادی که حداقل گفتمان دولت آقای رئیسی را در این شورا قبول نداشته و منصوب دولت قبل هستند، زیر پای دولت قرار داده‌اند که نارضایتی گسترده‌ای ایجاد خواهد کرد؛ رئیس جمهور در هر سفر استانی با فرهنگیان و دانش‌آموزان صحبت کند تا آنها تبعات این مصوبه را برای او بیان کنند.

وی متذکر شد: آقای دهقان؛ معاون حقوقی رئیس جمهور، دو مرتبه در مخالفت با مصوبه کنکوری به رئیس جمهور نامه نوشت اما افردی که از دولت گذشته در شورای عالی انقلاب فرهنگی کار را جلو می‌برند، این موضوع را مصوب کردند و هیچ نهادی به جز شورای عالی انقلاب فرهنگی، مدافع مصوبه کنکوری نیست!

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اجتماعی

کسب رتبه سوم منطقه ۱۱ در اجرای آرای ماده ۱۰۰

کسب رتبه سوم منطقه ۱۱ در اجرای آرای ماده ۱۰۰
2022-08-11T11:37:20+04:30
شهردار منطقه ۱۱ تهران از کسب رتبه سوم اجرای آرای ماده صد و برخورد با تخلفات ساختمانی بین مناطق ۲۲ گانه شهر تهران طی سه ماه نخست سال جاری خبر داد.

تولید سامانه "حصارهای الکتریکی ضدسرقت هوشمند" توسط دانش‌بنیان‌ها

 تولید سامانه "حصارهای الکتریکی ضدسرقت هوشمند" توسط دانش‌بنیان‌ها
2022-08-11T11:17:15+04:30
شرکت های دانش‌بنیان و خلاق کشورمان توانستند سامانه حصارهای الکتریکی ضد سرقت هوشمند را طراحی و تولید کنند؛ این فناوری می‌تواند نقشی مهم در توسعه امنیت شهروند...

خبرنگارانی که مشمول دریافت "اینترنت هدیه روز خبرنگار" نشده‌اند، بخوانند!

 خبرنگارانی که مشمول دریافت "اینترنت هدیه روز خبرنگار" نشده‌اند، بخوانند!
2022-08-11T10:50:33+04:30
معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی توضیحاتی درباره خبرنگارانی که تاکنون مشمول دریافت "اینترنت هدیه روز خبرنگار" نشده‌اند، ارائه کرد.

از ممنوعیت سگ‌گردانی بدون قلاده در آلمان تا حمل اجباری کیسه مدفوع سگ!

 از ممنوعیت سگ‌گردانی بدون قلاده در آلمان تا حمل اجباری کیسه مدفوع سگ!
2022-08-11T10:37:13+04:30
آلمان برای نگهداری از سگ‌ها در خانه و سگ‌گردانی، قوانین بسیار سختگیرانه‌ای وضع کرده از جمله اینکه اگر سگ خود را به پیاده‌روی می‌برید باید کیسه‌های مدفوع سگ ...

جو پایدار در کشور/شکل‌گیری توده گرد و خاک در عراق

جو پایدار در کشور/شکل‌گیری توده گرد و خاک در عراق
2022-08-11T10:17:22+04:30
مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا اعلام کرد: از روز جمعه تا اواسط هفته آینده در غالب نقاط کشور جو پایدار و آسمان صاف خواهد بود.

یک کشته در حریق کارگاه ذوب قیر در اسلامشهر

یک کشته در حریق کارگاه ذوب قیر در اسلامشهر
2022-08-11T09:33:19+04:30
سخنگوی آتش‌نشانی تهران از مرگ یک نفر در اثر وقوع حریق در کارگاه ذوب قیر در اسلامشهر خبر داد.

جاذبه‌های گردشگری فیروزکوه تا آخر مرداد تعطیل است

جاذبه‌های گردشگری فیروزکوه تا آخر مرداد تعطیل است
2022-08-11T09:33:18+04:30
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان فیروزکوه از تعطیلی تمام جاذبه‌های طبیعت‌گردی و گردشگری به دلیل پیش‌بینی بارش‌های شدید و جاری شدن سیل تا...

قدیمی‌ترین عَلم‌ عزاداری ایران رونمایی می‌شود

قدیمی‌ترین عَلم‌ عزاداری ایران رونمایی می‌شود
2022-08-11T09:33:17+04:30
مدیر کاخ گلستان از برپایی نمایشگاه خورشید شب خبر داد و گفت:در این نمایشگاه ۶۰ اثر آئینی و مذهبی به نمایش در می‌آید که یکی از قدیمی‌ترین عَلم‌های عزاداری مربو...

کشف یک مومیایی مرموز ۱۲۰۰ ساله در پرو! + تصاویر

 کشف یک مومیایی مرموز ۱۲۰۰ ساله در پرو! + تصاویر
2022-08-11T09:39:49+04:30
باستان‌شناسان یک مومیایی مرموز که به وسیله یک طناب کاملاً بسته شده و دست‌هایش، صورتش را نیز پوشانده است، در مقبره‌ای زیرزمینی در کشور پرو کشف کردن...

"پروپاگاندا" از اصلی‌ترین عوامل اثرگذار بر میل به مهاجرت

 "پروپاگاندا" از اصلی‌ترین عوامل اثرگذار بر میل به مهاجرت
2022-08-11T09:39:49+04:30
یکی از عوامل اثرگذار بر میل به مهاجرت، رسانه‌های اجتماعی هستند که "پروپاگاندا" یکی از اجزای جدایی‌ناپذیر آن است؛ تکنیک‌های متعددی توسط پروپاگاندیس...

از افزایش درآمد های پایدار تا آغاز بهسازی مراکز آموزشی

از افزایش درآمد های پایدار تا آغاز بهسازی مراکز آموزشی
2022-08-10T21:33:15+04:30
مدیریت شهری پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته در تهران خدمات گوناگونی را به شهروندان ارائه داده که شهرداری مناطق در این زمینه نقش ویژه‌ای دارند، در این بسته خبری اخبار...

فعالیت ۲۱ هزار مؤسسه تحت نظارت بهزیستی

فعالیت ۲۱ هزار مؤسسه تحت نظارت بهزیستی
2022-08-10T21:33:14+04:30
مدیرکل دفتر توسعه و نظارت بر مراکز و مؤسسات غیردولتی سازمان بهزیستی کشور از فعالیت ۲۱ هزار مؤسسه تحت نظارت بهزیستی در سراسر کشور خبر داد.

رونمایی از سردیس هوشنگ ابتهاج/ سردیس ابتهاج در خانه نیما یوشیج رونمایی می‌شود

رونمایی از سردیس هوشنگ ابتهاج/ سردیس ابتهاج در خانه نیما یوشیج رونمایی می‌شود
2022-08-10T21:20:05+04:30
طرح پیشنهادی این سردیس را استاد مرتضی آرین می‌سازد که تا یک ماه دیگر و پس از پایان ساخت در یکی از مکان‌های پیشنهادی نصب می‌شود.

خسارت خاصی از سیل فیروزکوه گزارش نشده است/ امیدواریم سیلاب به مناطق پایین دست خساراتی وارد نکند

خسارت خاصی از سیل فیروزکوه گزارش نشده است/ امیدواریم سیلاب به مناطق پایین دست خساراتی وارد نکند
2022-08-10T21:20:04+04:30
با توجه به گزارشات میدانی تاکنون گزارش خاصی از خسارات گزارش نشده است

افزایش حقوق بازنشستگان سایر سطوح تامین اجتماعی در شهریورماه

افزایش حقوق بازنشستگان سایر سطوح تامین اجتماعی در شهریورماه
2022-08-10T21:06:35+04:30
مدیر عامل سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: اعمال افزایش و صدور احکام جدید سایر سطوح بازنشستگان تامین اجتماعی در شهریور ماه انجام می‌شود.

سرپرست جدید اداره کل سلامت خارج از کشور هلال احمر منصوب شد

سرپرست جدید اداره کل سلامت خارج از کشور هلال احمر منصوب شد
2022-08-10T16:39:55+04:30
معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر، در حکمی فرهاد ارجمندی را به عنوان سرپرست جدید اداره کل سلامت خارج از کشور این جمعیت معرفی کرد.

هشتمین همایش منسوجات سنتی کشورهای عضو آسه‌آن برگزار می‌شود

هشتمین همایش منسوجات سنتی کشورهای عضو آسه‌آن برگزار می‌شود
2022-08-10T16:26:37+04:30
هشتمین همایش منسوجات سنتی کشورهای عضو آسه‌آن ۲۰۲۲ (اتحادیه ملل جنوب شرق آسیا) ۲۵ تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۲ برابر با ۳ الی ۸ مهر ۱۴۰۱ در پوتراجایا، مالزی برگزار می‌شود.

تسهیل ورود گردشگران عراقی به کشور بررسی شد

تسهیل ورود گردشگران عراقی به کشور بررسی شد
2022-08-10T16:26:36+04:30
اقدام جهت تسهیل ورود گردشگران عراقی به ایران در میز تخصصی گردشگری ایران و عراق معاونت گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بررسی و مصوبات اجرایی ...

جزئیات راه‌اندازی اپلیکیشن "ناجی ۲۴" اعلام شد

 جزئیات راه‌اندازی اپلیکیشن "ناجی ۲۴" اعلام شد
2022-08-10T15:13:12+04:30
مدیر آسایشگاه کهریزک با اشاره به راه‌اندازی اپلیکیشن "ناجی ۲۴" گفت: این اپلیکیشن در قالب ارائه خدمات به سالمندان در منزل راه‌اندازی می‌شود.

نخستین راه‌آهن معلق مگلو در چین مورد آزمایش قرار گرفت

 نخستین راه‌آهن معلق مگلو در چین مورد آزمایش قرار گرفت
2022-08-10T14:06:29+04:30
نخستین قطار و راه‌آهن معلق مگلو چین در ۹ آگوست ۲۰۲۲ در شهرستان Xingguo، شهر Ganzhou استان جیانگشی چین آزمایشی انجام شد.

نگرانی بابت تعارض پلنگ و یوزپلنگ در پارک ملی توران نداریم

 نگرانی بابت تعارض پلنگ و یوزپلنگ در پارک ملی توران نداریم
2022-08-10T14:06:29+04:30
سرپرست دفتر حفاظت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص مشاهده پلنگ در پارک ملی توران گفت: در این پارک دشت‌ها و مناطق کوهستانی وجود دارد و با توجه به مساح...

وزیر ارتباطات: ماهواره‌بر جدید در روزهای آینده پرتاب می‌شود/ اختصاص بسته اینترنت ۲۰۰گیگابایتی به خبرنگاران

 وزیر ارتباطات: ماهواره‌بر جدید در روزهای آینده پرتاب می‌شود/ اختصاص بسته اینترنت ۲۰۰گیگابایتی به خبرنگاران
2022-08-10T14:06:29+04:30
وزیر ارتباطات گفت: هم‌اکنون امکان پرتاب ماهواره تا زیر ۵۰ کیلوگرم و قراردادن در مدار را داریم که آخرین آن ماهواره‌بر قاصد بود و در دو سه هفته آینده ماهواره‌...

بی‌توجهی به ظرفیت‌های میراث فرهنگی و فناوری‌های بومی زمینه‌ساز بسیاری از بحران‌هاست

 بی‌توجهی به ظرفیت‌های میراث فرهنگی و فناوری‌های بومی زمینه‌ساز بسیاری از بحران‌هاست
2022-08-10T13:53:11+04:30
یک متخصص مرمت آثار تاریخی مداخلات بی‌رویه و منفعت‌‌طلبانه انسان در طبیعت بدون توجه به خواص جغرافیایی هر منطقه و توسعه ناهمگن و نامتوازن شهری در سایه بی‌توجه...

حضور معاون مطبوعاتی در جمع خبرنگاران ۳ رسانه

 حضور معاون مطبوعاتی در جمع خبرنگاران ۳ رسانه
2022-08-10T13:53:11+04:30
معاون امور مطبوعاتی به‌همراه مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی با حضور در تحریریه ۳ رسانه، با خبرنگاران این رسانه‌ها به نمایندگی از همه خبرنگاران کشور به ...

تصادفات رانندگی در بین پرونده‌های پرتعداد وارده به دستگاه قضا

تصادفات رانندگی در بین پرونده‌های پرتعداد وارده به دستگاه قضا
2022-08-10T13:20:03+04:30
معاون اول قوه قضاییه گفت: براساس آمارهای موجود مشخص شده است که موضوع تصادفات رانندگی و ایراد صدمه غیرعمدی ناشی از آن جزو پنج ردیف اول پرونده‌های وارده به دست...

ارفاق در حق محکوم امنیتی، ظلم به دیگران است

ارفاق در حق محکوم امنیتی، ظلم به دیگران است
2022-08-10T13:20:02+04:30
رئیس قوه قضائیه گفت: محکومی که مخل امنیت روانی مردم است نباید مورد ارفاق قرار گیرد؛ چرا که ارفاق در قبال او ظلم به دیگران است.

کاخ نیاوران به راهنمای گردشگری صوتی مجهز شد

کاخ نیاوران به راهنمای گردشگری صوتی مجهز شد
2022-08-10T12:39:56+04:30
برای نخستین بار، جاذبه‌های گردشگری مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ نیاوران به سیستم راهنمای صوتی مجهز شد.

تخصیص ۳۵۰ میلیارد ریال برای ارائه خدمات درمانی به بیماران نیازمند

تخصیص ۳۵۰ میلیارد ریال برای ارائه خدمات درمانی به بیماران نیازمند
2022-08-10T12:26:36+04:30
رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر گفت: تاکنون در چهار مرحله ۳۵ میلیارد تومان از این مبلغ به استان‌ها اختصاص یافته است.

"خطر بزرگ انگلی" که کودکان شما را در پارک‌‌ها تهدید می‌کند!

 "خطر بزرگ انگلی" که کودکان شما را در پارک‌‌ها تهدید می‌کند!
2022-08-10T12:06:29+04:30
والدین با توجه به آلودگی گسترده پارک‌ها و بوستان‌ها در شهرهای مختلف کشورمان به "بمب‌های انگلی" ناشی از حضور سگ‌ها باید به شدت مراقب سلامت کودکان خ...

هوشیاری پلیس فتا "کلاهبردار ۹هزار میلیارد تومانی ارز دیجیتال" را به دام انداخت

 هوشیاری پلیس فتا "کلاهبردار ۹هزار میلیارد تومانی ارز دیجیتال" را به دام انداخت
2022-08-10T11:26:31+04:30
رئیس پلیس فتای فراجا از کشف کلاهبرداری ۹هزار و ۲۳۰ میلیارد تومانی خبر داد و گفت: در این خصوص ۶ نفر که به متهم اصلی در امر خرید و فروش املاک کمک می‌کردند، دس...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)