میرنیوز

رئیس اسکودا: در عقب‌افتاده‌ترین کشورها هم وکیل از حاکمیت پروانه وکالت نمی‌گیرد

 رئیس اسکودا: در عقب‌افتاده‌ترین کشورها هم وکیل از حاکمیت پروانه وکالت نمی‌گیرد 2021-12-02T15:39:10+03:30

به گزارش خبرنگار قضائی خبرگزاری تسنیم؛ جعفر کوشا، رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) در نشست خبری امروز خود گفت: دو مطلب است که در نهاد وکالت همواره مورد مناقشه بوده و حاکمیت‌ها از زمانی که وکالت شروع شد با آن مقابله کردند؛ بحث استقلال و بحث آزادی دفاع. وکیل و نهاد وکالت باید مستقل باشند و در دادگاه هم، آزادی بیان در دفاع از حقوق و دفاع از موکل را داشته باشد. وکیل باید با حربه قلم و آزادی بیان در احقاق و اثبات حق تلاش کند. وکیل سلاحی جز قلم و وسیله‌ای جز زبان ندارد.

کوشا ادامه داد: حکام در کشورهای مختلف همواره سعی دارند در نهاد وکالت نفوذ کنند. گاهی این نفوذ به معنای نظارت و گاهی به معنای دخالت است. ما چون وارث زحمات پیشکسوتان خود در طول تاریخ از زمان مرحوم مصدق تا الان هستیم، تکلیف داریم از نظر قانونی، شرعی، اخلاقی و عرفی، به دو مقوله استقلال و آزادی بیان و دفاع از موکل اهتمام بورزیم.

وی ادامه داد: استقلال نهاد وکالت به معنای این نیست که حاکمیت را قبول نداشته باشیم و جدای از حاکمیت باشیم؛ بلکه به این معناست که در وظایفی که به عهده ماست، به عنوان نهاد مدنی، ملی، خصوصی و قانونی وظایف خود را در خارج از حاکمیت انجام دهیم. اما حاکمیت تلاش می‌کند در قالب نظارت، به دخالت بپردازد.

رئیس اسکودا همچنین گفت: کانون‌های وکلا همواره سعی کرده‌اند در کنار حاکمیت به وظایف خود عمل کنند؛ اما قطعاً انجام وظیفه وکالت در بسیاری از موارد با امور حاکمیتی اصطکاک ایجاد می‌کند که حاکمیت تلاش می‌کند این برخوردها را به‌گونه‌ای جلوه کند که آزادی نهاد وکالت به ضرر حاکمیت است و به آن نگاه امنیتی داشته باشد. اینطور نیست که اگر وکیلی در دادگاه در مقام دفاع است در حال به مخاطره انداختن امنیت است.

وی تأکید کرد: آزادی و استقلال دو مفهوم فلسفی هستند که وکیل با آنها می‌تواند به حاکمیت اعتبار، مشروعیت، مقبولیت و محبوبیت بدهد. حاکمیت برای این مشروعیت و مقبولیت و محبوبیت می‌تواند با نهاد وکالت تعامل خوبی داشه باشد، چون ظرفیت نهاد وکالت آنگونه است که می‌تواند در عرصه‌های ملی و بین‌المللی حاکمیت را یاری برساند؛ اما برخی زمامداران اینگونه می‌اندیشند که اگر وکیل آزاد و مستقل باشد شاید به حاکمیت خطر وارد شود.

کوشا در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه امروز، نهاد وکالت با چالش‌هایی مواجه است، چند سؤال مطرح کرد و پرسید: آیا ما به عنوان یک نهاد ملی، خصوصی و مدنی، باید زیر پرچم حاکمیت قرار بگیریم؟ آیا حاکمیت حق دارد که در امور ما دخالت کند؟ آیا رفتار حاکمیت با نهاد وکالت به مثابه دخالت قیّم نسبت به محجور است؟ آیا این دخالت به مثابه این است که اعتمادی به نهاد وکالت ندارد؟ و آیا دخالت حاکمیت به بهانه اینکه تعدادی در کانون وکلا ممکن است مخالف حاکمیت باشد می‌تواند بهانه‌ای برای مخالفت باشد؟

رئیس اسکودا ادامه داد: امروز در عرصه بین‌المللی یکی از شاخص‌های توسعه پایدار وجود کانون‌های مستقل است. در مؤلفه‌های شاخص‌های توسعه می‌گویند که کانون وکلا تا چه میزان مستقل است. درجه استقلال کانون‌های وکلا از حاکمیت نشان دهنده توسعه کشور است و هر چه درجه کمتر باشد، جامعه در حال توسعه و یا کم‌توسعه است.

کوشا با بیان اینکه قاضی ممکن است با وکیل باسواد و دانشمند و اندیشمند، مواجهه علمی داشته باشد و اگر قاضی از ارشادات وکیل استفاده کند، در استحکام و استدلال آرا می‌تواند خیلی مؤثر باشد، افزود: وکیل، پروژکتوری است که ابهامات پرونده را روشن می‌کند و قاضی که جاهل بین دو عالم است را به سمتی می‌کشاند تا آرایی صادر کند که در دنیا آن را بپسندند.

وی تأکید کرد: وکیل باید حتماً مستقل باشد و در هیچ کشوری حتی عقب‌افتاده‌ترین کشورها، وکیل از حاکمیت پروانه نمی‌گیرد. دلیل آن این است که زبان او باید در بیان حقایق و کشف واقعیت‌ها آزاد باشد تا از ابطال پروانه خود نترسد. وکیل نباید از منظر قضائی و حقوقی در معرض ریسک و خطر این باشد که پروانه او ابطال شود. ماده 17 لایحه استقلال وکالت گفته فقط دادگاه انتظامی می‌تواند پروانه را ابطال کند و هیچ کس حق ندارد مانع دفاع وکیل از موکل باشد.

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران در بخش بعدی سخنانش اظهار کرد: نگاه و رویکرد حاکمان و حاکمیت به نهاد وکالت در جایی که حاکمیت می‌خواهد پیشرفت کند این است که به نهاد وکالت و ظرفیت‌های آن توجه کند.

وی در ادامه، آزمون وکالت را موضوع سخنان خود انتخاب کرد و در این باره گفت: برای ورود به عرصه‌های جدید وکالت نیازمند جذب جوانان و آموزش آنها هستم؛ اینکه آزمون برگزار کنیم تا در این جرگه قرار بگیرند. به تبع پیشکسوتان بازشنسته می‌شوند و کهولت سن پیدا می‌کنند و نیازمند این هستیم که جریان را در نهاد وکالت از طریق آزمون تداوم بخشیم. آزمون حق ماست و ما تشخیص می‌دهیم که شخص قابلیت گرفتن پروانه و دفاع را دارد یا نه و هرگونه دخالت از طرف حاکمیت در فرایند صدور پروانه از زمان ثبت‌نام تا زمانی که پروانه صادر می‌شود، محکوم است.

کوشا سپس گفت: از قوه قضائیه استدعا دارم بر اساس اصل تفکیک قوا و منطق عقلانی و سیره عقلا و عرف بین‌المللی، در حدود قوانین حرکت کنند. قوانین، قانون و قانون اساسی خط قرمز ما هستند. ما تابع حاکمیت قانون هستیم و قانون سلیقه‌بردار نیست که هر کسی تفسیر خودش را ارائه دهد. قانون متمایز کننده بین حق از ناحق است و بر اساس قانون حق و تکلیف داریم که آزمون برگزار کنیم.

وی تأکید کرد: "من له الحق" ما بر این ادعا ماده یک قانون لایجه استقلال است که بر اساس آن ما حق داریم آزمون برگزار کنیم و این حق قابل واگذاری نیست چون حق تثبیت شده است. ما در امر قضاوت و در آزمون قضاوت و اینکه چه کسی قاضی بشود یا نه دخالت نداریم؛ چطور می‌شود که شما در بحث وکالت دخالت می‌کنید؟

رئیس اسکودا در بخش پایانی سخنانش با اظهار اینکه مقام معظم رهبری همیشه بحث حاکمیت قانون را مطرح کرده‌اند، گفت: اگر عدالت را معنی کنیم یعنی ما حق و تکلیف داریم که آزمون وکالت را برگزار کنیم. از ریاست قوه قضائیه که فرد ارزشمندی است  خواستار این هستم که برای اینکه جامعه ملتهب نشود و از نظر روحی و روانی و سایر مسائل بین‌المللی بر مشکلات مردم افزوده نشود، با درایت و تدبیر و رعایت قانون و اصول راهبردی قانون اساسی، به جایی برویم که قانون برای نهاد وکالت تعیین کرده است.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اجتماعی

دو انتصاب در شورای عالی استانها

دو انتصاب در شورای عالی استانها
2022-01-22T20:40:31+03:30
رئیس شورای عالی استان ها در احکامی سرپرست معاونت حقوقی و امور مجلس و سرپرست مرکز پژوهش و آموزش شورای عالی استان ها را منصوب کرد.

لزوم پیگیری مسئله راهبردی مدیریت جمعیت کشور توسط سازمان تبلیعات اسلامی

 لزوم پیگیری مسئله راهبردی مدیریت جمعیت کشور توسط سازمان تبلیعات اسلامی
2022-01-22T18:20:28+03:30
جمعی از فعالان جمعیتی در قالب نامه‌ای از حرکت سازمان تبلیغات اسلامی در زمینه گفتمان‌سازی با هدف تحکیم بنیان خانواده و افزایش فرزندآوری تقدیر و بر پیگیری مقو...

از دستگیری کری‌خوانان فضای مجازی تا کشف داروهای غیرمجاز در کیانشهر

از دستگیری کری‌خوانان فضای مجازی تا کشف داروهای غیرمجاز در کیانشهر
2022-01-22T17:47:08+03:30
در ۲۴ ساعت گذشته در نقاط مختلف تهران حوادثی رخ داد که مأموران نیروی انتظامی در آن نقش آفرینی کردند، در این بسته خبری اخبار پلیسی روز را بخوانید.

مرگ تبعه افغان بر اثر گازگرفتگی در شهرک نفت

مرگ تبعه افغان بر اثر گازگرفتگی در شهرک نفت
2022-01-22T16:53:48+03:30
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران از مرگ مردی ۵۰ ساله در جریان حادثه گازگرفتگی در شهرک نفت خبر داد.

اخذ رشوه حسین فریدون از دانیال زاده با استفاده از حساب احمدی‌زاده

اخذ رشوه حسین فریدون از دانیال زاده با استفاده از حساب احمدی‌زاده
2022-01-22T16:40:29+03:30
در نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده شرکت کروز، استفاده حسین فریدون از حساب‌های مسعود احمدی زاده جهت دریافت رشوه و حق حساب از رسول دانیال‌زاده تأیید شده است.

درخواست شهردار تهران از فعالان مجازی جهت کمک به اسکان بی‌خانمان‌ها

درخواست شهردار تهران از فعالان مجازی جهت کمک به اسکان بی‌خانمان‌ها
2022-01-22T16:27:09+03:30
شهردار تهران بر اطلاع‌رسانی از طریق سامانه ۱۳۷ نسبت به اسکان همشهریان بی‌خانمان و آسیب‌دیده توسط فعالان مجازی تاکید کرد.

افزایش مسمومیت با گاز منواکسید کربن در تهران/ فوت ۱۲۲ نفر

افزایش مسمومیت با گاز منواکسید کربن در تهران/ فوت ۱۲۲ نفر
2022-01-22T16:13:51+03:30
سرپرست مرکز اورژانس تهران گفت: در یک هفته گذشته ۱۲۲ نفر نیز دچار مسمومیت با گاز منواکسیدکربن شدند که متأسفانه این آمار نسبت به هفته‌ گذشته افزایش یافته است.

اعتبارات بودجه‌ای ۱۱ منطقه شهرداری تهران بررسی شد

اعتبارات بودجه‌ای ۱۱ منطقه شهرداری تهران بررسی شد
2022-01-22T16:13:50+03:30
اعتبارات بودجه‌ای ۱۱ منطقه از ۲۲ منطقه شهرداری تهران در جلسات کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران بررسی شد.

بارش‌های اخیر باعث رفع خشکسالی نمی‌شود

بارش‌های اخیر باعث رفع خشکسالی نمی‌شود
2022-01-22T15:50:27+03:30
رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی با اشاره به تاثیر بارندگی‌های اخیر بر تامین آب کشور گفت: بارش‌های اخیر به شکل بی‌سابقه‌ای درتامین آب مورد نیاز است...

رئیس پلیس راهور تهران مهمان جلسه شورای شهر خواهد بود

رئیس پلیس راهور تهران مهمان جلسه شورای شهر خواهد بود
2022-01-22T15:47:11+03:30
سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران از حضور رئیس پلیس راهور تهران در چهل و دومین جلسه شورای شهر به‌ منظور ارائه گزارش در خصوص موضوعات مرتبط با شهر تهران خبر داد.

از احداث جایگاه جدید فیل‌ها و شامپانزه‌های باغ وحش ارم تا پیگیری علت فوت "باران" +تصاویر

 از احداث جایگاه جدید فیل‌ها و شامپانزه‌های باغ وحش ارم تا پیگیری علت فوت "باران" +تصاویر
2022-01-22T15:53:46+03:30
مدیر باغ وحش تهران در ارتباط با احداث جایگاه جدید فیل‌ها و شامپانزه‌ها و همچنین پیگیری با کشور کنیا درباره علل فوت "باران" توضیح داد.

آغاز واکسیناسیون کودکان بالای ۵ سال با رضایت والدین

 آغاز واکسیناسیون کودکان بالای ۵ سال با رضایت والدین
2022-01-22T15:53:46+03:30
سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب کرد که واکسیناسیون گروه سنی ۵ تا ۱۱ سال در سراسر کشور به صورت پلکانی و...

۶ پرونده چند ملیتی مشترک با ایران، در نوبت ثبت جهانی یونسکو

 ۶ پرونده چند ملیتی مشترک با ایران، در نوبت ثبت جهانی یونسکو
2022-01-22T15:53:46+03:30
مدیر کل دفتر ثبت آثار گفت: ایران تلاش کرده است از ظرفیت پرونده‌های چند ملیتی برای برون رفت از محدودیت‌های سهمیه‌ای یونسکو بهره ببرد که برای سال ۱۴۰۱ ایران ش...

منشاء پدیده اتوبوس‌خوابی در تهران چیست؟

 منشاء پدیده اتوبوس‌خوابی در تهران چیست؟
2022-01-22T15:53:46+03:30
معاون سابق امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران منشاء پدیده اتوبوس‌خوابی در تهران را تشریح کرد.

پیش از کرونا شاهد رشد ۴۰ درصدی صدور ویزای ایران در اسپانیا بودیم

پیش از کرونا شاهد رشد ۴۰ درصدی صدور ویزای ایران در اسپانیا بودیم
2022-01-22T14:53:49+03:30
سفیر کشورمان در اسپانیا با اشاره به رشد ۴۰ درصدی صدور ویزای ایران در اسپانیا قبل از کرونا گفت: با توجه به امکان صدور ویزای فرودگاهی دیگر نیازی به مراجعه حضور...

افزایش ۶۰ درصدی کمک‌های حامیان به ایتام و فرزندان محسنین

افزایش ۶۰ درصدی کمک‌های حامیان به ایتام و فرزندان محسنین
2022-01-22T14:53:48+03:30
مدیرکل کمیته امداد استان تهران گفت: همه ایتام و فرزندان محسنین تحت حمایت کمیته امداد استان تهران دارای حامی هستند و کمک‌های حامیان نیز ۶۰ درصد رشد داشته است.

رشد ۴۰ درصدی صدور ویزای ایران در اسپانیا قبل از کرونا

رشد ۴۰ درصدی صدور ویزای ایران در اسپانیا قبل از کرونا
2022-01-22T14:40:29+03:30
سفیر کشورمان در اسپانیا با اشاره به رشد ۴۰ درصدی صدور ویزای ایران در اسپانیا قبل از کرونا گفت: با توجه به امکان صدور ویزای فرودگاهی دیگر نیازی به مراجعه حضور...

سهم ۸۰ درصدی خودروها در انتشار آلاینده‌های گازی/ ۹۵۷ هزار گواهی معاینه فنی در ۱۰ ماه گذشته صادر شد

سهم ۸۰ درصدی خودروها در انتشار آلاینده‌های گازی/ ۹۵۷ هزار گواهی معاینه فنی در ۱۰ ماه گذشته صادر شد
2022-01-22T14:27:11+03:30
مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای شهر تهران از سهم ۸۰ درصدی خودروها در انتشار آلاینده‌های گازی بر اساس آخرین مطالعه سیاهه انتشار شهر تهران خبر داد.

۵ هدیه شهرداری تهران به‌بانوان به مناسبت روز مادر

۵ هدیه شهرداری تهران به‌بانوان به مناسبت روز مادر
2022-01-22T14:13:49+03:30
شهرداری تهران به‌مناسبت گرامیداشت مقام زن و روز مادر پنج نوع هدیه برای بانوان پیش‌بینی کرده‌است.

آغاز واکسیناسیون کرونا برای سنین ۵ تا ۱۱ سال با رضایت والدین در سراسر کشور

آغاز واکسیناسیون کرونا برای سنین ۵ تا ۱۱ سال با رضایت والدین در سراسر کشور
2022-01-22T14:03:48+03:30
سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت پیرو مصوبات ستاد ملی کرونا گفت: ستاد مصوب کرد که واکسیناسیون گروه سنی ۵ تا ۱۱ سال در سراسر کشور به صورت پل...

رونمایی از واگن مخصوص بانوان و کودکان در مترو تهران

رونمایی از واگن مخصوص بانوان و کودکان در مترو تهران
2022-01-22T14:00:29+03:30
سرپرست معاونت امور فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه، از رونمایی واگن مخصوص بانوان و کودکان با فضای بصری جدید و با هدف عدم ورود آقایان به و...

۵۵ مجموعه ورزشی آبی شهرداری در روز مادر رایگان است

۵۵ مجموعه ورزشی آبی شهرداری در روز مادر رایگان است
2022-01-22T13:47:10+03:30
سرپرست معاونت اماکن و فضاهای ورزشی سازمان ورزش شهرداری تهران از رایگان بودن ۵۵ مجموعه ورزشی آبی سازمان ورزش برای بانوان در روز مادر خبر داد.

واگن مخصوص بانوان و کودکان در متروی تهران رونمایی شد

واگن مخصوص بانوان و کودکان در متروی تهران رونمایی شد
2022-01-22T13:47:10+03:30
سرپرست معاونت امور فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه از رونمایی واگن مخصوص بانوان و کودکان با فضای بصری جدید و با هدف عدم ورود آقایان به و...

برخورد قاطع با اراذلی که از خط قرمز پلیس رد شوند/ واکنش به عدم پیگیری سرقت های زیر ۲۰ میلیون

برخورد قاطع با اراذلی که از خط قرمز پلیس رد شوند/ واکنش به عدم پیگیری سرقت های زیر ۲۰ میلیون
2022-01-22T13:47:09+03:30
جانشین فرمانده ناجا از برخورد قاطع با اراذل و اوباشی که خط قرمزهای پلیس را رد کنند، خبر داد و گفت: هزینه جرم با نوع جرم تناسب ندارد.

۶۲۵۰ خانواده با «برکت» به روستاها بازگشتند

۶۲۵۰ خانواده با «برکت» به روستاها بازگشتند
2022-01-22T13:20:30+03:30
مدید عامل بنیاد برکت گفت: اجرای پویش «به روستا برمی‌گردیم» باعث بازگشت بیش از ۶ هزار خانواده به روستاها شده است.

کاهش سن واکسیناسیون کرونا تا ۹ سال

 کاهش سن واکسیناسیون کرونا تا ۹ سال
2022-01-22T13:27:06+03:30
استاندار تهران از کاهش سن واکسیناسیون کرونا تا ۹ سال خبر داد.

ضعف ایران در حفاظت و توسعه کیفی موزه‌ها/ وقتی افزایش تعداد موزه‌ها با ارتقاء کیفیت آن‌ها همراه نیست

 ضعف ایران در حفاظت و توسعه کیفی موزه‌ها/ وقتی افزایش تعداد موزه‌ها با ارتقاء کیفیت آن‌ها همراه نیست
2022-01-22T13:27:06+03:30
رئیس ایکوم ایران گفت: گرچه از لحاظ افزایش تعداد موزه‌ها عملکرد قابل قبولی داشته‌ایم، اما متأسفانه در بعد کیفی هنوز درک صحیحی از اهمیت نقش موزه و سرمایه‌گذار...

موفقیت یک شرکت دانش‌بنیان در تولید داروهای گیاهی برای درمان بیماری‌های "قند خون، آرتروز و سیاتیک"

 موفقیت یک شرکت دانش‌بنیان در تولید داروهای گیاهی برای درمان بیماری‌های "قند خون، آرتروز و سیاتیک"
2022-01-22T13:27:06+03:30
یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی موفق به تولید داروهای گیاهی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله "قند خون، آرتروز، سیاتیک، بیماری‌های معده و روده، سردرد، م...

روند افزایشی ابتلا به کرونا در صدمین هفته همه‌گیری/ چند درصد مردم ماسک می‌زنند؟

 روند افزایشی ابتلا به کرونا در صدمین هفته همه‌گیری/ چند درصد مردم ماسک می‌زنند؟
2022-01-22T13:27:06+03:30
اگرچه روند بستری و فوتی‌ها افزایش نیافته اما تعداد مواردسرپایی کرونامثبت در حال افزایش است.

کاهش سن واکسیناسیون کرونا در کشور به ۹ سال

کاهش سن واکسیناسیون کرونا در کشور به ۹ سال
2022-01-22T13:10:27+03:30
استاندار تهران از تصمیم ستاد ملی کرونا برای واکسیناسیون کودکان ۹ تا ۱۲ سال خبر داد.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)