میرنیوز

عدم حمایت از نخبگان علت نگاه منفی به جریان مهاجرت در ایران!/ "فرار مغزها" یا "مهاجرت یکطرفه" در قرن ۲۱ معنا ندارد

 عدم حمایت از نخبگان علت نگاه منفی به جریان مهاجرت در ایران!/ "فرار مغزها" یا "مهاجرت یکطرفه" در قرن ۲۱ معنا ندارد 2021-10-13T11:33:27+03:30

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم؛ مسئله مهم "مهاجرت" یکی از موضوعات حساس و چالش‌برانگیز جامعه امروز ایران است، با این حال همچنان اطلاعات و آمار دقیق اندکی در این حوزه در دسترس قرار دارد. یکی از سرفصل‌های داغ و پرحاشیه در این حوزه، موضوع خروج و مهاجرت نخبگان تحصیلی، رتبه‌های برتر کنکور سراسری و همچنین برگزیدگان المپیادهای دانش‌آموزی بوده است.

سالنامه مهاجرتی ایران 1400 توسط "رصدخانه مهاجرت ایران" تهیه و تدوین شده است که نمایانگر آخرین آمار و اطلاعات حوزه مهاجرت‌های بین‌المللی در ایران و جهان است که روند ماندگاری، خروج و بازگشت برگزیدگان کنکور سراسری و المپیادهای دانش‌آموزی، روند بازگشت متخصصان و نخبگان علمی به کشور و همچنین روند خروج و بازگشت پناهجویان ایرانی را برای نخستین بار بررسی کرده است.

جمعیت مهاجران ایرانی در دنیا براساس آخرین آمار موجود قابل استناد در سال 2020 میلادی، 1.8 میلیون نفر است که که 2.23 درصد از جمعیت ایران را تشکیل می‌دهد اما طبق آمار دبیرخانه شورای عالی ایرانیان، جمعیت مهاجران ایرانی خارج از کشور 4.04 میلیون نفر برآورده شده است که این آمار براساس منابع  بین‌المللی، قابل راستی‌آزمایی نیست.

جمعیت مهاجران ایرانی در دنیا در سال 1990 میلادی، بالغ بر 820 هزار نفر بوده است که این رقم در سال 2020 میلادی به 1.8 میلیون نفر رسیده است و در واقع در 30 سال گذشته جمعیت مهاجران ایرانی 2.2 برابر شده است؛ برای بررسی موضوع مهاجرت و ریشه‌یابی علل و عوامل مهاجرت‌ها در ایران با دکتر"بهرام صلواتی؛ مدیر رصدخانه مهاجرت ایران"به گفت‌و‌گو نشسته‌ایم که از نظر می‌گذرانید:

تسنیم: تاریخچه رصدخانه مهاجرت ایران چیست و از کجا آغاز به کار کرده است؟

موضوع مهاجرت در دنیا یکی از پدیده‌های داغ و پرحاشیه است و به همین خاطر در بسیاری از کشورهای "مهاجرفرست" و "مهاجرپذیر"، نهادها و موسسات تخصصی در موضوع مهاجرت شکل گرفته است اما در ایران رشته‌های دانشگاهی، موسسات یا سازمانی در زمینه مهاجرتی نداریم!

بنده در سال 95 که از خارج از کشور به ایران بازگشتم در دانشگاه شریف یک طرح پسادکترا تحت عنوان "عوامل رانشی و کششی موثر در مهاجرت" تعریف شد و همه چیز با یک میز تحقیقاتی یک نفره شروع شد و من شروع به مطالعه و تحقیق جدی درباره موضوع مهاجرت در ایران کردم آن هم در دانشگاهی که (دانشگاه شریف) بیشترین مهاجرت دانشجویان و فارغ‌التحصیلان ممتاز را داشته است.

در سال‌های گذشته این میز مهاجرت تبدیل به یک گروه و برنامه سیاست‌گذاری مهاجرت در "پژوهشکده سیاست‌گذاری دانشگاه صنعتی شریف" شده است و در نهایت با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک نهاد تخصصی تحت عنوان "رصدخانه مهاجرت ایران"‌ در پژوهشکده سیاست‌گذاری دانشگاه صنعتی شریف را پایه‌گذاری کردیم؛ کار اصلی این رصدخانه این است که داده‌ها و آمارهای متقن و مستند مهاجرت در ایران و جهان را جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل می‌کند چیزی که در اخبار و گزارشات آماری بسیار کم دیده می‌شود و در نهایت یک برنامه و تجویز سیاستی برای راهبرد برنامه مهاجرتی در ایران ارائه می‌کند.

مهم‌ترین خروجی رصدخانه، "سالنامه مهاجرتی ایران" است که هر سال اواخر تابستان منتشر می‌شود و آخرین آمار و اطلاعات مهاجرتی در ایران و جهان برای مخاطبان به زبان انگلیسی و فارسی منتشر می‌شود؛ این سالنامه از سال 1399 شروع به کار کرد و  انتشار این سالنامه باعث شده است که مقداری از آن ابهامات و فضای غبارآلودی که درباره موضوع مهاجرت در ایران بود کمتر شود.

تسنیم: ریشه نگاه منفی به مهاجرت در ایران چیست؟ آیا این نگاه منفی به مهاجرت در ایران در کشورهای خارجی نیز وجود دارد؟

اول از همه باید بپذیریم که مهاجرت فقط در ایران نیست و در همه کشورهای دنیا، موضوع مهاجرت وجود دارد و بیشتر کشورها با آن درگیر هستند و حتی در چند سال گذشته موضوع مهاجرت در دنیا بسیار پررنگ شده است. در سال 2015 بحران مهاجرتی به اروپا را داشتیم که گفت‌و‌گوهای جهانی در قبال آن شکل گرفت و در سال 2018 سازمان ملل متحد یک میثاق‌نامه‌ای جهانی برای مهاجرت شکل داد اما در ایران و در موضوع مهاجرت، نهاد و برنامه‌ مشخصی از 100 سال گذشته نداشتیم! نهاد دانشگاه یا نهادهای مختلف مدنی، اقتصادی و اجتماعی شکل گرفته بود اما برای موضوع مهاجرت کمتر فکر شده است.

مفهوم "فرار مغزها" یا "مهاجرت یکطرفه" مربوط به اواسط یا اواخر قرن بیستم است؛ در قرن 21 دیگر اصلاً مهاجرت یکطرفه معنا و مفهومی ندارد آنقدر ارتباطات، وسایل حمل و نقل، جریان آزاد اطلاعات و ... شکل گرفته است که همه کشورهای جهان اتباعی از آنها از کشور خارج می‌شود و از آنطرف نیز اتباع سایر کشورها وارد آن کشور خواهند شد.

نکته مهم و قابل ارزیابی این است که میزان ورودی و خروجی مهاجران به کشورها بررسی و با یکدیگر مقایسه شوند؛ متاسفانه ما برای سرمایه انسانی قابل توجه در کشورمان، برنامه مشخص و مدونی اصلاً نداریم. در بسیاری از کشورها سرریز منابع انسانی خود را به خارج از کشور می‌فرستند و از عواید مالی آن یا برگشت این مهاجران نیروی انسانی به کشور استفاده می‌کنند که در واقع چرخش دانش و فناوری انجام می‌شود.  به عنوان مثال در کشورهای چین و هند بسیاری از سرمایه‌های انسانی این دو کشور به خارج از کشور مهاجرت کرده اما در نهایت به داخل کشورشان بازگشتند و منشا خیر و ثمر برای کشور خود شدند.

علم و تکنولوژی , شرکت های دانش بنیان ,

علت نگاه منفی به جریان مهاجرت در ایران این است که فکری به حال آن نکرده‌ایم و فقط منتظر این بودیم که سرمایه‌های انسانی از کشور خارج شده و خودشان نیز به کشور بازگردند! ضمن اینکه پدیده مهاجرت در ایران فرایندی خودکار و خودمحور است؛ یک طرح کلاً در ایران اجرا شده است که آن هم طرح بازگشت متخصصان به ایران توسط معاونت علمی بوده است که در این طرح 2 هزار نفر از فارغ‌التحصیلان و متخصصان دانشگاه‌های ممتاز دنیا را جذب کنیم.

تسنیم: نهادها و ارگان‌های دخیل و مسؤل در پدیده مهاجرت در ایران کدام هستند؟

ما در بسیاری از دستگاه‌های دولتی خود به موضوع مهاجرت ایمان پیدا نکردیم در صورتی که فضای اقتصادی و اجتماعی دنیا عوض شده است و ما نیازمندیم تا سریع‌تر و چابک‌تر عمل کنیم و هیچ‌کسی بهتر از نیروی نخبه،‌ مستعد و تحصیل‌کرده قادر به انجام این کار نیست؛ ما اتلاف مغزها هم در داخل و هم در خارج می‌توانیم داشته باشیم، امروز کلی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی داریم که هیچ برنامه‌ای برای آنها تدارک دیده نشده است و عملاً انگار آنها همگی مهاجرت کرده‌اند.

بسیاری از کشورها از جمله ترکیه قبل از آنکه رتبه‌های برتر المپیادی آنها به صورت خودکار و خودجوش مهاجرت کنند از آنها حمایت‌های کامل و ویژه‌ای صورت می‌گیرد و حتی به آنها "فاند" می‌دهند و بهترین‌ شغل‌ها را برای آنها در نظر می‌گیرند. ما در رصدخانه مهاجرت ایران نباید متوقف به صرف آمار باشیم و باید یک تحلیل و از همه مهم‌تر برنامه‌های مهاجرتی برای کشور ترسیم کنیم.

تسنیم: مهاجرت‌ها در دنیا به چند دسته تقسیم می‌شوند و وضعیت کلی مهاجرت در ایران چگونه است؟

ما سه دسته اصلی مهاجرت‌ داریم که شامل "مهاجرت تحصیلی"، "مهاجرت کاری" و "مهاجرت پناهجویی" است؛ به مهاجرت تحصیلی، جابه‌جایی تحصیلی نیز می‌گویند چراکه هیچ دانشجویی به قصد مهاجرت دائم، تحصیل نمی‌کند و قصد بازگشت دارد. طبق آخرین آمار ما نزدیک به 60 هزار دانشجوی ایرانی خارج از کشور داریم و رتبه دانشجوفرستی ما به شکل قدر مطلق 18 است؛ نزدیک به 45 هزار دانشجوی خارجی در داخل ایران است و رتبه 33 را داریم که نشان می‌دهد تراز ما منفی بوده اما روز‌به‌روز بهتر می‌شود.

بخش دوم مهاجرت مربوط به مهاجرت‌های کاری است که افراد در بازار کار کشورهای مختلف وارد می‌شوند؛ ما آمار دقیقی متاسفانه نداریم چراکه این آمار از کشورهای مبدا یا مقصد تهیه می‌شود چون این ویزاهای کار به چند دسته تقسیم می‌شود و پیچیدگی‌های خاصی دارد هنوز جایگاه خود را نمی‌توانیم به صورت دقیق مشخص کنیم!

علم و تکنولوژی , شرکت های دانش بنیان ,

در مهاجرت‌های پناهجویی افراد به واسطه مشکلات سیاسی،‌ عقیدتی یا اجتماعی یا ... از کشور خارج می‌شوند و این یک مهاجرت یک‌طرفه است چرا که آن مهاجر سلب تابعیت کرده است؛ ما در پناهجوفرستی رتبه 14 را داریم و در عین حال پناهجوپذیر نیز هستیم. تا قبل از بحران سوریه رتبه 5 پناهجوپذیری را داشتیم چراکه افغانستانی‌های زیادی به عنوان مهاجران اجباری و حتی مهاجران غیرقانونی ساکن ایران هستند. جمعیتی نزدیک به 1 میلیون رسمی و 3 میلیون نفر غیررسمی پناهجو یا پناهنده یا مهاجر افغانستانی در داخل ایران داشتیم و بنابراین ایران هم کشوری پناهجوپذیر و هم پناهجو فرست است.

درباره آمار ایرانیان خارج از کشور نیز روایت‌های مختلفی وجود دارد و همیشه هم درباره آن سوال می‌شود. طبق آماری که داریم حداقل 2 میلیون مهاجر ایرانی در خارج از کشور داریم که گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر 3 میلیون، 5 میلیون و یا حتی 8 میلیون نیز وجود دارد که پشتوانه علمی ندارد. بیشتر مهاجران ایرانی خارج از کشور در کشورهایی مثل آمریکا، امارات و اروپای  غربی ساکن هستند که اخیراً نیز مقاصد جدیدی مثل ترکیه اضافه شده است.

تسنیم: در بین‌ مهاجرت‌های موجود از کدام نوع بیشتر استقبال می‌شود؟

ذات مهاجرت در ایران اقتصادی است اما چون جابه‌جایی نیروی کار به طور رسمی با خیلی از کشورها نداریم و افراد دوست دارند که در کشورهای دیگر کار کنند و چون راه آن بسته است به سراغ راه‌های دیگر می‌روند؛ امروز بسیاری از درس‌های ما در دانشگاه‌های کشور با فضای بازار کار جهانی مطابقت ندارد که این یک معضل اساسی برای فارغ‌التحصیلان است. برای نیروی متقاضی مهاجرت در هنگام تلاش برای مهاجرت، مسیر کاری بسته است مسیر پناهجویی نیز بسته است چراکه بسیار خطرناک است و به همین خاطر بسیاری از این افراد به سمت مهاجرت‌های تحصیلی سرریز می‌شوند بنابراین بسیاری از مهاجرت‌های تحصیلی به ذات برای ادامه تحصیلی نیستند و فقط می‌خواهند مسیر و تونل مهاجرتی طی شود.

علم و تکنولوژی , شرکت های دانش بنیان ,

طبق آمار ما، جریان اصلی مهاجرت‌ از ایران، مهاجرت‌های پناهجویی است و مهاجرت‌های کاری و تحصیلی نیست! برخلاف آنچه ممکن است تصور شود که جمعیت زیادی از دانشجویان ما مهاجرت می‌کنند این عدد اصلاً بزرگ نیست. یکی از نکات قوت سالنامه مهاجرتی، نور تاباندن به جنبه‌های ناگفته و تاریک مهاجرت‌های ایرانیان است. بسیاری از مهاجرت‌های اجباری در دنیا بر اساس جنگ، ناامنی، فقر، گرسنگی و به ویژه مناطقی در خاورمیانه از جمله سوریه و تحولات افغانستان تعریف می‌شود اما ایران از نظر امنیت عمومی، کشور امنی است اما ناامنی اقتصادی داریم که باعث شده است افراد در هنگام مهاجرت، کفش پناهجویی را بر پا کرده و مهاجرت می‌کنند که ما به آنها "شبه‌پناهجو" می‌گوییم یعنی انگیزه‌های اقتصادی دارند اما در قالب مهاجرت‌‌های پناهجویی است.

از آنطرف لازم است تا محققان سیاسی و اجتماعی ما درباره مهاجران پناهجوی ایرانی بیشتر مطالعه کنند و این شبه‌پناهجوها را دقیق‌تر موشکافی کنند. در موضوع ناامنی اقتصادی وقتی قیمت دلار به جایی می‌رسد که قیمت تمام شده سوخت، اختلاف چندبرابری با کشورهای همسایه پیدا می‌کند شاهد آن هستیم که سوخت به صورت قاچاق سرریز می‌شود یا میوه و محصولات کشاورزی که دست‌مایه طنز نیز گاهاً پیدا می‌کند. در هنگام این اختلاف قیمت‌ها، حقوق و دستمزد ما با کشورهای همسایه فاصله قابل توجهی پیدا می‌کند و این مسئله باعث می‌شود که افراد راحت‌ترین کارها را انتخاب کنند به عنوان مثال در استان‌های مرزنشین با یک ساعت رانندگی و طی مسیر کوتاه به یک کشور دیگر رفته و کار کرده و درآمد چندبرابری ارزی خواهند داشت و بعد به خانه خود بازمی‌گردند.

کم‌کاری اجتماعی در حوزه مهاجرت نیز بسیار مشهود است. بسیاری از مردم تصویری که از مهاجرت در ذهن دارند یک تصویر کارتونی و در حد کمک‌هزینه‌ای که به مهاجران داده می‌شود است در حالی که جنبه‌های منفی آن بسیار ناشناخته است؛ اینکه در طول مسیر، قاچاقچیان انسان چه سوءاستفاده‌هایی از مهاجران می‌کنند و از همه مهم‌تر قوانین ضدمهاجرتی که همین الان در اتحادیه اروپا و بیشتر کشورها تصویب شده و وضعیت را برای مهاجران بسیار سخت کرده است.

امروز یک پدیده دیگری به نام "دلالی مهاجرت" داریم ما تا دیروز در میدان انقلاب با معضل پایان‌نامه نویسی و مقاله‌نویسی مواجه بودیم اما امروز با پدیده جدیدی به نام "رزومه‌نویسی" مواجه شدیم که برای فرستادن افراد به خارج از کشور برای آنها رزومه‌نویسی انجام می‌دهند. مهاجرت تصمیم یک روزه و یک شبه نیست و کل زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

ما در سبد جهانی مهاجرت، بازیگر کلیدی نیستیم. 280 میلیون مهاجر در دنیا داریم حتی اگر آمار ایرانیان مهاجر 4 میلیون نفر باشد، نزدیک به یک درصد از مهاجران دنیا را تشکیل دادیم؛ نداشتن برنامه،‌ نداشتن آمار و نداشتن شناخت و فرهنگ از جمله  چالش‌هایی است که در ایران با آن مواجه هستیم مثلاً در شهری مثل قم به نوعی قطب یا مرکز آموزش حوزوی شیعیان را داریم و از خیلی از کشورهای اطراف مهاجر می‌پذیریم اما متاسفانه فرهنگ مهاجر‌پذیری را نداشته و آن را به معنای فرصت نمی‌بینیم.

علم و تکنولوژی , شرکت های دانش بنیان ,

تقویم تاریخی ما، هجری شمسی است یعنی هجرت و مهاجرت جزو پایه‌های تقویمی و تاریخی است که ما به این موضوع اصلاً‌ دقت نکردیم. در هر کشوری در دنیا عده‌ای برای کسب علم یا درآمد از کشور خارج می‌شوند و عده‌ای دیگر به کشور بازگشته یا جذب می‌شوند. ما فرصت‌هایی بسیار خوبی داریم که بازار آکادمیک خود را تکمیل کنیم و نکته دوم این است که این افراد می‌توانند سرمایه‌های علمی و فرهنگی ایران در خارج از کشور باشند و نکته بعدی این است که می‌توانیم هم‌زبانی و هم‌دلی فرهنگی ایجاد کنیم.

ناآگاهی در موضوع مهاجرت از عدم ارتباط، نشات می‌گیرد چرا که به توریست‌های واردشده به کشور نیز بسیار کوتاه‌مدت به آن نگاه می‌کنیم؛ اگر امروز مشکل پیری جمعیت یا کمبود جمعیت داریم یکی از راهکارهای مولد و جایگزین جمعیتی در همه کشورهای دنیا "جمعیت مهاجران" است که یک قسمت آن نیروی کار است و یک قسمت دیگر آن پروژه‌ها و تحقیقات علمی است که در کشورهای دنیا انجام می‌شود.

بسیاری از کشورهای دنیا برای استارتاپ‌ها و صاحبان ایده، 5 سال حق اقامت داده و از آنها حمایت می‌کنند تا این استارتاپ‌ها با همگنان و هم‌رده‌های خود، طوفان فکری کنند تا شاید به یک ایده محوری برای حل مشکلات آن شهر یا کشور برسند.

امروز مفهوم ملیت، تابعیت و موقعیت جغرافیایی در حال از بین رفتن است؛ در دوره کرونا پدیده‌‌ای به اسم آموزش آنلاین یا خدمات آنلاین به وجود آمد و به ما یاد داد که حضور فیزیکی شرط لازم برای خدمت‌رسانی نیست. گردهمایی اربعین بزرگترین گردهمایی زمین است و این جابه‌جایی و در معرض یکدیگر قرار گرفتن، می‌تواند کار پیام‌رسانی را انجام داده و منشا برکاتی شود.

علم و تکنولوژی , شرکت های دانش بنیان ,

تسنیم: وضعیت مهاجرت کاری در شرکت‌های استارتاپی و دانش‌بنیان ایرانی چگونه است؟

کشورمان در سال‌های گذشته برای ظرفیت‌های استارتاپی، سرمایه‌گذاری‌های زیادی به‌ویژه به صورت فیزیکی انجام داده‌ است اما هنوز ظرفیت صنعت و خدمات کشاورزی ما به این اندازه رشد نکرده است که بتواند از تمامی ظرفیت‌های استارتاپی استفاده کند. باید ظرفیت‌سازی را ادامه داده تا جذب بیشتری داشته باشیم و در صورت کم‌کاری ما استارتاپ‌های ایرانی به مرور از کشور خارج خواهند شد.

امروز در کشورهای همسایه ایران و بعضی کشورهای اروپایی طرحی به نام "استارتاپ ویزا" دارند که به شما این امکان را می‌دهند که بدون تشریفات و با سرعت زیادی وارد کشور مقصد شوید و مسائل اقامتی شما را حل خواهند کرد تا شما بتوانید در اکوسیستم نوآوری و فناوری آن کشور مستقر شوید و هدف آنها بیشتر حضور و مجاورت نیروی مهاجر و جذب ایده‌ها و خود افراد خلاق است.

اکوسیستم نوآوری و فناوری در ایران شکل نگرفته است و فرهنگ کارآفرینی و نوآوری باید در زندگی روزمره ما جاری باشد؛ بسیاری از استارتاپ‌های ایرانی برای آشنایی با فضای رقابت جهانی، محصولات جهانی و اید‌ه‌های جهانی باید در معرض کسب‌و‌کارها و بازارهای جهانی نوآوری قرار بگیرند. در ایران برای این سطح از سرمایه انسانی، سرمایه نوآوری و  فناوری در قالب استارتاپ‌ها، ظرفیت استفاده از آن را نداریم و تا زمانی که این ظرفیت را ایجاد نکنیم به صورت کامل هدر خواهند رفت.

نگاه ما به موضوع مهاجرت نگاه سطحی و بسیار ناپخته است و نباید به موضوع مهاجرت به صورت کمی و سطحی نگاه کنیم؛ چین قسمت عمده‌ای از رشد اقتصادی و فناوری خود را مدیون چینی‌هایی است که به خارج از کشور مهاجرت کرده و در بازگشت، گنجینه‌های ارزشمند علمی را به همراه آوردند؛ موضوع مهاجرت تا سطح مهدکودک‌ها شیوع و گسترش پیدا کرده است و امروز بچه‌های کوچک را از بدو تولد مجبور به یادگیری زبان انگلیسی می‌کنیم! برای بچه‌ای که قدرت اختیار ندارد و ما برای آن راه تعیین می‌کنیم!

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اجتماعی

شناسایی پروژه‌های معطل مانده گردشگری پایتخت/تهران شهر هویت باخته ای است

شناسایی پروژه‌های معطل مانده گردشگری پایتخت/تهران شهر هویت باخته ای است
2021-10-20T19:52:27+03:30
در نشست رئیس کمیته گردشگری شورای ششم شهر تهران با متخصصان این حوزه مسائلی از قبیل بی توجهی به هویت تهران و ری، ناشناخته ماندن اماکن گرشگری برای شهروندان تهرا...

آمار کرونا در ایران| فوت ۱۶۲ نفر در شبانه‌روز گذشته

 آمار کرونا در ایران| فوت ۱۶۲ نفر در شبانه‌روز گذشته
2021-10-20T19:55:46+03:30
مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت آمار کرونا در شبانه‌روز گذشته را اعلام کرد.

سعید اوحدی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث‌فرهنگی شد

سعید اوحدی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث‌فرهنگی شد
2021-10-20T18:55:48+03:30
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی طی حکمی سعید اوحدی را به‌عنوان «معاون توسعه مدیریت و منابع» این وزارتخانه منصوب کرد.

خسارت ۵۰ هزار میلیارد ریالی آتش سوزی واحد تولیدی طبیعت

خسارت ۵۰ هزار میلیارد ریالی آتش سوزی واحد تولیدی طبیعت
2021-10-20T18:29:10+03:30
مدیر مارکتینگ شهرک صنعتی واحد تولیدی طبیعت گفت: در پی این حادثه خسارت مالی اولیه بیش از ۵۰ هزار میلیارد ریال در نظرگرفته شده است.

خسارت پنج هزار میلیارد تومانی آتش سوزی واحد تولیدی طبیعت

خسارت پنج هزار میلیارد تومانی آتش سوزی واحد تولیدی طبیعت
2021-10-20T18:15:48+03:30
مدیر مارکتینگ شهرک صنعتی واحد تولیدی طبیعت گفت: در پی این حادثه خسارت مالی اولیه بیش از ۵۰ هزار میلیارد ریال در نظرگرفته شده است.

خسارت پانصد میلیون تومانی آتش سوزی واحد تولیدی طبیعت

خسارت پانصد میلیون تومانی آتش سوزی واحد تولیدی طبیعت
2021-10-20T16:35:49+03:30
مدیر مارکتینگ شهرک صنعتی واحد تولیدی طبیعت گفت: در پی این حادثه خسارت مالی اولیه بیش از ۵۰ هزار میلیارد ریال در نظرگرفته شده است.

مدیرعامل جدید سازمان بهشت زهرا معرفی شد

 مدیرعامل جدید سازمان بهشت زهرا معرفی شد
2021-10-20T16:15:46+03:30
"سعید غضنفری" مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) و شهردار حرم مطهر امام خمینی (ره) شد.

دوران پرکاری پیش روی گردشگری است

دوران پرکاری پیش روی گردشگری است
2021-10-20T15:42:30+03:30
شالبافیان با بیان این‌که دوران پرکاری در گردشگری پیش رو است،از مدیران استانی خواست آسیب‌های واردشده بر صنعت گردشگری را واکاوی کنند تا اقدامات سازنده در دوران...

اتمام عملیات نصب یادمان شهدای شهر تهران در میدان امام خمینی(ره)

اتمام عملیات نصب یادمان شهدای شهر تهران در میدان امام خمینی(ره)
2021-10-20T15:15:51+03:30
معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران گفت: عملیات نصب لوح های یادبود شهدای شهر تهران در میدان امام خمینی(ره) که از خرداد ماه سال جاری آغاز شده بود، به اتمام رسید.

شناسایی فساد مالی ٢٥٠٠٠ میلیاردی یک موسسه مالی در گلستان/ کشف اختلاس در شرکت ذغال‌سنگ کرمان

شناسایی فساد مالی ٢٥٠٠٠ میلیاردی یک موسسه مالی در گلستان/ کشف اختلاس در شرکت ذغال‌سنگ کرمان
2021-10-20T15:15:50+03:30
سازمان بازرسی از شناسایی فساد مالی ٢٥٠٠٠ میلیارد ریالی یک مؤسسه مالی و اعتباری در گلستان خبر داد.

ثبت نام سی و سومین جشنواره امتنان از کارگران آغاز شد

ثبت نام سی و سومین جشنواره امتنان از کارگران آغاز شد
2021-10-20T15:02:30+03:30
مدیرکل امور اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آغاز ثبت نام سی و سومین جشنواره امتنان از کارگران، گروه‌های کار و واحدهای اقتصادی نمونه خبر داد.

قوه قضائیه تصویر "سردار قلابی" متهم به ادعای نفوذ نزد مأموران را منتشر کرد/ اکثر شاکیان از مسئولان هستند

 قوه قضائیه تصویر "سردار قلابی" متهم به ادعای نفوذ نزد مأموران را منتشر کرد/ اکثر شاکیان از مسئولان هستند
2021-10-20T14:55:45+03:30
قوه قضائیه تصویر مهدی اخوان، متهم به ادعای اعتبار و نفوذ نزد مأموران دولتی و قضائی غصب و جعل عناوین و جعل اسناد رسمی و کلاهبرداری منتشر کرد.

سردار قلابی دستگیر شد/ اکثریت شکات از مسئولان هستند

سردار قلابی دستگیر شد/ اکثریت شکات از مسئولان هستند
2021-10-20T14:35:54+03:30
مرکز رسانه قوه قضائیه تصویر سردار قلابی با ادعای اعمال نفوذ در محاکم و ادارات را منتشر کرد و از مردم خواست تا اگر این افراد از آنها کلاهبرداری کرده است به دا...

وکالتی هم سند زده می‌شود/ الزامی برای ثبت سند در دفترخانه نیست

وکالتی هم سند زده می‌شود/ الزامی برای ثبت سند در دفترخانه نیست
2021-10-20T14:35:53+03:30
رئیس کانون سردفتران گفت: در بحث خودرو، مردم مختار هستند که به دفترخانه‌ها مراجعه کنند اما اگر زمانی مشکلی رخ دهد و بخواهند به محاکم قضائی مراجعه کنند، اگر سن...

کاهش قیمت گوشت بوقلمون در میادین میوه و تره بار

کاهش قیمت گوشت بوقلمون در میادین میوه و تره بار
2021-10-20T14:22:29+03:30
بر اساس آخرین نرخ نامه سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران، روند سه ماهه کاهش قیمت گوشت بوقلمون قطعه‌ بندی و بسته‌ بندی شده که از ۲۸ تیرماه آغاز شده است، همچن...

پایش سلامت بیش از ۷۳۶ هزار مسافر در مرزهای ورودی به کشور

پایش سلامت بیش از ۷۳۶ هزار مسافر در مرزهای ورودی به کشور
2021-10-20T14:22:28+03:30
رئیس سازمان امداد و نجات از غربالگری و پایش سلامت ۷۳۶ هزار و ۲۴۹ مسافر ورودی در مبادی مرزی رسمی کشور به منظور کنترل شیوع بیماری کرونا خبر داد.

۱۶۲ فوتی و ۱۱۷۷۰ ابتلای جدید کرونا در کشور

۱۶۲ فوتی و ۱۱۷۷۰ ابتلای جدید کرونا در کشور
2021-10-20T13:59:07+03:30
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، طی شبانه روز گذشته ۱۱هزار و ۷۷۰ بیمار جدید کووید ۱۹ در کشور شناسایی شدند و متاسفانه ۱۶۲ تن نیز جان خود را از دست دادند....

توضیحات تازه پلیس تهران درباره خانمی که توسط پلیس امنیت بازداشت شد

 توضیحات تازه پلیس تهران درباره خانمی که توسط پلیس امنیت بازداشت شد
2021-10-20T14:02:25+03:30
معاون اجتماعی پلیس تهران ضمن توضیح درباره بازداشت یک خانم توسط پلیس امنیت گفت: خانم مذکور به دلیل جرم مشهودش بازداشت شد؛ وی موارد اتهامی دیگر غیر از بدحجابی...

راه‌‌اندازی ۲ "همراه‌‌سرا" جدید در منطقه ۶/ فعالیت مجدد همراه‌سرای جوادالائمه در مجاورت بیمارستان امام

 راه‌‌اندازی ۲ "همراه‌‌سرا" جدید در منطقه ۶/ فعالیت مجدد همراه‌سرای جوادالائمه در مجاورت بیمارستان امام
2021-10-20T14:02:25+03:30
شهردار منطقه ۶ از راه‌‌اندازی دو همراه‌سرای جدید برای اسکان همراهان بیمارستان در این منطقه خبر داد و گفت: با توافقی هم که انجام شده، به‌زودی همراه‌سرای مجاو...

۳۱درصد دانش آموزان از ابتدای مهرماه به صورت حضوری آموزش دیده اند

۳۱درصد دانش آموزان از ابتدای مهرماه به صورت حضوری آموزش دیده اند
2021-10-20T13:42:30+03:30
سرپرست آموزش و پرورش گفت: بر اساس آمار درحدود ۵۶ درصد مدارس، ۳۷ درصد کلاس ها و ۳۱ درصد دانش آموزان (حدود ۴ و نیم میلیون دانش آموز)، از اول مهرماه به صورت حضو...

نحوه ثبت‌نام در دوره مهارت‌آموزی معلمان حق‌التدریس و قرآن

 نحوه ثبت‌نام در دوره مهارت‌آموزی معلمان حق‌التدریس و قرآن
2021-10-20T13:22:26+03:30
نحوه ثبت‌نام در دوره مهارت‌آموزی ویژه معلمان حق‌التدریس، آموزشیاران نهضت سوادآموزی، معلمان قرآن و... اعلام شد.

وقوع سالانه ۴۰۰۰ مرگ بر اثر پوکی استخوان در ایران

 وقوع سالانه ۴۰۰۰ مرگ بر اثر پوکی استخوان در ایران
2021-10-20T13:22:26+03:30
وزیر بهداشت نوشت: سهم کشور ما از شکستگی ناشی از پوکی استخوان ۱۷۰ هزار مورد و ۴ هزار مرگ در سال است. از هر ۱۰ نفر که دچار شکستگی مفصل ران می‌شوند، ۲ نفر در ط...

تشدید چادرخوابی و کارتن‌خوابی همراهان بیماران در اطراف بیمارستان امام خمینی!/ چرا "همراه‌سراها" این افراد را پذیرش نمی‌کنند؟!

 تشدید چادرخوابی و کارتن‌خوابی همراهان بیماران در اطراف بیمارستان امام خمینی!/ چرا "همراه‌سراها" این افراد را پذیرش نمی‌کنند؟!
2021-10-20T13:22:26+03:30
با گشت‌و‌گذاری در اطراف بیمارستان امام خمینی (ره) تهران متوجه شدیم که تعداد زیادی از همراهان بیماران بستری در این مرکز درمانی، به دلیل عدم تمکن مالی، مجبور ...

چرا به مردم نمی گویید درآمد ثبت سند خودرو چگونه تقسیم می‌شود؟

چرا به مردم نمی گویید درآمد ثبت سند خودرو چگونه تقسیم می‌شود؟
2021-10-20T13:02:30+03:30
رئیس کانون سردفتران با اعلام اینکه هزینه ثبت خودرو به حساب دستگاه‌های مختلف واریز می‌شود، اعلام کرد باید برای مردم شفاف شود که این درآمدها چگونه تقسیم می شود.

واژگونی مرگبار کامیون در جمهوری کنگو

واژگونی مرگبار کامیون در جمهوری کنگو
2021-10-20T12:39:08+03:30
در پی سقوط یک دستگاه کامیون به رودخانه ای در جمهوری کنگو دست کم ۵۰ تن کشته شدند.

پیام وزیر بهداشت به مناسبت هفته وحدت

پیام وزیر بهداشت به مناسبت هفته وحدت
2021-10-20T12:39:08+03:30
وزیر بهداشت در پیامی به مناسبت هفته وحدت، با اشاره به همه‌گیری کووید 19 در جهان، همدلی، هم‌صدایی، وحدت و اعتصام به ریسمان الهی را رمز موفقیت در کنترل و مدیر...

بارش باران و برف در ۱۲ استان کشور از فردا/تمدید انسداد آزاد راه تهران - شمال تا شش روز آینده

بارش باران و برف در ۱۲ استان کشور از فردا/تمدید انسداد آزاد راه تهران - شمال تا شش روز آینده
2021-10-20T12:39:07+03:30
رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا آخرین وضعیت جوی و ترافیکی راه های کشور را تشریح کرد.

آغاز ثبت نام اینترنتی وام ضروری بازنشستگان کشوری از اول آبان

آغاز ثبت نام اینترنتی وام ضروری بازنشستگان کشوری از اول آبان
2021-10-20T12:22:29+03:30
مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری از آغاز ثبت نام وام ضروری ۱۲ میلیون تومانی بازنشستگان و وظیفه‌بگیران این صندوق از اول آبان ماه ۱۴۰۰ خبر داد.

مشکل تخصیص «شناسه‌ ملی» به واحدهای آموزشی رفع شد/بازبینی دوباره شناسه های تعلیق شده

مشکل تخصیص «شناسه‌ ملی» به واحدهای آموزشی رفع شد/بازبینی دوباره شناسه های تعلیق شده
2021-10-20T12:12:30+03:30
 رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش از اجرایی شدن فرآیند تخصیص «شناسه ملی» به واحدهای آموزشی در سامانه جامع منابع انسانی آمو...

خطر بلایای طبیعی برای ساکنان آفریقا در پی ذوب یخچال های طبیعی

خطر بلایای طبیعی برای ساکنان آفریقا در پی ذوب یخچال های طبیعی
2021-10-20T12:12:29+03:30
آژانس آب و هوایی سازمان ملل متحد روز گذشته (سه شنبه) هشدار داد که یخچال های طبیعی آفریقا طی دو دهه از بین خواهند رفت و این امر باعث روبرو شدن ۱۱۸ میلیون فقیر...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)