میرنیوز

تبعات زیست‌محیطی طرح تقویت امنیت غذایی/ سکوت سازمان محیط زیست و سازمان جنگل‌ها

تبعات زیست‌محیطی طرح تقویت امنیت غذایی/ سکوت سازمان محیط زیست و سازمان جنگل‌ها 2021-10-12T08:22:17+03:30

هادی کیادلیری در گفت و گو با ایسنا اظهارکرد: خوب است که به فکر امنیت غذایی و بابت آن برنامه‌ای داشته باشیم اما محتوای برنامه هم مهم است. برای عملیاتی کردن برنامه‌ها اصولا نیاز به قانون و مقررات داریم چون مسیر حرکت را ضابطه‌مند کند و در همین راستا طرحی برای رفع موانع تولید کشاورزی ‌پیشنهاد شده است که چند بند آن دارای ایراداتی جدی است.

رئیس دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه علوم و تحقیقات با بیان اینکه طرح «تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی» با هدف رفع چالش‌های موجود در مسیر تولید در بخش کشاورزی، تدوین شده و در زمینه‌های مختلفی از جمله خودکفایی در تولید نهاده‌ها و محصولات اساسی کشاورزی احکامی را مقرر کرده است، گفت: متاسفانه برخی واژه‌ها مانند خودکفایی، بدون مطالعات و بررسی هزینه‌های محیط زیستی آن در کشور مطرح می‌شود.  در ماده ۱ طرحی که در جهت افزایش تولید کشاورزی در انتظار تصویب است، کالای کشاورزی را علاوه‌ بر محصولات کشاورزی، محصولات منابع طبیعی نیز می‌داند این در حالیست که منابع طبیعی دارای محصولاتی است که خود نیازمند قوانین و مقررات خاص خود است.

وی ادامه داد: در ماده ۴ این طرح به تشکیل شورای پشتیبانی و رفع موانع تولید کشاورزی در هر شهرستان اشاره شده که متشکل از ۱۶ عضو است و از وظایف عمده آن شناسایی ظرفیت‌ها، موانع و مشکلات تولید در جهت تسهیل و تقویت سرمایه‌گذاری بخش کشاورزی در شهرستان است همچنین براساس تبصره ۴ این ماده،  مصوبات این شورا با رأی اکثریت مطلق اعضای حاضر معتبر است این‌ها در حالیست که می‌دانیم امروزه برگترین موانع برای تولیدات کشاورزی، درواقع موضوعات زیست‌محیطی و منابع طبیعی از جمله مسائل مربوط به آب و اراضی است و با این حال تنها دو عضو از این شورا مدیران و روسای ادارات محیط زیست و منابع طبیعی هستند و از آنجایی که مصوبات این شورا  با رای اکثریت مطلق اعضا معتبر است، عملا رای این دو عضو در برابر مصوباتی که به محیط زیست و منابع طبیعی ضرر می‌رساند، کارایی نخواهد داشت.

کیادلیری تصریح می‌کند: منابع طبیعی و محیط زیست دو نهاد حاکمیتی هستند که باید در چنین مواردی که تولیدات کشاورزی ضررهای شدید محیط زیستی به‌همراه دارند، از حق وتو برخوردار باشند.

این کارشناس جنگل همچنین به بخش دیگری از این طرح انتقاد کرد و گفت: در ماده ۶ این طرح آمده است که به‌منظور افزایش تولید محصولات اساسی کشاورزی و نهاده‌های دام و طیور همچنین کاهش ۵۰ درصدی نیاز به واردات این محصولات طی یک دوره چهار ساله، وزارت جهاد کشاورزی مکلف است اقدامات لازم را برای تقویت زیرساخت‌های خودکفایی به‌عمل آورد این در حالیست که در وهله نخست از زیرساخت‌های لازم برخوردار نیستیم و در وهله دوم نیز طرح چنین موضوعی آن‌هم در یک بازه زمانی چهار ساله به‌طور قطع بدون هیچ توجهی به محیط زیست و منابع طبیعی بوده است. این ماده نشان می‌دهد که هدف تنها افزایش تولید است و در این میان هیچ آینده‌نگری نشده است.

او ادامه داد: در یکی از تبصره های ماده ۶ این طرح نیز آمده است که سازمان حفاظت محیط زیست باید محصولات کشاورزی و دام‌ در معرض حمله وحوش را نزد صندوق بیمه کشاورزی بیمه کند و صندوق مذکور نیز مکلف به پرداخت خسارات ناشی از حمله وحوش است اما پرسش این است که چطور سازمان حفاظت محیط زیست می‌تواند دام‌هایی را بیمه کند که بیش از حد ظرفیت و به‌صورت غیرقانونی و بدون مجوز در عرصه‌های طبیعی حضور دارند؟ این تبصره نیز نشان دهند می‌دهد که دقت لازم در بررسی همه جانبه چنین مسائلی وجود ندارد.

اما انتقادات این کارشناس بیشتر متوجه دو ماده ۱۲ و ۱۳ این طرح است که طبق آخرین گزارش از اظهار نظر کارشناسی مرکز ‌پژوهش‌های مجلس نیز ایراداتی به آن وارد است. کیادلیری می‌گوید: تبصره ۴ ماده ۱۲ این طرح به رفع تداخلات اراضی موضوع ماده ۵۴  قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور اشاره دارد در حالی‌که ماده ۵۴ از قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر که سال ۹۴ مصوب شد، خود ایراداتی داشت و باعث می‌شد که تمام اقداماتی که سازمان جنگل‌ها در راستای تثبیت اراضی به نفع منابع ملی انجام داده بود، متزلزل شود و افراد بتوانند با طرح شکایت روند ‌پرونده‌ها را بار دیگر به گردش اندازند و هزینه‌های زیادی را بر دوش سازمان‌های متولی بگذارند. حالا در این طرح نیز مجدد به آن ماده رجوع می‌کند و به آن قدرت می‌بخشد.

او ادامه داد: در ماده ۱۳ این طرح نیز به‌طور عریان و آشکار زمین‌خواری را ترویج می‌کند. در یکی از تبصره‌های ماده ۱۳ یک بند به بند ۲ ماده ۴۵ قانون رفع موانع تولید اضافه می‌کند که انتقال قطعی اراضی ملی و دولتی در سایر موارد پس از صدور پروانه بهره‌برداری و استمرار فعالیت به مدت پنج سال با تصویب شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان امکان‌پذیر است این در حالیست که طبق بند ۲ ماده ۴۵ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر، واگذاری اراضی ملی و دولتی برای شهرک‌های صنعتی، کشاورزی و خدمات گردشگری و ... از شمول تبصره دو ماده ۹ قانون افزایش بهره‌وری مستثنی می‌شد و در واقع انتقال قطعی اراضی را ممنوع می‌کرد اما براساس این تبصره از ماده ۱۳ طرح تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی، مجوز انتقال قطعی اراضی صادر می‌شود و هر شخصی می‌تواند به بهانه تولید، اراضی ملی و دولتی را بگیرد و ‌پس از ‌پنج سال انتقال سند اتفاق افتد.

کیادلیری در ادامه می‌گوید: این یک زمین‌خواری عریان است چراکه احتمال دارد بسیاری از افراد به بهانه‌ تولید زمین اراضی را بگیرند و فعالیتی انجام دهند اما ‌پس از پنج سال که سند را دریافت می‌کنند، فعالیت خود را متوقف کنند مانند بسیاری از اراضی دیگری که به طرح‌های مختلف واگذار شد و نتوانستند بر اجرای آن‌ها نظارت داشته باشند و آن اراضی را بازگرداند. پرسش این است که آیا در این پنج سال که زمین را واگذار می‌کنید آیا ما به امنیت غذایی و خودکفایی می‌رسیم؟ متاسفانه برخی نمایندگان مجلس ما به دوران تصدی خود فکر می‌کنند و برای حل مشکلات محلی و منطقه‌ای خود قوانینی را وضع می‌کنند که کل مملکت را برای سال‌های طولانی تحت تاثیر قرار می‌دهد چراکه گاهی یک اصل و اقدام غلط در منابع طبیعی می‌تواند زیان‌های زیادی به بار آورد و اثرات ناشی از آن ده‌ها سال باقی بماند.

به عقیده این کارشناس جنگل، طرح تقویت امنیت غذایی نه تنها به رفع موانع تولید کمک نمی‌کند بلکه با رفع موانع منابع طبیعی و محیط زیستی تمام ظرفیت‌ها و منابع کشور را از بین خواهد برد. اکنون باید سازمان‌های متولی از جمله سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل‌ها در راستای الزام به اصلاح این طرح فعال‌تر حاضر شوند و در این زمینه منفعل نباشند. ما صدایی رسمی از این‌ نهادهای متولی نشنیده‌ایم البته بخش مهمی از مشکلات نیز به همین مساله بازمی‌گردد که سازمان جنگل‌ها و ادارات منابع طبیعی زیرمجموعه وزارتخانه‌ای به‌نام جهاد کشاورزی هستند و اشکالی هم باشد نمی‌توانند در برابر وزارتخانه خود بایسنتد. از این رو لازم است این سازمان خود تبدیل به یک وزارتخانه شود که بتواند از منافع و منابع ملی حمایت و حفاظت کند.

کیادلیری در پایان ابراز امیدواری کرد که بخش‌هایی ازاین طرح که ایراداتی به آن وارد است و در مجلس به تصویب رسیده، مورد توجه شورای نگهبان واقع و از تایید این بخش‌ها خودداری شود.

به گزارش ایسنا،  طرح «تقویت امنیت غذایی و رفع موانع تولیدات کشاورزی» مشتمل بر ۱۴ ماده است که در ۱۸ فروردین ماه سال جاری اعلام وصول شد و نمایندگان مجلس در ۲۹ اردیبهشت امسال کلیات آن را تصویب کردند. ‌پس از آن قرار شد این طرح در دو شور مورد بررسی قرار گیرد که شور دوم آن  ۲ خرداد ماه برگزار شد و در نهایت در روزهای پایانی تابستان به تصویب رسید.

نمایندگان در نشست علنی (۲۳ شهریور ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی، با تبصره اصلاح شده ۴ ماده ۱۲ در صحن موافقت کردند. براساس تبصره ۴ به منظور رفع تداخلات اراضی موضوع ماده (۵۴) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، کمیسیون‌های رفع تداخل شهرستانی متشکل از روسای ادارات جهاد کشاورزی، امور اراضی، منابع طبیعی، ثبت اسناد و املاک و راه و شهرسازی و یا نمایندگان آن‌ها در اداره جهاد کشاورزی شهرستان تشکیل می‌شوند. رأی صادره این کمیسیونها ظرف مدت ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ به شورای محل و یا دهیار و یا شهردار و نصب نقشه حدنگاری کاداستر موضوع رأی صادره در ملأ عام نظیر دفتر شورا و دهیاری قابل تجدیدنظر در کمیسیون رفع تداخلات استانی که متشکل است از رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان (به عنوان رئیس)، مدیر امور اراضی (به عنوان دبیر) و مدیران ثبت اسناد و املاک، منابع طبیعی و آبخیزداری و یکی از قضات با معرفی رئیس قوه قضائیه می باشد تا زمان قطعی شدن رأی کمیسیون رفع تداخلات اراضی استانی، کاشت زمین های تحت تصرف کشاورزان مورد اختلاف بلامانع است.

انتهای ‌پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اجتماعی

سقوط پسر نوجوان به داخل انقطاع بین دو ساختمان/ نجات مصدوم

سقوط پسر نوجوان به داخل انقطاع بین دو ساختمان/ نجات مصدوم
2021-10-24T11:29:14+03:30
سخنگوی سازمان آتش نشانی از سقوط فرد به داخل درز انقطاع بین دو ساختمان واقع در محله مشیریه خبر داد.

طرح مجلس برای تشکیل وزارتخانه محیط زیست و آب کارشناسی نشده است

 طرح مجلس برای تشکیل وزارتخانه محیط زیست و آب کارشناسی نشده است
2021-10-24T11:35:47+03:30
دبیر فراکسیون کشاورزی و محیط زیست مجلس معتقد است طرح تشکیل وزارتخانه محیط زیست نیاز به بررسی های بیشتری دارد.

ادعای عربستان سعودی: تولید گازهای گلخانه‌ای را تا ۲۰۶۰ به صفر می‌رسانیم

 ادعای عربستان سعودی: تولید گازهای گلخانه‌ای را تا ۲۰۶۰ به صفر می‌رسانیم
2021-10-24T11:22:26+03:30
عربستان سعودی، بزرگترین صادرکننده نفت در جهان، اعلام کرد تولید گازهای گلخانه‌ای این کشور تا سال ۲۰۶۰ به صفر می‌رسد.

هلال احمر ۶ میلیون دُز واکسن دیگر به وزارت بهداشت تحویل داد

 هلال احمر ۶ میلیون دُز واکسن دیگر به وزارت بهداشت تحویل داد
2021-10-24T11:22:26+03:30
سی‌امین محموله واکسن کرونا تهیه شده از سوی جمعیت هلال‌احمر حاوی ۶ میلیون دُز واکسن، امروز یک‌شنبه؛ دوم آبان‌ماه در فرودگاه امام خمینی (ره) به وزارت بهداشت ت...

وزیر بهداشت: از نظر نیروی انسانی مشکلی نداریم/پزشکان بهتر از سایر اقشار مالیات می‌دهند

 وزیر بهداشت: از نظر نیروی انسانی مشکلی نداریم/پزشکان بهتر از سایر اقشار مالیات می‌دهند
2021-10-24T11:22:26+03:30
عین‌اللهی گفت: ما تعداد زیادی نیرو داریم که نمی‌توانیم آنها را به کار بگیریم و بنابراین مشکل ما نیروی انسانی نیست. باید به میزانی که می‌توانیم جذب کنیم...

تولید محتوای جدید برای شناخت ناگفته های اصفهان

تولید محتوای جدید برای شناخت ناگفته های اصفهان
2021-10-24T10:49:10+03:30
۲۰۰ ویدئو براساس داستان های ناشناخته اصفهان تهیه شده تا گامی جدید برای بازاریابی گردشگری در این شهر مقصد مسافران خارجی و داخلی باشد.

شرایط اهدای خون پس از تزریق واکسن کرونا/ نیاز به همه گروه‌های خونی

شرایط اهدای خون پس از تزریق واکسن کرونا/ نیاز به همه گروه‌های خونی
2021-10-24T10:25:51+03:30
سخنگوی سازمان انتقال خون با تاکید بر نیاز مبرم به همه گروه‌های خونی، شرایط اهدای خون پس از تزریق واکسن کرونا و یا ابتلا به این بیماری را توضیح داد. ...

زور؛ آخرین راهکار ایمن سازی ساختمان های تجمعی؟!

زور؛ آخرین راهکار ایمن سازی ساختمان های تجمعی؟!
2021-10-24T10:25:51+03:30
مدیرعامل سازمان مردم نهاد خانه نجات ایران با اشاره به ناکارآمدی قوانین برای جلوگیری از وجود ساختمان های تجمعی ناایمن، گفت: غالبا زمانی افراد به ایمنی در ساخت...

رئیس بزرگترین کارتل کوکائین در کلمبیا بازداشت شد

رئیس بزرگترین کارتل کوکائین در کلمبیا بازداشت شد
2021-10-24T09:59:08+03:30
دولت کلمبیا اعلام کرد که "دایرو آنتونیو اوزوگا"، معروف به "اوتونیل"، رئیس بزرگترین کارتل کوکائین در این کشور را بازداشت کرده است. ...

فرار بزرگ از زندانی در نیجریه

فرار بزرگ از زندانی در نیجریه
2021-10-24T09:59:08+03:30
نیروهای امنیتی نیجریه به دنبال صدها زندانی هستند که از زندانی در ایالت "اویو" در جنوب غربی این کشور گریخته‌اند.

زمان فعالیت مراکز معاینه فنی کشور + نرخ معاینه

زمان فعالیت مراکز معاینه فنی کشور + نرخ معاینه
2021-10-24T09:59:08+03:30
مدیریت امور اجرایی معاینه فنی خودروهای کشور از فعالیت مراکز معاینه فنی کشور از ۷:۳۰ صبح تا زمان حضور شهروندان در مراکز خبر داد.

بارش شدید باران و کاهش دما در نیمه شمالی کشور/ ارتفاعات البرز برفی می‌شود

بارش شدید باران و کاهش دما در نیمه شمالی کشور/ ارتفاعات البرز برفی می‌شود
2021-10-24T09:32:29+03:30
رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ضمن اشاره به بارش شدید باران همراه با رعدوبرق و وزش باد در نیمه شمالی کشور، از کاهش محسوس دما در این نق...

تازه‌ترین آمار جهانی مبتلایان، قربانیان و بهبودیافتگان کرونا

تازه‌ترین آمار جهانی مبتلایان، قربانیان و بهبودیافتگان کرونا
2021-10-24T09:32:28+03:30
شمار مبتلایان به بیماری «کووید-۱۹» در جهان تاکنون به ۲۴۴ میلیون و ۱۳۳ هزار و ۲۵۹ نفر رسیده، مرگ چهار میلیون و ۹۵۹ هزار و ۶۲۸ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری ت...

مترو و اتوبوس، بستری برای ابتلا به کرونا / تعدد مراجع تصمیم‌گیر؛ آفتِ مدیریت کووید در کشور

مترو و اتوبوس، بستری برای ابتلا به کرونا / تعدد مراجع تصمیم‌گیر؛ آفتِ مدیریت کووید در کشور
2021-10-24T09:32:28+03:30
عضو کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به احتمال وقوع پیک ششم بیماری در روزهای آتی و انتقاد از تعدد مراجع تصمیم‌گیری پیرامون مدیریت کرونا، در عین حال درباره باز...

از منع شکار تفریحی تا پاسخگویی قاتل حیوانات در قیامت

از منع شکار تفریحی تا پاسخگویی قاتل حیوانات در قیامت
2021-10-24T09:29:12+03:30
پیامبر عظیم الشان انسان نسخه هدایتی جامع برای انسان به یادگار گذاشتند و رعایت حقوق محیط زیست و حیوانات نیز گوشه‌ای از این نسخه آسمانی‌ بوده است.

سهم پایتخت فقط ۲ روز هوای پاک/ دوشنبه هوا گرم‌تر می‌شود

سهم پایتخت فقط ۲ روز هوای پاک/ دوشنبه هوا گرم‌تر می‌شود
2021-10-24T09:29:11+03:30
بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوا، هم اکنون شاخص آلودگی هوا بر روی عدد ۸۱ یعنی بازه قابل قبول قرار دارد و پایتخت از ابتدای سال تا کنون فقط دو روز هوای پاک د...

الکترونیکی شدن مرزها در شاخص برنامه هفتم توسعه قرار گیرد/ کنترل بخش‌هایی از مرزها از تهران

الکترونیکی شدن مرزها در شاخص برنامه هفتم توسعه قرار گیرد/ کنترل بخش‌هایی از مرزها از تهران
2021-10-24T09:15:50+03:30
جانشین فرمانده نیروی انتظامی گفت: از مجلس و دولت انقلابی که خودشان دردمند هستند و بر موضوع اشرافیت دارند انتظار می‌رود در برنامه هفتم توسعه الکترونیکی شدن مر...

ارسال مستندات واکسن برکت به سازمان جهانی بهداشت/ نظر وزارت بهداشت درباره بازگشایی مدارس

 ارسال مستندات واکسن برکت به سازمان جهانی بهداشت/ نظر وزارت بهداشت درباره بازگشایی مدارس
2021-10-24T09:22:27+03:30
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه نتایج مطالعات واکسن برکت برای سازمان جهانی بهداشت ارسال شده است؛ از صدور مجوز نهایی برای واکسن‌های رازی و فخرا خبر داد و گفت: ...

الکترونیکی شدن مرزها در شاخص برنامه هفتم توسعه قرار بگیرید/ کنترل بخش‌هایی از مرزها از تهران

الکترونیکی شدن مرزها در شاخص برنامه هفتم توسعه قرار بگیرید/ کنترل بخش‌هایی از مرزها از تهران
2021-10-24T09:02:31+03:30
جانشین فرمانده نیروی انتظامی گفت: از مجلس و دولت انقلابی که خودشان دردمند هستند و بر موضوع اشرافیت دارند انتظار می‌رود در برنامه هفتم توسعه الکترونیکی شدن مر...

مرگ ناشی از واکسن کرونا نداشته‌ایم/ بازگشایی مدارس منوط به تزریق دو دز به ۷۰ درصد دانش آموزان

مرگ ناشی از واکسن کرونا نداشته‌ایم/ بازگشایی مدارس منوط به تزریق دو دز به ۷۰ درصد دانش آموزان
2021-10-24T08:25:51+03:30
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به وضعیت فعلی کرونا و واکسیناسیون آن در کشور، درباره سایر اهداف خود نظام سلامت توضیحاتی ارائه کرد. ...

تحویل ۶ میلیون دُز سینوفارم دیگر به وزارت بهداشت

تحویل ۶ میلیون دُز سینوفارم دیگر به وزارت بهداشت
2021-10-24T07:52:36+03:30
سی‌امین محموله واکسن کرونا تهیه شده از سوی جمعیت هلال‌احمر حاوی ۶ میلیون دُز واکسن، امروز یک‌شنبه؛ دوم آبان‌ماه در فرودگاه امام خمینی (ره) به وزارت بهداشت تح...

منعی برای دورکاری مادران دارای فرزند دبستانی وجود ندارد

منعی برای دورکاری مادران دارای فرزند دبستانی وجود ندارد
2021-10-24T07:52:35+03:30
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری، با اشاره به درخواست‌های مکرر مادران شاغل دارای دانش آموز مقطع ابتدایی برای ادامه یافتن دورکاری، گفت: مصوبه سال ۸۹ کمیس...

توصیه‌هایی برای کنترل علائم آنفلوآنزا در مبتلایان به دیابت

توصیه‌هایی برای کنترل علائم آنفلوآنزا در مبتلایان به دیابت
2021-10-24T07:12:34+03:30
در حالیکه تاکید بسیاری بر اهمیت تزریق به موقع واکسن آنفلوآنزا وجود دارد، این بیماری ویروسی می‌تواند تهدیدی جدی برای افرادی باشد که در حال حاضر به چند بیماری ...

تاثیر تغییرات اقلیمی بر تشدید خشکسالی و تنش آبی در کشور

تاثیر تغییرات اقلیمی بر تشدید خشکسالی و تنش آبی در کشور
2021-10-24T07:12:34+03:30
افزایش مصرف سوخت‌های فسیلی توسط بشر به‌ویژه ‍‍پس از انقلاب صنعتی، موجب افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای و در نهایت تغییرات آب و هوایی و گرمایش جهانی و حالا مقا...

آرامبخش‌ها در صدر مسمومیت‌های دارویی/مرگ بالای ناشی از مسمومیت با قرص برنج

آرامبخش‌ها در صدر مسمومیت‌های دارویی/مرگ بالای ناشی از مسمومیت با قرص برنج
2021-10-24T07:12:34+03:30
استاد گروه سم شناسی بالینی و مسمومیت‌ها در بیمارستان لقمان و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه بیشترین داروهایی که منجر به مسمومیت می‌شوند، شامل آر...

اضافه خدمت سربازی چگونه بخشیده می‌شود؟

اضافه خدمت سربازی چگونه بخشیده می‌شود؟
2021-10-24T07:12:34+03:30
چند روز پس از انتشار تصاویری از سرباز پلیس راهنمایی و رانندگی در حال تمرین دیکته با یک کودک کار اعلام شد که اضافه خدمت این سرباز مورد بخشودگی قرار گرفته است....

فعالیت و مشاوره رایگان ۴۷۵۰ وکیل برای مددجویان کمیته امداد

فعالیت و مشاوره رایگان ۴۷۵۰ وکیل برای مددجویان کمیته امداد
2021-10-24T07:12:33+03:30
معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد از ارائه مشاوره‌های حقوقی و قضایی رایگان توسط ۴۷۵۰ وکیل در سطح کشور به مددجویان کمیته امداد خبر داد. ...

مرگ ناشی از تزریق واکسن کرونا نداشته‌ایم/ موضع وزارت بهداشت درباره بازگشایی حضوری مدارس

مرگ ناشی از تزریق واکسن کرونا نداشته‌ایم/ موضع وزارت بهداشت درباره بازگشایی حضوری مدارس
2021-10-24T07:12:33+03:30
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به وضعیت فعلی کرونا و واکسیناسیون آن در کشور، درباره سایر اهداف خود نظام سلامت توضیحاتی ارائه کرد. ...

«آبان» خشک و سرد

«آبان» خشک و سرد
2021-10-24T07:12:33+03:30
بر اساس اعلام سازمان هواشناسی پاییز سال جاری به‌ویژه آبان ماه بسیار خشک پیش‌بینی می‌شود. کاهش دما نیز ادامه دارد و تا پایان هفته جاری بین ۵ تا ۸ درجه سانتیگر...

مترو و اتوبوس؛ بستری برای ابتلا به کرونا / تعدد مراجع تصمیم‌گیر؛ آفتِ مدیریت کووید در کشور

مترو و اتوبوس؛ بستری برای ابتلا به کرونا / تعدد مراجع تصمیم‌گیر؛ آفتِ مدیریت کووید در کشور
2021-10-24T07:12:32+03:30
عضو کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره احتمال وقوع پیک ششم بیماری در روزهای آتی و انتقاد از تعدد مراجع تصمیم‌گیری پیرامون مدیریت کرونا، در عین حال درباره بازگشا...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)