میرنیوز

کلاف سردرگم توزیع نامناسب کتب درسی؛ مقصر کیست؟

کلاف سردرگم توزیع نامناسب کتب درسی؛ مقصر کیست؟ 2021-10-11T07:48:52+03:30

محمدحسن نژاد در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به گذشت نزدیک به سه هفته از بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی اظهار کرد: این در حالی است که هنوز برخی دانش آموزان کتاب درسی ندارند و مشخص نیست چه زمانی این مشکل حل خواهد شد.

وی افزود: سال تحصیلی ۱۴۰۰- ۱۴۰۱ با همه اما و اگرهایش در همه گیری ویروس کرونا، آغاز شد، اما در این میان همچنان یکی از مشکلات آغاز سال تحصیلی یعنی عدم برخورداری برخی دانش آموزان از کتاب درسی به طور کامل حل نشده است. اینکه چه می شود پس از این همه سال، این همه تجربه و در اختیار داشتن فناوری‌های نوین باز هم شاهد آن هستیم که در آغاز سال تحصیلی بعضی دانش آموزان در یک کلاس کتاب دارند و برخی دیگر ندارند و همچنان مشغول پیگیری از مدیر مدرسه، مسئولان ادارات آموزش و پرورش و هر جای دیگر برای دریافت کتاب درسی هستند و پاسخ های مختلفی می‌شنوند جای تامل دارد.

این کارشناس حوزه آموزش و پرورش در ادامه به برخی علل بروز مشکلات در توزیع کتب درسی اشاره کرد و گفت: علت نخست به تعدد سامانه های وزارتی باز می‌گردد. تعدد سامانه‌ها در وزارت آموزش و پرورش و اتصال سامانه ثبت سفارش کتابهای درسی به این سامانه‌ها و به روز رسانی‌های با وقفه چند روزه آنها، باعث شده تا مشکلات این سامانه‌ها که ارتباطی به خانواده ها و الدین پیدا نمی کند مستقیما به آنها مربوط شود و در دریافت کتاب درسی با مشکل مواجه شوند.

حسن نژاد افزود: این الزام به ثبت و تایید در سامانه ها باعث شده خانواده‌ها ندانند که مقصر کتاب نگرفتن فرزندشان در ابتدای سال تحصیلی، چه کسی است و از کجا باید پیگیر شوند.

وی دومین علت را ناهماهنگی بخش های مختلف در وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد و گفت: در فرایند ثبت سفارش و توزیع کتاب های درسی بخش‌های مختلفی مانند ادارات کل آموزش و پرورش، مناطق و مدیریت های آموزش و پرورش و مدارس دخیل هستند اما باز هم شاهدیم وقتی کتابی به دست دانش آموز نرسیده، هر بخش مشکل را گردن بخش دیگری می اندازد که پیامد آن، سردرگمی والدین است.

این کارشناس حوزه آموزش و پرورش ادامه داد: عدم بهره گیری از توانمندی افراد مجرب در فرایند توزیع کتابها عامل دیگر بروز اشکالات است. بهره مندی از نیروی انسانی تخصصی، آگاه، آشنا به امور و توانمند، متضمن موفقیت در امور است. در آموزش و پرورش افراد توانمند بسیاری وجود دارند، اما برای توزیع کتاب درسی که در طول سال یک مرتبه و به صورت گسترده انجام می شود نیازمند افرادی هستیم که این چرخه را به خوبی بشناسند، به راحتی جلوی توزیع خارج از چرخه را بگیرند، مقتدر و دلسوز باشند و مانند آن. این در حالی است که در این سالها شاهدیم همین افراد که باید وزنه‌ای برای رفع مشکلات باشند، خود با نا آگاهی شان بر امور، به مشکلات افزوده‌اند.

حسن نژاد با اشاره به بسته‌بندی ناقص و توزیع سلیقه‌ای کتب درسی گفت: اولین وظیفه یک مسئول انبار و یا مسئول توزیع، تحویل گرفتن دقیق و توزیع روی ضوابط است، اما شاهدیم که در فرایند توزیع کتاب های درسی بسته بندی های صورت گرفته از سوی مراجع بالادستی یا ناقص بوده یا عامل توزیع به تعداد درست تحویل نمی گیرد و یا اینکه همین عامل توزیع، کتابها را سلیقه‌ای و بدون دقت کافی و عدم رعایت ضوابط توزیع می کند که باعث می شود در یک منطقه علی رغم ثبت کتاب درسی با نام دانش آموز، شاهد باشیم فردی بدون ثبت نام کتاب را تحویل بگیرد و فرد دیگری با داشتن فرم ثبت نام، کتاب هایش را تحویل نگیرد. در این بحث نیز نظارت دقیق و مستمر اهمیت به سزایی دارد.

وی افزود: کم دقتی و ساده انگاری برخی مدیران مدارس را نیز نمی توان مدنظر قرار نداد. ثبت در سامانه سیدا و تاییدیه ثبت نام دانش آموزان به منظور ثبت سفارش کتاب های درسی نخستین اصلی است که برای در اختیار قرار دادن کتاب های درسی به دانش آموزان در زمان معین و تعریف شده مورد تاکید بود، اما شاهدیم برخی مدیران گاه به دلیل ساده انگاری، کم دقتی و گاه به دلیل ناآگاهی به فرایند ثبت نام و ثبت سفارش کتاب های درسی باعث می شوند که کتاب ها به موقع به دست دانش آموزان نرسد و برای اینکه این قصور خود را مخفی کنند آن را به گردن بخش های دیگر می اندازند.

این کارشناس حوزه آموزش و پرورش ادامه داد: یک نمونه عینی این مسئله هم اینکه مدیر مدرسه‌ای برای تعدادی از دانش آموزان بالاتر خود ثبت سفارش کتاب‌های درسی انجام داده بود و کتابهایشان را هم تحویل گرفته بود ولی وقتی دید این دانش آموزان ترک تحصیل کرده‌اند با مراجعه به آموزش و پرورش منطقه خواهان تعویض این کتاب‌ها با کتابهای پایه‌های دیگر(موجود در مدرسه اش) آن هم بدون پرداخت هزینه و بدون ثبت در سامانه کتاب های درسی بود که این اقدام نشدنی است.

حسن نژاد به ضعف نظارتی نیز اشاره کرد و گفت: وقتی بر کاری خوب نظارت نشود افرادی که در چرخه حضور دارند هر طور که مایل باشند عمل می کنند و روابط بر ضوابط ارجحیت پیدا می کند. در این زمینه باید سازمان پژوهش، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات و مرکز حراست به دقت گلوگاه ها را زیر نظر بگیرند تا هیچ روزنه‌ای در این میان به وجود نیاید و مردم آسیب نبینند.

وی با بیان اینکه همه این بی برنامگی‌ها، عدم دقت‌ها، عدم نظارت‌ها و ... بر مشکلات خانواده‌ها می افزاید و باعث می شود آنها برای گرفتن کتاب درسی که باید در ابتدای مهرماه در اختیار فرزندشان باشد سردرگم باشند و ندانند که چه کنند و مقصر در این میان کیست، به تاثیر روانی نداشتن کتاب درسی روی دانش آموزان اشاره کرد و گفت: شاید دانش آموزان متوسطه شور چندانی برای دریافت کتاب‌های جدید نداشته باشند، اما قطعا دانش آموزان سنین پایین تر به ویژه دانش آموزان ابتدایی شور و شوق زیادی دارند تا کتاب‌های جدید خود را هر چه زودتر تحویل گرفته و از داشتن آن لذت ببرند. وقتی این لذت با نداشتن کتاب از بین می رود، تاثیر روانی نامطلوبی روی روحیه دانش آموز ابتدایی که کتاب به دستش نرسیده، می‌گذارد.

این کارشناس حوزه آموزش و پرورش ادامه داد: آسیب شناسی یک اقدام پس از اجرا، بخش مهمی از موفقیت در اجرای بعدی را تضمین می کند، به ویژه اگر این فرایند وسیع باشد. همه ساله در خصوص ثبت سفارش و توزیع کتابهای درسی آسیب شناسی صورت می گیرد و خلاءهای موجود هم شناسایی می شود، بنابراین انتظار می رود که یک سال بعد این آسیب شناسی به کمک آمده و مشکلات کمتر شوند، اما چه می شود که باز هم سال بعد شاهد بروز همان مشکل هستیم؟ مگر این مشکل سال قبل آسیب شناسی نشده بود؟.

حسن نژاد با تاکید بر اینکه معتقدم اصلی‌ترین علت توزیع نامناسب کتاب های درسی، عدم پذیرش مسئولیت توسط بخشهای مختلف و افراد ذی مدخل است گفت: اگر هر فرد و سازمانی خود را مسئول می دانست و در نهایت هم یک نفر پاسخگوی اصلی این مشکلات می بود، ناچار می‌شد از همه افراد زیر مجموعه اش موضوع را پیگیری کند و گره این کلاف سردرگم را باز کند تا مردم آسوده تر باشند. امیدواریم شاهد بروز این مشکلات در سالهای آتی نباشیم.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اجتماعی

در برخورد با خودروهای آلاینده دولتی و خودروی شهروندان فرق نگذاریم‌/ لزوم مقابله با آلودگی هوای تهران

در برخورد با خودروهای آلاینده دولتی و خودروی شهروندان فرق نگذاریم‌/ لزوم مقابله با آلودگی هوای تهران
2021-10-26T10:15:48+03:30
رئیس کمیته گردشگری شورای اسلامی شهر تهران نسبت به اقدام برای مقابله با آلودگی هوا و برخورد با خودروهای آلاینده تذکر داد.

بی توجهی شهرداری به هوشمندسازی مشارکت‌های مردمی و تشویق شهروندان

بی توجهی شهرداری به هوشمندسازی مشارکت‌های مردمی و تشویق شهروندان
2021-10-26T10:15:48+03:30
عضو شورای شهر در تذکری به شهردار تهران در خواست کرد با پیگیری فوری توسعه طرح شهروند هوشمند و برخورداری عدالت محور و خدمات حمل و نقل عمومی، و .. را در دستور ک...

فوت سالانه ۴ هزار نفر در تهران به دلیل آلودگی هوا/ کاهش ۳۳ درصدی استفاده از حمل‌ونقل عمومی

فوت سالانه ۴ هزار نفر در تهران به دلیل آلودگی هوا/ کاهش ۳۳ درصدی استفاده از حمل‌ونقل عمومی
2021-10-26T10:15:47+03:30
رئیس پلیس راهور پایتخت گفت: بنابر آمار اعلام شده سالانه ۴ هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند.

سیلاب پاییزی در ایتالیا قربانی گرفت

سیلاب پاییزی در ایتالیا قربانی گرفت
2021-10-26T09:52:27+03:30
بارش شدید باران در جنوب ایتالیا باعث آبگرفتگی جاده‌ها، غرق شدن خودروها و گرفتار شدن مردم در خانه‌هایشان شده است.

سنجش نوآموزان پیش‌دبستانی تا اوایل آذر ادامه دارد

سنجش نوآموزان پیش‌دبستانی تا اوایل آذر ادامه دارد
2021-10-26T09:52:27+03:30
رئیس سازمان آموزش ‌و پرورش استثنایی گفت: بر اساس تفاهم‌نامه با فرهنگستان زبان و ادب فارسی کارگروهی برای واژه‌گزینی و معادل‌یابی واژه‌ های بیگانه در حوزه کودک...

لزوم برخورد با خودروهای دودزای شهرداری و پلیس/ آلودگی هوا شوخی‌بردار نیست

لزوم برخورد با خودروهای دودزای شهرداری و پلیس/ آلودگی هوا شوخی‌بردار نیست
2021-10-26T09:52:27+03:30
عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران با تأکید بر لزوم برخورد با خودروهای دودزای شهرداری و راهور گفت: پلیس در برخورد با خودروهای آلاینده تمایزی میان خودروهای شه...

کرونا در جهان/ ابتلای بیش از ۳۵۵۰۰۰ نفر در ۲۴ ساعت گذشته + جدول تغییرات

 کرونا در جهان/ ابتلای بیش از ۳۵۵۰۰۰ نفر در ۲۴ ساعت گذشته + جدول تغییرات
2021-10-26T09:55:44+03:30
طبق آخرین آمار جهانی در شب گذشته ۳۵۵ هزار و ۴۵۰ نفر در سراسر جهان به ویروس کرونا مبتلا شده و همچنین ۵ هزار و ۶۶ نفر جان خود را از دست دادند.

رتبه بندی ۷۰۰ هزار معلم/ اختلاف‌نظرها در تأمین بودجه مورد نیاز

 رتبه بندی ۷۰۰ هزار معلم/ اختلاف‌نظرها در تأمین بودجه مورد نیاز
2021-10-26T09:55:44+03:30
رتبه‌بندی معلمان در حال طی مراحل نهایی برای تصویب در مجلس است، با وجود اختلاف‌نظرها درباره منابع مالی مورد نیاز برای اجرای آن، نمایندگان مجلس بودجه مورد نیا...

هوای تهران برای چهلمین بار در سال جاری ناسالم شد

هوای تهران برای چهلمین بار در سال جاری ناسالم شد
2021-10-26T09:35:49+03:30
کیفیت هوای تهران از شرایط سالم خارج شده و توصیه می‌شود که که گروههای حساس جامعه از تردد در فضای باز بپرهیزند.

تذکر به شهردار تهران برای اقدام نسبت به اجرای مصوبه بانک زمین

تذکر به شهردار تهران برای اقدام نسبت به اجرای مصوبه بانک زمین
2021-10-26T09:35:49+03:30
عضو شورای اسلامی شهر تهران به شهردار تهران برای اقدام نسبت به مصوبه بانک زمین و افزایش سرانه خدمات عمومی تذکر داد.

الزام به تجویز الکترونیک برخی داروها بررسی می‌شود

الزام به تجویز الکترونیک برخی داروها بررسی می‌شود
2021-10-26T09:25:48+03:30
سرپرست سازمان تأمین اجتماعی گفت: نسخه الکترونیک از دستاوردهای مهم نظام است و باید برای رفع مشکلات آن به سرعت عمل کنیم و با همکاری بین بخشی بهترین اقدامات را ...

۳ پیشنهاد ترافیکی پلیس به ستاد کرونا/ درخواست رسمی برای لغو منع تردد شبانه

۳ پیشنهاد ترافیکی پلیس به ستاد کرونا/ درخواست رسمی برای لغو منع تردد شبانه
2021-10-26T09:25:47+03:30
رییس پلیس راهور تهران بزرگ با اشاره به وضعیت ترافیکی پایتخت از ارائه سه پیشنهاد به ستاد کرونا برای حل این معصل خبر داد که لغو منع تردد شبانه یکی از آنهاست. ...

بارش باران در ۱۳ استان/ ورود سامانه بارشی جدید از پنجشنبه

بارش باران در ۱۳ استان/ ورود سامانه بارشی جدید از پنجشنبه
2021-10-26T09:25:47+03:30
رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ضمن اشاره به بارش باران در ۱۳ استان کشور طی امروز (۴ آبان) از ورود سامانه بارشی جدید به کشور در دو روز ...

واکنش چمران به انتصاب فامیلی در شهرداری تهران

واکنش چمران به انتصاب فامیلی در شهرداری تهران
2021-10-26T09:25:47+03:30
رئیس شورای شهر تهران با تاکید بر این که در دوره های قبلی شورا حتی یک نفر را برای انتصاب در مجموعه شهرداری تهران معرفی نکردم، گفت: اگر فرد انتصابی توانایی لاز...

انتصاب مشاور در حوزه فناوری‌های نوین و نوآوری شهری

انتصاب مشاور در حوزه فناوری‌های نوین و نوآوری شهری
2021-10-26T09:22:28+03:30
طی حکمی از سوی شهردار تهران، حسین حیدری به عنوان مشاور و دستیار ویژه شهردار در حوزه هوشمندسازی، فناوری‌های نوین و نوآوری شهری منصوب شد.

انتصابات شهرداری باید قانونی باشد/ شورای شهر نباید در انتصابات دخالتی داشته باشد

انتصابات  شهرداری باید قانونی باشد/ شورای شهر نباید در انتصابات دخالتی داشته باشد
2021-10-26T09:22:27+03:30
رئیس شورای اسلامی شهر تهران در خصوص انتصاب یکی از بستگان شهردار تهران در شهرداری اظهار به اطلاعی کرد و گفت: شورای شهر نباید در انتصابات دخالتی داشته باشد.

واکنش چمران به انتصاب یکی از نزدیکان زاکانی در شهرداری تهران

 واکنش چمران به انتصاب یکی از نزدیکان زاکانی در شهرداری تهران
2021-10-26T09:29:05+03:30
رئیس شورای شهر تهران در پاسخ به سؤالی درباره انتصاب یکی از نزدیکان زاکانی در شهرداری گفت: بنده در جریان این موضوع نیستم و شنیده‌ام و خواهم پرسید؛ یکی از شاخ...

حقوق بشر تبدیل به یک کالا و ابزار سیاسی شده است

حقوق بشر تبدیل به یک کالا و ابزار سیاسی شده است
2021-10-26T09:09:08+03:30
دبیر ستاد حقوق بشر ایران در واکنش به گزارش گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران به سازمان ملل گفت: حقوق بشر تبدیل به یک کالا و ابزار سیاسی شده است.

شورای شهر نباید در انتصابات دخالتی داشته باشد

شورای شهر نباید در انتصابات دخالتی داشته باشد
2021-10-26T09:09:07+03:30
رئیس شورای اسلامی شهر تهران در خصوص انتصاب یکی از بستگان شهردار تهران در شهرداری اظهار به اطلاعی کرد و گفت: شورای شهر نباید در انتصابات دخالتی داشته باشد.

بیسوادانی که با عناوین جعلی "تخصص از آمریکا" خدمات روانشناسی می‌دهند

بیسوادانی که با عناوین جعلی "تخصص از آمریکا" خدمات روانشناسی می‌دهند
2021-10-26T08:59:06+03:30
معاون انتظامی و رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه‌ای سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور درباره ارائه خدمات غیرمجاز روانشناسی از سوی برخی افراد بدون پروانه اشتغال...

آزادراه تهران شمال همچنان مسدود می‌ماند

آزادراه تهران شمال همچنان مسدود می‌ماند
2021-10-26T08:32:28+03:30
رییس پلیس راه تهران بزرگ از تمدید انسداد قطعه یک آزادراه تهران شمال خبر داد.

رییس جمعیت هلال احمر استعفا داد/ انتخاب رییس جدید تا ۱۰ آبان

رییس جمعیت هلال احمر استعفا داد/ انتخاب رییس جدید تا ۱۰ آبان
2021-10-26T08:32:27+03:30
سخنگوی جمعیت هلال احمر از برگزاری نخستین جلسه‌ شورای‌عالی هلال‌احمر با حضور تمامی اعضا خبر داد و گفت که در این جلسه رییس فعلی جمعیت استعفای خود را اعلام کرد....

برنامه‌ریزی مدیریت شهری برای آغاز دوباره ضدعفونی کردن ناوگان حمل و نقل عمومی

برنامه‌ریزی مدیریت شهری برای آغاز دوباره ضدعفونی کردن ناوگان حمل و نقل عمومی
2021-10-26T08:29:08+03:30
عضو کمیسیون حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران از برنامه ریزی مدیریت شهری برای شروع مجدد ضد عفونی کردن ناوگان حمل و نقل عمومی به منظور کاهش شیوع کرونا خبر داد.

تصویر جدید تلسکوپ هابل از ۲ کهکشان مارپیچی بزرگ و کوچک

 تصویر جدید تلسکوپ هابل از ۲ کهکشان مارپیچی بزرگ و کوچک
2021-10-26T08:35:46+03:30
"تلسکوپ فضایی هابل" یک زوج عجیب از کهکشان‌های مارپیچی بزرگ و کوچک را ثبت کرده است. کهکشان مارپیچی بزرگ‌تر NCG ۷۷۵۳ است و کهکشان کوچک‌تر که در پایی...

توزیع ۳ واکسن ایرانی کرونا طی ۲ هفته آینده در مراکز واکسیناسیون

 توزیع ۳ واکسن ایرانی کرونا طی ۲ هفته آینده در مراکز واکسیناسیون
2021-10-26T08:35:46+03:30
رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت‌ بهداشت از توزیع واکسن‌های فخرا، رازی و اسپایکوژن طی دو هفته آینده خبر داد.

مهمترین خواص ضدالتهابی انار برای بدن

مهمترین خواص ضدالتهابی انار برای بدن
2021-10-26T08:19:09+03:30
انار از جمله میوه هایی به حساب می آید که منبع غنی از مواد مغذی است و از هزاران سال قبل خواص درمانی آن مورد تایید قرار گرفته است. ...

افزایش مبتلایانِ کرونا با حال عمومی خوب در تهران / فوتی‌ها همچنان ۲ رقمی است

افزایش مبتلایانِ کرونا با حال عمومی خوب در تهران / فوتی‌ها همچنان ۲ رقمی است
2021-10-26T08:19:09+03:30
معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران ضمن تشریح آخرین شرایط کووید۱۹ در پایتخت، گفت: همچنان تعداد فوتی‌هایمان در تهران دو رقمی است. ...

هشدارهای پلیس به کاربران ایرانی اینستاگرام/چطور هک نشویم؟

هشدارهای پلیس به کاربران ایرانی اینستاگرام/چطور هک نشویم؟
2021-10-26T08:19:08+03:30
رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتای ناجا، توصیه‌ها و هشدارهایی را برای ارتقاء امنیت حساب اینستاگرام کاربران ایرانی ارائه کرد. ...

«بیمارانی روانی» که در رسانه‌ها خدمات روانشناسی می‌دهند !

«بیمارانی روانی» که در رسانه‌ها خدمات روانشناسی می‌دهند !
2021-10-26T08:19:08+03:30
معاون انتظامی و رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه‌ای سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور درباره ارائه خدمات غیرمجاز روانشناسی از سوی برخی افراد بدون پروانه اشتغال...

چرا هوای تهران طی سه سال اخیر آلوده‌تر شده است؟

چرا هوای تهران طی سه سال اخیر آلوده‌تر شده است؟
2021-10-26T08:19:08+03:30
کلانشهر تهران بیش از دو دهه است که درگیر معضل آلودگی هوا است و طی این مدت طرح‌ها، قوانین و راهکارهای متعددی برای کاهش و رفع این معضل ارائه، تصویب و حتی اجرای...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)