میرنیوز

چگونه می‌توان مشارکت شهروندی را عینیت بخشید؟/ارتقای تاب‌آوری شهر با هوشمندسازی زیرساخت‌ها

 چگونه می‌توان مشارکت شهروندی را عینیت بخشید؟/ارتقای تاب‌آوری شهر با هوشمندسازی زیرساخت‌ها 2021-10-10T09:32:14+03:30

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، اقتصاد شهری و مشارکت شهروندی رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند؛ اقتصاد شهری و ساز و کار حاکم بر درآمدها و هزینه‌های کلانشهرها موضوعی است که طی سالیان اخیر به آن بیشتر از گذشته توجه شده است.

ایجاد تحول در منابع درآمدی کلانشهرهای کشور اصلی‌ترین رسالت مدیران شهرهاست؛ متأسفانه بیش از نیمی از هزینه‌های بودجه از محل فروش ذخایر زیرزمینی (نفت و گاز) تأمین می‌شود و بخش اصلی فعالیت‌های شهرداری و هزینه‌های خدمات شهری نیز با فروش فضاهای شهری و منابع تجدیدناپذیر مهیا می‌شود؛ در این راستا توسعه اختیارات قانونی شوراها برای اخذ و هزینه کرد مالیات و عوارض فعالیت‌های اقتصادی محدوده شهرها و تغییر نگرش شهرداری در جهت صیانت از ضوابط شهرسازی اولویتی است که مدیریت کنونی شهر و نسل‌های آینده باید به آن توجهی ویژه داشته باشند.

سیدمحسن طباطبایی مزدآبادی دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، در این باره‌ به خبرنگار تسنیم،‌گفت: یکی از نقاط قابل توجه، توجه به نقش اقتصاد خرد در زندگی شهروندان است. شهرداری‌ها با ایفای نقش مثبت در تأمین نیازهای روزمره مردم و توسعه مراکزی همچون فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین میوه و تره‌بار، می‌توانند زندگی معیشتی شهروندان را بهبود بخشند.

وی ادامه داد: آنچه جوهره اقتصاد شهروندی را نشان می‌دهد مشارکت شهروندان در اداره امور شهر است و اساس ماجرا این است که شهروندان در شکل‌دهی به شهر و سیاستگذاری آن حرف بیشتری را بزنند و نقش‌آفرینی بهتری داشته باشند. در مورد منافع مشارکت شهروندان در اداره شهر بسیار گفته شده و تقریبا تردیدی در آن وجود ندارد، اما آنچه محل بحث است سازوکار این مشارکت و مدل بکارگیری شهروندان است. یکی از بسترهای مهمی که می‌توان مشارکت شهروندی را توسط آن عینیت بخشید بستر دیجیتال و تکنولوژی است که امروزه در قالب پارادایم شهر هوشمند پیگیری و تئوریزه می‌شود.

طباطبایی مزدآبادی تصریح کرد: بنابراین باید گفت که شهر هوشمند نیازمند الزاماتی است که در این برهه از زمان که تمام دنیا با پاندمی کرونا اقتصاد خود را هماهنگ کرده است از چه زیرساخت‌هایی برای ایجاد یک شهر تاب‌آور در برابر بلایا می‌توان استفاده کرد و شهر را تبدیل به شهری هوشمند در برابر بلایا ساخت و شهروندان را نیز شهروندانی هوشمند بار آورد. اما باید گفت که تا‌ب‌آوری یک مفهوم چند وجهی است و به این معنی نیست که فقط در برابر عوارض و بلایا تاب‌آور باشیم بلکه حتی ابعاد روانشناختی، جامعه‌شناختی و اقتصادی را در بر می‌گیرد.

وی ادامه داد: به زبان ساده باید گفت تا‌ب‌آوری ظرفیتی برای مقاومت در برابر استرس و فاجعه است، می‌توانیم این طور تعریف کنیم که تا‌ب‌آوری ظرفیت بازگشتن از دشواری پایدار و ادامه دادن در تأمین خویشتن است. این ظرفیت می‌تواند روی ناگواری‌های انسان‌ها پوشش گذارد و ظرفیت بازگشت به جامعه را در آن فراهم سازد.

وی گفت: بنابراین تاب‌آوری شهری یعنی بشر بتواند زندگی جدیدش را در قالب سبک شیوه جدید زندگی پیدا کند, تا‌ب‌آوری شهری مفهوم جدیدی است. چگونه می‌توان در برنامه‌ریزی‌های شهری همان شهرها را به‌گونه‌ای آماده کرد که آسیب‌پذیری کمتری داشته باشند؟ تا‌ب‌آوری را می‌توان با شهر هوشمند پیوند داد در ایران نیز گام‌های اولیه برداشته شده و می‌توان با شهر هوشمند تاب‌آوری شهری را در برابر کرونا ویروس و مسائلی همچون بلایای طبیعی بالا برد.

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت: بحث دیگری که می توان در مورد آن صحبت کرد صرفه‌جویی در بخش انرژی‌ها است اگر در انرژی صرفه جویی شود می‌توان هزینه‌های آن را برای زیر ساخت‌های شهر هوشمند آماده کرد و از این طریق هم در برابر پاندمی می‌توان بیمه شد و هم در برابر بلای طبیعی.

وی ادامه داد: مؤلفه دیگر بخش ساخت‌وسازهای هوشمند است که کشور در این زمینه هنوز به خودکفایی نرسیده و وابسته است که می‌توان از آن به بحث جابجایی‌های هوشمند اشاره کرد؛ همین که در حال حاضر سیستم‌های اینترنتی را فعال می‌کنیم بسیار عالی و از ویژگی‌های شهر هوشمند است که دیگر نیازی به مراجعه به بیرون از خانه نباشد و در واقع بسیاری از کارها را بتوان به صورت مجازی انجام داد.

وی خاطرنشان کرد: موضوع دیگر معرفی ساختارها است؛ اینکه ما چگونه زیرساخت‌هایی را از جاده‌ها گرفته تا انرژی و اینترنت پرسرعت تأمین کنیم؛ در این حوزه هم تکنولوژی هوشمند مطرح است که باز هم کشور در این زمینه عقب است، مانند آموزش مجازی که بیشتر شهروندان مانند اساتید و معلمان در برابر آن مقاومت می‌کردند البته به تدریج، دانشجویان، اساتید، دانش‌آموزان و  معلمان نیز توانستند با آن هماهنگ شود.

طباطبایی‌مزدآبادی در ادامه گفت: بحث دیگر مراقبت‌های بهداشتی هوشمند است؛ پایش تربیت بدنی در حوزه مشاوره و روان‌شناختی در حوزه بهداشت و درمان به این معنا که کارنامه کامل بهداشتی را برای ساکنان سرزمین بتوان ایجاد کرد، بدانیم چه درصدی بیماری‌های زمینه‌ای دارند و چگونه باید تحت پوشش قرار بگیرند، چند درصد از این شهروندان در سنین کهنسالی و چند درصد از آنها جوان و کودک هستند.

وی اظهار کرد: متاسفانه آمار‌های ما آمارهای دقیقی نیست و باید در حوزه آماری دقت بیشتری صورت گیرد و در نهایت شهروند هوشمند یعنی شهروندی که با تمام قابلیت‌های دنیای مجازی آشنا باشد و قابلیت‌ها را بتواند درک کند و به تعامل بالایی برسد. اگر از ویژگی‌های شهر هوشمند تنها به 5 ویژگی دست یابیم می‌توان گفت که شهروندان نیز هوشمند هستند.

وی افزود: در ادامه باید بگویم که اگر آمارهای 6 کشور اسپانیا، ایران، فرانسه، بلژیک، ایتالیا و آلمان را نگاه کنید، پیک کرونا در همه کشورها در ماه مارس سال 2021 بالا بوده سپس در آن کشورها پایین آمده ولی در ایران در سال جاری باز بالا رفته است.

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت: آمار دیگری نشان می‌دهد که این وضعیت مربوط به کاهش ورود گردشگران به کشورهاست؛ در اروپا 66 درصد، در آسیا 72 درصد، در خاورمیانه 57 درصد، در آفریقا 57 درصد، در آمریکا 55 درصد و در کل جهان 65 درصد کاهش ورود گردشگر وجود داشته است بنابراین می‌توان گفت که در حوزه اقتصاد شهروندی یکی دیگر از مسائل ضربه زننده به اقتصاد شهر عدم حضور گردشگر به شهرهاست که خود ضربه اقتصادی جبران ناپذیری را به جامعه تحمیل کرده است. 

وی خاطرنشان کرد: مشارکت شهروندی در همه حوزه‌های شهری امروزه با کمک فناوری حاصل شده و امکان و تعدد راه‌های دسترسی به آمار و اطلاعات، شفافیت اطلاعاتی و در اختیار قرار دادن اطلاعات کاربردی و مفید و قابل فهم و قابل اعتماد ازجمله مسیرهای تشویق مشارکت شهروندان در بستر تکنولوژیک است. امروزه فناوری‌های دیجیتال و اپلیکیشن‌ها مسیرهای تکنوکراتیک را کاهش داده و به شهروندان امکان می‌دهند مسائل و مشکلات شهری را گزارش کنند، آنها می‌توانند از همین طریق آموزش‌های شهروندی لازم را دریافت کنند.

طباطبایی‌مزدآبادی اظهار کرد: مشارکت از رهیافت سنتی فاصله گرفته و به کمک پلتفرم تکنولوژی حالتی عینی‌تر به‌خود گرفته، پس زمانی‌که در شهر صحبت از اقتصاد شهروندی به‌میان می‌آید بدون‌تردید یک روش آن تقویت بسترهای فناورانه شهر است، اما در این زمینه هنوز در بسیاری از شهرهای کشور ابهاماتی وجود دارد، ضمن اینکه بسترسازی شهر هوشمند بسیار هزینه‌بر است.

وی ادامه داد: بسیاری از تصمیم‌سازان و برنامه‌ریزان شهری کماکان به اطمینان کافی برای استفاده از نظرات شهروندان و بکارگیری آن نرسیده‌اند، در نتیجه یکی از پیش‌زمینه‌ها و مفروضه‌های اقتصاد شهروندی در فضای شهری، تغییر ذهنیت سنتی مدیران شهری و باور به نقش و اهمیت فناوری است. چنانچه مدیران شهری به چنین باوری برسند خود زمینه‌های گفت‌وگوی آنلاین شهروندان و متخصصان شهری درباره موضوعات مختلف را فراهم خواهند کرد و از طریق اجماع‌سازی پیرامون موضوعات، به برنامه‌ریزی و سیاست‌های عملی مشروعیت و اعتبار می‌بخشند.

وی گفت: در خاتمه به مدیران شهری توصیه می شود که برای مشارکت شهروندان در شهر تا رسیدن به اقتصاد شهروندی خود شهروندان را درگیر مسئله کنند و از آنها کمک بگیرند ضمن اینکه مسائلی در دید شهروندان است که آن مسائل ممکن است از دید مدیران شهری پنهان مانده باشد بنابراین به مشارکت گذاشتن طرح‌ها و ایده‌ها با شهروندان، خود می‌تواند راهکاری برای رسیدن به یک اقتصاد شهروندی مطلوب باشد.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اجتماعی

معاون دادستان‌کل: چشم‌مان را بر قاچاق مخدر ببندیم، اروپا و آمریکا جوان سالم نخواهند داشت

 معاون دادستان‌کل: چشم‌مان را بر قاچاق مخدر ببندیم، اروپا و آمریکا جوان سالم نخواهند داشت
2021-10-19T19:49:06+03:30
معاون قضائی دادستان کشور با اشاره به کشفیات مواد مخدر توسط جمهوری اسلامی ایران گفت: اگر به‌روی قاچاق مواد مخدر از کشور چشم ببندیم، در اروپا و آمریکا جوان سا...

وحیدی: اظهارات رئیس‌جمهور آذربایجان یک نوع بحران‌آفرینی است/ تعجیل در انتخاب استانداران معقول نیست

 وحیدی: اظهارات رئیس‌جمهور آذربایجان یک نوع بحران‌آفرینی است/ تعجیل در انتخاب استانداران معقول نیست
2021-10-19T19:49:05+03:30
وزیر کشور گفت: اظهارات رئیس‌جمهور آذربایجان نه با حُسن همجواری سازگار است و نه با یک سیاست‌ورزی درست تطابق دارد، یک نوع بحران‌آفرینی است که بیشتر نگران هستی...

وزیر بهداشت: پزشکیِ ما، پزشکیِ تجویز دارو است/دانشجوی پزشکی باید راه پیشگیری از بیماری را بداند

 وزیر بهداشت: پزشکیِ ما، پزشکیِ تجویز دارو است/دانشجوی پزشکی باید راه پیشگیری از بیماری را بداند
2021-10-19T19:49:05+03:30
وزیر بهداشت و درمان و آمورش پزشکی گفت: پزشکی ما متاسفانه پزشکی تجویز دارو است. دانشجو باید بداند چگونه از بیماری جلوگیری کند نه این که منتظر شود تا فرد فشار...

گردشگری پزشکی نداریم، بیمار بین المللی داریم

گردشگری پزشکی نداریم، بیمار بین المللی داریم
2021-10-19T19:29:08+03:30
ایمانی خوشخو در نشست سمپوزیوم گردشگری گفت: ما در ایران گردشگری پزشکی نداریم بلکه بیمار گردشگری داریم. فعالان گردشگری پزشکی نیز رانندگان تاکسی فرودگاه امام هس...

صنعت گردشگری پایه مهمی برای شکوفایی کشور است

صنعت گردشگری پایه مهمی برای شکوفایی کشور است
2021-10-19T19:02:28+03:30
رییس دانشگاه علم و فرهنگ گفت: شکوفایی کشور به توسعه اقتصادی و اجتماعی وابسته است و گردشگری پایه این هدف است.

ارجاع مشکلات بافت تاریخی شیراز به هیات کارشناسی

ارجاع مشکلات بافت تاریخی شیراز به هیات کارشناسی
2021-10-19T19:02:28+03:30
وزیر میراث فرهنگی گفت: موضوع بافت تاریخی شیراز مشکلات مردم و حفظ خانه‌های تاریخی آن را به تیم کارشناسی ارجاع دادیم تا همه جوانب بررسی شود.

آزادی ۱۱۰ زندانی زن با کمک نیکوکاران و کمیته امداد

آزادی ۱۱۰ زندانی زن با کمک نیکوکاران و کمیته امداد
2021-10-19T18:49:10+03:30
مرکز نیکوکاری شهدای مدافع حرم با همکاری خیران و کمیته امداد در نیمه نخست سال جاری موفق به آزادی ۱۱۰ زن زندانی سرپرست خانوار شد.

خانه‌های محیط زیست باید به کاهش بهره برداری از منابع کمک کند

خانه‌های محیط زیست باید به کاهش بهره برداری از منابع کمک کند
2021-10-19T18:49:10+03:30
مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: تلاشمان بر این است خانه‌های محیط زیست از طریق آموزش مولفه‌های محیط زیست منجر به کاهش بهره برداری از منابع ...

تاکید بر تسریع شناسایی و محاکمه عاملان و آمران ترور سردار سلیمانی

تاکید بر تسریع شناسایی و محاکمه عاملان و آمران ترور سردار سلیمانی
2021-10-19T18:49:09+03:30
دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در دیدار وزیر دادگستری عراق بر تسریع شناسایی و محاکمه عاملان و آمران ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس تاکید کرد.

تشکیل هیئتی برای سرمایه گذاری های هزار میلیارد دلاری در هیئت دولت

تشکیل هیئتی برای سرمایه گذاری های هزار میلیارد دلاری در هیئت دولت
2021-10-19T18:49:09+03:30
وزیر میراث فرهنگی از تشکیل هیئتی برای سرمایه گذاری های بالای هزار میلیارد دلار در هیئت دولت خبر داد .

ساخت خوابگاه برای بیش از ۳۰۰۰ دانشجو در سراسر کشور توسط بنیاد ۱۵

ساخت خوابگاه برای بیش از ۳۰۰۰ دانشجو در سراسر کشور توسط بنیاد ۱۵
2021-10-19T18:22:28+03:30
وزیر علوم گفت: به همت بنیاد ۱۵ خرداد وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام، ۳ خوابگاه دخترانه دانشجویی جدید در دامغان، ارومیه و سنندج احداث و تحویل وزارتخانه‌های ...

۴۷ درصد پست‌های سازمان پزشکی قانونی اشغال است

۴۷ درصد پست‌های سازمان پزشکی قانونی اشغال است
2021-10-19T17:02:28+03:30
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان پزشکی قانونی کشور: بر اساس آخرین برآوردها هم اکنون در مراکز پزشکی قانونی کشور تنها ۴۷ درصد پست های سازمان اشغال است.

بیش از ۱۶۰ واحد ثبتی در کشور فرسوده است

بیش از ۱۶۰ واحد ثبتی در کشور فرسوده است
2021-10-19T16:35:49+03:30
رئیس سازمان ثبت گفت: بیش از ۱۶۰ واحد ثبتی فرسوده و یا به شکل صحیح قابل استفاده نیست و نیاز به بازسازی و احداث واحدهای جدید دارند.

مدیرکل دفتر مجلس و نمایندگان قوه قضائیه منصوب شد

مدیرکل دفتر مجلس و نمایندگان قوه قضائیه منصوب شد
2021-10-19T16:35:48+03:30
محمد حسن پیرزاده به عنوان مدیرکل دفتر مجلس و نمایندگان قوه قضائیه منصوب شد.

طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار کارشناسانه نیست/ ثبت ازدواج در همه روزها انجام می‌شود

طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار کارشناسانه نیست/ ثبت ازدواج در همه روزها انجام می‌شود
2021-10-19T16:35:48+03:30
سخنگوی قوه قضائیه در خصوص طرح تسهیل گفت: اعتقاد داریم چنین طرح‌هایی که بدون بررسی کارشناسی تصویب می‌شود، تمام جوانب امر دیده نمی‌شود و ممکن است بخشی از موضو...

تعامل بنیاد شهید با شرکتهای دانش بنیان برای خرید محصولات توانبخشی

تعامل بنیاد شهید با شرکتهای دانش بنیان برای خرید محصولات توانبخشی
2021-10-19T16:22:29+03:30
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: با توجه به نیاز جامعه ایثارگری باید خرید انجام شود و البته باید از کیفیت محصولات اطمینان پیدا کنیم.

چین برای والدینِ کودکان بدرفتار یا مجرم، مجازات در نظر می‌گیرد

چین برای والدینِ کودکان بدرفتار یا مجرم، مجازات در نظر می‌گیرد
2021-10-19T15:59:08+03:30
پارلمان چین اخیرا پیش نویس قانونی را ارائه کرده که به موجب آن برای والدینی که کودکان آنها رفتارهای خیلی بد از خود نشان داده یا مرتکب جرمی می شوند، مجازات‌های...

موج ششم کرونا در آبان قطعی است / واردات واکسن تا ۱۸۰ میلیون دُز ادامه دارد

موج ششم کرونا در آبان قطعی است / واردات واکسن تا ۱۸۰ میلیون دُز ادامه دارد
2021-10-19T15:59:08+03:30
وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۱۲۰ میلیون دز واکسن وارد کشور شده است که همچنان تا اواسط آبان ماه ادامه دارد و به طور قطع به ۱۸۰ میلیون دز خواهد رسید. ...

آموزش «مقابله با خودکشی» به ماموران کلانتری/ دستگیری ۴۷۰ مجرم حرفه‌ای تحت تعقیب

آموزش «مقابله با خودکشی» به ماموران کلانتری/ دستگیری  ۴۷۰ مجرم حرفه‌ای تحت تعقیب
2021-10-19T15:45:48+03:30
رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ از ارائه آموزش های مربوط به مقابله با خودکشی به ماموران کلانتری ها خبر داد.

نتایج کنکور ارشد اعلام شد/ ۱۳۷ هزار ظرفیت پذیرش

 نتایج کنکور ارشد اعلام شد/ ۱۳۷ هزار ظرفیت پذیرش
2021-10-19T15:35:44+03:30
نتایج کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ بر روی سایت سازمان سنجش قرار گرفت؛ ظرفیت پذیرش در تمامی دوره‌ها بدون در نظر گرفتن ظرفیت پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی ۱۳۷ هزار و ...

هدیه سازمان بازرسی تقدیم وزیر کشور شد⁄ تشکیل کارگروه مشترک برای رفع آسیب‌ها

هدیه سازمان بازرسی تقدیم وزیر کشور شد⁄ تشکیل کارگروه مشترک برای رفع آسیب‌ها
2021-10-19T15:15:48+03:30
رئیس سازمان بازرسی کل کشور در دیدار با وزیر کشور هدیه بسته آسیب‌شناسی حوزه وزارت کشور را تقدیم وی کرد.

انهدام یکی از بزرگترین باندهای دسترسی غیرمجاز به شبکه‌های اجتماعی تهرانی‌ها

 انهدام یکی از بزرگترین باندهای دسترسی غیرمجاز به شبکه‌های اجتماعی تهرانی‌ها
2021-10-19T15:22:26+03:30
فرماندهی انتظامی تهران بزرگ از شناسایی و کشف پرونده با موضوع دسترسی غیرمجاز به چند هزار حساب کاربری شبکه‌های اجتماعی (اینستاگرام) توسط باند ۶ نفره خبر داد.

پایش سلامت ۷۳۳ هزار مسافر در مرزهای ورودی به کشور

پایش سلامت ۷۳۳ هزار مسافر در مرزهای ورودی به کشور
2021-10-19T14:49:09+03:30
رئیس سازمان امداد و نجات از غربالگری و پایش سلامت ۷۳۳ هزار و ۴۴۴ مسافر ورودی در مبادی مرزی رسمی کشور به منظور کنترل شیوع بیماری کرونا خبر داد.

بازگشایی حضوری و ترکیبی مدارس شهری و پرجمعیت تا آخر آبان

بازگشایی حضوری و ترکیبی مدارس شهری و پرجمعیت تا آخر آبان
2021-10-19T14:39:07+03:30
سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به این که «آموزش و پرورش» بالاترین سرمایه یک خانواده برای رساندن فرزندان به سرمنزل مقصود است، گفت: «تربیت»، محصول سه نهاد...

همکاری با نیروی انتظامی برای رونق گردشگری و جلوگیری از حفاری

همکاری با نیروی انتظامی برای رونق گردشگری و جلوگیری از حفاری
2021-10-19T14:09:11+03:30
وزیر میراث‌فرهنگی از تقویت همکاری‌های این وزارتخانه با نیروی انتظامی در حوزه‌های مختلف از جمله حفاظت از بناهای تاریخی، جلوگیری از حفاری‌های غیرمجاز و تأمین ا...

توسعه جشنواره محلی ورزش در دستور کار

توسعه جشنواره محلی ورزش در دستور کار
2021-10-19T14:09:10+03:30
معاون شهردار تهران با اشاره اکنون بیش از ۲۱ هزار معتاد متجاهر در تهران داریم گفت: ورزش بهترین حوزه برای توقف چرخه آسیب‌های اجتماعی است و هرچه در ورزش هزینه ش...

نباید اجازه دهیم جوانه اعتیاد رشد کند

نباید اجازه دهیم جوانه اعتیاد رشد کند
2021-10-19T14:09:10+03:30
وزیر کشور گفت: نباید اجازه دهیم جوانه اعتیاد رشد کند.

وضعیت شیوع مصرف مواد مخدر در گروه های سنی و شغلی

وضعیت شیوع مصرف مواد مخدر در گروه های سنی و شغلی
2021-10-19T13:55:52+03:30
مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: وضعیت شیوع مصرف مواد مخدر در جمعیت عمومی ۵.۴ درصد است.

تصویب اساسنامه انجمن اولیاء و مربیان؛ به زودی

تصویب اساسنامه انجمن اولیاء و مربیان؛ به زودی
2021-10-19T13:45:49+03:30
مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش گفت: در راستای ایفای مهمترین نقش انجمن اولیاء و مربیان، اساسنامه جدید این انجمن برای امر مشارکت خانواده‌ها در...

علت عمده دعاوی علیه تامین اجتماعی چیست؟

علت عمده دعاوی علیه تامین اجتماعی چیست؟
2021-10-19T13:45:49+03:30
سرپرست سازمان تأمین‌اجتماعی راهبردهای کاهش دعاوی مرتبط با تأمین‌اجتماعی را بررسی و بر ضرورت توسعه تعامل میان دیوان عدالت و تامین اجتماعی تاکید کرد. ...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)