میرنیوز

نباید اجازه دهیم عده‌ ای ناامنی ایجاد کنند

نباید اجازه دهیم عده‌ ای ناامنی ایجاد کنند 2021-10-09T21:25:40+03:30

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر منتظری، روز شنبه در دهمین گردهمایی مؤسسات حفاظتی و مراقبتی مرکز انتظام پلیس پیشگیری ناجا گفت: امنیت برای جامعه و مردم یک موضوع غیرقابل تردیدی است و در همه عرصه‌های زندگی امنیت حرف اول را می‌زند، اگر امنیت نباشد اقتصاد و علم؛ توسعه پیدا نمی‌کند و حتی خواب و خوراک مردم نیز درست نخواهد بود.

وی ادامه داد: در همسایگی خودمان دیدید که این کشور ستمدیده افغانستان سال‌های سال چگونه دچار ناامنی شده است و ۲۰ سال آمریکا آمد تا به زعم خودش امنیت ایجاد کند، اما بجز نابودی زیرساخت‌ها کاری نکرد و در نهایت نیز گذاشت و رفت و دیروز دیدید و شنیدید که با یک انفجار در مسجد شیعیان چه تعداد کشته شدند.

دادستان کل کشور با بیان اینکه مردم باید قدر امنیت را بدانند، گفت: اگر پیشرفت اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و علمی می‌خواهیم یا نیاز به توسعه داریم، همه آن‌ها در سایه امنیت محقق می‌شود.

وی با بیان اینکه امنیت به چند دسته فردی، اجتماعی و ملی تقسیم می‌شود، افزود: جامعه امنیت می‌خواهد، اما نباید امنیتی شود و بین جامعه امن با جامعه امنیتی تفاوت وجود دارد که اولی مطلوب و دومی نامطلوب است. باید شاخص‌های جامعه امنیتی را تقویت کرد و آنچه را که امنیت جامعه را مخدوش می‌کند از بین برد.

وی افزود: یکی از مسائلی که به صراحت در قانون جزو تکالیف قوه قضائیه تعریف شده، اما قطعاً فراقوه‌ای است بحث پیشگیری است که البته نقش قوه قضائیه در این خصوص بسیار مهم است که در واقع پیشگیری از جرم، تخلفات و ناامنی برای قوه قضائیه تعریف شده است که نیروی انتظامی و اطلاعاتی نیز ضابط آن هستند.

دادستان کل کشور ادامه داد: در بحث پیشگیری یا کار نکردیم یا کار مطلوبی صورت نگرفته که اکنون تعداد جرایم ما افزایش یافته و پرونده‌ها در این حوزه زیاد است.
وی گفت: تعداد پرونده‌ها و تلاش‌های مضاعفی که در نیروی انتظامی انجام می‌شود نشان دهنده این است که باید فکر اساسی در این خصوص کرد و تدابیری اندیشید تا جامعه دچار ناامنی نشود.

منتظری افزود: وقتی در جامعه شاهد سرقت هستیم همین سرقت یک نوع ناامنی در جامعه به وجود می‌آورد و فرقی هم نمی‌کند که کیف قاپی یا سرقت از داخل خودرو و نوع دیگر سرقت باشد. متأسفانه سرقت‌های خرد و کلان کم نیست و همین موضوع ناامنی ایجاد کرده و ما در جاهایی که می‌رویم از این موضوع گله‌مند هستند و این وظیفه نیروی انتظامی است که در این خصوص تدابیری بیندیشد تا مردم از تعرض به مالشان در امان بمانند.

دادستان کل کشور افزود: به عنوان مدعی العموم در بسیاری از جاهایی که حضور پیدا می‌کنم آمارهایی را می‌بینم که مقوله سرقت جز اولین یا دومین است. شماها که ۶۰ هزار پلیس یار دارید باید از آن‌ها در این خصوص کمک بگیرید ضمن اینکه باید آسیب شناسی کنیم و ببینیم اشکال کار در کجاست و چرا آن قدر شاهد سرقت هستیم.

منتظری افزود: زیبنده نظام جمهوری اسلامی و این مردم با شرف و با عزت، نیست که عده‌ای بخواهند ناامنی ایجاد کنند. مسلماً جمعیت سارقان نسبت به جمعیت شهرها و روستاها عددی نیست، اما همین مقدار کمی که ما می‌بینیم ناامنی ایجاد می‌کند و اگر در یک شهر ۱۰ یا ۲۰ نفر هم سارق باشند مسلماً ناامنی ایجاد می‌کنند که البته نیروی انتظامی نیز در این خصوص اعلام می‌کند که ما سارقان را می‌گیریم، اما به خانه نرسیده آزاد می‌شوند که این یک آسیب است و باید آسیب شناسی کنیم که چرا اینگونه است.

دادستان کل کشور افزود: از طرفی نیز ما (دستگاه قضائی) چقدر باید سارق را در زندان نگه داریم و چه تعداد را باید نگه داریم که مسلماً همه این‌ها نیاز به آسیب شناسی و بررسی پیش زمینه‌ها دارد، بیکاری یکی از پیش زمینه‌های افزایش سرقت است و مسلماً کسی که دارای شغل شرافتمندی است دنبال سرقت نمی‌رود.

وی گفت: البته من در جریان مشکلات نیروی انتظامی قرار دارم، از نظر تعداد و امکانات و تجهیزات از مشکلاتتان بی اطلاع نیستم و از تلاش‌هایتان نیز خبر دارم، از کنار مرزها تا جاده‌ها و روستاها و شهرها؛ نیروی انتظامی در حفظ امنیت، خدمات بسیاری ارائه می‌کند، اما این کافی نیست و باید تقویت شود.

مقوله امنیت در کشور قابل قبول است

دادستان کل کشور با بیان اینکه مقوله امنیت از مسائل بسیار مهم و اساسی برای کشور است، گفت: باید بتوانیم امنیت را مردم محور کنیم.

منتظری در حاشیه دهمین گردهمایی مؤسسات حفاظتی و مراقبتی مرکز انتظام پلیس پیشگیری ناجا در جمع خبرنگاران افزود: مجموعه امنیت کشور قابل قبول است و با تلاشی که بخش‌های مختلف امنیتی، انتظامی و قضائی در کشور انجام داده اند ما به امنیت قابل قبول رسیده ایم. البته یک سری اشکالاتی را نیز شاهد هستیم که مردم مشاهده می‌کنند و آن بحث سرقت، کیف قاپی و بحث اراذل و اوباش است و انتظار ما این است که نیروی انتظامی با همکاری بهتر و بیشتر قوه قضائیه وارد شود و در این مقوله نیز گام‌های موثرتری بردارد.

وی گفت: باید امنیت را مردم محور کنیم به طوری که مردم خودشان به نیروی انتظامی و دستگاه امنیتی و اطلاعاتی در این حوزه کمک کنند.

امنیت باید مردم محور باشد

دادستان کل کشور گفت: برای تقویت پلیس یار لازم است که امنیت مردم محور داشته باشیم و برای تحقق امنیت مردم محور باید برنامه حساب شده علمی داشته باشیم. شما اکنون ۶۰ هزار پلیس یار دارید که می‌خواهید تعداد آن را به ۱۰۰ هزار برسانید که در این خصوص اگر نیاز به قانون دارید آن را دنبال کنید و اگر مباحث و مشکلات دیگری دارید آن را پیگیری کنید، ما نیز از هیچ گونه کمکی دریغ نمی‌کنیم.

وی گفت: خود ما در دادستانی کل یکی از دغدغه‌های جدی ما داشتن کارت ضابط است که این موضوع صراحت قانون دارد و گفته ما نیست. در پلیس یارها (به عنوان ضابط) ابتدا باید مبنای قانونی قضیه را بررسی کنیم که چه راهکار قانونی دارد، چون ضابطیت اکنون صراحت و مبنای قانونی دارد و این موضوع باید بررسی شود که آیا پلیس یاران می‌توانند رابط قضائی باشند.

وی در ادامه به بحث امنیت اشاره کرد و گفت: امنیتی که امروز در جامعه با آن سر و کار داریم در حوزه‌های مختلف است و همه این‌ها باید با همدیگر به صورت یکپارچه و هماهنگ حرکت کنند و به پیش بروند، در واقع باید در همه حوزه‌ها اعم از اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی باید امنیت داشته باشیم و همانند یک ماشینی است که دارای چند چرخ است که این چرخ‌ها باید باهم حرکت کنند تا به حرکت دربیایند و اگر در یک حوزه حرکت نشود موفق نخواهیم شد.

دادستان کل کشور افزود: امنیت در حوزه فضای مجازی نیز مطرح است که چند پرونده اکنون در این حوزه داریم که کلاهبرداری‌ها صورت گرفته یا برای خانواده‌ها یا جوان‌ها مشکلاتی ایجاد شده است بنابراین فضای مجازی باید امن باشد.

حجت الاسلام منتظری گفت: متأسفانه تعدادی از مسئولان سابق در بحث امنیت فضای مجازی به گونه‌ای عمل می‌کردند که تا دادستانی وارد عمل می‌شد در بوق و کرنا می‌کردند که می‌خواهند جلوی فضای مجازی را بگیرند.

وی افزود: در بحث پیشگیری و مدیریت شبکه‌های مجازی اگر اقدامی نشود خانواده‌ها از بین می‌روند و جوانان سقوط می‌کنند و این آسیب نه تنها در جامعه ما بلکه در دنیا مطرح است.

حجت الاسلام منتظری گفت: پلیس فتا در این زمینه زحمات بسیاری کشیده است و می‌کشد، اما تاکید ما این است که استفاده از فضای مجازی و فناوری‌های روز برای قوه قضائیه و نیروی انتظامی از مسائل بسیار مهمی است، اما این فضا باید آسیب شناسی شود.

وی در ادامه به بحث هم پوشانی‌های این حوزه اشاره کرد و افزود: هنوز هم پوشانی در این حوزه کامل نیست که البته زمینه آن در قوه قضائیه کاملاً فراهم است.
دادستان کل کشور اضافه کرد: برای تحقق امنیت مردم محور یک کارگروهی را با حضور نیروی انتظامی و دادستانی و نهادهای دیگر تشکیل دهیم.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اجتماعی

وسواس "کمال گرایی" دانش آموزان و اعتماد به نفسی که ندارند

وسواس "کمال گرایی" دانش آموزان و اعتماد به نفسی که ندارند
2021-10-21T08:19:10+03:30
یک روان درمانگر با اشاره به عدم خودباوری برخی دانش آموزان برای موفقیت تحصیلی، گفت: بسیاری از دانش آموزان ویژگی‌های مثبت خود را نمی‌بینند و از این رو تصور می‌...

بررسی تقویت حضور پلیس زن در کلانتری ها

بررسی تقویت حضور پلیس زن در کلانتری ها
2021-10-21T08:19:10+03:30
رئیس پلیس پیشگیری ناجا به برنامه‌ای برای تقویت حضور پلیس زن در کلانتری ها اشاره کرد و گفت: نیاز است که این بخش تقویت شود و در حال بررسی هستیم. ...

زخم زباله‌گردی بر تن شهر/ برای مدیریت پسماندها چه باید کرد؟

زخم زباله‌گردی بر تن شهر/ برای مدیریت پسماندها چه باید کرد؟
2021-10-21T08:19:09+03:30
تولید سالانه میلیون‌ها تن پسماند در کشور، موضوع ‌پسماند را به یک چالش و معضل جدی چه به‌لحاظ زیست‌محیطی و چه از نظر اجتماعی تبدیل کرده است؛ از بوی نامطبوع در ...

شناسایی پروژه‌های معطل مانده گردشگری پایتخت/تهران شهر هویت باخته ای است

شناسایی پروژه‌های معطل مانده گردشگری پایتخت/تهران شهر هویت باخته ای است
2021-10-20T19:52:27+03:30
در نشست رئیس کمیته گردشگری شورای ششم شهر تهران با متخصصان این حوزه مسائلی از قبیل بی توجهی به هویت تهران و ری، ناشناخته ماندن اماکن گرشگری برای شهروندان تهرا...

آمار کرونا در ایران| فوت ۱۶۲ نفر در شبانه‌روز گذشته

 آمار کرونا در ایران| فوت ۱۶۲ نفر در شبانه‌روز گذشته
2021-10-20T19:55:46+03:30
مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت آمار کرونا در شبانه‌روز گذشته را اعلام کرد.

سعید اوحدی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث‌فرهنگی شد

سعید اوحدی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث‌فرهنگی شد
2021-10-20T18:55:48+03:30
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی طی حکمی سعید اوحدی را به‌عنوان «معاون توسعه مدیریت و منابع» این وزارتخانه منصوب کرد.

خسارت ۵۰ هزار میلیارد ریالی آتش سوزی واحد تولیدی طبیعت

خسارت ۵۰ هزار میلیارد ریالی آتش سوزی واحد تولیدی طبیعت
2021-10-20T18:29:10+03:30
مدیر مارکتینگ شهرک صنعتی واحد تولیدی طبیعت گفت: در پی این حادثه خسارت مالی اولیه بیش از ۵۰ هزار میلیارد ریال در نظرگرفته شده است.

خسارت پنج هزار میلیارد تومانی آتش سوزی واحد تولیدی طبیعت

خسارت پنج هزار میلیارد تومانی آتش سوزی واحد تولیدی طبیعت
2021-10-20T18:15:48+03:30
مدیر مارکتینگ شهرک صنعتی واحد تولیدی طبیعت گفت: در پی این حادثه خسارت مالی اولیه بیش از ۵۰ هزار میلیارد ریال در نظرگرفته شده است.

خسارت پانصد میلیون تومانی آتش سوزی واحد تولیدی طبیعت

خسارت پانصد میلیون تومانی آتش سوزی واحد تولیدی طبیعت
2021-10-20T16:35:49+03:30
مدیر مارکتینگ شهرک صنعتی واحد تولیدی طبیعت گفت: در پی این حادثه خسارت مالی اولیه بیش از ۵۰ هزار میلیارد ریال در نظرگرفته شده است.

مدیرعامل جدید سازمان بهشت زهرا معرفی شد

 مدیرعامل جدید سازمان بهشت زهرا معرفی شد
2021-10-20T16:15:46+03:30
"سعید غضنفری" مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) و شهردار حرم مطهر امام خمینی (ره) شد.

دوران پرکاری پیش روی گردشگری است

دوران پرکاری پیش روی گردشگری است
2021-10-20T15:42:30+03:30
شالبافیان با بیان این‌که دوران پرکاری در گردشگری پیش رو است،از مدیران استانی خواست آسیب‌های واردشده بر صنعت گردشگری را واکاوی کنند تا اقدامات سازنده در دوران...

اتمام عملیات نصب یادمان شهدای شهر تهران در میدان امام خمینی(ره)

اتمام عملیات نصب یادمان شهدای شهر تهران در میدان امام خمینی(ره)
2021-10-20T15:15:51+03:30
معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران گفت: عملیات نصب لوح های یادبود شهدای شهر تهران در میدان امام خمینی(ره) که از خرداد ماه سال جاری آغاز شده بود، به اتمام رسید.

شناسایی فساد مالی ٢٥٠٠٠ میلیاردی یک موسسه مالی در گلستان/ کشف اختلاس در شرکت ذغال‌سنگ کرمان

شناسایی فساد مالی ٢٥٠٠٠ میلیاردی یک موسسه مالی در گلستان/ کشف اختلاس در شرکت ذغال‌سنگ کرمان
2021-10-20T15:15:50+03:30
سازمان بازرسی از شناسایی فساد مالی ٢٥٠٠٠ میلیارد ریالی یک مؤسسه مالی و اعتباری در گلستان خبر داد.

ثبت نام سی و سومین جشنواره امتنان از کارگران آغاز شد

ثبت نام سی و سومین جشنواره امتنان از کارگران آغاز شد
2021-10-20T15:02:30+03:30
مدیرکل امور اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آغاز ثبت نام سی و سومین جشنواره امتنان از کارگران، گروه‌های کار و واحدهای اقتصادی نمونه خبر داد.

قوه قضائیه تصویر "سردار قلابی" متهم به ادعای نفوذ نزد مأموران را منتشر کرد/ اکثر شاکیان از مسئولان هستند

 قوه قضائیه تصویر "سردار قلابی" متهم به ادعای نفوذ نزد مأموران را منتشر کرد/ اکثر شاکیان از مسئولان هستند
2021-10-20T14:55:45+03:30
قوه قضائیه تصویر مهدی اخوان، متهم به ادعای اعتبار و نفوذ نزد مأموران دولتی و قضائی غصب و جعل عناوین و جعل اسناد رسمی و کلاهبرداری منتشر کرد.

سردار قلابی دستگیر شد/ اکثریت شکات از مسئولان هستند

سردار قلابی دستگیر شد/ اکثریت شکات از مسئولان هستند
2021-10-20T14:35:54+03:30
مرکز رسانه قوه قضائیه تصویر سردار قلابی با ادعای اعمال نفوذ در محاکم و ادارات را منتشر کرد و از مردم خواست تا اگر این افراد از آنها کلاهبرداری کرده است به دا...

وکالتی هم سند زده می‌شود/ الزامی برای ثبت سند در دفترخانه نیست

وکالتی هم سند زده می‌شود/ الزامی برای ثبت سند در دفترخانه نیست
2021-10-20T14:35:53+03:30
رئیس کانون سردفتران گفت: در بحث خودرو، مردم مختار هستند که به دفترخانه‌ها مراجعه کنند اما اگر زمانی مشکلی رخ دهد و بخواهند به محاکم قضائی مراجعه کنند، اگر سن...

کاهش قیمت گوشت بوقلمون در میادین میوه و تره بار

کاهش قیمت گوشت بوقلمون در میادین میوه و تره بار
2021-10-20T14:22:29+03:30
بر اساس آخرین نرخ نامه سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران، روند سه ماهه کاهش قیمت گوشت بوقلمون قطعه‌ بندی و بسته‌ بندی شده که از ۲۸ تیرماه آغاز شده است، همچن...

پایش سلامت بیش از ۷۳۶ هزار مسافر در مرزهای ورودی به کشور

پایش سلامت بیش از ۷۳۶ هزار مسافر در مرزهای ورودی به کشور
2021-10-20T14:22:28+03:30
رئیس سازمان امداد و نجات از غربالگری و پایش سلامت ۷۳۶ هزار و ۲۴۹ مسافر ورودی در مبادی مرزی رسمی کشور به منظور کنترل شیوع بیماری کرونا خبر داد.

۱۶۲ فوتی و ۱۱۷۷۰ ابتلای جدید کرونا در کشور

۱۶۲ فوتی و ۱۱۷۷۰ ابتلای جدید کرونا در کشور
2021-10-20T13:59:07+03:30
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، طی شبانه روز گذشته ۱۱هزار و ۷۷۰ بیمار جدید کووید ۱۹ در کشور شناسایی شدند و متاسفانه ۱۶۲ تن نیز جان خود را از دست دادند....

توضیحات تازه پلیس تهران درباره خانمی که توسط پلیس امنیت بازداشت شد

 توضیحات تازه پلیس تهران درباره خانمی که توسط پلیس امنیت بازداشت شد
2021-10-20T14:02:25+03:30
معاون اجتماعی پلیس تهران ضمن توضیح درباره بازداشت یک خانم توسط پلیس امنیت گفت: خانم مذکور به دلیل جرم مشهودش بازداشت شد؛ وی موارد اتهامی دیگر غیر از بدحجابی...

راه‌‌اندازی ۲ "همراه‌‌سرا" جدید در منطقه ۶/ فعالیت مجدد همراه‌سرای جوادالائمه در مجاورت بیمارستان امام

 راه‌‌اندازی ۲ "همراه‌‌سرا" جدید در منطقه ۶/ فعالیت مجدد همراه‌سرای جوادالائمه در مجاورت بیمارستان امام
2021-10-20T14:02:25+03:30
شهردار منطقه ۶ از راه‌‌اندازی دو همراه‌سرای جدید برای اسکان همراهان بیمارستان در این منطقه خبر داد و گفت: با توافقی هم که انجام شده، به‌زودی همراه‌سرای مجاو...

۳۱درصد دانش آموزان از ابتدای مهرماه به صورت حضوری آموزش دیده اند

۳۱درصد دانش آموزان از ابتدای مهرماه به صورت حضوری آموزش دیده اند
2021-10-20T13:42:30+03:30
سرپرست آموزش و پرورش گفت: بر اساس آمار درحدود ۵۶ درصد مدارس، ۳۷ درصد کلاس ها و ۳۱ درصد دانش آموزان (حدود ۴ و نیم میلیون دانش آموز)، از اول مهرماه به صورت حضو...

نحوه ثبت‌نام در دوره مهارت‌آموزی معلمان حق‌التدریس و قرآن

 نحوه ثبت‌نام در دوره مهارت‌آموزی معلمان حق‌التدریس و قرآن
2021-10-20T13:22:26+03:30
نحوه ثبت‌نام در دوره مهارت‌آموزی ویژه معلمان حق‌التدریس، آموزشیاران نهضت سوادآموزی، معلمان قرآن و... اعلام شد.

وقوع سالانه ۴۰۰۰ مرگ بر اثر پوکی استخوان در ایران

 وقوع سالانه ۴۰۰۰ مرگ بر اثر پوکی استخوان در ایران
2021-10-20T13:22:26+03:30
وزیر بهداشت نوشت: سهم کشور ما از شکستگی ناشی از پوکی استخوان ۱۷۰ هزار مورد و ۴ هزار مرگ در سال است. از هر ۱۰ نفر که دچار شکستگی مفصل ران می‌شوند، ۲ نفر در ط...

تشدید چادرخوابی و کارتن‌خوابی همراهان بیماران در اطراف بیمارستان امام خمینی!/ چرا "همراه‌سراها" این افراد را پذیرش نمی‌کنند؟!

 تشدید چادرخوابی و کارتن‌خوابی همراهان بیماران در اطراف بیمارستان امام خمینی!/ چرا "همراه‌سراها" این افراد را پذیرش نمی‌کنند؟!
2021-10-20T13:22:26+03:30
با گشت‌و‌گذاری در اطراف بیمارستان امام خمینی (ره) تهران متوجه شدیم که تعداد زیادی از همراهان بیماران بستری در این مرکز درمانی، به دلیل عدم تمکن مالی، مجبور ...

چرا به مردم نمی گویید درآمد ثبت سند خودرو چگونه تقسیم می‌شود؟

چرا به مردم نمی گویید درآمد ثبت سند خودرو چگونه تقسیم می‌شود؟
2021-10-20T13:02:30+03:30
رئیس کانون سردفتران با اعلام اینکه هزینه ثبت خودرو به حساب دستگاه‌های مختلف واریز می‌شود، اعلام کرد باید برای مردم شفاف شود که این درآمدها چگونه تقسیم می شود.

واژگونی مرگبار کامیون در جمهوری کنگو

واژگونی مرگبار کامیون در جمهوری کنگو
2021-10-20T12:39:08+03:30
در پی سقوط یک دستگاه کامیون به رودخانه ای در جمهوری کنگو دست کم ۵۰ تن کشته شدند.

پیام وزیر بهداشت به مناسبت هفته وحدت

پیام وزیر بهداشت به مناسبت هفته وحدت
2021-10-20T12:39:08+03:30
وزیر بهداشت در پیامی به مناسبت هفته وحدت، با اشاره به همه‌گیری کووید 19 در جهان، همدلی، هم‌صدایی، وحدت و اعتصام به ریسمان الهی را رمز موفقیت در کنترل و مدیر...

بارش باران و برف در ۱۲ استان کشور از فردا/تمدید انسداد آزاد راه تهران - شمال تا شش روز آینده

بارش باران و برف در ۱۲ استان کشور از فردا/تمدید انسداد آزاد راه تهران - شمال تا شش روز آینده
2021-10-20T12:39:07+03:30
رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا آخرین وضعیت جوی و ترافیکی راه های کشور را تشریح کرد.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)