میرنیوز

اثربخشی واکسن پاستور در پیشگیری از بستری کرونایی ۹۲ درصد است + جزئیات

 اثربخشی واکسن پاستور در پیشگیری از بستری کرونایی ۹۲ درصد است + جزئیات 2021-10-09T13:40:12+03:30

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا؛ احسان مصطفوی درباره نتایج کارآزمایی بالینی فاز3 واکسن سوبرانا (پاستوکووک) در ایران اظهار داشت: واکسن سوبرانا2 در ایران تحت عنوان پاستوکووک شناخته می‌شود و این واکسن و دوز یادآور، هر دو از پلتفرم پروتئین نوترکیب استفاده می‌کنند؛ قسمت RBD پروتئین "اسپایک" ویروس روی "توکسوئید کزاز" کنژوگه شده است. این ترکیب باعث شده که در تلاقی بین واکسن و سلول بدن، میزان ایمنی‌زایی افزایش یابد و از ابتدا انتظار داشتیم که این واکسن، پاسخگوی خوبی از نظر ایمنی‌زایی و بی خطری داشته باشد.

وی افزود: در واکسن سوبراناپلاس(که در ایران با نام پاستوکووک پلاس شناخته می‌شود و به عنوان دوز سوم یا یادآور واکسن است) دو جز RBD در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

نتایج فاز پیش بالینی

مضطفوی درباره نتایج مطالعه پیش بالینی که روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شده گفت: این نتایج نشان داد که تیتر آنتی بادی حیوانات بالا رفته و این واکسن باعث القای حافظه ایمونولوژی در سلول‌های B و T شده است.

وی با بیان اینکه فاز1 مطالعه بالینی واکسن سوبرانا روی 40 نفر در کوبا نانجام شد، تصریح کرد: تنتایجنشان داد که پس از تزریق دوز یادآور هیچ عارضه جانبی شدید یا جدی مشاهده نشد.

مصطفوی ادامه داد: فاز 2 مطالعه روی 920 داوطلب در کوبا انجام شد و عارضه جدی ناشی از واکسن مشاهده نشد و 80 درصد افرادی که دو دوز واکسن را دریافت کرده بودند و 98 درصد افرادی که سه دوز واکسن گرفته بودند آنتی بادی خنثی کننده داشتند.

جزئیات فاز 3 تست انسانی در ایران

وی درباره انجام فاز 3 مطالعه در ایران خاطرنشان کرد: مطالعه ای که در ایران انجام شد با هدف تعیین اثربخشی واکسن پاستور در پیشگیری از موارد شدید عفونت کرونا، بستری و مرگ در جمعیت یرانی 18 تا 80 سال بود و در عین حال بی خطری و ایمنی زایی واکسن مورد بررسی قرار گرفت و داوطلبان در 8 شهر وارد مطالعه شدند و در شهرهای زنجان و یزد دوز یادآور نیز علاوه بر دو دوز واکسن مورد تزریق قرار گرفت.

مصطفوی با بیان اینکه هنوز هم پیگیری داوطلبان در حال انجام است؛ گفت: سامانه الکترونیکی و پیامکی برای ثبت اطلاعات داوطلبین از روز نخست راه‌اندازی شد.

اثربخشی واکسن در کوبا 91 درصد بود

سخنگوی پروژه کارآزمایی بالینی واکسن پاستوکووک اظهار داشت: در کشور کوبا فاز سوم مطالعه 1.5 ماه زودتر از ایران روی 44 هزار نفر انجام شد و نشان داده شد که دو دوز واکسن باعث پیشگیری 65 درصدی از ابتلای علامت دار می‌شود و این اثربخشی با دوز سوبراناپلاس (دوز سوم) 91.6 بود؛ زمانی این مطالعه در کوبا انجام شد که سوش آفریقایی غالب بود که نوعی سویه واکسن گریز است.

کاهش اثربخشی واکسن فایزر در مقابل سوش دلتا

وی با اشاره به کاهش اثربخشی واکسن ها در مقابل سوش دلتا، با ارائه مثال‌هایی بیان داشت: مطالعه قطر درباره واکسن فایزر، کاهش اثربخشی فایزر 60 درصد را در شیوع دلتا اثبات کرده است. مطالعه ای در رژیم صهیونیستی نشان می‌دهد که اثربخشی واکسن فایزر دربرابر ابتلا به عفونت کرونا از 94 درصد در سویه‌های قبلی به 39 درصد در دوران شیوع دلتا رسیده است و در آمریکا نیز از 93 درصد به 53 درصد در 4 ماه بعد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه مطالعه اثربخشی واکسن پاستور در ایران زمانی بود که سوش غالب دلتا بود و این سوش شدت بیماری زایی و میزان اثربخشی واکسن کرونا را تحت تاثیر قرار می دهد، خاطرنشان کرد: مطالعه انجام شده در ایران در داوطلبان 18 تا 80 ساله به صورت "دوسوکور" بود که داوطبان و محققین در جریان گروه مداخله و اینکه واکسن گرفته‌اند یا واکسن نما، نبوده‌اند. 30 درصد داوطلبان افرادی بودند که بیماری‌های زمینه‌ای داشتند و بنابراین کارایی واکسن در سنین مختلف و بیماری های زمینه‌ای نیز بررسی شد. مطالعه در 6 اردیبهشت‌ماه آغاز شد و همه داوطلبینی که مورد مطالعه قرار گرفتنند 2.5 ماه مورد پیگیری قرار گرفتند. پیک پنجم اپیدمی کرونا همزمان با مطالعه اثربخشی شد و توانستیم اثربخشی واکسن پاستور (سوبرانا) در پیشگیری از ابتلا و مرگ را در افراد مورد مطالعه قرار دهیم.

وی درباره تعداد افراد مورد مطالعه اظهار داشت: تزریق دوز اول در 23 هزار و 966 نفر و تزریق دوز دوم در 23 هزار و 113 نفر انجام شد و دوز سوم نیز به 5533 نفر تزریق شد. 59.9 درصد شرکت کنندگان مطالعه مرد و بقیه زن بودند؛ میانگین سنی داوطلبین مورد مطالعه 38 سال بود و یک گروه واکسن و گروه دیگر واکسن نما دریافت کردند و این دو گروه از نظر خصوصیات پایه تفاوت معنی داری نداشتند و پیشگیری از اشکال مختلف بیماری از نظر شدت مورد بررسی قرار گرفت. فرم‌های ابتلا به کرونا شامل خفیف، متوسط، شدید و بحرانی بود. 349 نفر از مبتلایان در مطالعه از نظر سویه کرونا که به آن مبتلا شده بودند مورد بررسی قرار گرفتند.

وی با اشاره به اینکه در خردادماه 96.8درصد سویه‌ها، آلفا (انگلیسی) بود، یادآور شد: با گذشت زمان طی ماه‌های تیر و مرداد، به تدریج سویه دلتا بر سایر سویه‌های کرونا غلبه کرد. اثربخشی واکسن دو هفته پس از تزریق دوم یا سوم مورد ارزیابی قرار گرفت که در این شرایط سویه دلتا غالب بود.

اعلام نتایج اثربخشی واکسن پاستور در پیشگیری از ابتلا

وی درباره نتایج اثربخشی واکسن پاستور بیان کرد: در افرادی که دو دوز واکسن پاستور را دریافت کرده بودند، افزایش چهار برابری آنتی بادی در 78 درصد داوطلبین مورد شناسایی قرار گرفت و در رژیم سه دوزه این عدد به 91 درصد رسید.

مصطفوی ادامه داد: تأثیر سه دوز واکسن در پیشگیری از کرونای قطعی علامت دار 70.58 درصد برآورد شده است یعنی تزریق سه دوز واکسن پاستور 70.58 درصد در پیشگیری از ابتلا به فرم علامتدار کووید، اثربخش است؛ اثربخشی واکسن پاستور در پیشگیری از بستری 91.76 درصد به دست آمد و این واکسن در پیشگیری از فرم های شدید بیماری کارایی مطلوبی دارد به طوری که در پیشگیری از فرم‌های شدید ابتلا به کرونا 83.52 درصد اثربخش بوده است. در بیش از 90 درصد افرادی که دو دوز واکسن را دریافت کرده‌اند و یک ماه از آن زمان گذشته است پاسخ ایمنی و هومورال ایجاد شد.

هیچ یک از واکسن زده ها فوت نکردند

وی درباره اثربخشی واکسن پاستوکووک در پیشگیری از مرگ ناشی از کرونا تصریح کرد: در گروه دو دوزه یک مورد مرگ در کسی که واکسن‌نما دریافت کرده بود رخ داد اما در کسانی که دو دوز واکسن پاستور دریافت کرده بودند مورد مرگی گزارش نشد و در رژیم سه دوزه نیز مورد مرگی درگروه واکسن و واکسن نما وجود نداشت.

سخنگوی پروژه کارآزمایی بالینی واکسن پاستور گفت: این واکسن در پیشگیری از فرم علامت دار کرونا با تزریق دو دوز اثربخشی 51 درصدی نشان داد و با تزریق دوز یادآور این میزان به 70.58 درصد افزایش یافت. در پیشگیری از بستری کرونا دو دوز 76.78 درصد و سه دوز 91.76 درصد اثربخش بود؛ همچنین میزان اثربخشی واکسن در پیشگیری از موارد قطعی شدید ابتلا به کرونا پس از دو دوز 78 درصد و پس از سه دوز 83 درصد بود.

عوارض شایع واکسن پاستوکووک 

وی درباره بررسی عوارض واکسن نیز تصریح کرد: عوارض جدی منتسب به واکسن درباره هیچ یک از سه دوز گزارش نشد و مواردی که گزارش شده اکثراً فرم های خفیف بوده و شایع‌ترین عارضه درد محل تزریق بود که در 38 درصد داوطلبان رخ داد؛ بی حالی عمومی در 13 درصد داوطلبان رخ داد. دوز یادآور واکسن عوارض کمتری نسبت به تزریق دو دوز نشان داد. همچنان مطالعه عوارض واکسن ادامه دارد و برای اطمینان بیشتر، در شهرهای دو دوزه به مدت 6 ماه و در شهرهای سه دوزه به مدت 7 ماه تحت پیگیری قرار خواهند گرفت.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اجتماعی

معاون دادستان‌کل: چشم‌مان را بر قاچاق مخدر ببندیم، اروپا و آمریکا جوان سالم نخواهند داشت

 معاون دادستان‌کل: چشم‌مان را بر قاچاق مخدر ببندیم، اروپا و آمریکا جوان سالم نخواهند داشت
2021-10-19T19:49:06+03:30
معاون قضائی دادستان کشور با اشاره به کشفیات مواد مخدر توسط جمهوری اسلامی ایران گفت: اگر به‌روی قاچاق مواد مخدر از کشور چشم ببندیم، در اروپا و آمریکا جوان سا...

وحیدی: اظهارات رئیس‌جمهور آذربایجان یک نوع بحران‌آفرینی است/ تعجیل در انتخاب استانداران معقول نیست

 وحیدی: اظهارات رئیس‌جمهور آذربایجان یک نوع بحران‌آفرینی است/ تعجیل در انتخاب استانداران معقول نیست
2021-10-19T19:49:05+03:30
وزیر کشور گفت: اظهارات رئیس‌جمهور آذربایجان نه با حُسن همجواری سازگار است و نه با یک سیاست‌ورزی درست تطابق دارد، یک نوع بحران‌آفرینی است که بیشتر نگران هستی...

وزیر بهداشت: پزشکیِ ما، پزشکیِ تجویز دارو است/دانشجوی پزشکی باید راه پیشگیری از بیماری را بداند

 وزیر بهداشت: پزشکیِ ما، پزشکیِ تجویز دارو است/دانشجوی پزشکی باید راه پیشگیری از بیماری را بداند
2021-10-19T19:49:05+03:30
وزیر بهداشت و درمان و آمورش پزشکی گفت: پزشکی ما متاسفانه پزشکی تجویز دارو است. دانشجو باید بداند چگونه از بیماری جلوگیری کند نه این که منتظر شود تا فرد فشار...

گردشگری پزشکی نداریم، بیمار بین المللی داریم

گردشگری پزشکی نداریم، بیمار بین المللی داریم
2021-10-19T19:29:08+03:30
ایمانی خوشخو در نشست سمپوزیوم گردشگری گفت: ما در ایران گردشگری پزشکی نداریم بلکه بیمار گردشگری داریم. فعالان گردشگری پزشکی نیز رانندگان تاکسی فرودگاه امام هس...

صنعت گردشگری پایه مهمی برای شکوفایی کشور است

صنعت گردشگری پایه مهمی برای شکوفایی کشور است
2021-10-19T19:02:28+03:30
رییس دانشگاه علم و فرهنگ گفت: شکوفایی کشور به توسعه اقتصادی و اجتماعی وابسته است و گردشگری پایه این هدف است.

ارجاع مشکلات بافت تاریخی شیراز به هیات کارشناسی

ارجاع مشکلات بافت تاریخی شیراز به هیات کارشناسی
2021-10-19T19:02:28+03:30
وزیر میراث فرهنگی گفت: موضوع بافت تاریخی شیراز مشکلات مردم و حفظ خانه‌های تاریخی آن را به تیم کارشناسی ارجاع دادیم تا همه جوانب بررسی شود.

آزادی ۱۱۰ زندانی زن با کمک نیکوکاران و کمیته امداد

آزادی ۱۱۰ زندانی زن با کمک نیکوکاران و کمیته امداد
2021-10-19T18:49:10+03:30
مرکز نیکوکاری شهدای مدافع حرم با همکاری خیران و کمیته امداد در نیمه نخست سال جاری موفق به آزادی ۱۱۰ زن زندانی سرپرست خانوار شد.

خانه‌های محیط زیست باید به کاهش بهره برداری از منابع کمک کند

خانه‌های محیط زیست باید به کاهش بهره برداری از منابع کمک کند
2021-10-19T18:49:10+03:30
مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: تلاشمان بر این است خانه‌های محیط زیست از طریق آموزش مولفه‌های محیط زیست منجر به کاهش بهره برداری از منابع ...

تاکید بر تسریع شناسایی و محاکمه عاملان و آمران ترور سردار سلیمانی

تاکید بر تسریع شناسایی و محاکمه عاملان و آمران ترور سردار سلیمانی
2021-10-19T18:49:09+03:30
دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در دیدار وزیر دادگستری عراق بر تسریع شناسایی و محاکمه عاملان و آمران ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس تاکید کرد.

تشکیل هیئتی برای سرمایه گذاری های هزار میلیارد دلاری در هیئت دولت

تشکیل هیئتی برای سرمایه گذاری های هزار میلیارد دلاری در هیئت دولت
2021-10-19T18:49:09+03:30
وزیر میراث فرهنگی از تشکیل هیئتی برای سرمایه گذاری های بالای هزار میلیارد دلار در هیئت دولت خبر داد .

ساخت خوابگاه برای بیش از ۳۰۰۰ دانشجو در سراسر کشور توسط بنیاد ۱۵

ساخت خوابگاه برای بیش از ۳۰۰۰ دانشجو در سراسر کشور توسط بنیاد ۱۵
2021-10-19T18:22:28+03:30
وزیر علوم گفت: به همت بنیاد ۱۵ خرداد وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام، ۳ خوابگاه دخترانه دانشجویی جدید در دامغان، ارومیه و سنندج احداث و تحویل وزارتخانه‌های ...

۴۷ درصد پست‌های سازمان پزشکی قانونی اشغال است

۴۷ درصد پست‌های سازمان پزشکی قانونی اشغال است
2021-10-19T17:02:28+03:30
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان پزشکی قانونی کشور: بر اساس آخرین برآوردها هم اکنون در مراکز پزشکی قانونی کشور تنها ۴۷ درصد پست های سازمان اشغال است.

بیش از ۱۶۰ واحد ثبتی در کشور فرسوده است

بیش از ۱۶۰ واحد ثبتی در کشور فرسوده است
2021-10-19T16:35:49+03:30
رئیس سازمان ثبت گفت: بیش از ۱۶۰ واحد ثبتی فرسوده و یا به شکل صحیح قابل استفاده نیست و نیاز به بازسازی و احداث واحدهای جدید دارند.

مدیرکل دفتر مجلس و نمایندگان قوه قضائیه منصوب شد

مدیرکل دفتر مجلس و نمایندگان قوه قضائیه منصوب شد
2021-10-19T16:35:48+03:30
محمد حسن پیرزاده به عنوان مدیرکل دفتر مجلس و نمایندگان قوه قضائیه منصوب شد.

طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار کارشناسانه نیست/ ثبت ازدواج در همه روزها انجام می‌شود

طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار کارشناسانه نیست/ ثبت ازدواج در همه روزها انجام می‌شود
2021-10-19T16:35:48+03:30
سخنگوی قوه قضائیه در خصوص طرح تسهیل گفت: اعتقاد داریم چنین طرح‌هایی که بدون بررسی کارشناسی تصویب می‌شود، تمام جوانب امر دیده نمی‌شود و ممکن است بخشی از موضو...

تعامل بنیاد شهید با شرکتهای دانش بنیان برای خرید محصولات توانبخشی

تعامل بنیاد شهید با شرکتهای دانش بنیان برای خرید محصولات توانبخشی
2021-10-19T16:22:29+03:30
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: با توجه به نیاز جامعه ایثارگری باید خرید انجام شود و البته باید از کیفیت محصولات اطمینان پیدا کنیم.

چین برای والدینِ کودکان بدرفتار یا مجرم، مجازات در نظر می‌گیرد

چین برای والدینِ کودکان بدرفتار یا مجرم، مجازات در نظر می‌گیرد
2021-10-19T15:59:08+03:30
پارلمان چین اخیرا پیش نویس قانونی را ارائه کرده که به موجب آن برای والدینی که کودکان آنها رفتارهای خیلی بد از خود نشان داده یا مرتکب جرمی می شوند، مجازات‌های...

موج ششم کرونا در آبان قطعی است / واردات واکسن تا ۱۸۰ میلیون دُز ادامه دارد

موج ششم کرونا در آبان قطعی است / واردات واکسن تا ۱۸۰ میلیون دُز ادامه دارد
2021-10-19T15:59:08+03:30
وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۱۲۰ میلیون دز واکسن وارد کشور شده است که همچنان تا اواسط آبان ماه ادامه دارد و به طور قطع به ۱۸۰ میلیون دز خواهد رسید. ...

آموزش «مقابله با خودکشی» به ماموران کلانتری/ دستگیری ۴۷۰ مجرم حرفه‌ای تحت تعقیب

آموزش «مقابله با خودکشی» به ماموران کلانتری/ دستگیری  ۴۷۰ مجرم حرفه‌ای تحت تعقیب
2021-10-19T15:45:48+03:30
رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ از ارائه آموزش های مربوط به مقابله با خودکشی به ماموران کلانتری ها خبر داد.

نتایج کنکور ارشد اعلام شد/ ۱۳۷ هزار ظرفیت پذیرش

 نتایج کنکور ارشد اعلام شد/ ۱۳۷ هزار ظرفیت پذیرش
2021-10-19T15:35:44+03:30
نتایج کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ بر روی سایت سازمان سنجش قرار گرفت؛ ظرفیت پذیرش در تمامی دوره‌ها بدون در نظر گرفتن ظرفیت پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی ۱۳۷ هزار و ...

هدیه سازمان بازرسی تقدیم وزیر کشور شد⁄ تشکیل کارگروه مشترک برای رفع آسیب‌ها

هدیه سازمان بازرسی تقدیم وزیر کشور شد⁄ تشکیل کارگروه مشترک برای رفع آسیب‌ها
2021-10-19T15:15:48+03:30
رئیس سازمان بازرسی کل کشور در دیدار با وزیر کشور هدیه بسته آسیب‌شناسی حوزه وزارت کشور را تقدیم وی کرد.

انهدام یکی از بزرگترین باندهای دسترسی غیرمجاز به شبکه‌های اجتماعی تهرانی‌ها

 انهدام یکی از بزرگترین باندهای دسترسی غیرمجاز به شبکه‌های اجتماعی تهرانی‌ها
2021-10-19T15:22:26+03:30
فرماندهی انتظامی تهران بزرگ از شناسایی و کشف پرونده با موضوع دسترسی غیرمجاز به چند هزار حساب کاربری شبکه‌های اجتماعی (اینستاگرام) توسط باند ۶ نفره خبر داد.

پایش سلامت ۷۳۳ هزار مسافر در مرزهای ورودی به کشور

پایش سلامت ۷۳۳ هزار مسافر در مرزهای ورودی به کشور
2021-10-19T14:49:09+03:30
رئیس سازمان امداد و نجات از غربالگری و پایش سلامت ۷۳۳ هزار و ۴۴۴ مسافر ورودی در مبادی مرزی رسمی کشور به منظور کنترل شیوع بیماری کرونا خبر داد.

بازگشایی حضوری و ترکیبی مدارس شهری و پرجمعیت تا آخر آبان

بازگشایی حضوری و ترکیبی مدارس شهری و پرجمعیت تا آخر آبان
2021-10-19T14:39:07+03:30
سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به این که «آموزش و پرورش» بالاترین سرمایه یک خانواده برای رساندن فرزندان به سرمنزل مقصود است، گفت: «تربیت»، محصول سه نهاد...

همکاری با نیروی انتظامی برای رونق گردشگری و جلوگیری از حفاری

همکاری با نیروی انتظامی برای رونق گردشگری و جلوگیری از حفاری
2021-10-19T14:09:11+03:30
وزیر میراث‌فرهنگی از تقویت همکاری‌های این وزارتخانه با نیروی انتظامی در حوزه‌های مختلف از جمله حفاظت از بناهای تاریخی، جلوگیری از حفاری‌های غیرمجاز و تأمین ا...

توسعه جشنواره محلی ورزش در دستور کار

توسعه جشنواره محلی ورزش در دستور کار
2021-10-19T14:09:10+03:30
معاون شهردار تهران با اشاره اکنون بیش از ۲۱ هزار معتاد متجاهر در تهران داریم گفت: ورزش بهترین حوزه برای توقف چرخه آسیب‌های اجتماعی است و هرچه در ورزش هزینه ش...

نباید اجازه دهیم جوانه اعتیاد رشد کند

نباید اجازه دهیم جوانه اعتیاد رشد کند
2021-10-19T14:09:10+03:30
وزیر کشور گفت: نباید اجازه دهیم جوانه اعتیاد رشد کند.

وضعیت شیوع مصرف مواد مخدر در گروه های سنی و شغلی

وضعیت شیوع مصرف مواد مخدر در گروه های سنی و شغلی
2021-10-19T13:55:52+03:30
مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: وضعیت شیوع مصرف مواد مخدر در جمعیت عمومی ۵.۴ درصد است.

تصویب اساسنامه انجمن اولیاء و مربیان؛ به زودی

تصویب اساسنامه انجمن اولیاء و مربیان؛ به زودی
2021-10-19T13:45:49+03:30
مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش گفت: در راستای ایفای مهمترین نقش انجمن اولیاء و مربیان، اساسنامه جدید این انجمن برای امر مشارکت خانواده‌ها در...

علت عمده دعاوی علیه تامین اجتماعی چیست؟

علت عمده دعاوی علیه تامین اجتماعی چیست؟
2021-10-19T13:45:49+03:30
سرپرست سازمان تأمین‌اجتماعی راهبردهای کاهش دعاوی مرتبط با تأمین‌اجتماعی را بررسی و بر ضرورت توسعه تعامل میان دیوان عدالت و تامین اجتماعی تاکید کرد. ...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)