میرنیوز

تبدیل شهرهای کشور به منطقه امن برای سگ‌ها و ناامن برای شهروندان و کودکان!

 تبدیل شهرهای کشور به منطقه امن برای سگ‌ها و ناامن برای شهروندان و کودکان! 2021-07-19T10:54:45+04:30

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ نگهداری از حیوانات خانگی مانند سگ، مرغ و خروس از دیرباز در بسیاری از شهرهای کشور ما رواج داشته اما محل نگهداری آنها همیشه از محیط اصلی خانه جدا و به دور بوده است.

اما در دهه‌های اخیر و با دوری برخی خانواده‌‌ها از فرهنگ ایرانی ـ اسلامی خودمان و تقلید از فرهنگ غربی به تدریج پای سگ‌ها و گربه‌ها به خانه‌‌ها آن هم خانه‌های آپارتمانی کوچک باز شد!! البته برخی کارشناسان بر این باورند که خلاء عاطفی، ناتوانی در برقراری ارتباطات اجتماعی، خودنمایی، تأثیر فرهنگ غرب و بعضاً حیوان‌دوستی افراد، از جمله دلایل گرایش برخی به نگهداری از این حیوانات شده است.

فارغ از اینکه دین و مذهب ما چه نظری درباره نگهداری از این حیوانات دارد، افزایش قابل توجه پدیده نگهداری از سگ‌ها، نارضایتی بسیاری از مردم را نیز به همراه داشته است زیرا گردش و تردد آزادانه آنها در محیط‌های عمومی مانند پارک‌ها و معابر سطح شهر برای اکثر قریب به اتفاق شهروندان پذیرفتنی نیست و تا به امروز خطرات و پیامدهای ناگوار متعددی را نیز به همراه داشته است.

به طور حتم بارها شاهد این صحنه بوده‌اید که برخی افراد به‌ویژه کودکان با مشاهده سگی که کنار صاحب خود در حال عبور است، یا مسیرشان را تغییر می‌دهند یا با ترس و واهمه از کنار آن می‌گذرند اما حالا شاهد افزایش حضور سگ‌ها در محیط‌های عمومی مانند پارک‌ها هستیم و صاحبانشان که بسیاری از آنها مدعی فرهنگ و علاقه به حقوق حیوانات هستند، برای حقوق انسان‌ها ارزش و احترام چندانی قائل نیستند!

متأسفانه باید اذعان کرد در این زمینه خلاءهای قانونی جدی در کشورمان وجود دارد و مانند بسیاری از موضوعات دیگر، نگهداری از این حیوان پیش از فرهنگسازی و تعیین چگونگی حضور در ساختمان و محیط عمومی شهر، رواج یافته این در حالی است که در بسیاری از کشورهای مختلف جهان و حتی کشورهای غربی، قوانین و دستورالعمل بسیار سختگیرانه و محدودکننده برای نگهداری و حمل حیوانات خانگی مانند سگ وجود دارد به عنوان مثال در ژاپن برای خرید، ثبت، گرداندن در خیابان و مسائل نظافتی سگ‌ها، قوانین متعددی وضع شده است و رعایت نکردن آنها جریمه‌های سنگینی به همراه دارد!

شورای شهر تهران , شهر تهران , شهرداری تهران ,

در سال‌های اخیر در ژاپن تعداد ساختمان‌هایی که آسانسور ویژه حیوانات خانگی دارند، افزایش یافته چراکه ممکن است فردی نخواهد با حیوان تنها باشد. علاوه بر این در آسانسور دکمه‌ای وجود دارد که اگر فردی با حیوان خانگی وارد آسانسور شد، با فشار دادن آن، افراد سایر طبقات را آگاه می‌کند تا آنها در صورت تمایل از آسانسور استفاده کنند!

بر اساس قوانی کشور ژاپن اگر حیوان در آسانسور ادراد یا مدفوع کند، وظیفه تمیز کردن آسانسور پیش از خروج با صاحب حیوان است؛ در اماکن عمومی نیز صاحب حیوان باید مدفوع حیوان را از روی زمین بردارد حتی اگر جای خارج از دید یا باغچه باشد همچنین وظیفه صاحب حیوان است که مراقب رفتار او باشه و با فاصله بسیار کمی از خودش در خیابان حرکت کند؛ علاوه بر این، همه سگ‌های بیش از 90 روزه باید در اداره محلی ثبت و واکسیناسیون و معاینات آنها انجام شود، واکسن "هاری" نیز اجباری است!

ضمن موارد مذکور، پارلمان ژاپن قانونی تصویب کرده که همه حیوانات خانگی باید میکروچیپ داشته باشند تا بدین ترتیب از افزایش حیوانات ولگرد نیز جلوگیری شود؛ باز کردن قلاده سگ در اماکن عمومی نیز ممنوع است. بسیاری از آپارتمان‌ها در پیش‌شرط اجاره، ذکر کرده‌اند که اجازه داشتن حیوان خانگی ندارند، به ویژه در آپارتمان کوچک با تعداد واحد زیاد زیرا ممکن است صدا، بو و مواجه ناگهانی با حیوان برای همسایه‌ها آزاردهنده باشد.

بله! در حالیکه در اکثر کشورهای جهان برای نگهداری سگ‌ها و حیوانات، قوانین سختگیرانه و متعددی وضع شده است اما در کشور ما حداقل قوانین بازدارنده وضع نشده و با خلاء قوانین بلکه با حوادث ناراحت‌کننده‌ای در این حوزه مواجه هستیم؛ بسیاری از افراد حادثه ناگواری که برای "زینب" کودک دو ساله‌ای که با مادر خود به گردش رفته بود را به یاد دارند! سگی که قلاده آن باز بود و آزادانه راه می‌رفت به این کودک دو ساله حمله کرد و باعث شد از ترس و وحشت ایجاد شده دچار بیماری "خود ایمنی" ریزش مو و موژه شود!

در سال 97 نیز یک خانواده تهرانی برای گذراندن تعطیلات آخر هفته به پارکی در لواسان واقع در شمال تهران رفته بودند، مورد حمله دو سگ بدون قلاده و کنترل قرار گرفتند که در این حادثه بهار، دختر مشغول بازی در این پارک از ناحیه دست و پا دچار جراحت سنگین شد.

شورای شهر تهران , شهر تهران , شهرداری تهران ,

به نظر می رسد با افزایش پدیده سگ گردانی و حوادثی که در سال های اخیر رخ داده، شورای شهر تهران برای وضع دستورالعمل‌هایی در این زمینه وارد عمل شده است اما به صورت بسیار محدود و مبهم! این شورا اخیراً یک فوریت طرحی با عنوان «جداسازی محل گردش حیوانات خانگی از محل بازی کودکان در بوستان‌ها » را بررسی و تصویب کرد.

حجت نظری؛ عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران در توضیح این طرح اظهار کرد: با وجود ممنوعیت حضور حیوانات در بوستان‌ها، عملا حیوان‌گردی انجام می‌شود و حیوانات در کنار شهروندان در بوستان‌ها حضور دارند در حالی که ممکن است عده‌ای این اتفاق را دوست نداشته باشند.

وی ادامه داد: با این وجود لازم است جایی برای بازی کودکان و حضور آرامش‌بخش خانواده‌ها فراهم کنیم و نکته بسیار حائز اهمیت این است که باید امکانی برای همه شهروندان فراهم کنیم تا در فضاهای عمومی حضور داشته باشند؛ من خیلی از خانواده‌ها را می‌شناسم که وجود حیوانات، مانع از حضورشان در بوستان‌ها شده است.

نظری افزود: با این حال این طرح صرفاً برای خردسالان است و در راستای اجرای مصوبه شهر دوستدار کودک و تأمین سلامت شهروندان نیاز است این جداسازی را داشته باشیم تا در بوستان‌های محلی امکان بازی با آرامش و لذت کودکان را فراهم کنیم.

این طرح با 19 موافق به تصویب رسید و برای بررسی‌های بیشتر به کمیسیون‌های شورای شهر ارجاع داده شد تا دوباره به صحن شورا راه یابد؛ با این حال امیدواریم تدابیر مناسب و سختیگرانه ای در این زمینه اندیشیده شود و تصمیم گیرندگان به همه نکات از جمله سلامت شهروندان و خطراتی که این حیوانات برای سلامتی افراد به‌ویژه کودکان دارند نیز توجه کافی داشته باشند چراکه آلودگی و بیماری که از سگ‌ها می‌تواند به انسان منتقل شود کمتر مورد توجه بوده و بسیاری از افراد از آن آگاهی ندارند. 

یکی از بیماری‌هایی که عامل اصلی آن سگ است، «هیداتیک» است؛ هیداتیک یک بیماری انگلی مشترک بین انسان و دام است که ارتباط انسان با سگ‌ها و دام می‌تواند زمینه ابتلا به آن را فراهم کند؛ دفع تخم‌های کرم بالغ باعث آلودگی خاک و آب می‌شود.

اگر چه طرح دیرهنگام شورای شهر تهران خالی از لطف نیست اما بهتر بود به صورت تک بعدی به آن نگاه نمی‌شد و طرحی جامع و کامل در مورد حیوانات و مسئله سگ‌گردانی در دستور کار قرار می‌گرفت تا در آینده برای موضوعات دیگری مانند رعایت حقوق همسایگان در ساختمان های مسکونی، آسانسورها و معابر عمومی شهر و ... مجبور به ارائه طرح و لایحه جدیدی نباشیم؛ امیدواریم با بررسی این طرح در کمیسیون ها به موارد ذکر شده توجه شود و خروجی کار، اجرای طرحی کامل و کاربردی باشد.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اجتماعی

کرونا در جهان/ عبور شمار مبتلایان از ۱۹۵ میلیون نفر + جدول تغییرات

 کرونا در جهان/ عبور شمار مبتلایان از ۱۹۵ میلیون نفر + جدول تغییرات
2021-07-27T08:29:28+04:30
طبق آخرین آمار جهانی در شب گذشته با ابتلای بیش از ۵۴۱ هزار نفر به ویروس کرونا در سراسر جهان، شمار مبتلایان به ۱۹۵ میلیون و ۳۴۷ هزار نفر رسید.

بازوی رباتیک جدید به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل می‌شود

 بازوی رباتیک جدید به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل می‌شود
2021-07-27T08:29:28+04:30
بزرگترین ماژول تحقیقاتی چند منظوره روسیه (MLM) که حامل یک قطعه رباتیک جدید بوده و چند روز پیش از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب شده بود، در حال...

آلاینده‌های تابستانه بر بیماران کرونایی تاثیرگذار هستند

آلاینده‌های تابستانه بر بیماران کرونایی تاثیرگذار هستند
2021-07-27T07:42:51+04:30
مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با تشریح عملکرد آلاینده‌های هوا در تابستان، گفت: این آلاینده‌ها می‌توانند به بیماران کرونایی صدماتی وارد کنند.

کاهش سهم هلال احمر از حق ثبت اسناد رسمی آسیب‌زاست

کاهش سهم هلال احمر از حق ثبت اسناد رسمی آسیب‌زاست
2021-07-27T07:42:51+04:30
عضو شورای عالی هلال احمر گفت: در صورت تقلیل یافتن سهم هلال احمر از حق ثبت اسناد رسمی، برنامه‌های حال و آینده هلال به طور جدی آسیب خواهد دید.

راه‌اندازی نخستین خط تولید صفحه نمایش تلویزیون در کشور

 راه‌اندازی نخستین خط تولید صفحه نمایش تلویزیون در کشور
2021-07-27T07:49:27+04:30
خطوط تولید چند محصول فناورانه از جمله صفحه نمایش و کولر گازی در یک شرکت فناور راه‌اندازی شده است که نخستین خط تولید صفحه نمایش تلویزیون در ایران است و قرار ...

۴ مشکل خانواده‌ها در فصل ثبت‌نام دانش‌آموزان/ "تکمیل ظرفیت" مدارس دولتی

 ۴ مشکل خانواده‌ها در فصل ثبت‌نام دانش‌آموزان/ "تکمیل ظرفیت" مدارس دولتی
2021-07-27T07:49:27+04:30
عمده مشکلات ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس، موارد ثابتی است که هر تابستان در حال تکرار است و نارضایتی بسیاری را میان خانواده‌هایی که با این مشکلات مواجه هستند...

دولت آینده معاونت جوانان را از وزارت ورزش تفکیک کند/ مهم‌ترین چالش حوزه جوانان

دولت آینده معاونت جوانان را از وزارت ورزش تفکیک کند/ مهم‌ترین چالش حوزه جوانان
2021-07-27T07:29:31+04:30
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: یکی از مهم‌ترین چالش‌های حوزه جوانان عدم تفکیک این معاونت از وزارت ورزش است و از دولت بعدی می‌خواهم نسبت ...

نشانه های هشدار دهنده فشارخون بالا

نشانه های هشدار دهنده فشارخون بالا
2021-07-27T07:06:15+04:30
ابتلا به عارضه فشار خون بالا تنها مختص به افراد میانسال نیست و هر فرد بالای ۲۰ سال لازم است برای برخورداری از سلامت کامل، فشار خون خود را تحت کنترل داشته باش...

۶۸ سال تعرض به کارون/ وزارتخانه‌ای مستقل برای مدیریت منابع آب تشکیل شود

۶۸ سال تعرض به کارون/ وزارتخانه‌ای مستقل برای مدیریت منابع آب تشکیل شود
2021-07-27T07:06:15+04:30
یک پژوهشگر آب و توسعه ‌پایدار ضمن بیان اینکه از سال ۱۳۳۲ روند تعرض و مهندسی تهاجمی نسبت به حوضه آبریز کارون آغاز شده است، پیشنهاد داد: وزارتخانه مستقلی برای ...

موج فزاینده پیک پنجم کرونا در کشور / به داد بیمارستان‌ها برسید

موج فزاینده پیک پنجم کرونا در کشور / به داد بیمارستان‌ها برسید
2021-07-27T07:06:15+04:30
رئیس بیمارستان سینای تهران با اشاره به اینکه در موج فزاینده پیک پنجم کرونا قرار داریم، گفت: الان نزدیک یک سال و نیم است که بیماران را بی‌وقفه پذیرش می‌کنیم و...

کاهش ۲۰ درصدی زاد و ولد طی ۳ سال گذشته/ ترس از حضور در بیمارستان، چالش جدید خانواده‌ها

کاهش ۲۰ درصدی زاد و ولد طی ۳ سال گذشته/ ترس از حضور در بیمارستان، چالش جدید خانواده‌ها
2021-07-27T07:06:14+04:30
مدیرکل دفتر توسعه اجتماعی معاونت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، با بیان اینکه در شرایط عادی سالانه حدود ۴۰۰ هزار نفر مرگ و میر داریم، گفت: زاد و ولد با سرع...

دولت جدید چه کند تا مردم با خیال راحت درمان شوند؟

دولت جدید چه کند تا مردم با خیال راحت درمان شوند؟
2021-07-27T07:06:14+04:30
اردیبهشت ۱۳۹۳، بهار سلامت را رقم زد؛ دورانی که پا به عرصه رفع مشکلات دارو، درمان، بستری و...گذاشت و حلاوتی را برای مردم در بهداشت و درمان به ارمغان آورد. هرچ...

آلاینده‌های تابستانه بر بیماران کرونایی تاثیرگذارند

آلاینده‌های تابستانه بر بیماران کرونایی تاثیرگذارند
2021-07-27T07:02:52+04:30
مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با تشریح عملکرد آلاینده‌های هوا در تابستان، گفت: این آلاینده ها می توانند به بیماران کرونایی صدماتی وارد کنند.

توزیع ۵۰۰ بسته ارزاق در مناطق جنوبی و کم برخوردار تهران

توزیع ۵۰۰ بسته ارزاق در مناطق جنوبی و کم برخوردار تهران
2021-07-27T07:02:51+04:30
فرمانده قرارگاه محرومیت زدایی و سازندگی جنوب شرق تهران گفت: همزمان با عید قربان و شروع دهه ولایت تعداد ۵۰۰ بسته ارزاق در شهر تهران در مناطق جنوبی و آسیب دیده...

کاهش سهم هلال احمر از حق ثبت اسناد رسمی آسیب زاست

کاهش سهم هلال احمر از حق ثبت اسناد رسمی آسیب زاست
2021-07-27T07:02:51+04:30
عضو شورای عالی هلال احمر گفت: در صورت تقلیل یافتن سهم هلال احمر از حق ثبت اسناد رسمی، برنامه های حال و آینده هلال به طور جدی آسیب خواهد دید.

دولت آینده معاونت جوانان را از وزارت ورزش تفکیک کند/مهم ترین چالش حوزه جوانان

دولت آینده معاونت جوانان را از وزارت ورزش تفکیک کند/مهم ترین چالش حوزه جوانان
2021-07-27T07:02:51+04:30
معاون ساماندهی امور جوانان گفت: یکی از مهم ترین چالش های حوزه جوانان عدم تفکیک این معاونت از وزارت ورزش است و از دولت بعدی میخواهم نسبت به این امر اقدام کند.

برگزاری رقابت‌های روز چهارم زیر بارش باران

برگزاری رقابت‌های روز چهارم زیر بارش باران
2021-07-27T03:02:57+04:30
بازی‌های المپیک در حالی امروز با برگزاری رقابت‌های روز چهارم پیگیری می‌شود که توکیو با بارش شدید باران مواجه است.

برخورد خودروی سفیر بلاروس با سرباز راهور کذب است

برخورد خودروی سفیر بلاروس با سرباز راهور کذب است
2021-07-26T21:29:33+04:30
اخبار مبنی بر برخورد خودروی سفیر بلاروس با سرباز پلیس راهور از سوی خبرگزاری پلیس تکذیب شد.

هشدار هواشناسی نسبت به ورود سامانه بارشی و وزش باد شدید در کشور/وقوع رگبار در ۱۳ استان

هشدار هواشناسی نسبت به ورود سامانه بارشی و وزش باد شدید در کشور/وقوع رگبار در ۱۳ استان
2021-07-26T19:02:52+04:30
سازمان هواشناسی با صدور هشدارهای زرد و نارنجی رنگ نسبت به نفوذ سامانه بارشی، وقوع رگبار باران و رعد و برق، وزش باد شدید، افزایش فعالیت بادهای ۱۲۰ روزه و وقوع...

ارتباط الکترونیکی ۶۰۰ کلانتری و پاسگاه با دادسراها

ارتباط الکترونیکی ۶۰۰ کلانتری و پاسگاه با دادسراها
2021-07-26T18:36:11+04:30
فرمانده نیروی انتظامی از ارتباط الکترونیکی ۶۰۰ کلانتری و پاسگاه با دادسراها در طرح هوشمند سازی پلیس در سطح کشور خبر داد

۱۰۰ درصد آبهای تجدید پذیر در کشور مصرف شده است/قانون گذاری های غلط عامل تخریب آب و خاک

۱۰۰ درصد آبهای تجدید پذیر در کشور مصرف شده است/قانون گذاری های غلط عامل تخریب آب و خاک
2021-07-26T17:56:11+04:30
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: امروزه شاهد استفاده بیش از حد و توان منابع آبی هستیم و به جای حداکثر ۴۰ درصد استفاده از آب‌ های تجدید پذیر حدود ۱۰۰ درصد آن ...

ماموریت ویژه برای افزایش تخت‌های کرونایی در تهران/استفاده از ظرفیت تامین اجتماعی و نیروهای مسلح

ماموریت ویژه برای افزایش تخت‌های کرونایی در تهران/استفاده از ظرفیت تامین اجتماعی و نیروهای مسلح
2021-07-26T16:52:53+04:30
استاندار تهران گفت: به معاونت درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران مأموریت داده شد نسبت به افزایش تخت های بستری کرونا به ۱۱ هزار تخت اقدام شود. ...

بستری بیش از ۹۰۰۰ بیمار کرونایی در تهران/تدارک تخت‌های جدید در دستور کار قرار گیرد

بستری بیش از ۹۰۰۰ بیمار کرونایی در تهران/تدارک تخت‌های جدید در دستور کار قرار گیرد
2021-07-26T16:39:32+04:30
فرمانده عملیات مقابله با کرونا استان تهران از بستری بیش از ۹۰۰۰ نفر بیمار کرونایی در بیمارستان های استان تهران خبر داد.

افزایش تخت های بستری کرونایی به۱۱۰۰۰تخت/استفاده از ظرفیت بیمارستانی تامین اجتماعی ونیروهای مسلح

افزایش تخت های بستری کرونایی به۱۱۰۰۰تخت/استفاده از ظرفیت بیمارستانی تامین اجتماعی ونیروهای مسلح
2021-07-26T16:39:32+04:30
استاندار تهران گفت: به معاونت درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران مأموریت داده شد نسبت به افزایش تخت های بستری کرونا به ۱۱ هزار تخت اقدام شود. ...

گزینه شهرداری تهران باید آشنا به ظرفیت‌های قانونی باشد

 گزینه شهرداری تهران باید آشنا به ظرفیت‌های قانونی باشد
2021-07-26T16:29:32+04:30
یک حقوقدان و کارشناس حوزه نوآوری و کارآفرینی، در یاداشتی مطرح می‌کند که مدیریت کلان شهرداری تهران، ظرفیت و توانمندی‌های مختلفی را می‌طلبد؛ کسی که هم تجربه ت...

اعطای ۳۸۰۰ مستمری به خانواده زندانیان در سال ۹۹

 اعطای ۳۸۰۰ مستمری به خانواده زندانیان در سال ۹۹
2021-07-26T16:29:32+04:30
مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز گفت: در سال ۹۹، بیش از ۳ هزار و ۸۰۰ مورد مستمری برای خانواده‌ زندانیان نیازمند در نظر گرفته شد.

دادگاه "حمید صفت" بازهم به تعویق افتاد/ استعلام دوباره درباره علت اصلی فوت پدرخوانده

 دادگاه "حمید صفت" بازهم به تعویق افتاد/ استعلام دوباره درباره علت اصلی فوت پدرخوانده
2021-07-26T16:29:31+04:30
وکیل حمید صفت از تجدید برگزاری جلسه دادکاه موکلش خبر داد و گفت: رئیس دادگاه برای رفع ابهام، استعلامی از پزشکی قانونی انجام دادند تا علت اصلی فوت متوفی، مشخص...

استارتاپ ایرانی در بورس آمریکا درخشید؛ ارزشی ۱۰ برابر درآمد نفتی ایران در سال ۹۹!

 استارتاپ ایرانی در بورس آمریکا درخشید؛ ارزشی ۱۰ برابر درآمد نفتی ایران در سال ۹۹!
2021-07-26T16:29:31+04:30
یک استارتاپ ایرانی در حوزه "فین‌تک" با درخشش در بورس آمریکا، بیش از ۴ میلیارد دلار در بورس نیویورک ارزش‌گذاری شد که این رقم معادل ۱۰۰ هزار میلیارد...

هوشمندسازی شبکه مصرف برق با طرح «فهام»

هوشمندسازی شبکه مصرف برق با طرح «فهام»
2021-07-26T15:40:11+04:30
بازرس کل امور نیرو و ارتباطات سازمان بازرسی کل کشور با تأکید بر اجرای طرح هوشمندسازی شبکه مصرف،گفت: اجرای طرح فهام باید برای شبکه خانگی در اولویت وزارت نیرو ...

راه ‎اندازی گشت‌های ویژه مبارزه با گرانفروشی در استانها

راه ‎اندازی گشت‌های ویژه مبارزه با گرانفروشی در استانها
2021-07-26T15:40:11+04:30
رئیس سازمان بازرسی از راه ‎اندازی گشت‌های ویژه مبارزه با گرانفروشی در استان‌ها با همکاری سازمان بازرسی و ادارت صمت و سازمان تعزیرات از هفته گذشته برای نظارت ...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)