میرنیوز

کنکور به دنبال بی‌اعتباری معلم و کتاب درسی!/ علت ریاضی‌گریزی دانش‌آموزان چیست؟

 کنکور به دنبال بی‌اعتباری معلم و کتاب درسی!/ علت ریاضی‌گریزی دانش‌آموزان چیست؟ 2021-07-18T08:34:43+04:30

رضا حیدری قزلجه؛ عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان و عضو شورای تالیف کتاب ریاضی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره ارتباط مولفان کتاب ریاضی با دانشگاه فرهنگیان اظهار کرد:‌ ارتباط مولفان با دانشگاه فرهنگیان به صورت رسمی و بدین صورت که اساتید دانشگاه فرهنگیان برای دبستان و دبیرستان کتاب درسی بنویسند، وجود ندارد اما از اعضای هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان افراد زیادی هستند که جزو مولفان کتاب درسی باشند.

دلایل ریاضی‌گریزی دانش‌آموزان

وی درباره ریاضی‌زدگی دانش‌آموزان گفت: سال 62 چنین موضوعی را داشتیم و ورودی‌های رشته ریاضی در دبیرستان‌ها به 8 درصد رسیده بود و در آن ایام راهکارهایی را اتخاذ کردند از جمله اینکه مسابقات دانش‌آموزی پررنگ شد و سال 1998 بعد از 11 سال ایران در المپیاد جهانی رتبه نخست را کسب کرد که موج مثبتی را در مدارس ایجاد کرد همچنین برخی نشریات از جمله رشد آموزش ریاضی ایجاد شد تا گروه ریاضی دفتر تألیف را با دبیران سراسر کشور و دانش‌آموزان ارتباط داده و مسابقات و برنامه‌هایی برگزار شود تا دانش آموزان به ریاضی علاقه‌مند شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان گفت: هم‌اکنون در حال تدوین طرحی درباره راه‌های جذب و نگهداشت دانش‌آموزان در رشته ریاضی هستیم همچنین انتشار مجله‌ برهان ریاضی برای دانش‌آموزان متوسطه اول و دوم توسط سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش ادامه دارد و در هر شماره آن، ریاضی‌دانان معاصر را معرفی می‌کنیم تا دانش آموز فقط هنرپیشه‌ها و خوانندگان را الگو قرار ندهد و با دانشمندان ریاضی هم آشنا شوند! با توجه به اینکه در صحبت‌های رهبر انقلاب نیز عدم گرایش به رشته‌های علوم پایه مطرح شده است، رسانه‌ها باید در این زمینه همراهی کنند تا افراد موفق در رشته‌های علوم پایه از جمله ریاضی‌دانان معروف را معرفی کنیم.

حیدری با اشاره به اینکه در کتاب‌های درسی تلاش بسیاری شد تا دانش‌آموزان از درس ریاضی گریزان نشوند، متذکر شد: هم‌اکنون سازمان پژوهش به سمت این می‌رود که کتاب‌های درسی به کد QR مجهز شوند تا دانش‌آموز بتواند فیلم‌های آموزشی را تماشا کرده و در فراگیری ریاضی به آنها کمک شود البته در نهایت تمام این موارد تحت ارزشیابی کنکور سراسری قرار گرفته و دانش‌آموز به کتاب و معلم خود بی‌اعتماد می‌شود!

عضو شورای تالیف کتاب ریاضی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ادامه داد: اگر روانشناسی آموزش ریاضی و نظریه‌های یادگیری اعمال شود می‌تواند روند ریاضی‌زدگی دانش‌آموزان را اصلاح کند البته ریاضی‌گریزی در دانش‌آموزان دوره ابتدایی کمتر مشاهده می‌شود چون کتاب‌های درسی نسبت به گذشته به فرایندهای ریاضی بهتر پرداخته‌اند تا دانش‌آموزان به جای دافعه به درس ریاضی جذب شوند.

وی در پاسخ به این پرسش که وضع کنونی سؤالات کنکور سراسری به نفع یا ضرر آموزش و یادگیری ریاضی است؟ متذکر شد: قطعاً به ضرر است؛ سازمان سنجش می‌گوید 73 هزار معدل بالای 19 داریم و می‌خواهد 5 درصد بالای دانش‌آموزان را سنجش کند اما وقتی همه از سؤالات ریاضی عبور می‌کنند و آن را سفید می‌گذارند چه چیزی سنجیده خواهد شد؟

حیدری بیان کرد: همواره به معلمان می‌گویم اگر تیزهوش‌ترین دانش‌آموزان در کلاس درس باشند باز هم پله اول باید کتاب درسی باشد چون اگر دانش‌آموز مفهوم را یاد نگیرد قطعاً نمی‌تواند مسئله را حل کند همچنین بسیاری از دبیران کنکوری در سال‌های اخیر می‌گفتند از کتاب‌های درسی استفاده می‌کنیم، سازمان سنجش نیز دو سال گذشته تا حدودی چارچوب کتاب‌های درسی را رعایت می‌کرد، سال 98 در سه گروه ریاضی، تجربی و انسانی دو یا سه سؤال خارج از محتوای کتاب درسی بود.

بی‌اعتمادی دانش‌آموز به معلم و کتاب درسی!

این استاد دانشگاه فرهنگیان متذکر شد: آسیب فرایند فعلی طراحی سؤالات کنکور سراسری این است که معلم اعتماد خود را به مولف کتاب درسی از دست می‌دهد و دانش‌آموزان نیز به معلم و کتاب درسی بی اعتماد شده و در این شرایط موسسات آزمون‌ساز و انتفاعی رشد می‌کنند! دانش‌آموزی که 12 سال کتاب‌های درسی را خوانده است، با کنکوری مواجه می‌شود که به کتاب درسی وفادار نبوده است!

وی ادامه داد:‌ می‌توان سؤالاتی را طرح کرد که ضمن رعایت اهداف کتاب‌های درسی، دانش‌آموزان را به خوبی تمیز دهد؛ باید از همه ظرفیت‌ها استفاده شود، متخصصان بسیاری در حوزه سنجش داریم که ریاضی دانشگاهی و دبیرستانی را می‌شناسند؛ اگر دایره وسیع‌تر و از خرد جمعی به شکل مناسبی استفاده شود، دانش‌آموزان کمتر آسیب می‌بینند.

وزن آموزش و پرورش در کنکور افزایش یابد

حیدری درباره ضرورت نظارت سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی بر سؤالات کنکور بیان کرد:‌ درست است که سازمان سنجش می‌خواهد دانش‌آموزان را برای دانشگاه انتخاب کند اما بدین معنا نیست که کاملاً از آموزش و پرورش مجزا شوند؛ معتقدم نباید مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش جدا از سازمان سنجش باشد؛ بهتر است سازمان مستقلی زیرنظر ریاست جمهوری برای برگزاری کنکور و امتحانات نهایی ایجاد شده و همزمان از پتانسیل وزارت علوم و آموزش و پرورش استفاده شود.

وی گفت: بعد از انقلاب سه نظام آموزشی تغییر کرده است اما برخی اساتید دانشگاه‌ها در جریان این تغییرات نیستند و یک معلم ریاضی که سؤال کنکور را می‌بیند، متوجه می‌شود فردی که سؤال را طرح کرده است اصلاً در جریان کتاب‌های درسی نبوده است. وزن آموزش و پرورش در طراحی سؤالات باید بیشتر باشد به این دلیل که فضای دبیرستان را می‌شناسند.

باید سؤالات خارج از کتاب درسی حذف شود

آناهیتا کمیجانی؛ عضو شورای تالیف کتاب ریاضی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به بررسی سؤالات ریاضی کنکور سراسری 1400 گفت: نتیجه بررسی را به سازمان سنجش ارسال کردیم؛ مولفان کتاب ریاضی بیشتر از همه به کتاب اشراف دارند؛ در کنکور امسال بحث این است که این میزان سؤال خارج از کتاب، اشتباه و بدون گزینه صحیح، ضربه‌های بسیار جدی به دانش‌آموز وارد کرده است.

وی افزود: حداقل اقدام سازمان سنجش برای جبران ضرر و زیان دانش‌آموزان، حذف سؤالات خارج از کتاب درسی است؛ بحث ما اعتماد عمومی است؛ موضوع کلان‌تر از چهار یا پنج تست کنکور است، هم‌اکنون معلمان مدارس در مظان اتهام قرار گرفته‌اند؛ درس ریاضی برای رشته ریاضی بسیار مهم است. وقتی دانش‌آموز رشته ریاضی با هشت سؤال خارج از کتاب مواجه شده و نمی‌تواند آن را حل کند، تصور می‌کند که معلم به خوبی آموزش نداده است! هم‌اکنون معلمان می پرسند که سال آینده چه چیزی درس بدهیم؟ در این چند روز، بارها با بنده من تماس گرفتند که برای سال آینده چه کار کنیم؟ این روند باعث می‌شود آموزش‌ ریاضی ما به سمت بی‌چارچوبی و بدون حد و مرز بودن برود!

کمیجانی متذکر شد:‌ می‌پذیریم که تعدادی از سؤالات باید دشوار باشد تا دانش‌آموزان را دقیق سنجش کنند اما وقتی تعداد زیادی از سؤالات دارای اشکال و بسیار دشوار است، فرقی بین دانش‌آموز خیلی خوب با دانش‌آموزان متوسط و ضعیف نیست چرا که همگی از سؤال عبور کرده و پاسخ نمی دهند! خواسته ما حذف 8 سوال خارج از کتاب درسی و یک سوال اشتباه است.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اجتماعی

صفحه اینستاگرامی رئیس قوه قضائیه از دسترس خارج شد

صفحه اینستاگرامی رئیس قوه قضائیه از دسترس خارج شد
2021-07-29T22:22:38+04:30
در حالی که روز گذشته صفحه اینستاگرام رئیس قوه قضائیه رسماً آغاز به فعالیت نموده بود، این صفحه از ساعاتی پیش و به دلایل اعلام نشده‌ای از سوی اینستاگرام از دست...

فوت ۱۴ نفر از پرسنل زندان‌ها از ابتدای کرونا

فوت ۱۴ نفر از پرسنل زندان‌ها از ابتدای کرونا
2021-07-29T16:49:21+04:30
معاون سلامت، اصلاح و تربیت سازمان زندان‌های کشور از فوت ۱۴ نفر از پرسنل این سازمان از ابتدای کرونا تا امروز خبرداد.

بنیاد شهید و معاونت امور زنان تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

بنیاد شهید و معاونت امور زنان تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند
2021-07-29T16:49:21+04:30
بنیاد شهید و امور ایثارگران و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

۲۹۲ فوتی جدید کرونا در کشور/تزریق ۴۰۰۴۹۲ دُز واکسن در شبانه روز گذشته

۲۹۲ فوتی جدید کرونا در کشور/تزریق ۴۰۰۴۹۲ دُز واکسن در شبانه روز گذشته
2021-07-29T14:52:38+04:30
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۹۲ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری در کشور به ۹۰ ه...

واکسیناسیون ۹ هزار نفر از مددجویان و پرسنل زندان ها

واکسیناسیون ۹ هزار نفر از مددجویان و پرسنل زندان ها
2021-07-29T13:56:00+04:30
مدیرکل زندان‌های استان تهران گفت: با همکاری دانشگاه علوم پزشکی البرز موفق شدیم که تاکنون حدود ۹ هزار از مددجویان و پرسنل را واکسینه کنیم.

زندان های کشور تا ۱۰ روز آینده واکسن دوز اول را می گیرند

زندان های کشور تا ۱۰ روز آینده واکسن دوز اول را می گیرند
2021-07-29T13:56:00+04:30
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: ظرف یک هفته تا ۱۰ روز کل زندان‌های کشور را برای نوبت اول می‌توان با ظرفیتی که وجود دارد، واکسینه کرد.

قدردانی شهردار تهران از ایسنا

قدردانی شهردار تهران از ایسنا
2021-07-29T13:32:39+04:30
شهردار تهران در پیامی به مدیرعامل خبرگزاری ایسنا با اشاره به پایان دوره مسئولیتش به عنوان شهردار کلان‌شهر تهران نوشت: مدیریت شهری تهران در این برهه حساس بیش ...

۹۰درصد دانش آموزان دلتنگ مدرسه هستند

۹۰درصد دانش آموزان دلتنگ مدرسه هستند
2021-07-29T13:32:38+04:30
وزیر آموزش و پرورش به تشریح فعالیت ها، اقدامات و مصوبات موثر دولت دوازدهم در وزارت آموزش و پرورش پرداخت.

واکسیناسیون معلمان از ۹ تا ۲۵ مرداد

واکسیناسیون معلمان از ۹ تا ۲۵ مرداد
2021-07-29T13:32:38+04:30
واکسیناسیون فرهنگیان از روز شنبه ۹ مرداد در سراسر کشور آغاز می شود و تا ۲۵ مرداد ادامه دارد.

۵۰۰ هزار خانوار نیازمند جدید تا پایان سال تحت حمایت کمیته امداد قرار می‌گیرند

۵۰۰ هزار خانوار نیازمند جدید تا پایان سال تحت حمایت کمیته امداد قرار می‌گیرند
2021-07-29T13:32:37+04:30
رئیس کمیته امداد شناسایی و حمایت از خانواده‌های نیازمند را از وظایف ذاتی این نهاد دانست و گفت: تا پایان سال ۵۰۰ هزار خانوار نیازمند جدید تحت حمایت کمیته امد...

رعایت پروتکل ها در زندان ها دو برابر جامعه است

رعایت پروتکل ها در زندان ها دو برابر جامعه است
2021-07-29T12:35:59+04:30
رئیس سازمان زندان‌ها از اجرای واکسیناسیون کرونا در زندان اوین خبر داد و گفت: معاون وزیر بهداشت گفتند که رعایت پروتکل ها در زندان ها دو برابر جامعه است.

اعلام آمار ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس/ کلاس اولی‌ها از ۱.۲ میلیون نفر گذشتند

اعلام آمار ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس/ کلاس اولی‌ها از ۱.۲ میلیون نفر گذشتند
2021-07-29T12:25:58+04:30
مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش‌ و پرورش آمار ثبت‌نام دانش‌آموزان را در پایه های تحصیلی مختلف در سامانه اینترنتی دانش آموزی پادا اعلام کرد....

زمان واکسیناسیون قضات و سینماگران/ نگرانی از بابت تامین واکسن نداریم

زمان واکسیناسیون قضات و سینماگران/ نگرانی از بابت تامین واکسن نداریم
2021-07-29T12:25:58+04:30
وزیر بهداشت با اشاره به آغاز واکسیناسیون گروه های شغلی پرخطر مانند خبرنگاران، معلمان و... گفت: همکاران ما در فشار سنگینی هستند، پروتکل ها هم که اصلا رعایت نم...

آتش‌سوزی جنگلی در جنوب ترکیه قربانی گرفت

آتش‌سوزی جنگلی در جنوب ترکیه قربانی گرفت
2021-07-29T12:12:40+04:30
در حادثه آتش‌سوزی جنگلی در جنوب ترکیه دست کم یک تن کشته شد و ۱۰ نفر دیگر نیز در میان آتش گرفتار شدند.

اعلام آمار ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس/ کلاس اولی‌ها از ۱.۲ میلیون نفر گذشت

اعلام آمار ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس/ کلاس اولی‌ها از ۱.۲ میلیون نفر گذشت
2021-07-29T12:12:39+04:30
مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش‌ و پرورش آمار ثبت‌نام دانش‌آموزان را در پایه های تحصیلی مختلف در سامانه اینترنتی دانش آموزی پادا اعلام کرد....

مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند/ ۹۰ درصد دانش آموزان دلتنگ مدرسه هستند

مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند/ ۹۰ درصد دانش آموزان دلتنگ مدرسه هستند
2021-07-29T12:09:22+04:30
وزیر آموزش و پرورش گفت: به دلیل در معرض خطر بودن معلمان و لزوم بازگشایی مدارس، واکسیناسیون معلمان از شنبه به صورت رسمی آغاز می‌شود.

مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند/ 90 درصد دانش آموزان دلتنگ مدرسه هستند

مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند/ 90 درصد دانش آموزان دلتنگ مدرسه هستند
2021-07-29T11:56:07+04:30
وزیر آموزش و پرورش گفت: به دلیل در معرض خطر بودن معلمان و لزوم بازگشایی مدارس، واکسیناسیون معلمان از شنبه به صورت رسمی آغاز می‌شود.

نیازمند رهنمودهای علما برای حل مسائل پیچیده قضائی هستیم

نیازمند رهنمودهای علما برای حل مسائل پیچیده قضائی هستیم
2021-07-29T11:56:07+04:30
رئیس دستگاه قضا تأکید کرد: قوه قضائیه در دوره تحول و تعالی برای حل مسائل پیچیده و نوظهور نیازمند کار بیشتر در حوزه و حمایت علماست.

جزئیات مصوبه بسته حمایتی کمک به تامین مسکن زنان خانوار

جزئیات مصوبه بسته حمایتی کمک به تامین مسکن زنان خانوار
2021-07-29T11:46:03+04:30
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جزئیات مصوبه بسته حمایتی کمک به تامین مسکن زنان خانوار شش دهک درآمدی را تشریح کرد. ...

افزایش موارد ابتلا به نوعی عفونت شدید تنفسی در کودکان انگلیس

افزایش موارد ابتلا به نوعی عفونت شدید تنفسی در کودکان انگلیس
2021-07-29T11:32:40+04:30
در سایه همه‌گیری کووید-۱۹ بیمارستان‌های انگلیس شاهد افزایش موارد ابتلا به نوعی عفونت شدید تنفسی در میان کودکان هستند.

وقوع زلزله‌ای به بزرگی ۸.۲ ریشتر در آلاسکا

وقوع زلزله‌ای به بزرگی ۸.۲ ریشتر در آلاسکا
2021-07-29T11:32:39+04:30
زلزله ای به بزرگی ۸.۲ ریشتر آلاسکا را لرزاند.

دُز سوم واکسن فایزر مصونیت در برابر کووید-۱۹ را افزایش می‌دهد

دُز سوم واکسن فایزر مصونیت در برابر کووید-۱۹ را افزایش می‌دهد
2021-07-29T11:05:58+04:30
شرکت فایزر اعلام کرده است که دُز سوم واکسن کروناویروس مصونیت در برابر بیماری کووید-۱۹ را افزایش میدهد.

قدردانی شهردار تهران از مدیرعامل ایسنا

قدردانی شهردار تهران از مدیرعامل ایسنا
2021-07-29T11:05:57+04:30
شهردار تهران در پیامی به مدیرعامل خبرگزاری ایسنا با اشاره به پایان دوره مسئولیتش به عنوان شهردار کلان‌شهر تهران از مدیران رسانه‌ای کشور قدردانی کرد. ...

بارش پراکنده باران از هفته آینده/ خلیج فارس مواج است

بارش پراکنده باران از هفته آینده/ خلیج فارس مواج است
2021-07-29T10:22:48+04:30
مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی گفت: طی پنج روز آینده در بیشتر مناطق کشور به جز استان‌های واقع در نوار شمالی و مناطقی از شمال غرب کشور، آسمان صا...

افزایش ۲۱ درصدی فوتیهای کرونا در جهان

افزایش ۲۱ درصدی فوتیهای کرونا در جهان
2021-07-29T10:12:44+04:30
سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد: موارد مرگ و میر جهانی ناشی از بیماری کووید-۱۹ افزایش ۲۱ درصدی داشته و ممکن است در مدت دو هفته آمار مبتلایان به این بیمار...

راه‌اندازی پلتفرم آمایش و برنامه‌ریزی در استان تهران

راه‌اندازی پلتفرم آمایش و برنامه‌ریزی در استان تهران
2021-07-29T10:12:44+04:30
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران از راه‌اندازی پلتفرم آمایش و برنامه‌ریزی در استان تهران خبر داد و گت: پلتفرم آمایش و برنامه‌ریزی در استان تهران ...

فراتر از میزانی که وعده دادیم، واکسینه خواهیم کرد/به حرفهای بی‌ربط گوش نمی‌دهم

فراتر از میزانی که وعده دادیم، واکسینه خواهیم کرد/به حرفهای بی‌ربط گوش نمی‌دهم
2021-07-29T10:12:43+04:30
وزیر بهداشت با اشاره به آغاز واکسیناسیون معلمان، خبرنگاران و زندانیان از امروز گفت: واکسیناسیون اساتید ارجمند دانشگاهها را شروع کردیم و تزریق واکسن خبرنگاران...

خواستار افزایش اختیارات تعزیرات هستیم/ برخی مجازات‌های گرانفروشی بازدارندگی ندارد

خواستار افزایش اختیارات تعزیرات هستیم/ برخی مجازات‌های گرانفروشی بازدارندگی ندارد
2021-07-29T09:55:56+04:30
وزیر دادگستری درباره افزایش اختیارات سازمان تعزیرات گفت: یکی از مسائلی که با جدیت دنبال کردیم افزایش اختیارات سازمان تعزیرات است که امیدواریم در دولت جدید مس...

هوای پایتخت برای گروه‌های حساس ناسالم است/ جمعه هوا گرم می‌شود

هوای پایتخت برای گروه‌های حساس ناسالم است/ جمعه هوا گرم می‌شود
2021-07-29T09:42:42+04:30
بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوا هم اکنون شاخص آلودگی هوا بر روی عدد ۱۰۳ یعنی وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.

ثبت‌نام دانش‌آموزان پایه دهم مدارس شاهد تا ۲۰ مرداد ادامه دارد

ثبت‌نام دانش‌آموزان پایه دهم مدارس شاهد تا ۲۰ مرداد ادامه دارد
2021-07-29T09:42:42+04:30
ثبت‌نام پایه دهم مدارس متوسطه دوم شاهد تا ۲۰ مرداد از طریق سامانه دانش‌آموزی پادا ادامه دارد.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)