میرنیوز

یادداشت محمدجواد لاریجانی|رصدخانه ملی ایران چگونه ساخته شد + پاسخ به شبهه عدم نصب آینه در هنگام افتتاح

 یادداشت محمدجواد لاریجانی|رصدخانه ملی ایران چگونه ساخته شد + پاسخ به شبهه عدم نصب آینه در هنگام افتتاح 2021-07-17T13:08:03+04:30

محمدجواد لاریجانی رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی که پروژه رصدخانه ملّی توسط این پژوهشگاه ساخته شده، طی یادداشتی برای خبرگزاری تسنیم نوشته است:

1- خدای سبحان را سپاس بی‌کران می­‌گذاریم که توفیق داد پس از بالغ بر بیست سال تلاش دانشمندان و مهندسان و اهل فنّ ِ این مرز و بوم، رصدخانه ملّی ایران به مرحله نهایی و راه اندازی برسد. پروژه‌ای که بدون شکّ  باید بزرگترین تاسیس علمی سده‌های اخیر کشور به حساب آید و امیدواریم که دوباره علم نجوم و معارف جانبی آن ـ به همراه تعداد فراوانی از تکنولوژی‌های  مهمّ و حساس ـ را در کشور عزیز ما زنده و پوینده نماید. بدون شکّ رصدخانه ملی ایران، یک سفره بابرکت و پرفیض علمی برای دانش حوزه‌ای پر از شگفتی در جهان مادی ما می‌باشد. تبارک الله احسن الخالقین.

 

2- رصدخانه ملی ایران یک ابرپروژه علمی است که ـ همان‌طور که اشاره کردم ـ بیش از بیست سال تلاش و زحمت و فداکاری علمی و فنّی را شاهد بوده است و عملاً سه رییس‌جمهور را به خود دیده است:

در مرحله اول، که مقارن ریاست جمهوری جناب آقای خاتمی بود، تلاش‌های اساسی آن توسط جناب آقای دکتر ثبوتی ـ استاد عالیقدر و پیش­کسوت نجوم کشور ـ و آقای دکتر نصیری قیداری و حمایت وزارت محترم علوم، تحقیقات و فناوری صورت گرفته است که عمده آن مسئله «جایابی» رصدخانه بود. مسئله جایابی حدود شش سال به طول انجامید و بیش از 80 نقطه از سرزمین پهناور ایران، با زحمت و فداکاری‌های فراوان آمایش شد و بالاخره نهایی شد. مطالعات جایابی رصدخانه، خود محور تحقیقات جالبی شد که محصول آن در مجلات مربوطه دنیا چاپ شد و اکنون به یک توانمندی قابل ستایش تبدیل شده است و برخی کشورها، متقاضی انجام جایابی توسط نیروهای ایرانی برای پروژه رصدخانه خود بوده‌اند. بررسی مقایسه‌ای با سایر رصدخانه‌های دنیا نشان می‌دهد که دقت مطالعات مربوط به رصدخانه و اندازه‌گیری‌های «رویت پذیری»کم نظیر بوده است.  

در مرحله دوم،که عمدتاً مقارن دوره ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد بود، مطالعات طراحی اولیه و نوع آینه اپتیک با مشورت منجمانِ باسابقه دنیا با هدایت جناب آقای دکتر منصوری و معاون علمی ـ فنی ایشان آقای دکتر خسروشاهی به انجام رسید. در این مرحله، کمک و حمایت ویژه مقام معظّم رهبری باعث تحرک فراوان در پروژه شد و با وجود تحریم‌ها، آینه اصلی ساخته و با زحمت فراوان به کشور منتقل شد.

درمرحله سوم، که عمدتاً مقارن دوره ریاست‌جمهوری جناب آقای روحانی بوده است جهش اصلی صورت گرفت. از یک سو هدایت پرتحرک دکتر خسروشاهی و تیم او و از سوی دیگر حمایت‌های بی­‌دریغِ دولت محترم(خصوصاً معاونت علمی و فناوری ـ جناب آقای دکتر ستاری ـ و رییس سازمان برنامه و بودجه ـ جناب آقای نوبخت و همکارانشان ـ ) «حادثه مهمّ» سپهر علمی ایران را رقم زد: رصدخانه تاسیس شد! تلسکوپ نیز با بیش از یکصدهزار قطعه توسط صنایع داخلی و با طراحی تیم علمی رصدخانه و با مشورت و تایید صاحب­نظران و شورای علمی بین المللیطرح آماده ورود به مرحله راه اندازی شد. این حادثه، که بیش از ساخته شدن رصدخانه است: عملاً نشان داد ما می‌توانیم!

در هفتم تیرماه سال جاری،1400 هجری شمسی، فاز راه اندازی رصدخانه ملی ایران توسط ریاست محترم جمهوری کلید خورد. این مرحله یک تا دو سال ـ ان‌شاء الله ـ به طول می‌انجامد و امیدواریم که در همین مدت نگین پروژه های علوم پایه کشور، جاذب درخشش‌های افق‌های دوردست باشد!

3- در پایان ضروری می‌دانم چند نکته را اشاره کنم:

اولاً:  تشکر ویژه از مدیر محترم پروژه و همه مدیران سابق و تمام همکارانی که مستقیم و یا غیرمستقیم در پیشبرد این دستاورد مهمّ علمی نقش داشته را ابراز دارم؛ خصوصاً معاونت‌های اداری مالی پژوهشگاه و بالاخصّ جناب آقای مهندس حقیقت در پانزده سال اخیر؛

ثانیاً پس از آغاز فاز راه‌اندازی، برخی تعریض‌ها و کنایه‌هاو طعن‌های «کم وزن» که هیچ شباهتی به نقد علمی ـ فنی ندارد عمدتاً توسط برخی همکارانِ سابقِ پروژه در فضای مجازی مطرح شد. مثلاً یکی از مسئولان سابقِ پروژه با ژستی شبیه «ویتگن اشتاین»گفته است که رصدخانه یعنی آینه و چون آینه ندارد پس رصدخانه نداریم!! البته ایشان این "عشوه‌گری" را زود رها کردند؛ زیرا رصدخانه آینه دارد و یکی از بهترین و مدرن‌ترین آینه‌ها را دارد و اتفاقاً آینه اصلی با همت و زحمت فراوان گروهی از همکاران از جمله معترضِ محترم طراحی ـ سفارش ـ خریداری و به کشور منتقل شده است! ظاهراً مقصود معترض طاعن استقرار آینه بوده است. البته هر استقراری هم رصدخانه نمی‌سازد، بلکه مهم این است که چگونه مستقر می‌شود و دقیقاً استقرار و منظومه‌ای از ویژگی‌های کنترل و اپتیک تلسکوپ 3.4 متری به عنوان مهمترین ابزار رصدی مستقر شده در رصدخانه است که هدف اصلی طرح بوده است. آنچه نباید فراموش شود،  مجاهدت و جانفشانی‌ آقای دکتر خسروشاهی مدیر پروژه به عنوان نمونه‌ای از دانشمندان جوان کشور و تیم پرکار او در ساخت و انتقال آن به قله کوه گرگش است.

اهل فن می‌دانند که استقرار آینه در محل خاص آن، عملی ظریف، لیکن رویه‌ای است و هرچند وقت یک بار آینه از محل استقرار جدا شده و به محل لایه نشانی و سایر عملیات متصل می‌رود و دوباره به محل اصلی باز می‌گردد.

روشن است که، بازی «ارزان» با الفاظ، جای نقد علمی را نمی‌گیرد. وآنگهی به جای تلاش پرمشقت "تحلیل منطقیِ عکس تلسکوپ" !!، کافی بوده و هست که از نزدیک واقعیت موجود را ملاحظه و از مسائل فنی آن با خبر شوند. و نباید طوری سخن گفت که شائبه "من و دیگر هیچ" در اذهان پیدا شود. وقانا الله و ایاکم.

ثالثاً: به فاصله چند دقیقه از ظهور تعریض‌ها و کنایه‌های آقایان، بی‌بی‌سی فارسی شرح کشّافی در نواقص رصدخانه ملی و بازتاب کنایه‌ها اختصاص داده و می‌دهد! و در ادامه یکی از عوامل دولتی آمریکا که قبلاً برای ارزیابی آثار تحریم‌ها روی فعالیت‌های علمی کشور به ایران آمده بود، مقاله‌ای نوشته است مبتنی بر همین تعریض‌ها و کنایه‌ها و ادعا کرده که «منجمین می‌ترسند که رصدخانه‌ای با تکنولوژی جهان سومی ساخته شده باشد»!! و مزخرفات دیگر که همه را با حدس و گمان آورده و به مسائل انتخابات ایران مربوط کرده است!

اکنون: دم خروس بیرون زده است: خودبزرگ‌بین‌های آمریکایی و اروپایی از این توفیق عظیم فرزندان کشور ناراحت هستند و برخی هم در داخل می‌گفتند این رصدخانه بدون حضور فعال کمپانی‌های غربی هرگز ساخته نمی شود و مصداق کامل «استغراب» در ادبیات معاصر عرب یعنی همین! آن که کلمه را به کار برد، نمی‌دانست که معنای حقیقی آن چیست!!

رابعاً: در فضای علمی کشور، همگان می‌دانند که: پژوهشگاه دانش‌های بنیادی میدان نقد است، نقد علمی و اصولی و دقیق و حدّی هم ندارد. از سوی دیگر پژوهشگاه خانه همّت‌های بلند است: آوردن اینترنت به کشور، همکاری با سرن، آزمایشگاه علوم شناختی در کنار تحقیقات عمیق و ریشه‌ای در حوزه علوم پایه.

اگر نگرانی مدعیان علمی است، شورای مشورتی بین المللی طرح پاسخ روشنی به مجموعه ادعاها داده است. نگاهی به سوابق اعضای شورا می‌تواند اعتبار علمی این پاسخ را مشخص کند.

ان شاءالله به زودی برای یک «مگاپروژه» دیگر یعنی پروژه ساخت شتابگر ملی ایران(چشمه نور ایران)، اخبار خوشی را شاهد خواهیم بود.

و من الله التوفیق و علیه التکلان

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اجتماعی

کرونا در جهان/ عبور شمار مبتلایان از ۱۹۵ میلیون نفر + جدول تغییرات

 کرونا در جهان/ عبور شمار مبتلایان از ۱۹۵ میلیون نفر + جدول تغییرات
2021-07-27T08:29:28+04:30
طبق آخرین آمار جهانی در شب گذشته با ابتلای بیش از ۵۴۱ هزار نفر به ویروس کرونا در سراسر جهان، شمار مبتلایان به ۱۹۵ میلیون و ۳۴۷ هزار نفر رسید.

بازوی رباتیک جدید به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل می‌شود

 بازوی رباتیک جدید به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل می‌شود
2021-07-27T08:29:28+04:30
بزرگترین ماژول تحقیقاتی چند منظوره روسیه (MLM) که حامل یک قطعه رباتیک جدید بوده و چند روز پیش از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب شده بود، در حال...

آلاینده‌های تابستانه بر بیماران کرونایی تاثیرگذار هستند

آلاینده‌های تابستانه بر بیماران کرونایی تاثیرگذار هستند
2021-07-27T07:42:51+04:30
مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با تشریح عملکرد آلاینده‌های هوا در تابستان، گفت: این آلاینده‌ها می‌توانند به بیماران کرونایی صدماتی وارد کنند.

کاهش سهم هلال احمر از حق ثبت اسناد رسمی آسیب‌زاست

کاهش سهم هلال احمر از حق ثبت اسناد رسمی آسیب‌زاست
2021-07-27T07:42:51+04:30
عضو شورای عالی هلال احمر گفت: در صورت تقلیل یافتن سهم هلال احمر از حق ثبت اسناد رسمی، برنامه‌های حال و آینده هلال به طور جدی آسیب خواهد دید.

راه‌اندازی نخستین خط تولید صفحه نمایش تلویزیون در کشور

 راه‌اندازی نخستین خط تولید صفحه نمایش تلویزیون در کشور
2021-07-27T07:49:27+04:30
خطوط تولید چند محصول فناورانه از جمله صفحه نمایش و کولر گازی در یک شرکت فناور راه‌اندازی شده است که نخستین خط تولید صفحه نمایش تلویزیون در ایران است و قرار ...

۴ مشکل خانواده‌ها در فصل ثبت‌نام دانش‌آموزان/ "تکمیل ظرفیت" مدارس دولتی

 ۴ مشکل خانواده‌ها در فصل ثبت‌نام دانش‌آموزان/ "تکمیل ظرفیت" مدارس دولتی
2021-07-27T07:49:27+04:30
عمده مشکلات ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس، موارد ثابتی است که هر تابستان در حال تکرار است و نارضایتی بسیاری را میان خانواده‌هایی که با این مشکلات مواجه هستند...

دولت آینده معاونت جوانان را از وزارت ورزش تفکیک کند/ مهم‌ترین چالش حوزه جوانان

دولت آینده معاونت جوانان را از وزارت ورزش تفکیک کند/ مهم‌ترین چالش حوزه جوانان
2021-07-27T07:29:31+04:30
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: یکی از مهم‌ترین چالش‌های حوزه جوانان عدم تفکیک این معاونت از وزارت ورزش است و از دولت بعدی می‌خواهم نسبت ...

نشانه های هشدار دهنده فشارخون بالا

نشانه های هشدار دهنده فشارخون بالا
2021-07-27T07:06:15+04:30
ابتلا به عارضه فشار خون بالا تنها مختص به افراد میانسال نیست و هر فرد بالای ۲۰ سال لازم است برای برخورداری از سلامت کامل، فشار خون خود را تحت کنترل داشته باش...

۶۸ سال تعرض به کارون/ وزارتخانه‌ای مستقل برای مدیریت منابع آب تشکیل شود

۶۸ سال تعرض به کارون/ وزارتخانه‌ای مستقل برای مدیریت منابع آب تشکیل شود
2021-07-27T07:06:15+04:30
یک پژوهشگر آب و توسعه ‌پایدار ضمن بیان اینکه از سال ۱۳۳۲ روند تعرض و مهندسی تهاجمی نسبت به حوضه آبریز کارون آغاز شده است، پیشنهاد داد: وزارتخانه مستقلی برای ...

موج فزاینده پیک پنجم کرونا در کشور / به داد بیمارستان‌ها برسید

موج فزاینده پیک پنجم کرونا در کشور / به داد بیمارستان‌ها برسید
2021-07-27T07:06:15+04:30
رئیس بیمارستان سینای تهران با اشاره به اینکه در موج فزاینده پیک پنجم کرونا قرار داریم، گفت: الان نزدیک یک سال و نیم است که بیماران را بی‌وقفه پذیرش می‌کنیم و...

کاهش ۲۰ درصدی زاد و ولد طی ۳ سال گذشته/ ترس از حضور در بیمارستان، چالش جدید خانواده‌ها

کاهش ۲۰ درصدی زاد و ولد طی ۳ سال گذشته/ ترس از حضور در بیمارستان، چالش جدید خانواده‌ها
2021-07-27T07:06:14+04:30
مدیرکل دفتر توسعه اجتماعی معاونت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، با بیان اینکه در شرایط عادی سالانه حدود ۴۰۰ هزار نفر مرگ و میر داریم، گفت: زاد و ولد با سرع...

دولت جدید چه کند تا مردم با خیال راحت درمان شوند؟

دولت جدید چه کند تا مردم با خیال راحت درمان شوند؟
2021-07-27T07:06:14+04:30
اردیبهشت ۱۳۹۳، بهار سلامت را رقم زد؛ دورانی که پا به عرصه رفع مشکلات دارو، درمان، بستری و...گذاشت و حلاوتی را برای مردم در بهداشت و درمان به ارمغان آورد. هرچ...

آلاینده‌های تابستانه بر بیماران کرونایی تاثیرگذارند

آلاینده‌های تابستانه بر بیماران کرونایی تاثیرگذارند
2021-07-27T07:02:52+04:30
مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با تشریح عملکرد آلاینده‌های هوا در تابستان، گفت: این آلاینده ها می توانند به بیماران کرونایی صدماتی وارد کنند.

توزیع ۵۰۰ بسته ارزاق در مناطق جنوبی و کم برخوردار تهران

توزیع ۵۰۰ بسته ارزاق در مناطق جنوبی و کم برخوردار تهران
2021-07-27T07:02:51+04:30
فرمانده قرارگاه محرومیت زدایی و سازندگی جنوب شرق تهران گفت: همزمان با عید قربان و شروع دهه ولایت تعداد ۵۰۰ بسته ارزاق در شهر تهران در مناطق جنوبی و آسیب دیده...

کاهش سهم هلال احمر از حق ثبت اسناد رسمی آسیب زاست

کاهش سهم هلال احمر از حق ثبت اسناد رسمی آسیب زاست
2021-07-27T07:02:51+04:30
عضو شورای عالی هلال احمر گفت: در صورت تقلیل یافتن سهم هلال احمر از حق ثبت اسناد رسمی، برنامه های حال و آینده هلال به طور جدی آسیب خواهد دید.

دولت آینده معاونت جوانان را از وزارت ورزش تفکیک کند/مهم ترین چالش حوزه جوانان

دولت آینده معاونت جوانان را از وزارت ورزش تفکیک کند/مهم ترین چالش حوزه جوانان
2021-07-27T07:02:51+04:30
معاون ساماندهی امور جوانان گفت: یکی از مهم ترین چالش های حوزه جوانان عدم تفکیک این معاونت از وزارت ورزش است و از دولت بعدی میخواهم نسبت به این امر اقدام کند.

برگزاری رقابت‌های روز چهارم زیر بارش باران

برگزاری رقابت‌های روز چهارم زیر بارش باران
2021-07-27T03:02:57+04:30
بازی‌های المپیک در حالی امروز با برگزاری رقابت‌های روز چهارم پیگیری می‌شود که توکیو با بارش شدید باران مواجه است.

برخورد خودروی سفیر بلاروس با سرباز راهور کذب است

برخورد خودروی سفیر بلاروس با سرباز راهور کذب است
2021-07-26T21:29:33+04:30
اخبار مبنی بر برخورد خودروی سفیر بلاروس با سرباز پلیس راهور از سوی خبرگزاری پلیس تکذیب شد.

هشدار هواشناسی نسبت به ورود سامانه بارشی و وزش باد شدید در کشور/وقوع رگبار در ۱۳ استان

هشدار هواشناسی نسبت به ورود سامانه بارشی و وزش باد شدید در کشور/وقوع رگبار در ۱۳ استان
2021-07-26T19:02:52+04:30
سازمان هواشناسی با صدور هشدارهای زرد و نارنجی رنگ نسبت به نفوذ سامانه بارشی، وقوع رگبار باران و رعد و برق، وزش باد شدید، افزایش فعالیت بادهای ۱۲۰ روزه و وقوع...

ارتباط الکترونیکی ۶۰۰ کلانتری و پاسگاه با دادسراها

ارتباط الکترونیکی ۶۰۰ کلانتری و پاسگاه با دادسراها
2021-07-26T18:36:11+04:30
فرمانده نیروی انتظامی از ارتباط الکترونیکی ۶۰۰ کلانتری و پاسگاه با دادسراها در طرح هوشمند سازی پلیس در سطح کشور خبر داد

۱۰۰ درصد آبهای تجدید پذیر در کشور مصرف شده است/قانون گذاری های غلط عامل تخریب آب و خاک

۱۰۰ درصد آبهای تجدید پذیر در کشور مصرف شده است/قانون گذاری های غلط عامل تخریب آب و خاک
2021-07-26T17:56:11+04:30
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: امروزه شاهد استفاده بیش از حد و توان منابع آبی هستیم و به جای حداکثر ۴۰ درصد استفاده از آب‌ های تجدید پذیر حدود ۱۰۰ درصد آن ...

ماموریت ویژه برای افزایش تخت‌های کرونایی در تهران/استفاده از ظرفیت تامین اجتماعی و نیروهای مسلح

ماموریت ویژه برای افزایش تخت‌های کرونایی در تهران/استفاده از ظرفیت تامین اجتماعی و نیروهای مسلح
2021-07-26T16:52:53+04:30
استاندار تهران گفت: به معاونت درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران مأموریت داده شد نسبت به افزایش تخت های بستری کرونا به ۱۱ هزار تخت اقدام شود. ...

بستری بیش از ۹۰۰۰ بیمار کرونایی در تهران/تدارک تخت‌های جدید در دستور کار قرار گیرد

بستری بیش از ۹۰۰۰ بیمار کرونایی در تهران/تدارک تخت‌های جدید در دستور کار قرار گیرد
2021-07-26T16:39:32+04:30
فرمانده عملیات مقابله با کرونا استان تهران از بستری بیش از ۹۰۰۰ نفر بیمار کرونایی در بیمارستان های استان تهران خبر داد.

افزایش تخت های بستری کرونایی به۱۱۰۰۰تخت/استفاده از ظرفیت بیمارستانی تامین اجتماعی ونیروهای مسلح

افزایش تخت های بستری کرونایی به۱۱۰۰۰تخت/استفاده از ظرفیت بیمارستانی تامین اجتماعی ونیروهای مسلح
2021-07-26T16:39:32+04:30
استاندار تهران گفت: به معاونت درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران مأموریت داده شد نسبت به افزایش تخت های بستری کرونا به ۱۱ هزار تخت اقدام شود. ...

گزینه شهرداری تهران باید آشنا به ظرفیت‌های قانونی باشد

 گزینه شهرداری تهران باید آشنا به ظرفیت‌های قانونی باشد
2021-07-26T16:29:32+04:30
یک حقوقدان و کارشناس حوزه نوآوری و کارآفرینی، در یاداشتی مطرح می‌کند که مدیریت کلان شهرداری تهران، ظرفیت و توانمندی‌های مختلفی را می‌طلبد؛ کسی که هم تجربه ت...

اعطای ۳۸۰۰ مستمری به خانواده زندانیان در سال ۹۹

 اعطای ۳۸۰۰ مستمری به خانواده زندانیان در سال ۹۹
2021-07-26T16:29:32+04:30
مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز گفت: در سال ۹۹، بیش از ۳ هزار و ۸۰۰ مورد مستمری برای خانواده‌ زندانیان نیازمند در نظر گرفته شد.

دادگاه "حمید صفت" بازهم به تعویق افتاد/ استعلام دوباره درباره علت اصلی فوت پدرخوانده

 دادگاه "حمید صفت" بازهم به تعویق افتاد/ استعلام دوباره درباره علت اصلی فوت پدرخوانده
2021-07-26T16:29:31+04:30
وکیل حمید صفت از تجدید برگزاری جلسه دادکاه موکلش خبر داد و گفت: رئیس دادگاه برای رفع ابهام، استعلامی از پزشکی قانونی انجام دادند تا علت اصلی فوت متوفی، مشخص...

استارتاپ ایرانی در بورس آمریکا درخشید؛ ارزشی ۱۰ برابر درآمد نفتی ایران در سال ۹۹!

 استارتاپ ایرانی در بورس آمریکا درخشید؛ ارزشی ۱۰ برابر درآمد نفتی ایران در سال ۹۹!
2021-07-26T16:29:31+04:30
یک استارتاپ ایرانی در حوزه "فین‌تک" با درخشش در بورس آمریکا، بیش از ۴ میلیارد دلار در بورس نیویورک ارزش‌گذاری شد که این رقم معادل ۱۰۰ هزار میلیارد...

هوشمندسازی شبکه مصرف برق با طرح «فهام»

هوشمندسازی شبکه مصرف برق با طرح «فهام»
2021-07-26T15:40:11+04:30
بازرس کل امور نیرو و ارتباطات سازمان بازرسی کل کشور با تأکید بر اجرای طرح هوشمندسازی شبکه مصرف،گفت: اجرای طرح فهام باید برای شبکه خانگی در اولویت وزارت نیرو ...

راه ‎اندازی گشت‌های ویژه مبارزه با گرانفروشی در استانها

راه ‎اندازی گشت‌های ویژه مبارزه با گرانفروشی در استانها
2021-07-26T15:40:11+04:30
رئیس سازمان بازرسی از راه ‎اندازی گشت‌های ویژه مبارزه با گرانفروشی در استان‌ها با همکاری سازمان بازرسی و ادارت صمت و سازمان تعزیرات از هفته گذشته برای نظارت ...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)