میرنیوز

۴ نکته درباره یادداشت‌های محسن هاشمی درباره انرژی هسته‌ای: خاطرات پدر را بخوانید تا معنای خودسانسوری مشخص شود

 ۴ نکته درباره یادداشت‌های محسن هاشمی درباره انرژی هسته‌ای: خاطرات پدر را بخوانید تا معنای خودسانسوری مشخص شود 2022-07-06T15:51:11+04:30

گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم-محمدعلی سافلی: محسن هاشمی رفسنجانی فرزند آیت‌الله هاشمی در یادداشتی که اخیراً در روزنامه اعتماد منتشر شده بود، براساس خاطرات منتشر نشده از پدر خویش در سالهای 84 و 85، نکاتی پیرامون پرونده هسته‌ای ایران ابراز داشته است.

وی مدعی است که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بر اساس اطلاعات دریافتی از مسئولان، مطالب منتشر شده در رسانه‌های داخلی و بین‌المللی، اطلاعات کارشناسی و همچنین برآوردهای خود ایشان، به جمع‌بندی از مسائل می‌رسیدند و با قدرت نقادی و تحلیلگری که داشتند، به آسیب‌شناسی نظام تصمیم‌گیری در این موضوع پرداخته و نتایج آن را در قالب صحبت‌های شفاهی یا اشاراتی در خاطرات مکتوب خود منعکس می‌کردند."

آقای محسن هاشمی از مجموع خاطرات آن سالها به 5 آسیب راهبردی در پرونده هسته‌ای اشاره کرده است؛ از آنجا که محسن هاشمی با صرف اتکاء به آن خاطرات این 5 آسیب را بدون ذکر نمونه و مصداق ذکر کرده، صحت سنجی این تحلیل وی مشکل است و بهتر بود در پیوست، اسامی افراد و متن دقیق دستنوشت‌ها را ذکر می‌کرد تا بهتر بتوان قضاوت کرد.

با این وجود با تکیه بر داده‌های پیشین و وقایع آن روزها، نقدهای جدی بر این تحلیل و صحت نقل قول‌های منتسب به مرحوم هاشمی وارد است.

یکم: وی در این یادداشت مدعی خودسانسوری مقامات می‌شود؛ مسئولان در دیدار با مرحوم هاشمی از نگرانی‌ها و عواقب پرونده هسته‌ای می‌گویند اما در دیدارهای فردی یا جمعی با رهبری مشکلات و نگرانی‌ها را پنهان می‌کنند.

احتمالاً آقای محسن هاشمی این گزاره را با این تصور نوشته که مخاطبان گویا از محتوای خاطرات منتشر شده از سوی آقای هاشمی اطلاع نداشته و در آینده نیز دسترسی به آنها نخواهند داشت؛ چرا که اگر کسی خاطرات آقای هاشمی را مرور کرده باشد از این سخنان پسر ارشد ایشان عمیقاً تعجب خواهد کرد. در خاطرات آقای هاشمی، هر آنکس که با او دیدار می‌کند، تقریباً به صورت مطلق، مدح و ثنای هاشمی را می‌کند گویی که حتی به اندازه‌ یک ارزن در وجود و عملکرد و کارنامه و نظرات و ... ایشان، نه خبط و خطا، بلکه هیچ نقص و قصوری هم نیست! و در مقابل، این ملاقات‌کنندگان همه دیگران را نقد می‌کنند. پس اگر منظور آقای هاشمی از عدم خودسانسوری مقامات در مقابل هاشمی مرحوم چنین مدح و ثناهایی است، لاجرم نعوذبالله باید آقای هاشمی را جزو معصومین بدانند که چون هیچ نقصی نداشته پس نقدی هم متوجهش نشده؛ در غیر اینصورت لااقل باید چند جمله‌ای هم در این جهت نوشته می‌شد!

علاوه بر این، سخنان آقای محسن‌ هاشمی در این باره از دو جهت قابل تأمل است؛ اولاً بهتر بود برای اثبات ادعا آن فرازهای از خاطرات سال 84 و 85 که به‌‌هرحال در سالهای آینده منتشر می‌شود را ذکر می‌کردند. از طرف دیگر، نگاهی به مشی رهبری نشان می‌دهد که ایشان صرفاً با اتکاء به شنیده‌ها و گزارش های رسمی تصمیم نمی‌گیرند و از طرق دیگر نیز از مسائل آگاهی پیدا می‌کنند. در بخشی از مستند غیررسمی، رهبر انقلاب در دیدار جمعی از کارگردانان سینما در تاریخ 96/10/28 درباره دغدغه یکی از سینماگران فرمودند: «شما خیال می‌کنید همه می‌آیند پیش من به به و چه چه می‌کنند؟ من هرروز گزارش‌های مردمی را می‌خوانم؛ غیر از گزارش‌های رسمی و دولتی، گزارش‌های مردمی از روشنفکر و غیره را می‌خوانم. خیلی از گزارش‌ها هم انتقادی است و ما هم دنبال می‌کنیم. اینگونه نیست که دنبال نکنیم

با این وجود، اگر این سخن که رهبری با اتکاء به سخنان خلاف واقع آن مسئولان تصمیم گرفته را درست تصور کنیم، شخص مرحوم هاشمی نیز در این مسئله متهم است که رهبری را از واقعیات آگاه نکرده است. مجمع تشخیص مصلحت نظام طبق قانون اساسی بازوی مشورتی ولی فقیه است و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در رأس این نهاد باید نظرات کارشناسی دقیق را منعکس می‌کرد.

دوم: محسن هاشمی معتقد است مسئولان مربوطه در قدرت هسته‌ای کشور در سال 84 و 85 اغراق می‌کردند و معتقد است از سال 1381 و علنی شدن فعالیت‌های هسته‌ای کشور، گزارش‌های رسمی و تبلیغاتی فراتر از توانایی بالفعل همان زمان کشور بوده است. مسئله‌ای که به اعتقاد محسن هاشمی در در دولت سازندگی و با حضور دکتر امراللهی که دارای تخصص در حوزه هسته‌ای بود این مشکل کمتر وجود داشت!

از قضا این جملات نشان می‌دهد که آقای محسن هاشمی نه تنها در خاطرات پدر مرحوم خود تعمق نمی‌کند، بلکه خاطرات یاران پدر را هم نمی‌خواند! آقای محسن هاشمی در این زمینه خوب است خاطرات آقای حسن روحانی را در کتاب امنیت ملی و دیپلماسی هسته‌ای بخواند تا حداقل از ایشان بشنود که کارگزاران هسته‌ای دولت آقای خاتمی و دوستان آقای هاشمی چقدر به مسائل اشراف داشتند!

اگر فرض را بر صحت صحبت‌های محسن هاشمی قرار دهیم، نقد اساسی به افرادی وارد است که در دایره هم حزبی‌های او هستند. از سال 76 تا 88 کرسی ریاست سازمان انرژی اتمی برعهده غلامرضا آقازاده بود که از شخصیت‌های جناح چپ است. مدت یک سال نیز علی‌اکبر صالحی عهده‌دار این مسئولیت در دولت احمدی‌نژاد بود که مجدداً در دولت روحانی در این مسئولیت قرار گرفت.

از سوی دیگر از سال 81 تا 84 وزارت خارجه و شورای عالی امنیت در اختیار کمال خرازی و حسن روحانی بود. پس این به قول محسن هاشمی بزرگ‌نمایی‌ها از سوی افرادی کلید خورد که مورد حمایت مرحوم هاشمی بودند.

از طرفی یادداشت محسن هاشمی دچار تناقض است؛ او مدعی است با حضور دولت جدید در سال 84، نیروهای زبده و کارشناس از مصادر کلیدی همچون دبیرخانه شورای امنیت پاکسازی شدند؛ یعنی همان‌ها که لااقل از سال 81 تا 84 در حال بزرگ‌نمایی بر سر پرونده هسته‌ای بودند! چطور افرادی نخبه و کارشناس متوجه نبودند که نباید پیرامون این پرونده بزرگ نمایی نکنند؟

اما آنچه وی بزرگ‌نمایی می‌خواند همواره مورد تأیید غربی‌ها بود و بارها لب به پیشرفت هسته‌ای ایران در زمینه صلح آمیز داشتند.

سوم: بهتر بود وی اسامی شخصیت‌های حذف شده از سیستم دبیرخانه یا وزارت خارجه را ذکر می‌کرد تا صحت گفته‌ها مشخص شود اما دقیقاً مشابه آنچه وی مدعی شده را در دوران برسر کار بودن دولت مورد حمایت مرحوم هاشمی رفسنجانی شاهد بودیم. حسین آبنیکی، رئیس سابق مرکز توسعه سازمان انرژی اتمی در مصاحبه‌ای می‌گوید: «تیم مدیریت ارشد شرکت‌های غنی‌سازی، سال 92 از سازمان اخراج شدند؛ حتی شرکت‌هایی هم که در غنی‌سازی سه و نیم و 20 درصدی نقش داشتند تعطیل کردند.... جمعی که از سال 83 تا 92 برنامه هسته‌ای کشور را پیش بردند الآن کجا هستند؟ خود من الآن در سازمان اوقاف مشاور هستم. یکی از مدیران ارشد غنی‌سازی الآن در یک شرکت کامپیوتری کوچک کار می‌کند. دو نفر از دوستان که تولید ماشین‌های غنی‌سازی را برعهده داشتند الآن در پتروشیمی مشغول هستند.»

مجید خوانساری رئیس سابق سایت هسته‌ای نظنز هم در نشستی با دانشجویان در سال 1400 گفته بود: «من مدیرعامل سایت نطنز بودم وقتی دولت عوض شد یک روز از سازمان عده‌ای به سایت آمدند و گفتند باید 5 نفر از معاونان سایت را بیرون کنی! من گفتم شما یک دلیل بیاورید بنده سریعا معاونانم را عوض می‌کنم... .»

چهارم: هاشمی در ادامه یادداشت فضای آن زمان را جایگزینی تکصدایی به‌ جای وحدت و همگرایی می‌داند که به اذعان وی به حذف نگاه‌های متفاوت و متکثر انجامید! آنچه محسن هاشمی در این یادداشت مدعی است فضای حاکم بر سالهای تصویب برجام بود. دولت روحانی با طرد منتقدان، به تنهایی پرونده برجام را پیش می‌برد و کوچک‌ترین نقدی را برنمی‌تابید. خطاب قراردادن منتقدان برجام به کم سواد، اقلیت تندرو، هوچی‌گر، ترسو، بزدل سیاسی، کاسبان تحریم و.... از سوی رئیس‌جمهور وقت(که البته تعداد توهین‌ها بیش از این است) نشان می‌دهد که دولت چه عرصه تنگی بر منتقدان ایجاد کرده بود که از بیان نقدهایشان هراس داشت.

مرحوم هاشمی رفسنجانی در همان ایام برگزارکنندگان همایش دلواپسیم در نقد مذاکرات هسته‌ای را همزبان با نتانیاهو خطاب کرد و گفت: "در مهمترین پروژه دولت که تلاش می‌شود به سرانجام برسد و تیم مذاکره کننده هسته‌ای نیز مورد حمایت رهبری است، باز این دلواپسان چه بر سرشان می‌آورند و با نتانیاهو همزبان شده‌اند."

خاطرات مرحوم هاشمی اگرچه مجموعه مورد اعتنایی در تاریخ معاصر است اما نیازمند بررسی و تطبیق تاریخی است تا صحت و سقم برخی برداشت‌ها و تحلیل‌های آن مرحوم مشخص شود و با صرف تکیه به دستنوشت‌های آیت‌الله هاشمی نمی‌توان تاریخ را قضاوت کرد؛ اگرچه یادداشت اخیر محسن هاشمی استناد به دستنوشت‌های پدر بوده و از در اختیار قرار دادن متن آنها هم خودداری کرده است!

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار سیاسی

رتبه‌های برتر کنکور و المپیادی‌ها، بورسیه هیئت علمی می‌شوند

رتبه‌های برتر کنکور و المپیادی‌ها، بورسیه هیئت علمی می‌شوند
2022-08-15T16:18:40+04:30
سخنگوی دولت گفت: با تفاهم صورت‌گرفته بین وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، رتبه‌های برتر کنکور و المپیادی‌ها، بورسیه هیئت علمی می‌شوند.

میرحسین بلندگوی قاتلان شهید سلیمانی و شهید همدانی شده است

میرحسین بلندگوی قاتلان شهید سلیمانی و شهید همدانی شده است
2022-08-15T16:05:21+04:30
شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای آورده است: موسوی امروز آشکارا بلندگوی قاتلان شهید سلیمانی، همدانی و صدها هزار شهیدی است که جان خود را در راه ...

نمایشگاه دستاوردهای دفاعی ۳۱ مرداد با حضور روسای قوا افتتاح می‌شود

نمایشگاه دستاوردهای دفاعی ۳۱ مرداد با حضور روسای قوا افتتاح می‌شود
2022-08-15T15:52:00+04:30
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: ۳۱ مرداد ماه، نمایشگاه دستاوردهای دفاعی با حضور روسای قوا افتتاح خواهد شد.

پاسخ کرباسچی به ادعاهای اخیر میرحسین موسوی درباره حضور ایران در سوریه

 پاسخ کرباسچی به ادعاهای اخیر میرحسین موسوی درباره حضور ایران در سوریه
2022-08-15T15:45:04+04:30
دبیرکل سابق حزب کارگزاران درباره ادعاهای اخیر میرحسین موسوی اظهار داشت: اینکه ما شائبه‌‌ای را درباره آینده حکومت مطرح کنیم و بعد بگوییم اگر نیست، تکذیب کنید...

وحیدی: امنیت در جمهوری اسلامی ایران، مردم‌محور است

وحیدی: امنیت در جمهوری اسلامی ایران، مردم‌محور است
2022-08-15T14:58:42+04:30
وزیر کشور با بیان اینکه مردم، پایه اصلی امنیت در جمهوری اسلامی ایران هستند، گفت: مؤلفه اساسی در این زمینه، حضور مردم در صحنه است که همواره با بصیرت و هوشمند...

آمریکا از جاه طلبی‌های خود عقب رانده شد

آمریکا از جاه طلبی‌های خود عقب رانده شد
2022-08-15T14:45:24+04:30
معاون سیاسی رئیس جمهور گفت: آمریکا از هدف استراتژیک خود در خروج از توافق ۲۰۱۵ و اعمال سیاست فشار حداکثری عقب نشینی کرد.

نیکزاد خبر داد؛ قیر حواله‌ای سال ۱۴۰۱ تعیین تکلیف شد

 نیکزاد خبر داد؛ قیر حواله‌ای سال ۱۴۰۱ تعیین تکلیف شد
2022-08-15T14:51:48+04:30
نایب رئیس مجلس در نشست با مسئولان وزارت نفت از تعیین تکلیف موضوع قیر حواله‌ای برای سال ۱۴۰۱ خبر داد.

جلسه نظارت ستادی وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد

جلسه نظارت ستادی وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد
2022-08-15T14:32:12+04:30
جلسه نظارت ستادی وزارت جهاد کشاورزی با حضور رئیس جمهور برگزار شد.

وحیدی: امنیت در جمهوری اسلامی ایران، مردم‌محور است

 وحیدی: امنیت در جمهوری اسلامی ایران، مردم‌محور است
2022-08-15T14:38:26+04:30
وزیر کشور با بیان اینکه مردم، پایه اصلی امنیت در جمهوری اسلامی ایران هستند، گفت: مولفه اساسی در این زمینه، حضور مردم در صحنه است که همواره با بصیرت و هوشمند...

رژیم صهیونیستی عامل اختلاف بین کشورهای منطقه است

رژیم صهیونیستی عامل اختلاف بین کشورهای منطقه است
2022-08-15T14:05:25+04:30
جانشین وزیر دفاع گفت: رژیم صهیونیستی عامل اختلاف بین کشورهای منطقه، تضعیف و فرسایش ظرفیت امت اسلامی است.

برنامه ششم توسعه در تحقق ۷۰ درصد اهدافش موفق نبوده است

برنامه ششم توسعه در تحقق ۷۰ درصد اهدافش موفق نبوده است
2022-08-15T13:52:01+04:30
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: در بررسی عملکرد قانون برنامه ششم توسعه به این نتیجه رسیدیم که اهداف قانونگذار در ۳۰ درصد احکام محقق شده است.

کارویژه اسرائیل برای بهایی‌ها «مبارزه نرم» بود/ نفوذ در حوزه محیط زیست از مهمترین برنامه‌ بهائیان است| گفت‌وگو با کارشناس حوزه بهائیت

 کارویژه اسرائیل برای بهایی‌ها «مبارزه نرم» بود/ نفوذ در حوزه محیط زیست از مهمترین برنامه‌ بهائیان است| گفت‌وگو با کارشناس حوزه بهائیت
2022-08-15T13:45:04+04:30
یک کارشناس بهائیت معتقد است مهمترین پرونده‌های این فرقه در طول این چند دهه فعالیت، نفوذ در حوزه محیط زیست است که در این باره سازمان‌های غیردولتی متعددی راه‌...

برای حل چالش‌ها باید بر ایده‌ها و سرمایه‌های مردمی تکیه کنیم

برای حل چالش‌ها باید بر ایده‌ها و سرمایه‌های مردمی تکیه کنیم
2022-08-15T13:25:21+04:30
معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه برای حل چالش‌ها و مشکلات کشور باید به منابع، ایده‌ها، مدیریت و سرمایه‌های مردمی تکیه کنیم، بر اهمیت نقش بسیج در ایجاد ...

امشب جمع‌بندی نهایی خود را به هماهنگ کننده اروپایی برجام می‌دهیم

امشب جمع‌بندی نهایی خود را به هماهنگ کننده اروپایی برجام می‌دهیم
2022-08-15T13:25:20+04:30
وزیر امور خارجه اعلام کرد: تا ساعت ۱۲ امشب اخرین جمع بندی خود را به صورت مکتوب به هماهنگ کننده اروپایی می‌دهیم.

اعضای هیئت رئیسه تفحص از شستا و پروژه های انتقال آب در مجلس انتخاب شدند

 اعضای هیئت رئیسه تفحص از شستا و پروژه های انتقال آب در مجلس انتخاب شدند
2022-08-15T12:38:25+04:30
اعضای هیئت رئیسه تفحص از شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی و تفحص از پروژه‌های انتقال آب بین حوزه‌ای انتخاب شدند.

تذکر به وزیر علوم درباره معافیت شهریه دانشجویان مشمول قانون ایثارگران

 تذکر به وزیر علوم درباره معافیت شهریه دانشجویان مشمول قانون ایثارگران
2022-08-15T12:38:25+04:30
نماینده شاهین شهر به زلفی‌گل درباره لزوم اجرای ماده ۸۸ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران درباره معافیت ۳۰ درصدی دانشجویان مشمول از پرداخت هزینه شهریه تحصی...

موضوع قیر حواله‌ای سال ۱۴۰۱ تعیین تکلیف شد

موضوع قیر حواله‌ای سال ۱۴۰۱ تعیین تکلیف شد
2022-08-15T11:25:21+04:30
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تشریح نشست با مسئولان وزارت نفت، از تعیین تکلیف موضوع قیر حواله ای برای سال ۱۴۰۱ خبر داد.

حکمرانی خوب نیازمند قانون مناسب و جامع است

حکمرانی خوب نیازمند قانون مناسب و جامع است
2022-08-15T10:18:49+04:30
معاون پارلمانی رئیس جمهور با بیان اینکه حکمرانی خوب نیازمند قانون مناسب و جامع است گفت: اگر روند قانون گذاری درست انجام نشود در مسیر اجرا مرتب نیازمند اصلاحی...

زمینه برای توافق وجود دارد/ بخشی از انتظارات ما تامین شد

زمینه برای توافق وجود دارد/ بخشی از انتظارات ما تامین شد
2022-08-15T10:18:48+04:30
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: زمینه برای توافق، مشروط بر حفظ خطوط قرمز جمهوری اسلامی در آینده‌ای نزدیک وجود دارد.

قالیباف: ما نباید قانونگذاری شویم که قانون‌شکنی می‌کند/جلسات مشترک مجلس و دولت هر فصل برگزار می‌شود

 قالیباف: ما نباید قانونگذاری شویم که قانون‌شکنی می‌کند/جلسات مشترک مجلس و دولت هر فصل برگزار می‌شود
2022-08-15T09:52:42+04:30
رئیس مجلس با بیان اینکه ما نباید قانونگذاری شویم که قانون شکنی می‌کند، گفت: اگر قانونی تصویب کنیم که بدانیم این قانون قابلیت اجرایی ندارد یا اگر ما قانونی ک...

ورود اتوبوس و خودروی شخصی به عراق در ایام اربعین ممنوع است

 ورود اتوبوس و خودروی شخصی به عراق در ایام اربعین ممنوع است
2022-08-15T09:26:03+04:30
ستاد مرکزی اربعین حسینی تاکید کرد: انتقال زائران اربعین با اتوبوس و خودروی شخصی ایرانی به داخل عراق در ایام اربعین (از پنجم لغایت ۲۳ ماه صفر) ممنوع خواهد بود.

ما نباید قانونگذاری شویم که قانون‌شکنی می‌کند/جلسات مشترک مجلس و دولت هر فصل برگزار می‌شود

 ما نباید قانونگذاری شویم که قانون‌شکنی می‌کند/جلسات مشترک مجلس و دولت هر فصل برگزار می‌شود
2022-08-15T09:26:03+04:30
رئیس مجلس با بیان اینکه ما نباید قانونگذاری شویم که قانون شکنی می‌کند، گفت: اگر قانونی تصویب کنیم که بدانیم این قانون قابلیت اجرایی ندارد یا اگر ما قانونی ک...

رئیسی: گره‌گشایی از زندگی مردم، جبران عقب‌ماندگی‌ها و حرکت به‌سوی پیشرفت مسئولیت ماست

 رئیسی: گره‌گشایی از زندگی مردم، جبران عقب‌ماندگی‌ها و حرکت به‌سوی پیشرفت مسئولیت ماست
2022-08-15T09:26:03+04:30
رئیس جمهور در نشست مشترک دولت و مجلس گفت: مسئولیت مشترک همه اجزای جمهوری اسلامی، گره‌گشایی از زندگی مردم، جبران عقب‌ماندگی‌ها و حرکت پرشتاب به سوی پیشرفت و ...

تأکید آیت‌الله رئیسی بر ارتباط مستمر با مردم و استفاده از ظرفیت رسانه‌ای کشور/ موافقت با اختصاص تسهیلات بانکی برای جبران خسارات سیل

 تأکید آیت‌الله رئیسی بر ارتباط مستمر با مردم و استفاده از ظرفیت رسانه‌ای کشور/ موافقت با اختصاص تسهیلات بانکی برای جبران خسارات سیل
2022-08-15T09:12:42+04:30
رئیس‌جمهور گفت: ارتباط مستمر با مردم، استفاده از ظرفیت رسانه‌ای موجود در کشور و اطلاع‌رسانی دقیق و کامل به مردم گام مکمل سیاست‌ها و اقدامات دولت است.

نخستین سامانه‌های پرتودهی ساخت ایران رونمایی می شود

نخستین سامانه‌های پرتودهی ساخت ایران رونمایی می شود
2022-08-15T07:59:35+04:30
رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: موضوع حائز اهمیت این است که پیشرفت‌های علمی و فناوری بتواند در خدمت جامعه، اقتصاد کشور و توسعه اجتماعی قرار گیرد.

شکست آمریکا در افغانستان/ امنیت پایدار در گرو دولت مشارکتی است

شکست آمریکا در افغانستان/ امنیت پایدار در گرو دولت مشارکتی است
2022-08-14T22:17:27+04:30
نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور افغانستان گفت: بدون شک آمریکایی‌ها در افغانستان شکست خوردند.

آمریکا در افغانستان شکست خورد

آمریکا در افغانستان شکست خورد
2022-08-14T22:04:08+04:30
نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور افغانستان گفت: بدون شک آمریکایی‌ها در افغانستان شکست خوردند.

موافقت دولت با اختصاص اعتبار برای جبران خسارات سیل

موافقت دولت با اختصاص اعتبار برای جبران خسارات سیل
2022-08-14T19:50:49+04:30
هیئت دولت با اختصاص اعتبار و تسهیلات بانکی برای جبران خسارات ناشی از سیل و آبگرفتگی در برخی شهرستان‌های استان‌های مازندران، اردبیل، تهران، اصفهان، خوزستان و ...

تأکید آیت‌الله رئیسی بر ارتباط مستمر با مردم و استفاده از ظرفیت رسانه‌ای موجود در کشور

 تأکید آیت‌الله رئیسی بر ارتباط مستمر با مردم و استفاده از ظرفیت رسانه‌ای موجود در کشور
2022-08-14T19:57:14+04:30
رئیس‌جمهور گفت: ارتباط مستمر با مردم، استفاده از ظرفیت رسانه‌ای موجود در کشور و اطلاع‌رسانی دقیق و کامل به مردم گام مکمل سیاست‌ها و اقدامات دولت است.

گفتمان مقاومت تنها راهکارِ موثرِ غلبه بر مسائل جهان اسلام است

گفتمان مقاومت تنها راهکارِ موثرِ غلبه بر مسائل جهان اسلام است
2022-08-14T19:37:30+04:30
رئیس جمهور گفتمان مقاومت را تنها نسخه علاج مشکلات جهان اسلام خواند و گفت: تنها با مقاومت و ایستادگی شجاعانه است که ملت‌های آزاده منطقه می‌توانند استکبار را و...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)