میرنیوز

قالیباف: اگر نتوانیم کارآمدی نظام را اثبات کنیم به امام و شهدا ظلم کرده‌ایم

 قالیباف: اگر نتوانیم کارآمدی نظام را اثبات کنیم به امام و شهدا ظلم کرده‌ایم 2022-06-27T17:43:45+04:30

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، همایش سراسری قوه قضائیه صبح امروز (دوشنبه، 6 تیرماه) با حضور محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضائیه و جمعی از مسئولان قضائی و انتظامی کشور در سالن اجلاس سران برگزار شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در این مراسم ضمن تبریک فرا رسیدن هفته قوه قضائیه، به مجاهدان و زحمتکشان عرصه قضا و مجموعه‌های اداری و غیراداری این قوه، گفت: خداوند را شاکر هستیم که این نعمت بزرگ و  منت را بر سر یکایک ما گذاشته که حیات و زندگی ما را در این مقطع از زمان قرار داده است؛ مقطعی که از دوران جوانی و ورود ما به جامعه در سایه ولایت و در مکتب قرآن و اهل بیت بوده و ان شاءالله در این مسیر همه ما پایدار، ثابت قدم و عاقبت به خیر باشیم.

وی ادامه داد: به روح پرفتوح همه شهدا بالاخص سیدالشهدای انقلاب اسلامی شهید بهشتی و 72 تن از یاران و شهدای عزیز قوه قضائیه و بسیاری از شهدایی که حتی شاید نام آن ها را ندانیم و آن ها گمنام در مناطق محروم و ناامن و در شرایط سخت صادقانه و حق مدارانه قضاوت کردند و به توفیق شهادت رسیدند درود می‌فرستیم و به سهم خودم از زحمات عزیزانمان در قوه قضائیه تقدیر و تشکر می کنم.

قالیباف تصریح کرد: همان طور که روز گذشته در جمع مسئولان و مدیران قوه قضائیه اشاره کردم، با تدبیر مقام معظم رهبری و دقت نظر ایشان در انتصاب اخیر رئیس قوه قضائیه که از درون قوه انتخاب شد، انصافا روند تحول را در مجموعه قوه قضائیه مشاهده می کنیم و نسبت به حرکت قوه امیدوارتر شدیم.

وی با بیان این که حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای بیش از 40 سال در مجموعه قوه قضائیه خدمت کرده و از قضات برتر و برجسته و نمونه کشوری است گفت: وی سلسله مراتب قوه قضائیه را طی کرده و امروز بر تار و پود قوه آشنا است و با همان روحیات حق طلبانه و حق مدارانه و با اشراف و حریت و آزادگی که در تصمیم گیری دارد به درستی مسیر تحول را طی می کند.

رئیس مجلس افزود: یکی از ویژگی های شهید بهشتی این بود که هر آنچه را که معتقد بود می گفت و خودش را هم ملزم به عمل به آن می کرد. شهید بهشتی در حوزه دانش گسترده بود و تجربیات انباشته ای نیز داشت. شهید بهشتی بر مسیر انقلابی گری مبتنی بر عقلانیت محوری و عدالت محوری حرکت می کرد. شهید بهشتی هم مشی مردمی داشت و هم حداکثر جاذبه و حداقل دافعه را داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هنگامی که کلام شهید بهشتی را گوش می کنیم و یادداشت های ایشان را مطالعه می کنیم به استدلال آوری و قدرت اقناع سازی این مرد پی می بریم، همین ویژگی ها بود که شهید بهشتی را خار چشم دشمنان انقلاب می کرد و اصرار بر این باورها و ارزش ها وی را به شهادت رساند. وی در دوران زندگی اش مقتدر بود و مظلومانه به شهادت رسید؛ انقلاب اسلامی، ملت عزیزمان و امام راحل، شخصیت بزرگی را در آن مقطع از دست دادند.

قالیباف گفت: شهید بهشتی معتقد بود هیچ تبلیغی به اندازه ساختن یک جامعه نمونه موثر و صاحب نفوذ نیست، او معتقد بود سخن گفتن بس است و به میزانی باید سخن بگوییم که می خواهیم روش عمل خودمان را بیان کرده و بگوییم چه کاری می خواهیم انجام دهیم. این بیان و باور ایشان بود.

رئیس قوه مقننه با تاکید بر این که امروز باید این نظام اسلامی را میراث امام خمینی (ره) و شهدای گرانقدری است را مقتدر و کارآمد اداره کنیم تصریح کرد: نظام اسلامی نیازمند یک نظام حکمرانی محکم و متعالی است ، ما در حالی یک مشروعیت تاسیسی برخواسته از اسلام، مکتب اهل بیت و قرآن داریم، که نیازمند یک مشروعیت استمراری نیز هستیم و مشروعیت استمراری ما منوط به کارنامه و عمل ما است.

قالیباف با بیان این که بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و در حقیقت سیاست نامه رهبر معظم انقلاب برای 40 ساله دوم انقلاب، نقشه راه و سند ما است تا با تجربه گذشته رو به آینده حرکت کنیم، اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم به درستی مسیر ما را تعیین کرده و اینگونه فرمودند که باید به سمت زمینه سازی حکومت مهدوی(عج) حرکت کنیم لذا مسیر کاملا روشن است؛ اگر در حرکت مان ذره ای نسبت به این مسیر فاصله بگیریم هر راهی که برویم، بیراهه است.

وی هشدار داد: اگر در نظام حکمرانی مان درست و دقیق عمل نکنیم و آن جامعه نمونه ای که شهید بهشتی یاد می کرد، را درست نکنیم و اگر از آرمان ها و ارزش هایی که امام (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی که مرتب برایمان تبیین می کنند فاصله بگیریم و در حقیقت اگر نظام حکمرانی مان که مجموعه ای از عملکرد قوای سه گانه، نیروهای مسلح و تمام مجموعه های نظام هستند کارآمد نباشد، باید بدانیم که مسیر درست را طی نکرده ایم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که ارزش کانونی حکمرانی، کارآمدی است خاطرنشان کرد: اکنون که با نام اسلام و انقلاب و ارزش ها حرکت کردیم، وظیفه ما است که نمونه ای از جامعه را پیش ببریم و بتوانیم الگو باشیم و با عملکردمان به جوان ها و افرادی که دوران سخت مبارزه نهضت امام خمینی (ره) و فسادها و بیراهه های دوران قبل از انقلاب را ندیده اند و امروز کشورمان را با سایر کشورها مقایسه می کنند، نشان دهیم که کارآمدی ما و نظامی که در سایه باورهای انقلاب است، می تواند برای آن ها سعادت دنیوی و اخروی را فراهم کند.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: اگر نتوانیم چنین کاری را انجام دهیم حتما نسبت به شهدا، امام شهدا، مردم و اسلام ظلم کرده ایم و این نعمت بزرگی را که در ابتدای صحبتم به آن اشاره کردم را از دست می دهیم، نعمتی که خداوند تبارک و تعالی به برکت وجود شخصیتی مانند امام (ره) به ما داد؛ ما این مسیر را باید طی کنیم تا مدیون شهدا، امام شهدا و شرمنده مقام معظم رهبری و خجالت زده ملت عزیزمان نباشیم، این وظیفه امروز ما است.

وی افزود: شاید زمانی نه چندان دور بسیاری از ما فکر می کردیم که آیا روزی می رسد که بتوانیم بیانیه گام دوم انقلاب را پیش برده و اهداف آن تحقق بخشیم و امروز خدمت شما عرض می کنم آن روز همین امروز است؛  ما الان در زمان و مکانی قرار گرفتیم که این فرصت برای همه ما فراهم است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان بیان کرد: امروز هر سه قوه مصمم هستند تا با هماهنگی، همدلی و هم افزایی از فرصت به دست آمده، استفاده کرده و اقدام به اجرای وظایف خود کنند به ویژه اینکه در حال برنامه ریزی برای برنامه هفتم نیز هستیم.

وی اضافه کرد: ظرفیت های مادی و سرمایه های انسانی کشور بزرگترین فرصت در دسترس ما در شرایط سخت تحریم است. ما هر سه قوه بر این باوریم و بر اساس همین مشی و نگاهی که حضرت آقا مبتنی بر خنثی سازی تحریم و رفع تحریم داشتند، در حال انجام وظیفه هستیم، با همین ظرفیت و امکان مادی که در کشورمان داریم، مصمم هستیم تا بتوانیم کارها را به پیش ببریم تا مردم ثمره این اقدامات را در زندگی و سفره هایشان لمس کنند. مطمئن هستم به فضل الهی و با تلاش خالصانه یکایک دلدادگان به انقلاب تمامی این موارد در دسترس است و در برنامه هفتم نیز به همین سمت حرکت خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه دولت، برنامه هفتم را تنظیم و مجلس آن را تصویب خواهد کرد و همه با همدلی این مراحل را طی کرده و از این فرصت استفاده می کنیم، ادامه داد: ما به سهم خودمان در مجلس شورای اسلامی معتقدیم باید در پایه بودجه قوه قضائیه تجدیدنظر کرده تا این قوه براساس رشد سالیانه مسیر خود را طی کند. همچنین در حوزه اصلاح قوانین باید بحث اطاله دادرسی که به صورت لایحه به مجلس ارائه می شود را مدنظر قرار دهیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان سخنان خود تاکید کرد: از نظر بنده مهم ترین شاخص برای قوه قضائیه همان تاکید امام خمینی (ره) است که فرمودند قوه قضائیه باید پناهگاه و ملجا مظلومان باشد یعنی هرکسی و هرکجا احساس ناامنی و ظلمی داشت براین عقیده باشد که قوه قضائیه پشتیبان و پناهگاه اش است.

انتهای‌پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار سیاسی

میرحسین بلندگوی قاتلان شهید سلیمانی و شهید همدانی شده است

میرحسین بلندگوی قاتلان شهید سلیمانی و شهید همدانی شده است
2022-08-15T16:05:21+04:30
شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای آورده است: موسوی امروز آشکارا بلندگوی قاتلان شهید سلیمانی، همدانی و صدها هزار شهیدی است که جان خود را در راه ...

نمایشگاه دستاوردهای دفاعی ۳۱ مرداد با حضور روسای قوا افتتاح می‌شود

نمایشگاه دستاوردهای دفاعی ۳۱ مرداد با حضور روسای قوا افتتاح می‌شود
2022-08-15T15:52:00+04:30
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: ۳۱ مرداد ماه، نمایشگاه دستاوردهای دفاعی با حضور روسای قوا افتتاح خواهد شد.

پاسخ کرباسچی به ادعاهای اخیر میرحسین موسوی درباره حضور ایران در سوریه

 پاسخ کرباسچی به ادعاهای اخیر میرحسین موسوی درباره حضور ایران در سوریه
2022-08-15T15:45:04+04:30
دبیرکل سابق حزب کارگزاران درباره ادعاهای اخیر میرحسین موسوی اظهار داشت: اینکه ما شائبه‌‌ای را درباره آینده حکومت مطرح کنیم و بعد بگوییم اگر نیست، تکذیب کنید...

وحیدی: امنیت در جمهوری اسلامی ایران، مردم‌محور است

وحیدی: امنیت در جمهوری اسلامی ایران، مردم‌محور است
2022-08-15T14:58:42+04:30
وزیر کشور با بیان اینکه مردم، پایه اصلی امنیت در جمهوری اسلامی ایران هستند، گفت: مؤلفه اساسی در این زمینه، حضور مردم در صحنه است که همواره با بصیرت و هوشمند...

آمریکا از جاه طلبی‌های خود عقب رانده شد

آمریکا از جاه طلبی‌های خود عقب رانده شد
2022-08-15T14:45:24+04:30
معاون سیاسی رئیس جمهور گفت: آمریکا از هدف استراتژیک خود در خروج از توافق ۲۰۱۵ و اعمال سیاست فشار حداکثری عقب نشینی کرد.

نیکزاد خبر داد؛ قیر حواله‌ای سال ۱۴۰۱ تعیین تکلیف شد

 نیکزاد خبر داد؛ قیر حواله‌ای سال ۱۴۰۱ تعیین تکلیف شد
2022-08-15T14:51:48+04:30
نایب رئیس مجلس در نشست با مسئولان وزارت نفت از تعیین تکلیف موضوع قیر حواله‌ای برای سال ۱۴۰۱ خبر داد.

جلسه نظارت ستادی وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد

جلسه نظارت ستادی وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد
2022-08-15T14:32:12+04:30
جلسه نظارت ستادی وزارت جهاد کشاورزی با حضور رئیس جمهور برگزار شد.

وحیدی: امنیت در جمهوری اسلامی ایران، مردم‌محور است

 وحیدی: امنیت در جمهوری اسلامی ایران، مردم‌محور است
2022-08-15T14:38:26+04:30
وزیر کشور با بیان اینکه مردم، پایه اصلی امنیت در جمهوری اسلامی ایران هستند، گفت: مولفه اساسی در این زمینه، حضور مردم در صحنه است که همواره با بصیرت و هوشمند...

رژیم صهیونیستی عامل اختلاف بین کشورهای منطقه است

رژیم صهیونیستی عامل اختلاف بین کشورهای منطقه است
2022-08-15T14:05:25+04:30
جانشین وزیر دفاع گفت: رژیم صهیونیستی عامل اختلاف بین کشورهای منطقه، تضعیف و فرسایش ظرفیت امت اسلامی است.

برنامه ششم توسعه در تحقق ۷۰ درصد اهدافش موفق نبوده است

برنامه ششم توسعه در تحقق ۷۰ درصد اهدافش موفق نبوده است
2022-08-15T13:52:01+04:30
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: در بررسی عملکرد قانون برنامه ششم توسعه به این نتیجه رسیدیم که اهداف قانونگذار در ۳۰ درصد احکام محقق شده است.

کارویژه اسرائیل برای بهایی‌ها «مبارزه نرم» بود/ نفوذ در حوزه محیط زیست از مهمترین برنامه‌ بهائیان است| گفت‌وگو با کارشناس حوزه بهائیت

 کارویژه اسرائیل برای بهایی‌ها «مبارزه نرم» بود/ نفوذ در حوزه محیط زیست از مهمترین برنامه‌ بهائیان است| گفت‌وگو با کارشناس حوزه بهائیت
2022-08-15T13:45:04+04:30
یک کارشناس بهائیت معتقد است مهمترین پرونده‌های این فرقه در طول این چند دهه فعالیت، نفوذ در حوزه محیط زیست است که در این باره سازمان‌های غیردولتی متعددی راه‌...

برای حل چالش‌ها باید بر ایده‌ها و سرمایه‌های مردمی تکیه کنیم

برای حل چالش‌ها باید بر ایده‌ها و سرمایه‌های مردمی تکیه کنیم
2022-08-15T13:25:21+04:30
معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه برای حل چالش‌ها و مشکلات کشور باید به منابع، ایده‌ها، مدیریت و سرمایه‌های مردمی تکیه کنیم، بر اهمیت نقش بسیج در ایجاد ...

امشب جمع‌بندی نهایی خود را به هماهنگ کننده اروپایی برجام می‌دهیم

امشب جمع‌بندی نهایی خود را به هماهنگ کننده اروپایی برجام می‌دهیم
2022-08-15T13:25:20+04:30
وزیر امور خارجه اعلام کرد: تا ساعت ۱۲ امشب اخرین جمع بندی خود را به صورت مکتوب به هماهنگ کننده اروپایی می‌دهیم.

اعضای هیئت رئیسه تفحص از شستا و پروژه های انتقال آب در مجلس انتخاب شدند

 اعضای هیئت رئیسه تفحص از شستا و پروژه های انتقال آب در مجلس انتخاب شدند
2022-08-15T12:38:25+04:30
اعضای هیئت رئیسه تفحص از شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی و تفحص از پروژه‌های انتقال آب بین حوزه‌ای انتخاب شدند.

تذکر به وزیر علوم درباره معافیت شهریه دانشجویان مشمول قانون ایثارگران

 تذکر به وزیر علوم درباره معافیت شهریه دانشجویان مشمول قانون ایثارگران
2022-08-15T12:38:25+04:30
نماینده شاهین شهر به زلفی‌گل درباره لزوم اجرای ماده ۸۸ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران درباره معافیت ۳۰ درصدی دانشجویان مشمول از پرداخت هزینه شهریه تحصی...

موضوع قیر حواله‌ای سال ۱۴۰۱ تعیین تکلیف شد

موضوع قیر حواله‌ای سال ۱۴۰۱ تعیین تکلیف شد
2022-08-15T11:25:21+04:30
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تشریح نشست با مسئولان وزارت نفت، از تعیین تکلیف موضوع قیر حواله ای برای سال ۱۴۰۱ خبر داد.

حکمرانی خوب نیازمند قانون مناسب و جامع است

حکمرانی خوب نیازمند قانون مناسب و جامع است
2022-08-15T10:18:49+04:30
معاون پارلمانی رئیس جمهور با بیان اینکه حکمرانی خوب نیازمند قانون مناسب و جامع است گفت: اگر روند قانون گذاری درست انجام نشود در مسیر اجرا مرتب نیازمند اصلاحی...

زمینه برای توافق وجود دارد/ بخشی از انتظارات ما تامین شد

زمینه برای توافق وجود دارد/ بخشی از انتظارات ما تامین شد
2022-08-15T10:18:48+04:30
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: زمینه برای توافق، مشروط بر حفظ خطوط قرمز جمهوری اسلامی در آینده‌ای نزدیک وجود دارد.

قالیباف: ما نباید قانونگذاری شویم که قانون‌شکنی می‌کند/جلسات مشترک مجلس و دولت هر فصل برگزار می‌شود

 قالیباف: ما نباید قانونگذاری شویم که قانون‌شکنی می‌کند/جلسات مشترک مجلس و دولت هر فصل برگزار می‌شود
2022-08-15T09:52:42+04:30
رئیس مجلس با بیان اینکه ما نباید قانونگذاری شویم که قانون شکنی می‌کند، گفت: اگر قانونی تصویب کنیم که بدانیم این قانون قابلیت اجرایی ندارد یا اگر ما قانونی ک...

ورود اتوبوس و خودروی شخصی به عراق در ایام اربعین ممنوع است

 ورود اتوبوس و خودروی شخصی به عراق در ایام اربعین ممنوع است
2022-08-15T09:26:03+04:30
ستاد مرکزی اربعین حسینی تاکید کرد: انتقال زائران اربعین با اتوبوس و خودروی شخصی ایرانی به داخل عراق در ایام اربعین (از پنجم لغایت ۲۳ ماه صفر) ممنوع خواهد بود.

ما نباید قانونگذاری شویم که قانون‌شکنی می‌کند/جلسات مشترک مجلس و دولت هر فصل برگزار می‌شود

 ما نباید قانونگذاری شویم که قانون‌شکنی می‌کند/جلسات مشترک مجلس و دولت هر فصل برگزار می‌شود
2022-08-15T09:26:03+04:30
رئیس مجلس با بیان اینکه ما نباید قانونگذاری شویم که قانون شکنی می‌کند، گفت: اگر قانونی تصویب کنیم که بدانیم این قانون قابلیت اجرایی ندارد یا اگر ما قانونی ک...

رئیسی: گره‌گشایی از زندگی مردم، جبران عقب‌ماندگی‌ها و حرکت به‌سوی پیشرفت مسئولیت ماست

 رئیسی: گره‌گشایی از زندگی مردم، جبران عقب‌ماندگی‌ها و حرکت به‌سوی پیشرفت مسئولیت ماست
2022-08-15T09:26:03+04:30
رئیس جمهور در نشست مشترک دولت و مجلس گفت: مسئولیت مشترک همه اجزای جمهوری اسلامی، گره‌گشایی از زندگی مردم، جبران عقب‌ماندگی‌ها و حرکت پرشتاب به سوی پیشرفت و ...

تأکید آیت‌الله رئیسی بر ارتباط مستمر با مردم و استفاده از ظرفیت رسانه‌ای کشور/ موافقت با اختصاص تسهیلات بانکی برای جبران خسارات سیل

 تأکید آیت‌الله رئیسی بر ارتباط مستمر با مردم و استفاده از ظرفیت رسانه‌ای کشور/ موافقت با اختصاص تسهیلات بانکی برای جبران خسارات سیل
2022-08-15T09:12:42+04:30
رئیس‌جمهور گفت: ارتباط مستمر با مردم، استفاده از ظرفیت رسانه‌ای موجود در کشور و اطلاع‌رسانی دقیق و کامل به مردم گام مکمل سیاست‌ها و اقدامات دولت است.

نخستین سامانه‌های پرتودهی ساخت ایران رونمایی می شود

نخستین سامانه‌های پرتودهی ساخت ایران رونمایی می شود
2022-08-15T07:59:35+04:30
رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: موضوع حائز اهمیت این است که پیشرفت‌های علمی و فناوری بتواند در خدمت جامعه، اقتصاد کشور و توسعه اجتماعی قرار گیرد.

شکست آمریکا در افغانستان/ امنیت پایدار در گرو دولت مشارکتی است

شکست آمریکا در افغانستان/ امنیت پایدار در گرو دولت مشارکتی است
2022-08-14T22:17:27+04:30
نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور افغانستان گفت: بدون شک آمریکایی‌ها در افغانستان شکست خوردند.

آمریکا در افغانستان شکست خورد

آمریکا در افغانستان شکست خورد
2022-08-14T22:04:08+04:30
نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور افغانستان گفت: بدون شک آمریکایی‌ها در افغانستان شکست خوردند.

موافقت دولت با اختصاص اعتبار برای جبران خسارات سیل

موافقت دولت با اختصاص اعتبار برای جبران خسارات سیل
2022-08-14T19:50:49+04:30
هیئت دولت با اختصاص اعتبار و تسهیلات بانکی برای جبران خسارات ناشی از سیل و آبگرفتگی در برخی شهرستان‌های استان‌های مازندران، اردبیل، تهران، اصفهان، خوزستان و ...

تأکید آیت‌الله رئیسی بر ارتباط مستمر با مردم و استفاده از ظرفیت رسانه‌ای موجود در کشور

 تأکید آیت‌الله رئیسی بر ارتباط مستمر با مردم و استفاده از ظرفیت رسانه‌ای موجود در کشور
2022-08-14T19:57:14+04:30
رئیس‌جمهور گفت: ارتباط مستمر با مردم، استفاده از ظرفیت رسانه‌ای موجود در کشور و اطلاع‌رسانی دقیق و کامل به مردم گام مکمل سیاست‌ها و اقدامات دولت است.

گفتمان مقاومت تنها راهکارِ موثرِ غلبه بر مسائل جهان اسلام است

گفتمان مقاومت تنها راهکارِ موثرِ غلبه بر مسائل جهان اسلام است
2022-08-14T19:37:30+04:30
رئیس جمهور گفتمان مقاومت را تنها نسخه علاج مشکلات جهان اسلام خواند و گفت: تنها با مقاومت و ایستادگی شجاعانه است که ملت‌های آزاده منطقه می‌توانند استکبار را و...

نشست مشترک دولت و مجلس برگزار شد

نشست مشترک دولت و مجلس برگزار شد
2022-08-14T19:24:07+04:30
نشست مشترک دولت و مجلس شورای اسلامی با حضور رئیس جمهور برگزار شد.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)