میرنیوز

خیاطیان: برنامه هفتم توسعه به حوزه علوم پایه توجه دارد

 خیاطیان: برنامه هفتم توسعه به حوزه علوم پایه توجه دارد 2022-06-23T17:59:49+04:30

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، محمدصادق خیاطیان در نشست بررسی وضع کلی علوم ریاضی در کشور که در محل مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری برگزار شد، به دلایل و زمینه‌های ورود مرکز بررسی‌های استراتژیک به موضوع علوم پایه اشاره کرد و گفت: پس از ارسال نامه داوری اردکانی (رئیس فرهنگستان علوم) به رئیس جمهور درخصوص نامگذاری سال 1401 به نام سال علوم پایه، رئیس جمهور، مسئولیت پیگیری این موضوع را به این مرکز سپرد.

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری افزود: ما نیز جلسه‌ای را با حضور صاحبنظران مختلف با عنوان نشست «بررسی فرصت‌های علوم پایه برای پیشرفت پایدار ایران» برگزار کردیم و پس از جمع‌بندی نقطه نظرات اساتید و صاحبنظران این حوزه، آن را در قالب گزارشی راهبردی به دفتر رئیس جمهوری ارسال خواهیم کرد.

خیاطیان ادامه داد: ما در این گزارش تلاش کردیم تا ضمن آسیب‌شناسی حوزه علوم پایه، راهبردهایی را برای اثربخشی بیشتر این علوم در پیشرفت کشور ارائه دهیم. جمع‌بندی ما در این گزارش 12 اقدام و پیشنهاد بوده است. یکی از دلایل تشکیل این جلسه نیز این است تا با طرح این گزارش، نظرها و پیشنهادهای انجمن ریاضی نیز اخذ شود.

معضل کنونی علوم پایه کاهش اقبال دانش‌آموزان و دانشجویان به رشته‌های ریاضی و فیزیک است

وی، اصلی‌ترین معضل کنونی علوم پایه را کاهش اقبال دانش‌آموزان و دانشجویان به رشته‌های ریاضی و فیزیک دانست و عنوان کرد: بخشی از این عدم اقبال به مشکلات اشتغال‌آفرینی در این حوزه باز می‌گردد.

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در ادامه به لزوم توجه به حوزه علوم پایه در اسناد بالادستی اشاره کرد و گفت: از جمله پیشنهادات، توجه به حوزه علوم پایه در برنامه هفتم توسعه است که می‌تواند وضع کلی این حوزه را دچار تحول کند. تعریف پروژه‌های تحول با محوریت علوم پایه از جمله مواردی است که می‌تواند در برنامه هفتم در دستور کار قرار بگیرد. در عین حال توجه به این مسئله در شورای عالی انقلاب فرهنگی و بررسی راهکارهای قانونی رفع مشکلات این حوزه در این شورا نیز دیگر ظرفیت قابل بهره‌برداری است.

وی در ادامه به موضوع آموزش در علوم پایه اشاره کرد و گفت: این بخش چه در آموزش و پرورش و چه در حوزه آموزش عالی نیاز به بازنگری و نوسازی دارد. به ویژه اینکه مقام معظم رهبری نیز در بیانات‌شان به این مسائل توجه نشان داده و مطالب مهمی را هم بیان فرموده‌اند. علاوه بر این، ایجاد دکتری پیوسته به‌خصوص در رشته‌های ریاضی و فیزیک و ارائه بورسیه تحصیلی به 500 نفر اول کنکور یا دانش‌آموزان المپیادی از جمله مواردی است که می‌تواند باعث ایجاد جذابیت در ورود به این رشته‌ها شود.

خیاطیان، حمایت از برنامه‌های توسعه‌ای پسادکتری و برطرف کردن مشکل اشتغال فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم پایه را از جمله موارد دیگری مطرح کرد که می‌تواند به جذب دانشجو در رشته‌های علوم پایه کمک کند.

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در ادامه تقویت آزمایشگاه‌ها، ارائه جوایز تخصصی علوم پایه به ویژه احیای «جایزه بین‌المللی ابن سینا» و تعیین یک روز به عنوان روز علوم پایه در تقویم رسمی کشور را از جمله پیشنهادات این مرکز برای احیای علوم پایه در کشور عنوان و آمادگی این مرکز را برای دریافت راهکارها و پیشنهادها در این خصوص از سوی صاحبنظران و نخبگان اعلام کرد.

پیشنهاد تشکیل میز تخصصی علوم پایه در مرکز بررسی‌های استراتژیک

خیاطیان ضمن ارائه پیشنهاد تشکیل میز تخصصی علوم پایه در مرکز بررسی‌های استراتژیک با حضور نمایندگان انجمن‌های فعال در حوزه علوم پایه گفت: ارائه پیشنهاد برای تدوین قانون برنامه هفتم می‌تواند از جمله مباحثی باشد که در این میز تخصصی دنبال شود. هدف مرکز بررسی‌ها از تشکیل چنین میزهای تخصصی در وهله اول تولید محتوا در قالب گزارش‌های سیاستی و راهبردی و مهمتر از آن توسعه شبکه نخبگانی است.

در ادامه این جلسه محمد مصلحیان رئیس انجمن ریاضی ایران ضمن اشاره به قدمت 50 ساله این انجمن، آن را اصلی‌ترین نهاد متولی ریاضیات در کشور دانست که تنها نماینده ایران در اتحادیه بین‌المللی ریاضیات است.

وی در صحبت‌های خود از آمادگی انجمن ریاضی ایران برای اجرای یک پروژه ملی برای تنظیم سند جامع علوم پایه و برنامه‌های عملیاتی زمان‌بندی شده در راستای دستیابی به مرجعیت علمی، ارتقای تعاملات بین‌المللی و کیفیت‌بخشی به آموزش ریاضیات در کشور خبر داد و در این راستا کلیات سرفصل برنامه‌ها را در سه حوزه بیان کرد.

مصلحیان افزود: اولین سرفصل، موضوع آموزش است. ما در این حوزه با کاهش اقبال دانش‌آموزان در انتخاب رشته ریاضی و فیزیک در دبیرستان‌ها مواجه هستیم. زنگ خطر تامین نیروی متخصص و ماهر در آینده در رشته‌های علوم پایه در مقاطع دانشگاهی به صدا درآمده است که نیاز به توجه ویژه مسئولان در سطح وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و علوم برای ارتقای سطح ریاضیات مدرسه‌ای و دانشگاهی دارد. این کار با تدوین سرفصل‌های کارآمد و نوین دروس، ضرورت توجه به رشته‌های بین رشته‌ای در زندگی روزمره (مانند علوم داده، ریاضیات زیستی، ریاضیات مالی و...)، آماده‌سازی معلمان، ترویج و عمومی‌سازی ریاضیات، ارائه تشویقات مختلف مانند بورس تحصیلی یا دکتری پیوسته قابل تحقق است.

رئیس انجمن ریاضی ایران تصریح کرد: دومین موضوع، بخش پژوهش است. لازم است به‌رغم نزدیک شدن به رتبه اول تولید علم در منطقه، با حمایتی که دولت می‌تواند انجام دهد این تولیدات را از نظر شاخص‌های کیفی هم افزایش دهیم. این کار نیز با افزایش سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی، جذب و نگهداری سرمایه‌های انسانی، توسعه مراودات علمی در سطح بین‌المللی برای تعمیق پژوهش‌ها و حرکت در جریان اصلی علم و فناوری و سرانجام حمایت از تحقیقات فاخر در تراز بین‌المللی قابل دستیابی است.

وی در ادامه به سومین سرفصل با عنوان تاثیرگذاری در جامعه و فناوری اشاره کرد و ادامه داد: یکی از رسالت‌های ریاضیدانان، کمک به حل مسائل ریاضی در سایر علوم و فناوری‌ها، ارتقای فرهنگ نوآوری، توسعه دانش فنی و نیز کمک به گسترش فناوری‌ها در شرکت‌ها و موسسات است، لذا لازم است که برنامه اجرایی در راستای کمک به حل مسائل جامعه و صنعت از طریق پژوهش‌های بنیادین به ویژه در حوزه‌های خاص از جمله علوم داده و هوش مصنوعی صورت گیرد.

رئیس انجمن ریاضی ایران در پایان، بهترین گزینه برای تحقق این مسائل در کوتاه مدت را راه‌اندازی ستادی با عنوان «ستاد ویژه علوم بنیادی» با حضور 5 انجمن اصلی علوم پایه اعم از ریاضی، زمین‌شناسی، زیست‌شناسی، شیمی و فیزیک عنوان کرد تا با انجام پژوهش‌های بنیادی در حوزه‌های مختلف علوم پایه به حل مشکلات جامعه و دستیابی به جایگاه اول منطقه در سال 1404 کمک شود.

در ادامه این نشست سایر اعضای این انجمن به بیان پیشنهادات و راهکارهای خود در خصوص توجه روزافزون به مسائل و مشکلات علوم پایه در ایران پرداختند.

ضرورت بکارگیری توان فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم پایه در وزارت آموزش و پرورش برای تربیت دانش‌آموزان، ضرورت حفظ و نگهداشت فارغ‌التحصیلان و نخبگان رشته‌های علوم پایه و اجرایی کردن برنامه‌هایی برای ممانعت از مهاجرت نخبگان این حوزه به خارج از کشور از جمله مسائل مطرح شده در این جلسه بود.

در این نشست همچنین بیژن احمدی کاکاوندی رئیس کمیته علمی مسابقات ریاضی دانشجویی کشور، نسرین سلطان‌خواه رئیس دانشکده ریاضی دانشگاه الزهرا و علی ایرانمنش رئیس دانشکده ریاضی دانشگاه تربیت مدرس حضور داشتند و به بیان نقطه نظرات خود در این رابطه پرداختند.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار سیاسی

درخواست امیرعبداللهیان برای روان‌سازی مراودات تجاری بین ایران و قطر

درخواست امیرعبداللهیان برای روان‌سازی مراودات تجاری بین ایران و قطر
2022-07-06T21:18:03+04:30
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران خواستار روان‌سازی مراودات تجاری بین ایران و قطر شد.

آمادگی رسانه ملی برای تبیین و انعکاس خبری فعالیت‌های مجمع تشخیص مصلحت

آمادگی رسانه ملی برای تبیین و انعکاس خبری فعالیت‌های مجمع تشخیص مصلحت
2022-07-06T21:04:39+04:30
رئیس سازمان صداو سیما برای تبیین و انعکاس خبری فعالیت‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام آمادگی کرد.

برای دستیابی به توافق قوی، پایدار و قابل اتکا به مذاکرات وارد شدیم

برای دستیابی به توافق قوی، پایدار و قابل اتکا به مذاکرات وارد شدیم
2022-07-06T20:51:21+04:30
دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان، رویکرد ایران در مذاکرات هسته‌ای را دستیابی به توافقی قوی، پایدار و قابل اتکا دانست.

تصویب لایحه الحاق همکاری مبارزه با جرائم سازمان‌یافته در دریای خزر در مجمع تشخیص

تصویب لایحه الحاق همکاری مبارزه با جرائم سازمان‌یافته در دریای خزر در مجمع تشخیص
2022-07-06T20:38:02+04:30
لایحه سند الحاقی همکاری در زمینه مبارزه با جرائم سازمان‌یافته در دریای خزر به تأیید مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید.

برگزاری جلسه شورای هماهنگی اطلاعات کشور

 برگزاری جلسه شورای هماهنگی اطلاعات کشور
2022-07-06T20:04:30+04:30
جلسه شورای هماهنگی اطلاعات کشور روز گذشته برگزار شد.

دستور رئیسی برای جلوگیری از تعطیلی برنامه‌های هنری مجموعه سعدآباد

دستور رئیسی برای جلوگیری از تعطیلی برنامه‌های هنری مجموعه سعدآباد
2022-07-06T19:44:41+04:30
وزیر ارشاد از دستور رئیس‌جمهور برای تعطیل نشدن برنامه‌های هنری مجموعه سعدآباد به دلیل تعدد حضور رؤسای کشورها در این مجموعه طی هفته‌های اخیر خبر داد.

مصمم به تحقق رشد اقتصادی با همراهی بخش خصوصی هستیم

مصمم به تحقق رشد اقتصادی با همراهی بخش خصوصی هستیم
2022-07-06T19:31:23+04:30
سخنگوی دولت اعلام کرد: مصمم به تحقق رشد اقتصادی با همراهی بخش خصوصی هستیم.

مخبر: دولت با تمام توان پشتیبان تیم ملی فوتبال است

مخبر: دولت با تمام توان پشتیبان تیم ملی فوتبال است
2022-07-06T18:51:22+04:30
معاون اول رئیس‌جمهور بر ضرورت حمایت قاطع از تیم ملی فوتبال تأکید کرد و گفت: دولت با تمام توان پشتیبان تیم ملی فوتبال است .

جلسه شورای هماهنگی اطلاعات کشور برگزار شد

جلسه شورای هماهنگی اطلاعات کشور برگزار شد
2022-07-06T18:24:42+04:30
با اعلام دبیرخانه شورای هماهنگی اطلاعات، جلسه این شورا روز گذشته برگزار شد.

آیین‌نامه اجرایی اعطای تسهیلات ازدواج، اشتغال و حمایتی تصویب شد

آیین‌نامه اجرایی اعطای تسهیلات ازدواج، اشتغال و حمایتی تصویب شد
2022-07-06T17:18:04+04:30
آیین‌نامه اجرایی مربوط به اعطای تسهیلات ازدواج، اشتغال و حمایتی در جلسه هیئت دولت به ریاست رئیس‌جمهور تصویب شد.

نماز جمعه تهران به امامت آیت الله خاتمی اقامه می‌شود

نماز جمعه تهران به امامت آیت الله خاتمی اقامه می‌شود
2022-07-06T16:24:42+04:30
نماز جمعه این هفته تهران در مصلی امام خمینی (ره) و به امامت آیت الله سید احمد خاتمی اقامه خواهد شد.

۴ نکته درباره یادداشت‌های محسن هاشمی درباره انرژی هسته‌ای: خاطرات پدر را بخوانید تا معنای خودسانسوری مشخص شود

 ۴ نکته درباره یادداشت‌های محسن هاشمی درباره انرژی هسته‌ای: خاطرات پدر را بخوانید تا معنای خودسانسوری مشخص شود
2022-07-06T15:51:11+04:30
محسن هاشمی در یادداشتی در روزنامه اعتماد براساس خاطرات منتشر نشده آیت‌الله هاشمی، ۵ آسیب را در پرونده هسته‌ای ایران ذکر کرده است.

هیچ‌گونه مطالبات فرابرجامی نداریم/ اهل مذاکره منطقی هستیم

هیچ‌گونه مطالبات فرابرجامی نداریم/ اهل مذاکره منطقی هستیم
2022-07-06T15:19:04+04:30
وزیر امور خارجه گفت: هیچ گونه مطالبات فرابرجامی نداریم و مطالبات ما در چارچوب توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ است.

رئیس بسیج سازندگی: اقدامات جهادگران به خوبی منعکس نمی‌شود/۱۶۵ قرارگاه عملیاتی جهادی در کشور فعالیت می‌کنند

 رئیس بسیج سازندگی: اقدامات جهادگران به خوبی منعکس نمی‌شود/۱۶۵ قرارگاه عملیاتی جهادی در کشور فعالیت می‌کنند
2022-07-06T15:24:31+04:30
سردار زهرایی گفت:‌ نتوانستیم آنچه در کف جامعه از سوی جهادگران انجام می‌شود را به درستی بازتاب دهیم.

فرمانده نیروی زمینی ارتش: نهضت احداث منازل سازمانی تا رفع نیاز همه یگانها ادامه خواهد یافت

 فرمانده نیروی زمینی ارتش: نهضت احداث منازل سازمانی تا رفع نیاز همه یگانها ادامه خواهد یافت
2022-07-06T15:24:31+04:30
امیر حیدری گفت: احداث منازل سازمانی به صورت انبوه در دستور کار نزاجا قرار دارد و هم اکنون در ۵۲ نقطه کشور مشغول احداث این منازل هستیم

هیچ گونه مطالبات فرابرجامی نداریم

هیچ گونه مطالبات فرابرجامی نداریم
2022-07-06T14:51:24+04:30
وزیر امور خارجه گفت: هیچ گونه مطالبات فرابرجامی نداریم و مطالبات ما در چارچوب توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ است.

جبهه باطل در مقابل انقلاب اسلامی شکست خورده است

جبهه باطل در مقابل انقلاب اسلامی شکست خورده است
2022-07-06T14:38:02+04:30
جانشین فرمانده کل سپاه گفت: جبهه متحدی که فرقه باطل علیه جبهه حق درست کردند و هشت سال با انقلاب اسلامی جنگیدند، شکست خورده است.

اولین گزارش تفریغ بودجه ۱۴۰۱ منتشر شد/ تحقق ۷۹ درصدی درآمد مالیاتی

اولین گزارش تفریغ بودجه ۱۴۰۱ منتشر شد/ تحقق ۷۹ درصدی درآمد مالیاتی
2022-07-06T13:58:07+04:30
اولین گزارش تفریغ دوماهه دیوان محاسبات از بودجه ۱۴۰۱ منتشر شد و یافته‌های دیوان محاسبات حاکی است که بیش از ۷۹ درصدی درآمدهای مالیاتی وصول شده است.

سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد دلاری دولت در طرح‌های وزارت نفت

سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد دلاری دولت در طرح‌های وزارت نفت
2022-07-06T13:44:44+04:30
وزیر نفت گفت: دولت مردمی سیزدهم و وزارت نفت در ۱۲ ماه اخیر بالغ بر ۲۰ میلیارد دلار در بخش‌های مختلف وزارت نفت از طریق قرارداد و تفاهم نامه سرمایه‌گذاری کرده ...

وزیر امور خارجه قطر با «امیرعبداللهیان» دیدار و گفتگو کرد

وزیر امور خارجه قطر با «امیرعبداللهیان» دیدار و گفتگو کرد
2022-07-06T13:44:44+04:30
وزیر امور خارجه قطر ظهر امروز با حضور در وزارت امور خارجه کشورمان با حسین امیرعبداللهیان دیدار و گفتگو کرد.

لایحه اصلاح موادی از قانون بودجه ۱۴۰۱ در دولت تصویب شد

لایحه اصلاح موادی از قانون بودجه ۱۴۰۱ در دولت تصویب شد
2022-07-06T13:31:21+04:30
سخنگوی دولت گفت: لایحه اصلاح موادی از قانون بودجه ۱۴۰۱ در جلسه امروز دولت به تصویب رسید که درباره برخی از مواد قانون بودجه است که آثار تورمی دارد و باید تداب...

امید به آینده در سیره امام محمد باقر(ع) متجلی است

امید به آینده در سیره امام محمد باقر(ع) متجلی است
2022-07-06T13:18:05+04:30
دبیر شورای نگهبان گفت: امید به آینده و فراهم آوردن زمینه برای گسترش مفاهیم دینی توسط ائمه بعدی در سیره امام محمد باقر(ع) کاملا متجلی است.

مردم به زودی شاهد نتایج سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ اقتصادی خواهند بود

مردم به زودی شاهد نتایج سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ اقتصادی خواهند بود
2022-07-06T12:38:02+04:30
رئیس‌جمهور گفت: شرکت‌های بزرگ اقتصادی به عنوان جریان پیشران اقتصاد کشور فعال شده‌اند و مردم در آینده نزدیک ثمرات و نتایج این اقدامات را شاهد خواهند بود.

اختصاص اینترنت رایگان برای سه دهک پایین جامعه

 اختصاص اینترنت رایگان برای سه دهک پایین جامعه
2022-07-06T12:44:30+04:30
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از اختصاص بسته اینترنتی چهارماهه و دائمی رایگان از امروز برای سه دهک پایین جامعه خبر داد.

رئیسی: مردم بزودی شاهد نتایج سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ در پروژه‌های کلان خواهند بود

 رئیسی: مردم بزودی شاهد نتایج سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ در پروژه‌های کلان خواهند بود
2022-07-06T12:44:30+04:30
رئیس جمهور گفت: شرکت‌های بزرگ اقتصادی به عنوان جریان پیشران اقتصاد کشور، فعال شده‌اند و مردم در آینده نزدیک ثمرات و نتایج این اقدامات را شاهد خواهند بود.

پرداخت یارانه به افراد برخوردار و قطع یارانه نیازمندان ناحق است

پرداخت یارانه به افراد برخوردار و قطع یارانه نیازمندان ناحق است
2022-07-06T12:24:45+04:30
رئیس‌جمهور گفت: بررسی اعتراض کسانی که یارانه دریافت نکرده‌اند، دقیق، با نگاه مثبت و اعتماد به خوداظهاری‌ها و تفکیک بین حساب‌های تجاری و شخصی انجام شود تا حق ...

وزیر بهداشت: افراد در سال ۱۴۰۱ یک دُز یادآور واکسن کرونا بزنند

 وزیر بهداشت: افراد در سال ۱۴۰۱ یک دُز یادآور واکسن کرونا بزنند
2022-07-06T12:17:50+04:30
وزیر بهداشت گفت: برای مقابله با پیک هفتم کرونا، باید سال ۱۴۰۱ یک دز یادآور واکسن کرونا زده شود.

رئیسی: بررسی اعتراض کسانی که یارانه دریافت نکردند با اعتماد به خوداظهاری‌ها باشد

 رئیسی: بررسی اعتراض کسانی که یارانه دریافت نکردند با اعتماد به خوداظهاری‌ها باشد
2022-07-06T12:17:50+04:30
رئیس‌جمهور گفت: بررسی اعتراض کسانی که یارانه دریافت نکرده‌اند، دقیق، با نگاه مثبت و اعتماد به خوداظهاری‌ها و تفکیک بین حساب‌های تجاری و شخصی انجام شود تا حق...

دنبال تغییر رئیس سازمان سینمایی کشور نیستیم

دنبال تغییر رئیس سازمان سینمایی کشور نیستیم
2022-07-06T11:58:04+04:30
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: رئیس سازمان سینمایی کشور موضع خوبی در حیطه فعالیت کاری خود دارد و عملکرد وی خوب است و به دنبال تغییر در این حوزه نیستیم.

اختصاص اینترنت رایگان به سه دهک پایین جامعه

اختصاص اینترنت رایگان به سه دهک پایین جامعه
2022-07-06T11:58:03+04:30
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: بسته اینترنتی چهارماهه و دائمی رایگان از امروز برای سه دهک پایین جامعه اختصاص خواهد یافت.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)