میرنیوز

لزوم تغییر رویکردها در تدوین برنامه هفتم توسعه/ نیازمند«جهاد تصمیم»هستیم

لزوم تغییر رویکردها در تدوین برنامه هفتم توسعه/ نیازمند«جهاد تصمیم»هستیم 2022-06-22T14:26:37+04:30

به گزارش خبرنگار مهر، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی ظهر امروز (چهارشنبه یکم تیر ماه) در نخستین آیین رونمایی از گزارش ارزیابی عملکرد قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه که با مقامات دیوان محاسبات کشور، روسای کمیسیون‌های برنامه و بودجه و محاسبات، کمیسیون اصل ۹۰، اقتصادی، اجتماعی و جهش و رونق تولید، و اعضای هیئت رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس برگزار شد، ضمن تشکر از اینکه در آستانه تنظیم برنامه هفتم، گزارشی از عملکرد برنامه ششم توسط دیوان محاسبات کشور ارائه شده است، گفت: امروز دیوان محاسبات کشور در مسیر تحول قرار گرفته است؛ طبیعی است که تحول مسیری طولانی است اما همین که بر این ریل سوار شده و به عنوان یک نهاد نظارتی پیش‌رو در این مسیر حرکت می‌کند حائز اهمیت است.

وی افزود: باعث افتخار همه ماست که رهبر معظم انقلاب از عملکرد دیوان اظهار رضایت کردند اما توجه داشته باشیم همانقدر که این امر افتخارآفرینی دارد به مراتب بیش از آن برای ما مسئولیت در پی دارد؛ لذا باید توجه بیشتری به وظایف خود داشته باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه محور بحث امروز ما برنامه ششم و تدوین برنامه هفتم است، اظهار کرد: من شخصاً از برنامه سوم توسعه که به طور خاص به دلیل مسئولیت‌هایی که داشتم شاهد بوده‌ام که در برنامه‌های مختلف شاهد اجرایی شدن حدود ۳۰ درصد بوده‌ایم، فارغ از اینکه این بخش از برنامه‌ها که اجرایی شده‌اند تا چه میزان اثرگذار و کیفی بوده است. به هر حال بسیار مهم است که شاخص‌های ما برای سنجش و ارزیابی چه بوده است.

قالیباف تاکید کرد: باید به این سوال پاسخ بدهیم که اگر این برنامه‌ها تدوین نمی‌شد همین میزان از نتایج که امروز شاهد آن بوده‌ایم اتفاق نمی‌افتاد؟ به نظر می‌رسد باید به دو نکته دقت کنیم؛ اول اینکه اگر برنامه هفتم نیز با همان روش شش برنامه گذشته تنظیم شود پایان آن نیز به سرنوشت قبلی‌ها دچار خواهد شد. در این باره باید تصمیم جدی بگیریم و رویکرد خود را در این باره اصلاح کنیم.

وی افزود: نکته دوم در این بخش آن است که اگر کار را رها هم کنیم به نظر می‌رسد همین اتفاقاتی که امروز افتاده، می‌افتاد. ما در بخش اصلی نظام حکمرانی هستیم که حتماً نوع کار و مدیریت ما باید از جنس نسل سوم باشد به این معنا که معطوف به هدف حرکت کنیم، حتماً قدرت تنظیم گری داشته باشیم و در کنار آن بتوانیم کنترل بر مسائل ایجاد کنیم، همچنین توأم با همه اینها قدرت بازگشت‌پذیری نیز داشته باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: به نظر می‌رسد در برنامه‌های توسعه قبلی یا چنین نگاهی نداشته‌ایم یا قدرت و توان آن را نداشته‌ایم. متاسفانه قدرت حل مسئله ما به شدت پایین آمده است. کدام موضوع دراز مدت و کوتاه مدتی را توانسته‌ایم به صورت دقیق حل کنیم؟

قالیباف تاکید کرد: بنده چهل سال در جایگاه‌های مختلف مدیریتی بوده‌ام و اطمینان دارم اگر به این دو نکته‌ای که گفتم دقت شود و مسئله محور، کار را پیش ببریم می‌توانیم به راحتی و با اطمینان خاطر و بدون تردید ثبات اقتصادی را در پنج ساله پیش رو ایجاد کنیم و جامعه را به ثبات برسانیم؛ البته راحتی نه به این معنا که بیکار بنشینیم. نکته آن است که ما بیش از آنکه به رشد احتیاج داشته باشیم به ثبات اقتصادی نیاز داریم.

وی گفت: درآمدهای میلیارد دلاری سالانه در یک سال رشد متناسبی به ما نداده است و در همه موارد دچار نوسان هستیم. در چنین شرایطی، دیگر نمی‌توان حرفی از بهره وری، سرمایه گذاری، رشد و عدالت زد، چرا که هرجا را نگاه کنیم ناترازی را به وضوح می‌بینیم اما با توجه به نکته‌ای که پیش تر گفتم می‌توانیم این ناترازی ها را حل و فصل کنیم.

وی تصریح کرد: ما قبل از اینکه برنامه هفتم توسعه را تدوین کنیم نیازمند یک تحلیل دقیق از شرایط محیط داخلی و خارجی هستیم چرا که تحت تأثیر اینها باید تصمیم گیری کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در زمان تدوین برنامه ششم تحت تحریم بودیم اما رقم ۲۰ میلیارد دلار در بودجه آمد و بر اساس آن احکامی نوشته شد. در ۱۰ سال گذشته بالغ بر صد میلیارد دلار خروج ارز از کشور داشته ایم. این مورد دیگر که ربطی به خارج از کشور ندارد. ما می‌توانستیم این مبلغ را داخل کشور سرمایه گذاری کنیم و دستمان را جلوی هیچ کس و ناکسی دراز نکنیم.

قالیباف تاکید کرد: اگر این مبلغ را برای کشور نگه می‌داشتیم می‌توانستیم ادعا کنیم تکیه به خود و اقتصاد مردمی را تحقق بخشیده ایم و در چنین شرایطی حتی می‌توانستیم جذب ۲۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی را نیز اجرایی کنیم. همه اینها فرصت‌هایی است که آنها را از دست داده ایم. این کار سخت است اما در یک قدمی ما قرار دارد.

وی اظهار کرد: در حوزه دیوان محاسبات کشور در سالی که گذشت شورای هماهنگی دستگاه نظارتی در مجمع به همراه ۷ دستگاه دیگر در کنار هم قرار گرفته اند و گزارشات جلسات آنها که هر هفته یک بار تشکیل می‌شود را شاهد بوده ام. دیوان محاسبات، کمیسیون اصل۹۰ و سایر مجموعه‌های مربوطه در این جلسات حضور دارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: کاری که این دستگاه نظارتی انجام می‌دهد مچ گیری نیست بلکه پیشگیری است. بنابراین با برنامه ریزی به عنوان یک دستگاه نظارتی می‌تواند تحلیل‌های دقیقی به ما بدهد تا بتوانیم با اولویت بندی در گلوگاه‌های مختلف تصمیم گیری کنیم. چنین اقدامی برای مدیران ارشد بسیار مورد نیاز است.

قالیباف با بیان اینکه یک حوزه نظارتی قوی بر هدایت برنامه‌ها می‌تواند بسیار مؤثر باشد، تاکید کرد: چه در مجمع تشخیص مصلحت که قرار است سیاست‌های کلان را ارائه دهد، چه در دولت که مجری آن است و چه در مجلس که قرار است برنامه توسعه را تصویب کند، باید هر سه قوا به همراه مجمع در هر مقطع برنامه، کار را با هماهنگی و توافق یکدیگر ببندند.

وی گفت: یعنی امروز که قرار است سیاست‌های کلان در مجمع قطعی شود باید حرف دولت و قوه قضائیه به درستی شنیده شود و مورد بحث قرار بگیرد. البته نباید مسئولیت مجمع لوث شود. قطعاً مسئولیت تصمیم گیری در حوزه اختیارات مجمع با خود این نهاد است که طبیعتاً تأیید نهایی سیاست‌های کلان با مقام معظم رهبری است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: وقتی قرار است برنامه سیاست‌های کلان نوشته شود کار با دولت است و طبیعتاً مجمع، مجلس و قوه قضائیه باید به دولت در اجرای برنامه‌ها کمک کنند. همچنین در مرحله‌هایی نیز وقتی برنامه توسعه برای تصویب و ابلاغ به مجلس می آید، مسئولیت در آن مقطع با مجلس است ولی نیاز به همراهی سایر دستگاه‌ها وجود دارد.

قالیباف گفت: اگر چنین رویکردی در تدوین برنامه توسعه صورت نگیرد و هر کس برای خود جداگانه تصمیم گیری کند، نهایتاً در اجرا دچار مشکلاتی می‌شویم و نمی‌توانیم برنامه‌ها را اجرایی کنیم. بنابراین در کنار مسئله محوری، مسئولیت‌های خود را بادقت ببینیم و تحلیل دقیقی از محیط داخلی و خارجی داشته باشیم.

وی با اشاره به بیانات رهبر انقلاب در رابطه با جهاد تبیین، گفت: امروز بیش از هر زمان دیگری به جهاد تبیین نیازمندیم. و باید آن را در میان خود به پیش ببریم. ما مکلف هستیم امید را در جامعه زنده نگهداریم. این امکانپذیر نیست که با باورهای دینی و روح انقلاب اسلامی زندگی کنیم و ناامید باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ناامیدی از جنس شیطان است و امید از جنس معنویت و باورهای دینی، روح و مبانی انقلاب اسلامی است. این ظرفیت‌ها برای ما وجود دارد. ما در نظام حکمرانی دچار اشکالاتی هستیم. در جلسه با دولت نیز به این موضوع اشاره کرده ام که ما نیازمند «جهاد تصمیم» هستیم. وقتی حرف از جهاد تصمیم می زنیم یعنی باید اهل گذشت باشیم، از آبروی خود بگذریم و در تصمیم گیری، شجاعت و همچنین قدرت «نه» گفتن داشته باشیم. ما نباید همه را از خود راضی نگهداریم.

وی عنوان کرد: وقتی منابع کم است اولویت بندی یعنی اینکه به یک بخش منابع بدهیم و به یک بخش دیگر نه. ضروری است به فهم مشترکی در مسائلی که باید روی آنها متمرکز شویم برسیم و اولویت‌های مشترک را پیدا کنیم. حتی من اعتقاد دارم که باید در اجرا نیز روش‌های مشترکی در نظر بگیریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: جهاد تصمیم یعنی اینکه معطوف به رأی تصمیم نگیریم بلکه معطوف به حق و ظرفیت‌ها تصمیم گیری کنیم. چنین رویکردی کشور را نجات می‌دهد. لذا امروز نیازمند تصمیم گیری شجاعانه و پیشروی مداوم هستیم.

قالیباف گفت: کارشناسان دیوان محاسبات کشور بهتر از هر کسی می‌دانند که ما چه سرمایه‌های هنگفتی داریم که از دستمان خارج هستند. البته در بخش شرکت‌های دولتی همانطور که رهبر انقلاب اشاره کردند نتوانسته ایم کارنامه قابل قبولی در دو سال گذشته داشته باشیم.

وی ادامه داد: آیا مشخص است چه میزان بودجه عمرانی در دو سال گذشته هزینه شده است؟ امروز شرکت‌های نیمه دولتی داریم که حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان سود آنها است. سال ۹۹ که مجلس یازدهم روی کار آمد سهم دولت از حقوق مالکانه معادن ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است اما آیا سهم دولت از حوزه معدن همین قدر است؟ به جرأت می‌توان گفت سهم دولت بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد دلار است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امسال یعنی سال ۱۴۰۱ سهم دولت از حوزه معدن به ۴۲ همت افزایش یافته است اما چطور از رقم ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به ۴۲ هزار میلیارد تومان رسیدیم. همه این ناترازی ها باید حل و فصل شود.

قالیباف تاکید کرد: همه اینها ظرفیت‌هایی است که اگر در یک حکمرانی درست، مدیریت صحیح و نظارت دقیق آنها را به کار بگیریم به عنوان کسی که ۴ دهه خدمتگزاری کرده و تجربه میدان دارد می گویم به سرعت می‌توانیم به این وضع سروسامان دهیم و هیچ جای تردیدی در موفقیت اقتصادی وجود نخواهد داشت.


تکمیل می‌شود...

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار سیاسی

همه دستگاه‌ها در مبارزه با مواد مخدر در کنار یکدیگر قرار گیرند

همه دستگاه‌ها در مبارزه با مواد مخدر در کنار یکدیگر قرار گیرند
2022-07-02T15:11:25+04:30
سخنگوی دولت گفت: همه دستگاه‌ها در حوزه مبارزه با مواد مخدر، باید در کنار یکدیگر قرار گیرند.

«سبا بابایی»به نمونه موفقی از پیوند دوستی بین ایران وژاپن مبدل شد

«سبا بابایی»به نمونه موفقی از پیوند دوستی بین ایران وژاپن مبدل شد
2022-07-02T15:11:24+04:30
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: خانم «سبا بابایی» به نمونه موفقی از پیوند دوستی بین دو کشور و ملت ایران و ژاپن مبدل شد.

تأکید مخبر بر امدادرسانی و رسیدگی فوری به زلزله‌زدگان

  تأکید مخبر بر امدادرسانی و رسیدگی فوری به زلزله‌زدگان
2022-07-02T15:17:53+04:30
معاون اول رئیس جمهور بر آماده‌باش کامل نیروهای امدادی استان هرمزگان تاکید کرد و به استاندار دستور داد تمام امکانات و ظرفیت‌های استان را برای کمک به زلزله زد...

امیرعبداللهیان با «بشار اسد» دیدار و گفتگو کرد

امیرعبداللهیان با «بشار اسد» دیدار و گفتگو کرد
2022-07-02T14:58:05+04:30
وزیر امور خارجه کشورمان در جریان سفر به دمشق، با رئیس جمهوور سوریه دیدار و گفتگو کرد.

«سبا بابایی» نمونه موفقی از پیوند دوستی بین ایران و ژاپن مبدل شد

«سبا بابایی» نمونه موفقی از پیوند دوستی بین ایران و ژاپن مبدل شد
2022-07-02T14:58:04+04:30
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: خانم «سبا بابایی» نمونه موفقی از پیوند دوستی بین دو کشور و ملت ایران و ژاپن مبدل شد.

سرباز ولایت و پاسدار انقلاب اسلامی هستم/ شایعه پراکنی دشمن به دلیل شکست‌های پی در پی از سپاه است

سرباز ولایت و پاسدار انقلاب اسلامی هستم/ شایعه پراکنی دشمن به دلیل شکست‌های پی در پی از سپاه است
2022-07-02T14:58:03+04:30
سردار نصیری در واکنش به بازنشر مجدد شایعه بازداشتش که پس از ۳ سال مطرح شده است، آن را به دلیل شکست‌های پی در پی دشمنان از سپاه دانست و گفت: سرباز ولایت و پاس...

رضایی: دولت به‌دنبال حل چالش اقتصادی با سیاست‌های درست مالی است

 رضایی: دولت به‌دنبال حل چالش اقتصادی با سیاست‌های درست مالی است
2022-07-02T15:04:31+04:30
معاون اقتصادی رئیس جمهور رضایتمندی مردم را اولویت اساسی و راهبردی دانست و گفت دولت سیزدهم به دنبال حل چالش اقتصادی با سیاست‌های درست مالی است.

وحیدی: استانداران بر قیمت‌گذاری خدمات و کالاهای استانی نظارت کنند

 وحیدی: استانداران بر قیمت‌گذاری خدمات و کالاهای استانی نظارت کنند
2022-07-02T15:04:31+04:30
وزیر کشور کنترل قیمت‌ها و تنظیم بازار را پس از اصلاح یارانه‌ها امری جدی دانست و از استانداران خواست بر قیمت‌گذاری صحیح و عادلانه خدمات و کالاهای استانی نظار...

واکنش سردار نصیری به شایعه بازداشتش: شایعه‌پراکنی دشمن به دلیل شکست‌های پی در پی از سپاه است

 واکنش سردار نصیری به شایعه بازداشتش: شایعه‌پراکنی دشمن به دلیل شکست‌های پی در پی از سپاه است
2022-07-02T15:04:31+04:30
سردار نصیری در واکنش به بازنشر شایعه بازداشتش که پس از ۳ سال مطرح شده، آن را بدلیل شکست‌های دشمنان از سپاه دانست و گفت: سرباز ولایت و پاسدار انقلاب هستم و خ...

تهران قویا با عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه مخالف است

تهران قویا با عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه مخالف است
2022-07-02T14:44:42+04:30
وزیر امور خارجه کشورمان در جریان سفر به سوریه در بدو ورود به دمشق گفت: تهران قویا با عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه مخالف است.

آماده باش کامل نیروی دریایی ارتش برای خدمت رسانی به مردم هرمزگان

آماده باش کامل نیروی دریایی ارتش برای خدمت رسانی به مردم هرمزگان
2022-07-02T14:44:41+04:30
فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: نیروی دریایی ارتش همچون گذشته همراه مردم بوده و با وقوع زلزله صبح امروز تیم‌های تخصصی امداد و نجات به محل حادثه اعزام شدند.

سخنگوی مجلس: با ایراد مجلس، حقوق مشمولان قانون کار دستگاه‌های دولتی اصلاح شد

 سخنگوی مجلس: با ایراد مجلس، حقوق مشمولان قانون کار دستگاه‌های دولتی اصلاح شد
2022-07-02T14:37:51+04:30
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس از اصلاح حقوق مشمولان قانون کار دستگاه‌های دولتی خبر داد.

مخبر: اجرای طرح حذف ارز ترجیحی از اهداف اصلی دولت برای حذف فقر در کشور است

 مخبر: اجرای طرح حذف ارز ترجیحی از اهداف اصلی دولت برای حذف فقر در کشور است
2022-07-02T14:37:50+04:30
معاون اول رئیس جمهور گفت: در سال گذشته ۳۶۰ هزار میلیارد تومان یارانه در کشور اختصاص داده شد اما این توزیع یارانه به‌گونه‌ای بود که طبق آمار ۲۰ میلیون نفر در...

رئیسی: دولت حمایت از تولید، تلاش برای رفع موانع آن و تأکید بر صادرات را وظیفه خود می‌داند

 رئیسی: دولت حمایت از تولید، تلاش برای رفع موانع آن و تأکید بر صادرات را وظیفه خود می‌داند
2022-07-02T14:37:50+04:30
رئیس جمهور گفت: دولت مردمی به تبعیت از تاکیدات مقام معظم رهبری و ضرورت‌های توسعه اقتصاد کشور، حمایت از تولید، تلاش برای رفع موانع پیش‌روی تولید و تاکید بر ت...

پیش‌نویس سند جامع صنعت کشور تهیه شده و در حال نهایی شدن است

پیش‌نویس سند جامع صنعت کشور تهیه شده و در حال نهایی شدن است
2022-07-02T14:04:44+04:30
رئیس جمهور از تهیه پیش‌نویس سند جامع صنعت کشور از سوی دولت پس از تاکید مقام معظم رهبری خبر داد و گفت: با مشورت کارشناسان پیش‌نویس خوبی در این زمینه تهیه شده ...

مشارکت مردم در صنایع پایین دستی و بزرگ کشور تسهیل شود

مشارکت مردم در صنایع پایین دستی و بزرگ کشور تسهیل شود
2022-07-02T13:51:24+04:30
معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: مشارکت دادن و سهیم شدن مردم در صنایع پایین دستی و صنایع بزرگ کشور تسهیل شود.

تماس تلفنی قالیباف با وزیر کشور برای پیگیری وضعیت مردم زلزله‌زده هرمزگان

تماس تلفنی قالیباف با وزیر کشور برای پیگیری وضعیت مردم زلزله‌زده هرمزگان
2022-07-02T13:51:24+04:30
نماینده مردم بندرلنگه از تماس تلفنی رئیس مجلس با وزیر کشور و رئیس جمعیت هلال احمر برای پیگیری آخرین وضعیت کمک‌ها به مردم مناطق زلزله زده هرمزگان خبر داد.

ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های اعزام زائران اربعین حسینی(ع) اعلام شد

 ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های اعزام زائران اربعین حسینی(ع) اعلام شد
2022-07-02T12:51:16+04:30
ستاد مرکزی اربعین حسینی(ع) در اطلاعیه شماره یک، ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های اعزام زائران اربعین را برای امسال اعلام کرد.

اعطای مدال به فرمانده ناو آمریکایی نمونه‌ رویکردخصمانه آمریکا بود

اعطای مدال به فرمانده ناو آمریکایی نمونه‌ رویکردخصمانه آمریکا بود
2022-07-02T12:31:24+04:30
وزارت امور خارجه در صفحه مجازی خود نوشت: اعطای مدال به فرمانده ناو آمریکایی، نمونه دیگری از رویکرد خصمانه آمریکا علیه ملت ایران است.

حقوق مشمولان قانون کار دستگاه‌های دولتی اصلاح شد

حقوق مشمولان قانون کار دستگاه‌های دولتی اصلاح شد
2022-07-02T12:31:23+04:30
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: پس از اعلام نظر هیئت تطبیق قوانین و مصوبات، دولت در مصوبه ای با افزایش حقوق مشمولان قانون کار دستگاه‌های دولتی، متنا...

هدف از سفر به سوریه استقرار صلح و امنیت در منطقه است

هدف از سفر به سوریه استقرار صلح و امنیت در منطقه است
2022-07-02T12:18:04+04:30
وزیر امور خارجه گفت: بخشی از سفر من به سوریه با این هدف انجام می‌شود که بتوانیم در مسیر استقرار صلح و امنیت میان سوریه و ترکیه قدم برداریم.

فرمانده کل ارتش: فرماندهان دانشگاه‌های افسری باید متخصص سواد رسانه‌ای شوند

 فرمانده کل ارتش: فرماندهان دانشگاه‌های افسری باید متخصص سواد رسانه‌ای شوند
2022-07-02T11:44:32+04:30
امیر موسوی گفت: فرماندهان دانشگاه‌های افسری و مراکز درجه داری باید در سواد رسانه‌ای به اجتهاد برسند و درجه‌داران و افسران خود را نیز اینگونه تربیت کنند.

جهانی‌سازی اسلام از اقدامات راهبردی نیروهای مسلح است

جهانی‌سازی اسلام از اقدامات راهبردی نیروهای مسلح است
2022-07-02T11:24:52+04:30
رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا گفت: تلاش برای زمینه‌سازی ظهور و جهانی‌سازی اسلام از اقدامات راهبردی نیروهای مسلح است.

بهادری جهرمی از «ستاد مبارزه با مواد مخدر» بازدید کرد

بهادری جهرمی از «ستاد مبارزه با مواد مخدر» بازدید کرد
2022-07-02T11:11:29+04:30
سخنگوی دولت با حضور در ستاد مبارزه با مواد مخدر در جریان آخرین اقدامات این ستاد و سایر دستگاه ها در مبارزه با مواد مخدر قرار گرفت.

«امیرعبداللهیان» عازم سوریه شد

«امیرعبداللهیان» عازم سوریه شد
2022-07-02T10:44:50+04:30
وزیر امور خارجه به منظور دیدار و تبادل نظر با مقامات عالی سوریه عازم این کشور شد.

نقطه عطف بیانیه گام دوم انقلاب آمادگی برای ظهور است

نقطه عطف بیانیه گام دوم انقلاب آمادگی برای ظهور است
2022-07-02T10:44:49+04:30
فرمانده کل ارتش با تاکید بر اینکه مسئولیت‌ سنگین تربیت افسران و درجه داران منتظرِ ظهور برعهده فرماندهان مراکز آموزشی است، گفت: نقطه عطف بیانیه گام دوم انقلاب...

دستور فرمانده نیروی دریایی سپاه برای کمک رسانی به زلزله‌زدگان هرمزگان

 دستور فرمانده نیروی دریایی سپاه برای کمک رسانی به زلزله‌زدگان هرمزگان
2022-07-02T10:51:14+04:30
سردار تنگسیری ضمن تماس با فرمانده منطقه پنجم ندسا بر امداد رسانی گروه‌های جهادی و مهندسی نیروی دریایی سپاه به زلزله‌زدگان هرمزگان تاکید کرد.

پیام تسلیت فرمانده سپاه و وزیر دفاع در پی درگذشت مادر شهید بابایی

 پیام تسلیت فرمانده سپاه و وزیر دفاع در پی درگذشت مادر شهید بابایی
2022-07-02T10:51:14+04:30
سردار سلامی و امیر آشتیانی در پیام‌های جداگانه‌ای درگذشت مادر شهید بابایی را تسلیت گفتند.

دیدار جمعی از خانواده‌ها و همسران شهدا با همسر رئیس‌جمهور

 دیدار جمعی از خانواده‌ها و همسران شهدا با همسر رئیس‌جمهور
2022-07-02T10:51:14+04:30
جمعی از خانواده‌ها و همسران شهدا هزمان با سالروز ازدواج امام علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) با همسر رئیس‌جمهور دیدار کردند.

تسلیت سرلشکر سلامی و وزیر دفاع در پی درگذشت مادر شهید بابایی

تسلیت سرلشکر سلامی و وزیر دفاع در پی درگذشت مادر شهید بابایی
2022-07-02T10:04:46+04:30
فرمانده کل سپاه و وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با صدور پیام‌های جداگانه درگذشت مادر ژاپنی الاصل شهید «محمد بابایی» را تسلیت گفتند.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)