میرنیوز

کلیات طرح دوفوریتی تغییر تاریخ سال مالی در مجلس تصویب شد

 کلیات طرح دوفوریتی تغییر تاریخ سال مالی در مجلس تصویب شد 2022-06-22T10:46:28+04:30

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، نمایندگان مجلس در نشست علنی امروز (چهارشنبه یک تیر) قوه مقننه و  در جریان بررسی گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد طرح دوفوریتی تغییر تاریخ سال مالی با 180 رأی موافق، 19 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 219 نماینده حاضر در صحن با کلیات این طرح موافقت کردند.

سید محمدرضا میرتاج الدینی متن گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات را به شرح زیر قرائت کرد:

طرح دوفوریتی تغییر تاریخ سال مالی به شماره ثبت 787 جهت رسیدگی به این کمیسیون به عنوان اصلی ارائه شده بود و در جلسه مورخ 29 خردادماه 1401 مورد بررسی قرار گرفت و کلیات آن با اصلاح عنوان و متن بدین شرح به تصویب رسید.

ماده واحده؛ مهلت جذب اعتبارات تملک دارائیهای سرمایه ای و مالی قانون بودجه سال 1400 کل کشور اعم از وجوه نقد و اوراق بهادار(اسناد خزانه ، اوراق مشارکت و سایر اسناد مالی اسلامی) تا پایان شهریور‌ماه سال 1401 تمدید می گردد. مانده وجوه مصرف نشده اعتبارات فوق الذکر حداکثر تا دهم مهرماه سال 1401 به خزانه داری کل کشور واریز می شود. مهلت ارسال صورتحساب دریافت و پرداخت نهائی نیز تا پایان مهرماه سال 1401تعیین می شود.

میرتاج الدینی در بیان دلیل لزوم تغییر سال مالی افزود: سال مالی 12 ماه بوده و مهلت آن تا 29 اسفندماه به اتمام می رسد و دولت بعد از این تاریخ اعتباراتی را تخصیص نمی دهد، چون در سال 1401 مشکلات زیادی در این بخش داشتیم و تخصیص ها به موقع انجام نشد، بنابراین لازم است که مهلت تعیین شده تمدید شود.

وی تصریح کرد: هم اکنون 24 هزار میلیارد تومان از اعتبارات عمرانی تخصیص داده شده و در دستگاه های اجرایی در استان ها وجود دارد، اما زمانی برای اجرا نداریم، بنابراین اگر این مهلت تعیین نشود، اعتبارات برگشت داده شده و آسیب ناشی از آن به مردم وارد می شود، چرا که طرح های عمرانی نیمه تمام باقی می ماند، بنابراین لازم است این مهلت را تا شهریور ماه 1401 تمدید کنیم.

لازم به ذکر است عنوان این طرح به "تمدید مهلت جذب اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای و مالی سال 1400 کل کشور" تغییر یافت.

سلیمی: تغییر سال مالی فرآیند بودجه ریزی را در کشور دچار مشکل می کند

در ابتدا علیرضا سلیمی عضو هیات رئیسه مجلس در مخالفت با کلیات طرح دوفوریتی تغییر تاریخ سال مالی گفت: از آنجا که در سال 1400 صرفاً بخشی از بودجه های عمرانی جذب شده، حالا می خواهیم سال مالی پروژه های عمرانی را تا پایان شهریور ادامه دهیم، اما چرا می خواهیم این کار را انجام دهیم، چون برخی از مناطق سردسیر امکان جذب بودجه در زمان خود را ندارند و تخصیص به موقع انجام نمی شود، یعنی از باب ضرورت. اما اگر امری ضروری است باید در حد ضرورت آن را انجام دهیم تا رفع اضطرار شود. در حالی که اکنون می خواهیم این موضوع را به یک روال و قاعده تبدیل کنیم. با این کار کل پروژه های عمرانی به آن طرف سال منتقل می شوند و این با کجای عقل هماهنگ است؟

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس با بیان اینکه چرا دائم قانون تخصیص تصویب کنیم و چرا قانون را به صورت کلی تصویب نکنیم، افزود: وقتی بخش عمده ای از بودجه را آن طرف سال می بریم، از یک چاله به چاه می افتیم و به چاه فرابودجه ریزی خواهیم افتاد و این سبب می شود دیوان محاسبات به موقع به ما گزارش ندهد و اگر درآمدها و هزینه ها را به موقع پیش بینی نکنیم، فرآیند بودجه ریزی در کشور دچار مشکل می شود، ضمن آنکه هدفگذاری مالی دولت را دچار مشکل می کند. بنابراین باید مسئله را به صورت بنیادی حل کنیم تا هر سال دچار مشکل نشویم.

نادران: افزایش بی ضابطه سال مالی امکانپذیر نیست

بنابراین گزارش در ادامه الیاس نادران در مخالفت با کلیات طرح دوفوریتی تغییر تاریخ سال مالی گفت: سال مالی 12 ماه است، چه از اول فروردین، چه از اول تیر و یا شهریور شروع کنیم، همان 12 ماه می شود، اما نمی توان آن را 18 ماه کرد، چرا که در این صورت یک سال و نیم مالی خواهیم داشت و مخالفت من از این باب است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر چه موافقان دلایل متعددی برای این خواسته خود دارند، مثل یخبندان و پرداخت نشدن بودجه ها، در حالی که یخبندان با پرداخت نکردن بودجه تناسبی ندارد و صرفاً توجیه است. بنابراین اگر می خواهیم سال مالی طرح های عمرانی را تا آخر تیر و یا هر ماه دیگری تغییر دهیم باید ابتدا تکلیف دستگاه ها را مشخص کنیم. در واقع از تیرماه یک سال تا تیرماه سال دیگر یا از شهریورماه تا شهریورماه سال دیگر باشد، اما افزایش سال مالی به صورت بی ضابطه امکانپذیر نیست و اگر به صورت کلی بگوییم سال مالی 18 ماه باشد، یک بی ضابطگی بزرگ است.

وی با تاکید بر اینکه با این کار بودجه ریزی را دچار آسیب خواهیم کرد، افزود: اگر قرار است مبدأ و مقصد سال مالی تغییر کند، مشکلی نیست، ولی اگر بخواهیم استثنا قائل شویم، باید بگوییم در مورد برخی از طرح های عمرانی صرفاً فرصتی دو ماهه داد، چرا که در غیر این صورت دستگاه های اجرایی را بدهکار کرده و مطالبات را بالا می بریم.

این نماینده افزود: استدعا دارم دوستان به این طرح رأی ندهند تا کمیسیون بررسی کند چه طرح های عمرانی تا چه سقف اعتباری و در چه شرایطی امکان تبدیل وجوه آنها وجود دارد و سال مالی را هم تغییر ندهیم نه آنکه سال مالی را 18 ماه کنیم.

بابایی کارنامی: موافقان طرح دوفوریتی تغییر تاریخ سال مالی به بی نظمی در بودجه ریزی کمک می کنند

در ادامه علی بابایی کارنامی نیز در مخالفت با کلیات طرح دوفوریتی تغییر تاریخ سال مالی، ضمن بیان تذکری به سازمان محیط زیست کشور گفت: به سازمان محیط زیست کشور به دلیل برخورد غیرکارشناسی با احداث واحد پتروشیمی در استان مازندران تذکر می دهم چرا که مردم استان بسیار رنجیده اند و لذا آقای سلاجقه باید از مردم مازندران عذرخواهی کند. همچنین از استاندار و معاون سیاسی استاندار مازندران برای کاهش افراد غرق شده قدردانی می کنم، چرا که با اعتبار کم، کار بزرگی انجام می دهند.

وی ادامه داد: موافقان طرح دوفوریتی تغییر تاریخ سال مالی با این موافقت بی انضباطی خزانه داری کل کشور را توجیه می کنند و با این کار به بی انضباطی در بودجه ریزی کل کشور کمک می کنند، در حالی که بودجه عین انضباط است.

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس یازدهم با بیان اینکه امسال این کار را کردیم، اما سال دیگر چه خواهیم کرد، افزود: مجلس و دولت باید به انضباط مالی در کشور کمک کنند و ما داریم بی برنامگی سازمان برنامه را در قالب این طرح ها توجیه می کنیم! لذا دولت باید با نظم بخشیدن به مباحثی که دغدغه امروز مردم است، شرایط را کنترل کند و یکبار برای همیشه جلوی این بی انضباطی ها گرفته شود.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار سیاسی

برخی بانک های دولتی نیروی مازاد دارند/بهره وری نیروی کار باید مدنظر قرار گیرد

برخی بانک های دولتی نیروی مازاد دارند/بهره وری نیروی کار باید مدنظر قرار گیرد
2022-06-26T09:53:25+04:30
رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: در حال حاضر برخی از بانک‌های دولتی ما نیروی مازاد دارند و پیش از جذب نیرو باید به مقوله بهره وری توجه کنیم.

کلیات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت تصویب شد

کلیات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت تصویب شد
2022-06-26T09:40:13+04:30
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز کلیات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت را تصویب کردند.

نعمت امنیت مرهون هم افزایی خدشه ناپذیر جامعه اطلاعاتی کشور است

نعمت امنیت مرهون هم افزایی خدشه ناپذیر جامعه اطلاعاتی کشور است
2022-06-26T09:40:13+04:30
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت:بی شک نعمت بزرگ امنیت و آرامش پایدار مرهون الطاف و عنایات خداوندی و اخوت، هوشمندی، هماهنگی، همکاری وهم افزایی خدش...

حضور سفیر ژاپن در صحن علنی مجلس

حضور سفیر ژاپن در صحن علنی مجلس
2022-06-26T09:26:46+04:30
سفیر ژاپن در ایران و هیات همراه، در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی حضور یافتند.

تبریک وزیر اطلاعات به سردار کاظمی/ تاکید بر همکاری و هم‌افزایی سربازان گمنام امام زمان(عج)

تبریک وزیر اطلاعات به سردار کاظمی/ تاکید بر همکاری و هم‌افزایی سربازان گمنام امام زمان(عج)
2022-06-26T09:13:29+04:30
وزیر اطلاعات با صدور پیامی انتصاب سردار کاظمی ریاست جدید سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تبریک گفت.

رئیسی: ایران از آتش‌بسی که منجر به صلح یمن شود حمایت می‌کند

رئیسی: ایران از آتش‌بسی که منجر به صلح یمن شود حمایت می‌کند
2022-06-26T09:00:12+04:30
رئیس‌جمهور گفت: جمهوری اسلامی ایران از آتش‌بسی که منجر به صلح کامل و رفع واقعی محاصره اقتصادی ظالمانه بر ضد ملت یمن شود، حمایت می‌کند.

وضعیت معیشتی پرسنل قوه قضائیه مورد توجه بیشتری قرار گیرد

وضعیت معیشتی پرسنل قوه قضائیه مورد توجه بیشتری قرار گیرد
2022-06-26T08:33:28+04:30
نماینده مردم اهواز در مجلس گفت: لازم است به وضعیت معیشتی پرسنل قوه قضائیه به ویژه پرسنل شوراهای حل اختلاف توجه بیشتری شود.

مجلس برای تحقق اهداف تحول قضائی در کنار قوه قضائیه است

مجلس برای تحقق اهداف تحول قضائی در کنار قوه قضائیه است
2022-06-26T08:33:28+04:30
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس در راه تنظیم قوانین مورد نیاز جهت تحقق اهداف میان مدت و بلند مدت تحول در دستگاه قضا همراه قوه قضائیه است.

صحن علنی آغاز شد/ بررسی دوفوریت مدیریت متمرکز در حوادث غیرمترقبه

صحن علنی آغاز شد/ بررسی دوفوریت مدیریت متمرکز در حوادث غیرمترقبه
2022-06-26T08:06:50+04:30
صحن علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست «محمدباقر قالیباف» آغاز شد و تقاضای بررسی دوفوریتی طرح ایجاد مدیریت متمرکز جهت تأمین ماشین‌آلات و امکانات لجستیک در حوادث...

صحن علنی آغاز شد/ بررسی دوفوریت مدیریت متمرکز در حوادث غیرمتقربه

صحن علنی آغاز شد/ بررسی دوفوریت مدیریت متمرکز در حوادث غیرمتقربه
2022-06-26T07:53:26+04:30
صحن علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست «محمدباقر قالیباف» آغاز شد و تقاضای بررسی دوفوریتی طرح ایجاد مدیریت متمرکز جهت تأمین ماشین‌آلات و امکانات لوجستیک در حواد...

سردار مشروعی‌فر فرمانده سپاه ولی‌امر(عج) شد

 سردار مشروعی‌فر فرمانده سپاه ولی‌امر(عج) شد
2022-06-26T08:00:00+04:30
سردار سرتیپ‌دوم پاسدار حسن مشروعی‌فر با حکم فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به سمت فرمانده سپاه حفاظت ولی‌امر(عج) منصوب شد.

قیمت سوخت تغییر نمی‌کند/مذاکره را تعطیل نمی‌کنیم

قیمت سوخت تغییر نمی‌کند/مذاکره را تعطیل نمی‌کنیم
2022-06-25T22:27:29+04:30
رئیس‌جمهور گفت: ما مشکل سوخت نداریم، نه قیمت سوخت تغییر کرده و نه برنامه‌ای برای تغییر قیمت سوخت داریم.

رئیسی: در زمان شروع دولت سیزدهم ارز ترجیحی وجود نداشت/برنامه‌ای برای تغییر قیمت سوخت نداریم

رئیسی: در زمان شروع دولت سیزدهم ارز ترجیحی وجود نداشت/برنامه‌ای برای تغییر قیمت سوخت نداریم
2022-06-25T22:01:14+04:30
رئیس‌جمهور گفت: برنامه‌ای برای تغییر قیمت سوخت نداریم. ما سعی کردیم کارهای تورمی نکنیم که نتیجه آن روند نزولی تورم در سه ماهه آخر ۱۴۰۰ شد.

رئیسی: در زمان شروع دولت سیزدهم ارز ترجیحی وجود نداشت

رئیسی: در زمان شروع دولت سیزدهم ارز ترجیحی وجود نداشت
2022-06-25T21:47:28+04:30
رئیس‌جمهور گفت: در زمان شروع دولت سیزدهم در بودجه ۱۴۰۰ مبلغی با عنوان ارز ترجیحی وجود نداشت، زیرا در دولت قبل مصرف شده بود.

ششمین گفتگوی زنده تلویزیونی حجت‌الاسلام رئیسی آغاز شد

ششمین گفتگوی زنده تلویزیونی حجت‌الاسلام رئیسی آغاز شد
2022-06-25T21:20:50+04:30
ششمین گفتگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور با ملت ایران دقایقی پیش آغاز شد.

شمخانی: به دنبال توافقی قوی، قابل‌اتکا و پایدار هستیم

شمخانی: به دنبال توافقی قوی، قابل‌اتکا و پایدار هستیم
2022-06-25T21:20:49+04:30
دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان گفت: ما ضمن آنکه به همه تعهداتمان در برجام عمل کردیم هیچ‌گاه از میز مذاکره خارج نشدیم و اکنون نیز به دنبال توافقی قوی، پاید...

ایران مصمم به نیل به توافق خوب، قوی و پایدار است

ایران مصمم به نیل به توافق خوب، قوی و پایدار است
2022-06-25T21:07:28+04:30
وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کرد: اگر سایر طرف‌ها اراده لازم را داشته باشند، ایران مصمم به نیل به توافق خوب، قوی و پایدار است.

مجاهدت بی‌انتها نیاز یک نظام اطلاعاتی حرفه‌ای است

مجاهدت بی‌انتها نیاز یک نظام اطلاعاتی حرفه‌ای است
2022-06-25T20:14:08+04:30
فرمانده سپاه ‏با بیان اینکه نظام اطلاعاتی موفق از ژرفای ذهن دشمن راهبرد او را استخراج و برای آن برنامه‌ریزی می‌کند، تصریح کرد: مجاهدت بی‌انتها نیاز یک نظام ا...

ایران از آتش‌بسی که منجر به رفع محاصره یمن شود حمایت می‌کند/ آمادگی ایران برای ارسال واکسن به یمن

ایران از آتش‌بسی که منجر به رفع محاصره یمن شود حمایت می‌کند/ آمادگی ایران برای ارسال واکسن به یمن
2022-06-25T19:34:09+04:30
رئیس‌جمهور گفت: جمهوری اسلامی ایران از آتش‌بسی که منجر به صلح کامل و رفع واقعی محاصره اقتصادی ظالمانه بر ضد ملت یمن شود، حمایت می‌کند.

«جوزف بورل» با شمخانی دیدار کرد

«جوزف بورل» با شمخانی دیدار کرد
2022-06-25T19:34:08+04:30
نماینده عالی سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا با دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفتگو کرد.

ایران از آتش‌بسی که منجر به رفع واقعی محاصره بر ضد ملت یمن شود حمایت می‌کند

ایران از آتش‌بسی که منجر به رفع واقعی محاصره بر ضد ملت یمن شود حمایت می‌کند
2022-06-25T19:20:51+04:30
رئیس‌جمهور گفت: جمهوری اسلامی ایران از آتش‌بسی که منجر به صلح کامل و رفع واقعی محاصره اقتصادی ظالمانه بر ضد ملت یمن شود، حمایت می‌کند.

تقدیر سرلشکر باقری از دستگاه قضا برای مقابله با مفسدان اقتصادی دانه درشت

تقدیر سرلشکر باقری از دستگاه قضا برای مقابله با مفسدان اقتصادی دانه درشت
2022-06-25T18:40:52+04:30
رئیس ستادکل نیروهای مسلح با صدور پیامی از دستگاه قضا برای مقابله قاطع و همه‌جانبه با فساد به‌ویژه مفسدان اقتصادی دانه‌درشت و محتکران کالاهای اساسی تقدیر کرد.

بازسازی نظام قضایی ایران مرهون مجاهدت‌‎های شهید بهشتی است

بازسازی نظام قضایی ایران مرهون مجاهدت‌‎های شهید بهشتی است
2022-06-25T18:40:51+04:30
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: شهید بهشتی تحول بزرگی را طی فرصتی کوتاه در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی پدید آوردند و بازسازی نظام قضایی ایران، مرهون تلاش‌ها و...

ستایش از شخصیّتی مثل چمران، ستایش از یک خط کلی است

ستایش از شخصیّتی مثل چمران، ستایش از یک خط کلی است
2022-06-25T17:20:47+04:30
رهبر انقلاب فرمودند: تمجید و ستایش از دکتر چمران فقط تمجید و ستایش از یک شخص بود، در حقیقت ستایش و تمجید از یک خطّ کلّی است.

سردار حسن مشروعی‌فر به فرماندهی سپاه حفاظت ولی‌امر(عج) منصوب شد

سردار حسن مشروعی‌فر به فرماندهی سپاه حفاظت ولی‌امر(عج) منصوب شد
2022-06-25T17:07:28+04:30
سردار حسن مشروعی‌فر با حکم فرمانده کل سپاه به فرماندهی سپاه حفاظت ولی‌امر(عج) منصوب شد.

سردار مشروعی‌فر فرمانده سپاه ولی‌امر (عج) شد

 سردار مشروعی‌فر فرمانده سپاه ولی‌امر (عج) شد
2022-06-25T17:14:01+04:30
سردار سرتیپ دوم پاسدار حسن مشروعی‌فر با حکم فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به سمت فرمانده سپاه حفاظت ولی امر (عج) منصوب شد.

آیین تکریم و معارفه رئیس سازمان اطلاعات سپاه برگزار شد

آیین تکریم و معارفه رئیس سازمان اطلاعات سپاه برگزار شد
2022-06-25T16:54:09+04:30
آیین تکریم و معارفه رئیس سازمان اطلاعات سپاه با حضور فرمانده کل سپاه و مسئولین جامعه اطلاعاتی کشور برگزار شد.

نمایندگان مجلس ارتباطشان با مردم را حفظ کنند / مشکل مردم مسئله معیشت است

نمایندگان مجلس ارتباطشان با مردم را حفظ کنند / مشکل مردم مسئله معیشت است
2022-06-25T16:00:50+04:30
دبیر شورای نگهبان گفت: عمده مشکل مردم، مسئله معیشت است و وضعیت گرانی‌ها برای مردمی که درآمد کمی دارند یا درآمدی ندارند، معضلی است که باید برای آن راه حلی جست...

امیرعبداللهیان:آمادگی داریم در روزهای آینده مذاکرات را از سر بگیریم/بورل:مذاکرات از سر گرفته می‌شود

امیرعبداللهیان:آمادگی داریم در روزهای آینده مذاکرات را از سر بگیریم/بورل:مذاکرات از سر گرفته می‌شود
2022-06-25T16:00:49+04:30
وزیر امور خارجه گفت: به مسئول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کردیم ما آمادگی داریم در روزهای آینده مذاکرات را از سر بگیریم.

وزیر اطلاعات: تروریست‌های روسیاه آلبانی در امان نخواهند بود

وزیر اطلاعات: تروریست‌های روسیاه آلبانی در امان نخواهند بود
2022-06-25T15:47:30+04:30
وزیر اطلاعات گفت: تروریست‌های روسیاه آلبانی نشین هیچ‌گاه از آتش انتقام دوازده هزار شهید جنایات آنها در امان نخواهند بود.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)