میرنیوز

عین اللهی: ۷ سال برای عبور از بحران جمعیت فرصت داریم

 عین اللهی: ۷ سال برای عبور از بحران جمعیت فرصت داریم 2022-06-21T10:39:49+04:30

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، بهرام عین اللهی وزیر بهداشت و درمان در نشست علنی امروز (سه شنبه، 31 خرداد) قوه مقننه و  در پاسخ به سوال فاطمه قاسم پور نماینده مردم تهران درخصوص عملکرد وزارت بهداشت در اجرای قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده در قالب حل مشکل زوجین نابارور، افزود: در ابتدا جا دارد از خانم قاسم پور تشکر کنم که پیگیری دلسوزانه و جدی در خصوص حل مشکلات مردم دارند و این باعث افتخار است که در مورد یکی از اولویت های مهم یعنی جوانی جمعیت سوال مطرح کردند.

وی تاکید کرد: اولویت های وزارت بهداشت در ابتدا مقابله با کرونا بود که موفقیت خوبی حاصل شد، همچنین بیمه همگانی و تعرفه پرستاری بود که در گزارش کمیسیون به آن اشاره خواهم کرد اما در مورد جوانی جمعیت واقعا وضعیتی که در کشور وجود دارد بسیار نامطلوب بوده و فرصت زیادی هم برای افزایش جمعیت در کشور نداریم بنابراین عاجزانه از نمایندگان مجلس درخواست می کنم که با وضع قوانین و ارائه راهکار بتوانیم از این بحران خارج شویم چرا که اگر ما در طول 7 سال کاری برای افزایش جمعیت نکنیم بعد قابل جبران نخواهد بود و این دغدغه رهبر معظم انقلاب است که باید در خصوص آن اقدام کنیم.

عین اللهی ضمن تشکر از مجلس انقلابی برای تصویب قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده، تصریح کرد: وزارت بهداشت در جهت اجرای این قانون قرارگاهی را تحت عنوان جوانی جمعیت ایجاد کرده است و این اقدام در پی تجربه ای که در کنترل کرونا از طریق ایجاد ستاد ملی کرونا به دست آمد و همه پای کار آمدند و کار ملی انجام شد و به موفقیت هم رسید، صورت گرفت.

وی افزود: مسئولیت و فرماندهی این قرارگاه برعهده وزیر بهداشت بوده و تمام افراد موثر در حوزه جوانی جمعیت در آن شرکت دارند کما اینکه تعدادی از نمایندگان نیز در آن حضور دارند و جلسات این قرارگاه به صورت هفتگی برگزار شده و مصوباتی دارد ضمن اینکه باید به این نکته توجه کنم از بین سازمان هایی که در رابطه با اجرای قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده مسئولیت دارند ما سعی کردیم اقداماتی را به صورت مفصل انجام دهیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه ضمن تقدیر از نمایندگان برای ادای احترام به خدمات مدافعان سلامت برای کنترل کرونا، افزود: این افراد زحمات زیادی در خصوص کنترل کرونا کشیدند ضمن اینکه حدود 300 شهید از بین همه کادر پزشکی، پرستاری و سلامت داشتیم.

عین اللهی تاکید کرد: اولویت مهم وزارت بهداشت جوانی جمعیت است و جدای از اینکه وزارت بهداشت باید اقداماتی در این زمینه انجام دهد این یک بحث فرهنگی است بنابراین از نمایندگان خواهش می کنم کمک کنند تا این معضل حل شود و ما از این پیچ بسیار خطرناک کاهش جمعیت نجات پیدا کنیم.  

وی تصریح کرد: ما همه خانه های بهداشت در سراسر کشور را بسیج کردیم و از بهورزان نیز خواستیم تا افرادی را تشویق کنند تا جمعیت تحت پوشش آن ها افزایش پیدا کند و بسته های تشویقی در این زمینه در نظر گرفتیم چرا که بهورزان می توانند نقش مهمی در این زمینه داشته باشند و تلاش شد از این طریق این پیچ تاریخی را حل کنیم.

این عضو کابینه دولت سیزدهم با اشاره به اعتبارات این بخش، افزود: در مورد اعتبارات جلسات مکرری گذاشته شد و بند هـ تبصره 17 قانون بودجه با عنوان حمایت از هزینه های درمان ناباروری به صورت کامل ابلاغ شد از سوی دیگر از کل اعتبارات تخصیص یافته به این بخش که 787 میلیارد تومان بود مبلغ 492 میلیارد تومان تملکی است و باید مراکزی را به عنوان درمان ناباروری در استان ها ایجاد کنیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یادآور شد: متاسفانه این مراکز به اندازه کافی در کشور وجود ندارد بنابراین اولویت اصلی ما افزایش آن ها است کما اینکه مبلغ 492 میلیارد تومان به افزایش مراکز ناباروری و بلوک زایمانی اختصاص داده شده و تاکنون برای 40 پروژه هزینه کرده ایم.

عین اللهی افزود: هم اکنون 14 پروژه مرکز ناباروری و بلوک زایمانی و 26 پروژه مرکز تخصصی درمان ناباروری در دست اجرا است ضمن اینکه امسال یکی از اولویت های اصلی این است که بتوانیم مراکز درمان ناباروری و بلوک زایمانی را افزایش دهیم کما اینکه 219 پروژه در دست اجرا داریم تا بتوانیم به آن 40 پروژه اضافه کنیم علاوه بر آن سازمان بیمه سلامت نیز از منابع خود مبلغ 141 میلیارد تومان به درمان ناباروری اختصاص داده است. همچنین در سال گذشته 350 هزار بسته خدمات ناباروری ارائه کردیم و امیدواریم امسال نیز بتوانیم بیش از این انجام دهیم.

وی اظهار کرد: باید پوشش بیمه ای برای ارائه خدمات نازایی و ناباروری به طور کامل انجام شود و وزارت بهداشت استانداردهای ارائه خدمات مذکور را کامل ابلاغ کند همچنین دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت مکلف است دستورالعمل خرید راهبردی خدمات موضوع آن را به طور کامل ابلاغ کند و بار مالی موردنیاز برای اجرای این تصویب نامه از محل منابع مرتبط با ارائه خدمات نازایی و ناباروری در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته و به سازمان های بیمه گر پایه مجددا انتقال پیدا کند از سوی دیگر فرانشیز هزینه های درمان زوج های نابارور در برنامه حمایت مالی از آن ها تحت پوشش قرار گرفته است.

این عضو کابینه دولت سیزدهم افزود: این دستورالعمل ابلاغ شده از سوی دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت جهت اجرا از آذرماه در دستورکار قرار گرفته و تقریبا 4 ماه از شروع این دولت گذشته بود که برای اجرا به ادارات کل ارسال کردیم و پیوسته تحت نظارت و ارزیابی هستند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: افتخار دارم اعلام کنم در حال حاضر 90 درصد تعرفه مصوب بخش دولتی بسته های خدماتی ناباروری در مراکز دولتی و 90 درصد تعرفه مصوب بخش عمومی غیردولتی در این مراکز و پرداخت 90 درصد تعرفه عمومی غیردولتی بسته های خدمات ناباروری در مراکز خصوصی و خیریه توسط سازمان بیمه سلامت در وزارت بهداشت انجام می شود و اگر بتوانیم منابع این بخش را تامین کنیم به 100 درصد ارتقا خواهد یافت.

عین اللهی افزود: افرادی نیز که از ابتدای سال 1400 از مراکز غیر طرف قرارداد خدمات درمان ناباروری دریافت کردند هزینه آن ها در قالب پرونده خسارت متفرقه پرداخت می شود، همچنین جهت رفاه بیشتر و دسترسی آسان تر و عدالت در سلامت این نکته مهم است که بیمه شدگان روستایی نظام بیمه همگانی جهت اخذ این خدمات از پرداخت در سیستم اجرا معاف هستند همچنین پرسنل ما که قبلا کار دیگری انجام می دادند با تغییر کاربری در حوزه ناباروری فعالیت خواهند کرد.

وی یادآور شد: پرداخت هزینه های دارو، پاراکلینیک و تجهیزات پزشکی مرتبط به صورت 90 درصد تحت پوشش بیمه قرار گرفته و دریافت خدمات کمک باروری جهت زوج نابارور تا 49 سال تمام و بدون محدودیت سنی با پرداخت 10 درصد هزینه از جیب میسر شد از سوی دیگر جهت قرارداد با بخش خصوصی در صندوق های بیمه همگانی و روستایی مجوزهای لازم را صادر کردیم. همچنین در اجرای ماده 44 قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده کلیه زوجین نابارور فاقد پوشش بیمه با آزمون وسع تحت پوشش قرار می دهیم و خانم های باردار هم اگر بیمه نباشد بعد از مراجعه بدون دریافت وجه از خدمات بیمه همگانی بهره مند می شوند و فرزندانشان نیز تا 5 سالگی از خدمات بیمه همگانی برخوردار خواهند شد.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار سیاسی

رئیسی: دولت، حمایت از تولید، تلاش برای رفع موانع آن و تأکید بر صادرات را وظیفه خود می‌داند

 رئیسی: دولت، حمایت از تولید، تلاش برای رفع موانع آن و تأکید بر صادرات را وظیفه خود می‌داند
2022-07-02T15:57:54+04:30
رئیس جمهور گفت: دولت مردمی به تبعیت از تأکیدات مقام معظم رهبری و ضرورت‌های توسعه اقتصاد کشور، حمایت از تولید، تلاش برای رفع موانع پیش روی تولید و تأکید بر ت...

دولتی‌ها برای رفع مشکلات مردم تلاش می‌کنند/ «درجا زدن» در دولت سیزدهم معنا ندارد

دولتی‌ها برای رفع مشکلات مردم تلاش می‌کنند/ «درجا زدن» در دولت سیزدهم معنا ندارد
2022-07-02T15:38:01+04:30
معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: دولت مردمی با تمام توان در مسیر رفع مشکلات مردم تلاش می‌کند و در این راستا همه مسئولان موظفند، روحیه جهادی و انقلابی را به زیر...

همه دستگاه‌ها در مبارزه با مواد مخدر در کنار یکدیگر قرار گیرند

همه دستگاه‌ها در مبارزه با مواد مخدر در کنار یکدیگر قرار گیرند
2022-07-02T15:11:25+04:30
سخنگوی دولت گفت: همه دستگاه‌ها در حوزه مبارزه با مواد مخدر، باید در کنار یکدیگر قرار گیرند.

«سبا بابایی»به نمونه موفقی از پیوند دوستی بین ایران وژاپن مبدل شد

«سبا بابایی»به نمونه موفقی از پیوند دوستی بین ایران وژاپن مبدل شد
2022-07-02T15:11:24+04:30
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: خانم «سبا بابایی» به نمونه موفقی از پیوند دوستی بین دو کشور و ملت ایران و ژاپن مبدل شد.

تأکید مخبر بر امدادرسانی و رسیدگی فوری به زلزله‌زدگان

  تأکید مخبر بر امدادرسانی و رسیدگی فوری به زلزله‌زدگان
2022-07-02T15:17:53+04:30
معاون اول رئیس جمهور بر آماده‌باش کامل نیروهای امدادی استان هرمزگان تاکید کرد و به استاندار دستور داد تمام امکانات و ظرفیت‌های استان را برای کمک به زلزله زد...

امیرعبداللهیان با «بشار اسد» دیدار و گفتگو کرد

امیرعبداللهیان با «بشار اسد» دیدار و گفتگو کرد
2022-07-02T14:58:05+04:30
وزیر امور خارجه کشورمان در جریان سفر به دمشق، با رئیس جمهوور سوریه دیدار و گفتگو کرد.

«سبا بابایی» نمونه موفقی از پیوند دوستی بین ایران و ژاپن مبدل شد

«سبا بابایی» نمونه موفقی از پیوند دوستی بین ایران و ژاپن مبدل شد
2022-07-02T14:58:04+04:30
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: خانم «سبا بابایی» نمونه موفقی از پیوند دوستی بین دو کشور و ملت ایران و ژاپن مبدل شد.

سرباز ولایت و پاسدار انقلاب اسلامی هستم/ شایعه پراکنی دشمن به دلیل شکست‌های پی در پی از سپاه است

سرباز ولایت و پاسدار انقلاب اسلامی هستم/ شایعه پراکنی دشمن به دلیل شکست‌های پی در پی از سپاه است
2022-07-02T14:58:03+04:30
سردار نصیری در واکنش به بازنشر مجدد شایعه بازداشتش که پس از ۳ سال مطرح شده است، آن را به دلیل شکست‌های پی در پی دشمنان از سپاه دانست و گفت: سرباز ولایت و پاس...

رضایی: دولت به‌دنبال حل چالش اقتصادی با سیاست‌های درست مالی است

 رضایی: دولت به‌دنبال حل چالش اقتصادی با سیاست‌های درست مالی است
2022-07-02T15:04:31+04:30
معاون اقتصادی رئیس جمهور رضایتمندی مردم را اولویت اساسی و راهبردی دانست و گفت دولت سیزدهم به دنبال حل چالش اقتصادی با سیاست‌های درست مالی است.

وحیدی: استانداران بر قیمت‌گذاری خدمات و کالاهای استانی نظارت کنند

 وحیدی: استانداران بر قیمت‌گذاری خدمات و کالاهای استانی نظارت کنند
2022-07-02T15:04:31+04:30
وزیر کشور کنترل قیمت‌ها و تنظیم بازار را پس از اصلاح یارانه‌ها امری جدی دانست و از استانداران خواست بر قیمت‌گذاری صحیح و عادلانه خدمات و کالاهای استانی نظار...

واکنش سردار نصیری به شایعه بازداشتش: شایعه‌پراکنی دشمن به دلیل شکست‌های پی در پی از سپاه است

 واکنش سردار نصیری به شایعه بازداشتش: شایعه‌پراکنی دشمن به دلیل شکست‌های پی در پی از سپاه است
2022-07-02T15:04:31+04:30
سردار نصیری در واکنش به بازنشر شایعه بازداشتش که پس از ۳ سال مطرح شده، آن را بدلیل شکست‌های دشمنان از سپاه دانست و گفت: سرباز ولایت و پاسدار انقلاب هستم و خ...

تهران قویا با عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه مخالف است

تهران قویا با عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه مخالف است
2022-07-02T14:44:42+04:30
وزیر امور خارجه کشورمان در جریان سفر به سوریه در بدو ورود به دمشق گفت: تهران قویا با عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه مخالف است.

آماده باش کامل نیروی دریایی ارتش برای خدمت رسانی به مردم هرمزگان

آماده باش کامل نیروی دریایی ارتش برای خدمت رسانی به مردم هرمزگان
2022-07-02T14:44:41+04:30
فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: نیروی دریایی ارتش همچون گذشته همراه مردم بوده و با وقوع زلزله صبح امروز تیم‌های تخصصی امداد و نجات به محل حادثه اعزام شدند.

سخنگوی مجلس: با ایراد مجلس، حقوق مشمولان قانون کار دستگاه‌های دولتی اصلاح شد

 سخنگوی مجلس: با ایراد مجلس، حقوق مشمولان قانون کار دستگاه‌های دولتی اصلاح شد
2022-07-02T14:37:51+04:30
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس از اصلاح حقوق مشمولان قانون کار دستگاه‌های دولتی خبر داد.

مخبر: اجرای طرح حذف ارز ترجیحی از اهداف اصلی دولت برای حذف فقر در کشور است

 مخبر: اجرای طرح حذف ارز ترجیحی از اهداف اصلی دولت برای حذف فقر در کشور است
2022-07-02T14:37:50+04:30
معاون اول رئیس جمهور گفت: در سال گذشته ۳۶۰ هزار میلیارد تومان یارانه در کشور اختصاص داده شد اما این توزیع یارانه به‌گونه‌ای بود که طبق آمار ۲۰ میلیون نفر در...

رئیسی: دولت حمایت از تولید، تلاش برای رفع موانع آن و تأکید بر صادرات را وظیفه خود می‌داند

 رئیسی: دولت حمایت از تولید، تلاش برای رفع موانع آن و تأکید بر صادرات را وظیفه خود می‌داند
2022-07-02T14:37:50+04:30
رئیس جمهور گفت: دولت مردمی به تبعیت از تاکیدات مقام معظم رهبری و ضرورت‌های توسعه اقتصاد کشور، حمایت از تولید، تلاش برای رفع موانع پیش‌روی تولید و تاکید بر ت...

پیش‌نویس سند جامع صنعت کشور تهیه شده و در حال نهایی شدن است

پیش‌نویس سند جامع صنعت کشور تهیه شده و در حال نهایی شدن است
2022-07-02T14:04:44+04:30
رئیس جمهور از تهیه پیش‌نویس سند جامع صنعت کشور از سوی دولت پس از تاکید مقام معظم رهبری خبر داد و گفت: با مشورت کارشناسان پیش‌نویس خوبی در این زمینه تهیه شده ...

مشارکت مردم در صنایع پایین دستی و بزرگ کشور تسهیل شود

مشارکت مردم در صنایع پایین دستی و بزرگ کشور تسهیل شود
2022-07-02T13:51:24+04:30
معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: مشارکت دادن و سهیم شدن مردم در صنایع پایین دستی و صنایع بزرگ کشور تسهیل شود.

تماس تلفنی قالیباف با وزیر کشور برای پیگیری وضعیت مردم زلزله‌زده هرمزگان

تماس تلفنی قالیباف با وزیر کشور برای پیگیری وضعیت مردم زلزله‌زده هرمزگان
2022-07-02T13:51:24+04:30
نماینده مردم بندرلنگه از تماس تلفنی رئیس مجلس با وزیر کشور و رئیس جمعیت هلال احمر برای پیگیری آخرین وضعیت کمک‌ها به مردم مناطق زلزله زده هرمزگان خبر داد.

ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های اعزام زائران اربعین حسینی(ع) اعلام شد

 ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های اعزام زائران اربعین حسینی(ع) اعلام شد
2022-07-02T12:51:16+04:30
ستاد مرکزی اربعین حسینی(ع) در اطلاعیه شماره یک، ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های اعزام زائران اربعین را برای امسال اعلام کرد.

اعطای مدال به فرمانده ناو آمریکایی نمونه‌ رویکردخصمانه آمریکا بود

اعطای مدال به فرمانده ناو آمریکایی نمونه‌ رویکردخصمانه آمریکا بود
2022-07-02T12:31:24+04:30
وزارت امور خارجه در صفحه مجازی خود نوشت: اعطای مدال به فرمانده ناو آمریکایی، نمونه دیگری از رویکرد خصمانه آمریکا علیه ملت ایران است.

حقوق مشمولان قانون کار دستگاه‌های دولتی اصلاح شد

حقوق مشمولان قانون کار دستگاه‌های دولتی اصلاح شد
2022-07-02T12:31:23+04:30
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: پس از اعلام نظر هیئت تطبیق قوانین و مصوبات، دولت در مصوبه ای با افزایش حقوق مشمولان قانون کار دستگاه‌های دولتی، متنا...

هدف از سفر به سوریه استقرار صلح و امنیت در منطقه است

هدف از سفر به سوریه استقرار صلح و امنیت در منطقه است
2022-07-02T12:18:04+04:30
وزیر امور خارجه گفت: بخشی از سفر من به سوریه با این هدف انجام می‌شود که بتوانیم در مسیر استقرار صلح و امنیت میان سوریه و ترکیه قدم برداریم.

فرمانده کل ارتش: فرماندهان دانشگاه‌های افسری باید متخصص سواد رسانه‌ای شوند

 فرمانده کل ارتش: فرماندهان دانشگاه‌های افسری باید متخصص سواد رسانه‌ای شوند
2022-07-02T11:44:32+04:30
امیر موسوی گفت: فرماندهان دانشگاه‌های افسری و مراکز درجه داری باید در سواد رسانه‌ای به اجتهاد برسند و درجه‌داران و افسران خود را نیز اینگونه تربیت کنند.

جهانی‌سازی اسلام از اقدامات راهبردی نیروهای مسلح است

جهانی‌سازی اسلام از اقدامات راهبردی نیروهای مسلح است
2022-07-02T11:24:52+04:30
رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا گفت: تلاش برای زمینه‌سازی ظهور و جهانی‌سازی اسلام از اقدامات راهبردی نیروهای مسلح است.

بهادری جهرمی از «ستاد مبارزه با مواد مخدر» بازدید کرد

بهادری جهرمی از «ستاد مبارزه با مواد مخدر» بازدید کرد
2022-07-02T11:11:29+04:30
سخنگوی دولت با حضور در ستاد مبارزه با مواد مخدر در جریان آخرین اقدامات این ستاد و سایر دستگاه ها در مبارزه با مواد مخدر قرار گرفت.

«امیرعبداللهیان» عازم سوریه شد

«امیرعبداللهیان» عازم سوریه شد
2022-07-02T10:44:50+04:30
وزیر امور خارجه به منظور دیدار و تبادل نظر با مقامات عالی سوریه عازم این کشور شد.

نقطه عطف بیانیه گام دوم انقلاب آمادگی برای ظهور است

نقطه عطف بیانیه گام دوم انقلاب آمادگی برای ظهور است
2022-07-02T10:44:49+04:30
فرمانده کل ارتش با تاکید بر اینکه مسئولیت‌ سنگین تربیت افسران و درجه داران منتظرِ ظهور برعهده فرماندهان مراکز آموزشی است، گفت: نقطه عطف بیانیه گام دوم انقلاب...

دستور فرمانده نیروی دریایی سپاه برای کمک رسانی به زلزله‌زدگان هرمزگان

 دستور فرمانده نیروی دریایی سپاه برای کمک رسانی به زلزله‌زدگان هرمزگان
2022-07-02T10:51:14+04:30
سردار تنگسیری ضمن تماس با فرمانده منطقه پنجم ندسا بر امداد رسانی گروه‌های جهادی و مهندسی نیروی دریایی سپاه به زلزله‌زدگان هرمزگان تاکید کرد.

پیام تسلیت فرمانده سپاه و وزیر دفاع در پی درگذشت مادر شهید بابایی

 پیام تسلیت فرمانده سپاه و وزیر دفاع در پی درگذشت مادر شهید بابایی
2022-07-02T10:51:14+04:30
سردار سلامی و امیر آشتیانی در پیام‌های جداگانه‌ای درگذشت مادر شهید بابایی را تسلیت گفتند.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)