میرنیوز

سپاه کدام مراکز نظامی را مورد هدف قرار داد؟

سپاه کدام مراکز نظامی را مورد هدف قرار داد؟ 2022-03-14T18:42:53+03:30

به گزارش خبرگزاری مهر، حملات موشکی سپاه به اربیل عراق با واکنش‌های گسترده رسانه‌ای در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی مواجه شد. در ابتدای وقوع حملات بسیاری از رسانه‌های همسو با غرب، مکان‌های مورد اصابت موشک‌های فاتح 110 را کنسولگری جدید آمریکا در اربیل اعلام کردند، اما با گذشت زمان معلوم شد که مراکز موساد و جاسوسی رژیم صهیونیستی مورد حمله قرار گرفته است. در بحث اهمیت این مراکز و ضربه سنگینی که به موساد وارد شد، باید به برخی مسائل نگاه ویژه داشت.

حضور رژیم صهیونیستی در کردستان عراق

راهبرد رژیم صهیونیستی برای ایجاد چالش در داخل ایران، جنگ در فضای خاکستری است. خصلت این جنگ مبتنی بر دو گزاره است: اول؛ ضربات نظامی کم حجم اما پر شدت و دوم؛ استفاده از جنگ غیرمستقیم و ضربات به زیرساخت‌های کشور هدف. مبتنی بر این راهبرد و راهبرد حضور پیرامونی در کنار مرزهای ایران، این رژیم به منظور ایجاد چالش برای ایران و انجام عملیات در داخل، به گسترش حضور و نفوذ خود در مناطق پیرامونی ایران اقدام کرد، به همین منظور این رژیم برای مرحله اجرایی عملیات‌های خود چند مکان مهم را در نظر گرفت. اولین گزاره، کردستان عراق بود. دومین مکان، کشور آذربایجان و سومین مکان که با بحث عادی‌سازی روابط با کشورهای عربی کلید خورد، حضور در کشورهای حاشیه خلیج فارس همچون امارات بود که اکنون این رژیم پایگاه‌های نظامی خود را در این کشور مستقر کرده است. اما در میان این سه مکان، کردستان از اهمیت بالایی برای رژیم صهیونیستی برخوردار بود، دلیل اهیمت منطقه کردستان عراق برای رژیم صهیونیستی به چند دلیل بود:

1- کردستان عراق بیشترین مرز زمینی را با ایران نسبت به سایر مکان‌ها داشت.

2- وجود تهدیدهای بالقوه در منطقه کردستان عراق و مناطق مرزی ایران، این فرصت و امکان را به این رژیم می‌داد که از ظرفیت بالقوه فعلی به عنوان یک تهدید بالفعل استفاده کند. وجود گروه‌هایی همچون پژاک خود به خود برای این رژیم یک مزیت راهبردی محسوب می‌شد.

3- منطقه اقلیم کردستان عراق به دلیل وضعیت سیاسی و اقتصادی آن، که به عنوان یکی از مراکز اقتصادی و قطب اقتصادی در عراق شناخته می‌شود، شرایط به نسبت بهتری را برای انجام فعالیت‌های عملیاتی و اطلاعاتی در پوشش کارهای تجاری و اقتصادی می‌دهد. این شرایط پوششی بهترین امکان را به رژیم صهیونیستی برای انجام اقدامات عملیاتی و اطلاعاتی می‌داد.

4- مراودات گسترده‌ای میان برخی اعضای حزب دموکرات کردستان عراق و برخی خانواده‌های یهودی ایجاد شده و در برخی موارد این مراودات وارد جنبه شخصی و ازدواج شده است. همین، عاملی در جهت حضور هر چه بیشتر صهیونیست‌ها در این منطقه شده است.

5- هدف دیگر رژیم صهیونیستی از حضور در کردستان عراق، ایجاد چالش میان ایران و دولت مرکزی عراق و همچنین میان ایران و اقلیم کردستان عراق است. بعد از حمله موشکی اخیر به استان اربیل شاهد اتخاذ برخی مواضع از طرف شخصیت‌های عراقی و اقلیم کردستان عراق بودیم، براساس طرح «یینون» یکی از اقدامات این رژیم در منطقه، جلوگیری از ایجاد حکومت شیعی و نزدیک به ایران است و در این راستا رژیم صهیونیستی تمام توان خود را به کار گرفته که ثبات نسبی در عراق به وجود نیاید.

6- براساس اظهارات «جوزف نای» مبنی بر اینکه آمریکا باید به توازن قدرت در منطقه روی آورد، کردها مهم‌ترین ابزار برای رسیدن به این هدف هستند. او می‌گوید واشنگتن باید به‌گونه‌ای عمل کند که هیچکدام از قدرت‌های منطقه‌ای نتوانند به هژمون تبدیل شوند و یک نوع توازن قوا شکل گیرد. آمریکا و رژیم صهیونیستی نیز امروزه بنا بر همین سیاست عمل کرده‌اند. از یک سو، کشورهای منطقه را درگیر جنگ نیابتی و درونی کرده‌اند و از سوی دیگر از ابزارهایی همچون گروه های تروریستی و سایر شبه نظامیان همچون کردها در جهت تحدید منافع بازیگران منطقه‌ای روی آورده‌اند. کمک‌ها و حمایت‌های متعدد رژیم صهیونیستی از کردستان عراق به ویژه در بحث استقلال‌خواهی در همین رابطه قابل ارزیابی است.

7- رژیم صهیونیستی از منطقه اقلیم کردستان عراق بیشترین اقدامات تخریبی را علیه ایران به ویژه در بحث هسته‌ای انجام داده است. مهم‌ترین منبع جمع‌آوری اطلاعات در مسائل هسته‌ای از طریق اقلیم کردستان عراق صورت می‌گرفت.

اهمیت مراکز مورد حمله قرار گرفته

مراکزی که مورد اصابت حمله موشکی سپاه پاسداران قرار گرفتند، مراکز اصلی جاسوسی و عملیاتی رژیم صهیونیستی در منطقه اقلیم کردستان بوده که در پوشش فعالیت‌های تجاری و اقتصادی اقدام به جمع‌آوری، سازمان‌دهی و انجام عملیات‌های نظامی می‌کردند. مکان‌هایی که سپاه مورد حمله قرار داد، مراکز جمع‌آوری و تجزیه و هدایت اطلاعاتی بوده است. در واقع می‌توان گفت که مراکز کنترل و فرماندهی رژیم صهیوینستی در اقلیم بوده است. برخلاف برخی اظهارنظرها که این مراکز را به عنوان مراکز آموزش نیروهای تجزیه‌طلب معرفی کرده‌اند، این مراکز حلقه وصل داده‌های اطلاعاتی برای موساد بوده است و بسیاری از اطلاعات مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای ایران از این مراکز به موساد داده می‌شد.

اهیمت دیگر این مراکز این بود که این مراکز به عنوان نقطه ثقل مراکز جمع‌آوری اطلاعات و داده‌های موساد در منطقه شناخته می‌شد و به نوعی هماهنگ‌کننده میان سایر مراکز اطلاعاتی موساد در کشورهای دیگر بوده است. به نوعی می‌توان گفت این مراکز بزرگترین مراکز اطلاعاتی رژیم صهیونیستی از حیث شبکه‌ای بوده و بازوان اطلاعاتی موساد در بحث هسته‌ای ایران برای جمع‌آوری اطلاعات و داده‌های هسته‌ای بوده است.

اهمیت عملیات سپاه

عملیاتی که سپاه پاسداران انجام داد، در نوع خود از نظر مکانی، زمانی، دقت عملیاتی و راهبردی بی‌سابقه بود. در رابطه با اهمیت این عملیات می‌توان به چند نکته اشاره کرد:

1- از نظر زمانی عملیات در ساعت 1:20 و زمان ترور سردار سلیمانی اتفاق افتاد.

2- از نظر مکانی این عملیات نشان داد که کار اطلاعاتی سپاه پاسداران در نوع خود بی‌سابقه بوده است و مکان‌های مورد حمله از مراکز اصلی اطلاعاتی رژیم صهیونیستی بوده است.

3- از نظر دقت عملیاتی باید گفت که براساس فیلم‌های منتشره دقت موشک‌ها به اندازه‌ای است که حتی به ساختمان‌های مجاور خسارتی وارد نمی‌شود و موشک‌ها از چنان دقتی برخوردار بودند که محل اصابت آن‌ها در مکان‌های نزدیک به هم بوده است.

4- از نظر راهبردی ایران نشان داد که راهبرد صبر استراتژیک را کنار گذاشته و راهبرد تقابل گسترده را در دستور کار قرار داده است. براساس این راهبرد هیچ کنشی بدون واکنش نخواهد بود و رژیم صهیونیستی باید تاوان هر اقدام خود را پس دهد.

5- این حمله از حیث راهبردی این پیام را به رژیم صهیونیستی داد که ایران حضور در مرزهای خود را برنخواهد تافت و خط قرمز ایران حضور این رژیم در کنار مرزها است. البته این پیام به کشورهای منطقه نیز داده شد که اجازه فعالیت به رژیم صهیونیستی را ندهند.

در مجموع می‌توان گفت حمله اخیر به اربیل یک اقدام بازدارنده در راستای عملیات‌های تخریبی اخیر این رژیم بود. راهبرد صهیونیست‌ها این بود که ایران را در یک تنگای راهبردی قرار دهد و از طریق این راهبرد گزاره پاسخ یا عدم پاسخ را برای ایران متصور کرده بود. چنانچه ایران پاسخ دهد با واکنش متقابل روبرو خواهد شد و چنانچه پاسخ ندهد در افکار عمومی با چالش مواجه خواهد شد، اما ایران با پاسخ دادن به اقدامات اخیر این رژیم هزینه‌های زیادی برای رژیم صهیونیستی ایجاد کرد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار سیاسی

معاون اول رئیس جمهور درگذشت مادر شهیدان فرجی برزگر را تسلیت گفت

 معاون اول رئیس جمهور درگذشت مادر شهیدان فرجی برزگر را تسلیت گفت
2023-04-01T11:33:41+04:30
محمد مخبر در پیامی درگذشت مادر شهیدان والامقام حسین و رضا فرجی برزگر را تسلیت گفت.

تسلیت «مخبر» برای درگذشت مادر شهیدان فرجی برزگر

تسلیت «مخبر» برای درگذشت مادر شهیدان فرجی برزگر
2023-04-01T11:13:41+04:30
معاون اول رئیس‌جمهور در پیامی درگذشت مادر شهیدان والامقام فرجی برزگر را تسلیت گفت.

سردار جلالی: رای «آری» مستمر به نظام همه تهدیدات خارجی علیه کشور را برهم زده است

 سردار جلالی: رای «آری» مستمر به نظام همه تهدیدات خارجی علیه کشور را برهم زده است
2023-04-01T11:07:03+04:30
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در پیامی به مناسبت ۱۲ فروردین ماه گفت: حضور میلیونی و رای آری مستمر به نظام موجب شده است همه تهدیدات خارجی علیه کشور و نقشه‌...

انتخاب ملت ـ۵| «تجزیه‌طلبان»؛ گروهی که در رفراندوم ۱۲ فروردین شرکت نکردند

 انتخاب ملت ـ۵| «تجزیه‌طلبان»؛ گروهی که در رفراندوم ۱۲ فروردین شرکت نکردند
2023-04-01T11:07:03+04:30
رفراندوم انتخاب جمهوری اسلامی با مشارکت ۹۷درصدی مردم رو‌به‌رو شد اما برخی گروه‌ها و جریانات عمدتاً چپگرا این انتخابات را تحریم کرده حتی به مقابله با روند رأ...

مهار تورم باید مساله اصلی مسؤولان و فعالان اقتصادی باشد

مهار تورم باید مساله اصلی مسؤولان و فعالان اقتصادی باشد
2023-04-01T03:46:56+04:30
امام جمعه موقت تهران گفت: هیچکس در این تردید ندارد که امروز باید مهارت تورم مساله اصلی مسؤولان و فعالان اقتصادی باشد.

بسیج برای مردمی سازی اقتصاد و رفع محرومیت تلاشی مضاعف خواهد کرد

بسیج برای مردمی سازی اقتصاد و رفع محرومیت تلاشی مضاعف خواهد کرد
2023-04-01T03:33:36+04:30
سازمان بسیج مستضعفین در بیانیه‌ای به مناسبت فرا رسیدن ۱۲ فروردین اعلام کرد: امسال با تلاشی مضاعف در جبهه‌های مختلف از جمله جبهه سازندگی و رفع محرومیت، در خدم...

بسیج در مردمی سازی اقتصاد و رفع محرومیت تلاشی مضاعف خواهد کرد

بسیج در مردمی سازی اقتصاد و رفع محرومیت تلاشی مضاعف خواهد کرد
2023-04-01T03:06:56+04:30
سازمان بسیج مستضعفین در بیانیه‌ای به مناسبت فرا رسیدن ۱۲ فروردین اعلام کرد: امسال با تلاشی مضاعف در جبهه‌های مختلف از جمله جبهه سازندگی و رفع محرومیت، در خدم...

سرلشکر سلامی: شهید جاویدالاثر متوسلیان اولین شهید ایرانی در راه فتح قدس است

 سرلشکر سلامی: شهید جاویدالاثر متوسلیان اولین شهید ایرانی در راه فتح قدس است
2023-04-01T02:20:25+04:30
سرلشکر حسین سلامی در دیدارهای نوروزی با خانواده‌های معظم شهدا امنیت، آرامش، پیشرفت و اقتدار کشور را مرهون خون شهیدان دانست و تأکید کرد: شهدا ستارگان درخشان ...

شکست سیاست انزوای ایران/ دشمن جبهه جنگ ترکیبی علیه کشورمان ساخته است

 شکست سیاست انزوای ایران/ دشمن جبهه جنگ ترکیبی علیه کشورمان ساخته است
2023-04-01T01:53:57+04:30
نماینده گرمسار در مجلس گفت: با توجه به توان دفاعی ایران جبهه جنگی انتخاب‌شده علیه کشور ما جبهۀ صرفاً نظامی نیست، بلکه دشمنان یک جبهه ترکیبی ساخته‌اند.

واکنش ایران به اتهام‌زنی‌های جدید باکو / «نسبت به نیات واقعی دشمن صهیونیستی هوشیار باشید»

واکنش ایران به اتهام‌زنی‌های جدید باکو / «نسبت به نیات واقعی دشمن صهیونیستی هوشیار باشید»
2023-04-01T01:06:57+04:30
سخنگوی وزارت امور خارجه با انتشار توییتی گفت: ‏به برادران و خواهران مسلمان در آذربایجان توصیه می‌کنیم نسبت به نیات واقعی دشمن صهیونیستی هوشیار باشند.

شکست سیاست انزوای ایران / دشمن جبهه جنگ ترکیبی علیه کشورمان ساخته است

 شکست سیاست انزوای ایران / دشمن جبهه جنگ ترکیبی علیه کشورمان ساخته است
2023-03-31T20:47:07+04:30
نماینده گرمسار در مجلس گفت: با توجه به توان دفاعی ایران، جبهه جنگی انتخاب شده علیه کشور ما، جبهه‌ی صرفاً نظامی نیست، بلکه دشمنان یک جبهه ترکیبی ساخته‌اند.

ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش در آفریقای جنوبی پهلو گرفت

ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش در آفریقای جنوبی پهلو گرفت
2023-03-31T17:47:01+04:30
ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش متشکل از ناوهای دنا و مکران صبح امروز جمعه با استقبال سفیر ایران، نماینده نیروی دریایی و مقامات بندری در کیپ تاون آفریقای جنوبی...

ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش ایران در آفریقای جنوبی پهلو گرفت

 ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش ایران در آفریقای جنوبی پهلو گرفت
2023-03-31T17:40:26+04:30
ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در بندر کیپ تاون آفریقای جنوبی پهلو گرفت.

ابوترابی‌فرد در نماز جمعه: حجاب و عفاف رکن و ستون اقتدار و عزت خانواده است

 ابوترابی‌فرد در نماز جمعه: حجاب و عفاف رکن و ستون اقتدار و عزت خانواده است
2023-03-31T16:07:05+04:30
خطیب این هفته نماز جمعه تهران گفت: حجاب و عفاف رکن و ستون اقتدار و عزت خانواده است لذا باید دغدغه یکدیگر را داشته باشیم و در کنار هم و با هم پیروزی و عزت را...

تلاش دشمن برای ایجاد تفرقه و شکاف در بین مردم

تلاش دشمن برای ایجاد تفرقه و شکاف در بین مردم
2023-03-31T15:46:58+04:30
فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: دشمن با ایجاد تفرقه و شکاف در بین مردم سعی در خدشه‌دار کردن اقتدار جمهوری اسلامی ایران دارد.

کارکنان ارتش نباید مشکل مسکن داشته باشند

کارکنان ارتش نباید مشکل مسکن داشته باشند
2023-03-31T15:46:58+04:30
فرمانده نیروی زمینی ارتش از احداث ۲۳ هزار واحد مسکونی سازمانی در برخی از شهرها خبر داد و گفت: سیاست ارتش بر این است که کارکنان آن مشکل مسکن نداشته باشند.

آخرین اخبار از تشکیل سازمان بازرگانی

 آخرین اخبار از تشکیل سازمان بازرگانی
2023-03-31T15:40:24+04:30
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: آماده شنیدن استدلال مسئولان دولتی درباره تشکیل سازمان بازرگانی در جلسات کمسیون اجتماعی هستیم و پس از استماع نظرات در خصوص تشکی...

مهار تورم باید مساله اصلی مسئولان و فعالان اقتصادی باشد

مهار تورم باید مساله اصلی مسئولان و فعالان اقتصادی باشد
2023-03-31T14:53:38+04:30
امام جمعه موقت تهران گفت: هیچکس در این تردید ندارد که امروز باید مهارت تورم مساله اصلی مسئولان و فعالان اقتصادی باشد.

سرلشکر سلامی: شهید جاوید الاثر متوسلیان اولین شهید ایرانی در راه فتح قدس است

 سرلشکر سلامی: شهید جاوید الاثر متوسلیان اولین شهید ایرانی در راه فتح قدس است
2023-03-31T14:47:00+04:30
سرلشکر حسین سلامی در دیدارهای نوروزی با خانواده‌های معظم شهدا امنیت، آرامش ،پیشرفت و اقتدار کشور را مرهون خون شهیدان دانست و تاکید کرد: شهدا ستارگان درخشان ...

شهادت یکی از مستشاران نظامی سپاه در سوریه

شهادت یکی از مستشاران نظامی سپاه در سوریه
2023-03-31T14:27:09+04:30
روابط عمومی کل سپاه در اطلاعیه‌ای از شهادت یکی از مستشاران نظامی سپاه در حمله جنایتکارانه سحرگاه امروز (جمعه) رژیم صهیونیستی به حومه دمشق سوریه خبر داد.

حجاب و عفاف رکن و ستون اقتدار و عزت خانواده است

حجاب و عفاف رکن و ستون اقتدار و عزت خانواده است
2023-03-31T14:27:09+04:30
امام جمعه موقت تهران گفت: حجاب و عفاف رکن و ستون اقتدار و عزت خانواده است لذا باید دغدغه یکدیگر را داشته باشیم و با هم پیروزی و عزت را تجربه کنیم.

انتخابات ملت - ۴/ چرا فقط "جمهوری اسلامی" به رای گذاشته شد؟

 انتخابات ملت - ۴/ چرا فقط "جمهوری اسلامی" به رای گذاشته شد؟
2023-03-31T14:20:22+04:30
خواجه‌سروی گفت: بنابراین برگزاری همه‌پرسی (رفراندم) پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای انتخاب نوع نظام آینده، یک اقدام نو، جدید و بی‌نظیر در جهان بود.

شهادت یکی از مستشاران نظامی سپاه در حمله رژیم صهیونیستی به سوریه

 شهادت یکی از مستشاران نظامی سپاه در حمله رژیم صهیونیستی به سوریه
2023-03-31T14:20:22+04:30
روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای از شهادت پاسدار رشید اسلام "میلاد حیدری" از مستشاران نظامی و افسران پاکباخته سپاه در حمله...

مقامات آذربایجان درباره همکاری‌ با رژیم صهیونیستی توضیح دهند

مقامات آذربایجان درباره همکاری‌ با رژیم صهیونیستی توضیح دهند
2023-03-31T13:46:57+04:30
سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان با اشاره به اظهارات اخیر وزیر خارجه رژیم صهیونیستی گفت: مقامات آذربایجان درباره همکاری‌های ضدایرانی با رژیم صهیونیستی توضیح د...

رمضان ماه حضور عقلانیت و قرآن در عرصه حیات بشر است

رمضان ماه حضور عقلانیت و قرآن در عرصه حیات بشر است
2023-03-31T13:46:57+04:30
امام جمعه موقت تهران گفت: رمضان ماه حضور عقلانیت و قرآن در عرصه حیات بشر است

رمضان ماه عقلانیت و قرآن در عرصه بشر است

رمضان ماه عقلانیت و قرآن در عرصه بشر است
2023-03-31T13:20:23+04:30
امام جمعه موقت تهران گفت: رمضان ماه عقلانیت و قرآن در عرصه بشر است.

تعیین تکلیف طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت در سال ۱۴۰۲

 تعیین تکلیف طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت در سال ۱۴۰۲
2023-03-31T13:00:24+04:30
عضو کمیسیون اجتماعی گفت: با توجه به اینکه طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت یک مطالبه عمومی است و اکثریت کارکنان دستگاه‌های اجرایی با آن درگیر هستند تلاش می...

انتخابات ملت ـ ۳ | ماجرای واژه «دموکراتیک» در عنوانِ «جمهوری اسلامی» چه بود و چرا حذف شد؟

 انتخابات ملت ـ ۳ | ماجرای واژه «دموکراتیک» در عنوانِ «جمهوری اسلامی» چه بود و چرا حذف شد؟
2023-03-31T12:47:02+04:30
سید امیر مکی پژوهشگر تاریخ معاصر در یادداشتی به ماجرای واژه «دموکراتیک» در عنوانِ «جمهوری اسلامی» و حذف آن پرداخت و از قول مهن...

علل تاخیر در پرداخت حقوق معلمان با حضور وزیر آموزش و پرورش و میرکاظمی در مجلس

 علل تاخیر در پرداخت حقوق معلمان با حضور وزیر آموزش و پرورش و میرکاظمی در مجلس
2023-03-31T12:33:49+04:30
عضو هیئت رئیسه مجلس از پیگیری تاخیر در پرداخت حقوق فرهنگیان و نحوه رتبه‌بندی معلمان در جلسه هفته آینده مجلس با حضور مسئولان مربوطه خبر داد.

جامعه مدرسین: حل مشکلات کشور فقط در سایه اسلام، جمهوری اسلامی و ولایتمداری است

 جامعه مدرسین: حل مشکلات کشور فقط در سایه اسلام، جمهوری اسلامی و ولایتمداری است
2023-03-31T12:33:49+04:30
جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در بیانیه‌ای به مناسبت ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی تاکید کرد: حل مشکلات کشور و تحقق آرزوها و آرمان‌های ملت فقط در سایه اسلام؛ جم...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)